Kom maar hier, zei caféhouder tegen dr. Van den Heuvel Nieuwe vertaling van Psalmen verschenen Lutheranen en r.k. eens over ambt van paus NPB heeft kritiek op oecumenische discussie Moderamen antwoordt briefschrijvers Trouw Kwartet tegen illegale gastarbeiders Anglikaans- lutherse toeikderfng Nieuwlande collecteert wèl voor Kampen vandaag Beroepings- werk De Uitnodiging Prov. jeugdraad komt 11 september bijeen Debat in geref. kring nog moeilijk Kinderboeken Den Haag verandert onderscheidingen TROUW/KWARTET VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1972 KERK/BINNENLAND T2/ÏTI Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het verhaal gaat dat dr. A. H. van den Heuvel on langs, toen de kranten en de televisie druk doende waren met zijn omstreden benoeming tot secretaris-generaal van de hervormde kerk, een Haags buurtcafé binnenstapte en van de man achter de tapkast, die heme onderzoekend aankeek, te horen kreeg: 'Hé, bent u niet die vent(blik op de krant ja, dat moet u zijn! Nou, als ze 't je erg lastig maken, kom je maar es hier praten'. Intussen gaat de discussie dóór en nu ligt voor ons het antwoord van het breed moderamen op de brief van de Utrechtse hoogleraren dr. H. Jonker en dr. J. M. Hasselaar, en Nijmeegse lecto dr. A. Th. van Leeuwen, me vrouw mr. J. A. van Ruler-Hamelink uit Utrecht en drs. A. A. Spijkerboer te Amsterdam inzake de kwestie van een benoeming van een nieuwe secre taris-generaal van de hervormde kerk. Om te beginnen attendeert het breed moderamen op zijn besluit, de genera le synode op 15 september bijeen te roepen. Het breed moderamen ging er hierbij van uit, dat hij uit overwegin gen van menselijke aard verplicht was zo spoedig mogelijk zekerheid te ver schaffen aan dr. A. H. van den Heu- Beleggen Naar aanleiding van het artikel in Tr/Kw van 31 augustus, getiteld 'Hoe beleggen kerken en christenen hun geld' van T. v.d. Hammen zou ik willen opmerken, dat het geen pro bleem behoeft te zijn hoe men zijn geld moet beleggen. Nederland kan het goede voorbeeld geven door het beleggen van geld te beperken. Beleg ging van geld betekent verrijking van materiële genoegens. Het is een hart stocht waar de gehele wereld aan lijdt. Hartstochten leiden onherroepe lijk tot nadelige gevolgen. Het schept problemen deze gevolgen kwijt te ra ken. Men weet niet hoe en voor men het weet zit men in de 'vicieuze cirkel' van de hebzucht. Zelfs spaar geld is in principe aan bovenstaande begrippen onderhevig. Het hele spaarsysteem is een uitvinding van het kapitalisme, dus verwerpelijk. Ne- De redactie behoudt ztch het recht vo«r om ter opname ia deze rubriek ontvangen mr- nlngNUllInsen verkort weer te zeven. BIJ publlkatle wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor- den gezonden aan de lieer Joh. C. Francken. ecrrtarls van de hoofdredactie vas Trouw- Ewarlet. Postbu* 83». Amsterdam. De Rotterdammet Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Dagelijks bottuuu B. Bol. Oen Hoog) di. t. Bi #u trunk. Poieij- woldoi mr. G. C. Ion Dam. Nootdoipi W. A. F'bbo. Bonei- domi J. Lontoi. Unocht, dis. J. W. do Pooi, Don Hoog; J. Smol- lontxook, Wassonaoi. Ovorigo leden von hot olgon-cen bastoon K. Abmo, Amjteidom, H. A. do Boet, IJmutden; Th. Bioowof. Assen; mi. di. J. Don net, Don Hoog; i. ion Eibaigan, Schoorsboigan; mi. K. »on Houten, Wagomngen; ds. O. I. H/lkemo, B'lthowon; Jot. Hoi|»en, Deltt: mevrouw M. C E. Kloostot- mon-Fortgens, Voorschoten, me vrouw J. G. Kioarevotd-Wooiei». Heothogowoord; piot. d'. G. N. Lommens, Nooidetii ds- F. M. londsmon. Den Hoog. H. de Mooij. kiinjburg. piot. dt. G. C von Niftrik, Amilerdom, M. Otle- vonge». Buitenpost, mi. dt. i. Or'ngo, lonteren. dr. A. Veerman, »l|swi|k (Z-H)i H. H. Wemmeis, Den Hoog; drs. k. Zi|lsfro, Oostor- lond (Zld). Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Poslma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Beig (woamemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bonk (rek.nr. 69.73.60.768)Gem.giro X 500. derland kan uit de impasse komen als het unaniem de gezindheid des gees- tes doet prefereren boven de gezind heid des vlezes (materie). Lunteren J. J. van Loon 'n Bad Goodyear Na.v. het artikel 'Indonesië bezwijkt onder druk van investeerders' van 1-9- '72 zal ik voortaan geen Goodyearban- den meer kopen, 'n Dergelijke immo raliteit maakt dit merkprodukt voor ons consumenten zedelijk te duur. 'n Bijzonderheid van deze affaire is dat ook de verontruste groep (van ds. Glashouwer t/m mgr. Gijsen) vol overtuiging aan deze aktie kan deelne men. Dit is tenminste één lichtpunt in deze triestheid. Ouderamstel G. H. Poiet Emigratie vel en zijn gezin, nu het vorige benoemingsbesluit nietig is verklaard. Inzake de opmerking van briefschrij vers dat zij het onjuist achten dat er aan de benoeming van een scriba der generale synode in de toekomstige vacature-ds. F. H. Landsman zo'n kor te tijd van voorbereiding wordt gege ven, antwoordt het breed moderamen het hiermede niets eens te kunnen zijn. In november 1971 werd, ter voor bereiding van deze benoeming, een nominatiecommissie ingesteld. Deze commissie heeft haar arbeid op een gewetensvolle wijze opgevat, zodat er geen sprake kan zijn van een onvoor bereide benoeming. Dit is dan ook de reden, dat het breed moderamen geen termen aanwezig heeft geacht in het huidige stadium deze benoeming nog verder uit te stellen, men zijn besproken. Het breed mode- ra is echter van mening, dat na de overwegingen van de briefschrijvers wel degelijk door het breed modera- men zijn besproken. Het breed moder- amen is echter van mening, dat na de voorbereiding van de benoeming door Dr. Ida G. M. Gerhardt (rechts) en dr. Marie H. van der Zeyde. de nominatiecommissie en na de be noeming van dr. Van den Heuvel in de synodevergadering van juni, het in de thans ontstane situatie niet meer mogelij is de zaak nog verder uit te stellen. Over de opmerking van de briefschrij vers inzake de benoeming van een scriba der synode voor onbepaalde tijd wijst het breed moderamen op het bepaalde in ordinantie 1 artikel 12 lid 6, waar wordt voorgeschreven, dat de scriba voor onbepaalde tijd benoemd wordt. Nog niet lang gele den heeft de generale synode besloten de benoemingen voor onbepaalde tijd te handhaven. Wanneer ten aanzien van dr. Van den Heuvel een getermi- neerde benoeming zou moeten plaats vinden, zou vóór een eventuele benoe ming een kerkorde-wijziging moeten plaatsvinden. Deze zou, wanneer het inderdaad mogelijk zou blijken een dergelijke wijziging in tweede lezing door de generale synode te doen aan nemen, niet vóór juni 1973 haar be slag kunnen krijgen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een gebeuren van nationale betekenis Zó hebben Katholieke Bijbelstichting en Nederlands Bijbelgenootschap gisteren de aanbieding van de Psalmen genoemd, die na jarenlange minu tieuze arbeid nu alle uit het Hebreeuws vertaaLd zijn door dr. Ida G. M. Gerhardt en dr. Marie van der Zeyde. Indien daarna dan nog een benoeming van een scriba zou moeten plaatsvin den, zou dit betekenen dat er gedu rende geruime tijd een vacature zou bestaan voor het scribaat van de gene rale synode. Het speekt vanzelf, dat dit zeer