Hanoi belooft vrijlating 3 VS-krijgsgevangenen Brandstichting in nachtclub eist 36 Canadese levens eoeo wil netten stuk varen Ghaddaf f i schiet licht van een legertruck uit Spaanse politie schiet twee jonge Basken dood Overdracht aan sociale organisatie IS I SI Verdeeldheid in top van het IRA Aanval christenen op Philippijnse moslims: 16 doden 'Russen benadelen Joden niet door geld te eisen bij vertrek' Bomaanslagen in Milaan Alle 65 zetels in IJslandse kustwacht Singapore voor premier's partij Familieberichten ^TROUW/KWARTET UAAADAG 4 SEPTEMBER 1972 BUITENLAM) T5/K7 WASHINGTON, HONGKONG, TOKIO, PARIJS, SAIGON (AP, Reuter, UPI, AFP) HetNoord- viétnamese ministerie van buitenlandse zaken heeft zaterdag bekendgemaakt dat drie Amerikaanse krijgsgevangenen worden vrijgelaten. Zij worden overgedragen aan een 'Amerikaanse sociale organisa tie die van goede wil is en die spoedig een eind aan de oorlog in Vietnam wil', zo is in Hanoi meege deeld. meet noj mei» Itatt i P» vaa ig ii kim da: lat. nii Het zijn luitenant Markham Ligon Gartley. luitenant Norris Alphonzo Charles en majoor Edward Knight Elias Zij werden respectievelijk op 17 augustus 196S. 30 december 1971 en 20 april van dit jaar gevangen geno men. nadat hun vliegtuig in Noord- Vietnam was neergehaald. Het is voor het eerst in drie jaar dat Noord- Vietnam Amerikaanse krijgsgevange nen vrijlaat. Twee Amerikaanse tegenstanders van de oorlog in Vietnam David Dellin- ger en mevrouw Cora Weiss hebben in Parijs op een persconferentie mee gedeeld dat de militairen binnen en kele weken vrijgelaten worden. De twee activisten zullen naar Hanoi vliegen om de drie mannen op te halen en hen te begeleiden op hun weg van Hanoi naar huis'. Zij willen niet dat het Amerikaanse militaire apparaat tussenbeide komt. Mevrouw Weiss is voorzitster van het Amerikaanse comité dat de communi catie tussen de Amerikaanse krijgsge vangenen in Noord-Vietnam en hun verwanten in Amerika poogt te onder houden. Zij en Dellinger hébben ge waarschuwd dat de gevangenen niet opnieuw bij de oorlog in Vietnam betrokken moeten worden, zoals dat met in 1969 vrijgelaten militairen het geval zou zijn geweest. Gebeurt het toch dan zal Hanoi waarschijnlijk voor het einde v an de oorlog geen Amerikaanse gevangenen meer vrijla ten aldus Dellinger en mrs. Weiss. Intussen heeft het Amerikaanse mi nisterie van defensie nog een lijst met namen van 539 Amerikaanse krijgsgevangenen in Indo-China. Ver der staan 1123 Amerikaanse militairen als vermist te boek. Men heeft reden om aan te nemen, dat een aantal van hen eveneens in Noordvietnamese handen is gevallen. Het Amerikaanse leger heeft laten weten dat strafmaatregelen zijn geno men tegen twee officieren en een sergeant die betrokken waren bij het bloedbad van My Lai in 1968 in Vietnam. De 51-jarige kolonel Nels Parsons is de medaille van het Legioen van verdienste ontnomen. In een brief wordt hem gebrek aan deskundigheid verweten. Parsons was stafchef van de Americal divisie, waartoe William Calley behoorde, die schuldig werd bevonden aan moord op 22 Zuidviet- namese burgers. Kapitein Dennis Johnson, 36 jaar. kreeg een schriftelijke berisping. Hij en Parsons hebben geen enkele kans meer op promotie. De 27-jarige sergeant Kenneth Hod ges, een beroeps-militair, wordt 'in het belang van het leger ontslagen'. De drie mannen zijn eerder beschul digd van plichtsverzaking en pogin gen, de zaak My Lai in de doofpot te stoppen. Toen de zaak My Lai drie jaar geleden zoveel opzien baarde, waren er 25 militairen bij betrokken. Na een maandenlang proces werd al leen Calley veroordeeld (levenslang werd teruggebracht tot 20 jaar). De reden van de jongste stramaatregelen is niet bekend. Verliezen Bij een gevecht met een Noordvietna- mees regiment op 65 km ten noorden van Saigon hebben Zuidvietnamese troepen zware verliezen geleden. De Amerikaanse luchtmacht moest er met zware bommen aan te pas komen om erger aan de kant van de Zuid- vietnamezen te