TECHNIEK BEPALEND Mensen als schietschijf minder leuk Nederland op de Spelen lichtpunt in zwem-duisternis Wilma van Gooi niet bij laatste zestien Oranje-zeilers eindigen voorin Troostprijzen voor Laga en Nereus Wouter Leefers maakt zich waar Kleiduivenschutters raken achterop Brigitha München 1972 Superstokken brengen nieuwe dimensie in spectaculair nummer München 1972 TROUW /KWARTET ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1972 SPORT T23/K23 Wilma van Gooi kwam gisteren op de 100 meter in ak- tie. De Udense atelete overleefde nog wel de eerste se rie, maar werd daarna op het nippertje toch gewipt. Handtekeningenjagers rond Valeri Bortsov. De Rus won gisteren de 100 meter heren. In de finale voerden voor het eerst sinds jaren de Amerikanen niet de boventoon. Shane Gould zette haar goudrush gisteren voort. De Australische won de 200 meter vrije slag in uiteraard een tijd die als wereldrecord in de boeken zal komen. De Amerikaan Bob Seagren in actie met de 'oude' stok. Seagren kwam overigens wel door de kwalifi catieronde. De uitschakeling van Kjell Isakkson vormde niet de enige verrassing, want ook de Amerikaan Steve Smith, goed voor 5,50 meter, faalde en oud-wereld recordhouder Christos Papanicolau struikelde over 5,10 meter. Toch bete kende Isakssons voortijdige vertrek het grootste verlies, want juist de 25- jarige Zweed heeft er dit seizoen met de Amerikaan Bob Seagren toe bijge dragen dat het polstokhoogspringen een onverwacht grote vooruitgang kende. Een progressie die voorlopig door Bob Seagren een eindpunt bij een hoogte van 5,63 meter heeft ge vonden. maar die volgens Isaksson er Hans. Schmit de komende twee jaar toe kan leiden dat de lat in de buurt van 5,80 meter moet worden gelegd. TECHNIEK Verantwoordelijk voor die vooruit gang is grotendeels de techniek. In de Verenigde Staten zijn superstokken ontwikkeld (de sky pole catapole), waarmee vooral Isaksson en Seagren elkaar dit voorjaar tot ongekende hoogten opjoegen. Drie keer verbeter de Isaksson het wereldrecord (uitein delijk tot 5,59 meter) - voordat Seag ren, in Mexico pas na 7Vï uur strijd Olympisch kampioen, hem kon over klassen. Een jacht echter die niet alleen tot records, maar ook tot erger nis leidde. Want de Amerikaanse stokken (46 gram lichter dan de glas- fiberstokken en bij de greep 0,06 mm dunner) wekten bij vooral de Europe se atleten grote woede op. Vanwege de oneerlijke concurrentie (de stok ken zijn nog niet overal te verkrijgen en wie ze wel had ontvangen, klaagde dat de tijd te kort was om er ver trouwd mee te raken) werd dan ook eind juli besloten het gebruik ervan op deze Olympische Spelen niet toe te staan. Kort voor het begin van de Spelen werd de beslissing echter weer ingetrokken. Het gevolg was een toe nemende onrust in het dorp, die zelfs tot een protestbrief in het eigen dag blad van het dorp ('Village News') leidde. En volgens de door sportbe stuurders al zo lang hooggehouden welles-ndetes traditie werd daarop weer het gebruik van de stokken verboden. Bob Seagren: 'De omschake ling is niet zo'n groot bezwaar het brengt echter wel moeilijkheden op het psychische vlak'. MOEILIJKHEDEN Kjell Isaksson echter kwam niet aan de fase toe waarin de spanning zo groot wordt dat dergelijke zaken een beslissende rol kunnen spelen. De moeilijkheden begonnen begin juli, na zijn terugkeer in Zweden. Daar voor had Isaksson (en sportleraar die echter nog niet in functie werkt) de winter in Californië doorgebracht, waar het klimaat wat aangenamer is dan in Zweden. Bij zijn terugkeer echter blesseerde hij bij wedstrijden in Nyköping een spier in zijn rechter dijbeen. Rolf Ljungqvist, arts bij de Zweedse ploeg, over de lijdensweg van de man die ervan overtuigd was in München één van de spectaculair ste onderdelen van de atletiek te winnen: 'Hij had toen in Nyköping 5.40 meter gesprongen, maar kon drie weken lang niets meer doen. Bij de Zweedse kampioenschappen, een maand later, kreeg hij weer last, op een andere plaats, vlakbij de oude blessure. Hij heeft toen rust gehou den en het was tot kort voor de strijd onzeker of hij wel zou starten. Bij de training haalde hij echter een redelij ke hoogte. 