Trash' van de de tragiek passiviteit Zorgen van PSP om ^JTTIPflPT*il hPTiPrkt llinrlpr rapport Stevenshof Hans - en de teleurstellende kans op vlotte restauratie Poging tot doodslag Tegen spuitinrichting gaan B en W. Leiderdorp niet in beroep v.d. WATER B. en W. Voorschoten maken bezwaar tegen herziening wegenplan Elders Burgerlijke Stand Vrouw reed met auto rolleygolfbaan op Volksfeest in Noordwijk Studiereis naar Canada Peperdure diamant ontvreemd SwvC lil 1 V I kj I I 11/11 1/1 I I I W my 111/1 «7 1 111 111 1 y I LEIDEN Naar aanleiding van ee spost het komt te staan. Ook V/l -A. 'V-r -M--M. 1 in mel van dit Jaar ultgebra<;ht rap- weten of de wethouder van s v nart van het N.E.I. óver de cewenste wikkeling tijdens het raadsdet LEIDERDORP Om de geluidshinder in te dammen, heeft de Grof- smederij-Kettingfabriek (Waardeeiland) de beladingsinstallatie van de koepelovens van de gieterij bekleed met een anti-liwaai-scherm, bestaande uit een gordijn van rubber en hardschuimplaten. Dit heb ben B. en W. van Leidetrdorp aan de gemeenteraad van deze gemeen te meegedeeld. Reeds in 1970 werden van die zijde bij het gemeente bestuur van Leiden bezwaren ingediend naar aanleiding van het door de Grofsmederij gedane verzoek om vergunning ingevolge de Hinder wet tot uitbreiding van de metaalgieterij. opheffing van. reeds vóór oktober 1970 ingediende klachten voorzieningen waren getroffen, doch dat de blijkens het rapport van de Technisch Physi- sche Dienst TNO-TH te Delft, nog steeds optredende ontoelaatbare ge luidshinder kan worden voorkomen door de gehele geluidsbron zijnde de vultrechter en de kraan met toebe horen om te bouwen en het ge bouw tevens aan de binnenzijde te bekleden met geluidsabsorberend ma teriaal. Gezien het feit dat een aan een hin derwetvergunning verbonden voor waarde de bestaansmogelijkheid van een bedrijf niet in gevaar mag bren gen en de kosten van deze voorzienin gen naar schatting 2.500.000 zullen bedragen, achten burgemeester en we thouders van Leiden het gelet op de economische situatie van het be drijf onverantwoord een tot deze voorzieningen strekkende voorwaarde in de vergunning op te nemen. Teneinde de geluidshinder toch tot een aanvaardbaar niveau terug te brengen heeft het bedrijf na ad vies te hebben ingewonnen van TNO- TH d ebeladingsinstallatie van de koepelovens van de gieterij bekleed met een zgn. anti-lawaaischerm, be staande uit een gordijn van rubber en hardschuimplaten. Ten aanzien van de hinder van stof- verspreiding delen burgemeester en wethouders van Leiden nog mee, dat de twee kleine koepelovens buiten werking zijn gesteld en dat de droge stofvangers van twee grote ovens zijn vervangen door natte stofvangers; sindsdien zijn zo schrijft Leiden geen klachten meer over stofversprei- ding binnengekomen. De dlrektie van het bedrijf heeft desalniettemin aan TNO-TH gevraagd om haar van advies te dienen terzake van de luchtvervuiling. Het gemeente bestuur van Leiden heeft verzocht om van de inhoud van het advies in kennis te worden gesteld, terwijl voorts is gevraagd de lawaai makende werkzaamheden in de vroege ochten duren tot een minimum te beperken en de stofoverlast te voorkomen door o.a. het terrein schoon en nat te houden. B. en W. van Leiderdorp merken ten aanzien van een en ander op, dat bij een vanwege gemeentewerken aan het Eerst op 4 juli j.l. is in Leiderdorp een afschrift ingekomen van de be schikking van burgemeester en we thouders van Leiden tot verlening van de gevraagde vergunning. In de brief gaat het gemeentebestuur van Leiden tevens in op een brief