KVP-plan bezuiniging op defensie is eenzijdig l a Dokter Mary Verghese H. n Commissie beperkt zich tot één oplossing NOS-beelden uit München nauwelijks tv-journalistiek Binnenkort keten van goedkope wegrestaurants TROUT/KVARTET MAANDAG 4 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND/RADIO en TV T4/K4 TR01 MARY PERKINS Van onze militaire medewerker LOWIETJE Een uiteenzetting over de besparingsmogelijkhedcn op het gebied van defensie, vormt het hoofdbe standdeel van het onlangs door een commissien van het KVP-centrum van staatkundige vorming uit- Bezwaren gebracht rapport (Defensie in de jaren '70). De commissie meent dat onze defensie-inspanning sterk wordt beïnvloed door drie factoren, t.w. Doorgaan op de door de commissie voorgestelde weg die ook wel door j andere NAVO-partners wordt gevolgd betekent dat de conventionele ach terstand van de NAVO op het Pact i vaii Warschau steeds groter wordt. Dat leidt o.i. niet direct tot geweldda dige acties. Maar deze ontwikkeling versterkt bepaald niet de positie van West-Europa aan de onderhandelings tafel, als Avij in de nabije toekomst gaan spreken over de toekomstige Eu ropese veiligheidsstructuur en weder zijdse troepenreducties. Bovendien: met een sterke buurman als Rusland is het onder de gegeven internationa le politieke omstandigheden verstan dig de bestaande evenwichtstoestand 1 niet al te zeer te verstoren IN DE GOUDE GAPER door W. G. VAN DE HULST, plaatjes van W. G. VAN DE HULST Jr. 222. Een ongeluksvogel is-t-Ie, ja, eigenlijk altijd. Al z'n mooie verzin sels mislukten; 't ene na het andere. Hoe mooi zou 't geweest zijn. als hij de meijer had neergeslagen, zoals hij- zèlf nu lag, en dan vlug hc-t poortje was doorgewipt. naar de stal terug. En dan morgen, mórgen bti de prin ses! Mis! Mis! Alles kapot!. Hij kruipt wat verder; hij moet hier wèg Maar de sleutel heeft geknarst: het poortje is gesloten en over de muur te klimmen met z'n pijnlijke lichaam is onmogelijk Hij moet maar ergens hier, buiten de muur, een onderdak zoekpn: ja, er zit niets anders op Steunend en kreunend is hij ein delijk weer op de been gekomen. Vaag schijnsel van de maan dringt door 't gebladerte Hij schuifelt ver der, voetje voor voetje, als een stok oud man; elke stap doet hem pijn. Maar 't ergste! Hij balt z'n vuisten, 't Ergste is nu. dat zijn twee dikke helpers, de twee dikke sukkels nu alleen zijn, en dat hij de meester, nu niet zorgen kan, dat alles goed gaat. 't Is bar! Ziet hij goed? Is dét het donkere vlak van een dak? de stijgende kosten voor personeel en materieel; het toenemend belang van andere collectieve voorzieningen de steeds sterker wordende druk van Amerika op W-Europa om binnen het bondgenootschap meer voor eigen veiligheid te doen en minder te profi teren van de Amerikaanse Inspanning. Met deze laatste factor rekent de commissie snel af: gelet op de be schikbare cijfers, 'komt Nederland, dat zich steeds jaar en dag met zijn defensie-bijdrage verhoudingsgewijs, zowel in financieel als in personeel opzicht, in de voorhoede van de ver gelijkbare NAVO-landen bevindt, ze ker niet in de eerste plaats in aan merking om zijn defensie-inspanning te vergroten'. De beide andere factoren brengen geen wijziging in deze opvatting. De commissie meent dat de eerstkomende jaren de defensie-uitgaven procentueel 'nu 3.9 pet van het netto nationale inkomen) niet mogen stijgen. Omdat zij daarnaast blijft vasthouden aan de ■nstandhouding van een