Machtig talent Ko van Dijk in jubileumstuk gerijpt Ontspannen sfeer op gereformeerde oecumenische synode Overrompelend begin van nieuw seizoen Prof. Jonker c.s. pleiten voor uitstel benoeming hervormde secr. generaal Trouw K wartet Protest tegen bouw tweede Rijnbrug Meer interesse voor politiek Meer dan ouderwets volkstoneel vandaag Films en filmsterren in Venetië bekroond Beroepings* werk Boekenetalage TROUW/KWARTET MAANDAG 4 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND /KUNST/KERK T2/KÏ TB door BER HULSENG DEIN HAAG Toen Ko van Dijk vrijdagavond in de Haagse Koninklijke Schouwburg van Paul Steenbergen de Albert va Dalsumring doorgeschoven kreeg, had hij in Ter Ere Van weer eens ge toond, dat zijn machtige natuurtalent waarvoor Steenbergen eens bang was, naar hij zei in de laatste van zijn veertig toneeljaren beheerst en innerlijk gerijpt is. En van Ida Wasserman, die voor haar vijfentwintig (van de vijftig) toneelja ren bij de Haagse Comedie de zilve ren penning voor bijzondere verdien sten van de gemeente Den Haag kreeg, was de ingehouden rol in het stuk welsprekender dan de toespraak van de burgemeester. Ter Ere Van (In Celebration) van David Storey was niet gekozen ter ere van jubilarissen, en voor de. later bedachte, viering ook niet geschikt. Een feestelijk stuk is het niet Wel wordt er een veertigjarige huwelijk in gevierd, maar de gedwongen opper vlakkige huiselijke vreugde wordt ver bitterd door de losgewoelde werkelijk heid, die erachter verborgen lag. Moeder had vader nooit vergeven dat zij hem, een gewone mijnwerker, moest trouwen, 'beneden haar stand'. Hij had haar berouwvol het voetstuk gegund waarop zij ging staan. De drie zoons, tot studie gedreven om meer te worden dan vader, hadden er als kind onder geleden en zijn er. hoewel maatschappelijk geslaagd, niet gelukkig door geworden. Twee van hen willen het toch prettig houden. De derde ziet om in wrok. Hij moet en'zal terugkomen op pijn lijke herinneringen die de anderen onderdrukken. Hij wil erkenning van wrange waarheden. Hij scheurt won den open. En je vraagt je wel af wat voor zin dat nog heeft, en of ze er nu nog niet overheen zijn. Ida Wasserman en Ko van Dijk in Ter ere van, waarmee zij vrijdag avond hun jubileum vierden. Knap David Storey heeft het uit eigen ervaringen, knap geschreven. Achter alledaagse gesprekjes schuilen onze kerheden, verwarringen, geheimen en conflicten. Die barsten niet tragisch uit. Al zijn er vijf innerlijke drama's in deze mensen er komt ge*n 'drama' van. David Storey had dan ook moeite met het slot dat in allerlei scènetjes 's nachts en 's morgens en met nog even napraten weer moès^ wegebben naar het alledaagse leventje. Zijn stuk doet denken eventjes maar aan Tsjechov. aan Heijermans ook Schakels)v„of aan ..Albee (Virginia Woolf) aan puur volkstoneel met diepte Paul Steenbergen verkoos het natura listisch te regisseren, ingehouden, want zulke gewone mensen doen niet als toneelspelers, met zorg voor alle kleinigheden die het spel lot een copie van de werkelijkheid kunnen maken met het vertrouwen of de hoop, dat de onderstroom, de diepere treurige betekenis, wel zal doorwer ken in de toeschouwers. Die het stuk dus zullen waarderen naarmate zij er zelf in mee kunnen leven. Wat mij na de pauze vooral, best afging. David Storey schreef ten slotte toch mooie rollen, die tot echte levende mensen ingevuld konden worden. Levensecht Zo werd Ko van Dijk, na een onzeker begin op deze. voor hem zo spannen de. première, zo'n