John Akii-Bua loopt precies zoals het hem uitkomt 0'é. De 'andere' Bedford toch ook geen winnaar Bob Seagren geeft oude stok boos weg Nederland op de Spelen Bronzen medaille voor Nereus-duo Wil Storm tevreden over pupillen Nederlands record voor Trudy Ruth München 1972 A TROUW/KWARTET MAANDAG 4 SEPTEMBER 1972 SPORT T7/8 TR De Amerikaan David Wottle liep op de 800 meter een opzienbarende race. Nadat de Amerikaan zo'n tien meter lang achter het hele veld had gelopen, sprintte hij op de laatste 100 meter naar het goud. In een laatste poging het goud nog te pakken, struikelt de Rus Arzhanov. De Britse Mary Peters, winnares van het goud op de vijfkamp steekt haar vreugde niet onder stoelen of banken nadat zij bij het hoogspringen haar tegenstandsters op grote achterstand heeft gezet. De Oostduitser Wolfgang Nordwig door kruiste de lange hegemonie van Amerika bij het polsstokhoogspringen. De Ameri kaan Bob Seagren werd op 10 centimeter gezet. Nordwig gaat op de foto over 5,50 meter. Tranen op het ereschavot. De winnares van het speerwerpen, de Oostduitse Ruth Fuchs en haar landgenote Jaqueline Too- ten die het zilver veroverde, wrijven de tranen uit de ogen, nadat zij met de me dailles zijn omhangen. Oegandees uitgelaten na triomf op 400 meter horden Van onze speciale verslaggever MÜNCHEN John Akii-Bua deed, nadat hij voor de finale van de 400 meter horden baan één had geloot, geen oog meer dicht. Hij was er rotstvast van overtuigd vanuit die uitgangspositie nooit te kunnen winnen. Maar een dag later rekende John Akii-Bua met zijn eigen pessimisme af door na een vrijwel slapeloze nacht niet alleen op imponerende wijze Olympisch kampioen te worden, maar boven dien met 47,8 seconden een nieuw wereldrecord te vestigen. l. ïr' De lange politie-instructeur uit Oe ganda (het land van generaal Amin. die tussen het uitwijzen van Aziaten door zeker tijd zal vinden Akii-Bua iet open armen te ontvangen) verras te in Mllnchen evenzeer als Dave Hemery vier jaar terug in Mexico. De Brit zegevierde toen in de wereldre cord-tijd van 48.1 seconden 1.5 sc- Hans Schmit conden sneller dan hij ooit had gelo pen, John Akii-Bua toonde in de Olympische finale een vrijwel even grote en verrassende vooruitgang, want hj overtrof zijn eigen toptijd met 1.2 seconden Lacher John Aku-Bua mag dc opvolger dan Dave Hemery zijn. hij steekt wel schril aftegen de rustige en beheerste Brit. Is Hemery een hoogst vriendelij ke Hedges die in een vloeiend ritme van horde naar horde snelt, Akii-Bua is een dolle, uitgelaten lacher die loopt zoals het hem uitkomt. Stellen Hemery, Ralph Mann of welke hor denloper ook precies vast hoeveel stappen zij tussen de horden zullen zetten. John Akii-Bua is best bereid van dat uitgekiende aantal af te stap pen: 'Ik hou er van 14 stappen tussen de horden te doen, maar als het er dertien worden is het ook goed en ga ik er ook overheen.' De vrolijkheid van de 24-jarige Oegan- dees waarborgt een snelle populariteit de wijze waarop hij. na zijn over winning, nog een keer alle horden nam, zal niet snel worden vergeten. Ook in het dorp zorgt hij bij herha ling voor hilariteit. Bij het mini-golf bijvoorbeeld, waar hij tevergeefs pro beerde de bal te slaan. Na tien mis lukte pogingen vroeg hij zich luid keels af wie dat spel eigenlijk wel niet had uitgevonden en legde tenslot te maar met de hand de bal in het gat. Later, na zijn overwinning, legde John Akii-Bua (met een band in de kleuren van Oeganda om het hoofd) precies uit wie en wat hij is. Hij deed dat in een lange monoloog, aanvanke lijk wat verlegen, op een persconfe rentie die eindelijk het bewijs leverde dat de Westduitse Olympiërs nog wel iets erg beroerd kunnen organiseren. Want naast John Akii-Bua kwamen ook de Amerikaan Dave Wottle (win naar 800 meter) en de Tsjech Ludvik Danek (goud bij discuswerpen) vra gen beantwoorden. De spraakverwar ring laat zich raden. Vader In zijn lange alleenspraak bracht Akii Bua allereerst duidelijkheid over het gezin waaruit hij afkomstig is: het aantal kinderen bedraagt 43 van de zelfde vader maar