plympia juicht weer voluit 999 pmateurregels niet meer reëel 999 Postuum goud voor Israëlische worstelaars Vragen %port dringt nog onbeantwoorde vragen naar achtergrond München 1972 München 1972 dagboek ran een official Lr KNVB straft trainer Blok HJW/KWARTET VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1972 SPORT T14/K15 bfpNCHEN De nachtmerrie is voorbij en grotendeels vergeten, w kele uren na de herdenking van de slachtoffers van de moordpar tij in liet Olympisch dorp en op het vliegveld Fürstenfeldbrüok, eiste sport weer, zij het nog aarzelend, de aandacht op. Gisteren echter 'jlchte Olympia al weer uit volle borst. Herinneringen aan wat zich w geen twee dagen terug afspeelde, waren ver te zoeken: onop- end en onder zware bewaking vertrok de Israëlische ploeg van rliegveld Riem. het Oberwiesenfeld zelf leek alles het oude. Hooguit flitste in het npisch stadion een enkele keer M aanwijzing op: n.a.l., nicht aange- en, achter de naam van 'n atleet zo geschokt was dat hij of zij het iroederingsfeest liet voor wat het Tot de weinigen die zo voor lege jsen zorgden, behoorden ook Wil- 5®' van Gooi, die haar kans op een ts in de finale van de 200 meter rorat lopen, en Jos Hermens die van leE.ti poging afzag zich op de 5.000 iag er onder de stayers-elite te scha- sport drong gisteren ook de vra- ntt naar de achtergrond de vraag- 3.64 Bs achter de gebeurtenissen van lange dinsdag, de twijfels over de e waarop is ingegrepen en de rondering over het feit dat nog i [s geen duidelijkheid is verstrekt de toedracht van de schietpartij °o'i dag heeft plaats gemaakt voor .0 lag: de journalisten bevolken r de tribunes, tijden en cijfers n de programma's en de ge- kkken. •legen zal dat degenen die de ntwoordelijkheid droegen de gij- g naar een einde met zo weinig lijk slachtoffers te voeren, zeker komen. Want de zo rampzalig lopen oplossing die werd gekozen, zeker niet de enige te zijn, ijl ook de voortvarendheid waar in het donker de terroristen en aars werden vervoerd en het werd geopend, twijfels oproept, niet te overijld gehandeld, zijn 3 Jé en mogelijkheden over het hoofd 7.55 ïtvaardigde vragen gezien de die ondanks de verklarende 's onferenties nog steeds niet volle- lekend zijn, maar die de indruk en dat er naast het leven van de ars bij de acties nog een ander rijk aspect een rol heeft ge- ke u. de voortzetting van de Spelen, we verslagen van de weinige oogge- sh n en degenen die buiten het 18js veld het schieten hoorden, moe- gijzelaars reeds op een vroeg j zijn gedood. De wereld werd in slaap gesust met de meelede- ver de televisie dat alle gijze- het er levend hadden afge- t Het schieten duurde voort tot uur, het tijdstip waarop de drie tieren (onder wié twee gewon- gevangen werden genomen. Er echter gewacht tot na drie uur Ie officiële bekendmaking een ip waarop de vermoeidheid reeds overheersende rol speelde en bo- Hana Schmit atJïi 8™' ijkeld: d' Nw ie ersct ijn 15 DlP In f en ov vendien een groot deel van de wereld sliep, het IOC, dat naar aanleiding van de mededeling dat alles in orde was de spelen had laten doorgaan incluis. De klap kwam daardoog pas toen de eerste emoties reeds waren bekoeld bovendien had het IOC al direct om negen uur in de morgen het de avond tevoren genomen be sluit, ondanks de valse voorlichting, gehandhaafd. Twijfels Ook over de mogelijkheden op een vroeger tijdstip en op een andere plaats in te grijpen bestaan twijfels. Zowel Bundesminister Genscher als zijn Beierse ambtsgenoot Merk zijn in de flat geweest en hebben de situatie (de gijzelaars zaten met handen en voeten gebonden op drie veldbedden, voor hen lag het lijk van de gewicht- theffer Roseph Romano) kunnen op nemen. De als atleten