Woonwagenwet moet binnen kortste keren op de helling dichtbij Albeda over sociaal contract: niet te snel onaanvaardbaar Japan Kamerlid Van Ooyen: gemeentebesturen moeten houding drastisch veranderen Open brieven Convent van christelijk-sociale organisaties Drees weer in Kamer Een stal vee winnen Zoete stem op Schiphol Opzegging Masaal protest 4/K6 TROU^/KWARTET ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1972 BINNENLAM)/(X>MMENTAAiR T5/K7 (84 10.1 oneel» tschap 15.0 Sport Nwi lUsical Commentaar Braj? D® besprekingen tussen president k. 2i jvjixon en de Japanse premier, Tanaka, hebben er opnieuw de aandacht op gevestigd, dat Japan, na een langdurig Amerikaans voogdijschap, hoe langer hoe meer een zelfstandige rol gaat spelen in de wereldpolitiek. Dat Ame rika dit de laatste jaren niet altijd voldoende heeft onderkend, bracht Ta naka zijn gesprekspartner op diploma tieke wijze onder ogen, toen hij in het openbaar uiting gaf aan de hoop op 'een nieuw tijdperk van voortdurende dialoog' tussen de twee landen. Daar mee kritiseerde hij het gebrek aan egards dat Nixon tegenover Japan zou hebben getoond door deze bondgenoot niet vooraf in te lichten over de voor bereiding van zijn Chinese reis en door hem te overvallen met een nieuwe economische politiek die een revaluatie van de Japanse yen onvermijdelijk maakte. Die 'voortdurende dialoog' is voor bei de landen inderdaad geen overbodige luxe, want hun belangen zijn nog altijd zeer nauw verweven. Een derde van de Japanse export gaat naar de V.S. en Amerika neemt eenzelfde portie van de Japanse invoer voor zijn rekening. Voor Japan bestaat er geen militaire veiligheid zonder de steun van de Amerikaanse strijdkrachten, die op hun beurt hun-bases in Japan niet kunnen missen voor de bescherming van Ame rica's andere bondgenoten in Oost- Azië. Tanaka heeft intussen op Hawaii laten merken, dat Japan nochtans als een Mugelijkwaardige partner van de V.S. wil worden behandeld. Dat is, zacht ge zegd, weinig verwonderlijk voor een natie die, meer dan welke concurrent ook, de economie van Azië in zijn greep heeft. In 1970 was Indonesië voor een kwart van zijn invoer afhan kelijk van Japan, China voor iets meer dan een kwart, Thailand voor meer dan een derde en Taiwan, Zuid-Korea en de Philippijnen voor bijna de helft. In economisch opzicht is Japan de op twee na sterkste mogendheid ter wereld en al beschikt het dan ook niet over een militaire macht van maar enigszins vergelijkbare betekenis, het is onver mijdelijk. dat een zo invloedrijk land op den duur ook in de buitenlandse politiek een geheel eigen weg gaat. Deze weg voert Tanaka binnenkort naar China, waarmee Japan de diplo matieke betrekkingen wil herstellen. Amerika zal hem daarbij niet zonder bezorgdheid volgen, want het is vrijwel ondenkbaar, dat de toenadering tussen Japan en China geen gevoelige conse quenties zou hebben voor Amerika's bondgenoten in Azië, in de eerste plaats voor het toch al zo geïsoleerde mini-China van Tsjang Kai-sjek. Natuurlijk heeft niet alleen Amerika, maar ook Japan er belang bij, dat er aan het netwerk van politieke relaties in het Verre Oosten niet al te bruusk worden gesjord. Toch zullen vrij ingrij pende veranderingen in dat netwerk niet te vermijden zijn, naarmate Japan zich in de wereldpolitiek gaat gedragen met de zelfbewustheid die het aan zijn economische prestaties kan ontlenen. door Rimmer Mulder DEN HAAG Als het aan Tweede-Kamerlid D. van Ooijen ligt, komt de bij de woonwagenbewoners zo gehate woonwagenwet uit 1968 bin nen de kortste keren op de helling. Maar nog belangrijker is het vol gens hem, dat de gemeentebesturen hun houding tegenover woon wagenbewoners eens drastisch gaan verbeteren. De wet deugt niet, maar de manier waarop de meeste gemeenten er gebruik van maken is nog erger, zo vindt de rooms-katholieke so cialist Van Ooijen. Enkele weken geleden heeft hij vijf dagen met een groep wagenbewoners door Nederland getrokken om aan den lijve