harmonleuzp pn kwalitatief verantwoorde NAVO- oiidrage wordt zij vanwege: de huidi ge tekorten; de noodzakelijke investe ringen op korte termijn b.v. d* vervanging van de Starfighter en de omstandigheid dat de prijzen van defensiegoederen sneller stijgen dan het nationale inkomen, gedwongen be sparingsmogelijkheden aan te geven. De commissie ziet er vier: verbetering van de internationale samenwerking; bpspar.ngen in de exploitatie-seclor o.a. door een vermindering van het personeelsbestand in de organisatie achter de gevechtseenheden; besparin gen in de investeringssector door een wijziging van het tot nu toe gevoerde beleid, dat er van uitgaat dat het beste nog niet goed genoeg is, en tenslotte door een beperking van ta ken van één of meer krijgsmachtde len. Nieuw bestuur Bepaald nieuw zijn deze denkbeelden niet. Zij zijn terug te vinden in: Doelmatig Defensie beleid I en II van de Partij van de Arbeid; de rapporten var. de commissie van Rijckevorsel en de ACOV en in de onlangs aan de bewindslieden aangeboden nota-Meijn- derts, die nogal wat stof deed opwaai en. Inderdaad, de besparingsmogelijkhe den binnen de krijgsmacht zijn niet gering. Te hopen is dat na de verkie zingen het management van de krijgs macht onder een voortvarende politje- ke leiding daar eens wat meer aan dacht aan gaat besteden. De vierde mogelijkheid krijgt in het volgende nadere aandacht. Als krijgs machtdelen Jie voor een beperking van taken in aanmerking komen, noemt de commissie de land- en luchtmacht. De NAVO-bijdrage van de landmacht, het eerste legerkorps, dat nu bestaat uit 6 'arate en 4 mobilisa bele brigades, wordt veranderd in 4 parate en zo mogelijk 6 mobilisabele brigades. Twee van deze mobilisabele brigades zullen bestaan vit beroepspersoneel van belangrijke opleidingscentra en dienstplichtigen die met klein verlof thuis zijn (de zg. rompbrigades) De resterende 4 zijn geheel mobilisabel. De plannen van de commissie voor zien voorts in: de legering van een extra brigade in Duitsland, een maxi male samenvoeging van opleidings-ter- ritoriale en NAVO-taken en de vast stelling van het aantal bataljonseenhe den per brigade op 3. Het netto resultaat van deze plannen is: kwalitatief betere parate brigades, maar een kwantitatieve reductie met tenminste 4 bataljonseenheden (4 - 5.000 man) en een geringere flexibili teit en reactiesnelheid van het leger korps (door een vermeerdering van het mobilisabel personeel op het ni veau van de brigade en door de samenvoeging van uiteenlopende ta ken). De luchtmacht moet ook een veer laten. Zij moet inleveren: enkele op non-actief gestelde squadrons geleide wapens in Duitsland het transport- squadron en twee squadrons Star- fighters. Daarnaast zal de geplande Starfighter-vervanging niet doorgaan. Voor de toekomst wordt invoering van slechts één type gevechtsvliegtuig bepleit, minder geavanceerd dan de vliegtuigen die thans in beschouwing worden genomen en dus goedkoper. Geen grens? KARELTJES GROTE AVONTUUR 11. De intelligente lezertjes hebben het natuurlijk al begrepen: het scheepje van smidje Verholen voer pardoes bovenop de mijn en daarmee was zijn lot bezegeld. Een donderende slag weerklonk en het geluid ervan rolde ratelend weg over de woest zwalpende golven Nóg hoger spatte de kokende zee op en soms leek het er zelfs op of tussen het loeien van de stormwinden door even het boosaar dige lachen hoorbaar was van die voor eeuwig gestrafte.Had De Vlie gende