Problemen op de SCHOP ZZ0L met onze bank Tuinieren zonder vergif Nieuwe en Preciese kaart van heel Nieuw Nederland mm BON Raiffeisenbank B Boerenleenbank Niet piekeren maar puzzelen Artis verwacht bezoekersrecord (Hingen TROUW/KWARTET ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND T17/K17 (Advertentie) door mr. G. van Vorden Steeds meer lieden worden door de onpersoonlij kheid van de com puter tot zich getrokken. Enkele jaren studie en dan uren lang programmeren om binnen enkele seconden of minuten het ant woord op de gestelde problemen binnen te krijgen: het lijkt... nou ja, vult u maar in. Het- gevolg is, dat veel jeugdige geestdriftigen de SCHOP ('school voor opleiding programmeurs) bezoeken. Waar het onderricht in talstelsels een belangrijk onder werp is. Maar ook reeds in de brugklassen en in verdere in richtingen voor het opscheppen (van kennis bedoel ik) houdt men zich daar intensief mee bezig. 'Vroeger' kwamen die talstelsels een enkele maal en dan nog ui terst terloops aan de orde. Dus vóór ons verhaal begint eerst iets over dit onderwerp. Als we het getal 541 zien zou een wiskundige van 3000 jaar geleden denken, dat het 5+4+1 betekent. Maar tegenwoordig weten we, dat de waarde van een cijfer in een getal door zijn plaats wordt be paald. De 5 is geen 5 maar 5 x 100, en de 4 betekent 4 x 10; slechts de 1 in dit getal is gewoon 1. In ons tientallige stelsel is 10 het getal dat op 9 volgt, maar ook alleen in dót stelsel. Stel nu eens dat we 541 in het zeventallig- stelsel tegenkomen. Dan zou de 5 betekenen: 5x7x7, en de 4 zou 4 x 7 zijn de 1 nog steeds gewoon L Om verwarring te voorkomen zullen we achter de getallen die volgen steeds het talstelsel (in ons tientallig stelsel aangegeven) tussen haakjes plaatsen. Dus: 541 (7) 5x7x7 4x7+1=274 (10) Kortweg: 541 (7) =274 (10). Wil men omgekeerd een getal, ge schreven in ons tientallig stelsel, 'ver talen' in een ander stelsel, dan deelt men dit getal door dat andere stelsel en zet dit voort met de resten van de deling; bijvoorbeeld bij 274 (10) wordt dit, in het 7-tallig stelsel* 274:7 39 met rest 1 39:7 5 met rest 4. De heer Puter van de SCHOP voor zijn klas tijdens het bedie nen van de computer zoals onze tekenares zich dat denkt 5:7 0 met rest 5. De resten zijn 1, 4 en 5 en het getal wordt 541. Dus 274 10) 541 (7). Op zekere morgen liet de heer Puter (door zijn leerlingen uiteraard com puter genoemd), leraar aan de SCHOP, de beginnelingen een oefe ning maken. Hierbij werd de vraag gesteld: 'Reken 67 eens uit in het 13- tallig stelsel!' Dit was een onnauw keurige vraag, want hij hij had niet gezegd of het de bedoeling was 67 (10) in het dertientallig dan wel 67 (13) in het tientallig stelsel om te rekenen. Het gevolg.was, dat er twee antwoorden (afgezien van de fouten) binnenkwamen, namelijk: 67 (13) 6x13 7 85 (10 en 67 (10) 52 (13). Behalve 67 in het dertientallig stelsel gaf hij ook de volgde vraagstukken op dezelfde wijze op. Het resultaat was: 1) Twee juiste antwoorden: 7 en 15. Er was dus gevraagd, zeker getal in (Advertentie) anno 1673 van Hugo Allard als feestelijk introduktie-gesehenk TIME-LIFE BOEKEN start nu zelf met de verkoop van de Nederlands-talige uitgaven van hun wereld bekende series. Onderwerpen zijji o.a. geschiedenis, kunst, exakte wetenschappen, antropologie, de mens, natuur, land- en volkenkunde, kookkunst, tui nieren, fotografie, enz., enz. Fraai uitgevoerde boe ken die een schat aan informatie bevatten en ver lucht zijn met vele unieke afbeeldingen in kleur. Geen wonder, want TIME-LIFE kan bogen op een organisatie zoals er geen tweede bestaat. Op alle kontinenten, in alle landen zijn hun medewerkers van uur tot uur aktief met het verzamelen van gege vens. Zij kunnen putten uit bronnen die niemand an ders ter beschikking