Beste remedie voor een emigrant met heimwee is reis naar Holland Droom over werd wreed jaar 2000 verstoord MG Geboorfenbeperkiitg is noodzaak. CANADA L12 gjJV/KWAETET ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND T13/K13 jar zeventien miljoen in jaar 2000 /00RL0PIG SLIJFT DE EVOLKINO OENEMEN or Piet Hagen snelle daling van het geboortecijfer in ons land zal niet iedereen pn welkom zijn. Velen verwachten nu eenmaal meer van de 'ver- igvuldiging van het brood' dan van de geboortebeperking, om Paulus te citeren. [Het aantal geboorten daalde van 20 duizend inwoners in 1965 tot 17,2 g jaar. Voor dit jaar verwacht het een verdere daling tot ongeveer In maart begon een Gronings actie- ité te ijveren voor kleine gezin met niet meer dan twee kinde- Begin mei suggereert de Groningse cus dat de overheid zonodig via istingen, boetes of zelfs verplichte ilisatie het aantal geboorten moet ig dringen. ïind mei verklaart de Nederlandse voor milieudefensie dat onze lbouwkundige mogelijkheden (zon- chemische middelen) afgestemd op een bevolking van 5 miljoen oners. In juli start de stichting Ideële lame een campagne onder het to: 'Veel te veel kinderen krijgen ks geen leven. Geboortebeperking loodzaak'. Al deze geluiden vindien kennelijk irklank want volgens een enquête het Nederlands Instituut voor de ilieke Opinie wenst 77 procent van Nederlanders maatregelen tegen de rbevolking. :wel er dus uit alle macht aan de wordt getrokken om de bevol- gsgroei tot stilstand te brengen, rlopig zet die groei zich nog wel n door. De lengte van de remweg Immers niet alleen afhankelijk van kracht van de remmen, maar ook de vaart die je hebt. In dat geval wordt die vaart bepaald door geboor tegolven in het verleden. Het aantal jonge mensen dat kinderen krijgt is voorlopig nog te groot om een snelle stabilisering te bereiken. Stilstand van de bevolkingsgroei zou alleen mo gelijk zijin wanneer er niet meer kin deren geboren werden dan er mensen stierven (het sterftecijfer is nu 8,5 per duizend inwoners). Per gezin zou den er dan niet meer dan gemiddeld 1,2 kind geboren mogen worden. Erg realistisch lijkt dat niet. Het ligt meer voor de hand te rekenen op gemid deld 2,2 kind per gezin. Op den duur wordt dan toch een stabilisering be- reikt. Voorzichtige cijfers Planologen hebben de ontstuitbare neiging dergelijke ontwikkelingen aanstonds door te rekenen naar het jaar 2000. Nog in 1966 (in de Tweede Nota over de ruimtelijke ordening) voorspelden zij ons een bevolking van twintig miljoen inwoners De nieuw ste cijfers van het CBS zijn veel voorzichtiger. Behalve de geboortebeperking is ook de abortus van invloed op de daling van het geboortecijfer. Door dat alles zullen er dit jaar volgens het CBS 20.000 kinderen minder geboren wor den dan geraamd was (228.000 in plaats van 248.000). Voor het jaar 2000 heeft dat de consequentie dat we uitkomen ergens tussen de 16 en 17 miljoen. Deze lage ramingen van CBS en rijks planologische dienst zijn sommigen overigens nog niet laag genoeg. Zo Nu reeds zou over het jaar 2000 een aardig stukje geschiedenis te schrijven zijn. Daarvoor zou men op z'n minst terug kunnen gaan tot Melanchton, de kerkhervormer die op theologische gronden ge loofde dat de wereld voor het jaar 2000 zou vergaan. Maar ook de meer recente geschie denis van dit magische jaartal is de moeite waard. Nog kort geleden was het jaar 2000 het symbool van een betere wereld. Heit geloof ln de vooruitgang was nog onge schokt. We wisten wel van oorlog, honger, armoede en