Hollander zich dan toch gewro ken op de aardworm, die zo brutaal was geweest zijn naam te schilderen op zo'n klein er. onaanzienlijk scheep je? We weten het niet, maar wel weten wc. dat smidje Verholen's mooie scheepje in één slag uit elkaar gerpten werd. En wat gebeurde er met de smid? Wel. die werd door de kracht van de ontploffing dwars door de verwoeste wanden van het scheep je heengeslagen en een héél eind verder kwam hij toch in zee terecht. Hij schrok natuurlijk geweldig die goeie smid. maar toch was hij blij. dat hij er tenminste ongedeerd af ge komen was. Onmiddellijk begon hij te zwemmen, v/ant hij begreep wel, dat hij zo snel mogelijk redding moest proberen te vinden. En terwijl hij daar zwom, zonken achter hem de schamele restanten van zijn trotse scheepje de diepte in.Maar geluk kig dreef er vlak in de buurt een stuk van het weggeslagen scheepsdek rond. Daar wist de smid. zij het met enige moeite, op te klauteren. 'Geluk kig zuchtte hij. 'F.en vlot. Dat kan mijn redding zijn FERCNAND Steeds wanneer er op de televisie wordt gewezen op de praktisch onbegrensde mogelijkheden van de (communicatie-) techniek kun je ervan verzekerd zijn, dat de NOS aan het woordis. Dat zit een beetje in de aard van het beestje. Wanneer er een opzienbarende technische prestatie moet worden geleverd, dan is er meestal sprake van een evenement dat zich ergens ver weg afspeelt, maar toch van een zo groot belang wordt geacht dat uitzending in gezamenlijk heid' is geboden. Als Ajax tegen een buitenlandse club speelt, zendt de NOS uit, nadat eerst allerlei technische be letselen (geen licht in het stadion, slechte kabel-verbinding, sluik-re- clame) zijn overwonnen en nadat is vermeld dat er naast de miljoe nen Nederlanders, nog honderden miljoenen andere Europeanen aan het scherm zitten. Wanneer het Nederlandse koninklijke paar een reis onderneemt naar Indonesië, is de NOS vaardiger in het uitleggen van de technische moeilijkheden die moesten worden overwonnen, dan in het uitleggen waarom ze de aandacht aan die reis geeft, dié ze eraan geeft. Bij een ruimte-reis tenslotte, valt de vreugde over de technische prestatie van dit gebeu ren hamen met de vreugde over de Ink maakt dat iedereen die presta tie kan volgen. Als er in omroepland een zendge machtigde is, die zich bij tijd en wijle laat verleiden programma's uit te zenden, omdat dal de kans biedt een technisch hoogstandje uit te voeren, dan is dat de NOS. Het lijkt erop dat de daarin haar meerdere heeft gevonden in het DOZ (Deutsche Olympia Zentrum), de instantie die met weet ik hoe veel (in ieder geval meer dan 150 kleur en-cameras de Olympische Spelen volgt. En volledig volgt. De Duitse organisatoren van de Spe len hebben in 1966 aan het 10C\ beloofd een volledig beeldrerslag in kleur te zullen leveren voor hel geval de Spelen naar München zouden komen. Het moet toch ook in 1966 te bekijken zijn geweest, (lat dat een idiote belofte was. Want hoe je het ook bekijkt: de Spelen als geheel zijn niet interes sant. Ze worden het pas, als je weet wat je moet weglaten; als je weet welke fase belangrijk is bij welke sport voor welk land; als je weet welke camera-man en welke commentator er aan het werk zijn. Kortom: als je kunt constateren dat er rondom een gigantische pan vol sport, bekwame journalisten bezig zijn de krenten er voor je uit te pikken. De vorige week is in München nauwelijks tv-journalistiek bedre ven: wel hebben we ongeveer de helft achter