te ondervinden wat de pro blemen van deze landgenoten zijn. Sindsdien hebben die problemen hem niet losgelaten. De afgelopen weken heeft hij nog meer informatie verza meld en volgende week hoopt hij met de zes andere kamerleden, die in hun vakantie ook woonwagenkampen heb ben bezocht, te bespreken wat er gedaan kan worden voor de wagenbe woners. Voor Van Ooijen staat vast, dat deze mensen behoorlijk in de knoei zijn geraakt door een wet, die wel goed bedoeld was, maar verkeerd is uitge pakt, omdat het uitgangspunt niet deugde. Het kamerlid licht zijn bewe ring toe met het volgende beeld: Je kunt de mensen vergelijken met kip pen, die allemaal in keurige hokken woonden. Op een gegeven moment ontdekten ze ook nog een stel loslo pende kippen en toe n dachten ze meteen: wat zullen die kippen onge lukkig zijn zonder hok; laten we voor hen ook maar gauw een soort hok bouwen. Die aangepaste hokken werden de grote regionale woonwagenkampen, waar de wagens net als huisjes langs keurige straatjes komen te staan; op zijn minst tachtig op één kamp, zodat er ook een kerkje, een schooltje, een clubgebouw en een vergaderzaaltje bij gebouwd konden worden. 'Allemaal goed bedoeld, maar men heeft verge ten te vragen of die woonwagenbewo ners daar wel behoefte aan hadden,' oordeelt Van Ooijen. Daar wringt vol gens hem de schoen: de wettenmakers zijn uitgegaan van hun eigen wereld en ze hebben niet geprobeerd zich in te leven in de wereld van de woonwa genbewoner. Maatschappelijk werk Ditzelfde bezwaar kleeft volgens Van Ooijen ook een beetje aan het maat schappelijk werk op de woonwagen kampen. Ook daarbij wordt vaak te veel uitgegaan van de nonnen en behoeften van de 'gewone samenle ving*. Vanuit die geordende huizen maatschappij wordt vastgesteld wat de problemen van de wagenbewoners zijn en daar wordt dan aan gesleuteld. Kamerlid Van Ooijen zegt: 'Voorop moet staan, dat leven in een woonwa- Daarover wil de heer Van Ooijen niemand een verwijt maken. Hij vindt wel, dat het verzuim zo snel mogelijk goed gemaakt moet worden. Daar ligt in de eerste plaats een taak voor de gemeentebesturen, die belast zijn met de uitvoering van de wet. Van Ooijen: Laat de burgemeesters en de wethouders zelf ook eens naar een kamp gaan. Als ze nu contact met het kamp zoeken, gaan ze naar de maat schappelijk werkers of zo. Dat moeten ze blijven doen, maar ze moeten zich ook rechtstreeks wenden tot de kamp bewoners zelf. Met die nieuwe wet hebben die mensen het idee gekregen van 'r wordt zonder ons over ons beslist'. Als je ze nu mee laat praten mensen moeten komen, zal men aller eerst die mensen zelf moeten vragen, waaraan ze behoefte hebben. Bij het maken van de nu geldende woonwa genwet is dat niet gebeurd, is er al heel wat verbeterd. Ik heb zelf ervaren hoe ze het op prijs stelden, dat een kamerlid op bezoek kwam.' Weggejaagd D. van Ooijen gen geen minderwaardige woonvorm is. De meeste mensen zitten liever in een woning, maar ze moeten accepte ren, dat er altijd mensen zullen zijn, die liever in een wagen wonen. En dat moet kunnen.' Als er dan voorzieningen voor die Zeer veel gemeentebesturen hebben totnutoe een totaal andere houding aangenomen. 'Ze hebben de nieuwe wet gebruikt om de woonwagenbewo ners kwijt te raken. De wet gaf ze de gelegenheid de woonwagens door te schuiven naar de grote kampen. Veel gemeenten hebben ze letterlijk wegge jaagd.' Hij heeft het deze zomer zelf kunnen merken. Vier keer werden hij en zijn gezelschap door de politie gesom meerd om te vertrekken. 'Een wrange ervaring,' geeft Van Ooijen toe. 'Voor al als je weet, dat er in diezelfde gemeente op datzelfde moment wel duizenden andere burgers met cara vans staan. Voor hen is er wel plaats, omdat zij geen woonwagenbewoners zijn.' In een grote stad in het zuiden gaf de houding van het gemeentebestuur ka merlid Van Ooijen aanleiding het pro vinciaal bestuur in te lichten. Dat bezorgde hem een flinke uitbrander van de burgemeester, die hem beloof de dat hij er wel meer van zou horen. De heer Van Ooijen wacht met span ning. 