'Krachtige inflatiebestrijding DP het ogenblik niet nodig' In Nederland krachtig loon-en-prijsbeleid nodig Bonaire maakt kans op olieraffinaderij Philips richt centrale financieringsmij. op ™joi logere nettowinst Oud-minister lij Bergoss Centraal Magazijn Wyers Moret en Limperg gaat multinationale samenwerking aan Ned. fondsen in New York Overschot op Britse betalingsbalans dit jaar veel kleiner Prijs van sherry gaat omhoog Koersen bankpapier in Amsterdam Holl. Beton leent onderhands Weer olievondst van Shell-Esso in de Noordzee Beurssluitingen DOW JONES INDEX New York vast gestemd Omzet en resultaat Holl. Beton Groep wijken niet erg af iUW/KWARTET VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1972 FINANCTëN EN ECONOMIE TPNOÜS19/K23 tevolgen geldontwaarding vaak niet ernstig MSTERDAM 'Naar onze mening kan slechts met stelligheid gesproken worden over nadelige ge- olgen van inflatie wanneer de lopende rekening van de betalingsbalans tekorten gaat vertonen of de werkgelegenheid er door wordt aangetast. Op het ogenblik is een krachtige inflatiebestrijding niet no- Dit stelt dr. L. F. van Muiswinkel, hoogleraar in de staatshuishoudkunde aan de Vrije Univer- iteit in een pre-advies voor de Accountantsdag op 21 september in Rotterdam. ern van het betoog van prof. Van uiswinkel is de vraag of de gevolgen an inflatie ernstig zijn. Zouden de fvolgen van inflatie beperkt blijven it louter nominale veranderingen in llerlei economische grootheden (de •ële verhoudingen blijven onbe- aerd), dan kan men de dans rond men en prijzen een wellicht overbo- ig doch onschuldig vermaak noe- ien', zo meent hij. De hoogleraar herinnert er allerleerst jan, dat die reële verhoudingen aller- linst onaangeroerd blijven. Er is een samenleving te bedenken, waar len het steeds volledig met elkaar ens is over de verdeling van het ationaal inkomen tussen de over- leid, de ondernemerswinst en de lo- ien. Niemand kan exact aangeven reik percentage bijv. de overheidsbe- tedingen behoren uit te maken van et nationaal inkomen. In de laatste jd valt in Nederland een opmars van e collectieve sector te constateren, naar de private sector verzet zich aartegen en tracht het aandeel van e private bezittingen te verdedigen. )e verdedigingswapens vindt men in fwenteling van premie- en belasting- Iruk en in een beroep op inflatoire inanciering. Al met al wordt het onflict tussen overheid en particulie- e sector uitgevochten over de rug fan het prijspeil en wie is er in dat eval verantwoordelijk voor de infla- ie? aldus prof. Van Muiswinkel. 'erkeerd geschat laar niet alleen de rivaliteit tussen Ie verschillende bestedingscatagorieën 5 oorzaak van inflatie. Deze kan ook intstaan doordat men zich gezamen- ijk vergist in het groeitempo van het lationaal inkomen. Wanneer het reële lationaal inkomen bijv. geruime tijd en groei van 5 pet per jaar vertoond iceft zullen alle bestedingscategorieën tich daarop instellen. Loopt het groei- lercentage terug, dan moet ieder zich anpassen, omdat anders de gezamen lijke bestedingen het nationaal inko- Prof. dr. L. F. van Muiswinkel men gaan overtreffen. Een ibestedings- inflatie kan tenslotte ook uit het buitenland stammen. Als het inflatie- tempo in het buitenland hoger is dan bij ons, treedt een sterke vraag naar exportprodukten op, waardoor we in flatie importeren. Om te bezien of inflatie inderdaad nadelig is gaat prof. Van Muiswinkel enkele inflatoire processen na. Wat gebeurt er, wanneer het prijspeil stijgt door