Drug-deskundigen het Vondelpark in ïMmh. autobiografie- Opeens zijn brandnieuw mode-nieuws! Internationale autosalons temporiseren hun shows «29.95 Werkgroep binnen D'66 wijst onderhandelingen met confessionelen af Enkeling uit congres voerde gesprekken naast de vijver Behandeling van drug-patiënten weinig specifiek Grootvader trok mes in de kerk: boete geëist 29.05 1M.95 99.05 ST.' Ford brengt verbeterde Capri en extra's voor Escort Britten ontwikkelen mist-detector Chevrolet-Wankel wordt 75-model Lichtgewicht coupé van BMW TROUW/KWARTET VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1972 Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Het internationale alcohol- en drug-congres kwam gisteren een stukje dichter bij de maatschappelijke werkelijkheid die het woensdagmiddag zo royaal had laten schieten. Daar was bij voorbeeld dr. Stanley Einstein (Amerika), die zich afvroeg waarom bepaalde activistische groepen in zijn land, zoals de Zwarte Panters en de Black Muslims, in het geheel geen drugs blijken te gebruiken. Doodeenvoudig: omdat zij anders hun doelen niet kunnen bereiken. Als je high bent en je probeert een bom in elkaar te zetten, loop je een forse kans, de lucht in te vliegen. Omwen telingen kunnen alleen door nuchtere mensen worden teweeggebracht. De les is duidelijk. Wanneer we wil len bereiken dat mensen ophouden met het gebruiken van drugs, of van sommige drugs, moeten we ze uitleg gen dat hun doelen (nadrukkelijk hun doelen, niet de doelen die wij voor ze bedenken) er zonder beter bereikt kunnen worden. Waarmee overigens geen pasklare op lossing voor het drug-probleem gege ven is. Einstein zelf daarover: we zullen het feit onder ogen moet zien dat we nog steeds niet weten waarom sommige mensen drugs gebruiken en andere niet, en weer andere ermee beginnen maar ook weer ophouden. Voor de behandeling van gebruikers hebben we nog steeds in principe maar twee mogelijkheden, praat-be handeling en het toedienen van medi cijnen. We weten nog niet of veran deringen in het gedrag van de patiënt optreden ondanks of dankzij de toege- DEN HAAG De regering verwadht dat de werkgelegenheid ook volgend jaar onvoldoende -al verbeteren; daar om zal nu ook het tweede deel van het extra-werkgelegenheidsprogramma in uitvoering worden genomen. Dit betekent dat nog 175 miljoen gulden gepompt zal worden in extra openbare werken van de rijksoverheid, de pro vincies en de gemeenten nadat daar voor in de eerste fase reeds 328 miljoen gulden beschikbaar was ge steld. Het totale met het extra werkgelegen heidsprogramma gemoeide bedrag be loopt, zoals bekend, 006 miljoen gul den, waarvan 503 miljoen gulden voor overheidswerken. paste therapie. We kunnen zelfs nog niet voorspellen welke van de twee principes op een bepaald moment voor een bepaalde patiënt het beste zal werken. De keus wordt trouwens vaak bepaald door wat het opvangcen trum waar hij terecht komt, aan te bieden heeft. Dat verhaal was natuurlijk wel wat erg kritisch (en afgezien daarvan na tuurlijk op de Amerikaanse toestand toegespitst), maar een dergelijke ver maning tot bescheidenheid heeft toch vaak wel zijn nut. Gistermiddag trok Einstein met een handjevol collega's naar het Vondelpark, om de academi sche discussies in het RAI-congrescen- trum te toetsen aan de praktijk van de in de zon zittende hasj-rokers. Zijn argument dat je zonder drugs aanzienlijk beter bent toegerust om deze inderdaad allerbelabberdste sa menleving in gunstige zin te beïnvloe den, bleek niet erg aan te slaan. Nee, legde een vriendelijke kunstschilder hen uit, je kunt de wereld alleen maar verbeteren door met andere mensen te praten en zo in een steeds grotere kring goede contacten op te bouwen. En dat wederzijdse begrip wordt door hasj juist bevorderd. Maar hoewel de centrale stelling in dit geval dus sneuvelde, kwam er wel degelijk contact en ook wel weder zijds begrip in het uitvoerige groeps gesprek naast de grote vijver. En dat alleen al voldeed aan een even duide lijke als wederzijdse behoefte. Intus sen ging de overgrote meerderheid van de congresgangers op