apan gaat eer kopen in Amerika ;Yasaka Takagi: ik wil een brug slaan over de Stille Oceaan Thieu gooit balletje op over wapenstilstand Crisis in Bern door Franse pressie tot vliegtuig-aankopen 'Israël en Jordanië zijn het eens over Palestijnse kampen' tfoskovieten gaan oogsten Vrijwillig geen rundvlees eten 9 Japans eerste hoogleraar in de Amerikaanse geschiedenis Neo-fascisten voor Italiaanse rechter Wallace uit ziekenhuis, zijn vrouw op krukken Spaanse politie jaagt op 4 Basken Arrestatie in Indonesië Gruwelijke moord in Zuid-Frankrijk Terreur houdt aan in Ulster I OUWKWARTET VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1972 BUITENLAND T7/K9 Sixon boekt succes op Hawaii (ONOLOELOE (UPI, AP, Reuter) Het overleg tussen president ixon van Amerika en premier Kakoeei Tanaka van Japan is giste- »n succesvol begonnen op Hawaii. Japan heeft zich bereid verklaard jor een bedrag van 1,1 miljard dollar aankopen te doen in Amerika i bij te dragen in het tekort van 3,8 miljard dollar op de Ameri- ise-Japanse handelsbalans. Dit tekort had geleid tot politieke ningen tussen de twee landen. betrekkingen tussen Amerika en waren stroef geworden door ixons onverwachte bezoek aan China, it Japan dwong in zijn buitenlandse alitiek een radikaal andere koers in slaan en ze waren er ook niet har lij ker op geworden toen Nixon lm- jrtbeperkende maatregelen nam. oen Nixon, drie uur eerder dan Ta- ika op Hawaii aankwam, de Japanse ■emier op het vliegveld verwelkom- t de Amerikaanse president was apart voor terug gegaan leek les weer pais en vree tussen de twee nden. Nixon hield een welkomstre- t waarin hij ondermeer zei, dat het Bultaat van zijn twee dagen durende esprekingen met Tanaka 'goed ieuws voor het volk van de Verenig- Staten, goed nieuws voor het volk i Japan en goed nieuws voor alle ensen in de wereld die gelnteres- jerd zijn in vrede' zou zijn. anaka zei, dat hij hoopte dat dit ge- prek het begin zou zijn van een ieuw tijdperk van 'dialoog' tussen zijn md en de Verenigde Staten. foor de 1.1 miljard dollar zal Japan in Amerika vliegtuigen, reddingsheli kopters, verrijkt uranium, hout- en landbouwprodukten van de Amerika nen kopen, zo hebben Amerikaanse woordvoerders meegedeeld. Overigens Ls Washington nog niet tevreden met dit eerste resultaat van het topovetr- leg. Die 1,1 miljard is een eenmalige uitgave en Amerika wil graag van Ja pan toezeggingen voor een blijvende vergroting van de Japanse import uit Amerika. Nixons adviseur Henry Kissinger, die zijn baas naar Hawaii vergezelt, heeft gisteren verklaard: "Voor ons ls de vriendschap met Japan het sleutelele ment van onze Aziatische politiek op lange termijn. Op het ogenblik ver duistert geen enkele wolk die vriend schap en wat het tekort op de Ameri kaanse handelsbalans aangaat, dit is een praktisch probleem, dat opgelost zal worden door vergroting van de Amerikaanse afzet in Japan'. Kissin ger heeft in Tokio het gesprek tussen Nixon on Tanaka voorbereid. Onenigheid SANTIAGO (Reuter) De vrouwelijke leden van de Chi leense Socialistische partij heb ben beloofd een Jaar lang geen rundvlees te eten. Ze willen hiermee een vrijwillige bijdrage leveren aan het streven van de regering-Allende de Import te beperken. In de Japanse liberaal-democratische regeringspartij is gisteren onenigheid aan het licht gekomen over Jaipans toe komstige betrekkingen met Formosa, na het aangaan met diplomatieke ban den met Peking. Een door premier Tanaka ingestelde 'raad voor normali