toegenomen overheidsuit gaven? De prijsstijging wordt door de particuliere sector te hulp geroepen ter verdediging van haar deel in het nationaal inkomen. Zonder deze te genstand zou de collectieve sector ver der zijn opgerukt. Sommigen beoorde len de verdedigingsacties van de par ticuliere sector negatief, dat zo zegt de hoogleraar juist is als collectieve voorzieningen van uitzon derlijk belang achterwege blijven. An deren veroordelen de verdedigingsac- ties niet en wijzen erop dat de over heid naast het aanpakken van nieuwe activiteiten het snoeimes kan zetten in overbodig geworden uitgaven. Niet zonder meer Of de poging van de overheid haar aandeel in de koek te vergroten nu lukt of niet, in het algemeen is het zo, dat de bestedingscatagorie, die haar aandeel wil vergroten daar net zonder meer in slaagt. Dat hoeft niet in alle gevallen en door iedereen als ernstig aangemerkt te worden, vindt prof. Van Muiswinkel. Hij bestrijdt verder, dat de inflatie de inkomens verdeling nadelig beïnvloedt. Men kan zich afvragen of het prijspeil stijgt, omdat door sommigen een verschui ving in de inkomensverdeling gewenst wordt of is het juist andersom: is de verschuiving een gevolg van de infla tie? Prof. Van Muiswinkel houdt het op het eerste. Een duidelijk voorbeeld hiervan is de loonkosteninflatie, (een vorm van geldsontwaarding, waarbij de lonen stijgen zonder dat de vraag naar goe deren en diensten het aanbod te bo ven gaat). Bij deze looniinflatie trach ten de werknemers hun deel in het nationaal inkomen te vergroten en de trekkers van het overig inkomen grij pen naar het wapen van de prijsstij ging ter verdediging van hun belan gen. Wanneer de doorberekening van de overmatige loonstijgingen geheel lukt, blijft de inkomensverdeling on gewijzigd. Of deze gang van zaken nu ernstig is of niet hangt af van de vraag of men de inkomensverdeling wil veranderen. Verdeling niet anders De pre-adviseur gelooft niet, dat de inkomensverdeling er in Nederland heel anders zou hebben uitgezien, wanneer gestegen loonkosten door een strak prijsbeleid niet doorberekend zouden kunnen worden. De reële krachtsverhouding tussen werknemers en werkgevers wordt niet door infla tie veranderd of versluierd. Als beide partijen wisten, dat doorberekening van hogere lonen in de prijzen onmo gelijk was, dan zou de nominale loon stijging geringer zijn geweest. Het inflatieproces brengt op dit terrein geen onbedoelde verschuivingen voort. 'Ook de inkomensverschuiving ten na dele van gepensioneerden is geen on gewild gevolg van inflatie', zegt prof. Van Muiswinkel. Prijsstijging is voor deze groep onplezierig, maar de diep ste oorzaak is onze onwil een groter deel van het nationaal inkomen aan de gepensioneerden ter beschikking te stellen. Hogere pensioenpremies zou den moeten worden betaald en daar toe zijn de actieven niet bereid. Is inflatie nadelig voor de werkgele genheid? In een situatie, waar over heid, bedrijven en particulieren sa men meer uitgeven dan het nationaal inkomen in eerste instantie niet. De vraag naar goederen en diensten over treft de produktiemogelijkheden en volledige werkgelegenheid zal verze kerd zijn. Slechts als de dan aan de gang zijnde bestedingsinflatie harder gaat dan in het buitenland, ontstaat er een gevaarlijke situatie, omdat on ze export dreigt in te krimpen. Dit is een ernstige consequentie van infla tie. Geen prijsstabiliteit Prof. Van Muiswinkel acht prijsstabi liteit in Nederland onmogelijk, als de inflatie in het buitenland