overbevolking, maar alle hoop was nog gevestigd op ban-de-bom-acties, groene revo luties, ambitieuze ontwikkelings programma's en de pil. Vooral die Club van Rome heeft die droom wreed verstoord. De zorg voor ons leefmilieu heeft alle bestaande proM*men nog eens ge- kwandnateerd en het jaar 2000 is nu het schrikbeeld van een wereld waarop zeven miljard mensen aan zichzelf ten onder gaan. We zijn weer terug bij Melanchton. Een eerste poging tot geschied schrijving over het jaar 2000 von den wij in een artikel van leraar. P. F. M. Fontaine over het 'kos misch pessimisme' van onze dagen Dat pessimisme omschrijft hij zo: 'God is al dood, de natuur is stervende, en ook de mens zal het niet lang meer maken. Om te laten zien dat deze sombere toekomstver wachting niet van vandaag of gis teren is citeert hij niet alleen Melanchton maar ook Malthus, die tweehonderd jaar geleden voorspel de dat de wereldbevolking zich elke 25 jaar zou verdubbelen. Uit-, er aard met catastrofale (gevolgen. Zijn profetie hield voor Nederland im dat er in. 1900 al 32 miljoen mensen zouden wonen. Het zijn er nu ruim 13 miljoen en voor het jaar 2000 rekent het CBS met minder dan 17 miljoen. Aan het ongelijk van Malthus ont leent Fontaine de moed het kos misch pessimisme niet al te se rieus te nemen. Hij pleit voor wat meer 'bóeren-nuchterheid' tegeno ver de Melanchtons en Malthussen van de Club van Rome. Toch mag men de problemen niet onderschatten. De bevolkingsgroei gaat gelukkig minder snel dan we gevreesd hadden, maar daar staat tegenover dat onze behoeften in hoog tempo doorgroeien. Achteraf is het optimisme waarmee nog in 1966 de tweede Nota over de ruim telijke ordening geschreven werd, niet meer voor te stellen. Toen rekende de regering nog op een bevolking van 20 miljoen in het jaar 2000 en dan was het nog mogelijk ruimte te reserveren voor een verdere groei in de volgende eeuw. Zes jaar later hopen deoelf- de plannenmakers dat de bevol king zich zal stabiliseren tussen de 16 en 17 miljoen, maar toch kijken ze nu veel bezorgder. Als er nog ooit een derde nota over de ruim telijke ordening komt zal dat een somber verhaal zijn. C«nreent«nwiofclht«ft M jJe Nèdï-' ;N:7C Een van de advertenties van de Slichting Ideële Reclame. De advertenties (die men overigens in Trouw-Kwartet niet zal aantreffen) bevatten teksten van prof. dr. P. Muntendam, prof. dr. P. J. Roscam Abbing, pTOf. dr. A. A. Haspels, prof. dr. C. J. B. J. Trimbos, prof. dr. J. A. C. de Koek van Leeuwen en de Kamerleden Gerda Brautigam (PvdA) en Paula Wassen-van Schaveren moet drie maal zo groot worden en de productie van vast afval zal tweeën eenhalf maal zo groot zijn. Dp opstellers van deze nota troosten zich met de gedachte dat op een gegeven moment de wal het schip zal keren en hun prognoses dus wat aan de hoge kant hunnen zijn. Het is alleen de vraag of het dan al met te laat is. Wanneer men ziet in welk tempo ons land verstedelijkt (jaarlijks krijgen we er een stad als Arnhem bij), is er weinig reden tot optimis me. schreef de heer K. Haeck van het economisch instituut voor de bouwnij verheid in het maandblad Plain, dat we niet meer boven de 15 miljoen zouden uitkomen. Voor de woning bouw, de scholenbouw en de wegen bouw maakt dat nogal wat verschil of men rekent op 20,17 of 15 miljoen. Zorgen blijven De zorgen bij de rijksplanologische dienst over de toekomst zijn door deze lagere prognoses overigens niet veel kleiner dan vroeger. De heer H. ter Heide (afdeling onderzoek) en ir. P. G. Meyer (infrastructuur en