ongewenst is, zo niet onmoge lijk, aldus het breed moderamen. Aan het slot van zijn brief merkt het breed moderamen op er ten volle van overtuigd te zijn, dat het schrijven aan het breed moderamen werd inge- |J^|.ppo krvrin geven door dezelfde liefde tot de X1U1 CUdUUllUClUllC Het waarom formuleren beide auteurs ze waren bescheidenheidshalve niet bij de presentatie aanwezig in dit citaat uit haar 'verantwoording* als volgt: 'Omdat een werkelijk verant woorde Nederlandse vertaling van de psalmen nog niet bestond, hoe vreemd dit ook mag klinken. De ver taling waarover katholieken beschik ken dragen het stempel van voorlopig heid; hun traditie is immers die van het Latijn. De vertaling waarmee pro testantse gelovigen vertrouwd zijn, want hier is dan wél een Nederlandse psalmtraditie die vertaling draagt, ongeweten, een groot stuk verstarring mee'. Het unieke van deze arbeid is, zo werd bij de aanbieding gezegd dat hervormde kerk. als waardoor ook het breed moderamen bij zijn besluiten gedreven wordt. Harderwijk De Rotterdamse hoogleraar Albeda merkt in het blad 'De Werkgever' op het onbegrijpelijk te vinden dat onze regering de vrije emigratie naar Zuid- Afrika niet belemmert. De hoogge leerde is kennelijk niet op de hoogte van artikel 13 der Universele Verkla ring van de Rechten van de Mens, plechtig aangenomen door alle staten die bij de V.N. zijn aangesloten, lui dende: 'Een ieder heeft het recht, welk land ook. met inbegrip van het zijne, te verlaten en daarnaar terug te keren' Verder heeft hij blijkbaar geen kennis eenomen van de rassen- n*lleties in zijn stad van inwoning en de anartheidsmaatreeelen die nu over- wfiopn worden. Professorale verstrooid heid? Den Haag L. vaji Heijningen Niet kleineren (2) Uit de repliek van drs. H. J. v.d. Mark in Tr/Kw van 22 aug. op mijn ingezonden stuk 'Amerika' (Tr/Kw 16 aug.) blijkt dat hij niet bekend is met de wijze van berichtgeving in oorlogs tijd De oorlogsberichtten die mij bekend zijn, vanaf de Boerenoorlog de Balkanoorlogen, de Eerste en Tweede Wereldoorlog, de Koreaanse oorlog en de strijd in Vietnam, heb ben ons geleerd dat in die berichten de omstandigheden en positie van de vijand doorgaans als slecht worden geschilderd. Churchill had toen als oorlogscorrespondent vele onware be richten over de Zuidafrikaanse boeren gelanceerd. En ook in W.O.II. waren de berichten over het strijdtoneel in Europa bedoeld om de positie van de vijand als slecht voor te stellen het moreel der geallieerden hoog te houden. Verwijzing naar dergelijke eommuniqué's zegt derhalve niets. Drs. H. J. v.d. Mark blijkt evenmin te weten, hoe er met Russische produk- tiecijfers wordt gegoocheld. Allen die de economische en politieke bericht geving en de krijgsgeschiedenis van de S.U. hebben bestudeerd, weten dat de Russische gegevens steeds met lepels vol zout moeten worden geno- Ook blijkt hij niet bekend te zijn met de vele gevallen van geschiedverval sing door communistische historici. De door hem genoemde zgn. exacte cijfers van de hoeveelheden der Ame rikaanse wapenleveranties aan Rus land maken slechts een gering percen tage uit van wat werkelijk werd gele verd. Zijn cijfers zijn trouwens ge makkelijk te weerleggen door de grootte van de totale en nog niet terugbetaalde Russische schuld aan Amerika. Den Ilaag Victor II. Huitink AOW (2) Mevrouw De Graaf kwam tot de con clusie dat de AOW niet voldoende is voor deze t'ld. Laat ik vertellen dat ik het sedert jaren met minder moet doen. Mijn man (die volgende maand 65 jaar wordt) werkt op een fabriek en verdient nu 165 gulden schoon per week waar