van meerdere moe ders. De familie Akii-Bua leefde in het noorden van Oeganda en niet, zoals de computer aangeeft ('Compu ters z ijn dom'), in Kampala. Hij Uitgelaten kust John Akii-Bua de gouden medaille die hij op de 400 meter horden veroverde. kwam pas als 18-jarige naar de hoofd stad omdat hij zo goed kon lopen. De baan die op hem lag te wachten, is Afrikaanse atleten niet vreemd: hij kwam bij de politie. Onder de 43 kinderen is het sportieve talent groot en John legde omstandig uit welke van zijn broers goed zijn op de sprint, in het hinkstapspringen en bij het hoogspringen. Aanvankelijk liep hij alleen de 110 meter horden, maar in 1968 miste hij met 0,1 seconde de lin iet om naar Mexico te mogen. Twee jaar geleden besloot hij over te stappen naar de langere afstand met tie lagere horden een verandering die hem succes bracht. Jasje Veel gelegenheid om in eigen land op de baan te trainen heeft hij niet. Akii-Bua: 'De omstandigheden zijn in Oeganda slecht. Van december tot mei heb ik alleen buiten, in het bos, gelopen omdat het zo'n vijf dagen in de week regent en je dan niet op grasbanen kunt trainen. Wanneer hij wel op de baan traint, doet hij dat op zo'n opmerkelijke wijze dat Dave He mery (dié in de Verenigde Staten pedagogie studeert en alleen het laat ste jaar serieus op de horden heeft getraind) van bewondering de lippen tuit. John Akii-Bua trekt dan name lijk een jasje aan dat acht kilo weegt, zet de hoge horden op de baan en loopt dan races van 1500 meter. Dat alles zo'n vijf tot zes keer in de week. Maar ook dat zal John Akii-Bua (de laatste in de rij van fameuze Afri kaanse atleten als Abebe Bikila, Kop- choge Keino, Mamo Wolde en Amos Biwott) wel lachend doen. MÜNCHEN David Belford heeft getracht lering te trekken uit de les die hij vorig jaar in Hel sinki kreeg. Toen, bij de Europe se kampioenschappen, werd de man die aankondigde de legende van Ron Clarke te slopen door de Fin Juha Vaatainen meedogen loos op zijn tekortkomingen ge wezen. David Bedford kondigde wraak aan, maar gisteren in de Olympische 10.000 meter finale, ging hij opnieuw ten onder. En weer was het een Fin, Lasse Vi- ren, die zich niet alleen onder de lange rij legendarische kilome tervreters van zijn land schaarde maar die bovendien in staat bleek tot datgene dat David Bed ford zo graag aan zichzelf had voorgehouden Ron Clarke een van zijn records te ontnemen. Lasse Viren een 23-jarige politieagent die vorig jaar achter Vaatainen op een bescheidener niveau opereerde maar dit seizoen al de snelste op de tien kilometer was geworden, maakte in München een eerste einde aan de heerschappij van Clarke die zeven jaar duurde. Precies één seconde haal de Viren af van Clarke's tijd van 27.39.4 en achter hem slaagde de Belg Emiel Puttc.nans er bijna in ook sneller te zijn dan Clarke. Puttemans echter kwam twee tiende van een seconde tekort. Viren's zegen tekende zich steeds na zes kilometer af Want toen had Bed ford de Fm nog steeds met kunnen lossen en werd dc kans dat de strijd in de laatste ronde zou worden be- shit. steeds groter David Bedford is dan kansloos. Hij kan tien kilometer in een moordend tempo lopen met een regelmaat en een kracht die hem in staat lijkt te stellen ieder record te verbeteren maar het lopen van de langste afstand op de baan vraagt meer. Steeds meer wordt de strijd beslist door de mensen die vrijwel ieder tempo kunnen volgen en dan bovendien nog in staat zijn er in de laatste ronde als een sprinter vandoor te gaan. JUrgen Haase de Oostduitser die in München wegens ziekte ont breekt is een berucht klever met een scherpe eindsprint, Juha VaStfiinen die vanwege een blessure alleen op de 5000 meter start, tapt tegen het einde uit een verborgen snelheidsreservoir en ook Lasse Viren schakelt moeite loos naar een overbiddellijk hoger tempo over. Ging het in het verleden echter om de laatste driehonderd of 400 meter, Lasse Viren zette gisteren al veel eerder de beslissende aanval in Met nog anderhalve ronde te gaan schudde hij drie man los en Emiel Puttemans volgde. Daarvoor had David