de rug van de in totaal 170 uur die de NOS aan de Spelen besteedt. Dat aanbod was, hier en daar een kwartiertje uit de eigen studio uitgezonderd ge heel gevuld met DOZ-materiaal (in totaal 230 uur). Natuurlijk heb ik ook wel in de gaten dat er voor de NOS niet veel anders opzit dan uit die voor raad te putten. Maar het is mij niet duidelijk waarom men daaro ver aan de kijkers geen uitleg verschaft of eventueel spijt betuigt over het feit dat er zo weinig van 'eigen Informatie' sprake kan zijn. In plaats daarvan maakten we vorige week een uitstapje in het Olympische media-centrum, alwaar we konden bekijken - natuurlijk niet: begrijpen - hoe die Olympi sche pappot dagelijks bij ons op tafel kan belanden. Daarmee werd nog eens nadrukkelijk duidelijk gemaakt dat de NOS in München bezig is met techniek en niet met journalistiek. A.l. Dp filosofie van de commissie is: verbetering van r:e kwaliteit ten koste van de kwantiteit De vraag is hoe lang je daarmee kan doorgaan. Ergens moet er een grens zijn. Maar die is in het rapport niet aangegeven. Teke nend in dit verband is. dat de com missie met uitzondering van een lid die een minderheidsstandpunt in diende in haar beschouwing geheel voorbijgaat aan de defensie-inspan ning binnen het Warschau-pact. Aan de andere kant van het IJzeren Gor dijn besteedt men aandacht zowel aan de kwaliteit als aan de kwantiteit van de strijdkrachten. Nu Is het bepaald niet onze bedoeling een pleidooi te houden voor een ver hoging van de defensie-uitgaven. Het is in beginsel volstrekt juist de veilig heidsinspanning te relateren aan an dere collectieve voorzieningen. En als het nodig is daaraan een hogere prio riteit toe te kennen dan moet dat worden aanvaard. Onze bezwaren zijn van andere aard. Twee daarvan wsllen wij noemen. Het eerste is dat de commissie de indruk wekt, dat men de taken van de krijgs machtdelen risicoloos kan verminde ren. Daarmee misleidt zij de politici, die bij de beleidsbepaling zijn of worden betrokken en de kiezer, van wie men mag verwachten dat hij de wijze waarop in onze veiligheid wordt voorzien als een overweging bij zijn politieke keuze laat gelden. Het zou de commissie hebben gesierd indien zij de nadelen van haar voorstellen wat dieper had uitgespit. Het tweede bezwaar is dat de commis sie slechts één oplossing presenteert Er zijn andere besparingsmodellen denkbaar die de gevechtskracht van de strijdkrachten minder aantasten. Zo werd in de nota-Meijndertr voor het legerkorps een meer effectieve en ook goedkopere "tructuur voorgesteld Eén oplossing is ook daarom zo wei nig zinvol, omdat het hier gaat om een visie tot aan het begin der jaren tachtig een periode waarin wij kun nen rekenen met aanzienlijke ecoro- mische, technische en politiek-strate- gische veranderingen De waarde van het rapport zou be paald groter zijn geweest, indien wij daarin meer dan één toekomstmodel zouden hebben ia igetroffen, met per model een anduiding van relevante factoren. Immers, meerdere modellen verbreden de basis voor de planning op termijn en vergemakkelijken de besluitvorming in de concrete situa tie. Door zich vast te leggen op één model heeft de commissie de kans om een grondslag te leggen voor een modern defensiebeleid voorbij laten gaan. Een volgende maal willen wij enkele andere aspecten van deze KVP-bijdra- ge onder de loep nemen. Radio vandaag HILVERSUM 1 NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7 OS STe Deum Laudamus: gewijde muz. 7 30 Nws 7 41 <S> Hier en Nu. 7 55 <S) Preludium: Mass. en mod muz 8 30 Nws 8 41 iS> Podium v.d. vrouw 9 10 (S> Mod. orkestwerken. 