geklede scherp schutters kregen een keer vijf terro risten tegelijk in het vizier. Volgens Genscher echter was een overval zin loos in de gegeven situatie echter niet zinlozer dan de schietpartij op het vliegveld die een zekere dood voor de gijzelaars betekende. Een an der argument om niet in het dorp een treffen uit te lokken, was de aanwezigheid van andere atleten. Een evacuatie verkleinde inderdaad de kans op het doorgaan van de Spelen (wie zijn spullen moet pakken en vertrekken, komt niet zo snel terug), De Israëlitische atlete Hanna Shezifi neemt in het Olympisch dorp afscheid van een aantal kennissen. maar dat zou geen rol mogen spelen wanneer het om mensenlevens gaat. Men liet het echter wel bewust op een confrontatie buiten het dorp aan komen. Bewust, omdat het nooit in de bedoeling heeft gelegen het vliegtuig te laten vertrekken. Daarvoor, aldus minister Genscher, 'zouden het IOC en de gehele wereld niet het minste begrip hebben kunnen opbrengen.' Dus volgde in 't donker' 'n schiet partij, die ook de terroristen moeten hebben voorzien, maar waarbij hun kans eruit bestond, wanneer niet zo snel zou zijn geschoten, zich met niet alleen de gijzelaars maar ook de pilo ten van de helicopters als 'schild' naar de Boeing te begeven. Het had meer voor de hand gelegen in het dorp zelf voor een nieuwe verlenging te hebben geijverd niet alleen om dat bij daglicht de risico's kleiner zijn, maar ook omdat de tijd de terroristen (uit voorgaande voorvallen is gebleken dat zij vaak om onmense lijke spanningen te kunnen te kunnen dragen onder invloed van verdovende middelen handele) tegenwerkt. Onbeantwoord Kritiek treft ook de bewaking van 't dorp. Op de Vrolijke Spelen pasten geen militairen en op het tijdstip van de overval bewaakten dan ook 80 onbewapende mannen de meer dan 10.000 slapenden. Verwondering weekt het ook dat enkele van de ter roristen aan de bouw van het dorp meewerkten en dat na de overval nog twee Arabieren (vermoedelijk handlangers), die in een milkbar in het dorp werkten, werden gearres- teed. Daarnaast was men gewaar schuwd door de Israëlische veiligheids dienst dat er iets te gebeuren stond, maar dat resulteerde in niet meer dan twee-extra bewakers. Waar die bewa kers waren, is onbekend ook de vraag of een aanbod vanuit Israël om een speciaal opgeleid commando te sturen is afgeslagen, is nog steeds onbeantwoord gebleven,- Schuld treft die Westduitsers niet die ligt geheel bij*de. terroristen die in koelenbloede moordden. Wel dra gen degenen die.de vrijwel nutteloze bevrijdingspoging bedachten, verant woordelijkheid. Zolang geen volledige duidelijkheid over de ware toedracht en motivatie wordt gegeven, blijft er aanleiding voor de ^veronderstelling dat bij de ov,éjrwegiiigeri, naast het leven van de gijzelaars, ook het be houd. en de toekomst van de Spelen (een onderbreking van meer dan 24 uur zou het einde hebben betekend) een rol heeft gespeeld. c'hilljHEN Zeer bewust heeft 4. Atleten mogen voor het bedrijven ting bijvoorbeeld. De Oosteuropeamen omdat hij het financieel niet meer chietfCHEN Zeer bewust heeft en. 1 Kelly deze weken een suite ge- fd in het statige hotel Bayerische ^1 in Mnchen. In deze luxueuze «ving probeert Kelly (45, broer [pnnses Gracia van Monaco) leden [het Internationaal Olympisch Co- I te bewegen afstand te doen van versleten-amateurregels. Kelly voor zijn ideeën bij de meren- starre leiders van de Olympi- organisatie nog weinig weer- Maar de respons, die hij van tieten zelf ontvangt, sterken hem jn missie naar vernieuwing. Et Olympisch dorp heeft Kelly via medestanders pamfletten ver- d en laten ophangen. De atleten en via hun handtekening adhesie gen. 