van 20 september 1971 van het Leider- dorpse gemeentebestuur, inzake de van genoemd bedrijf afkomstige ge luidshinder. Zij delen mee, dat ter LEIDEN Verdacht van een poging tot doodslag en op beschuldiging van vernieling is de Leidenaar Jack A. door de politie van zijn bed gelicht. De man had in 'Pardoeza' trammelant gemaakt over de consumpties, die hij gebruikt had. Hij verdween in een Opel. Even later werd er een steen door de ruit geworpen. Toen daarop enkele bezoekers van het etablisse ment naar buiten kwamen, reed A. op hen in. Slechts door een noodsprong konden zij zich in veilighei dstellen. Na twee en een half uur speurwerk slaagde de politie erin, de man te vinden. A. bleek al wegens enkele andere misdrijven door de politie te worden gezochts s ADVERTENTIE VERLOVINGS RINGEN Blijvende service. De ruimste keuze. De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN Uw juwelier Haarlemmerstraat 181 - Leiden. De Grofsmederij tussen Leiden en Leiderdorp is e en bron van hinder. Protesten van omwonenden hebben de gemeentebesturen van Leiden en Leiderdorp al enige tijd geleden in beweging gebracht. Uit hun briefwisseling wordt de huidige stand van zaken met betrekking tot deze hinder duidelijk. bedrijf gebracht bezoek is gebleken, dat van de spuitinrichting waarop de thans verleende vergunning be trekking heeft geen hinder wordt ondervonden, hetgeen aanleiding was om tegen het verlenen der vergun ning bij de Kroon niet in beroep te gaan. Wel hebben zij burgemeester en we thouders van Leiden verzocht hen van de verdere ontwikkeling betreffende de bestrijding van geluidshinder en luchtvervuiling door de Grofsmederij op de hoogte te houden. Films in Leiden STUDIO 'Trash' was een der meest besproken films van de Cine- manifestatie. Ook al omdat de film keuring er zich mee bemoeid had en een deel had verboden. Dat wekte alom verzet, maar regisseur Paul Morissey, die ook achter de camer stond en het scenario bedacht, zou het een zorg zijn. Een scène meer of minder kwam er voor hem niet op aan en vermoedelijk zag hij in zo'n stukje verbod extra reclame. Evenals in zijn Flesh heeft Paul Morissey (uit de Warhol-school) in Trash (vulles) ontredderde, afgezak te mensen aan de zelfkant laten zien. In een, niet meer zo slordige, stijl van jullie-doen-maar en dan neem ik het hier wel op. Waarmee hij tot een doordringend realisme komt, dat afstotend maar ook aan grijpend kan werken, ofschoon het geen echt realisme is, want het wordt toch, net echt weliswaar, geïmproviseerd. Joe Dallesandro, een acteur die zich inleeft, of misschien ook wel zo is, speelt de aan heroïne verslaafde, die tot niets meer komt. Ook sexueel niet, tot teleurstelling van de vrou wen en medsjes, die toch wat met hem willen. Holly Woodlam, die met hem samenleeft, tussen allerlei rommel, die ze van straat aansleept, komt daardoor tot het verleiden van een scholier, die om drugs komt. Een hysterisch burgervrouwtje, ge trouwd, fantaseert allen maar wat Joe haar zou kunnen aandoen. Holly's zuster weet nog iets te berei ken. Maar Joe is een verloren, waar deloze, vervuilde en verslaafde fi guur. In zijn trieste, passieve, bestaan bracht Morissey ook nog een wrange humor. In Joe's ontmoeting met dat burgerechtpaar bijvoorbeeld, of in de scène waarin Holly en hij een ambtenaar van sociale zaken probe ren te bedriegen. Morissey's enige uitgangspunt is, dat er mensen zijn, die zo leven en dat je ze moet weergeven zoals ze zijn. Wat hem schokkend en ontroerend gelukte. Bombastisch Bankroof TRIANON De bankroof i szo perfect doordat de