4.80 meter, en omdat hij erg graag wilde, is hij toen toch gestart. De tijd is echter te kort geweest om een dergelijke blessure te kunnen laten genezen'. Terwijl Bob Seagren (een gelegen heidsacteur voor televisiespots, die zich na München ook in de filmwe reld stort) met zijn oude stok vooral nog de concurrentie van Wolfgang Nordwig heeft te duchten, gaat het onderzoek naar hoe het materiaal nog meer kan worden verbeterd, door. Want vooral bij het polstokhoogsprin gen is de vooruitgang in grote mate afhankelijk van de techniek. Toen tien jaar terug de glasfiberstok de metalen stok verding, sprong het pres tatieniveau vooruit. Eenzelfde ontwik- kelikng lijkt nu te zijn ingezet en de mogelijkheden worden nauwkeuriger onderzocht dan ooit. Op de afdeling sportontwikkeling van de universiteit van Massachusets woi;dt onderleiding van Gideon Ariel gewerkt aan een computeranalyse van de sprong boven 5,63 meter van Bob Seagren. Men hoopt hiermee meer te weten te ko men over wat er met de stok en de mens tijdens de sprong gebeurt en welk patroon de horizontale en verti cale krachten vertonen. Maar polstokhoogspringen is niet vanwege de technische aspecten (die in sport toch al de mens dreigen te overvleugelen) zo spectaculair het is vooral het spel van durf en moed dat zo aanspreekt. Een zenuwslopend karwei, dat een hele dag in beslag neemt. En dat iedere keer opnieuw eindigt in een val van vele meters. Een avontuur dat snelheid vraagt (Isaksson loopt de 100 meter in 11,0 seconden) e n kracht. Een avontuur echter dat gisteren voor Kjell Isaks son een voortijdig eind kreeg. Van onze verslaggever MÜNCHEN Polstokhoogspringen is een langdurige aangelegen heid. Na de kwalificatie staan de acrobaten met de lange, zwiepende stokken urenlang op de baan voor een beslissing is bereikt. Het duur de gisteren echter slechts kort voor het gevecht, dat juist in Mün chen alle elementen voor een sensatie-volle trainer droeg, een de- mensie verloor. Na drie sprohgen in de kwalificatie verdween de Zweed Kjell Isaksson geblesseerd uit de strijd: hij was er niet in ge slaagd een hoogte van vijf meter te bereiken. MÜNCHEN Het gezegde oefening baart kunst schijnt toch niet altijd op te gaan. De enige twee vertegen woordigers van Zuid-Vietnam, beide uitkomend op een onderdeel waarbij een wapen te pas komt, hebben het niet ver gebracht. IIo Minh Thu, een van de twee vechtjassen is er echter niet rauwig om. Hij is, hoe wel zijn Olympische rol is uitge speeld, nog in het Dorp gebleven, speelt ping-pong, is vaak op de schietbaan te vinden om te oefenen en geniet met volle teugen van het Olympische Festijn. De 43-jarige marktkoopman Thu: 'Ik vind het helemaal niet erg, dat ik gefaald heb. Voor mij is belangrijk, dat ik hier niet op mensen maar op schiet schijven kan schieten.' Vlak voor de Spelen zouden begin nen, wist Thu nog altijd niet of hij bij het Feest aanwezig zou zijn. "Mijn land is zo druk aan het oor logvoeren, dat er geen tijd af kan om even mijn paspoort in orde te maken', vertelde de Zuid-Vietna- mees, die als hobby aankomende politie-agenten in Saigon leert hoe met het pistool om te gaan. Thij zelf heeft het schieten geleerd van Amerikaanse soldaten, die in Saigon gestationeerd waren. 