Nieuwe bouwplannen Welgelegen André stak agent met mes in de zij Opper Broekhuizen nam afscheid slechts 2 dagen halve prijs Abbenes groeit niet verder uit volgens advies rijksluchtvaartdienst Babel weer open in Zoeterwoude Benzinebom Bloteweddenschap Bestuursverkiezing bij TAW Udink: bouw woningen in Wateringen Raad Nieuwveen 'Arti-shock' exposeert 34?° 1075 Dordtse stroper in kraaa gevat Jeugdige redsters gehuldigd TROUW/KWARTET VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1972 REGIO door Henk Kamies NIEUW-VENNEP De Rijks- luchtvaartdienst heeft een rap port uitgebracht over de te ver wachten geluidshinder veroor zaakt door het steeds toenemen de luchtverkeer. De conclusie die hieruit moet worden getrokken, betekent een zoveelste ingrijpen de wijziging in de uitbreidings plannen voor de gemeente Haar lemmermeer. De gemeente die de luchthaven ziet als een belang rijke bron van inkomsten zowel voor de gemeente zelf, als natio naal gezien, maar die daar toch ook al jarenlang de nadelen van ondervindt. Geen woningbouw in bijvoorbeeld Zwanenburg, gele gen aan de Amsterdamse kant en het treffen van speciale voorzie ningen bij de woningbouw in o.a. Hoofddorp (centrum Haarlem mermeer) en Vijfhuizen (Haar lemse kant). Schiphol 'vliegt' de gemeente al jarenlang in de wie len. Het rapport dat nu is uitge bracht bezorgt de gemeente hoofdbrekens voor wat betreft het zuidelijke deel van Haarlem mermeer, met name Nieuw-Ven- nep, Abbenes en Lisserbroek. 'De studie die de rijksluchtvaart dienst heeft gemaakt ging onder meer over de verdeling van de banen. Daaruit is voortgekomen dat de zgn. Kaagbaan, de hoogste preverentie wordt gegeven. Dat betekent dat de vliegtuigen langs Nieuw-Vennep gaan, een bocht nemen en via Abbenes, de kant van de zee op gaan. Het is in zo verre voor ons geen verrassing, omdat wij er al min of meer re kening mee hebben gehouden. Voor Abbenes staan géén grote uitbreidingen meer op stapel. Abbenes blijft zoals het is. Mis schien dat er nog wat woning bouw zal komen, maar dan niet door de gemeente'. Aldus loco- burgemeester C. van Stam, tevens wethouder van ruimtelijke orde ning en woningbouw. 'Abbenes zou toch niet groter worden. Je moet rekening houden met de toekomstige ontwikkeling. Als Abbe nes zou uitgroeien tot een dorp met zo'n vijfduizend inwoners dan moeten er drie lagere scholen komen; er moe- bouwen. ten winkels komen, kortom, je moet dan alle openbare voorzieningen tref fen waar een behoorlijk dorp recht op heeft Laten wij de problemen daar om niet groter maken dan zij zijn en Abbenes laten zoals het is. Evenals in Burgerveen. Over de te verwachten geluidshinder in Abbenes is wat de gemeente betreft het laatste woord natuurlijk niet gesproken, maar pla nologisch zijn wij er niet door gedu peerd. Die geluidshinder vereist een aparte studie. Wij kunnen wel zeggen laten de vliegtuigen over Sassenheim gaan, maar dat kan ook moeilijk'. Linquenda Bij het meten van de geluidshinder gaat men uit van kosteneenheden. Een lawaaibelasting van 45 kosteneen heden wordt als onaanvaardbaar ge acht In de wijk 'Linquenda', die in Nieuw-Vennep in aanbouw is, wordt een geluidshinder verwacht van rond de 35 kosteneenheden. Geen verdere groei van óf richting Abbens en Bui tenkaag, met andere woorden het zuiden. Nieuw-Vennep zal niet verder naar die kant uitbreiden, in verband met het intensievere gebruik van de Kaagbaan, wat misschien ook voor Lisse en Hillegom minder prettige gevolgen heeft Voor Nieuw-Vennep betekent het dat de uitbreiding in andere richting wordt gezocht En dan komt men terecht in 'Welgelegen'. Een woon wijk, die nimmer is afgebouwd, om dat de toekomstige lawaaibelasting dit tegen stond. Wanneer de Kaagbaan meer wordt gebruikt betekent het dat het noordelijke kwadrant van Nieuw- Vennep (Welgelegen) minder geluids hinder te verwachten heeft. Tussen Hoofddorp en Nieuw-Vennep is een open stuk en daar zal de uitbreiding van Nieuw-Vennep in de naaste toe komst worden gerealiseerd. 