Bedford zijn vergeefse strijd gestreden. Nie mand kan hij voor zich dulden en na 2000 meter alleen op kop te hebben gelegen was hij al zeven seconden sneller dan destijds Ron Clarke in zijn recordrace. De meesten volgden echter ook Lasse Viren, die een valpartij veroorzaakte waarvan Mo hammed Gamoudi het slachtoffer werd, maar zijn daarop opgelopen achterstand moeiteloos inliep. De snelheid liep terug en na zes kilome ter liep Bedford al zes seconden ach ter op de tijd van Ron Clarke. Lasse Viren nam de zaak toen in eigen hand. Het tempo zakte nog meer te rug en David Bedford verdween naar de achterhoede. Hoe snel Lasse Viren in de slotfase was. blijkt uit het feit dat hij met nog een kilometer te gaan tien seconden achter Clarke lag, maar op de finish één seconde roeller bleek. Clarke had al zeven Jaar terug twee minuten en veertig seconden voor nodig, Lasse Viren gisteren slechts twee minuten en 39 seconden Voor David Bedford had München via een dubbele triomf hem het succes moeten brengen dat hij sinds Helsinki miste. Maar er mag dan een Bedford- nieuwe-stijl- zonder baard, zonder snoeverij zijn ontstaan, zijn onvol ledigheid is gebleven. Na Helsinki is hij veranderd, hij analyseerde het jaar 1971 en kwam tot de konklusie dat hij voor Helsinki te veel wedstrij den had gelopen, te veel gepraat had. Dus zweeg David Bedford en ver scheen hij pas half juni voor het eerst in een grote wedstrijd. Het resultaat in Crystal Palace was ver bluffend: op zowel de 5.000 als de 10.000 meter zette hij tijden neer waar zijn concurrenten het koud van hadden moeten krijgen. In de maan den van betrekkelijke stilte dip daar aan vooraf gingen, legde David Bed ford zijn dagelijkse 40 tol 50 kilome ter trainingsarbeid af. Van John Anderson, trainer van Da vid Jenkins kreeg hij schema's, in de hoop in de laatste ronde, die hij nooit sneller dan in 58 seconden aflegde, twee tot drie seconden te winnen. Ook vergat hij de records en richtte hij zich op twee afstanden: de 5 en 10 kilometer in München. Ondanks de bezwaren van de Britse officals kreeg hij toch de kans op een 'dubbel.' Lasse Viren echter kondigde zich. dit seizoen, toen VaStëinen met een on willige knie steeds maar niet op de baan verscheen, aan als de man die Bedford opnieuw terug kon wijzen Hij legde, in tegenstelling tot vorig jaar Juha VSalamen die vrijwel onop vallend over de baan was gegaan, de bewijzen daarvoor op tafel. Eerst liep hij de tien kilometer 0.6 seconden sneller dan Bedford, daarna wees hij op 15 augustus in een van de weinige races die Bedford zich nog permitteer de (een strijd over twee mijl in Stockholm) de Prit terug naar de zesde plaats een plaats die Bedford eerder in Helsinki en gisteren ook in München ten deel viel. MÜNCHEN De oorlog over de polsstokken heeft de Amerikaanse we reldrecordhouder Bob Seagren tot een verbitterd man gemaakt. Nadat het gebrul!, van de nieuwe superstokken (waarmee hij over 5.63 meter heeft gesprongen) na veel geharrewar was verboden, verloor Seagren met de ou de stok van de Oostduitser Wolfgang Nordwig. de man die altijd op tijd lil vorm is. Na zijn nederlaag reageerde Seagren zijn ergernis af door zijn oude stok demonstratief aan ir. Ad Paulen (on der meer lid van dc technische com missie van de atletiek-federatie en een van dc weinigen die zich, gestoken in een rood jasje, op het middenveld mag bewegen) te overhandigen. Het publiek stelde de geste, getuige het gefluit, ";el op prijs Ad Paulen echter pakte dc stok aan (zie foto). Dat Nederland in al het roelgeweld net niet helemaal ten onder Is gegaan, dankt liet aan de routiniers Roel Luynenburg en Ruud Stokvis. De twee- zonder van Nereus voer aanvallender dan ooit en dat leverde de derde plaats op. Tot 250 meter voor de finish was er zelfs nog uitzicht op zilver, maar de fenomenaal varende Zwitsers Bachmann en Fischer bleken nog tot een eindsprint in staat. Roel Luynenburg: 'We hadden vanaf het begin een hoog baantempo. We konden niet meer omhoog. De twee zonder Is sinds Mexico enorm veranderd. Vroeger was het een soort skiff-race