bankrover precies weet wat er no g hapert aan de perfecte beveiliging, die hij zelf aan legde en waardoor hij de minst verdachte figuur is. Bovendien rooft hij alleen vuil geld uit safeloketten van lui, die toch niet naar de politie lopen. Wel zitten ze hem nog achterna. Richard Brooks (van Blackboard Jungle, zijn eerste, en In cold Blood, zijn voorlaatste film), die het verhaal ook bedacht, heeft er een gejaagde, bijna wilde, film van ge maakt met een kortademige montage van allerlei actieflitsen door elkaar, met veel stadslawaai, alarmsignalen en dynamische muziek van Quincy Jones, met alles waar mensen neuro ses van krijgen als het lang zou duren. Hij koos er Hamburg voor, met zijn dokken, kaden, stations, luchthaven. De bestolenen doen in verdovende middelen, goktenten en prostitutie. Eerst is er de nieuwsgierigheid hoe de vlotte, intelligente en innemende meester-dief, goed gedaan door War ren Beatty, het zal klaarspelen. Dat Goldoe Hawn (van Catus Flower en Gril in my soup o.a.) zijn mede plichtige is maakt de zaak wel grap pig, want zij is een uiterst levendig en mal actricetje. Gert Fröbe, als de bankdirecteur, die er in tippelt, mocht het ook komisch doen. De louche figuren, waarbij Scott Brady en Robert Webber, gaan min of meer ook op de lollige toer. Ernstig heeft Richard Brooks zijn film be slist niet genomen, behalve dan als puur amusement. Als de operatie spannend geslaagd is gaan de zware schurken achter de lichtere aan, hol lend, hijgend, in scheurende wagens en denderende treinen, door sneeuw en ijs, in een lange jacht, of chase zoals dat heet Dat is meer vertoond en oorspronkelijk was Brooks dan ook nauwelijks (hij herinnert onder andere aan Puppet on a Chain), maar hij redt het door de vaart en de veelheid, die het nadenken tij dens het kijken verhinderen. Rex probeert het deze week eens met een combinatie van sex en grie zel in een film getiteld 'Nacht der verdoemden'. In Lido alweer voor de derde week het James Bond- succes 'Veel liefs uit Moskou', waar in spanning en geweld hand in hand gaan. In Luxor voor de tweede week de wonderbaarlijk gee^.o slap-stick 'What's up doe?' met Babra Strei sand en Ryan O'Nèa'. Camera tens lotte vertoont de minder indrukwek kende verfilming van de roman 'Woeste Hoogten'. VOORSCHOTEN Als aanvulling op de agenda voor de raadsvergadering geven B. en W. de gemeenteraad in overweging bij Gedeputeerde Staten bezwaar te maken tegen de voorgeno men herziening van het secundaire wegenplan 1968. Ondermeer wordt het tracé van de secundaire weg 16 (Leidse Baan) ge wijzigd. De weg zal niet verder lopen dan tot het ontmoetingspunt met het tracé van Rijksweg 11. G.S. stellen provinciale staten voor het weggedeel te Rijksweg 11-Leiden af te voeren van het secundair wegenplan, omdat het gedeelte van secundaireweg 16 ten noordoosten van Rijksweg 11 ligt in het gebied van het Leidse bestem mingsplan Stevenhoven. Dit wegvak krijgt een lokaal karakter en beantwoordt niet meer aan de eis in de desbetreffende Algemene Maat regel van Bestuur ter uitvoering van de Wet Uitkeringen Wegen, dat een weg een belangrijke verbinding dient te zijn voor doorgaand verkeer. KATWIJK AAN DEN RIJN 30 augustus, Groenteveiling: waspeen A I 340-490. A li 270-510. B I 330-690. B II 210. C II 320-340. bloemkool 6 I 129-149. 6 II 24-93. 8 I 81-134. 8 II 26-73. 10 I 82. 10 II 36. 