'Wij zul len nu Welgelegen afbouwen. Wij beschikken daar over 50 ha grond, waar wij tot nu toe niets mee konden doen in verband met de geluidshin der. Nu kunnen wij daar gaan bou wen'. Voor de bewoners van de Noorder- dreef betekent dat, dat zij hun uit zicht zo'n drie kilometer ver, op de duur zullen moeten missen. 'Daar is nu eenmaal niets aan te doen. De vliegtuigen moeten wel om Nieuw- Vennep heen, maar als ze een bocht te krap nemen heeft Linquenda er de last van en daarom wordt deze wijk niet verder uitgebouwd'. Nieuw-Vennep gaat dus de noordelij ke- en oostelijke kant op. Naar Zwaanshoek, de buurtschap waar men verre van de geluidshinder zal blij ven. Tenzij de plannen natuurlijk wéér veranderen. Rijsenhout ook ge rekend tot Haarlemmermeer-zuid, ligt minder gunstig en zal niet verder worden uitgebouwd; in Burgerveen daarentegen hoeft men niet bang te zijn. Lisserbroek krijgt weinig last, zo meent de heer Van Stam. Jeugdweek Hillegom In de week van maandag 4 tot en met zaterdag 9 september organiseer t de commissie Opening Winterwerk (geza menlijk jeugdwerk) van de Ned. Her vormde Gemeente en de Geref. Kerk voor de jeugd een groots programma, waarvan op zaterdag 9 september het hoogtepunt bereikt zal worden. Dat gebeurt met 'De Zes-kamp', vanaf 10.00 uur. Deze zeskamp zal zich af spelen in de grote sporthal van Tres long. Bijna driehonderd meisjes en jongens zullen hieraan meedoen. Ver dere onderdelen van deze jeugdweek zijn: woensdag voor de kleintjes pop penkast; een boerenkermis, een filma vond in 'Het Haam'. De middagen voor de gorpen van 8-12 jaar begin nen om 14 uur en de groteren kun nen des avonds na 19 uur hun hart ophalen. Helpers bij al deze evene menten kunnen zich melden bij J. Scheffers, tel. 16521 of de heer P. Quakkelaar, tel. 18478. ZOETERWOUDE Dinsdag 26 sep tember zal om 11 uur op het gemeen tehuis de aanbesteding plaats vinden van het openlucht zwembad met klein overdekt instructiebad. Het geheel zal een plaats krijgen nabij het sportcom plex aan de Nieuweweg. Precies één jaar geleden gaven B. en W. aan de N.V. Projectontwikkeling SRA te Zeist opdracht een ontwerp te maken dat enkele maanden later de goedkeuring kreeg van de raad. In april kwam de goedkeuring van G.S. af. Het benodigde bedrag van 800.000 wordt verkregen uit het fonds 'Dorpsuitleg*. Het overdekte instructiebad wordt 90 m2 groot. De buitenbassins bestaan uit een ondiep bad van 300 m2, gekoppeld aan een diep-halfdiep bas sin met de afmetingen 25 18 meter en een apart kleuterbad. Het geheel krijgt verwarmd water. Eis: een jaar en twee maanden ROTTERDAM Een jaar en twee maanden gevangenisstraf eiste donderdag de officier van justitie, mr. L. Janssen, tegen de 26-jarige André R. uit Rotterdam Hij wordt ervan verdacht op 1 juli een hoofdagent van politie met een mes in de linker zij te hebben gestoken. Slechts het feit dat het mes afketste op een rib, werd de agent niet dodeüjk ge wond. ZOETERWOUDE Na twee maan den van uiterlijke rust gaat 'Babel' weer open. Er is in de Zuidbuurt een optreden van de 'Streetband'. Zaterda gavond vindt er een hernieuwde ken nismaking plaats met het cabaret van de jongerengroep. Zondag wordt er een open-dag gehouden die om 2 uur begint Er zijn volksdansdemonstra- ties en er worden potten gebakken. Gedurende het gehele weekeinde is er een fototentoonstelling en een makra- mé-expositie (touwknopen) van de da mes Esveld en Nikkels. Ds. van Mameren doet 17 september intrede LEIDEN De door de Baptistenge meente beroepen predikant ds. G. van Mameren hoopt op zondag 17 septem ber intrede te doen in de morgen dienst van 10 uur, na vooraf door zijn voorganger ds. R. Reiling te IJmui- den, te zijn bevestigd. Deze dienst wordt in het eigen kerkgebouw aan de Oude Rijn gehouden. NOORD WIJK Vooral op de Beek- Laan en de Van de Mortelstraat rijden automobilisten veel te hard. Niet al leen op werkdagen, maar ook tijdens het weekeinde controleert de politie met nieuwe electronische apparatuur. Daarbij werden snelheden gemeten van 61 tot 94 km per uur. Tientallen overtreders liepen een bekeuring op. André had die avond wraak willen nemen op een paar Turken en op de Mauritsweg met een mes de banden van een paar auto's kapot gesneden. Hu werd echter door een voorbijgan ger gezien, die de politie waarschuw de en hem later als de dader aanwees in café In de Twijfelaar. Daar arresteerde de politie hem, maar André verzette zich hevig en draaide zich op een gegeven moment om en trof de hoofdagent in de zij. 