doorgaat. Dit zou leiden tot omvangrijke over schotten op de lopende rekening van de betalingsbalans en een voortdu rend gespannen arbeidsmarkt. Zoiets leidt op den duur tot een uitbarsting zoals de loonexplosie van 1963. De pre-adviseur wil streven naar een zo danig binnenlands inflatietempo, dat de lopende rekening van de betalings balans in evenwicht is of bijv. voldoet aam de nonn van een overschot van 1 pet van het nationaal inkomen. Daar de lopende rekening reeds het gewen ste resultaat oplevert, is een krachtige inflatiebestrijding niet nodig. Wan neer het imfllatietempo toch te hoog zou worden, dan zou bij bestrijding de nadruk moeten vallen op die in strumenten. die de particuliere inves teringen niet nadelig beïnvloeden of zelfs stimuleren. Volgens prof. Van Muiswinkel is dat een strakke loonpo litiek. Lieftinc k: sociale voorzieningen matigen OSS Het netto resultaat van Kon. Tapijtfabrieken Bergoss is in het eer ste halfjaar 1972, vergeleken met de- jelfde periode van 1971 gestegen van ƒ874.000 tot 1,09 min. De omzet steeg in de eerste zes maanden van 1972 met ca. 20 pet. Het brutobedrijfs- resultaat mam toe van ƒ2,29 min. tot 3,36 min. AMSTERDAM 'Er wordt in Nederland veel te veel uit de staats ruif gegeten. Verder worden er te veel excuses aangevoerd om niet te werken of om meer te verdienen dan de prestatie waard is. Daar moet men rigoureus tegen optreden.' Dit zegt dr. P. Lieftinck, oud minister van financiën, tegenwoordig lid van het college van be windvoerders van het Internationale Monetaire Fonds in een inter view met Elseviers Weekblad. 0p dc 7,75 pet obligatielening van ƒ13 min. ten laste van de Stichting 'Het Hooghuys' te Etten-Leur is voor een dusdanig bedrag ingeschreven dat bij de toewijzing een belangrijke re ductie moet worden toegepast. Indië, Indonesië en Maleisië drie landen die tezamen circa 60 pet. van 's werelds peperproduktie voor hun rekening nemen hebben te Bang kok gezamenlijk een pepergemeen schap gesticht. Een buitengewone aandeelhoudersver gadering van AMEV is zonder hoofde lijke stemming akkoord gegaan met een statutenwijziging die het mogelijk maakt preferente aandelen uit te ge ven. Hiermee wil het bestuur een mogelijke overval op de onderneming voorkomen. Drs. Lion Coren zal op 15 januari 1973 in dienst treden van het Erdal- concern in Amersfoort. De heer Coren is hoofd van de afdeling financiële zaken van het SHV-concern en verder buitengewoon lector in de bedrijfseco nomie aan de Kath. Universiteit in Nijmegen. Het is de bedoeling dat de heer Coren in de loop van 1973 zal worden benoemd tot lid van de raad van bestuur van Erdal, als opvolger van de heer A. J. Pieters, die dan zal worden voorgedragen als commissaris. De vervoersbonden hebben uiteenlo pende commentaren gegeven op de verhoging van de NS-tarieven. De re acties variëren van 'een onzinnige daad voor een regering die zegt dat ze het openbaar vervoer wil bevorderen' (Ne derlandse bond van vervoerspersoneel) tot 'Gezien de budgettaire problemen begrijpelijk' (Algemene clir. bond van vervoerspersoneel De Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven (VEG) is akkoord ge gaan met een fusie van deze organisa tie met de Vereniging Samenwerking Regionale Organen Gasvoorziening (SROG). Er ontstaat hierdoor een overkoepelend orgaan van de Neder landse gasdistributiebedrijven. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het etlefonisch effectenverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. Tussen haakjes de officiële slotkoers van gis termiddag. AKZO 74.80—75 (75) Hoogovens (72,30) Kon. Olie 125,80 gb—126 (126,10) Philips 56,30—56,40 (56,10) Unilever 149,60—150,20 (149,60) KLAI (115,50) Volgens dr. Lieftinck moet een krach tig loon-en prijsbeleid worden ge voerd. Een overheid die dat niet aan durft of daar niet aan wil, zal gecon fronteerd blijven met de problemen waar Nederland op het ogenblik mee zit. 'Onder de huidige omstandighe den', zo zegt hij, 'ben ik geen tegen stander van ingrijpen in de lonen en de prijzen. Je kunt haast niet om ingrijpen heen.' KOPLOPER 'Nederland', aldus dr. Lieftinck, die vlak na de oorlog bekendheid ver wierf door zijn geldzuivering, 'is de koploper van de inflatie in West- Europa. Er zal een nauw verband moeten worden gelegd tussen lonen en prestatie. Er moet ongetwijfeld gematigd worden op het punt van de sociale voorzieningen. Die zijn in be paalde richtingen al te ver doorge schoten.' 'In Nederland', zo zegt de ex-bewinds man, 'is het een vanzelfsprekende zaak geworden dat er elk jaar een reële loonsverbetering tot stand komt. Ons kostenpeil loopt het gevaar zó onaantrekkelijk te worden, dat Neder- land zich geheel uit de markt prijst. Een manier om daaraan wat te doen is het opheffen van het systeem van indexeringen en met name het af- Principe-akkoord met V.S.-gegadigde Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De mogelijkheid bestaat dat ook het eiland Bonaire in de Nederlandse Antillen een olieraffinaderij krijgt. De regering van de Antillen en het eilandbestuur hebben in principe overeen stemming bereikt met de Northville Industries Corp. uit New York. De raffinaderij en de ontzwavelingsfabriek krijgen een capaciteit van 50 tot 75.000 barrels per dag. De mogelijkheid is aanwezig voor uitbreiding van deze capaciteit tot 200.000 barrels per dag. De nieuwbouw van het centraal magazijn van Wijers in Maarsbergen is voltooid. Het magazijn behoort in Europa tot de modernste in zijn soort. Het maakt een efficiënte distributie mogelijk van breedtapijt, gordijn- en meubelstoffen en vitrage. EINDHOVEN Philip's Gloeilampenfabrieken gaat over tot de op richting van een centrale financieringsmaatschappij: Philips Finance Co. Het besluit is genomen om een bundeling tot stand te brengen van de binnen het Philips-concern bestaande en nog op te richten financieringsmaatschappijen, die werkzaam zijn op het gebied van commerciële financieringstransacties. ROTTERDAM Het accountantskan toor Moret en Limperg, registerac countants. en Moret, Gudde, Brink man en Co., belastingadviseurs, zijn een samenwerking aangegaan, met de Deutsche Revisions- und Treuhand- Aktiengesellschaft Treuarbeit, accoun tants en belastingadviseurs en de Franse groep Société d'Expertise- Comptable Fiduciaire de France (Fi- dex). Deze joint-venture die Interfides is gedoopt, heeft zijn hoofdkantoor in Brussel. De multinationale samenwerking op het gebied van acountancy en advies verlening in ruime zin is tot stand gekomen ten behoeve van multinatio nale opdrachten van de partners, die hun zelfstandigheid blijven behouden. De partners zullen nauw samenwer ken ten einde een gecoördineerd pak ket van diensten in de Europese Ge meenschap en daarbuiten te kunnen aanbieden. Het voordeel van deze wijze van sa menwerking bestaat hierin, dat de multinationale opdrachten gecoördi neerd kunnen worden uitgevoerd met volledige gebruikmaking van de loka le kennis van ieder der partners. De Société Fiduciaire de France en de