9 55 Theologische etherleer gang. 10 30 Nws. 10.33 'S) Samen leven - een hoogtezonprogr 11.30 Hier en Nu. 1.32 11.55 Meo. 12.00 Los-Vast: gevar. progr. 12.21 Voor boer en tuinder; 12.26 Med t.b.v. land- en tulnb 12 30 Nws; 12.41 Hier en Nu: 13.00 De tafel van drie.) 13.30 <S) Omruepork. en zangsol ballet- en operamuz 14.05 Schoolradio. 14 30 (S) Sopraan en piano: mod liederen 15.00 Hervormde mirt- dagdst. 15.30 Nws. 15.33 ln 't zilver: progr. voor oudere luisteraars. 16.30 V.d. kleu'vrs. 16 45 V.d Kinderen 17 00 (S) Rooorzang Negro spirituals Overheidsvoorl.17.20 D« Indianen van Suriname Spreker: Kreek van Wel NCRV 17.30 Nws. 17.32 Hier en Nu IS.00 )S Vokale verrassingen P P.: 18.19 Uitz. van de Boeren Partij. NCRV: 18.30 Nws 18.41 Toelichting bij het Nws. 18.47 (S> Kon Militaire Kapel EO. 19."0 <S) Wij hebben een woord vo«-r de wereld: muz.. inf en ber. (19.05 Ref en Reveil: 19.25 Vragenbeantwoording; 19.40 Uit het levende woord) NCRV 20.00 Zonder vijven en zes sen Inf over mod onderwijsvormen 20 20 iS) Radio Philh. Ork.: mod. muz 20.3j <S) Klass koorwerken en kamermuz 2144 (SI Gastheer 2000 hoorspel 22.20 Avo'idoverden- king. 22.30 Nws. 22 40 Literalma: radlokron. over boeken schrijvers en toneel. 23 00 Pleisterplaats: Inf. ov^r toerisme en recrea tie 23 20 (S) Pianoree klass en mod.mur 23 55-24.00 Nws HILVERSUM II VARA: 7 00 Nws. 7.11 Ochlendgymn. 7 20 Si Spitsuur A dam. lichte gramm muz. en rep. i7.25 Van de voorpagina). VPRO: 7 54 Deze dag. VARA 8.00 Nws Sit Act. 8.23 S) Spitsuur A'dam-(verv.) NOS: 9.00 Ultge- DET A.J VOOl alle< Het nami tiebe zitte stuu: taris Mei Op Tilai ling L. CNV gepa inne: Mini yorif lijst. geste tiele: laten Opva de C die Hij vorij van Gesf tiek ster Ook er g zeve sing: Schc Van Du De lijk gene voor hadc stelt verr vooi Jto com ken He* TV vandaag door D. C. Wilson 10&— Van Montreal ging zij naar Toronto en vervolgen», vergezeld dour Kay Smith, een vroegere verplcegste uil Vellore. naar het hoogtepunt van haar bezoek aan Canada: De Niagara-water- vallen Diep onder dc indruk liet ze het beeld van de zich met donderend geweld omlaa„stortende waterstroom op zich inwerken, met alle verrukking en opgetogenheid die een Amerikaan se toerist ten toon spreidt wanneer hij eindelijk oog in oog staat met de Taj Mahal Toen ze weer aanwezig was op het Instituut in New York, moest Mary bekennen dat haar gedachten mees tentijds verwijlden bij het bescheiden bouwwerk dat verrees temidden van stellingen van bamboe in Vellore. 'Wij hebben voor vijf maanden ce ment en staal toegewezen gekregen," vertelde haar dokter Carman, die met zijn vrouw een vakantie doorbracht in Amerika. 'Dat houdt in dat we verder kunnen werken en het gebouw vol gens plan klaar krijgen. Toen we het het laatst zagen was men ter hoogte van de ramen.' Op een dag organiseerde de recreatie commissie van het instituut een boot tocht door de haven van New York. Mary en een grote groep leden van de staf en patiënten met hun familiele den stonden aan dek toen het schip dicht aan het vrijheidsbeeld voorbij voer. zo dicht, dat Mary zich de hals moest verdraaien om de hoog geheven fakkel te zien. Geen wonder dat de Amerikanen trots zijn op zo'n roemrijk symbool, dacht zij. Doch het was alleen maar een symbool, een ideaal, verbeterde ?e zichzelf mei een zijdelingse