'De petitie van Mllnchen' het gedrukte plakkaat. De tekst: de atleten, die deelnemen aan 10ste Olympische Spelen in ihen, West-D.uitsland, benadruk- en onderstrepen de volgende re en dringen er bij het Internatio- Olympisch Comité op aan deze te nemen. ELS e individuele atleet moet zelf het t hebben te bepalen hoeveel uren "gen hij in totaal aan zijn sport *dt. ationale Olympische Comité's en re sportorganisaties zijn verant- Melijk voor de geldelijke regelin- de atleet aangaat met betrek tot zijn training en wedstrijden. geld hem nu uit privé-bron- jan staatswege of via commercie- V'teiten aangeboden wordt, tieten mogen voor het bedrijven Mn sport speciale beurzen ont- sen en als trainer betaald worden. 4. Atleten mogen voor het bedrijven van hun sport speciale beurzen ont vangen en als trainer betaald worden. 4. Atleten mogen geld ontvangen voor hun medewerking aan televisie en andere media, echter niet direct na wedstrijden, waaraan ze deelgenomen hebben. Zij mogen daarnaast profijt trekken uit commerciële activiteiten, waarin hun naam of prestatie ge noemd worden. De opbrengst hiervan moet voor een deel ten goede komen aan nationale sportbonden en andere deelnemende atleten. 5. Nationale Olympische comité's en het IOC worden verzocht ex-topspor- ters in het bestuur van hun organisa ties op te nemen. OPPOSITIE De kruistocht van ex-wereldkampioen skiff Jack Kelly is niet nieuw. Al twee jaar geleden zocht hij samenm- met andere ex-topsporters contact met- de publiciteits-media om een meer op deze tijd afgestemde amateurregeling te presenteren. Kelly heeft vooral in de rijen van de officials veel opposi tie ontmoet. Maar door zijn positie als voorzitter van de Amateur Atletics Union (AAU) in de Verenigde Staten durft men zich tegenover hem niet oostinddsch doof op te stellen. Jack Kelly: 'Sommigen kijken me aan alsof ik psychisch gestoord ben, anderen noemen me een bandiet. Ik heb ech ter alleen maar het beste voor mede actieve sporters. De huidige regels van het IOC met betrekking tot het amateurisme zijn zo sterk verouderd, dat ex geen sprake meer van realiteit kan zijn' De actie van Kelly, die tot voor het begin van de Spelen alleen in de Verenigde Staten gevoerd is, is in Garrit den Ambtman feite voor de hele westerse wereld bedoeld. Kelly wil, zegt hij, een reël er verhouding tot de sport in commu- nistischhe landen creëeren. 'In die staten is voor de atleten de sport het bellangrijkste. Succes op internationa le wedstrijden betekent voor hen suc ces in hun maatschappelijke carrière. Zij krijgen aHe gelegenheid aan die loopbaan te werken. Want ze zijn staatsamateurs, die elf van de twaalf maanden van het jaar aan training besteden. De sport vormt de basis van hun leven. Zij krijgen alle soorten beloningen, faciliteiten bij huisves ting bijvoorbeeld. De Oosteuropeanen zijn meer prof dan de beroeps-spelers in het Amerikaanse baseball- of foot ball'. STUDIE Ir de Veremgde Staten steunt de sportwereld op het universitaire le ven. Verder dan de aanbieding van sstudiebeurzen reiken de faciliteiten voor de amateur-sportbeoevenaars ech ter niet. Kelly wil het sluik-amateu- risme, dat nu door de succesvolste atleten bedreven wordt, legaliseren. KELL3: 'We willen eerlijke atleten maken. Nu gebeurt alles onder tafel, waardoor excessen kunnen ontstaan. We vragen alleen maar of het IOC haar regels aan de realiteit wil aan- passen.Nu betaling, bijvoorbeeld voor televisie-optredens, illegaal gebeurt, profiteert slchts een klein deel van de sportmensen van hun opofferingen. We wensen echter ook, dat jonge talenten, die door financiële proble men niet goed begeleid worden, steun ontvangen'. Kelly en zijn actie-comité klagen over het feit, dat de Amerikaanse sportwe reld van staatswege geen enkele steun ontvangt. 