'Ik wilde helemaal niet steken', zo verklaarde André tegenover de president van de rechtbank, mr. J. G. L. Poerink. 'Ik begreep niet waarom ik werd gearres teerd en wilde de agent wegduwen. Het was toeval dat ik het mes, dat even tevoren op de grond was geval len, nog in mijn hand had.' Volgens mr. Janssen was het geheel wel wat al te toevallig. 'De manier waarop het geweld tegenover de poli tie toeneemt, is angstaanjagend. Het gevolg is dat de justitie zijn straffen gaat verhogen.' Hij betreurde het dat André weinig medewerking had wil len verlenen bij het psychiatrisch on derzoek. 'Nu zien we alleen wat ongunstige aspecten er hadden ook gunstige naar voren kunnen komen als ver dachte had meegewerkt die hem afschilderen als een wat eigenzinnig jongmens die alles afschuift op de maatschappij. Het huis dat hij niet krijgt, het atelier dat hij niet heeft.' De raadsman van verdachte bepleitte een lichtere straf, waarbij hij nog opmerkte dat het misschien toch be ter zou zijn geweest als de politie meteen gezegd had, waarvoor André werd gearresteerd. Mr. Poerink onder brak zijn pleidooi met de mededeling dat de raadsman zich toch moest pro beren te verplaatsen in de omstandig heden van de politie. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. ZOETERWOUDE Bij het begin van het nieuwe seizoen zitten de trim mers zonder leider. De heer Han Trimp is door andere werkzaamheden niet meer in de gelegenheid de trima- vond te leiden. SJ.Z. is toch van plan met rimmen door te gaan. Daarom zijn alle deelnemers opgeroepen voor een bijeenkomst in het clubhuis waar men dan iemand bereid hoopt te vinden de leiding op zich te willen nemen. HAZERSWOUDE Vandaag gaat op- per-wachtmeester der rijkspolitie J.A. Broekhuizen met functioneel leeftijd sontslag. Daarom werd in het gemeen tehuis van Hazerswoude op officiële wijze afscheid genomen van de com mandant van het rayon Hazerswoude- dorp, die, zo bleek ook wel uit de uitlatingen van de diverse sprekers, letterlijk en figuurlijk een politieman van gewicht was. Het. vertrek van opper" Broekèhuizen betekent overi gens, dat het postcommandantschap te Hazerswoude-dorp voorlopig wordt op geheven en wordt ondergebracht in het bureau aan de Vondellaan. Hazerswoudes burgemeester toonde zich verheugd dat de heer Broekhui zen, die zo'n tien maanden aan het ziekbed was gekluisterd normaal af scheid kon nemen. Hij meende dat er alle reden was de nodige aandacht aan het afscheid te besteden, want: 'De taak van politieambtenaar in deze tijd is niet eenvoudig'. Anderzijds richtte Hazerswoudes eerste burger de schijnwerpers op het tekort aan poli tieambtenaren, waardoor meer dan normale diensten (moeten) worden verricht ook in de groep Hazers woude. De burgemeester vond, dat de man, die, als drogist begon, diende bij het leger, marechaussee en rijkspoli tie, sinds zijn komst in 1963 zich een vaste plaats in de Hazerswoudse ge meenschap had verworven. De heer Ten Heuvelhof sprak ook de wens uit, dat in de nu ontstane vacature spoe dig zal worden voorzien. Hij overhan digde de 'opper* een boekenbon na mens het gemeentebestuur. Benthuizens en Moerkapelles burge meester I. J. P. Keijzer zei de baan van de politieman heel moeilijk te vinden: 'De samenleving is erg kri tisch, bijna sadistisch, zeker wat be treft de beschermer van de wet'. Hij vond dat de heer Broekhuizen steeds zijn eigen houding wist te bepalen. 