stads reconstructie) gaan voorlopig allebei uit van 17 miiljoen in 2000, maar dat aantal is voor hen niet het allergroot ste probleem. De grootste moeilijkheden verwachten zij van de welvaartsstljiging. Onze behoefte aan betere huizen, auto's, bredere wegen, recreatieve voorzienin- Autopark gen, electriciteit, enz. stijgt veel snel- lpr dan de bevolkingscijfers. De heer Meyer heeft in een nota die nu binnen de dienst circuleert becij ferd waar een voortgezette ontwikke ling toe kan leiden. Het reizigersver- voer per trein zal drie maal zo groot zijn en het aantal vliegtuigbewegin gen zal verviervoudigen. Het electrici- teitsverbruik zal zelfs met 700 procent toenemen. De drinkwatervoorziening Ook het voorbeeld van het groeiende autopark (dit jaar 3 miljoen wagens) is erg illustratief voor de ontwikke ling die we nu meemaken. Niet de bevolkingsgroei maar vooral de wel vaartsstijging is oorzaak van de druk te op de wegen. Wat dat betreft staat ons nog heel wat te wachten. De ramingen voor de toekomst gaan uit van een auto per drie inwoners, dat betekent een verdere groei van het autopark tot vijf zes miljoen wa gens. De kostenstijging die daarmee ge paard gaat is nog veel groter dan diergelijke cijfers aangeven. Een dub- belbaans (rijksweg met viaducten, kla verbladen en vluchtstroken kost im mers oneindig veel meer dan 'n een voudige enkelbaams provinciale weg niet bomen aan weerszijden. Dat wordt nog erger doordat alle gemakkelijke weg-tracees langzamerhand verbruikt zijn. Dat betekent dat we steeds meer moeten gaan werken met tunnels en ongelijkvloerse wegen En dat zijn dan alleen de wegen. Maar zulke ver halen zijn ook te houden over de woningbouw, de gezondheidszorg, de energievoorziening en dan praten we nog niet eens over het milieu. Ondertussen blijft de bevolking door groeien. Dat is onvermijdelijk. Het zou makkelijk zijn ons te troosten met de gedachte dat wie dan leeft dan zal zorgen. Maar de meesten van wie dan leven zijn er nu al. )RONTO 'Moeilijkheden met Nederlandse economie? Hoe at nu mogelijk? De Nederlan- rs zijn allemaal van die eer ie, harde werkers...' zakenman uit een klein Cana- 'S plaatsje toonde zich oprecht rbaasd toen hij ho<*rde, dat Ne- rland grote moeilijkheden eft met een forse en onuitroei- ar lijkende geldontwaarding, was vol lof over de Nederlan- rs, die hij onder zijn klanten 1de en kon zich niet voorstellen it het niet goed zou gaan in land, dat deze mensen had irtgebracht. verbazing was het zoveelste be- i voor de stelling dat de Nederlan- een zeer goede naam hebben in nada. Ook meer officiële woord- '.rders zijn niet zuinig met hun Jfprijzingen. aantal naoorlogse Nederlandse nigranten in Canada bedraagt on- Meeste Nederlandse landverhuizers 'doen het goed' in Canada rimmer mulder reer 500.000, de in Canada geboren teren meegerekend. De stroom Iverhuizers was het sterkst tussen, 'baal genomen, 1952 en 1958. Het 'as de tijd van de grote emigratie- "k'!pen, die met hun dof klinkende ipshoorns een extra-droevig tintje 'ven aan het afscheid-voor-het-leven. fensen met gevoel voor drama spra- jen van een 'levende begrafenis' bij *t vertrek van zo'n oceaanreus. oor verreweg de meeste emigranten de oversteek naar de andere kant n de wereld geen tragedie gewor- ten. Het aantal mislukkingen is ui- klein. Ook is het voor het groot* «e deel geen afscheld-voor-het-leven ft bleken. Dankzij de ontwikkeling het luchtvaartverkeer ligt een reis Nederland-Canada of omgekeerd bin- jen het bereik van de grote massa. Organisaties