sering van de betrekkingen met Chi na' had vijf richtlijnen opgesteld waar aan de regering zich zop moeten hou den. Die richtlijnen werden weer in getrokken, toen pro-Formosaleden van de partij het er niet mee eens waren. De raad slaagde er gisteren niet in nieuwe richtlijnen op te stellen. Ja pan heeft in 1952 een vredesverdrag met Formosa gesloten. IOSKOU (UPI) Dertigduizend Moskouse studenten en duizenden manne- |ke en vrouwelijke kantoorbedienden en ambtenaren uit de Russische hoofd- ad zullen dit weekeinde naar het platteland gaan om de aardappeloogst te elpen binnenhalen. Het blad Leninskaja Znamja meldt dat zij opdracht heb- en gekregen 'zelfs de kleinste aardappel' te rooien. De aardappeloogst is dit »ar bijzonder slecht vanwege langdurige droogte en de bijzonder hoge tempe- aturcn in de afgelopen zomer. De premier deelt de verwachting van Thieu over het bestand, dat voor geheel Indo-China moet gelden en onder internationale supervisie moet staan. Tijdens de gisteren voortgezette vre desonderhandelingen in Parijs leek een bestand nog ver weg. Leden van de delegaties van Noord-Vietnam en de Viet Cong beschuldigden de Vere nigde Staten er van, ondanks 'luid ruchtige propaganda van president Nixon' de oorlog in Vietnam uit te breiden door steeds meer lucht- en krachten in te schakelen. Amerikaanse jachtbom- 'irpers en 200 zware B-52 bom menwerpers richten dagelijks samen met de schepen van de Amerikaanse Zevende vloot vernielingen en bloed baden aan. Zij begaan ontelbare mis daden in Noord- en Zuid-Vietnam en de rest van Indo-China', aldus een verklaring. De leider van de delegatie van Hanoi, Xoean Thoey, was ook gisteren niet op de zitting aanwezig. Men veronder stelt dat hij in verband met ziekte in Noord-Vietnam is. De vertegenwoor digster van de Viet Cong, mevrouw Thi Binh, verweet de Amerikanen dat zij nog steeds weigeren al hun trofr pen uit Zuid-Vietnam terug te trek ken en dat zij hun sterkte in Zuidoost- Azië hebben opgevoerd tot 200.000 man, die rechtstreeks bij de oorlog betrokken zijn. Beide delegaties zeiden 'dat de enige belemmering voor het herstel van de vrede de Amerikaanse koppigheid is, waarmee president Thieu in Saigon in het zadel wordt gehouden'. Deze is van plan, een gevechtsgroep van 8.000 man te vormen die gesteund door tanks) moet zorgen voor groter veilig heid in de Zuid Vietnamese hoofdstad. Thieu heeft voorspeld dat de Noord- vietnamezen en de Viet Cong, wier offensief nu al vijf maanden duurt, nog vóór de Amerikaanse presidents verkiezingen aanvallen op het gebied van Saigon zullen doen. om Saigon te isoleren en haar bevoorrading af te snijden. Meer dan 350 Cambodjaanse militai ren zijn gedood of gewond sinds Angela Davis i kleine fragiele grijsaard die tegenover mij zit zou ik houden voor een wijze uit het Oosten of voor een 19e eeuwse professor, zo hoffe- ijk, zo beminnelijk is hij. Hij is het allebei, blijkt het, en het is voor mij, vinden zijn adepten, een grote eer, zo oog in oog te staan met de meester. Ik voel het ook zo, er is iets eerbiedwaardigs in deze man, iets bijzonders. Yasaka Takagi heet hij, hij is nu 83 jaar oud, in hij is de eerste professor in de Amerikaanse geschiedenis in Japan ;eweest, benoemd in het jaar voor ik geboren werd. lis ik iets meer over hem vertel dan het omdat in deze breekbare geleer- e een heel stuk geschiedenis van apan is belichaamd, van dat aspect rvan dat in onze eeuw beslissend is 'eworden, namelijk de relatie tot Amerika. Om even terug