staan. Deze ongelooflijke hoe veelheid kennis brengt TIME-LIFE nu zelf in boek vorm op de Nederlandse markt. Voor iedereen met een onderzoekende geest en een levendige interesse. Wilt U er meer over weten? Vul dan de informatie bon in en wij sturen U regelmatig - geheel vrijblij vend - alle gegevens over de uitgaven van TIME-LIFE BOEKEN (Ottho Heldringstraat 5, Amsterdam 1018). Bovendien ontvangt U een facsimilé van de mooie landkaart van Hugo Allard. Gedrukt op perkament- papierinmaar liefst 6 kleuren.Formaat42 x 52 cm.Ter waarde van 7,50. GEHEEL GRATIS ter introduktie. Stuur mij regelmatig alle informatie over de uitgaven van TIME-LIFE BOEKEN. Ik ben geïnteresseerd in (hokjes zwart maken wat gewenst is): ruimtevaart geschiedenis seksualiteit handwerken exakte wetenschappen kunst kookkunst doe-het-zelf psychologie natuur en biologie fotografie sport antropologie milieubescherming tuinieren GRATIS ontvang ik gaarne als introduktie de landkaart van Nieuw Nederland Deze bon in enveloppe zonder postzegels zenden aan TIME-LIFE BOEKEN. Antwoordnummer 1234, Amsterdam 1018. zeker talstelsel om te rekenen. Hierbij was steeds het ene stelsel het tiental lige, het andere gegeven. De vraag luidde dus: 'Reken.uit in het. tallig stelsel.' En onze vraag is: welk getal zei meneer Puter en welk tal stelsel bedoelde hij? 2) Twee juiste antwoorden: 100 en 52. 3) Twee juiste antwoorden: 328 en 898 4) Twee juiste antwoorden: 54 en 76. 5) Twee juiste antwoorden: 25205 en 73. Welk getal gaf in elk dezer vijf geval len de heer Puter op (de vijf gevallen zijn afzonderlijke, onafhankelijke vraagstukken) en welk talstelsel gaf hij in elk der vijf gevallen (eveneens onafhankelijk van elkaar)? Voor elk der gevallen zijn twee pun ten beschikbaar in onze ladderwed strijd, welke punten steeds geldig blij ven en op uw persoonlijke kaart wor den bijgeschreven Als u nu blijft inzenden, al dan met regelmatig, zal uw puntentotaal op uw kaart voortdu rend stijgen en zal eens het ogenblik komen, dat geen der andere ladderbe- klimmers een hoger totaal heeft dan u. In welk geval u de ladderprijs wint en weer met nul punten start. De oplossingen dienen uiterlijk 30 september binnen te zijn bij mr. G. van Vorden, Postbus 1005, Warnsveld. Op briefkaart of briefomslag moet 'Niet Piekeren maar Puzzelen' staan, terwijl in uw schrijven uw volledige naam met alle voorletters (dus niet v:d., maar van der) en volledig adres in blokletters dienen te zijn geschre ven of getikt. Dat uw oplossingen met punten wor den beloond weet u. Maar misschien weet u niet hoe zeer ik uw opmerkin gen en kritiek, uw eigen vondsten en problemen waardeer; ook al krijgt u dóórvoor geen punten. Vaak worden uw opmerkingen in de oplossing ver meld. Indien u vragen heeft (bijvoor beeld een onlesbare dorst naar de kennis van uw puntentotaal), dan be hoeft u 'slechts' een postzegeltje van 35 cent in te sluiten. Deze 541e puzzel van de ladderwed strijd is in feite de 550e in de rubriek omdat de eerste negen problemen nog ladderwedstrijdloos werden gegeven. En ter gelegenheid dóórvan komt op de puzzelaarprelinie van 30 september een verrassing als prijs. De heer M. Vader (gironummer 595494, adres: Meeuwenlaan 17, Leiderdorp), bij wie u zich voor deze bijeenkomst kunt opgeven, meent althans dat het een verrassing is. In ieder geval komen er daar op die dag in Utrecht, in de zaal bij de Mattheiiskerk, waar de genoeg lijke strijd begint om twee uur 's middags, ook wel een aantal andere verrassingen. Waartoe naar ik hoop. uw aanwezigheid zal behoren! AMSTERDAM Ondanks de bijzon der slechte zomer acht Artis de moge lijkheid toch niet uitgesloten dit jaar een record aantal bezoekers binnen de poorten te krijgen, Deze maand hoopt men de miljoenste bezoeker te ver welkomen, in 1971 ontving