'Er moet een samenspel op gang komen. Maar de sport zal tot initiatief gedwongen worden. Daarom stellen we voor een nationaal fonds te stichten. De sportweeld zal zelf voor het geld moeten zorgen. We moeten er namelijk voor waken, dat de mid delen niet aan andere delen van het maatschappelijk leven onttrokken wordt. We propageren een extra be lasting op het entreegeld Van sporte venementen van twee procent. Sport is een belangrijk deel van het sociale leven geworden. Maar zodra een to patleet vader wordt, moet hij stoppen, omdat hij het financieel niet meer op kan brengen. Zoiets moet voorkomen worden. Iedereen heeft recht op gelij ke kansen. Ook in de spart'. De plannen van Kelly, lid van het Amerikaans Olympisch Comité, wor den voorlopig door het troebele regle ment van het IOC doorkruist. 'De hele Olympiwche beweging is opge bouwd rond aristocraten, die zich niet in de positie van de topsporter kun nen verplaatsen. De regels stammen nog uit het begin van deze eeuw. De atleten hoeven tijdens de Spelen niet met geldprijzen beloond worden, maar een aanpassing aan de situatie is een bittere noodzaak. Daarnaast hanteren de diverse sportorganisaties verscbhillende reglementen met be trekking tot het amateurisme. Voor de ene sport ben je na een jaar weer amateur, voor de andere drie jaar of nooit meer'. Kelly noemt de affaire rond de Oos tenrijkse skiër Karl Schranz tijdens de Winterspelen in Sapporo als een 'lachwekkend voorbeeld' van de mani pulaties van het IOC. 'Schranz is schuldig. Net zoveel als alle andere skiërs, die daar aanwezig waren. Als het IOC haar gezicht niet wilde ver liezen, dan had ze iedereen uit te sluiten. Nu is een man aan de schand paal gebonden. Met het handhaven van het amateurisme is het net zo als metwwhisky. Zodra je de mensen ver bied, whisky te drinken zullen ze het juist in een veel grotere maifce doen. Een atleet, die geen geld mag aanne men, zal stiekum zijn eisen veel scherper stellen'. JEUGD Jack Kelly heeft twee jaar geleden rijn ideeën gepubliceerd. Begin ddt jaar is de actie in de Verenigde Staten pas goed op gang gekomen. De Spelen in München gelden als start voor het vormen van een internatio naal front. Kelly: 'De reacties van de jeugd zijn bijna zonder uitzondering positief. In Engeland rijn we al be gonnen. Ik was daar als televisie commentator van de Henley/regatta en heb die gelegenheid aangegrepen om de aandacht op onze plannen te vestigen. De Britten, die jaren gele den in feite de tegenwoordige regels hebben ontworpen, rijn het met de nieuwe opzet eens. In Amerika heb ik veel leringen gehouden. Daar is het besef, dat er iets veranderd moet worden, allang geaccepteerd. Samen met andere landen willen we het IOC onder druk gaan zetten. Volgend jaar wordt in Bulgarije het IOC-congres gehouden. Voor die tijd hoop ik met lord Killdnan een gesprek te hebben. Mijn zus Grace kan dat wel arrange ren. Ik wil er best een keer voor naar Ierland vliegent Voorlopig wakende' Olympische bon zen nog als politie-agenten over hun amateur-reglementen. Belaadde televi- sie-intervieuws zijn in München al zeer normaal geworden. Controle is immmers onmogelijk. Maar een West- duitse schoenenfabriek in het Olym pisch dorp verkoopt alleen tassen, waarop het merknaam met een dunne strip is bedekt. Officials stappen nu en dan de winkel binnen om uit naam van het IOC de grenzen van de reclame te onderzoeken. Atleten la chen tegelijkertijd schamper. Zij we ten wel beter. Het IOC houdt echter ook op dit gebied de ogen voor de realiteit nog steeds gesloten. De Olympische Spelen rijn gis teren weer gewoon doorgegaan. Onze eminente scheidende voor zitter de heer