'Minderwaardig' Dat nog maar zo weinig gemeentebe stuurders zich hebben laten zien op een woonwagenkamp, verwondert de heer Van Ooijen niet Het past hele maal bij de manier, waarop wagenbe woners altijd zijn behandeld. De meeste mensen beschouwden (en be- Met de regelmaat van de klok vinden we in onze brievenbus open brieven, verklaringen en verhalen over de op richting van wéér een werk- of actie groep. Onder al die stukken is met een bijna aandoenlijke zorg een aantal no tabele namen bij elkaar geharkt Al licht, want de uensen die bij de wieg van zo'n groep of actie staan, weten drommels goed dat je, wil eeen beetje uit de verf komen, er een paar vertrou wenwekkende handtekeningen tegen aan moet gooien. Op zichzelf is er natuurlijk niets tegen om, wanneer men ergens onvrede heeft en bemerkt dat anderen eenzelfde ge voelen kennen, de koppen bij elkaar te steken en in de krant of voor de televisie hardop te zeggen waarom die onvrede leeft en hoe de oorzaak ervan weggenomen zou kunnen worden. Nu echter de laatste tijd dergelijke uiteen zettingen elkaar lopen te verdringen, bekruipt ons de gedachte dat tenslotte alleen de PTT er wel bij vaart: want behalve de postzegels voor 't versturen van de stencils zijn er ook, met het oog op de ondertekening, veel wérvende telefoongesprekken mee gemoeid! Vooral in de kerk is het opstellen en op de post doen van open brieven mode geworden. Daar zit om te begin nen zéker achter dat men zich niet terug kan vinden in de bestaande ker kelijke structuren en men moet van ons niet verwachten dat wij de zaak als afgedaan beschouwen, wanneer de open brieven-schrijvers te kennen is gegeven dat zij 'de kerkelijke weg' moeten bewandelen. Maar ze moeten wèl weten dat we dicht in de buurt van deze situatie zijn dat elke nieuwe open brief, ons weer gegeven, voor kennisgeving wordt aangenomen: daar helpt geen lieve moeder aan, laat staan de naam van een geliefde do minee of een bewonderde professor. Zijn er nu heus geen bestaande ver banden in of naast de kerk waar vormd kunnen worden tot een we zenlijker bijdrage tot discussie dan de korte opwinding rondom een open brief ooit kan leveren? Van onze sociaal-economische redactie ZEIST 'De vakbeweging zal zich nooit, ook niet bij een regering met een zeer onaanvaardbaar beleid, kunnen onttrekken aan haar verantwoordelijkheid voor de relatieve gezondheid van onze econo mie. Het is niet in het belang der leden om als de regering niet de gewenste maatregelen neemt een koers in te slaan die onver mijdelijk tot inflatie leidt onder het motto: 't is onze schuld niet'. Die inflatie is, hoe dan ook, schadelijk voor iedereen en dus ook voor werknemers'. Dit zei prof. dr. W. Albeda, hoogleraar aan de Nederlandse Economische hogeschool te Rotterdam. wanneer zij de indruk zou wekken bereid te zijn tot gevaarlijke stappen over te gaan indien het overleg mis lukt', aldus de hoogleraar, die het bovendien bepaald ongezond voor de parlementaire democratie noemde in dien de vakcentrales de regering zou den trachten te dwingen 'zo ongeveer het regeringsprogram der oppositie over te nemen'. verarming dat alternatieve systemen van maatschappijstruktuur minder of helemaal geen ruimte laten voor op treden van organisaties van werkge vers en werknemers zoals in ons land. De vrije organisaties hier moeten be reid zijn verantwoordelijkheid te dra gen, niet alleen op eigen terrein maar ook samen met de overheid. Prof. Albeda sprak op een studiecon ferentie van het convent der christe- lijke-sociaie organisaties, waarvan deel uitmaken het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, het Nederlands Christelijk Onderne- mersverbond in het midden- en klein bedrijf en het Christelijk Nationaal Vakverbond. Prof. Albeda was geneigd te menen dat men niet al te snel met het 'onaanvaardbaar' zal moeten komen. 