oude, nog niet afgeleefde mijnwerker helemaal. Goe dig, praterig, wel pienter maar niet ontwikkeld, met wat humor en kin derlijk aandoenlijk kwestbaar voor de waarheden die hij vergeten wil. Ko van Dijk speelt hem gemoedelijk le vensecht met ontroerende stille mo menten als hij van binnen geraakt wordt. Ida Waseerm&n speelt de hooghartige burgervrouw die verstrakt is tot een zekere waardigheid zonder warme ge voelens doordacht minzaam kil. Wim van Rooy begint de wroetende zoon nogal jolig cynisch en pesterig, maar gaandeweg komt zijn zucht tot onthullen steeds geladener van bin nen uit. Hij werkt die spanningen prachtig en zuiver op om tenslotte weer soepel te ontspannen. Bas ten Batenburg is de stille zoon, die onder zijn bescheiden vriendelijk heid zijn blijkbaar nooit gestilde ver driet (wat je noemt een trauma) tenslotte niet meer kan verbergen. Carl van der Plas, net moeder, is de koud beheerste, best geslaagde leider van personeelszaken bij een grote fa briek, die alle moeilijkheden, ook thuis, zakelijk wil gladstrijken. Dan loopt Enny Meunier nog telkens nieuwsgierig binnen als jarenlange buurvrouw en Joris Diels is als kroegvriend van vader een type dat geheel buiten de sfeer valt. Het decor van Harry Wich is zo smakeloos ongezellig als een arbeiders woning in een Engels mijnplaatsje kan zijn. De vertaling van Bert Voe ten is best. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe leidse Courant Dordts Dogblad Dagclijkj bestuun B. Bol, Oen Hoog; dr. E. Bleumlnk, Poter»- woldei mi. G. C. »on Dam, Nootdorp) W. A. Fibbe, Botler- dam, J. lomer, UtrecMi drt. J. W. de Pout, Den Hoogi J. Smal- lenbroek, Wouenooi. Ovenge leden von het olgeieen bettuuri K. Abmo, Amii»rdam; H. A. de Boer, IJmuiden; Th. Brouwer, Aston; mr. dr. i. Don net, Den Hoagi J. von Eibergen, Schoonbergeni mr. K. von Houten, Wogen'ngeni d». O. Myikemo, Bitmoven. Joc. Huijwn, Delh; mevrouw M. C- E. Klooster. man-Fortgeni, Voonchoieni me vrouw i. G. Krooyeveld-Wouter*, Heerhugowoordi prol. dr. G. N. lommen». Noorden; ds. F. H. londimon, Den Hoog. H. de Mooi|. Ri|nibuigi prol. dr. G. C. von N'lfrlk, Amiterdam; H. Otte- vongei. Buitenpost, mr. dr. I. Ormgo, luntereni dr. A. Veerman. P.|iw.,k IZ-HI, H. H. Wemmen. Den Hoogi dit. IL ZijUiro. Ooster- lond iZtdl. Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Banks Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. 'Rashomon' bij Nieuwe Komedie door BER HULS ING AMSTERDAM De Nieuwe Komedie is, zaterdagavond in Amster dams Brakke Grond, het nieuwe seizoen overrompelend begonnen met een beweeglijk, kleurig, fantasierijk schouwspel, Rashomon, waaraan veel is te zien en waarin de betekenis van het verhalen, of de verhalen, af en toe nog aardig doorkomt. Nadat Akira Kurosawa twintig jaar geleden het We»ten verraste met zijn film Rashomon naar verhalen van Ryunosuke Akutagawa, bewerkten Fay en Michael Kanln in Amerika hetzelf de voor het toneel (hier ook gespeeld door de Nederlandse Comedie). en daarin heeft regisseur Cor Stedelinck weer een lekker stuk theater gezien voor de Nieuwe Komedie, en zijn verbeelding. De verhalen zouden in wezen overal kunnen spelen. De man van de ver krachte vrouw werd gedood. Door mij in een moedig tweegevecht, bekent de schurk. Door mij uit liefde, omdat hij mij na de vernedering afwees, zegt de vrouw. Door beiden fluistert de geest van de overledene. Per ongeluk, beweert de ooggetuige, een houthakker, die van moed. eer, verheven hartstochten en melodrama niets