blik op de tientallen rolstoelen om haar heen. geen werkelijkheid. Hield vrijheid be halve gerechtigheid niet tevens gelij ke mogelijkheid in voor allen? Dit nu had geen volk op aarde tot dusverre bereikt. Een paar dagen later was er weer een groots moment, toen haar auto werd afgeleverd. Het was een kleine wagen, standaardmodel, waarvan het spranke lende zeegroen voortreffelijk zou har moniëren met de stralende blauwe en groene kleuren van Zuid-India Zij kon zich nauwelijks bedwingen achter het stuur te gaan zitten, want de auto leek al een deel van haarzelf, een verlengstuk van haar armen, leven en beweging voor haar levenloze en be wegingloze voeten. Maar door de gro te drukte van de afgelopen tijd had ze nog geen kans gezien weer rijles te nemen. Ze moest wel wachten tot ze thuis was alvorens het opnieuw te pogen. Een importvergunning voor de auto was reeds verkregen onder de auspi ciën van de Church World Service, en binnen een week was de wagen onder weg naar Madras, vanwaar de heer Savariayan. de economisch directeur van het ziekenhuis, voor het transport naar Vellore zou zorgdragen. Mary kon amper wachten met hem te vol gen. Nog één plicht restte haar in New York. Huur biografe kwam over uit Maine, waarna zij samen Mary's hele levensverhaal doornamen totdat Mary tenslotte knikte op die eigenaardige Indiase manier, die een westerling opvat ais neen', doch die in werke lijkheid 'ja' beduidt. De beschrijving was overeenkomstig de waarheid voor zover zij die zagen. 'Ik weet al wat ik van plan ben te doen met mijn aandeel in de royal ties.' zei Mary weloverwogen. 'Ik ga er instrumenten voor kopen kruk ken, beugels, en misschien wel rol stoelen voor diegenen onder mijn patiënten die zich zoiets niet kunnen veroorloven Ik noem het mijn 'brood- en vissenfonds'. aangezien het wel klein is. maar in de handen van de Heer kan groeien Men nam in Vellore aan dat Mary eersteklas naar India zou terugvlie gen. zij hield echter vol di t de toeris tenklasse comfortabel genoeg was. Het zo bespaarde geld kon worden ge bruikt voor belangrijker dingen. Bo vendien wilde ze de reis in etappes maken en eerst in Londen onderbre ken om daar enkele weken de Britse aanpak van het revalidatiewerk te bestuderen, om vervolgens vla Bom bay naar Cochin te gaan om haar familie weer te zien. Als zij in Vellore een tweetal jaren ervaring had opgedaan hoopte zij an dermaal naar de Verenigde Staten te kunnen gaan weer een dure reis! voor het afsluitende mondelinge examen van de Amerikaanse Vereni ging voor Fysische Therapie en Reva lidatie. De dag van vertrek brak aan Mary ie< de veie vrienden en bekenden van het instituut vaarwel Zij passeerde de buitendeuren, waarvan het geruisloos en automatisch opengaan sedert lang niets geheimzinnigs meer voor haar had. Ze schoof in de wachtende auto, reed naar het vliegveld en werd met stoel en al in het enorme vliegtuig gezet. 'Is alles zo in orde?' vroeg de stewar dess toen Mary gezeten was. 'Kan ik nog Iets voor u doen?' 'Ik zit uitstekend.' antwoordde Mary met een glimlach. 