'Opper, het was geweldig", eindigde hij en overhandigde herinneringen aan Benthuizen en Moerkapelle, de gemeenten die destijds ook onder de Hazerswoudse groep ressorteerde (en nu onder Waddinxveen). Adjudant C. v. d. Hoog, de comman dant van de groep Hazerswoude, prees de wijze waarop opperwachtmeester Broekhuizen de dienst heeft verricht. Hij overhandigde een geschenk. De heer Vermeulen, bestuurslid van de christelijke politiebond en de heer P. C. Weijers, van de personeelsvere niging van het ambtenarenkorps, spra ken eveneens waarderende woorden. Opperwachtmeester Broekhuizen zelf ('ik ben een man van weinig woor den') toonde zich blij, om afscheid te kunnen nemen ais politieman ('het was op het randje af'). NOORDWIJK Een politiepatrouille haalde dezer dagen een 'lelijk eendje' van de weg, omdat het voertuig ver schillende gebreken vertoonde. Toen de wagen aan een technisch onder zoek werd onderworpen, kwam aan het licht, dat de chauffeur zonder dat hij het wist met een 'benzinebom' onder de motorkap had rondgereden. De politiemannen troffen een plastic bus met vijf liter benzine aan, die met een koordje was vastgezet boven de uitlaatbuis. De bestuurder had elk moment met wagen en al in brand kunnen vliegen. NOORDWIJK Vroege strandbe- zoekers waren dezer dagen getuige van een even opzienbarend als pi kant tafereel, dat naar achteraf bleek, een weddenschap tot achter grond had. Ter hoogte van het Palace Hotel ontdeed een man zich van zijn vleeskleurig broekje om vervolgens in z'n blootje een demonstratie turnen weg te geven, waarmee hij op de olympiade te München geen gek figuur zou hebben geslagen. Salto's en handstanden werden af gewisseld door gracieuse bewegin gen van armen en benen op het ritme van de golfslag. Toen de inmiddels verwittigde po litie op het strand verscheen gaf de 'atleet' er de voorkeur aan in adamscostuum in de politiewagen te stappen en slechts met moeite slaagden de politiemannen er in hem te bewegen op z'n minst het broekje weer aan te trekken. Hij had het veel te warm, zo maakte hij in dronkemans-Duits aan de 'bewakers van de goede zeden' dui delijk. Bij zijn verhoor aan het bureau, kwam de achtergrond van de show aan het licht. De man, een 39- jarige inwoner van Oberhausen, die met enkele vrienden in een Noordwijks hotel logeerde, had een verjaardagsfeest van een hun ner nogal uitbundig gevierd. On der invloed van rijkelijk veel bier en snaps, had hij een iveddenschap aangegaan om op het strand een demonstratie bloot 'turnen' te ge ven. De politie maakte terzake naaktlo- perij proces-verbaal tegen hem op. De Duitse gast had daartegen geen bezwaar, want het 'protocol' zou voor hem het beste bewijs zijn, dat hij de weddenschap had gewonnen. TER AAR Twee avonden heeft de voetbalvereniging T.A.V.V. nodig ge had voor haar algemene vergadering. Op de eerste avond moest de be stuursverkiezing worden uitgesteld en dat ging nogal sensationeel, want de leden beslisten bij grote meerderheid dat de heer C. J. Besemer de be- stuursstoel gaat bezetten van de heer Stichter die aftredend was. Herkozen werden in het bestuur G. J. Hietinga 5 en A. Heemskerk. De penningmeester C. Spek gaf een uiteenzetting van de plannen voor de kantine waarover overeenstemming is bereikt met het gemeentebestuur. De kosten worden geraamd op 132.000 en dan nog 7000 voor de tekenin gen. De nieuwe trainer is de heer v. d. Meer uit Haarlem. De beker lid van verdienste was voor E. Versluis, de trainingsbeker voor Theo van Rossen berg. bijna ss NIEUW VEEN Dinsdag 5 septem ber komt de raad van Nieuwveen bijeen. Agenda: Vaststelling verorde ning schoolgeld kleuteronderwijs; ver zoek chr. nat schoolbestuur tot het verlenen van medewerking voor de bouw van een bergruimte bij de chr. kleuterschool; ontslag onderwijzeres openbare basisschool; benoeming on derwijzeres openbare basisschool. RIJSWIJK De nieuwe vereniging van Rijswijkse kunstenaars 'arti-shock' exposeert van 9 tot en met 30 septem ber voor de eerste maal de werken van zijn leden. In het Tollenhuis in de Herenstraat wordt een tentoonstel ling ingericht, waarvan de opening op zaterdag 9 september zal plaats vin den door burgemeester A. Bogaardt om 15.00 uur. WESTLAND-WADDINXVEEN Bij de opening van de expositiehal Bouw- voorlichtdng Midden-Holland aan de Staringlaan 6 