bespeurd heeft De pruikenma ker. waarmee hij het bespreekt, onder de poort van Kioto, tijdens de regen, is amoreel wereldwijs genoeg om al die verhalen, leugens en zelfzuchtige belangen te doorzien. De priester, overstuur door al die slechtheid heeft maar een eenvoudig menselijk trekje nodig om weer naar zijn idealisme weer te keren. SYMBOLIEK De symboliek van dit spel relati verend van verheven drama tot aan Van een verslaggever ARNHEM In Arnhem is een groep verontrusten opgericht, die wil voor komen dat aan de rand van het stadscentrum een tweede Rijnbrug wordt gebouwd. De groep vindt dat een der fraaiste winkelcentra in het land daardoor als een eiland in een blikken zee komt te liggen, omdat de bestaande oeververbinding ook reeds tegen het centrum aanligt. De be zorgdheid van de groep geldt onder meer de extra geluidshinder. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De belangstel ling voor de politiek is het laat ste jaar toegenomen, blijkt uit een onderzoek dat het Neder lands Instituut voor de Publieke Opinie heeft ingesteld. Was in juni 1971 volgens een toen gehouden NIPO-onderzoek zeven procent van de onder vraagden 'zeer geïnteresseerd' in de politiek, in de tweede helft van augustus van dit jaar was dat tien procent. Noemde 28 procent zich ruim een jaar geleden 'tamelijk geïnteresseerd' nu was dat 34 procent. 'Weinig geïnteresseerd' noemde zich vo rig jaar juni 36 procent tegen over 32 procent nu. 'Helemaal niét geïnteresseerd' was vorig jaar 29 procent, nu 22 procent. Op een vraag of de politieke be langstelling de laatste weken groter geworden was. antwoord de 24 procent bevestigend, zes tig procent meende dat de be langstelling onveranderd was, dertien procent denkt dat de in teresse verminderd was, drie procent bleef het antwoord schuldig. Verder bleek dat de politieke interesse vooral toege nomen is ;bij aanhangers van de huidige oppositiepartijen. Van de ondervraaigde PvdA- stemmers gaf 31 procent een toegenomen politieke interesse op. van de D'66-ers 45 procent (daartegenover: KVP-ers: 18 procent, WD 25 procent, ARP 26 procent en CHU 20 procent). Ook bleek dat de interesse in de politiek het grootst is en het meest is toegenomen bij de mensen met hogere inkomens. zijn eigen parodie zou overal, in alle omstandigheden, in vele vormen van theater, kunnen werken. Maar de oorsprong is Japans en daardoor zag Cor Stedelinck er een exotisch ver sierde vertoning in. die Fransen een 'Japanaiserie' zouden noemen. Niet echt Japans, geen kabulri-theater. want dat kan hier niemand, maar wel zoiets. Theatraal, met luide krachtige muziek (Stockhausen, Milhaud, Prokofiev, Messiaen), met kleurige schimmenspe len, met bonte, oosters lijkende kos tuums (van Mario Mocenni), met dan sen, gevechten en vreemde, heftige bewegingen en daar tussendoor dan nog het spelen van de verhalen. Dit laatste maakte dan toch de voor naamste indrukken. Paula Petri is ontroerend, heftig, laaghartig, grap pig, de vrouw. Robert Prager speelt dc echtgenoot in alle opvatting voor treffelijk. vooral in het droog komie ke. Roelant Radier heeft alles voor de bandiet, van romantisch af tot aan belachelijk laf toe, maar hij overdrijft verschrikkelijk. Iets minder zou iets meer worden. Tatiana Radier doet de moeder mei humor, en het medium met bezeten heid. Ton Selter is een zuivere simpe le houthakker. Willem Wagter maakt een boeiende zonderlinge figuur van de pruikenmaker. Valentijn Ouwens' priester is zwak. Erik Plooyer vertelt nu en