'Maakt u zich maar geen zorgen. Ik kan al het noodzake lijke zelf doen.' Dc deur ging dicht. De veiligheidsgor dels werden vastgegespt. Onhandig zette het grote toestel zich in bewe ging en rolde naar de startbaan zoals een vogel die niet in zijn ele ment is. zoals een mens die vief zou willen lopen, doch veroordeeld is rich op wielen voort te bewegen. Het vliegtuig bleef staan, er voer een siddering doorheen, toen verbrak het bulderend en brullend zijn ketenen en steeg op, de vrijheid tegemoet. Het triomfantelijke gevoel dat Mary beving kwam daarmee overeen. Diep beneden zich zag ze de reusachtige stad die slonk en ineenkromp tot onwaarschijnlijk klein formaat, toen een wijde blauwe vlakte, bezaaid met speelgoedscheepjes dan niets meer dan zon en wolken en een oneindige hemel. Mary sloot de ogen, zich verbazend en vol dankbaarheid. Ik vroeg om voeten, dacht ze nederig, en Hij gaf mij vleugels! EINDE Dr. Mary Verghese, uitgegeven bij de N.V. Boekencentrum te 's-Gravenhage, Is In de boekhandel verkrijgbaar voor de prijs van 13,De vertaling was van de hand van mevrouw H. A. Schreuüer te Utrecht. DEN HAAG Over enkele jaren zullen automobilisten gebruik kunnen maken van een groot aantal eenvou dige wegrestaurants. De behoefte aan dit soort gelegenheden, waar men goedkoper terecht zou kunnen dan in de huidige motels of wegrestaurants werd al lang gevoeld. Potentiële inves teerders konden tot op heden echter veelal niet voldoen aan de eisen van de overheid. Verkeer en Waterstaat verlangde dat de exploitant van het restaurant niet alleen zijn bouwkos ten, maar ook de aanleg van parkeer plaatsen, de extra wegverlichting en de verplicht gestelde bouw van een voetgangerstunnel zou moeten beta len. Deze eisen heeft het ministerie nu laten vallen. Staatssecretaris Oostenbrink van eco nomische zaken heeft aan de Neder landse verkeers- en vervoersfederatie Centraal overleg meegedeeld, dat on der meer een gunstiger financiering kan worden getroffen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat begin volgend jaar zal worden begonnen met de bouw van twintig goedkope eetgelegenheden langs de weg. De restaurants krijgen beperkte overnachtingsmogelijkheden en leder een benzinestation, dat de hele nacht open is Zij kosten per stuk twee miljoen gulden. NEDERLAND 1 NOS 9.59 O.S. München 1972: Zwemmen en atletiek 14.30 O.S. München 1972: 14.30 Samenvatting v.d ochtendwedstrijden, en: Atletiek, Zwemmen en Hockey; 14.55 Atletiek; 17.55 Zwemmen MA. 4-9-72 NA 18 UUR NEDERLAND 1 NOS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal KRO 19.05 De Partners 19.30 De Roerdomp, natuurfilm uit de Engelse seno Survival NOS 20.00 Journaal KRO 20.21 De familie Ashton 21.10 Hoe McGovern de partij overnam, documentaire film 22.00 Dean Martin Show NOS 22.40 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 O.S. München 1972: Zwemmen 19.15 Journaal AVRO 19.25 Sebastien en de Marij Morgan® NOS 20.00 Journaal 20.20 O.S. München 1972: Samenvatting Atletiek en zwemmen. Voorts: breide rep. of herli 9.35 Waterst. 9.40 Wat heeft dat kind?, pedagogische kron. 10,00 iSi Muz uit de Middeleeuwen en Renaissan ce. 10 20 (S> Repertorium: mod. en oud« muz. 11.00 Nws. 11.03 Spiegel van Belgle: muz. en nws van onze zuiderburen. 11.31 Intern. Spectrum: klass en mod.muz. 12.10 Den Haag deze week VPRO: 12.15 VPRO- Maandag: klass.. lichte en Jazzmuz. en tnf. over muz <13.00 Nws.) 14.30 Schoolradio. AVRO 14 50 Radiojournaal. 14.55 Wekelijks verkeersprogr. 15 00 (S) Kon. Militaire Ka pel 15 25 iS) Fluit en plano: mod. mux. 16 00 Nws. 16 03 (S) MIkadoo: klndermag. 17 00 .S) O: Jongerenprogr. 17 40 Overheids voorl.: De politie nu 17.55 Med. 