12 I 66-105. prinsessebonen 100-120, bospeen 60-91, I 27- 72. spinazie 80-90, sla 11-26, andijvie 33-38. uien 570-740, krulpeterselie 19-23. selderij 21, rode kool 24-30. savoye kool 30. breekpeen 510-650. prei I 40-43, II 28. peterselie 27. spitskool 58. kroten 90-360. Aanvoer waspeen 103.000 kg, bloemkool LEIDEN Geboren: Esther D d v G Verhoeff en C C van der Velden; Wilhelraina P d v J M Slobbe en J G de Bok; Jacob J z v A F Frissen en E van Beelen; Johannes G v A F Frissen en E van Beelen; Johannes G II z V J A Soullié en J J Schotting; Pauline M d v D Honders en M M M Jagersma; Marieke Christine d v M Cohen en E C M Teske; Charlotte H P d v L W Mulder en C, Gljzenlj; Hessel M z v M Zandbergen en H II K van Spijker; Elisabeth R W S P d v J Noppe en W S P Klootwijk. Overleden: E L G Stoffer 15 mei 1940 man; E M Schrcuder 2 sep 1908 man. Gehuwd: H C A Kramp en E Quellhorst; D Schlolenburg en C W J Spek; J M Vermeu len en M Theunlssen; R E Gerrits en C A M Bakels; A Kieft en J J Vavler. WOUBRUGGE Geboren: Marianne d v M van Egmond en G Goedhart; Robertus PLC z v A P M Witteman en M H M de Groot: Wendy M d v N M van der Meer en E M W Lieverse. Ondertrouwd; Johannei J M vanderKlink Lieverse. Ondertrouwd: Johannes J M van der Klink en Martina H G van der Voorn. Getrouwd: Johannes A C Slingeland en Maria II J Knol. WOUBRUGGE Op vrijdag lseptember is de gemeente-secretarie de gehele dag geslo ten. Voor bijzondere gevallen kan men terecht in de morgenuren van 7-8 uur. Naar het oordeel van B. en W. kan hier van een motivering niet worden gesproken. De voorgenomen maatregel betekent wel, dat de directe aanha king van Voorschoten op het interlo kaal wegenbeloop, via het zgn. gordel- wegproject, komt te vervallen. Een belangrijke schakel in de verbindin gen tussen de gemeenten in de Leid se- en in de Haagse agglomeraties is hiermede van de baan. Het voorne men van de provincie om de Leidse Baan te situeren zoals is aangegeven, is in tegenspraak met de bedoeling van deze weg, die de city van Den Haag een rechtstreekse verbinding geeft met de Leidse binnenstad. LEIDEN Naar aanleiding van ee in mei van dit jaar uitgebracht rap port van het N.E.I. over de géwenste differentiatie van de in Leiden te bouwen woningen heeft het PSP- raadslid Herman Amptmeijer zich met een aantal vragen tot het college van B. en W. gewend. Amptmeijer is gebleken dat dit rap port vrijwel uitsluitend voor de Ste- venshofjespolder (Leidens laatste gro te bouwgebied) is geschreven en dat terwijl het NEI in juni van de raad opdracht heeft gekregen een alterna- tievenrapport voor het nieuwe wo ningbouwgebied op te stellen. Het rapport stelt bovendien dat er in de duurdere sector gebouwd zal moeten worden. In de raadsvergadering van 28 juni is gesteld dat alle mogelijkhe den voor de Stevenshof nog open lagen en ook werd Amptmeijer verze kerd dat de mogelijkheid nog open was om voor de Leidse woningzoeken den te bouwen. De tussenkomst van het rapport noopt Amptmeijer tot de vraag wanneer de opdracht voor het rapport is gegeven en door wie; bovendien wil hij weten wat het kostte en op welke begroting- NOORDWLJK Op het kruispunt Quarles van Uffordstraat-Duinweg heeft een 59-jarige huisvrouw uit Haarlem met een door haar bestuurde personenauto een 'noodlanding' ge maakt op de rolleygolfbaan van de heer Van Rhijn. Bij het oversteken van het kruispunt verleende zij geen voorrang. Er volgde een aanrijding, waarbij de bestuurster in paniek waarschijnlijk op het gaspedaal trap te. Zij schoot door de afrastering van de rolleygolfbaan, zweefde met de wa gen ongeveer vijf meter naar beneden en klapte vervolgens op een hek. De wagen werd totaal vernield. De vrouw liep letsel op aan de halswervel en moest naar het Academisch Zieken huis te Leiden worden overgebracht. NOORDWIJK De oranjevereniging Noordwijk-Binnen zette het driedaag se volksfeest voort met het altijd populaire tobbetje steken. Niet min der dan 65 dames en heren deden mee. De publieke belangstelling was enorm. Er ging steeds een gejuich op als de ringsteker miste en een water bad kreeg. De organisatie was in goede handen. Vlot werden de deelnemers naar de wagentjes gedirigeerd, maar niettemin duurde het geruime tijd voordat de lange lijst was afgewerkt. Prijswin naars: 1. Bert Wijnands. 