Deutsche Revisions- und Treuhand- Aktiengesellschaft Treuarbeit behoren in hun land tot de grootste organisa ties op hun vakgebieden. Als 'repre sentative' voor Groot-Brittannië is tot dc groep Interfides toegetreden Jo- solyne Layton-Bennet Co., charte red accountants. De nieuwe vennootschap, waarvan alle aandelen in het bezit zullen zijn van Philips' Gloeilampenfabrieken, wordt gevestigd in Eindhoven. Het maat schappelijk kapitaal zal 100 min be dragen. Hiervan zal 20 min geplaatst worden. Een toenemend deel van het vermo gen van het Philips-concern wordt gebonden door commerciële financie ringstransacties, zoals het verlenen van handels- en afbetalingskredieten, het verrichten van leasing- en rental- De Amerikaanse maatschappij zal zelf de leidinggevende posities bezitten, maar garandeert het eilandbestuur werkgelegenheid voor zeker 125 Bo- nairianen. In de op Bonaire uitgege ven verklaring over het nieuwe pro ject wordt gezegd dat bij deze vesti ging rekening zal worden gehouden met de Antilliaanse wetgeving met betrekking tot de vervuiling van lucht, water en land. De raffinaderij zal zelf in de eigen behoefte aan elektriciteit en zoet water voorzien; het laatste door middel van destillatie van zeewater. Bonaire is het meest oostelijk gelegen van de drie Benedenwindse eilanden en het enige van de drie dat nog niet een olie-industrie herbergde. Curacao is sinds de jaren van de eerste wereld oorlog vestigingsplaats voor een Shell- raffinaderij en Aruba kreeg in de jaren twintig een vestiging van de Lago. Bei de eilanden kregen daardoor een gewel dige economische impuls. Wat dit be treft is een vergelijking van dc bevol kingscijfers al illustratief: Curasao 145.000 inwoners. Aruba 60.000 en Bonaire slechts 8.000. De hoop voor een economische op bloei van Bonaire was de laatste jaren vooral gevestigd op het toerisme (het eiland is een wereldberoemde flamin go-kolonie) maar door allerlei oorza ken is de/e ontwikkeling niet of nau welijks van de grond gekomen. Kon. Olie noteerde op 31 augustus S 38% 39'/» (39—%); Philips 17li—17%—' Unilever 46—% (45%—46U) en KLM 35% (35%). Opgave duPont, Glorc, Forgan. AMSTERDAM, 13 augustus Con stante prijzen: Londen 79065-7.9115, New York 3.22825-3.23075, Monteal 3.282753.28525, Parijs 64.485-64.535, Brussel 7.34657.3515, Frankfort 101.220-101.270, Stockholm 68 345- 68.395. Zürich 85.410-85.460, Milaan 55.575-55.625, Kopenhagen 46.870- 46 920. Oslo 49.38049 430, Wenen 14 0211 03. schaffen van het doorberekenen van de indirecte, kostprijsverhogende be lastingen in de lonen.' GOUD Ten aanzien van de monetaire situatie in de wereld zegt dr. Lieftinck te verwachten, dat er op de komende jaarvergadering van het IMF niets zal gebeuren. Wel bestaat z.i. de kans, dat men in de eerstvolgende jaren serieus om de tafel gaat zitten. 'Het korte-termijn-probleem van het goud grijpt al zo diep in het gebruik van de reserves in. dat daaraan iets moet worden gedaan. Maar de tegenstellin gen zijn zo scherp', aldus dr. Lief tinck. Met name de goudprijs baart ernstige zorgen. 