men de miljoenste op 29 september. Er is deze maand in Artis veel te zien, zeker wat jong spul betreft. Aandoen lijk zijn de twee jonge zeehondjes, waarvan de een op de Floriade is geboren en zijn 'neefje' een week later in Artis. De diertjes zijn thans samen in Artis, waar ze worden ge leerd vast voedsel - haring en wijting - te eten. Zeehondewijfjes zogen hun kroost namelijk onder normale om standigheden niet langer dan onge veer zes weken. Dan moeten ze hun eigen kostje voornamelijk platvis gaan opscharrelen. Daar men ze in een dierentuin echter geen levende vis kan voorzetten, moeten ze aan het eten van dode vis worden gewend. Kiezen uit wel 8 spaarvormen bijvoorbeeld. Maar ook een op maat gesneden verzekering afsluiten, of een hypotheek, een Persoonlijke Lening of financiering. Of een vakantiereis boeken, buitenlands geld kopen, een safeloket huren. Om maar wat te noemen. Want bij de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank kunt u terecht voor alles waar u een bank voor nodig hebt. In uw zakelijke en gewone leven. Dus ook voor deskundige effektenbehartiging. En een moderne Privé- rekening voor de ontvangst van uw salaris, pensioen en andere inkomsten. Met kosteloze verzorging van al uw betalingen en gebruik van gemakkelijke betaalcheques. Of voor automa tisch sparen (om zeker te zijn dat het gebeurt.) Alle bank diensten. Onder één dak, bij maar liefst 3000 vestigingen. Dus altijd en overal dicht bij u in de buurt. Om u te dienen... de bahkvopr iedereen 3000 vestigingen De redact!» beboudt zich het recht voor om tor opname in deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publlkatle wordt met de naam van do inzender ondertekend. Brieven kunnen wor. den gezonden aan de heer Joh. C. Franeken, secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. Ere-promotie Indien het verslag over het openbare debat van de sectie buitenland van SRVU (Tr/Kw 1-2 sept, jl.) over de a.s. ere-promotie van prof. mr. Noto- hamidjojo de feiten juist weergeeft dan zijn er vele onwaarheden gezegd. 0.a. over mij. Het zij mij veroorloofd er enkele recht te zetten. 1. De Senaat was bereid om in een samenkomst met de SRVU rekening en verantwoording af te leggen over de gronden, waarop het Senaatsbesluit om wegens maatschappelijke verdien sten aan Prof. Notohamidjojo een ere doctoraat toe te kennen, berustte. Uiteraard zouden dan de dag, het uur en de plaats van samenkomst in on derling overleg moeten worden gere geld en niet eenzijdig moeten worden vastgesteld. Om allerlei redenen, o.a. uit overwegingen van hoffelijkheid, besloot de Rector, dat die bijeenkomst zou kunnen plaatsvinden op een dag na de erepromotie. Dan zou er tevens gelegenheid zijn de hele verhouding Nederland-Indonesië, ook de relatie van de VU met enkele universiteiten in Indonesië aan de orde te stellen en binnen dat kader zou dan ook de erepromotie kunnen worden toege licht. 2. De rector machtigde mij om na mens de Senaat in een openbare sa menkomst te spreken na de erepromo tie en nog op 30 augustus legde hij er de nadruk op, dat ik vóór de promo tie niet gemachtigd was namens de Senaat te spreken over deze zaak. Hét is volstrekt in strijd met de waarheid dat ik geweigerd zou hebben met mr. Ernst Utrecht in een derge lijke samenkomst van gedachten te wisselen. Ik ben daartoe gaarne be reid, zoals de heren Pol Metselaar en Ton Huizer van de sectie buitenland SRVU zeer goed weten, omdat het hen èn door de rector en door mij herhaeldclijk is medegedeeld. 3. De mededeling van mr. Ernst Utrecht in het openbare debat dat ik niet voor SRVU wilde spreken is een bewuste leugen, die blijkbaar om de magogische redenen werd gelanceerd en die doorzichtig genoeg is om onge vaarlijk te zijn. Ieder, die het weten wil weet, dat ik gaarne voor SRVU de verdediging van een Senaatsbesluit op mij neem, dat met algemene stem men, ook door de vertegenwoordigers van de wetenschappelijke staf, werd aanvaard. 