Sparta: het is hollen of stilstaan 1 Tevredenheid reëel niet FwtlSQN] Ajax jaagt op geld eredivisie eerste divisie topscores sporttoto PSV mist persoonlijkheid TROUW/KWARTET MAANDAG 4 SEPTEMBER 1972 SPORT RO t Puur Schots Whisky puur en pure woL Twee zeer mannelijke karaktertrekken van de Schotse f. S Cheviot Hills. Uit de pure |1 kamgarens van Wilson Glenny 5 worden de komfortabeie kostuums 'V *j gesneden voor de mannen die 9 houden van puur Schots. N 9 suits that suit tout personality ft y ,.g^, «j tanaf EJ3 f380.- eksklusief bij herenklediogspecialistea MVVSparta AZ'67Excelsior HaarlemFC Den Haag FC AmsterdamFC Den Bosch Go AheadFC Twente PSV—Ajax NEC—Telstar FeljenoordNAC FC UtrechtFC Groningen Ajax 4 4 0 0 8 Feijenoord 4 4 0 0 8 FC Twente 4 3 0 1 6 MVV 4 2 1 1 5 PSV 4 2 1 1 5 Haarlem 4 1 2 1 4 FC Den Haag 4 1 2 1 4 FC Den Bosch 4 1 2 1 4 Sparta 4 1 1 2 3 NEC 4 1 1 2 3 Groningen 4 0 3 1 3 Excelsior 4 1 1 2 3 AZ'67 4 1 1 2 3 NAC 4 1 1 2 3 Go Ahead 4 1 1 2 3 FC Utrecht 4 1 1 2 3 Telstar 4 1 0 3 2 FC Amsterdam 4 1 0 3 2 Zondag: MVV-FC Utrecht. Sparta Excelsior-Haarlem FC Den Haag-FC dam, FC Den Bosch-Go Ahead. FC PSV. AJax-NEC, Telstar-Feyenoord, Groningen. 2—8 3—9 3—10 3—8 6—8 -AZ'67. Amster- Twente- NAC-FC Van onze sportredactie .AMSTERDAM Ajax Is gister ochtend rond tien uur vertrok ken naar Argentinië waar woensdagnacht de eerste wed strijd om de wereldbeker wordt gespeeld. In de selectie verkeer de niet Jan Mulder, wiens bles sure ernstiger uitvalt dan aan vankelijk werd verwacht. Mul der traint op dit moment zelfs niet. Bij de ploeg is wél aanwezig Piet Keizer, die tien dagen rust was voorgeschreven vanwege een geblesseerde achillespees. Keizer trad ook al tegen PSV op. onderscheidde zich in dat duel door een produktie van drie doelpunten. De aanvoerder van Ajax heeft als opdracht ge kregen iets teruggetrokken te opereren, omdat Kovacs vreest dat de blessure zich opnieuw zal manifesteren als Keizer zich mengt in de doorgaans ruwe gevechten in de spits. Ajax zal na een reis van ruim 17 uur in Buenos Aires aanko men. Het medisch team heeft een dusdanig programma opge steld, dat de gevolgen van de veeleisende trip tot een mini mum zijn beperkt Niettemin verwacht met name dr. Rolink dat het zware programma later in dit seizoen z'n tol zal opei sen. De AJacieden zélf wekken niet de indruk dat het duel met Independiente hun volkomen bezig houdt. Ruud Krol typeer de het zo: Toor een finale van de Europa Cup praat je voort durend over de komende wed strijd. Dat is nu bepaald niet liet geval. Voor PSV kwam deze ontmoeting nauwelijks ter spra ke zelfs. Een Europa Cupfinale spreekt veel meer tot de ver beelding dan deze wedstrijden. Op dit moment tenminste. Voor ons zijn deze wedstrijden meer uit financieel dan uit sportief oogpunt aantrekkelijk. lVant. wees eerlijk: wat zegt Indepen diente ons nu. Al mag je be paald geen voorbarige conclu sies trekken uit het half uur beelden, over Independiente. dat ons a ia de televisie werd voorgeschoteld. Independiente neemt het duel uiterst serieus op. Vorige week woensdag al vertrok de 19 spe lers tellende selectie al naar een trainingskamp in Santa Fe. Pas vlak voor de wedstrijd zal de ploeg Buenos Aires weer opzoeken. Advertentie J Brokamp en Bonfrère brengen Rotterdams defensie tot wanhoop Een juist ingevulde kolom aan sporttoto ziet er als volgt uit: 113121S13 3 1 MAASTRICHT Het is dit seizoen hollen of stilstaan met Sparta. Het begon, zonder de verkochte Kristensen en zonder de geblesseer de Klijnjan en Kowalik maar met de gekochte Kreuz, hoopgevend met 1-1 tegen FC Den Haag. Vervolgens