te gaain in iet verleden: toen Japan in 1868 be- :on met de aanpassing aan het Wes- en was het natuurlijk nog niet Ame- ika dat als eerste exempel diende. De Europese landen domineerden en ooral Duitsland en Engeland drukten lun stempel op het land van de ijzende zon. Amerikanen kwamen in 'apan in het begin voornamelijk, net »ls in China, met hun handel en hun ending, hun culturele invloed werd van grote betekenis omdat ze scholen tichtten en hospitalen. Interesse voor iet land van de gelijkheid groeide inder Japanse progressieven, de socia- e profeten van de Amerikaanse maat schappij, zoals Henry George en Ed- frard Bellamy, werden vertaald en gretig gelezen Maar tegen het einde van de vorige eeuw werd Amerika ook meer en meer het land van de macht toen het door de oorlog van 1898 zich in de Philippijnen nestelde werd het van directe betekenis voor Japan als buurman en concurrent in de Stille Oceaan. De Japanse idealis ten mochten gegrepen zijn door Emerson, Japanse imperialisten lazen met evenveel bewondering het werk van kapitein Makan, de Amerikaanse marineman, die proclameerde dat een enkele natie een grote mogend leid zou kunnen zijn zonder een teemacht op te bouwen. Idealistisch Takagi hoorde thuis in de idealisti sche traditie, zijn vader was al in de teventiger jaren naar de Verenigde Staten gereisd en had daar inderdaad met grote bewondering Emerson ho ren spreken, hij zelf wierp zich en thousiast op de studie van het Ameri kaanse federalistische systeem. Toen er in 1919 aan de universiteit van Tokyo een leerstoel werd ingesteld voor Amerikaanse geschiedenis en staatsinrichting (gefinancierd met de schenking van een Amerikaanse za kenman en nadrukkelijk bedoeld om wederzijds begrip te wekken) werd de jonge Amerikanist op deze post be noemd. maar op voorwaarde dat hij eerst een paar jaar in Amerika zou gaan studeren. Zo zat hij in 1920 in Harvard aan de voeten van de grote historicus Frederick Jackson Turner en verzamelde gretig kennis en begrip voor de nieuwe wereld. Op de terug reis naar zijn vaderland, in 1923, reisde hij over Europa: toen was hij in Leiden geweest, vertelde hij me. maar heel veel wist hij daar niet meer van, het was al zo lang geleden. prof.dr. j.w.schulte nordholt Brug slaan Eenmaal terug op zijn post begon hij zijn eigenlijke '"erk, schreef en do ceerde, verzamelde een kring leerlin gen om zich heen, spande zich in voor het éne doel dat hij beoogde, en formuleerde als: een brug te slaan over de Stille Oceaan. Het leek dat hij slaagde, hij werd, en hij is nog, een pontifex maximus van de Pacific, waardig en gewijd. Maar de werkelijk heid was hem niet welgezrimd, met al zijn fijnzinnige geleerdheid was hij geen partij voor de barse krijgs lieden die in de jaren dertig in Japan de toon begonnen aan te geven. Hij had wel enige politieke invloed, was bevriend met de Amerikaanse ambassadeur Joseph Grew (die in de laatste tien jaar voor de oorlog zo'n belangrijke rol heeft gespeeld) en met verschillende Japanse staatslie den Hij was het die er in de laatste beslissende cris's van 1940-41 bij de minister-pres'dent Prins Knnaye op aandrong om te proberen tot een persoonlijk gesprek met president Roosevelt te komen Maar dat misluk te. er was over en weer al te veel wantrouwen gegroeid. De oorlog kwam en de geleerde schoot niet veel anders meer over dan te trachten zijn persoonlijke integriteit te bewaren Dat hij daarin slaagde, rustig voort gaande met zijn colleges en zelfs zijn publicaties, mag