voorkomen. Radio Ha noi meldde dat ongeveer 500 Zuidviet namese militairen bij de gevechten zijn gedood of gevangen genomen. In Saigon heeft president Thieu zware straffen afgekondigd voor misdaden, die de 'nationale veiligheid in gevaar brengen. De doodstraf geldt nu ook voor gewapende roof, vliegtuigkaping, verkrachting en vrouwen tot prostitu tie dwingen. Op plunderen staat le venslang. LONDEN. BELFAST (Reuter, UPI) De leiding van de militante provi sionele vleugel van het Ierse Republi keinse Leger zou ernstig verdeeld zijn over de te volgen strategie in Noord- Ierland. De 24-jarige Maria McGuire, die in de top van het IRA een Belangrijke rol speelde, houdt zich momenteel in Engeland schuil. Zij heeft voor de Britse televisie en in het zondagsblad The Observer ver- Baard, dat ze het IRA heeft verlaten, omdat ze niet langer verantwoordelijk wil Zijn voor de bloedige terreur in Ulster. Volgens Maria McGuire wordt de mi litante vleugel van het IRA nu geleid door Sean MacStiofain die zij 'een kwezelachtige moordenaar' noemde. Inmiddels heeft het IRA in de Ierse hoofdstad Dublin een verklaring uit gegeven. waarin de beweringen van McGuire 'volledig onwaar en zonder grond' worden genoemd Volgens de organisatie is Maria McGuire een ge woon lid van het IRA geweest en speelde zij een ondergeschikte rol. Het afgelopen weekeinde zijn in Nbord-Ierland zeker rijf menseri ge- vjpnd geraakt bij schietpartijen. Zondagochtend vroeg hebben in .Bel fast twee Britse soldaten die de an-* dér voor een sluipschutter hielden, elkaar beschoten. Een liet het leven, de ander werd ernstig gewond. Een van vermoedelijke daders in arrest MANILLA (AP) Tenminste zestien mensen zijn omgekomen en acht an deren gewond, toen gewapende man nen (bekend onder de naam 'Illagas' een kamp van moslims aanvielen in de zuidelijke Philippijnse provincie Zaniboagan del Sur. Volgens berichten waren de meeste doden de Illagas zelf, gewapende christenen die een actie ondernamen tegen het mohammedaanse kamp. De moslems hadden veel betere wapens. De Illaga's vielen volgens een oogge tuige het kamp Datoe Masoekod aan terwijl de moslems zaten te eten. Bij het gevecht dat daarna ontstond, sloegen de moslems de christenen, die met eigengemaakte jachtgeweren wa ren gewapend, terug. De Illagas vluchtten vervolgens met medeneming van hun gewonden. Op hun vlucht staken zij nog enkele huizen van de moslems in brand. U' 2 3 4 S 6 7 8 9 2 3 4 5 6 7 8 9 ZONDER ZWART Horizontaal: 1. wratmeloen, 2. vlak- temaat-lied-familielid, 3. zaak-plaats op Ameland-verlaagde noot, 4. tussen- oude inhoudsmaat, 5. rivier in Zwitser land-ruiterfeest, 6. zwak-rund-grond- soort, 7. denkbeeld voegwoord - tijdre kening, 8. Europeaan-soort kers, 9 sierlijkheid. Verticaal: 1. vrouwenfiguur als draag- zuil, 2. strijdperk-nobel, 3. vogelver- blijf - buitenhaven - water in Friesland, 4. houten vat-lof-nauw, 5. rivier in Duitsland-huis, 6 onderricht-visjc- knopje op een priktol, 7. gezichtsor gaan-wereldtaal-peulvrucht. S plaats in Limburg-alvorens-voedsel. 9. herders spel. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1- mees, 2. eest, 3. Este, 4. stek. MONTREAL (UPI, Reuter. AP) Een aangestoken brand in een nachtclub in de Canadese stad Montreal heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag aan 36 men sen het leven gekost. Van de 54 gewonden verkeren er nog 12 in levensgevaar. Na de brand heeft de politie vier mannen gearresteerd, maar drie ervan zijn inmiddels weer vrijgelaten; de vierde is nog niet in staat van be schuldiging gesteld. De brand ont stond toen drie mannen brandbom men in de hal van de nachtclub Blue Bird gooiden. De vermoedelijke daders zijn drie mannen die een half uur voor de aanslag uit het établissement waren gezet. Ooggetuigen hebben ver teld, dat de zelfgemaakte brandbom men uit een langzaam rijdende auto naar binnen werden gegooid. In enke le ogenblikken stond het gebouw in brand. Er waren ongeveer 200 gasten op de tweede verdieping van