werd, ook zonder Heijerman, met 1-0 verloren van Excelsior, welke zwakke prestatie, met Heijerman, maar nog steeds zonder Klijnjan en Kowalik, tegen FC Utrecht met een 6-0 zege gewroken werd. En nu dan, op bezoek bij MVV, werd het een even teleurstellende als verdiende nederlaag: 3-2. Dat MW gaf al na vier minuten een voorproefje van de manier waarop het Sparta zou aanpakken: Dijkstra speel de de zich op links vrij lopende Brokamp zo zuiver aan dat die met een kort tikje ineens terug Redel voor een leeg Sparta-doel kon bren gen. Sparta wist nauwelijks raad met de onophoudelijk switchende Bro kamp. Redel en Bonfrère die zich bovendien steeds op tijd gesteund wis ten door de veelal via het centrum opkomende middenvelder Hoenen, Den Rooijen en Dijkstra. Sparta rea geerde voorlopig met de buitenspel- val. maar het deed dat zo griezelig gretig, dat vooral Brokamp en Redel vaak via simpele dieptepasses tot vlak voor Doesburg gebracht konden wor den. Redel, die veel vuil werk op knapte, stuitte daarbij te vaak op doel man Doesburg en de zich onvervaard in de schoten werpende Ter Horst. Sparta-trainer Leo Steegman: 'Inder daad speelden wij toen veel te ris kant. Te pas en te onpas werd er op buitenspel gespeeld. Vlak voor rust heb ik dan ook gezegd dat we minder risico's moesten nemen.' GRETIG Al speelde Sparta dan verre van over tuigend en in elk geval minder gretig dan MW, het slaagde er na een kwartier toch in naast MW te ko men, toen de opgekomen Venneker een eindeloos lijkende combinatie met Bosveld in MW's strafschopgebied met een doeltreffend rolletje bekroon de. Maar Sparta trok zich niet aan deze meevaller op. Het bleef met plichtmatig getik tekortkomen bij MW's enthousiasme. En vooral bij de klasse van Brokamp en Bonfrère. Want het waren deze twee aanvallers die de show stalen. Steegman, bewon derend: 'Die Brokamp is een kei van een speler. Hij is na Cruijff de beste spits in ons land. Maar het was niet alleen Brokamp, ook Bonfrère speelde een voortreffelijke wedstrijd.' De Spartanen wisten geen raad met de zelfbewust voetballende Brokamp, die zich via series korte kapbewegin gen langs alle Sparta-verdedigers sla lomde, laconiek met de bal aan de voet op de tegenstander afwandelde om hem zo tot de eerste beweging te verleiden, of middels gave passes me despelers op Doesburg afstuurde. Maar ook met zijn vrije trappen joeg hij de Spartanen de stuipen op het lijf. Na een half uur gebruikte hij zo een vrije schop om de bal over het zich weer eens In buitenspel verslik kende Sparta-muurtje te wippen, waarna de meegekomen Colombain de door Redel ineens uit de lucht tegen Doesburg opgeknalde bal kon inschie ten: 21. BUITENSPELVAL Ook in de tweede helft maakte Sparta een weinig agressieve indruk. Het was nu weliswaar heel wat voorzichtiger met het hanteren van de buitenspel- val, maar het bediende zich ook nu niet van een wat konsekwente man- Willy Brokamp uitblinker dekking. Bovendien ging er aanval lend weinig van Sparta uit. Heijer man was opmerkelijk rustig, hij kon zich ook zelden los wurmen van Co lombain. Ook Sparta's tweede lijn werkte zeer onopvallend. Bosveld trok steeds naar links en liet daarbij het verdedigen veelal aan anderen over, Van der Veen wilde ook al graag aanvallen. maar dan over rechts en Walbeek leverde teveel onnauwkeuri ge passes af om gevaarlijk te zijn. MW-trainer Knobel over Sparta: 'Ze hebben goed materiaal, maar ik mis in hun spel een stukje spelvreugde. Het gaat allemaal te professioneel, te poetste dat imago wat op door eerst Hoenen uitzicht te geven op een geit kaart, toen de kleine als een toon