als 'Wij Komen' en 'We- reldcontact' organiseren chartervluch ten, waarmee men voor minder dan 7o0 gulden naar Canada kan reizen. j>teeds meer Nederlanders maken ge- öniik van deze gelegenheid om de nog niet zo lang geleden voor goed uitgewuifde verwanten te bezoeken. Deze zomer reizen meer dan 17.000 Nederlanders met deze goedkope vluchten. De stroom van geëmigreer- den, die hun vaderland weer eens bezoeken, wordt ook elk jaar groter. Het aantal chartervluchten vanuit To ronto loopt deze zomer in de vele tientallen. Draai gevonden De Nederlanders, die dit jaar voor het eerst voet op Canadese bodem zetten, zullen ontdekken dat hun landgenoten, die geëmigreerd zijn, er doorgaans hun draai wel hebben ge vonden. De meesten hebben er een goed bestaan opgebouwd, een enke ling heeft zelfs het van-bordewasser- tot-mïljonair-verhaal zo ongeveer tot zijn levensgeschiedenis gemaakt. De bezoekers kunnen ook zien, dat de levensstandaard in dit land, dat vroe ger werd voorgesteld als overvloeiend van melk en honing, nu nauwelijks hoger is dan de Nederlandse. De emi granten, die na zoveel jaren Neder land terugzien, ontdekken hetzelfde, maar verbazen zich daar meestal meer over. 'Iedereen heeft een auto,' antwoord den verschillende Hollandvaarders op de vraag wat hen het meest was opgevallen in hun oude vaderland. Zij herinneren aan de grote kloof, die er tussen Nederland en Canada gaapte ten tijde van hun emigratie en vragen zich af waar Nederland al die wel vaart vandaan heeft gehaald, soms met nauwelijks verholen jaloezie. Een Nederlandse in Montreal: 'Wij hebben destijds alles achtergelaten. We hebben hier ontzettend hard ge werkt om wat te bereiken. En dan kom je in Holland en dan zie je dat ze daar ook alles al hebben. Waarvoor hebben wij dan al die moeite gedaan?' Zinloos Het verdwijnen van de kloof tussen de Nederlandse en de Canadese wel vaart heeft het emigreren op grond van economische overwegingen tot een vrij zinloze bezigheid gemaakt. Het aantal landverhuizers is sinds 1960 steeds gedaald en bedroeg vorig jaar nauwelijks meer dan 10.000. Van wie er maar een klein deel Canada als Een beeld dat in de naoorlogse jaren bijna vertrouwd was: het afseheid van familieleden plaats van vestiging koos. Niet onbe grijpelijk, want dit land had de laat ste jaren een groot leger werklozen. Het waren de slachtoffers van de ouderwetse wijze, waarop de regering van de zo modern ogende Trudeau de inflatie aanpakte. Het percentage werklozen steeg tot boven de zes pro cent, maar iedereen verzekert, dat er nu betere tijden aanbreken. De hoge werkloosheid heeft haar in vloed op de immigratie in Canada niet gemist. In 1967 ontving deze oud- Engelse kolonie nog 223.000 vreemde lingen, in 1971 121.900. Verwacht wordt, dat dit aantal in de komende jaren weer zal stijgen. Maar de tijd, dat Canada probeerde zoveel mogelijk mensen te krijgen onder het motto 'We hebben ruimte genoeg* is voorbij. Sinds 1967 werkt men met een vrij streng selectiesysteem, waarmee de immigratiestroom steeds kan worden afgestemd op de arbeidsmarkt. Canada zal voorlopig vooral goed geschoolde handarbeiders opnemen; aan landbou wers is geen behoefte meer. Voor Nederlanders, die hun eigen land te vol vinden, lijkt Canada aan trekkelijk. Het is zo ontzettend groot en enorm rijk aan natuurschoon. De meeste bedrijvigheid speelt zich ech ter af op een klein gebied, zodat men een goede kans heeft toch terecht te koenen in een dichtbevolkt gebied met dezelfde verkeers-, parkeer- en vervui lingsproblemen als