het ge bouw. Toen de brand uitbrak, zaten/ zij als ratten in de val. Volgens overlevenden brak er paniek uit on der de gasten. De meeste overlevenden konden zich in veiligheid stellen door uit de ra men te springen. Daarbij raakten ve len gewond. Aanvankelijk meende de politie dat 42 mensen omgekomen waren, maar zeer waarschijnlijk zijn het er 36. De Canadese politie maakt momenteel jacht op twee mannen, die de brand bommen naar binnen gegooid zouden hebben. Het was gisteravond niet be kend of de ene arrestant die nog wordt vastgehouden een van de drie mannen in de auto was die de bom men naar binnengooiden. Het stond toen ook nog niet vast of de drie manen die de bar uitgezet waren dezelfde .zijn die de aanslag hebben gepleegd. De drie arrestanten die za terdag zijn vrijgelaten, hadden niets met de brand te maken. PARIJS (AFP) Pjotr Abrassimov, de Russische ambassadeur in Frank rijk, heeft gereageerd op de brief die secretaris van de Franse Socialistische Partij, Francois Mitterand, hem op 25 augustus schreef en die betrekking had op de jongste maatregel van het Kremlin tegen de Joden in de Sowjet- Unie. Mitterajid vroeg de Russische autoriteiten in zijn brief de maatregel in te trekken die de Joden die naar Israël willen, verplicht hun studiekos ten aan de staat terug te betalen. In zijn antwoord wijst Abrassimov erop dat de maatregel niet alleen voor de Joodse Russen geldt maar voor alle Russen, onverschillig hun nationaliteit. Hij zegt voorts dat niet alleen de Sowjet-Unie maar ook ande re landen maatregelen hebben geno men om 'de uittocht van het intellect' uit hun land tegen te gaan. In Frank rijk. aldus de Russische ambassa deur, kan iedereen die hoger onder wijs heeft genoten, verplicht worden ofwel zijn studiekosten terug te beta len of tien jaar lang in dienst van de overheid te werken. Abrassimov vraagt zich dan af waar om men in het buitenland zo hard nekkig onderscheid blijft maken tus sen Joodse en andere Russen en wijst er dan tot slot op dat er in de Sowjet- Unie twee tot drie keer zoveel Joden hoger onderwijs krijgen als andere burgers van het land. ROME (DPA) Zaterdag zijn in Milaan twee bommen ontploft één in het hoofdkwartier van de neo-fascisti- sche partij (MSI) en de andere in de drukkerij en uitgeverij van bet recht se weekblad 'Candido' Enkele mensen raakten door glasscherven licht ge wond. De schade is groot. Volgens de politie hadden de twee mannen het vuur geopend. De slacht offers zijn een 28-jarige wapenmaker en een 23-jarige student. In een huis zou een grote hoeveelheid wapens ge vonden zijn. In het Spaanse Baskenland is het de laatste weken, weer onrustig. Vorige week is bij een schietpartij een poli tieman gedood. Sindsdien maakt de politie verwoed jacht op leden van de verboden Baskische guerrilla-organisa tie. De twee Basken die zaterdag door de politie zijn doodgeschoten, hadden niets te maken met de schietpartij van vorige week dinsdag, aldus de Spaanse autoriteiten. De Basken hebben zich de laatste maanden beperkt tot het opblazen van monumenten, het beroven van banken en het plegen van aanslagen op jacht en golfclubs. Het was voor het eerst sinds lange tijd dat er geschoten werd. Het Incident van vorige week De IJslandse kanonneerboot Odinn houdt een Britse treiler in de gaten, die op slechts 18 zeemijlen van de IJslandse kust aan het vissen is. IJsland wil, dat de buitenlandse schepen tenminste 50 zeemijlen uit de kust blijven. SINGAPORE (AP) De Volksactie- partij van de premier van de staat Singapore Lee Koen Yew, heeft giste ren met grote optochten door de stra ten van de stad Singapore de grote overwinning gevierd die zij bij de verkiezingen van zaterdag helft be haald. Zij won alle 65 zetels in het parlement door een percentage van 69,1 procent van de uitgebrachte stemmen. Lee heeft gezegd dat de 224.000 stem men die op de oppositie zijn uitge bracht als proteststemmen tegen de regering worden beschouwd. Zijn re gering zal de uitslag analyseren om bestaande gronden van ontevreden heid weg te nemen. REYKJAVIK (Reuter, AFP, AP) De IJslandse marine gaat optre den tegen buitenlandse vissersvaartuigen die zich niet houden aan de nieuwe (door IJsland zelf eenzijdig afgekondigde) visserijgrens van 50 zeemijlen. 