iedere maand 20 gulden af moet voor de tram en slijtage van schoenen en kleding. Nu zijn de per soonlijke omstandigheden van ieder een anders, maar het moet toch ook een sport zijn om te roeien met de riemen die men heeft, en dan staat men soms verbaasd hoe ver men dan nog komt. Ik moet er wel bij vaststel len, dat men dan zijn eisen, heel wat lager moet stellen, dat men niet alles kan aanschaffen, wat wij, voor het oog, niet missen kunnen Schevcnlngen A. Pronk-Vrolijk Het breed moderamen van de classiea- le vergadering van Harderwijk heeft in een brief aan de generale synode geschreven dat bij de keuze van een nieuwe secretaris-generaal de synode in de eerste plaats moet omzien naar een persoon, die in de kerk één of meer gemeenten heeft gediend, waar door hij bekend is met het leven der kerk op haar grondvlak. Vervolgens zou de keuze naar de overtuiging van dc classis Harderwijk dienen te vallen op een figuur, welke in woord en geschrift getoond heeft zich te willen conformeren aan de Schrift en de belijdenis der kerk. 'Rekening houden de met het bovenstaande moge het gegeven worden een benoeming te doen, die onze kerk waarlijk nut is en niet daartegenover een heilloze polari satie zou bevorderen', aldus de classis Harderwijk die deze brief ook heeft gezonden aan de andere classes. In de oproepingsbrief aan de leden van de generale synode voor de beslo ten extra vergadering van 15 septem ber as. te Driebergen wordt erop gewezen dat naast de aanbeveling van de door de synode benoemde commis sie ook aanbevelingen die uit de gene rale synode opkomen zullen worden besproken. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM Hoofdinspecteur A. Knijff van de Amsterdamse vreemde lingenpolitie meent dat vrijwel de gehele hoofdstedelijke horecasector zich schuldig maakt aan het te werk stellen van onwettig in Nederland verblijvende vreemdelingen. Hij verklaarde dit in een gesprek met de AVG, de r.k. bond van horecaper- soneel. Volgens hem kan de politie het probleem niet aan door een tekort aan mankracht, aan ruimte om arres tanten te bergen en aan financiële mogelijkheden. Volgens de AVG die nen er maatregelen te worden geno men tegen ondernemers, die onwettig in Nederland verblijvende buitenlan ders te werk stellen. AMSTERDAM Volgens de inspec teur voor de scheepvaart J. Heringa, kunnen kapitein E. J. Stapper uit Amsterdam en eerste stuurman A. J. Schum uit Zandvoort niet schuidig worden geacht aan de ramp met de mammoet tanker Marpessa (207.000 ton dw) van de Rotterdamse rederij Shell Tankers. Hij zei dit gistermid dag tijdens de behandeling van de ramp door de raad voor de scheep vaart in Amsterdam. hier twee dingen zijn gecombineerd: filologische nauwkeurigheid en een vertaling, die de hebreeuwse poëzie zo volledig mogelijk recht wil doen. De vertaling zal zich bij eerste lezing niet gemakkelijk uitleveren. Woord keus en zinsbouw vragen van de lezer geduld, die tot een nog weer eens en nog weer eens lezen moet leiden. Er is sprake van een woordgebruikt, dat alles zegt, maar niet alles kan uitspre ken. Elke actualisering is vermeden; er wordt, zo formuleerde men het bij de aanbieding gebruik gemaakt van klassiek Nederlands, met aen aanbo ring vai woordlagen, die tot de beel drijkste van de Nederlandse taal be horen. Het wezen van deze vertaling wil niet alleen lezen, maar ock functi oneren zijn. Nu al worden deze Psalmen in een aantal kloosters gebruikt Een proeve daarvan is vastgelegd op een grammo foonplaat de toonzetting is van de intermonasteriële werkgroep voor li turgie. Ze zullen ook worde nopgeno- men in de