'De onderhandelingen over het sociaal contract worden bepaald bedenkelijk wanneer elk der betrokkenen meent de hoogste troef te bezitten'. Hij noemde het sociaal contract als instrument voor de coördinatie van het beleid van overheid en maatschap pelijke organisaties overigens een primitief middel, omdat het slechts een ad hoc-afspraak over bepaalde belangrijke onderdelen van het beleid in een enkel (moeilijk) jaar zal zijn en derhalve weinig meer kan zijn dan een 'morrelen aan de marge'. Wel acht de hoogleraar het sociaal contract een kiem voor een nieuwe aanpak van het sociaal-economisch be leid, gebaseerd op participatie en ge richt op problemen van veel grotere orde, zoals de wereldarbeidsverdeling, de kloof tussen arme en rijke landen, de problemen tussen milieu en econo mische groei, het inkomensbeleid en dergelijke. Voor een meer fundamentele aanpak daarvan gaf prof. Albeda twee moge lijke hoofdwegen aan: 1. De onderne mingsgewijze orde blijft bestaan, maar wordt verder geamendeerd. Er komt een lange termijnbeleid voor het aanvatten der milieuproblematiek en de wereldarbeidsverdeling. Dit be leid impliceert een aanmerklijke ver traging der economische groei en moeilijke aanpassingsproblemen in een aantal bedrijfstakken. Daarnaast komt er een middellange termijnplan ning en een inkomensbeleid, samen hangend met het lange-termijnbeleid De invloed van de centrale overheid op het investeringsbeleid (omvang, plaats, enz.) wordt aanmerkelijk ver sterkt. 2. Een omvangrijk program van natio nalisatie wordt uitgevoerd, waardoor ambitieuzere programma's op langere termijn mogelijk worden. Overgang op een grotendeels gesocialiseerde economie. Uitvoering van het plan- Mansholt. Griezelig Sprekend over het (voorgenomen) 'so ciaal contract' tussen regering georga niseerd bedrijfsleven zei prof. Albeda, het juist te vinden dat de vakbewe ging aan de opstelling daarvan bepaal de voorwaarden verbindt, maar dat bij een mislukking van het overleg het alternatief niet mag zijn 'een maar in het wilde weg eisen'. De vakbeweging zal in dat geval eigen, verantwoorde nbrmen dienen te stel len. 'Er zit een griezelig element in, Stellingen Prof. dr. A. van Doorn, hoogleraar aan de VU, poneerde in een aantal stellingen over het maatschappelijk proces onder meer dat de kritiek van het rapport-Mansholt op bepaalde tra ditionele opvattingen over de arbeid (de ideologie van 'loon naar werken' en 'arbeid is goed voor een mens') op zijn minst prematuur lijkt. Ook zei deze hoogleraar dat het marxistisch ideaal van de poly-tebhnische mens steeds meer in tegenspraak raakt met de maatschappelijke werkelijkheid. Nog een andere stelling: 'De socialisa tie van de materiële produktiemidde- len in Oost- en West-Europa heeft ten aanzien van de medezeggenschap der arbeiders niet gebracht wat de voorstanders van deze eenvoudige ju ridische kunstgreep ervan verwacht ten'. Sociale dialoog Aan het slot formuleerde discussielei der dr. B. Pruijt, vice-voorzitter van het NCW, een aantal conclusies. De betrokken organisaties vinden de on dernemingsgewijze produktie (bij ver gelijking met in de praktijk getoetste alternatieven) de meest aanvaardbare vorm, al kan die niet ideaal genoemd worden en moet gestreefd worden naar bepaalde veranderingen, met na me op het gebied van de inkomens verdeling in de wereld en het leef- en werkmilieu. Het convent vindt het een ernstige Belangrijk De afsluiting van een sociaal contract wordt een belangrijk uitgangspunt ge acht voor de ontwikkeling van nieuwe instrumentaria van sociaal-economi sche politiek, die maximale mogelijk heden bieden voor de maatschappelij ke organisaties daaraan htm bijdrage te leveren en er verantwoordelijkheid voor te dragen. Om ons maatschappelijk stelsel rede lijk te kunnen doen functioneren is een minimum aan consensus (over eenstemming van gevoelens) no dig; dit minimum moet thans onvol doende worden geacht. De conventsor ganisaties willen zich voor het berei ken van die consensus inzetten, onder meer door