een wonder heten, wordt hem waarschijnlijk terecht aan gerekend als zijn grootste verdienste. Het betekende dat zijn grote kans kwam na de nederlaag Nu werd het alles Amerika wat de klok sloeg in Japan. Aan vele universiteiten (er zijr er honderden in dit land. maar van zeer ver<-eH!Me?1(| pnq, moT> neemt tenslotte elke schooi voor oudere jeugd al gauw een universiteit) wer den leerstoelen gest;cht voor Ameri kaanse geschiedenis, letterkunde, eco nomie en wat niet al, en het waren allemaal leerlingen van Takagi, de pionier, die daarop benoemd werden. Zo werd hij het vereerde opperhoofd van de Amerikanisten Distantie Maar hij bleef de man van weten schap. Tegenover de vloedgolf van amerikanisering behield hij evenzeer zijr kritische distantie als tegenover de vroegere anti-amerikaanse razernij. 'Ik heb', zegt hij, 'altijd wetenschap pelijk werk gedaan, en geen directe oordelen uitgesproken. Ik ben altijd critisch geweest, maar mijn doel was wel om het beste van de andere wereld naar voren te halen, en dat is het nu nog' Voorzover ik het kan nagaan, heerst die geest nog in - de Amerikaanse studiën zoals die thans i i Japan bedreven worden. Er is veel grondig specialistisch onderzoek,, en dat op alle terreinen van de weten schap, er klinken wat meer moderne stemmen op, die m-sprijzender spre ken over Amerika's imperialisme, maar er is in het algemeen een prij zenswaardige objectiviteit. De geest van Takagi is nog werkzaam De man zelf trouwens ook. hii vertelde mij met zachtmoedige geestdrift over zijn- plannen. D" ontmoeting met die wiize man blijft één van de aantrekkelijkste her- 'nneringen van mijn verblijf in Ja pan. Het is alweer voorbij. De lange maand was te kort. Wat ik gezien heb van dat felle, boeiende land waren maar flitsen hier en daar, een meng sel van chaos en schoonheid. Daar heb ik over proberen te vertellen, zo on bevangen mogelijk en hopelijk, in de geest van Takagi, niet zonder nadruk op het beste. En hoeveel is er niet onvermeld gebleven. Voor mij ls de schoonheid altijd het beste en op de laatste dag in Tokyo heb ik zowaar nog kans gezien een mooie prent te kopen, van de meester Toyokuni, één vai. die grote artisten die tezamen de schoot vormden, di nog wordt aange duid at«s TT1' vo 1 vlietende teven Was ik desku. dan had ik daar over veel ii «.-rield, want het ls een boeiende geschiedenis. Waar het op neer komt is dat er in de stadscul tuur zoals die rich vanaf de 17e eeuw in Edo en elders ontwikkelde een geest van luchthartig leven over de mensen vaardig werd, die in lijnrech te tegenstelling stond tot de gereser veerde aristocratische houding van de heersende adel. Op de schoonste wijze uitte die milde gemakkelijke manier van burgerlijk leven zich in een nieu we kunstvorm, die van de gekleurde houtsneden. Het is die kunst die in het Westen het meest bekend is ge worden, namen als Haronobu, Utama- ro, Hiroshigi, Hokusai, werden ook bij ons alom bekend, hun prenten hadden een grote invloed op de im pressionisten en droegen bij tot de ontwikkeling van de Jugendstil. Alles stroomt voorbij Het vlietende leven, dait is de naam waaronder die prentkunst wordt sa mengevat en dat betekent dan een levensinstelling die in onze cultuur ook niet onbekend is, die men kan weervinden in het boek Prediker in de gedichten van Horatius en van Omar Khayam, maar die nooit zo tot verbeelding is geworden, verfijnd en vi olijk. Het is een instelling die de reiziger vertrouwd wordt als hij van land tot land