dan. EXOTISCH Met de bewegingen en afwisselingen, die van deze Rashomon een soort exotisch revuutje maken, heeft Cor Stedelick soms goede effecten bereikt Vooral ook doordat zijn spelers er blijkbaar hard op gewerkt hebben. De beide zwaardgevechten bijvoorbeeld altijd een zwak nummer geweest op het Nederlandse toneel zijn mee slepend geworden. Er zijn meer taferelen die de verha len bijzonder verbeelden. Er zijn er ook. die doel werden op zichzelf. En alles zou, dacht ik. wat beheerster, strakker, minder uiterlijk en meer innerlijk gespannen gedaan moeten worden. Om er meer door meege sleept te worden en er niet alleen maar, met plezier en bewondering overigens, tegenaan te kijken. Het toneelgezelschap De Noorder Compagnie heeft in het nieuwe sei zoen een goede start gemaakt met de première van De regenmaker, een ro mantische comedie van N. Richard Nash, die in de schouwburg De Lawei te Drachten werd gegeven. We kun nen dltmaalniet van een toneelexpe riment spreken, maar het stuk is wel iets meer dan 'duidelijk herkenbaar ouderwets volkstoneel', zoals het in de aankondiging werd genoemd. Dat het een groot publiek aanspreekt is niet te danken aan veel goedkoop sentiment, maar aan de warme mense lijkheid waarmee de figuren en de verwikkelingen waarin ze betrokken worden door de .auteur zijn getekend. Zdenek Kraus. een regisseur die er graag een schepje bovenop gooit, heeft het ditmaal weliswaar gezocht in een vrij sobere uitbeelding van de rollen, maar de verleiding om zo hier en daar een beetje show te geven (in het slot zien we zelfs de regenmaker door de lucht zweven), heeft hij niet kunnen weerstaan. Hij hanteert het draaitoneel op spectaculaire wijze en zijn omlijsting van het stuk met fil mische muziek doet het uitstekend. Het stuk speeltin het middenwesten van Amerika, waar een langdurige droogte grote moeilijkheden brengt o pde range waar Harry Curry met zijn twee zoons en dochter woont. Lizzy, de dochter, is niet zo jong meer en nog steeds ongetrouwd. Voor al door de invloed van Noah, haar oudste broer, denkt ze dat de uitge sproken lelijk is en geen enkele man kan bekoren. Op een dag komt Bill Starbuck, de regenmaker, en hij zegt dat hij voor honderd dollar binnen een etmaal regen zal maken. Noah en Lizzy heb ben er geen vertrouwen in, maar Harry C urry en Jim, zijn jongste zoon. hebben wat meer fantasie en durven het er wel op te wagen. Al spoedig blijkt dat Bill een oplichter is e ndat de sheriff hem zoekt, maar hij wordt op de range verborgen en er is tussen Lizzy en hem in een korte periode van nefde die Lizzy h»t ver- trousen in haar vrouw-zijn schenkt. Als er ten slotte tegen ieder- ver wachting binnen een etmaal toch re gen komt, trekt de zwerver zich zijn vervolgers van het lijf houdend verder, een vrouw die hij gelukkig gemaakt heeft achterlatend. De belangrijkste rol, die van Lizzy, wordt door Diny de Neef zeer genuan ceerd en overtuigend gespeeld en Rut- ger Hauer, een geknipte speler voor bravourrollen.ls een reodijke tegen speler. Sacco van der Made en Jaap Maarleveld geven duidelijk aanspre kende typeringen van de vader en de oudste zoon Noah. Verrassend is dc nieuwe aanwinst van de Noorder Compagnie, Joop Wittermans. P, T. Gesprek met voorzitter prof. Runia: Van een onzer verslaggevers KAMPEN De pessimisten, die verwacht hadden, dat de gerefor- meerde oecumenische synode (GOS), die dezer dagen in Australië gehouden is, wel eens de laatste zou kunnen zijn, hebben volledig ongelijk gekregen. 