3 maal 10 gulden aan prijzen Amsterdam Prof. dr. J. Verkuyl door Henk van Halm Dat insekticiden een bedreiging van het milieu zijn gaan vormen, weet langzamerhand iedereen, ook degeen die ermee werkt. Ze helpen maar tijdelijk tegen de insekticiden waar voor ze bedoeld zijn en die in dubbele sterkte terugkomen, zodra u met spuiten ophoudt. Schadelijke in- sekten worden resistent tegen het gif, dat wel andere dieren uitroeit die juist van schadelijke insekten leven en daarom een bondgenoot zijn bij de bestrijding van insekten- plagen in uw tuin. Kunstmest is ook al niet alleenzalig makend. Het helpt de planten aan chemische voedingsstoffen, maar al leen met die stoffen is geen langdu rig succes verzekerd. De grond wordt 'moe': kunstmest is een vergif, niet voor de planten, maar voor de bodemorganismen die plantaardige en dierlijke afval omzetten tot vruchtbare humus. We willen allemaal wel zonder gif, maar hoe moet dat dan met de roos die onder de bladluis zit, de appel boom vol wormstekige appels, de. mijten op de goudenregen? Het is geen mooi gezicht, maar als de plant sterk genoeg is, komt zij er zeker bovenop. Vaak merken we dat onge dierte optreedt kort nadat de plant is gepoot. Vooral bij houtgewassen is dat opvallend. En niet alleen ongedierte zorgt ervoor dat de plant er weinig florrisant uitziet: vaak staat ze het hele eerste jaar door met zwart omrand blad, een duide lijk teken dat ze zich nog niet helemaal thuisvoelt op haar nieuwe plek. Het volgende jaar is ze goed Bacterieknolletjes aan de wortels van klimbomen. 'aangeslagen', werken bodemorganis- men samen met haar teerste wortel tjes, is het blad gezond en blijft het ongedierte iveg of ze groeit er een voudig overheen. Als u niet spuit, konien vroeger of laten insektene- ters de aanval op het ongedierte openen. En zo komt alles vanzelf in het reine, zonder dat u er een vinger naar uitsteekt, al kost dal veel zelfbeheersing. Planten gezond krijgen is ook een kwestie van niet of maar heel wei nig doen. Voorwaarde voor gezonde planten is een juiste standplaats en een onaangetast bodemlev.en. Dal laatste wordt alleen in stand gehou den door zo weinig mogelijk aan de bodem te knoeien zelfs schoffelen is al te veel. Wel moet dit bodemlc- ven gevoed worden, want als het de organische stoffen in de grond heeft omgezet, heeft het weer nieuwe no dig en bovendien gebruiken uw planten de omgezette stoffen. Mesten op de gewone manier is niet goed: verse stalmest en koeieplakken bren gen amkoniak en andere gifstoffen in de grond, die schadelijk zijn voor de bodemorganismen. U moet com post gebruiken meststoffen die door bacterieën, schimmels eencelli- gen al grotendeels zijn omgezet, zo dat ze direct aan de planten ten goede komen en het bodemleven ver rijken. In een niet al te grote tuin hoeft een composthoop niet erg om vangrijk te zijn. In een hoek, voor het gezicht afgeschermd door hoge planten of struiken, gaat dat al heel goed. Nog nimmer uerk kost het 'datgene wat u afsnijdt, niet weg te gooien, maar op de grond te leggen onder en tussen uw planten en dat niet met aarde te bedekken. Alleen zaaddozen en wortels van onkruiden kunt u beter weggooien. Bestrijdingsmiddelen en kunstmest zijn een bittere noodzaak, zegt men. We kunnen kiezen tussen honger en vergif. Bij uitgeverij Hollandia in Baam is een boek uitgekomen dat deze beweging overtuigend en bij de wortel aantast. Het heet 'Tuinieren zonder gif al dan niet volgens de biologisch-dynamische methode' en is van de hand van de Duitse land schapsarchitect Alwin Seifert, die dertig jaar lang in zijn proeftuinen opzienbarende successen oogstte zon der