2. Jac. van der Niet. 3. Nic. Jansen. 4. Jan Nop pe. 5. C. Verkade. 6. F. van der Zalm. 7. Jac. Steenvoorden. 8. Jan Peschier. NOORDWIJK Op initiatief van de Ver. van Hogere Politieambtenaren gaat een gezelschap van 56 Nederland se politie-officieren, waaronder ook enkele inspectriees, volgende maand een studiereis maken naar Canada. Tot de deelnemers behoren de Noord- wijkse korpschef, hoofdinspecteur J. F. Basten, en diens collega uit Zand- voort, de heer Van Maris. Men ver trekt op 8 september van Schiphol. spost het komt te staan. Ook wil hij weten of de wethouder van stadsont wikkeling tijdens het raadsdebat over de Stevenshofjespolder al op de hoog te was van het NEI-rapport, en zo ja. waarom het dan niet genoemd is. Het raadslid is van mening dat aanvaar ding van het rapport de mogelijkhe den voor sociale woningbouw dras tisch beperkt. Hij schetst het gedrag van de wethouder van stadsontwikke ling (Kret) tijdens die bewuste raads vergadering als 'bedrieglijk', indien hij op de hoogte was van het rapport. LEIDEN Op klaarlichte dag is woensdag een 68-jarige inwoner van Amstelveen in Leiden ontdaan van een diamant ter waarde van 25.452 en van zijn portemonnaie met 190. De Amstelvener miste zijn kostbaar heden na een ontmoeting met een groepje vreemdelingen dat hem de weg vroeg. De man wilde de steen laten taxeren en vervoegde zich daartoe gistermor gen bij het Rijksmuseum voor Mine ralogie te Leiden. Er werd een taxa tierapport opgemaakt en de waarde verlaten, op weg naar het station, of werd vastgesteld op 25.452. Nauwe lijks had de heer R. het museum hij werd aangesproken door een groepje van drie mannen en twee vrouwen met een Zuideuropees uiter lijk, die hem de weg vroegen. Ze hadden een plattegrond in de hand. Hij wees de vreemdelingen de weg. Ze toonden zich daar zeer erkentelijk voor en een van de mannen sloeg zelfs de hand om de schouder van de Amstelvener en beklopte hem op bij na genante wijze. Toen hij op het station zijn portemonnai ewilde pak ken, bemerkte hij dat hij die kwijt was eyenals de diamant die in een blauwe' cassette verpakt in zijn bin nenzak had gezeten. (Advertentie) Vanaf vrijdag 1 september nog eenmalig exclusief optreden voor slechts 1 maand (daarna vertrekt hij naar het buitenland) van In de bar 18.00 tot 19.30 uur en van 21.30 tot 0*30 uur. In het restaurant 19.30 tot 21.00 uur; van de Leiden, aan Rijksweg 4 Amsterdam - Den Haag cïBbabu i KANTOORINRICHTING BRANDKASTEN ift? KANTOORMEUBELEN DIREKTIEKAMERS MAGAZIJNKASTEN '0, KANTINEMEUBELEN TOONZALEN Geccfd LEIDEN Sedert het tijdstip dat de Leidse Schou&burg voor onbe paalde tijd voor het publiek werd gesloten in verband met de op han den zijnde restauratie, heeft direc teur Hans van Dam niet stilgezeten. Naast het samenstellen van een ge peperd programma voor het nieuwe seizoen (wij publiceerden hierover gisteren) ondernam hij een tweetal reizen naar magische menspersonen, die hem naar hij hoopte konden vertellen wanneer nu einde lijk eens met die restauratie zou worden begonnen. De beide ant woorden ('ze kwamen