trekt, alles stroomt voorbij, maar waartegen hij zich ook weert, al is het m'ssch'en tevergeefs Ik tenminste, daarom fotografeer ik. schrijf ik. koop ik een prent. Alsof ik iets bewaren kan. Vroeger op school leerden wij een vreemd versje over de vogels die zo vrolijk de lucht doorklieven, hoog in 't oneindige blauw. En ln de laatste strofe heette het dan: wacht maar gij vrolijke zangers der lucht, straks gaan wij hoger dan gij. Die raadselachtige uitspraak boeide mij als kind en ik moest er nu aan denken, toen wij met d° vliegmachine bijna loodrech* de lucht ln snelden hoog boven de rook en damp uit van het grote Tokyo. Japan lag onder ons, gehuld in de nevels van de vooruitgang, waar zijn eigen rijzende morgenzon nauwelfiks doorheen kon d'-'men Wanneer zou den wij het no lerjug/ien? BERN (DPA) Het hoofd van de afdeling bewapening van het Zwitserse ministerie van defensie, Heiner Schulthess, heeft zijn ont slag ingediend. Met zijn aftreden heeft de al zes jaar durende strijd over de aanschaf van nieuwe vliegtuigen voor de Zwitserse lucht macht een spectaculair hoogtepunt bereikt. President Nixon van de V.S. houdt op het vliegveld van Hawaii een welkomstrede voor premier Tanaka van Japan. De Japanse premier (midden) kreeg het er kennelijk warm van. Links (met bril) staat een tolk. SAIGON (AFP, Reuter, UPI, AP) Premier Son Ngoc Thanh van Cambodja heeft na een be zoek aan de Zuidvietnamese president Thieu verklaard, dat de oorlog in Indo-China op zijn eind loopt en dat men binnenkort een bestand kan verwachten. De Amerikaanse neger-activiste Ange la Davis, die al enkele dagen ln Meskou verblijft, zal ook Noord-Viet nam bezoeken, nadat zij een rondreis door Oost-Europa heeft gemaakt In zijn ontslagbrief betreurt hij de voortdurende vertraging bij het kie zen van het type vliegtuig dat de verouderde toestellen van de lucht macht moet vervangen. Begin augus tus heeft het ministerie van defensie de aankoop van 60 Amerikaanse A-7g Corsairs aanbevolen. De regering heeft haar besluit tot dusver steeds ROME (DPA) In verscheidene Ita liaanse steden is een gerechtelijk on derzoek gaande tegen neo-fascisten, die para-militaire opleidingskampen georganiseerd zouden hebben. Zo liet de officier van justitie in Turijn vijf leden van de neo-fascisti- sche knokploeg 'Ordine Nuovo' (Nieu we Orde) weten dat zich voor verhoor beschikbaar moeten houden. Ze wor den verdacht van deelneming aan een paramilitair opleidingskamp in de Al pen. In Bologne loopt al maanden een vooronderzoek tegen de neofascisti- sche jeugdorganisatie 'Giovane Italia' (Jong Italië), in verband met activi teiten in een kamp in de Apenijnen. Ook in Zuid-Tirol zouden zeven leden van de neo-fascistische 'Fronte della Gioventu' (jeugdfront) zijn geoefend in wapengebruik. In de provincie Co- mo zijn al acht leden van het 'Squa- dre d'azione mussolini' (Actie-squa dron Mussolini) tot gevangenisstraf fen veroordeeld omdat ze een kamp voor guerrilla-training hebben georga niseerd. twaalf dagen geleden ten noorden van Phnom Penh zware gevechten uitbra ken om het bezit van verkeersweg no. 5, de enige verbindingsweg tussen de hoofdstad en haar voornaamste voed- selschuur; de rijke rijstvelden van noordwestelijk Cambodja. Er worden bovendien 200 militairen vermist. Een strook van 30 km is in handen van de guerilla's. De Laotiaanse regering heeft laten weten, dat de Amerikaanse bombarde menten op door de Pathet Lao bezet gebied pas stopgezet worden, zodra de Noordvietnamezen