'Ik heb geen moment het gevoel gehad, dat we de zaak niet bij elkaar zouden kunnen houden', zegt prof. dr. KI. Runia uit Kampen, die voorzitter was van de synode. De gereformeerde kerken in Neder land zijn niet veroordeeld laat staan uitgestoten, hoewel er wel bepaalde voorstellen van kleinere kerken in deze richting ter tafel lagen. Het bleek zelfs mogelijk, in een ontspan nen atmosfeer over de theologische ontwikkelingen in Nederland te pra ten. 'Al voordat de synode begon, kwamen vele afgevaardigden op me toe en zeiden, dat ze er, niets voor voelden om onze kerken buiten de GOS te zetten. En de zaak was in feite al duidelijk, toen ik tot voorzit ter werd gekozen'. De gereformeerde oecumenische syno de is een ontmoetingsplaats van (thans 36) kerken van gereformeerd belijden over de gehele wereld. Om de vier jaar komt men bijeen. Vier jaar geleden, in Lunteren. laaiden de golven hoog op, vooral toen het ging om de wereldraad, de vrouw in het ambt en het rassenvraagstuk. Wereldraad Wat het lidmaatschap van de Wereld raad betreft, de GOS handhaafde nu in Sydney haar eerdere uitspraak, waarin de ledenkerken worden aange spoord, om buiten de wereldraad te blijven. De GOS sprak er haar spijt over uit, dat de Nederlandse gerefor meerden zich wèl hebben aangesloten (zoals reeds eerder andere GOS-ker- ken, als de Indonesische). Maar de synode sprak óók uit. zich ervan be wust te zijn, dat de Nederlandse gere formeerden dit hebben gedaan, om het gereformeerd getuigenis in de wereldraad te laten horen. Niettemin is de GOS ervan overtuigd, dat het lidmaatschap van de wereldraad dit getuigenis 'wel eens zou kunnen ver zwakken'. Aan deze laatste formulering ging enige discussie vooraf. Het oorspron kelijke voorstel luidde uit te spreken, dat het lidmaatschap vam de wereld raad het gereformeerd getuigenis 'verzwakt' zonder meer. De wijziging tekende volgens prof. Runia de dis cussie. Verworpen Een voorstel om de Nederlandse ge reformeerde kerken te vragen, reken schap af te leggen van hun stap. werd verworpen. 'Daarna hebben wij als Nederlandse afgevaardigden zelf aan geboden dit te doen. Nu lag het in een heel ander vlak, niet meer in de sfeer van het moeten. Wij zullen onze synode voorstellen, de andere GOS- kerken materiaal hierover te zenden. Wij kregen de indruk, dat de meesten het boekje Gemeenschap der heiligen helemaal niet kenden. Veel indruk maakte de toespraak van ds. Ebenezer van de Dutch Reformed Church van Ceylon, die verder de hele synode niet gesproken heeft, maar op dat moment een indrukwek kend betoog hield, waarin hij uiteen zette, hoe kleine kerken als de zijne in een totaal niet-christelijke wereld het contact met andere kerken een voudig niet kunnen missen. Prof. Kuitert De GOS sprak haar bezorgdheid uit over de visie van 'prof. Kuitert en andere Nederlandse theologen' maar aanvaardde tegelijk de verzekering van de Nederlandse afgevaardigden, dat men in Nederland de volle aan dacht aan deze dingen geeft. Een voorstel, om het besluit van de syno de van Sneek-1969 ten aanzien van prof. Kuitert af te keuren (omdat Sneek afwijking van de confessie zou tolereren) haalde het niet Een van de argumenten van de meerderheid was, dat het niet concreet was. nu al een oordeel te vellen, nu do Neder landse gereformeerden nog volop met deze zaak bezig zijn. 