gebruik te maken van kunst mest, insekti-, fungi- en herbiciden. Zijn idee is niet nieuw, hoogstens zijn methode van compost maken, al is ook dat eigenlijk het ei ran Columbus. Zijn stelling kan elke bioloog bevestigen: heb eerbied voor het bodemleven en het zal uw tuin welgaan. Waaroyn zou u het zelf niet eens in eigen tuin proberen? KRUISWOORD-PUZZEL Horizontaal: 1. tandvlees (gew.), 6. werktuig, 11. water doorlatend, 12. vochtmaat, 14. tussenzetsel, 16. voor voegsel, 18. organische verbinding, 20. lidwoord, 21. aandeelhebber, 22. eigen, 23. oude lengtemaat, 24. muzieknoot, 26. afnemend getij, 27. water In Fries land, 28. vaarwel, 30. steen, 32. vlakte maat, 34. meisjesnaam, 35. muzieknoot, 37. rund, 38. landbouwwerktuig, 40. soort aap, 41. kortschrift, 42. geest drift, 43. per expresse (afk.), 44. deel van de bijbel, 45. rondhout, 47. in houdsmaat (afk.), 49. cilindervormig voorwerp, 51. scheepsvloer, 53. sprook jesfiguur, 56. lengtemaat, 58. voeg woord, 59. waterstand, 61. radio- omroep. 62. tekengereedschap. 64. op recht. 65. Emeritus (afk.), 66. zang stem. 69. scheik. element, 70. hoofd deksel. 72. roeipen, 73 laagvlakte, 75 soort kers, 76. kleine huidopening. Verticaal: 2. reeds, 3. inborst, 4. maanstand. 5. Z.-Amer. thee, 7. tel woord. 8. roofdiertje, 9. bouwland. 10. schrijfkosten, 12. spil van een wiel. '3. pers. voornaamw., 15. water in Bel gië. 17. opstootje, 18. wandversiering. 19. gebogen been, 20. rivier in Enge land. 25. pers. voornaamw., 26. voed sel. 28. wijnmaat. 29. bijwoord. 31. no bele. 32. overblijfsel bij verbrandine, 33. plaats in Drente, 34. vierhandig dier, 36. Europeen, 37. gehoororgaan. 39. bitter vocht, 44. namelijk. 46. klaar 48. specerij, 50 schaaldier, 51. afk. van dyne, 52. volksnaam van de kauw. 54 vroeger, 55. soort hamer. 57. jong schaap, 58. peulvrucht, 60. door, 61. rivier in Nederland. 63. lipharen, 67 afk. van editie, 68. aardrijkskundige aanduiding, 70. rivier in Italië, 71. voorzetsel, 73. muzieknoot, 74. Chinese lengtemaat Oplossingen t.e.m. woensdag a.s. per briefkaart zenden aan: Trouw/Kwar tet, Postbus 859, Amsterdam (links- boven vermelden: Weekendpuz/ell. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. os, 3. pont, 7. Neer, 10. ets. 12. fortuin, 15. reis, 17. kar, 18. pa, 19. vee, 20. sar, 22. keg, 23. ver, 24. el, 26. meter, 28. al, 29. ader, 31. leest, 33. er, 34. sol, 36. nr., 37. leges, 40. keet, 42. te, 43. renet, 45. kn., 46. men, 47. nel, 48. tra, 50. non, 51. An, 53. Ems, 55. none, 57. pardoes, 60. til, 61. lama, 62. snek, 63. ss. Vert.: 1. oer, 2. stevel, 4. of, 5. nok, 6. tras, 7. nu, 8. eis, 9. en, 11. sier, 13. tram, 14. rag, 16. Se., 18 pers, 21. rel, 22. keer, 24. ed., 25. les, 27. tent, 29. aren, 30. rok, 32. teen, 33. egel, 35. lek, 38. eren, 39. set, 41. en, 42. tennis, 44. tred, 46. moot, 47. nap, 49. Amos, 50. nn, 52. dam, 54. sen, 56. els, 57. pa, 58. ra, 59. Se De prijswinnaars zijn: mevr. M. Deur- Vermaas, Schaapsweg 66, Ede; P. Ha- gens, Madernastraat 146, Rotterdam; mevr. L. Buursma, Dedemsvaartweg 244, Den Haag. - '"'n"1 7QnJ NCW DEN HAAG Het Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond (NCW) meent in tegenstelling tot de stich ting wetenschappelijk onderzoek vak centrales, dat er sinds 1950 wel dege lijk een verbetering in de inkomens verhoudingen is opgetreden en wel van ongeveer 2.2 procent Volgens de NCW tonen op globale cijfers steunende berekeningen die het verbond maakt aan, dat de inko mensverdeling in beweging is. Bij het bepalen van de positie die bereikt is op de weg naar de verwerkelijking van een rechtvaardigde inkomensver deling schiet een globale benadering tekort, zo meent het NCW. Het be pleit daarom een wetenschappelijk on derzoek van deze materie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17