Willibrordvertaling van het oude testament. KBS-rector Verbeek zei over het Psal ter: 'Wij leveren het hierbij uit en wachten nu eigenlijk op reactie. We hopen op componisten, die willen toonzetten, we hopen op kerkelijk en privé-gebruik. Voor ons is het even zeer een grote vraag, hoe het allemaal gaat functioneren'. Binnenkort hoopt dr. J. J. Buskes in dit blad uitvoerig op deze uitgave terug te komen, die 15,90 kost (het grammofoonplaatje 4,95. x GENEVE LWI-Lutheranen en anglikanen kunnen gemeenschappelijk het avondmaal vieren;. Een internatio nale commissie heeft beide kerkfami- lies geadviseerd, Ifeden van de- andere kerk aan shun avondmaal welkom te heten en eigen leden aart te' moedi gen, het avondmaal in kerken van de andere traditie te vieren. De commissie, die onder leiding stond van de Zweedse aartsbisschop Gunnar Hultgren en de Engelse bisschop dr. R. R. Williams (Leicester) werd in 1968 'ingesteld door de Lambeth-oonfe- rentie en de lutherse 'wereldfederatie. Dit voorjaar werd dn' Puillaoh bij München het gesprek afgerond. In de voor de verhouding tussen ang likanen en lutheranen moeilijkste vraag, die van het ambt, is de com missie tot vergaande overeenstemming gekomen. Wederzijdse volledige er kenning van eikaars kerken, met uit drukkelijke insluiting van de erken ning van eikaars ambten, wordt door de commissie aanbevolen. De lutherse commissieleden zeggen daarbij in een eigen verklaring, dat het historisch bisschopsambt geen absolute voor waarde mag zijn, maar dat er ander zijds geen bezwaar is voor lutherse kerken, om deze vorm van het bis schopsambt over te nemen, als het de eenheid dient. De commissie pleit voor meer samen werking, landelijk en internationaal. De lutherse secretaris van de commis sie, dr. GUnther Gassmann (Straats burg) noemt in een commentaar in het augustusnummer van de 'Lutheri- sche Monatshefte' het resultaat van de besprekingen 'het belangrijkste resul taat van interconfessionele gespreken sinds de Leuenberger Concordia' (het ontwerp voor een consensus tussen lutherse en hervormde kerken in Eu ropa). Van een verslaggever AMSTERDAM De gereformeerde kerk te Nieuwlande collecteert inder daad niet meer voor de theologische faculteit van de Vrije Universiteit te Amsterdam, maarnog wèl voor de theologische hogeschool van de gere formeerde kerken te Kampen. Dit ver nemen wij van de plaatselijke predi kant W. van Benthem, in correctie op- ons gisteren uit het blad Waarheid en Eenheid overgenomen bericht. De gereformeerde kerkeraad van Nieuwlande zag het als zi-jn 'roeping en plicht' tegenover de gemeente en haar Heer' het besluit te nemen tot afschaffing van de collecte voor de VU, omdat naar het inzien van de kerkeraad de koers van de VU 'er wel toe moet leiden dat de vrijzinnigheid in onze kerken ingang vindt'. Dit betekent niet, zo zei ds. Van Benthem ons, dat we de handen van de VU aftrekken; 'wat mij persoonlijk aan gaat, ik. ben nog altijd lid van de VN', aldus de predikant. BESCHAMING De week die morgen ten einde loo; di is een week vol tragedie, ondragel^. spanning en verontwaardiging weest. Ook van beschaming? Wa ge één ding staat vast, dit alles is ei niet overkomen. Machten van haatl geweld mogen nog zo sterk zijn, ri, mensen zijn het die het doen. r gende dag de overval op het Valerit plein in Amsterdam. Voor hetzeü geld hadden daar ook een paar doé kunnen vallen. Blijkbaar deugt bijzonder veel niet, in onze wert Wij zijn tot zulke dingen in staat oorlogshaat opgezweept of door gt zucht gedreven zetten wij de naa klem en ontzien ons tenslotte n zijn leven te nemen. Het