veilige af stand in de RAI door met het verwer ken van lezingen, papieren en statis tieken. Wat niet wil zeggen dat daar geen boeiende dingen gebeurden. Zo hield de Amerikaanse prof. David Pittman een dringend pleidooi voor het gede tailleerd bestuderen van drinkgewoon ten in hun sociale verband. Het na speuren van sociale factoren beperkt zich vaak tot het verzamelen van cijfers over het verband tussen drank gebruik en leeftijd, geslacht, gods dienst, inkomen. Dat kan heel nuttig zijn, zei Pittman, maar pas door te gaan kijken hoe, waar. wanneer hoe veel gedronken wordt heb je kans om achter het waarom te komen, dat nauw samenhangt met maatschappelij ke structuren en waarden. En die kennis heb je nodig voor een effectie ve bestrijding van alcoholisme. Als voorbeeld noemde hij een diep gaande studie van het drinkpatroon in negerwijken in Amerika. Behande ling van de in de ghetto's veel voor komende alcoholici zal maar beperkt succes hebben wanneer niet ook de omstandigheden worden veranderd die het ontstaan en voortduren van afwijkende drinkgewoonten in de hand werken. Dat er dan inderdaad iets kan gebeu ren blijkt uit het sterk teruggelopen alkoholgebruik in een plattelandsge meenschap in Bolivia nadat daar aan zienlijke politieke en economische hervormingen waren uitgevoerd. Hoe wel de situatie van de Amerikaanse negers bijzonder veel ingewikkelder is dan die van de Camba's in Bolivia, kan ook daar de sleutel tot verande ring van drinkgewoonten wel eens erg weinig te maken hebben met het feitelijke drinken, zei Pittman. BREDA Voor bedreiging met zwa re mishandeling tijdens een commu nie-feest in een kerk in Tilburg heeft de officier van justitie bij de recht bank in Breda 150 boete en drie weken voorwaardelijke gevangenis straf (met een proeftijd van drie jaar) geëist In de katholieke kerk in Tilburg ontstond tijdens een eerste communie plechtigheid tussen twee families een ruzie die aldra in een fikse vechtpar tij ontaardde. Al meppend met kerk- stoelen vochten de gelovigen zich van achter in de kerk via het priesterkoor naar de sacristie. Tijdens de knokpar tij zou grootvader C. van S. een mes getrokken hebben en een lid van de familie De L. toegeroepen hebben: 'Ik steek je kapot'. Dit nu ging de officier te ver. De rest van de vechtjassen ging vrij-uit, maar grootvader Van S. werd vervolgd. De ruzie was het gevolg van een reeds lang sluimerende onenigheid tussen beide families, die in de kerk tot uitbarsting kwam. Uitspraak 21 sep tember. DELFT Burgemeester mr. J. M. Ravesloot neemt maandagmiddag 30 oktober om drie uur officieel afscheid van de gemeenteraad tijdens een bui tengewone vergadering. Mr. Ravesloot gaat, zoals bekend met pensioen. In middels is een afscheidscomité opge richt waarin verschillende groeperin gen uit de bevolking zijn vertegen woordigd met het doel de eerste bur ger van Delft een passend geschenk aan te bieden. 'Volgens ons zit het er niet meer in dat de confessionele partijen en met name de KVP zich nog duidelijk voor een progressief beleid zullen uit spreken. Dat wonder venvachten wij niet meer en het zou daarom een schimmenspel worden als deze partijen desondanks voor een gesprek worden uitgenodigd', aldus de heer M. Mertens. lid van de werkgroep en tot voor kort lid van het overlegorgaan van de progressieve drie. De voorzitter van D'66, mevrouw R. van der Scheer, verklaarde gisteren dit pesimisme te delen. 'Jarenlang wachten wij op een signaal van de confessionelen waaruit de bereidheid tot een echt progressief beleid op (ADVERTENTIE) Nooit was er een mantelroode, die zwieriger, vlotter en jonger was dan de swagger. Logisch dat de swagger er weer is en nu helemaal van deze tijd. Natuurlijk bij ons al eindeloze modellen. De coat is het ook nog helemaal. Dit sportieve modelletje is uit heerlijk warme wollen mohair. Kleuren o.a.: rood en groen. Maten: 38 t/m 46. Daarbij 'n fijne pan talon uit Acryl-jerscy. Kleuren: marine, don kerbruin, oudrose, fraise, aubergine en nog 10 andere kleuren. Maten: 3 6 t/m 51. Hier is de swagger 1971 met leuke schouderlijn en stolpplooi. In plaid- ruiten en in uni. Zuiver wollen mohair. Maten: 36 t/m 46. Leiden, H.VtiU' 'MV Amersfoort, Breda, Dordrecht, Eindhoven, Den Haag, 1 laarlci Tilburg, Utrecht. Fijn, dat de zo draagbare A-lijn weer terue is. In deze stijlvolle mantel met grote zakken en stolpplooi op de rug. In wollen mohair. Kleuren o.a.: camel en beige. Maten: 36 t/m 46. 