waarin taktisch gevaren kon worden. Nu ls het een lange sprint geworden'. Luynen burg en Stokvis vielen ditmaal precies in de start, iets dat zij in de series en halve finales nog niet hadden gepresenteerd. Meestal waren zij veel te laat weg. Coach Arthur Koning had na de series dan ook uitgeroepen: 'Roel moet gewoon durven'. Dat gebeurde in de finale prompt. Roel Luynenburg: 'Het was de bedoeling dat we meteen na de start in het veld mee zouden roeien. Dan moet je wel shel weg zijn. Alleen hadden wij ons krult nel iets te vroeg verschoten.' Roel Luynenburg had iets goed te maken. Ook in Mexico vier Jaar geleden gold hij met zijn partner Ruud Stokvis als kanshebber voor een medaille. Ziekte hield hem toen van eremetaal af. Ruud Stokvis vond dat terecht geen reden om Luynenburg alleen te laten modderen en samen bereidden zij zich voor op hun tweede Olympiade. Voor beiden de laatste want Ruud Stokvis (29) stopt met roeien en Roel Luynenburg (27) zal het geen vier jaar meer uithouden. Roel Luynenburg: 'Ik weet nog niet wat ik doe. Misschien ga ik volgend jaar nog door. maar dat beslis Ik later wel.' Luynenburg en Stok vis stonden dit jaar voor het eerst onder de coaching van Arthur Koning. Roel Luynenburg daarover: 'In het begin leerde hij meer van ons dan wij van heni. maar later is dat andersom gegaan. Arthur is een uitstekende coach gebleken.' Ondanks de bronzen medaille van de twee zonder stuurman en de twee eerste plaatsen (van die vier met en de dubbel twee) in de kleine finales zal dc roelbond zich toch moeten gaan beraden of in Nederland niet moet worden overgestapt op een ander keuzesystcem. In München was Nederland nog het enige land. dat in de grote rfummers clubploegen op het water bracht. Nu de Verenigde Staten en West-Duitsland (al enige jaren) in na volging van de Oostbloklanden nationale teams op de been brengen is de strijd erg ongelijk geworden. De IJzersterke ploeg van de DDR bracht niet minder dan zeven (waaronder drie gouden) medailles mee van de Olym pische roeibaan. De Russen haalden twee gouden plakken en de Tsjechen en Roemenen pikten nog wat zilver en brons mee. Slechts de Westduitser» (met hun ene gouden medaille van de Bullen-vier en nog een bronzen) cn Nieuw-Zeeland (goud en zilver) kunnen de race nog enigszins bijhouden. De rest. Amerika incluis. ligt al te ver achter. De terugval tekende zich weer op de laatste meters af. In de finale van de finale van dc 100 meter rugslag bezette Enith Brigitha direct achter de kleine Amerikaanse Melissa Belote en de Hongaarse Andrea Gyarmatl lang de derde positie. Totdat in het zicht van de finish ze plotseling door drie concurrentes gepasseerd werd. Een zesde plaats, met een tijd van 1.06.8 bleek voor dc Amsterdamse zwemster tenslotte het hoogst bereikbare. Enitb Brigitha: 'Tot 20 meter voor het einde ging het inderdaad goed. Daarna merkte ik dat het mis ging. Waarom weet ik niet. De conditie kan het niet zijn. Ik moet gewoon nog wat meer ervaring hebben voor zo'n wedstrijd, denk ik'. Haar trainster, Wil Storm, signaleerde hetzelfde feit: 'Enith zwemt pas een jaar echt alle wedstrijden. Ze heeft een geweldig talent voor de rugslag. maar er moet nog veel aan geschaafd worden. Ook aan haar menta liteit. Voor deze finale was ze veel te gespannen. Haar klasse Is gewoon de moeite waard om door te gaan. Voor grote wedstrijden heeft ze echter nog te weinig routine. Misschien kan ze volgend jaar, tijdens de wereldkampioen schappen. hoger reiken.' Wil Storm kan ook redelijk tevreden terugblikken op de prestatie van Bob Schoutsen. De ervaren rugslagzwemmer miste met een negende plaats op de 200 meter weliswaar net de eindstrijd, maar hij verbeterde toch zijn na tionaal record tot 2.10.6. Daarmee bereikte hij in ieder geval het niveau, dat van hem voor het begin van dc Spelen verwacht werd. Dit geldt per sé niet voor de beide andere heren, die dit weekeinde in actie kwamen. Francois van Kruisdijk reikte met een matige tijd van 2.17.1 niet verder dab de 24ste plaats op de 200 meter wisselslag. Van Kruisdijk kan voor dit zwakke optreden echter een redelijk excuus aanvoeren. 