in Europa. Van de 3.3 miljoen immigranten, die Canada sinds 1945 binnenkwamen, streek meer dan 52 procent neer in zuid-Ontario met Toronto (bijna twee miljoen inwoners) als grootste zuiger. De steden in deze streek spreiden zich uit als olievlekken en zullen binnen afzienbare tijd één randstad vormen. Maar ook voor de inwoners van deze metropool heeft Canada een gigan tisch achterland met ongekende recre atieve mogelijkheden beschikbaar. Ge brek aan ruimte weerhoudt veel geëmigreerde Nederlanders ervan weer terug te keren. 'Het is in Neder land allemaal zo klein,' hoort men steeds weer. Klimaat Daarnaast komt het geestelijk klimaat in het Nederland van nu veel emi granten als weinig aantrekkelijk voor. Volgens velen in Canada glijdt Neder land snel af naar algehele zedeloosheid en decadentie. Mensen, die recentelijk nog in dit Rome-in-verval zijn ge weest, vertellen vol afkeurende verba zing over de vuiligheid die daar op de televise wordt vertoond of in sex- shops te koop wordt aangeboden. An deren zijn onder de indruk gekomen van de 'communistische' invloed op de televisie. De vele protestants-christelijken zijn hevig verontrust over de principeloos heid, waaraan de gereformeerde kerk ten onder dreigt te gaan en het is de meelevende katholieken al evenmin ontgaan, dat de geestelijkheid in Ne derland soms rebelse standpunten in neemt. Sommigen schamen zich er voor dat Amsterdamse verschijnselen als Dam-zitten en Vondelpark-slapen de grote Canadese pers hebben ge haald. Een vergelijking tussen de werklust in Canada en in Nederland valt ook altijd in het voordeel van Canada uit. De sociale zekerheden blijken de boel te verzieken. 'In Nederland hoef je niet te werken. Daar word je verzorgd van de wieg tot het graf.' Of: 'Met die sociale zekerheid haal je alle onderne mingsgeest er uit.' Waarschijnlijk is een deel van dit soort kritiek niets anders dan het opnieuw zoeken naar motieven voor het zoveel jaren geleden al gevallen besluit Nederland te verlaten. Wie destijds eigenlijk alleen op grond van economische motieven de sprong naar de andere wereld waagde ont dekt nu, dat hij ook wel een zekere mate van welvaart had kunnen berei ken als hij thuis was gebleven en begint prompt, bewust of onbewust, op andere wijze duidelijk te maken dat het besluit om te gaan toch het beste was voor hem. Er is nog een oorzaak te noemen, waardoor velen wat teleurgesteld terugkeren van een bezoek aan Nederland. Ze hebben zo veel jaren geleden familie, kennissen, een gemeenschap, achtergelaten waar ze werkelijk deel vanuit maakten. Bij terugkeer ontdekken ze dat er van die gemeenschap weinig over is. De sfeer, waar men zich mee verbonden voelde, ls er niet meer. Beste remedie Een Nederlandse geëmigreerde arts ln Ontario: 'De beste remedie tegen heimwee is een reis naar Holland. Ze komen genezen terug, want van hun ideaalbeeld blijkt niets meer te klop pen.' Vermoedelijk om deze reden zijn de meeste 'emigraties-terug naar Holland' geen succes. Verscheidenen die zich na vele jaren Canada weer in Neder land vestigden, keerden binnen het jaar weer terug. Een grote omvang zal dit heen- en weer-gereis wel nooit aannemen, om dat het overgrote deel van de Neder- landse immigranten in Canada goed wortel heeft geschoten. Ze zijn, zoals gezegd, gewaardeerde leden van de Canadese samenleving geworden, ze zouden aan hun succes voldoende kunnen hebben om hun besluit om te gaan te kunnen rechtvaardigen tegen over de thuisblijvers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13