te Waddinxveen heeft minister Udink er zijn teleurstelling over uitgesproken, dat de betrokken statencommissie afwijzend heeft gere ageerd op het voorstel van gedepu teerden om te onderzoeken of er in Wateringen niet een bouwplaats ge vonden kon worden voor de overloop van Den Haag naast de plannen, diie reeds voor Zoe term eer bestaan. Dit temeer omdat de capaciteit in andere agglomeratiegemeenten zoals Voorburg, Rijswijk, Leidschendam en Wassenaar een aflopende zaak is. De stadsgewesten Den Haag en Rotter dam hebben in de agglomeratie per jaar 8-9000 nieuwe woningen nodig: één derde voor het opvangen van de bevolkingsaanwas en tweederde van wege de daling van de gemiddelde woningbezetting, rehabilitatie van wij ken, sanering, en ander gebruik. De minister deed een dringend be roep op de agglomeratiegemeenten hun solidariteit te betonen met de Hagenaars en Rotterdammers, die het slachtoffer zijn van de benarde wo ningpositie. Het gebied Den Haag kent maar één grote bouwplaats: Zoe term eer en Rot terdam vindt misschien een uitlaat klep in Hellevoetsluis, maar de Haag se en Rotterdamse agglomeratie blijft achter bij de bouwaanwas, zoals die in de rest van het land aanwijsbaar is. De expositiehal in Waddinxveen her bergt 1342 stands van fabrieken in bouwmaterialen in binnen- en buiten land. De voorlichting draagt een per soonlijk karakter en dagelijks is er een architect aanwezig om" de consu ment een inzicht te geven in de hedendaagse bouwmaterialen. Trevira heren- in diverse modi euze najaarstinten. Als speciale Coster aanbieding, nó voor LEIDEN: Haarlemmerstraat DORDRECHT In Klundert (Noord- Brabant) heeft de rijkspolitie de 28- jarige Dordtenaar P. G. B. in de kraag gevat, toen hij in een polder bezig was te schieten met een flobert- geweer waarop een kijker was gemon teerd. Na de aanhouding werd huiszoeking verricht bij verdachte thuis in Dor drecht Daarbij kwam nog een flobert geweer voor de dag, alsmede een kist munitie. De vader van verdachte ver- HILLEGOM In de Lagere Techni sche School 'St Paulus' aan de Garbi- alaan wordt van maandag 4 september - A tot en met woensdag 20 september klaarde daarop dat dat het wel was, een tentoonstelling gehouden over 'De en dat er verder geen vuurwapenen West'. Deze tentoonstelling is georga- meer in huis waren. De politie ging niseerd in samenwerking met de echter door met zoeken en in een Stichting Culturele Samenwerking schuur werden een enkelloops jacht- met Suriname en de Nederlandse An- geweer en een karabijn, kaliber 22 tuien. aangetroffen. De vader had deze wape nen, om zijn zoon te sparen, in de schuur verborgen. KOUDEKERK In Koudekerk aan den Rijn is men begonnen met de sloop van de voormalige hervorm de school aan de Dorpsstraat. Op het vrijkomende terrein zal een parkeergelegenheid worden gemaakt. Van hei vormde zijde zijn er plannen om binnenkort op een deel van het terrein een semi-permanent gebouw ie stichten voor vergaderingen en derge ijke. VOORSCHOTEN Als twee meisjes op woensdag 5 juli van dit jaar niet met hun rubber bootje in het water langs de Krimkade hadden gevaren, dan zou het voor de 2-jarige Dirkje van Veen slecht zijn afgelopen. Terwijl zijn moeder met een huiselijk karweitje bezig was, ontsnapte de peuter en kwam in de Krim terecht. De beide meisjes zagen tijdens het spele varen het kind drijven, een paar meter van de kant. Ze roeiden uit alle macht er heen en redden de kleine Dirk, die verder geen nadelige gevolgen van het onverwachte bad over hield. Voor dit kordate optreden wer den Elvira Lobe I en Ellen van der Bijl, leerlingen van de 5e klas van de Ds. Fortgensschool, gistermorgen in de klas be loond. Uit handen van burgemeester dr. J. van der Haar ontvingen zij een zilveren spaarvarkentje met inscriptie namens de ge meente. In het bijzijn van de beide ouders en Dirkje met zijn vader en moeder werden zij ge huldigd. Dirk begreep het alle maal niet, maar was heel gul met het geven van een ferme kus op de wangen van Ellen en Elvira.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4