A. Brundage heeft het zo gewild. En dat is dan ook de reden dat ik deze rubriek, dit dagboek zal vervol gen. Vandaag wil ik het zo informa tief mogelijk houden. Er is in onze krant dagelijks een andere rubriek te lezen, die heet naar ik meen, Wij zitten ook met uw probleem. Zo zou men ook van daag mijn rubriek kunnen noe men, want ik zal enkele vragen van leden van onze kranten beantwoorden. Een vraag luidde: De Olympi sche vlag die nu weer in top hangt, toont ons de vijf ringen. Wat betekenen die ringen pre cies? Antwoord: De vijf ringen tonen de verbondenheid van de jeugd van de Wereld (er is ook een rode ring bij!) onder alle om standigheden. De ring is het symbool van de trouw. Daarom heet de huwelijksring ook trouwring! En tenslotte stralen deze vijf aaneen gesmeedde rin gen toch ook wel enig gezag uit. En dan speciaal het gezag van de oudere mens ten opzicht te van de jeugd. Een andere vraag: Verveelt het nooit om official te zijn? Antwoord: Dit is een zeer per soonlijke vraag voor mij. Het antwoord dient te luiden NEEN. De taak van een official is een dienende taak. Daarom is het zo moeilijk een werkelijk goede official te vinden. Maar dienen geeft ook voldoening. Vandaar mijn NEEN. Vraag: Hoe kom op de fiets het snelst van de Hauptbahnhof in München naar het Olympisch Stadion? Antwoord: Volg de borden. En vergeet dan niet om even naar de mooie plekjes ie kijken. Er is heel wat te zien in München. Jammer genoeg hebben wij nog geen gelegenueid gehad alles te bekijken, maar bestudering van dc folders brengt toch ook eni ge voldoening. En de slotvraag: Mijn man zou graag met het hardlopen een gouden medaille willen winnen. Hij heeft echter alleen maar gymschoenen. Volstaat dit? Antwoord: Dit volstaat niet. Een atleet dient over spikes te beschikken om ooit iets te kun nen bereiken. Men zou het zc kunnen oplossen door spijkers door de zolen van de gympjes te slaan. Maar wel van buiten naar binnen dan. Want de weg vaar Olympisch goud is lang en hard. En men moet weten wat afzien betekent voor men op een Olympisch feest verschijnt. Jan f. eestganger' DEN HAAG (ANP) De tuchtcom- missie van de KNVB heeft de afgelo pen week negentien spelers en een trainer straffen opgelegd. Trainer Blok van de Volewijckers kreeg een boete van 150 gulden wegens op de monstratieve en hinderlijke wijze te kennen geven het niet eens te zijn met een beslissing van de scheidsrech ter tijdens SWde Volewijckers op 23 augustus. De belangrijkste straffen die uitge sproken werden zijn: N. Rep (Ajax): twee wedstrijden geschorst plus een boete van 200.B. A. Gerritsen (NEC): een wedstrijd geschorst plus een boete van ƒ200, Voor een wedstrijd werden onder meer geschorst: J. Vlietstra (Cam- buur) plus 150 gulden boete, Th. Haan (Heerenveen) plus 150 gulden boete, R. van der Bol (Fortuna Vlaar- dingen) plus 150 gulden boete, R. L. Maas (HVC) plus 150 gulden boete, T. Vorstenbos (FC Dordrecht) plus 150 gulden boete. Een voorwaardelijke schorsing voor een wedstrijd kregen onder andere: S. Visser (NEC) (boete ƒ250,—A. J. R. Corver (Fortuna Vlaardingen) (boete ƒ100,I. Mitic (Den Bosch) boete 150,Hoenen (MW) 150.—. jVNCHEN De internationale maieur-worstelfederatic heeft bcslo- m om de vier vermoorde Israëli- ne worstelaars, postuum een gou- n roodaille toe te kennen. Coach „i.f Weinberg en captain Yosef utreund kregen postuum de gou- ia,,e voor de FILA en de Welaan Mark Slavin en Eleizer fpioMi Souden medaille van het •"eiakampioenschap worstelen. Protest KjVtrkoePe!ende Afrikaanse sport- iitPP ,rt zijn 'diepe leedwezen' ïifn*Puen over de 'ongelegen en lvprv0CDtvaardlgde aanval' van hei rundage, de voorzitter van ié /inpfnab.'