'Het was voor mij een grote dag, toen de Amerikanen in Zuid-Vietnam kwa men. Zij waren erg goed voor mijn gezin en hebben mij de beste schut ter van Zuid-Vietnam gemaakt.' Thu vindt het jammer, dat Zuid-Vietnam niet met meer sporten op de Olym pische Spelen vertegenwoordigt is. 'Iedereen in Vietnam moet vechten. Als dit niet zo was, zouden we hier beslist geen gek figuur geslagen hebben met voetbal, zwemmen, wiel* rennen en judo.' Ho Minh Thu heeft in 1969 bij de kampioenschappen van Zuid-Azië, een gouden medaille behaald. In München echter moest hij met een voorlaatste plaats genoegen nemen. Discriminatie 1 De Internationale Schuttersfederatie (UIT) heeft gisteren een voorstel van de Sovjet Unie, om Rhodesië en Zuid-Afrika uit de bond te gooien, verworpen. Een official van de Schuttersfederatie verklaarde, dat het Russische voorstel afgekeurd was, omdat de Russen een te vage omschrijving geven, waarvan zij Rhodesië en Zuid-Afrika nu precies beschuldigen. "Volgens onze regels moet een aanklacht helder en duide lijk zijn. Op grond hiervan hebben we het voorstel verworpen', aldus de official, die ermeteen aan toevoeg de, dat Rhodesië en Zuid-Afrika de komende twee jaar als leden aanblij ven. Discriminatie 2 Niet alleen hele volkeren of rassen, maar ook de vrouwen voelen zich nog altijd gediscrimineerd. Het aan tal ontevreden vrouwen in het Olympisch dorp groeit met de dag. Vooral de Amerikaanse meisjes vin den dat het feit, dat de dames achtergesteld worden vanaf de tijd, dat zij hun eercte race lopen, tot de tijd, dat zij de Olympische top berei ken geen uitzondering, maar regel is. Het medische team bijvoorbeeld bestaat uit zes heren en is in het mamiendorp gevestigd. Niet zelden is verlegenheid de gemiddelde leeftijd van de zwem sters bijvoorbeeld is 17 jaar er de oorzaak van geweest, dat jonge meisjes met gynaecologische proble men blijven rondlopen. De Amerlkaantjes geloven ook, dat zij op elk gebied slechts de helft krijgen, van wat de mannen ontvan gen. De discriminatie is al begonnen bij de pre-Olympische Spelen. Terwijl de mannen zich mochten voorberei den in een kamp, waar het klimaat ongeveer gelijk is aan dat van München, moesten wij in Illinois blijven, waar het vreselijk warm was.De discuswerpster Ólga Con- nely zegt: 'Zij behandelen ons als schapen. De mannen mogen zelf be slissingen nemen. Wij niet Blijk baar gaat men hier van de stelling uit, dat vrouwen daarvoor geen her senen hebben. Afgevoerd Bij het bokstocrnool zijn twee hoofdscheidsrechters en zes hulp- scheidsrechters van de in totaal 41 man op 'grond van onvoldoende prestaties' uit het toernooi gezet. De Nederlander Jan Krom is een van de slachtoffers. Vooral de Afrikaanse en Latijnsame- rikaansc landen hebben verscheide ne keren heftig geprotesteerd tegen wat zij noemen 'het gegoochel met cijfers' van de hulpscheidsrechters. 'Alleen de landen van het oostblok en de met hun verbonden Cubanen hebben voordeel', aldus een Venezo laanse woordvoerder. Dit werd hef tig tegengesproken door het Duitse jurylid Hermann Krause, die zelfs zover ging met te beweren, dat er geen officiële protesten waren bin nengekomen. 'Uitpraten' Twee Argentijnse boksers zullen nooit één stap in de Olympische ring zetten. Vlieggewicht José Vicca- rio en lichtmiddengewlcht Norberto Rufno raakten namelijk geblesseerd bij een verschil van mening, dat zij op een nogal krachtdadige wijze wil den 'uitpraten'. Hoe het gevecht ont staan was, wist niemand, maar een ding is zeker, de vechtjassen hadden niet gedronken. En dat schijnt in het Olympisch dorp nog al flink gedaan te worden. Blijven Drie Tsjechische bezoekers aan de Olympische Spelen, die met een reisgezelschap naar München waren gekomen, hebben politiek asiel in West-Duitsland gevraagd. Te laat Een Rus lag gisteren in conflict met de