beeld van sportiviteit gekwalificeerde middenvelder iets teveel wraakgevoe- lens in een duel met Van Staveren legde, vervolgens Visser niet bestrafte toen deze Brokamp neerlegde ('ob structie'. zei Van der Kroft, 'Visser had niet de bedoeling Brokamp neer te leggen') en de eerste helft affloot op het moment dat Brokamp zou gaan scoren. Toen hij na de rust ook nog een duel Ter Horst-Brokamp met een strafschop weigerde af te doen vat voor vele MW-supporters de maat vol. Maar MW's overwinning en een handjevol politiemannen misten hun heilzame uitwerking niet. Knobel was een tevreden man: 'Wc hebben de twee punten, er waren nu 1.500 mensen meer dan tegen NAC en de mensen hebben wat gezien. Vroe ger was het bij ons alleen maar schuiven op het middenveld, niemand durfde diep te gaan Dat is nu an ders.' Voor Sparta zijn de vooruitzich ten daarentegen niet rooskleurig te noemen. Er zal heel wat moeten ge beuren wil het zich dit seizoen als zogeheten sub-topclub waar maken. In deze wedstrijd bleek duidelijk dat Sparta momenteel een inventieve dribbelaar mist, een man die mei solo-werk voor openingen kan zorgen Misschien kan Klijnjan ('Zondag sped ik wel weer. denk ik') tot de oploc- sing van het probleem bijdragen. g MVV-Sparta 3—2 <21 4 Redel 1—0. 1» Venneker 1—1. 30. Colombain 2—1 52 Redd - 3—1. 57. Venneker 3—2. Scheidsrechter: Vrt g der Kroft. Toeschouwers: 8.500. MVV: KÖrver: Colombain. Lacrolx. Klingen. N Pleeumeekers: Den Rooijen. Dijkstra, Ho» g nen; Brokamp. Redel, Bonfrère. Sparta Doesburg; Eykenbroek. Venneker. Ter Horst. Visser; Van der Veen. Bosveld. Walbeek; Heijerman, Kruez, Van Staveren. Va PIM BEUKEMff Gerrie Mühren, een van Ajax' uitblinkers, komt hier net te EINDHOVEN De competitie lijkt alweer voor een belangrijk deel be slist. Zaterdagavond toonden de PSV- ers tevreden gezichten. Pleun Strik zei: 'In de kleedkamer waren we wat teneergeslagen. Maar Rijvers (de trai ner, red.) zei dat hij tevreden was over onze prestatie. Dat is voor mij vol doende'. En dat terwijl PSV voor eigen publiek met 3—0 had verloren van Ajax. Zacht uitgedrukt, een onbe grijpelijke tevredenheid. Rijvers liet er nog op volgen: 'De jongens hebben hard gewerkt, en zich kansen gescha pen. Ze zijn alleen niet benut. Je kan beter zó met 30 verliezen dan hele maal niets doen'. Voor het competitieverloop is het na tuurlijk een pijnlijke zaak dat een club als PSV al tevreden is met een 30 nederlaag. Neem trainer Barry Hughes van Go Ahead. Na de 60 bij Ajax kon hij amper nog een woord uitbrengen. Hij is een van de trainers die zich niet bij de suprematie van Ajax wil neerleggen. Go Ahead had lang niet gefaald, maar die avond was Cruijff gewoon niet af te stoppen. En nog wilde Hughes zich niet overge ven. Die mentaliteit is de enig juiste om ooit eens succes te behalen tegen Ajax. Maar Rijvers merkte op: 'We hebben niet tegen NAC gespeeld. Kijk, een speler als Mühren maakt geen fouten. Van hem komt alleen Iets goeds af. Dat ls vervelend.' PLEZIER Aan de eerste drie wedstrijden van dit seizoen (Groningen uit. Telstar uit en NAC thuis) had PSV vijf punten overgehouden. Vergeleken met vorig jaar een opmerkelijke start. Eef Mulders: 'Ik heb meer plezier in het voetbal gekregen. Dat komt zuiver door de komst van Rijvers. Hij heeft een positieve uitwerking op het elf tal.' Zaterdagavond moest de aanhang bewezen worden dat de succesjes geen toevalstreffers waren. PSV slaagde voor vijftig procent. In de eerste helft en het begin van de tweede helft voetbalde PSV bij vlagen bijzonder aantrekkelijk. Maar de ploeg toonde geen lef. Rijvers: 'Inderdaad hebben we verdedigend