?naa^ Olympisch Comi- eiri tijdens de rouwplechtig- fcrti, ?r de vermoorde Israëlische niocf 1,1 een communiqué en ®erde de raad met name te- 'an n tfil dat Brundage de actie Qe Palestijnse commando's op een lijn stelde met de uitsluiting van Rhodesië door, wat hij noemde 'zuiver politieke chantage'. Volgens de sportraad die haar verklaring begon met een veroordeling van het gebeurde in het Olympische dorp en op de luchtbasis Fürstenfeldbrück, is Rhodesië door een meerderheid van de leden van het IOC overeen komstig de bepalingen van het Olympisch handvest uitgesloten. Excuus Avery Brundage heeft gisteren over igens zijn verontschuldigingen aan geboden voor de woorden, die hij tijdens dc rouwplechtigheid voor de neergeschoten Israëliërs woeusdag het Olympisch stadion, heeft gespro ken over de kwestie Rhodesië. In een persconferentie zei Brundage, dat hij het betreurde dat zijn woor den verkeerd geïnterpreteerd waren, maar dat hij niet dc minste bedoe ling had gehad een vergelijk te maken tussen de kwestie Rhodesië cn een terroristische daad, zoals dins dag gebeurd is. Stug doorgaan Over de vorm en inhoud van de volgende Olympische Spelen en over de vraag of er überhaupt nog wel een Olympisch Festijn gehouden moet worden zal na de incidenten van deze Spelen nog hevig gediscus sieerd worden. De stad Montreal echter heeft besloten normaal door te gaan met de voorbereidingen voor het volgende 'Feest' in 1976. De mogelijkheid van guerrilla-acties zoals in München zal op die voorbe reidingen geen invloed hebben. Op een vraag over de veiligheid tijdens de Spelen van 1976 verklaarde Jean Dra peau, de burgemeester van Mon treal. dat de plannen daarover nog geen definitieve vorm hebben aange nomen. 'Het is nauwelijks denkbaar dat wij betere veiligheidsmaatrege len kunnen nemen dan die welke in München werden getroffen', ant woordde de burgemeester. De grote vraag is, of het wel mogelijk is veiligheid te verbeteren zonder de geest van de Spelen aan te tasten. Is het mogelijk de deelnemers om een grotere mate van samenwerking te vragen en hen te vragen om zich om hun eigen bestwil te onderwerpen aan strengere veiligheidsmaatrege len, De burgemeester zei te hopen dat het leger technische bijstand zou kunnen bieden bij het organiseren van de Spelen, maar hij zou liever zien, dat het leger tijdens 'Het Feest' buiten het gezichtsveld zou blijven. 'Ik wil een beeld van vrede en harmonie', zei hij. Plak Rick Demont, de Amerikaanse zwemmer die gediskwalificeerd is wegens het gebruik van stimuleren de middelen na zijn zege op de 400 meter vrije slag, is gisteren naar de Verenigde Staten teruggekeerd met de gouden plak nog in zijn zak. Een woordvoerder van de Amerikaanse ploeg verklaarde: 'Zover wij weten is cr geen beslissing genomen dat hij zijn medaille zou moeten terug geven. Wij hebben officieel nog geen bericht gekregen over dc be slissing aangaande Demont'. Dc 16-jarige Amerikaan verliet met net eerste van de vier charters, die dc Amerikaanse ploeg naar huls zou brengen, de Olympische stad. In to taal keerden reeds meer dan hon derd Amerikaanse deelnemers naar de Verenigde Staten terug. Het IOC heeft overigens besloten dat de medaille van Demont niet aan de nummer twee van de 400 meter vrije slag heren, Cooper zal worden uitgereikt. Op de officiële lijst zal geen winnaar worden ver meld. Cooper had al laten weten geen gouden medaille te accepteren. 'Ik stel cr geen prijs op om op deze manier Olympisch goud te veroveren'. Bezoekers De Olympische Spelen hebben vol gens een opgave van de organisatie tot en met woensdag 2.317.000 toe schouwers getrokken. Het dagrecord werd afgelopen zondag gevestigd met 554.000 bezoekers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15