'Dit kan zo niet langer', zei visserij-minister Josefsson na terugkeer van een vlucht boven de visserijgronden binnen de nieu we zone. Hij had veel 'piraten-schepen' waargenomen. 'We zullen hun laten merken dat wij de uitbreiding van onze visserijgron den serieus bedoelen', aldus de minis ter. Volgens de IJslandse marine wa ren zaterdag uitsluitend Britse visser binnen de 50 mijlszone aan het werk. Westduitse schepen, diel wel dicht bij IJsland liggen, bleven er buiten. De Duitsers hebben in totaal slechts 30 schepen in de buurt van het eiland, de Britten tenminste 70. CAIRO (Reuter) De Libysche president Moeammar Ghaddaffi schoot met zijn pistool op een le gertruck, die zijn lichten op had tijdens 'verduisteringsoefenin gen'. Er waren meer legervoer tuigen, die hun verlichting aan hadden ondanks strenge orders. Toen Ghaddaffi het zag sprong hij op en schoot hij op de voor ste auto. De jonge president zei over het inci dent: 'Wij zijn een land in ontwikke ling en hebben veel tijd nodig om discipline te leren. Ik weet dat ik niet kwaad mag worden. Ook mag ik niet persoonlijk de supervisie over de oe feningen hebben. Hier ben ik echter bezig met supervisie over pogingen, het volk iets tc leren. Morgen zal iedereen weten, dat ik op een leger voertuig schoot, dat zijn lichten aan had. Als gevolg daarvan zal niemand het meer doen. Ontwikkelingslanden hebben voorbeelden nodig'. De manoeuvres werden ook bijge woond door de Egyptische minister van oorlog, Mohamed Sadek. Het ver haal over het optreden van Ghaddaffi kwam wellicht daardoor in het Egyp tische blad Al Achram. Dit schrijft voorts nog dat de Libysche president dezelfde bivaks gebruikte als zijn mi litairen, hetzelfde voedsel at en het zelfde water dronk, zelfs als het door kerosine verontreinigd was. Aangenomen dat de IJslandse kust wacht niet zal proberen 'indringers' op te brengen, maar zijn toevlucht zal nemen tot het vernietigen van de netten van deze schepen. De grootste IJslandse kanonneerboot Aegir (900 ton) probeerde zaterdag al de netten van een Britse treiler stuk te varen. Toen de manoeuvre was mislukt, be weerde de kustwacht, dat de Aegir slechts een waarschuwende actie had uitgevoerd. Het schip is uitgerust met haken om de netten op te vissen en de kabels door te snijden, die ze met de treilers verbinden. Minder vis De kustwacht zegt tot ingrijpen te zullen overgaan omdat de eigenaars van IJslandse vissersboten klagen dat Britse treilers over de netten van schepen varen. Ook is de kustwacht verbolgen over het feit, dat de Britse schepen de namen en registratienum mers van hun schepen hebben wegge- schilderd. De ongeveer 70 Britse trei lers blijven in twee grote groepen bij elkaar. De ene groep vist ten noord oosten van LJsland en de andere ten noordwesten er van. Aangenomen wordt, dat zij veel minder vangen nu zij in twee grote groepen dicht bij elkaar moeten vissen. Op IJsland meent men, dat de Britten wel 'eieren voor hun geld zullen kie zen'. als zij ervaren, dat het niet de moeite meer waard is naar de IJsland se wateren te varen, omdat zij veel minder vangen en voortdurend gevaar lopen hun ncttep te verliezen. Een van de slachtoffers van de brand in een nachtclub in Montreal wordt naar buiten gedragen. SAN SEBASTIAN (AP, UPI) De Spaanse politie heeft zaterdag morgen bij een inval in een huis in de badplaats Lequeitio twee mannen doodgeschoten die ervan verdacht werden lid te zijn van de illegale Baskische guerrilla-organisatie ETA. "Want wij weten, dat, indien de aardse tent, waarin wij wonen, wordt afgebroken, wij een gebouw van God hebben, in de hemelen, niet met handen gemaakt, een eeuwig huis." Cor. 2, hoofdst. 