'n Fjjne pantalon uit IWS-jersey. Kleuren o.a. marine, donkerbruin, aubergine en fraise. H - Maten 38 t/m iin, aubergine en DEN HAAG Een belangrijke werkgroep binnen D'66 heeft zich gisteren tegen onderhandelingen met confessionele partijen over samenwerking uitgesproken. Deze werkgroep heeft voor het partij congres op 1 oktober een motie voorbereid waarin onderhandelin gen met de confessionelen voor zowel als na de verkiezingen van de hand worden gewezen. De Parijse autosalon van vorig Jaar: een evenement, dat meer dan een miljoen bezoekers pleegt te trekken ei ssch daarom ook volgens de Parijse horeca-wereld jaarlijks moet blijven terugkeren. cht lange termijn kan blijken. De confes sionelen willen echter hun handen vrij houden om met wie dan ook samen te werken. Dat is onaanvaardbaar en dat maakt een onbetrouwbare indruk. Ik geloof dat het al te laat is voor zo'n signaal'. Zij meent, desondanks dat de motie van de werkgroep voorbarig is. 'Hij past niet in onze strategie door verge lijking .an de programma's en onder handelingen de confessionelen uit el kaar te drijven', aldus mevrouw Van dc-r Scheer, die hiermee ook reageerde op de afwij/ende houding die al door een aantal partijafdelingen ten opzich te van samenwerking met de confessi onelen is aangenomen. De Amsterdamse RAI-tentoonstelling wordt in 1973 de eerste perso nenautosalon van het jaar. De organisatoren van de Brusselse en Turijnse autotentoonstellingen hebben namelijk besloten voortaan al leen in de even jaren personenauto's te gaan exposeren. Amsterdam en Frankfort zullen dit in de oneven jaren doen. legorgaan van de auto-industrie, het Bureau Permanent, geen voorstanders getoond van de nieuwe opinie, dat één personenautoshow per twee jaar genoeg is. Dit standpunt heeft de RAI in Nederland overigens al jaren ge huldigd. Om en om worden in februa ri in het Amsterdamse RAI-gebouw personen- en bedrijfsautotentoonstel- lingen gehouden. Frankfort combi neerde beide altijd al eens per twee jaar tot één grote tentoonstelling op net Messegelënde. Brussel ging in het internationaal overleg als eerste overstag, waarbij de reeds voor januari geplande salon Deze maatregelen zijn een uitvloeisel van moeilijkheden, die vorig jaar ontstonden, toen achtereenvolgens Frankfort, Parijs en Londen hun auto salons afgelastten. Parijs en Londen gingen toen toch door, maar de indus trie die de salons organiseert uitte de mening, dat het exposeren te kostbaar werd. De Franse autofabrikan ten zwichtten tenslotte voor president Pompidou, die de tentoonstellingen als een onmisbaar nationaal eve nement beschouwt. Ook op dit moment hebben Parijs en Londen zich in het internationale over- Honderdeenenvijftig detailverbeterin gen heeft Ford aangebracht op het sportcoupé-model Capri. De 1973-uit- voering daarvan zal met name een betere wegligging hebben dank zij een minder slappe vering en sterkere schokbrekers. Voorts zijn de stoelen veranderd, zodanig dat ook meer beenruimte voor achterpassagiers ver kregen wordt, zijn de koplampen ver groot en werden de wielen verbreed. Alle modellen boven 1300 cc hebben nu in standaarduitvoering radiaalban- den. De meeste wijzigingen betreffen praktische zaken in het interieur. Ford levert de Capri nu in vier in plaats van acht varianten. Die vier worden aangeduid met L, XL, GT en GXL. Er is keuze in zes motoren van vier of zes cilinders van 1300 cc tót drie liter. Het drie liter-model heeft een versnellingsbak van het Consul- Granada-type gekregen. Wie het ver mogen 59 DIN pk voor de 1300, 72 of 88 voor de 1600, 108 voor de 2,3 liter, 125 voor de 2,6 liter en 138 voor de 3 liter nog niet voldoende vindt, heeft voortaan onder de motor kap ruimte voor opvoerattributen. Aan het einde