zich er uit hebben teruggetrokken. De vredeskansen zijn door dit besluit weer gedaald, omdat de Pathet Lao pas wil onderhandelen, als de- Amerikaanse bombardementen zijn gestaakt. MONTGOMERY (Reuter) Gouver neur George Wallace van de staat Alabama in de VS is ontslagen uit het ziekenhuis waar hij werd ver pleegd sinds hij in mei van dit jaar bij een aanslag ernstig werd gewond. Hij is nog steeds aan zijn benen verlamd. Wallace werd verwelkomd door zijn echtgenote die zich sinds enkele dagen met behulp van krukken door haar huis beweegt Mevrouw Wallace brak dinsdag een been toen zij met de kinderen aan het rolschaat sen was. BILBAO (UPI) In het Spaanse Baskenland zoeken met mitrailleurs gewapende politiemannen naar vier leden van de illegale Baskische af scheidingsbeweging, die woensdag twee politieagenten hebben neerge schoten, waarvan er een is overleden. Volgens ooggetuigen van de schietpar tij ls een van de Basken ook zwaar gewond geraakt De mannen openden het vuur op de agenten toen deze hun auto wilden controleren. De politie houdt speciaal de uitvals wegen naar Frankrijk in de gaten. In Bilbao en omgevmg zouden verschei dene mensen voor ondervraging zijn aangehouden. De naam van een aantal arrestanten kwam voor in een aante kenboek dat een van de vier Basken weggooide toen hij op de vlucht sloeg. DJAKARTA (Reuter) Kolonel Soe- roso, hoofd van de afdeling begroting van de Indonesische luchtmacht is gearresteerd. Hij zou een valse getuige nis afgelegd hebben bij het proces tegen een andere kolonel, Sidono, die beschuldigd wordt van pogingen, de regering omver te werpen. uitgesteld, kennelijk vanwege interne meningsverschillen. In de Zwitserse publiciteitsmedia, in een memorandum van de Franse rege ring en ln een ongewoon scherp inter view van de Franse vliegtuigfabrikant Marcel Dassault is beweerd dat bij de Zwitserse proefnemingen de Ameri kaanse 'Corsair* bevoordeeld is boven het Franse gevechtsvliegtuig "Milan*. De order voor de vliegtuigen, waar een bedrag van rond 1,3 miljard Zwit serse francs (ruim een miljard gul den) mee gemoeid ls, geldt in Bern als een belangrijke politieke kwestie. Frankrijk heeft Zwitserland duidelijk te kennen gegeven dat het de aankoop van het Franse toestel zal beschouwen als een Zwitserse tegenprestatie, in ruil voor de Franse steun aan de Zwitsers bij de onderhandelingen over het associatie-akkoord met de EEG. Functionarissen ln Bern hebben be richten over deze Franse pressie ken nelijk opzettelijk uit laten lekken naar de Zwitserse pers. De meeste Zwitserse kranten menen dat het langdurige kabinetsberaad niet meer gaat over een keuze tussen de typen, maar over de formulering van een afwijzende brief aan Parijs. TOULOUSE (AP) In een wijn gaard tussen Ondes en Pompignan, in Zuid-Frankrijk, zijn de lijken gevon den van een jonge man en een jonge vrouw die vermoedelijk liftend uit Spanje waren gekomen. Beide waren met messteken om het leven gebracht Het meisje was ook verkracht Men vermoedt dat haar metgezel met de aanvallers heeft gevochten. De identiteit van de doden, beiden ongeveer 20 jaar oud, kon niet wor den vastgesteld, papieren ontbraken. De politie vond slechts Spaanse bus kaartjes en een landkaart van Spanje. BELFAST (UPI, Reuter) Drie moorden, een moordaanslag op een Britse militair en bomaan slagen op een fabriek, een café, een autoshowroom, een benzine- station en een belastingkantoor -m waren gisteren 'hoogtepunten' - tijdens een nieuwe dag van wraak en weerwraak in Noord-Ierland. 