gespeeld. De jongens en ik hebben dat zo afgesproken. Nogmaals: we speelden tegen Ajax.' PSV behielp zich uitsluitend met uit vallen via Schmidt-Hansen, Hoekema of Mulders. Af en toe kwamen er Jo Bonfrèr mede-uitblinker Van zeker dertig meter loste Venne ker een keihard schot tot op de paal en via het achterhoofd van de uitga- vallen KÖrver in het doel terecht kwam. Sparta bleef zich echter vergis sen in de soms wat chaotische afweer van MVV. Zei een teleurgestelde Steegman: 'Ik weet niet wat het is, maar MW speelt thuis drie klassen sterker dan uit.' En Knobel roemde zijn team vooral om de opgebrachte discipline, waarbij hij ongetwijfeld aan vorige duels tussen MW en Spar ta dacht en aan scheidsrechter Leo van der Kroft. De Haagse arbiter, toch al niet populair in Maastricht, zakelijk, te steriel. Bij ons zie Je die spelvreugde nog wel.' MVV bleef ln die tweede helft nog een kwartier goed voetballen. In dat kwartier ook bouwde het trio Bonfrè- re-Brokamp-Redel via een gave aanval de score uit tot 31. Daarna werd Sparta sterker, ook al omdat MW terugging. Knobel: 'Gezien onze moge lijkheden hebben wij een uur lang een goeie show gegeven voor de men sen. Het laatste half uur ging het minder, vooral door het gebrek aan ervaring in onze verdediging. Daar door kregen we ook dat ongelukkige doelpunt tegen.' laat om de bal voor de graaiende armen van Jan van Beveren weg te tikken. gevaarlijke acties uit. Maar nooit echt doelrijp. Mulders: Tedere club verliest hier als we spelen zoals we nu heb ben gedaan. Alleen Ajax wint. Ajax is alleen te verslaan als je geluk hebt. Ze voetballen zo verschrikkelijk koel. Als ze een kans missen raken ze niet in paniek. Dat werkt wel negatief op je. Een foutieve pass zie je ook haast zelden.' ZELFVERTROUWEN Intussen had Schmidt-Hansen weinig ln te brengen bij Krol, werd Mulders EINDHOVEN Ook Johan Cruijff weet nu dat de scheidsrechters dit seizoen veel strenger fluiten. In de eerste helft raakte hij in de verdedi ging de bal kwijt aan Eef Mulders Cruijff hield hem vast en scheidsrech ter Joop Vervoort, hij liet bij PSV- Ajax een uitstekende indruk achter, antwoordde met een gele kaart. Cruijff maakte daarop een wat onvol wassen gebaar door Vervoort de hand tc willen schudden. Later in de wed strijd lagen Vervoort en Cruijff nog een paar keer overhoop. Gelukkig voor Ajax en Cruijff had dit verder geen consequenties. uitgeschakeld door Suurbier. Alleen Oeki Hoekema viel op. Toch miste hij nog het zelfvertrouwen om in sommi- ge situaties zelf door te gaan. Vaak legde hij een balletje terug, daarmee de actie vertragend, om zo het vereis te aantal mensen bij een aanval te betrekken. Pleun Strik: 'Wij hebben geen mensen die met z'n tweeën een aanvai al kunnen maken. Bii Ajax doen Cruijff en Keizer dat wel.' Naast de tevredenheid van PSV moet er nog iets pijnlijks geconstateerd worden. Vorig seizoen hoorde PSV nog thuis in het rijtje lastige obsta kels voor Ajax in de uitwedstrijden. Toen werd het nog 11. Strik: 'De uitslag is wat erg negatief uitgevallen, maar met deze wedstrijd ben ik meer tevreden dan met dat gelijke spel.' De serie lastige obstakels wordt steeds minder. Feyenoord liep ook al over Groningen en Utrecht heen. De af stand tussen de top en de rest lijkt j Jan Klijnjan node gemist VeendamHeerenveen 21 SC Tilburg—Vitesse 0—1 De VolewijckersFC Dordrecht 22 Fortuna VlaardingenHVC 11 HeraclesEindhoven 01 Roda JCHelmond Sport 11 De GraafschapSW 2ft WageningcnFortuna SC 21 SC Cambuur—FC VW 1—ft PECVolendam 31 schrikbarend groot te worden. Wim Suurbier: 'Het heeft er veel van weg. We hebben