van deze maand ver schijnt de nieuwe Capri in de Neder landse showrooms, zij het nog zonder de 3 liter-versie. De Ford Escort krijgt als 1973-modeI eveneens bredere wielen, verder een veiligheidsknipperlichtinstallatic en detailverbeteringen. Tot deze extra's behoren twee snelheden voor zowel de ruitewissers als de luchtaanjager. Het Britse Transport and Road Rese arch Laboratory heeft een mistdetec- tor ontwikkeld, die opkomende mist signaleert. Deze detector werkt met lichtstralen. Ze zouden binnen elke kilometer langs wegen geplaatst kun nen worden om aan een centraal controlecentrum waarschuiwingen door te geven. Het systeem is nog maar een prototy pe en de kosten komen nog op f 10.000. Maar bij grootscheepse toe passing zouden die kosten tot rond 800 per detector verlaagd kunnen worden. Het Britse laboratorium een zusterorganisatie van de Neder landse SWOV voegt hieraan toe. dat mist 3 procent van alle ernstige ongevallen in Engeland veroorzaakt en 7 procent van ongelukken langs de motorways. Esso boek: halve ton voor Wereldnatuurfonds Het Esso-boek met de reclamecampag ne 'Koningen in het dierenrijk' heeft voor het Wereldnatuurfonds 54.000 opgebracht. Esso heeft nu een tweede aktie op touw gezet met een dierenal- bum, dat de titel 'Baby's van de wildernis' draagt Dit album is 1.5 keer zo dik als het vorige en kost 3,45. Opnieuw zal de opbrengst van de aktie naar het Wereldnatuurfonds gaan en Esso Nederland b.v. verwacht dat dit een bedrag van circa een ton /al worden. liper t te chte U uitsluitend voor bedrijfsauto's sp stemd werd. De RAI maakte hier [tier meer kans op introdukties van ni 1 nii modellen: de wereldprimeurs, kans, die de Nederlandse tentoo»Ian ling zich in het verleden vaak elen snoept zag, doordat Brussel jaar lt de rij van de salons opende. ipo ikei Turijn heeft al een paar jaar a^ed bedrijfsautosalnns gehouden en volgend jaar één in het Palazzo ink Esposizione houden op het tijd uar: dat anders gereserveerd was voctome personenautosalon: begin novei ifpls Dit jaar gaat de personenautosaio de rtpu november onveranderd door. iden Verder worden volgende maand int de Parijse Salon de l'Automobil daili dan de Londen Motor Show geho mmi en volgens de jongste berichten Es zi deze exposities ook in Oktober gewoon door. Nieuwe Chevrolet Vega 1973: binnen een paar jaar ook met Wankelmolill de Amerikaanse markt. 11 jen: De Chevrolet-divisie van General Mo tors heeft deze week de 73-modellen ten doop gehouden, waarbij van wei nig veranderingen sprake is. Wel heeft GM intussen ook Aangekondigd, dat voor 1975 ccn Chevrolet met Wan kel-motor te verwachten valt. Deze motor zal als extra voorziening te koop zijn op het subcompacte model Vega. Chevrolet gaat verder de ontwikkeling van de Wankel-motor, al in een ver gaand stadium voorbereid door GM's technisch centrum, ter hand nemen. De produktie van deze rotatie: adat zal gecentraliseerd worden bij irhaa deling Hydramatic, die automa! aktis transmissies bouwt. n de Voor 1973 hebben alle Amerik iimg: modellen betere bumpers, onbrz ct ei re interieurafwerking en instat ?rd voor minder stikstofoxiden in df wr laatgassen gekregen. Chevrolet adat voorts een aantal modellen ver! rsch met een strip langszij, waaronde rste de viercilinder Vega. Iets uitgeb; we re 'face-lifts' zijn uitgevoerd a: )0r <j Chevrolets Chevelle en Monte C4n on De lichtgewicht coupé van BMW, naam 3.0 CSL draagt. De Bayerische Motoren Werke heeft nu ook een inspuitmotor voor de lichtgewicht coupé BMW 3.0 CSL geïntroduceerd. Deze motor heeft 20 pk vermogen meer dan de gewone uitvoering en komt zo op 200 DIN-pk. Door het lage gewicht van 116-5 kg is de pk-gewichtsverhouding ongewoon gunstig: 17,2 pk per 100 kg. Het lage gewicht is te danken aan aluminium deuren, motorkap en kofferdeW De topsnelheid van de nieuwe 3.0 CSL I is 222 km per uur, km meer dan van de carburatiei De acceleratie van stilstand W km per uur geschiedt nu volp fabriek in 6,9 in plaats van 7,3 den. Waarmee de nieuwe BM" van de snelste auto's ter wereld

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 16