'Ik heb vo rige week middenoorontsteking gekregen en daardoor drie dagen niet kun nen trainen. De tijd-, .die ik gemaakt heb valt me tegen. Maar echt afgaan kan Je in deze ploeg niet meer.' Roger van Hamburg verscheen voor de 200 meter wisselslag niet aan de start. Tekenend voor de geringe ambitie in de Nederlandse ploeg is het feit, dat hij zich ziek meldde. 'Keelpijn', heette de diagnose. Van Hamburg stap te gistermiddag echter wel barrevoets en met ontbloot bovenlijf rond bij het Nederlands onderkomen in het Olympisch dorp. Ton van Klooster bleef in de series van de 1500 meter enkele minuten in het spoor van de Amerikaanse wereldrecordhouder Rick Demont, maar moest na een simpele tempo-versnelling van zijn opponent onmiddellijk af haken. De Naarden-zwemmer tikte aan in een tijd van 16.34.6. waarmee hij ruim zes seconden beneden zijn nationaal record bleef. Van Klooster werd, direct achter de ontgoochelde Westduitser Hans Fassnacht, naar de twaalf de plaats verwezen. Eindelijk manifesteerde zich echte tevredenheid in de Nederlandse zwem ploeg. Reden daarvoor was de prestatie van de dames-estafetteformatie op cle 4 x 100 meter wisselslag. De ploeg eindigde op de vijfde plaats. Positie ver nog ware nde persoonlijke verrichtingen van het kwartet zwemsters. Enith Brigitha. klagend over vermoeidheid, evenaarde als startzwemstcr het Europees record van Andrea Gyarmatl op de 100 meter rugslag met een tijd van 1.06.3. Een etmaal eerder zou deze prestatie nog een medaille op geleverd hebben. De snelle opening van Enith Brigitha werd de basis voor de evenaring van het Nederlands record voor de estafette-equipe. Alle te Relt (1.18.2) werkte als schoolslag-zwemster echter als een remmende fac tor op weg naar een hogere klassering. Anke Rijnders vlinderde naar een tussentijd van 1.05.8. Daarmee leverde zij haar beste prestatie tijdens dit voor haar ontluisterde toernooi af. Bondsadviseur Jo Schreurs: 'Een paar uur voor de wedstrijd heeft er een gesprek tussen Anke cn mij plaatsge vonden. Daardoor demonstreerde ze plotseling weer wat meer vertrouwen.' Trudy Ruth heeft gisteren, op de vierde atletiek-dag van de Olympische Spelen, voldaan aan de verwachtingen die zij nog voor München wekte: zij verbeterde het nationale record op de 400 meter en bracht het op 52,5 se conden. De afgelopen winter schakelde Trudy Ruth van de 200 meter over naar de 400 meter, op welke afstand zij een regelmatige vooruitgang ver toonde. Zij bracht tenslotte haar persoonlijke record op 52,7 seconden, het geen voldoende was voor uitzending naar München. Daar dook Trudy Ruth onder het record, dat Myrna van der Hoeven tijdens de Spelen in Mexico op 52,6 seconden had gebracht. Trudy Ruth had In de series weinig moeite gehad zich te plaatsen: zij werd derde in 53,16 seconden. In de kwartfinales echter had zij het nadeel in de buitenbaan te moeten starten, desondanks slaagde zij erin zich via een vierde plaa's voor de halve finales (de beste zestien) tc plaatsen." Haar tijd was 52,45 seconden. Omdat de records in tienden van seconden in plaats van hondersten worden bijgehouden, worden bij elektronische tijdwaarneming de honderdsten van een seconde vanaf vijf naar boven afgerond. Hoogspringster Ria Ahlers. op het laatste moment aan de atletiekploeg toe gevoegd, plaatste zich gisteren zonder moeite voor de finale. In de kwalifi catie haalde ze. begonnen op 1.65 nieter, zonder foutsprong de vereiste 1,76 meter. De Surinaamse sprinter Sammy Monsels bereikte op de 20C meter de tweede ronde.'Hij eindigde in zijn serie weliswaar als vijfde, maar hij be hoorde tot dc vier 'afvallers' die dankzij hun tijd toch een ronde verder kwamen. Zijn tijd was 21,26 seconden. In die tweede ronde echter haalde Sammy Monsels hel einde niet. De Nederlandse titelhouder raakte geblel* secrd en slapte vijftig meter voor de finish uit de baan. Vat MO al 1 eer wei goi lisc eve wij nog hot ziel ten cee Tal het de lini voc vei pel De Doi

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8