5. vers 1. Heden ontsliep zacht en kalm, in zijn Heer en Heiland, mijn lieve Man, en onze zorgzame Vader. Behuwd- en Grootvader. Schoonzoon. Broeder, Zwager en Oom Hendrik Hulst in de ouderdom van 72 jaar. M. J. Verhulst-v. Renswoude Meibom, Australië: C. F. Hulst R. Hulst-Stip Nieuw-Lekkerland: M. Hulst G. G. Hulst-de Raad en Kleinkinderen. Rotterdam. 3 september 1972. Groene Hilledijk 380b. Geen bloemen Geen toespraken De overledene is opgebaard in de rouwkamer O.R.V., Goereesestraat no. 10 b. Bezoek aldaar dinsdag- en woensdagavond van 77.30 uur. De rouwdienst zal worden gehouden donderdag a.s., in de kapel van de Zuider Begraafplaats, aanvang ca. 2.45 uur, waarna de begrafenis al daar zal plaatshebben. Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in de kapel. Vertrek vanaf het woonhuis Groene Hilledijk 380 b, 2.15 uur. dinsdag gebeurde, toen politiemannen een auto wilden aanhouden voor een routinecontrole. Uit de wagen werd toen geschoten. Het huis waarin zater dag de twee Basken werden doodge schoten stond al enige tijd onder politecontrole. Het zou een verzamel punt van de ETA zijn geweest. Op tal van wegen in Baskenland heeft de politie wegversperringen aange bracht en er worden op grote schaal huiszoekingen verricht. CAIRO (Reuter) Pre'dent Idi Amin van Oeganda heeft de Egypti sche regering gevraagd technici, ge schoolde arbeiders en doktoren naar zijn land te sturen ter vervanging van de Aziaten die Oeganda moeten verla ten Dit hebben goed ingelichte krin- ger in Cairo bekend gemaakt Egypte heeft nog niet op het verzoek gerea geerd. „Mijn genade is u genoeg". Na een langdurig, geduldig gedragen lijden is in haar Heer en Heiland ontslapen, onze lieve Zuster en Tante Neeltje Fris in de ouderdom van 60 jaar. Zeist: A. M. van Nieuwkerk-Fris A. C. van Nieuwkerk 's-Gravenhage: H. C. Guijt-Fris D. Guijt en verdere familie. 's-Gravenhage, 1 september 1972 Tomatenstraat 273 De overledene is opgebaard in het Uitvaart centrum, Bautersemstraat 1. Te bereiken met lijn 10, halte Waldeck Pyrmontkade, hoek De Constant Rebecquestraat. Condoléancebezoek al daar: dinsdag van 1617 uur. De dienst van Woord en Gebed zal gehouden worden woensdag 6 september om 15 uur in de aula van ..Oud Eik en Duinen", Laan van Eik en Duinen 38 te 's-Gravenhage. waarna de begra fenis zal plaatsthebben. Moegestreden, doch vol vertrouwen heengegaan naar het paradijs bij haar lieer en Heiland mijn geliefde Vrouw, onze geliefde Moeder en Groot moeder Jannetje Barnlioom echtgenote van W. Baalbergen, in de ouderdom van 70 jaar. Noordwijk: W. Baalbergen Rockanje: 1". H. Baalbergen A. Baalbergen-van der Wiel Delfzijl: C. P. Baalbergen S. Baalbergen-Elzinga Noordwijk: W. Baalbergen G. Baalbergen-van der Linde Wormer: J. P. Baalbergen E. Baalbergen-Wulf Amsterdam: T. Haak-Kronenberg J Haak en kleinkinderen Noordwijk, 3 september 1972 Stijntjesduinstraat 9 De rouwdienst zal D.V. worden gehouden woens dag 6 september a.s om 13.30 uur nl de Gere formeerde kerk, Hoofdstraat 10 te Noordwijk aan Zee, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats te Noordwijk om onge veer 14.15 uur. Gelegenheid tot condoleren van 15.00-17.00 uur en van 19.00-21.00 uur Stijntjesduinstraat 9. en direkt na de begrafenis in het Verenigingsgebouw Hoofdstraat 11. Geen bloemen Geen toespraken Scharnegoutum: Heden is na een kortstondige ziekte in volle zekerheid des geloofs in haar Heer en Heiland ontslapen mijn geliefde Vrouw en onze lieve Moeder, Oma en Zuster Jansje de Roer op de gezegende leeftijd van bijna 82 jaar, na een gelukkige echtvereniging van 51 jaar. Psalm 43 4 S. U. Lemstra W. E. A. Lemstra II. J. Lcmstra-van der Goot Sipke Pieter Maria en Wiltsje Janny José Oranjewoud: C. H. de Boer Scharnegoutum, 2 september 1972 Blankendalwei 10 De rouwdienst zal worden gehouden dinsdag 5 september om 13.00 uur in de Gereformeerde Kerk te Scharnegoutum, waarna de teraardebe stelling zal plaatsvinden. Geen bezoek. Geen toespraken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7