Schuttersfederatie. De wereld kampioen kleiduivenschieten (skeet) Yuri Tsuranov gooide zijn geweer over zijn schouder en weigerde ver der te schieten. De 36-jarige Rus had de eerste dag 6G maal raak geschoten, maar toen hij de volgen de dag zijn reeks wilde voortzetten, vertelde een jurylid hem, dat hij een aarden duifje te laat had ge raakt. Zijn totaal werd terugge bracht tot 65 punten. Na protesten van Russische zijde is de gehele jurystaf rond de tafel gaan zitten. Tsuranov kan vandaag rustig door schieten, maar het punt in minde ring blijft gchandhaalfd. Souvenirs Prins Amarty, middengewlchtbokser uit Ghana, koopt en verkoopt sou venirs in het Olympisch dorp. 'In Ghana kunnen wij op geen enkele manier aan vreemd geld komen en daarom heb ik een koffer vol Gha- nese kunstnijverheidsartikelen mee genomen. Ik verkoop die artikelen en van de opbrengst koop ik hier zelf souvenirs', vertelde de prinse lijke bokser. Enith Brigitha zorgde voor een beetje licht in het duister. Eindelijk leverde een Nederlandse zwemster een tijd van internationaal formaat af. Enith Brigitha (17) zwom zich gisteravond met een tijd van 1.06.5 als vijfde in de finale van de 100 meter rugslag, waarvoor vanavond de medailles verdeeld worden. Bondsadviseur Nico van Dam, eindelijk opgelucht: 'De tijden, die Enith vandaag gemaakt heeft zijn briljant. Als ze 1.06.8 had gezwommen, hadden we langs de kant ook hard staan klappen. Dit is een prestatie waar je de hele week al op hoopt'. Toch heeft Enith Brigitha nog niet alle druk van zich afgezet Van Dam: 'Je kon al voor de halve finales merken, dat Enith meer gespannen was dan 's morgens tijdens de series. Toch heb ik het gevoel, dat het nu allemaal iets gemakkelijker gaat'. Hansje Bunschoten eindigde in de finale van de 200 meter vrije slag als zesde. Ook de Naard-zwemster verbeterde haar persoonlijk record door een tijd van 2.08.4 neer te zetten. Anke Rijndcrs, die op deze afstand haar Eu ropees record aan de jonge Oostöuitse Andrea Eifc kwijt raakte, kreeg wei nig reden tot tevredenheid. Als achtste was de Amersfoortse zwemster nog net tot de eindstrijd doorgedrongen. Verder dan een zevende plaats in de voor haar teleurstellende tijd van 2.09.4 kwam zeniet. Anke Rijnders, een van de zwaarste tegenvallers tijdens het Olympisch zwemtoernooi, kijkt uit naar de dag waarop ze de atletiek- en basketbalwedstrijden in München kan gaan bezoeken. Zij zegt: 'Ik ben misschien een beetje te lief voor mezelf gweest. Ik ben geneigd tijdens de training gauw te zeggen, dat ik niet meer kan. Mijn trainer, Wout Gerritsc, weet me toch weer te inspireren. Meneer van Dam kent me niet zo goed en reageert heel anders maar als er met mijn prestaties iets scheef is gelopen, dan heb ik dat volledig aan mezelf te wij ten. Dat heeft niets met de begeleiding van de ploeg te magen.' Wilma van Gooi is er niet in geslaagd door te dringen tot de zestien beste sprintsters, hoewel de uitschakeling op de honderd meter tot stand kwam met een verschil dat zich aan het menselijk waarnemingsvermogen onttrekt. Nadat zij zich in de eerste serie ondanks een wat zwakke start zonder moei te had geplaatst (zij werd derde in 11,43 sec.), finishte zij gistermiddag in de kwartfinales na opnieuw een trage start gelijk met nog drie atletes achter de Amerikaanse Iris Davis en de Westduitse Elgard Schittenhelm. Tussen de Cubaanse Carmen Valdes, die uiteindelijk op de derde plaats (goed voor de halve eindstrijden) beslag legde en de Bulgaarse Ivanka Vaikova, die zesde werd, bestond een verschil van slechts tweehonderdste van een sekonde: 11,46 tegen 11,48. Wilma eindigde ais vijfde, haar tijd was 11,47 sec. Overigens was Wilma van Gooi in eerste instantie niet aangewezen voor de honderd