schuilt ons allen, heette een boek van enige tijd geleden. Het zal ons mqj E' kosten de haat tegen te houden door zulke dingen opgeroepen \vor En de vooroordelen die erdoor sterkt worden: die palestijnen, italianen. Want zo zijn wij, tot groter beschaming, ook wel, om te laten meeslepen door onze vooro delen. Ze benevelen ons inzicht 0 naar de werkele nood van de pales nen) en ons onderzoek, als dat gang komt, naar de oorzaken dergelijke explosies van geweld, zorg om werkelijke vrede, waf ilL ruimte en vrijheid is voor ieden Tekenend was het feit dat de ru sche berichtgeving uiterst laat Vi gang kwam. Angst doet nog aMT Informatie achterhouden. Maar schien even tekenend het feit dat met elkaar doorgaan met het spoi venement dat nu geen sportfest meer mag heten. De verontwaardigi over deze uitbarsting van geweld ge onze eerste reaktie geweest bij nadere bezinning mag de besdj°P ming niet ontbreken, anders konfnu we tot het zinnen op wraak en is dan het einde. Dan zullen steeds nog meer te zien krijgen, toch al-zo'n bijna onverbrekelijk! ten dreigt te worden, dat gew opnieuw geweld oproept. Wij heW de machten in het gezicht gezien het was: vol van geweld en bi Wanneer zullen wij Hem zien, onder ons woonde, de jood Jezus, van genade en waarheid? Hi stc 1 SU Oi Hl Van een onzer verslaggevers AMSTERDAMEen gemeenschappelijke luthers-r.k. studiecom missie is het eens geworden over het primaat van de paus. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Nederlandse protestantenbond is het niet eens met de wijze, waarop momenteel in de oecumenische discussie met de begrippen 'community' en 'conciliarisme' geopereerd wordt. In een stellingname, aangeboden aan de raad van kerken, zegt de NPB: 'Wij hebben er, ook als gastlid besliste bezwaren tegen, met deze termen geassocieerd te worden'. Communio (gemeenschap) betekent, dat men elkaar verbondenheid in Christus kan erkennen en beleven, met name rond de gemeenschappelij ke maaltijd des Heren. Hier liggen, aldus de NPB. voor de kerken zeer grote problemen en principile ge schilpunten. daar dit voor de kerken verbonden is met uiteenlopende dog matische opvattingen over Christus heilswerk en tegenwoordigheid alsme de over het kerkelijk ambt. Voor de NPB als open. ondogmatische geloofsgemeenschap ligt hier echter eêén dogmatisch probleem. Volgens hot NPB ligt het probleem van het avondmaal, konsekwent vrijzinnig en niet-kerkelijk gedacht, als volgt: 'Wat betekent de gestalte van Jezus van Advertentie Nazareth voor ons en wat zijn daar van de morele en maatschappelijke konsekwenties? In welke eigentijdse en eerlijke vorm van 'viering' of 'hap pening' kunnen wij dit tot uitdruk king brengen?' Machtsstreven 'Matteüs Missionair* door dr. Hans-Ruedl Weber Fundamentele bezinning over het hoe en waarom van de zendings opdracht. Boeiend werkboek voor studie- en discussiegroepen in kerk en vereniging. Extra actueel door a.s. actie 'Kom over de brug'. For maat: 19 x 12,5 cm - omvang: 152 pag. Prijs: 7.50 (excl. verzendkos ten). Bestelnummer: 10.412.1. Beta ling na ontvangst van de faktuur. Verkrijgbaar bij NEDERLANDS BIJBELGENOOTSCHAP Postbus 620 - Haarlem Telefoon 020 - 258201 cn bij de boekhandel Het kan de NPB voorts weinig ver heugen. dat duidelijke eenheid nage streefd wordt onder de naam van 'conciliarisme'. Onder verwijzing naai de tijd van Konstantijn de Grote zegt de NPB in zijn stellingname. dat deze term 'riekt naar kerkelijk machtsstre ven en romantische verheerlijking van de tijd, dat het christendom zich in kerkelijke vorm als machtsinstituut en ideologische organisatie begon