1 Volgens het Britse leger zijn de drie vermoorde mannen het slachtoffer van rooms katholieke en protestants® terreurbenden, die de afgelopen we ken al meer dan vijftig mensen met een schot door het hoofd hebben afgemaakt Iedere keer als er een protestant vermoord wordt nemen protestantse benden wraak op een rooms katholiek en rooms katholieke benden doen het omgekeerde. De Britse militair, die gisteren ge wond raakte, werd door een sluip schutter ln de rug geschoten. Het leger vermoedt dat de beschieting van militairen, waarbij de afgelopen dagen acht man werden gedood of gewond, het werk is van een door het Ierse Republikeinse Leger gehuurde sluipmoordenaar. In een plasticfabriek in Londonderry kreeg een secretaresse gisteren de schrik van haar leven. Plotseling ver scheen een man voor haar bureau en legde een pakje op haar schrijfmachi ne. 'Hier is een bom', zei hij en verdween. Het meisje sloeg alarm en de fabriek werd vliegensvlug ont ruimd. Een half uur later ging de bom af en vernielde de fabriek. Nie mand werd gewond. Ook bij de ande re aanslagen vielen geen gewonden of doden. BEIROET, TEL AVIV (AFP, Reuter, UPI) Israël en Jordanië zou den een akkoord hebben bereikt over het opruimen van Palestijnse vluchtelingenkampen in Jordanië en het bezette gebied van Jorda nië. Dit heeft het Libanese dagblad Al Moharrer bericht. Jordanië zou huizen bouwen voor de vluchtelingen met financiële steun van West-Duitsland. Israël zou in de bezette gebieden van Jordanië en in de strook van Gaza permanente woon ruimten gaan bouwen voor de Pales tij nen. De Israëlische autoriteiten zou den op het ogenblik de hulpverlening van de VN aan de vluchtelingen be studeren met het doel een eind te maken aan de betrekkingen tussen de VN-hulporganisatie en de Palestijnse vluchtelingen. Volgens het Palestijnse persbureau WAFA zal de Jordaanse regering nog dit Jaar bekend maken, dat zij bereid is een afzonderlijk vredesverdrag met Israël te tekenen. Een lid van de Jordaanse regering zou onlangs ver klaard hebben, dat vrede met Israël de enige manier is voor Jordanië om de westelijke oever van de Jordaan terug te krijgen. In Washington doen geruchten de ronde, dat president Sadat van Egypte ook van plan ls de Russische marine uit de Egyptische havens te laten vertrekken. De Amerikaanse inlichtin gendienst zou de bron zijn van de geruchten. De Israëlische oud-minister van justi tie, Jacob Sjapira, is teruggekeerd in het kabinet van premier Golda Meir. Hij stelde op 11 Juni van dit jaar zijn post beschikbaar na felle kritiek op de manier waarop hij het onderzoek naar onregelmatigheden bij het staats- oliebedrijf Nebivei Neft had geleid. 'Ik had mijzelf niets te verwijten', zei Sjapira gisteren voor de radio. Hij had het echter met het oog op de tegen hem gerichte 'lastercampagne' ver standig geoordeeld, zijn functie be schikbaar te stellen. Sjapira voelde zich door zijn arbeiderspartij in de steek gelaten. Hij is bevriend met premier Meir, die hem steeds is blij ven steunen. Zijn terugkeer ln het kabinet moet nog door het voltallige kabinet en het parlement worden goedgekeurd. Voor de vijfde achtereenvolgende dag is gisteren een aanslag gepleegd ln Gaza. Een Arabier gooide een hand granaat naar een personenauto. Nie mand werd gewond. Vorige week had de Israëlische regering de avondklok ln de strook van Gaza opgeheven omdat het daar maandanlang rustig was geweest

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9