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.25 Llerdadigheldsconc. met Andy Williams en hei Metropole Ork. NVSH: 19.10 Sekstant: radlomag van ri® NVSH. RVU: 19.20 Drug- voorl. aan leerlingen van middelbare scho len. Sprekers: prof. dr. C. F. Brinkman en dr. H.J. Tuntler. NOS: 20 00 Nws. 20,05 Komt u maar: act. progr met disc en telef, reacties, afgewisseld door lichte muz. Hierin flitsen van de 01. Spelen. 22.00 (S) NOS Jazz: Intern. Jazz Festival Loosdrecht 1972. 22 59 -Med. 23.00 Nws AVRO: 23.10 Radiojournaal. NOS: 23.20 München 1972, Manbeeld. 23.35 01 Journaal. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III KRO: 7.00 Nws 7.03 KRO-op-drle: dlscj.- show. (8.00 en 9 00 Nws.) NOS: 10 00 Nws. 10 03-19.30 Radiolympia: rep' van de 01. Spelen, afgewisseld door lichte muz. (Op dl hele uren Nws.) BELdlK 324 m (Nederlands) 12.00 Nws. med. cn SOS-ber. 12.08 Land- boutvkron. 12 15 Lichte muz. 12.50 Buiten), persnverz. 13.00 Nws. weerber. 13.15 01. Jour en toneelagenda. 13.30 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Nws. 14.03 Lichte muz. 15.00 Nws. 15.03 Lichte muz 16.00 Nws en beurs ber. 16 10 Volksconc. 17 00 Nws 17.10 Amu- sem muz. 17.55 Weegschaal. 18 Ou Nws. 18 05 V.d. soldaten. 18.43 Paar- desportber. 18.45 01. Journaal. 10.00 Nws. act en taalwenken 1930 Lichte muz (19 40 Keurig Engels.) 20 00 01. concert uit Mün chen. 22 00 Nws en 01. nws. Daarna: loterlj- ber. 22.20 Dansmuz. 23.40 Nws. 23.45-0.15 V.d. zeelieden. Gewichtheffen. Schoonspringen. Wielrennen en Judo 22.55 Journaal 23.00 O.S. München 1972: Samenvatting Schennen. Hockey, Boksen, Zeilen en evtl. Wielrennen DUITSLAND I 0.45 Nws. 9.50 Rep. 01. Spelen. 12.30 ARD- 01 -Studio 5: samenvattende rep 13.30 Jour naai. 13.40 Rep. 01. Spelen (17.53 Nws» 20 00 Nws enweerber.20.l5d lo5: Ol.-Stu 20.03 Nws en weerber. 20.18 01.-Studio 5: dagoverz.. interviews en comm en rep. OL Spelen 21.30 Nws. 21.35 Rep'. 01 Spelen. 23.00 Slotrep. van de dag. 0.30 Journaal- DUITSLAND II 15.30 Kort nws. 15.35 Der Junge Baron Neuhaus. TV-fllm. 17.05 Renn, Buddy, renn, TV-6erle. 17.30 Nws en weerber. 17.35 Show- progr. met sport Inf. 18.05 Act., sport en muz. 18.35 Tekenfilm. 19.10 Nanny und der Prof., TV-serte. 19 45 Nws. act. er. weerber 20.15 Gexondheldsmag Aansl.: kort nws. 21.00 Der Rltt auf dein Tiger, speelfilm. Aansl. Fllm-krltlek. 22.45 Nws. weerber. en comm. 23.00-23.55 Nummer Sechs: 3-2-1-0, TV-fllm. 18.30 Spaanse les (4). 19.00 Zandmannetje. 19 05 Progr. voor Italiaanse arbeiders. 19.15 Prisma van het Westen. 19.45 Reg. nws. 19.55 Cumm 20.00 Journaal en weerber. 20.11 Egyptische TV-progr.'s: 20.15 Tut Ancb Amun, doe. flim. 20.30 Das Wasserrad. boerenlied. 20 35 Beelden uit het mod. Egyp te. 20.50 Folklore-progr. 21.00 Doc. film over paarden. 21.15 Muz. progr. 21.45 TV-progr.'l uit Ghana: 21 45 Film over de TV ln Ghana. 21.55 Historisch spel. 22.15 Nachrlchten au! Ghana. 22.30 Katler, scene uit historisch drama. 22.30 Fllmrep. 23.05 Populair Chaneei amusem. progr. BELOIE (Frans) 9.55 Eurovisie: 01. Spelen. (IS 50 Pau ze.) 18.25 Jeugdprogr. 18.55 Callmero. teken film. 19.00 Uitz. van filoaofie en lekenme- raal. 19.30 Waalse act. 19.45 Journaal. 20.1» La Feullle d'Erable, TV-serle. 21.05 Sport- progr. 2140 Hollywood 32-39: Frankenstein. 22.50 Journaal. 22.S3 Eurovisie: 01. Spelen tot ca. 23.30. 19.30 Fabeltjeskrant. 19.55 Weerber. 19.40 Med 19.45 Nws. 20.10 Qulzprogr. 10.45 PLea.se Sir:, TV-serle. 21.05 Liederen. 21.2' Vergee( niet te lezen. 21.55 Nws. 22.00-0.tt Eüruvisio. Ol Spelen. Vai LE daj we- lijk Voi tiet opl nat opz ger mir

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4