'Het ging in feite om de hele kwestie van de tucht. Wij hebben geprobeerd duidelijk te ma ken hoe wij ons in Nederland op het UTRECHT De Utrechtse hooglera ren dr. H. Jonker en dr. J. M. Hasselaar, de Nijmeegse lector Th. van Leeuwen, mevrouw mr. J. A. van Ruler-Hamelink te Utrecht en de Am sterdamse ds. J. M. Hasselaar hebben een dringend beroep gedaan op de hervormde synode 'geen besluit te nemen over de toekomstige bezetting van het secretariaat-generaal, voordat een grondig gesprek en onderzoek heeft plaatsgevonden over de synodale structuur van onze kerk en het func tioneren 'van de ambtelijke vergade ringen'. 'Want het schijnt ons toe, dat bijvoor beeld eerst de praealabele kwestie ter tafel moet komen of het in de tegen woordige tijd nog wel wenselijk is. dat de secretaris generaal van de N.H. Kerk krachtens zijn functie tot zijn 65 jaar kan aanblijven. Waarom niet een ambtstermijn gelijk aan dat van de gewone leden met de mogelijkheid van verlenging? Wij zijn ons bewust, dat deze kwestie het functioneren van de kerkelijke leiding centraal raakt. Dat de Kerkorde daarvoor gewijzigd moet worden is wel een complicatie ogenblik bezinnen op het onderscheid tussen justitiële en judiciële leer- tucht', aldus prof. Runia. Rassenkwestie De uitspraken van Lunteren over de rassenkwestie zijn allen gehandhaafd. Met name de uitspraak van Lunteren over de gemengde huwelijken (de bij bel doet er geen concrete uitspraak over en daarom hebben kerk en staat niet het recht ze te verbieden) was in Zuid-Afrika nogal hard aangeko men. Er was nu een voorstel, om deze uitspraak te vervangen door een nieu we, die volgens prof. Runia zeer alge meen en daardoor nietszeggend was. Lunteren bleef echter overeind staan, mede met de s*eun van alle niet- blanke kerken van Zuid-Afrika. In persoonlijke gesprekken met niet- blanke afgevaardigden had prof. Ru nia de indruk gekregen, dat er na Lunteren-1968 een kentering ten goe de is begonnen in Zuid-Afrika. Het was hem opgevallen, dat de NG-kerk het verbod van gemengde huwelijken niet meer fundeerde op de bijbel, maar alleen verdedigde als een prakti sche maatregel. Verhelderend Prof. Runia heeft van de GOS in Sydney een zeker gevoel van teleur stelling overgehouden. Er is over veel. zaken lang gepraat, maar er is weinig concreets uit de bus gekomen.. Bijna alles is naar nieuwe studiecommissies verwezen. Toch hebben de besprekin gen verhelderend gewerkt. Zo is er veel gesproken over de zondag en over het ambt. Voor de kerken uit de Schotse, biblicistische traditie lagen deze zaken eenvoudig: de sabbat is een scheppingsordinantie en de vrouw in het ambt is in strijd met wat Paulus zegt. Winst van de discussie was, dat de hermeneutische voorvragen duidelijk naar voren zijn gekomen: je mag de teksten niet zo maar op een rijtje zetten als je je niet eerst hebt verdiept in vragen als, ifi hoeverre spelen culturele aspecten een rol in Paulus' uitspraken. Deze inbreng kwam uit Nederland, maar minstens zo sterk ook uit de Christi an Reformed Church. Hierin lag vol doende grond om met elkaar door te praten. Prof. Runia onderkent het gevaar, dat de GOS zo een praatclub dreigt te worden. Maar hij wijst ook op een besluit als de instelling van een fonds, om de theologische opleiding in kléinere kerken te stimuleren. Jonge kerken en een langdurige procedure, maar het belang van de N.H. kerk en het herstel van vertrouwen in de leiding van de N.H. kerk bij de leden preva leert, zeker in deze tijd, nu de N.H. kerk in meerdere gevallen in op spraak is gekomen'. Aldus de adres santen. De 'overrompelende wijze' waarop de benoeming van dr. A. H. v. d. Heuvel tot secretaris-generaal van de her vormde kerk tot stand kwam, heeft prof. Jonker c.s. 