participatie op alle ni veaus, het streven naar een juiste inkomensverdeling op nationaal en in ternationaal niveau (gepaard aan een juiste verdeling vap het nationale in komen over collectieve- en particulie re voorzieningen! en de erkenning dat de onderneming een funotie ten opzichte van de samenleving heeft. Uitgesproken werd dat de sociale di aloog te prefereren is boven polarisa tie. DEN HAAG Oud-minister dr. W. Drees jr. is weer benoemd tot lid van de Tweede Kamer. Hij volgt, in de fractie van DS'70, de heer W. J. Schuitemaker op. die om gezond heidsredenen voor het Kamerlidmaat schap bedankte. schouwen) woonwagenbewoners als minderwaardige en onbetrouwbare en handelden dienovereenkomstig. Deze mentaliteit is dikwijls terug te vinden in de houding van de autoriteiten: de politie gaat niet naar het kamp om bekeuringen te innen, als het beslist niet anders kan gaat ze met veel machtsvertoon. Ook in de woonwagenwet zitten dis criminerende artikelen. Om er één te noemen: een woonwagenbewoner, die onderdak verleent aan een niet-woon- wagenbewoner is strafbaar. Dit soort bepalingen moet er naar de mening van Van Ooijen snel uit Daarnaast moet de aan de wet verbon den subsidieregeling worden veran derd, zodat er ook een groot aantal kleine kampjes kan worde n gehand haafd of opnieuw kan worden geo pend. Het is de afgelopen jaren over tuigend aangetoond dat zeer veel wa genbewoners voor hun broodwinning zijn aangewezen op kleine kampen. In de wet moet ook een beroepsmogelijk heid voor de woonwagenbewoners worden opgenomen. Als ze ergens worden weggestuurd, moeten ze er gens terecht kunnen met hun (moge lijke) bezwaren. De overheid moet ook proberen de misverstanden, die er bestaan over woonwagenbewoners door voorlichting terug te dringen. De heer Van Ooijen is ervan overtuigd, dat het woonwa- genbeleid van de overheid op korte termijn kan worden verbeterd. De inzichten zijn sinds het werken van de nieuwe woonwagenwet aanzienlijk gewijzigd. Hij verwacht wel iets van de parle mentaire actie, waarover hij volgende week met zes collega's gaa t praten. Als de overheid haar beleid aanpast, zal het woonwagenprobleem snel klei ner worden, want, zo gelooft Van Ooijen, het grootste probleem ligt niet bij de woonwagenbewoners, maar bij de overheid en de samenleving, die zij vertegenwoordigt. Gesteld u woont in een vierkamerflat. In een stad. Nu haalt u het in uw hoofd maandag as. naar Eist (in de Betuwe) te gaan voor het grote spek takel van de jaarlijkse paarden- en ponymarkt. U koopt een lot (tijdens de markt worden de laatste lootjes verkocht), en merkt bij de trekking dat u de hoofdprijs hebt gewonnen. Een aanlokkelijk vooruitzicht natuur lijk, maar u moet zich wel realiseren dat u dan een 'complete stal vee' hebt gewonnen, ter waarde van zo'n 6 a 7UUO gulden. Wat doet u? Enkele paarden, een paar pony's, eni ge varkens en wat kakelend pluimvee mee naar uw flat nemen? Uw verle genheid zou groot kunnen zijn. Maar stelt u zich gerust. De verloting tijdens de jaarlijkse marktdag wordt reeds voor de 58ste maal gehouden (de markt zelf dateert al van de middeleeuwen) en heeft nooit aanleiding gegeven tot potsier lijke toestanden. Nooit is er een ste deling geweest die gepoogd heeft zijn prijs driehoog de trap op te krijgen. Dat hoeft ook niet. Mocht u, als volslagen leek en buiten staander de hoofdprijs trekken, (niet dat dat gebeurt, maar de theoretische kans bestaat), dan is de marktcommis- sie bereid te bemiddelen bij de ver koop van uw 'levende have'. Er zijn dan voldoende deskundigen in de buurt om er voor te zorgen dat uw prijs 'aan de markt is'. En mocht het niet onmiddellijk lukken, dan is er een manege in de buurt ivaar uw vee kan logeren, uiteraard tegen betaling van de normale logieskosten. Lang behoeft dat niet te duren want stellig zullen er kopers komen opdagen. Dat was ongeveer de verzekering die we kregen op de afdeling algemene zaken van het gemeentehuis te Eist. Maandag gaat Eist