meter, op welke afstand zij dit seizoen haar Nederlands record op 11,1 sec. bracht. Het NOC wees haar aanvankelijk alleen aan voor de twee honderd meter, maar besloot haar zij is immers toch aanwezig in Mün chen ook op de honderd meter in te schrijven. Van het zeilfront is er nog een Nederlandse combinatie kansrijk in de jacht op eremetaal. Ben Staartjes en Ben Kurpershoek bezetten in de Tempest- klassc de vijfde stelling, nadat zij gisteren op de laatste wedstrijddag voor de rustperiode tot maandag wordt er niet gezeild tot een negende plaats kwamen. De Flying Dutchman van Imhoff en Korver kwam gisteren als zevende bin nen, terwijl Kees Douze bij de Finnjollen een elfde stelling bezette. Beide combinaties zijn echter vrijwel kansloos voor een plaats bij de top-drie. De Lage vier met stuurman en de dubbel twee Veenemans-Bruyn van Ne reus hebben gisteren de kleine finales van de Olympische roeiregatta, waar in om de zevende tot en met de twaalfde plaats in de eindrangschikking wordt gestreden, gewonnen. De acht van Aegir werd derde. Laga, dat aanvankelijk in voorlaatste positie lag, roeide een zeer goede twee kilometer en gaf de concurrentie in de slotfase geen schijn van kans. Nog duidelijker was de superioriteit van de dubbel twee, die al zeer snel de lei ding nam en de verwoed aanvallende Zwitserse twee Ruckstuhl-Isler niet dichterbij liet komen. Routine weegt bijzonder zwaar op de Spelen. Ook Ab van Grimbergen, coach van het hockeyteam, is zich dat goed bewust. In de basisopstelling van het team staan André Bolhuis, Pieter Weemers en Jeroen Zweerts op de cen trale posities in de vijfmans middenllnie. Voor André Bolhuis kwam er na de wedstrijd tegen Polen voorlopig een gedwongen rustperiode. Bolhuis kreeg toen een knie van Spits dermate stevig tegen de dijbeenspier aan, dat hij trekkebenend de wedstrijd beëindigde. Hij wordt nu iedere dag om de twee uur gemasseerd en speciaal behandeld om hem voor de wedstrijd tegen Mexico weer fit te krijgen. Door de blessure van Bolhuis kreeg HGC-er Wouter Leefers (19 jaar oud) de kans om zich een plaats in het team te ver overen. Dezelfde Leefers, die in het Wagenerstadion de uitblinker was toen Pakistan kort na het behalen van de wereldtitel met 31 werd verslagen. Het is tekenend voor de huidige kracht van het hockeyteam in de breedte, want behalve Leefers moet ook keeper Jan Willem Buy, Paul Litjens en Flip van Lidt de Jeude erop rekenen dat ze niet altijd eerste keus zijn. Die anderen hebben hun kans niet zo nadrukkelijk gegrepen als Wouter Leefers, die vooral tegen Nieuw-Zeeland uitstekend speelde en de Nederlandse Nieuwzeelander Jan Borren uitschakelde. Het is zelfs de vraag of Wouter Leefers niet de voorkeur verdient boven Jeroen Zweerts of André Bolhuis als er tegen Pakistan of India gespeeld moet worden. De Pakistaanse coach Zaka Uddin heeft Leefers zien spelen als rechtsbuiten in de oefenwedstrijden en hij oordeelde: 'Als Leefers meer in het centrum van de Nederlandse aan val wordt opgesteld, wordt de aanvalskracht zeker met 30% verhoogd. Lee fers is zeer beweeglijk, snel en kan de bal razendsnel behandelen. In feite is hij in zijn speelwijze het meest verwant met het Aziatische speltype'. De Nederlandse kleiduivenschutters zijn op de tweede dag van het toernooi sterk teruggevallen. Ben Pon en Eric Swinkels, die op de eerste dag een ge deelde achttiende plaats bereikten, zijn nu teruggevallen naar respectievelijk de zesentwintigste en de tweeëndertigste stelling. Het klassement wordt aan gevoerd door de Oostduitser Michael Buchheim, die de Spanjaard Marina van de eerste plaats verdrong. Ben Pon: 'Dat had ik al voorspeld. Die Marina leefde ver boven zijn stand'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 23