le ontplooien.' Men kan echter volgens de protestan tenbond 'communio' in ondogmatische zin vertalen met 'mystieke verbonden heid'. Zo kan ook 'conciliarisme ver taald worden met morele en maat schappelijke verantwoordelijkheid' die religieus en evangelisch geïnspi reerde mensen gezamenlijk in woord en daad waar willen maken ten op zichte van de mensheid op weg naar morgen. Belfast Alleen als de genoemde begrippen in deze geest gekwalificeerd worden, kan de NPB het streven naar een inter kerkelijke of oecumenische beginsel verklaring of samenwerkingsformule, waarbij met deze begrippen geope reerd wordt, bijvallen. Ook dan zal de NPB zich blijven afvragen, waarom men van deze traditioneel belaste be grippen gebruik wil maken bij een eigentijds godsdienstig streven. De commissie meent, dat het ambt van paus door een theologische herin terpretatie en een praktische herstruc turering ondergeschikt kan worden gemaakt aan het primaat van het evangelie. Wanneer dat gebeurt, kun nen lutheranen en rooms-katholieken beiden het paus-ambt aanvaarden als 'zichtbaar teken van de eenheid der kerken'. Dit wordt gezegd in het slotverslag van de commissie, die was ingesteld door de lutherse wereldfederatie en het yaticaans secretariaat voor de eenheid der christenen. De commissie heeft in vijf bijeenkomsten in 1967 - 1971 het thema 'Het evangelie en de DEN HAAG Op maandagavond 11 september om 8 uur houdt de Provin ciale Jeugdraad Zuid-Holland zijn ver gadering in het Provinciehuis. Na het huishoudelijke gedeelte zal om 21.00 uur aan de hand van een dubbele diaprojectie van de werkgroep 'De Kritise Filmers' uit Breda een groeps discussie worden gehouden over het onderwerp 'Hoe worden jeugd en jon geren zelf meer milieubewust'. Daar na is er discussie. Belangstellenden die deze vergadering wensen te bezoeken dienen zich tijdig telefonisch of schriftelijk te melden bij het bureau Benoordenhoutseweg 23 te 's-Gravenhage, tel. 070-246806. DRIEBERGEN Tijdens de vergade ring van de ledenraad van het Lande lijk Centr. Voor Gereformeerd Jeugd werk (LCGJ) zei voorzitter drs. D. Jol, sprekend over het deelnemen van de LCGJ in het comité Jongeren voor Vietnam, dat debatteren in gerefor meerde kring blijkbaar nog moeilijk is. Hij merkte op dat gereformeerden nog niet de juiste toonhoogte hebben gevonden om met elkaar over contro versiële zaken te discussiëren. Hij laakte de ongenuanceerde manier, waarop het LCGJ op dit beleidsonder deel veroordeeld is. Onderstreept werd dat het LCGJ nooit namens dé jongeren kan spreken; het bestuur heeft dit onderkend en is zich bewust in dezen een eigen verantwoordelijk heid te hebben. Als lid van het algemeen bestuur zijn gekozen: het a.r.-kamerlid drs, A. Schouten, ds. R. Kiers uit Biddinghui zen en de heer J. Andeweg te Rotter dam. kerk' behandeld. Het slotverslag is thans verschenen in het augustusnum mer van de Lutherische Rundschau. Inzake de intercommunie beveelt de commissie een stapsgewijze toenade ring aan. 'Op grond van de reeds bestaande gemeenschappelijkheden in geloof en satrament en als teken en anticipatie van de beloofde en gehoop te eenheid' zouden' de kerkelijke in stanties nu reeds af en toe intercom munie mogelijk moeten maken, bij voorbeeld bij bijzondere oecumenische gebeurtenissen of in de zielszorg aan gemengd gehuwden. Wat betreft de rechtvaardigingsleer wordt gezegd.' dat de; traditionele standpunten bijzonder scherp tegeno ver elkaar staan. Thans tekent zich echter een vergaande overeenstem ming af. hoewel er nog een aantal vragen blijft bestaan. In maart volgend jaar komt men bijeen