het jaarlijkse feest weer beleven. Wellicht is de paarden- en ponymarkt in dit Betuwse stadje de grootste van Nederland, en zelfs van West Europa. Geheel nauwkeurig is dat niet uit te maken. De competi tie gaat tussen het Drentse Zuidlaren en Eist. Vorig jaar werden in Eist ruim 2700 paarden en pony's aange voerd. De aanvoer is vrij sterk afhan kelijk van het weer. Maar mocht het weer meezitten, dan zou maandag een record gebroken kunnen worden. De Betuwe is van oudsher stamland van uitstekende paarden- en ponystal len. De jnoeilijkheden die na de oor log in de fruitteelt ontstonden hebben dit effect nog versterkt. Veèl telers, die met het bittere feit werden gecon fronteerd dat hun boomgaarden ver ouderden, rooiden een deel en legden zich toe op de veeteelt. Zo zijn er diverse rasstallen bijgekomen. Het vee voor de markt wordt uit aüe windstreken van Nederland aange voerd. De adspirant kopers komen behalve uit Nederland ook uit het buitenland, en vaak van heel ver. Het kan bijvoorbeeld voor Italiaanse kopers, die over eigen transportmidde len beschikken, rendabel zijn om in Eist te kopen. De marktdag, die doorgaans zo'n 20 d 30.000 bezoekers trekt, is voor Eist (dat al een paar dagen in het kermis- rumoer zit) een topfeestdag. De tradi tie wil nu eenmaal dat de bevolking uit de omgeving een jaar lang spaart om die ene dag in Eist de bloemetjes buiten te zetten. Het spreekt vanzelf dat daarbij wel wat bier vloeit. En de kermisklanten doen die dag uitsteken de zaken. De markt in Eist heeft een aanzienlij ke ontwikkeling doorgemaakt. Voor de tweede wereldoorlog werden jaar lijks zo'n 3 tot 400 dieren aangevoerd. Die omzet is nu verveelvoudigd. Vanuit München is de zanger Andy Williams gistermorgen op Schiphol aange komen. Williams, idool van liefhebbers van romantische zoete muziekjes, geeft vanavond zijn eerste concert in het Concertgebouw te Amsterdam. Andy was vergezeld van zijn vrouw Claudine (zo op het oog twintig jaar jonger dan de ster zelf), en Bill Pearsen (midden). 'Wegens het optreden van Kees Schil- peroort in de Fred Haché-show, zeg ik bij deze mijn lidmaatschap op bij de NCRV. P-s. 'Bij nader inzien blijk ik hele maal geen lid te zijn van uw omroep. Des te beter'. Bovenstaand (uiteraard gefingeerd) briefje staat afgedrukt in 'Spreek buis', het veertiendaags personeels blad voor omroepmedewerkers. Het is een variant op een oude mop die maar steeds in 'leven' blijft omdat de KRO bedankjes krijgt voor uitzen dingen van de VARA, of omgekeerd, en de NCRV het naakt van de VPRO moet bedekken met de mantel der liefde, of omgekeerd. De Maatschappelijke gezondheidszorg (MGZ) is zo verwarrend geworden, dat weinig mensen er meer uitkomen. Daarom heeft de federatie van vereni gingen, die de verpleging, en andere onderdelen van de gezondheidszorg bevorderen, een landelijke manifesta tie in Den Bosch georganiseerd op 25 september a.s. De thuisgezondheids zorg is in gevaar, aldus de werkgroep die de manifestatie voorbereid. 'Wij, verpleegkundigen en verzorgen, menen een eigen verantwoordelijk heid te dragen in de gezondheidszorg, en kunnen en willen daarom niet langer afwachten wat de toekomst zal brengen', aldus een pamflet van de organisatie. Men is verontrust over het feit dat de hulp aan de zieke en aan de in zijn gezondheid bedreigde mens achteruit gaat, ofschoon we in een welvaarts staat leven wat dat laatste ook betekenen mag. De organisatoren re kenen er op dat alle werkers in de maatschappelijke gezondheidszorg 25 september naar 's Hertegenobosch ko men. De Arnhemse Nieuwe Krant begint 16 september een drive-in discotheek. Dat is voor een dagblad een nieuwtje in Nederland. Het is overigens niet louter een luxe gril. Als de krant straks met drie discjockeys en enkele beatgiris aan deze luidruchtige activiteiten begint, is dat een nieuw wapen in de keihar de krantenstrijd van Arnhem en om geving. Advertentie trein/pntree

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7