'met de grootste bezorgdheid vervuld'. Wat dit punt aangaat, zeggen de adressanten in hun brief: 'Wij achten het onjuist dat er ook nu weer voor deze belangrijke benoeming zo'n korte tijd van voorbereiding wordt gegeven. Wij hebben begrip voor de moeilijke situatie waarin dr. A. H. van den Heuvel gebracht is en begrijpen dat men deze situatie niet langer wil laten duren dan nodig is, maar het belang van de N.H. kerk prevaleert bij ons en dat houdt in, dat er m rustig en overwogen voor overleg op de juiste wijze een benoe ming lot stand komt'. De invloed van de jonge kerken is sterker geworden. Voor het eerst wer den niet-blanken in het moderamen gekozen: de Indonesiër prof. S. H. Widyapranawa en de Zuidafrikaanse Bantoepredikant S. P. Buti. Toch had prof. Runia het gevoel, dat de agenda nog teveel bepaald wordt door de problematiek van de oude kerken. Als typerend voorval vertelt hij, 'at nadat een hele dag over het Schrift-vraag stuk gepraat was, een Zambiase afge vaardigde zei: ik heb de hele dag de straaljagers boven- mijn hoofd ge hoord, maar ik zag ze niet één keer. Men zou veel meer op de concrete vragen van vandaag in moeten gaan. Ongelukkig Tenslotte: aan het begin werd een voorstel van prof. Runia aanvaard, om wanneer bij een stemming meerder heid en minderheid dicht bij elkaar liggen, beide visies in de acta op te nemen, zonder het meerderheidsstand punt te beschouwen als 'het stand punt van de GOS'. Ongelukken zoals in Lunteren, waar door de toevallige afwezigheid van de Indonesische afge vaardigden met kleine stemmenmeer- derheid de vrouwelijke diaken werd afgewezen, kunnen zo worden voorko men. Na dit besluit was er weinig bezwaar meer. om de naam 'synode' te handha ven. Het Nederlandse voorstel, om er een 'raad' van te maken, vond weinig weerklank, omdat in het woord 'syno de' uitkomt, dat hier kerken bijeen zijn, terwijl zeer nadrukkelijk in de constitutie staat, dat de GOS slechts een adviserende functie heeft De volgende GOS zal in 1976 in Zuid- Afrika worden gehouden De NG zen dingskerk (de kleurlingenkerk) zal dan gastvrouw "zijn. De Nederlandse gereformeerde afvaar diging bestond uit dr.a C. Gilhuis, prof. dr. J. L. Koole, prof. Runia en drs. G. Y. Vellenga. De christelijke gereformeerde kerken waren vertegen woordigd door dr. C. Jansen Verplan- ke en prof. dr. J. P. Vesteeg. VENETIë (Reuter) De prijs van de critici op het filmfestival in Venetië voor de beste eerste film is zondag naar de Brit Bill Douglas gegaan voor "My Chldhood' en de prijs voore beste film naar de Zweed Johan Ber- genstrahle voor 'Kocksgatan 48'. De critici vonden de beste actrices de Amerikaanse Tuesday Weld voor haar rol in Tlay it as it lays' en de Oostduitse Jutta Hoffman voor haar spel in 'Der Drlette'. Zij mogen de piijs delen. UIT DEN DODEN Een nog diepere dimensie ontvangt het verhaal van de grote vloed en de droogwording van de aarde in het gedeelte dat wij vandaag lezen. Het begint met een bevel: Ga uit de ark! De donkere 'doodskist', drijvend op het grauwe water moet zijn buit prijs geven. Want het is wel een 'huis van bewaring' geweest, maar gesloten, als een belemmering tot leven. Noach, de mensheid, Adam, gaat door het water van de dood. En klinkt de levensroep, zoals bij Lazarus in Johannes 11: Lazarus, kom uit! Noch, ga uit! Op nieuw zijn er herinneringen aan het scheppingsverhaal in het 'wemelen op de aarde' en het 'vruchtbaar zijn en tririjk worden', maar