klakkeloos overeen') waren op zijn minst te leurstellend te noemen. Van Dam verstrekte de pers dezer dagen het volgende communiqué: Kort verslag van de komende ont- xoikkelingen met betrekking lot de restauratie van de Leidse Schouw burg, zulks volgens mevrouw 1. P. Pieterman-Zwart te Haarlem (hel derziende 'alles moet worden be zien in relatie tot de eewwigheid') en de astroloog Kadomi te Utrecht ('een ongelukkig gesternte'), november 1970: Besluit tot sluiting van de schouwburg; januari 1971: besluit tot restauratie van de schouwburg door de gemeen teraad; januari 1972: bericht van geen be zwaar hiertegen van Gedeputeerde Staten; november 1972: behandeling van het schetsontwerp in de gemeenteraad; i.v.m. procedure-moeilijkheden gaat de raad niet akkoord. Er moet dus een nieuw schets-ontwerp noorden gemaakt, waarvan de behandeling wederom twee jaar in beslag neemt, november 1974: nieuw schet-ontwerp in behandelin door de gemeent- raad; deze wordt goedgekeurd en de architect krijgt opdracht tot het in dienen van een definitief ontwerp; november 1976: het definitief ont werp in behandeling door de ge meenteraad; wordt afgewezen omdat inmiddels theaterstruktuur zo ingrij pend gewijzigd is, dat het plan to taal moet worden herzien, november 1977: het definitief ont werp wordt opnieuw behandeld door de gemeenteraad; maar omdat het totaal afwijkt van het schets-ont werp kan de raad er geen goedkeu ring aan hechten. juli 1978: het definitief ontwerp wordt ten derde male door de ge meenteraad behandeld. Nu blijkt dat de begroting (van januari 1971) dusdanig overschreden is, dat de raad er geen goedkeuring aan kan hechten. november 1978: er wordt een ver zoek gericht aan Gedeputeerde Sta ten tot goedkeuring van de kredieto verschrijding; november 1979: bericht van geen bezwaar van Gedeputeerde Staten; maart 1980: het definitief ontwerp wordt wederom door de gemeente raad behandeld en goedgekeurd; november 1980: aanbesteding i.v.m. invoering van de 31/2-daagsé werkweek duurt de restauratie geen 2'/2 maar 4 jaar. december 1984: in die tijd is het gewoonte om theaters op de laatste dag van het jaar te openen; dat gebeurt dan ook op 31 december 1984. Het is dan echter ook de gewoonte om in plaats van rotjes en vuurpijlen af te schieten openbare gebouwen in brand te stéken. He laas valt de keuze op de Leidse Schouwburg. George Orwell had on gelijk januari 1985: de gemeenteraad rea geert onmiddellijk en plaatst deze zaak op de agenda van de vergade ring van maandag 7 januari 1985. Helaas is de agenda zo vol dat men niet aan behandeling toekomt en het wordt verschoven naar maandag 14 januari 1985. Vele zaken heeft de raad dan te behandelen, nl. Gedeputeerde Staten heeft een bericht van geen bezwaar gezonden ten aanzien van de verbouwingen van de vm. Remonstrantse Kerk en het Cultureel Centrum van K O; de pachtovereenkomst met de heer Milikan loopt af; de raad wil discussiëren over de voordracht van het bestuur van K O met betrekking tot de vervulling van de vakature van de heer Van der Pompe. De PvdK (Partij van de Katholieken een rooms-rode coali tie) dient echter een motie in met het plan een nieuwe schouwburg te boHwen op het Schuttersveld- De oppositie ziet daar liever een zwem bad, maar toch wordt de motie aan genomen. De raad besluit, in af wachting van het gereed zijn van deze nieuwe schouwburg, voorlopig voorstellingen te doen organiseren in de Stadsgehoorzaal, het Rijnlands Lyceum en het LAKtheater. TROUW/KWARTET VRUDAG 1 SEPTEMBER 1972 REGIO L3

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3