om een programma vast te stellen voor de tweede gespreksronde. NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te IJsselstein: H. A Slooten te Nijkerk; te Raamsdonk: J. Voortman te Oud-Vossemeer. r; GEREF. KERKEN Beroepen: te Wagenborgen: G. v.j M te Bredevoort. Benoemd: tot hulppred. te Oni dhr. W. Davidse te Goes. GEREF. KERKEN (VRIJGEM) Beroepen: te Ferwerd-Hallum; J. K. de Vries, kand. te Spakenburg. CHR. GEREF. EKRKEN Beroepen: te Zuidland-Spijlcénisse: Roos te Middelharnis. s GEREF. GEMENENTEN Bedankt: voor Oost-Kapelle: R. 1 gaard te Leiden; voor Elspeet: J. rens te Opheusden. Le Aa DEN HAAG B. en W. willen verandering brengen in het hui dige systeem van gemeentelijke onderscheidingen. Het college ervaart het als weinig democra tisch en onbillijk dat de waarde van de onderscheiding samen hangt met de indeling van een belanghebbende in de salaris groepen. Een ieder geeft op zijn plaats en zijn niveau zijn beste krachten aan het werk. Daarom, aldus B. en W., komt het er niet op aan bij het toekennen van een gemeentelijk ereblijk verschil te maken. Bij de N.V. Kon. Begeer te Voorschoten is offerte gevraagd voor een op het Haagse gemeen tewapen gebaseerd, in goud uit gevoerd insigne, dat bij een 25- jarig gemeentelijk jubileum zou kunnen worden toegekend, bij 40 jaar gemeentedienst zou kun nen worden voorzien van een briljant en bij 50 jaar gemeen tedienst (een zeldzaamheid) van twee briljanten. De heren zul len het insigne als dr oogspeld kunnen gebruiken, de dames als broche. Het ligt in de bedoeling van het college, wanneer de raad met dit nieuwe onderscheidin gensysteem accoord gaat, de in signes in een twee keer per jaar te organiseren plechtige bijeenkomst uit te reiken. De KO Gy Bij Amsterdam Boek in Amster (gelieerd aan de Geïllustreerde P verscheen een fleurig uitziend I 'De avonturen van Calimero, zwTirte kuikentje' van Nino en brj Pagot. Jeugdige kijkers naar middels befaamde t.v.-figuur doet stellig een plezier met dit boek. 4,75 kost. Nóg een t.v.-persoon en heid bij Amsterdam Boek: De avo ren van brigadier Dog, in stripvor De schrijfster Leonie Kooiker en tokenares Atde Siegenbeek van lom hebben een hijzonder boekje gemaakt. Het laantje mei lindeboom (Lenniscaat - 6,*" een klein opruiend werkje dat pas kan komen wanneer mooie bomen, schilderachtige sein en laantjes opgeofferd moeten wc* aan de een of andere stroomlij! Zo ook in dit verhaal dat uiter goed afloopt voor de grote en k) betogers. En dat een zieke boom meteen tegen de vlakte hoeft v we dan ook weer. De oude lindi dit boekje komt er weer bovenop Atie Siegenbeek tekende het v« gen en genezen van de oude lind» aanwijzingen van de bekende w chirurgen, de gebroeders C-opljn Groenekan. Het boekje is voor kleintjes bestemd om hen .er vat doordringen hoe belangrijk de nat is en het behoud daarvan. De oud« die als voorlezers zullen fungeren daar natuurlijk al lang van doori gen. ui: Uitgeverij De Fontein in De verrijkte de kinderboekenmarkt twee vertaalde kinderboeken. Oom pof kan vliegen (ƒ7,90). geschf sch en geïllustreerd door Janosch 1 J:'3 uit het Duits door Karin Kn p£( vertaald. Dank u. Konijn Knaag* sro 9.75; van Gerald Dumas he^, het Engels Rabbits Rafferty. Het* CL. vertaald door Frans van Olden* wij Emke. De illustraties zijn van W n- ce Tripp. Het laatste boek is sprookje van een konijn dat alle 2 keerde dingen op de Juiste monw doet en zodoende de stad Groot Di$ van de ondergang redt. 'Oom PJ n. kan vliegen', de titel zegt het al, ka ook het nodige bizarre in petto. par; X!

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2