er is een dimen sie bij gekomen. De dood ligt erach ter. De levende God redt zijn mensen van de dood. Wij hebben het leven door de dood heen. Wij hebben een bestaan, dat is niet meer te negéren, niet uit onszelf, en niet per toeval, niet geworpenen, niet als een lot, maar als een geschenk, als een stuk redding en bevrijding. Als het opgaan van de zon over ee grauwe nacht. Dat wij mogen leven, het mag aangevoch- tem rijm en volgens velen een twijfel achtig genoegen, maar dit kan er niet meer uitgebrand worden, dit zal nimmermeer overspoeld worden, dat we het mogen en dat we het gekregen hebben om er nooit ontrouw aan te worden. Om het nooit te vergeten. Om er dankbaar voor te zijn. zoals Noach dat uitdrukte door een offer te brengen. Door op de een of ndere wijze, maar niet geheel en al aan onze inventie overgelaten, daar gestalte aan te geven in ons leven. We zijn men sen uit de doden, mensen uit de belofte, uit de wil van Hem die mensen voor zijn aangezicht wil. Dit aspect, beslissend voor ons menselijk bestaan, zal niet dan met levensgevaar verwaarloosd kunnen worden. Wie er niet meer naar omziet, keert terug, maar de bomenmand is weg (en vol gens Prof. van Selms in ieder gev; niet meer te vinden op wat wij de Ararat noemen). Het heeft ook geen zin ernaar te zoeken. Het gedenken van onze kant zal niet de ark moeten gelden, maar de levende God en zijn trouw. De Heer die zijn leven afstond roept ons tot leven Met een week overvol van leven voor ons. (Genesis 8,15-22). GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Oudemirdum: E. Venema te Zwijndrecht. 'De sexuele revolutie' door dr. J. R Rinzema. Uitg. Kok te Kampen. 147 blz. Prijs 9,90. In 'Dc scxuclc revolutie, uitdaging en antwoord' geeft de Leeuwarder predi kant een schets van de veranderingen op het gebied van de seksuele moraal. Dit boekje is geschreven om hulp te bieden in de onzekere situatie waarin velen in dit opzicht verkeren. Een van de conclusies van dr. Rinzema is dat de kans niet is uitgesloten dat de christelijke moraal ten aanzien van de seksuele probleem (voorechtelijk ge slachtsverkeer, echtscheiding, abortus, de ongehuwde vrouw, commune, por nografie en homoseksualiteit) een minderheidsmoraal zal worden. 'Euthanasie' rapport van de Raad voor zaken van Kerk en Theologie. Uitg. Boekencentrum in Den Haag. 40 blz Prijs 3. Deze uitgave is een pastorale handrei king, die door de generale synode van de Nederlandse hervormde kerk is aanvaard op de vergadering van 22 februari 1972. 'Welzijnscriminaliteit' door prof. G. P. Hoefnagels Uitg. Boom te Meppel. 70 blz. Prijs 6,50. In zijn essay 'over criminele politiek en milieubeleid' bepleit de Rotter damse hoogleraar criminologie en kin derrecht bescherming (o.a. door een betere strafwetgeving inzake milieu recht) tegen zgn. welzijnscriminali teit. Hij definieert welzijnscriminali teit als het gedrag dat fysieke, psychi sche of sociale schade toebrengt of dreigt toe te brengen aan mensen, groepen of samenlevingen door ver storing van het fysieke milieu. 'Vandaag is morgen gisteren' door Ellen Wijburg. Uitg. In den Toren te Baam. 144 blz. Prijs 8,50. In de serie Anthos-boeken beschrijft Ellen Wijburg behalve haar levens verhaal ook hoe haar neurotische levenspatroon onder de invloed van een psycho-analyse veranderde. Ze neemt veel taboes rondom de psycho analyse weg en probeert tegelijkertijd een leidraad te geven voor een indivi duele bevrijding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2