eigenlijk gemakkelijk ge wonnen. Van een ploeg als PSV hoor je nooit anders dan nieuwe aankopen en opbouwen. Ze blijven aan de gang. Ze missen simpelweg een persoonlijk heid in de ploeg. Daar draait hun hele probleem om.' POSITIEF Tegen het vrij zachte PSV kon Ajax ouderwets z'n gang gaan. Een heel positief punt was het spel van Piet Keizer. Na de wedstrijd tegen FC Amsterdam moest Keizer, samen met Cruijff, veel kritiek incasseren. Cruijff nam revanche tegen Go Ahead met vier doelpunten. Na een 'week rust voor een achillespeesblessure was nu Keizer aan de beurt met drie doelpunten. Drie pareltjes: twee keer was het raak na een één-twee met Neeskens en het derde doelpunt was een kopballetje uit een voorzet van Cruijff. Drie keer leek het alsof het geen moeite kostte. Trainer Stefan Kovacs enthousiast: 'De fluitconcerten hebben Johan en Piet nu met pure klasse beantwoord. Het staat nu vast dat ze tegen Amsterdam gewoon een slechte dag hebben gehad. Verder niet.' Keizer heeft nog steeds last van z'n achillespees. Kovcs: 'Op harde grond heeft Piet pijn. Daarom moet hij de perste weken niet springen en sprin ten. De afgelopen week heb ik een speciale training met hem afgewerkt. Licht op doel schieten en meer van dat soort dingen. Voor de wedstrijd heb ik ook tegen hem gezegd: je gaat niet in de spits, maar je gaat verdedi gen. En niet veel dribbelen. Piet heeft Van den Dungen afgestopt en zich precies aan de afspraak gehou den. Vanuit die verdedigende positie kan hij nog veel gevaarlijker worden. In Buenos Aires laat ik hem waar schijnlijk weer zo spelen.' PSVAjax 03 f0132. eizer 0I, 64. eizer 02. 86. eizer 03. Scheidsrechter Vervoort. Toeschouwers: 20.000. PSV: Van Beveren; Van den Dungen. Vau raay. Nordqvlst. ensen; rljgh. Strik. Van der uijlen. Schmidt Hansen. Hoekema. Mul ders. Ajax: Stuy; Suurbier, Hulshofr. Blankenburg, rol; Neeskens. Haan, Mühren; Swart. Cruijff. eizer. HARRY VERiMEEGEN Wageningen 6 Vitesse 6 Helmond Sport 6 Eindhoven 6 Roda JC 6 Fortuna SC 6 SC Cambuur 6 Veendam 5 Heerenveen 6 De Graafschap 6 Volendam 6 FC Dordrecht 6 PEC 6 SW HVC Heracles Fortuna VI SC Tilburg 6 De Volewijckers 6 FC VW 6 14—8 7—2 9—6 8—7 7—7 6—7 5—7 6—6 7—8 3—4 10—15 6—8 9—10 6—8 4—6 Zondag: VeendanvPEC Heerenveen-SC Til- L burg. Vitesse-Volewljcgers. FC Dordrecht- F Fortuna VI. HVC-Hcracles. Eindhoven-Roda tl JC. Helmond Sport-De Graafschap, SW- L Wageningen Fortuna SC-SC Cambuur. FC r WV-Volendam. EREDIVISIE 14. Cruijff lAJaxi, Hanegem en Ressel l( (Feyenoord), Redel (MVV) 4 doelpunten. 5 7 Keizer (Ajax). Venneker (Sparta) Hoogesteger (AZ'67) 3 doelpunten; 8—20. L Swart, Gerrie Mühren en Haan (Ajax), f Advocaat (FC Den Haag), Schneider (Feyen- I oord), Grltter (Groningen), Van der Kuylen I en Schmidt Hansen (PSV). Kramer (FC I Amsterdam). Overweg (Go Ahead). Meutste- J ge (Excelsior) en Jeuring en Rene Kerkhof f (FC Twente) 2 doelpunten. EERSTE DIVISIE 1. Hazelhekke (Wageningen) 8 doelpunten. 2. Mours (Wageningen) 6 doelpunten, 3 en 4 Kreekels (Helmond Sport) en Heskamp iPEC) 4 doelpunten. 5-8 Blotenberg (Fortuna SC). Van Leeuwen (Roda JC) Zuidema (Cambuur) en Van de Kerkhof (Helmond Sport) 4 doelpunten. 9-16 Stoffels (PEC) Pascal (Veendam). Blaauw (De Graafschap). Vleeming (VitesseStovers (Fortuna SCi. Brans (Eindhoven). Fraenkel (HVC) en Fie- ne 'De Volewijckers) 3 doelpunten. Dc winnende getallen ln de Duitse Lotto zijn: S 27 30 40 46 49 Reservcgetal 5 Olyplanummer: 3952 Piet Keizer juicht. Hij scoorde tegen PSV drie keer en daarover toon de ook Johan Neeskens (rechts) zich verheugd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 12