'Ik ben er voor', zo zegt de oud-minister van financiën, 'dat men afspreekt dat. de officiële monetaire goudprijs niet wordt verhoogd. Er moest dus iets gebeuren aan de vrije goudprijs. Voorwaarde om te slagen is echter, dat men absoluute zekerheid schept jegens de wereld en vooral jegens de speculanten, dat de officiële goudprijs niet omhooggaat.' Wat de positie van het goud betreft meent dr. Lieftinck dat goud als mo netaire reserve niet aan betekenis moet winnen. Elke verdere vermeer dering van de wereldreserves moet uit andere bronnen dan het goud komen. LONDEN Doordat het aandeel van Engeland in de wereldhandel kleiner is geworden, zal het overschot op de Britse betalingsbalans verminderen van 950 miljoen in 1971 tot 175 miljoen in 1972. Deze voorspelling wordt gedaan in een rapport van het National Institut for Economie and Social Research. De statistici zijn tot de slotsom geko men, dat de „zwevende" koers van het pond sterling tussen nu en medio 1973 in feite zal neerkomen op een devaluatie van gemiddeld 7 pet. De aanzienlijke verslechtering van de Britse concurrentiepositie op het ter rein van de export in de afgelopen anderhalf jaar kan slechts ten dele door een dergelijke devaluatie worden goedgemaakt. Men verwacht, dat het Britse aandeel in de wereldhandel zal blijven afnamen. Volgens het instituut zal de Britse invoer dit jaar met ongeveer 9,5 pro cent toenemen, in hoofdzaak als ge volg van hoge deviezenkosten verbon den aan de aankoop van buitenlandse schepen en vliegtuigen. Verwacht wordt dat de betalingsbalans van En geland tot midden volgend jaar een klein overschot zal vertonen. Daarna zal een geleidelvike verbetering intre den. ZAANDAM Het glaasje sherry, een in Nederland zeer gewilde drank, zal binnen af zienbare tijd tot 20 pet duurder worden. Dit meldt Aller Hande, nieuwsblad van Albert Heijn. De Spaanse regering heeft nl. besloten de mimufprijs te ver hogen. Bovendien gaat Spanje een meer nauwgezette controle op de voorraden en de export van sherry uitoefenen. Om deze maatregelen kracht bij te zetten is een exportvergunning onder de naam 'carte de exportador sectorial' ingevoerd, waaraan als belangrijkste voorwaarde ver bonden is. dat ten hoogste 40 pet van de voorraad naar het buitenland mag worden uitge- /oerd. Daarnaast moet een be- •aald gedeelte van de export winst worden gestort ieen speciaal fonds, dat wordt aange wend voor de financiering van propaganda door sherry-wijnen. Aanvankelijk hadden EEG-be- sluiten. waardoor importeurs in bepaalde gevallen een korting krijgen op het zg. buitentarief, bij sherry-liefhebbers hoop op een goedkopere slok gewekt. De verwachting werd evenwel in de grond geboord door een te genmaatregel van de Spaanse overheid, nl. het invoeren van een exportheffing van 4,50 tot 6.50 peseta's per liter. Het ge volg is, dat de genoemde kortin gen in feite niet ten goede komen van importeurs in de EEG-landen- maar van de Spaanse exporteurs. De gepeperde Spaanse maatrege len treffen vooral de Neder landse consument, die zich de aatste jaren heeft ontwikkeld tot de grootste sherry-drinker ter wereld met ca. 2,5 liter per hoofd. Dit komt neer op bijna de helft van alle in ons land genoten wijnsoorten. Verwacht wordt dat dit jaar niet minder dan een slordige 30 miljoen li ter onze grenzen zal binnenstro men. transacties en het fiancieren van projecten. De oprichting van de nieu we onderneming maakt het mogelijk dergelijke financieringstransacties ge coördineerd te behandelen AMSTERDAM De advieskoerscn voor buitenland bankpapier, zoals die vandaag in Amsterdam van kracht zijn, luiden: Dollar 3.19-3.25 Ponden 7.79-7.99. Belgische frs. 7.24-7.39. Dm 100.25-101.75. Lires 53.00-55.50 Escudo 11.70-12.30. Can. Dlrs. 3.23-3.30 Franse frs. 66.00-68.00 Zwitserse frs. 84.50-86.00. Zweedse kr 66.75-68.75. Noorse kr. 48.00-50.00. Deense kr. 45.50-47.50. Oostenrijkse sch. 13.95-14.20. Pesetas 5.00-5.25. Fin. Mark 76.50-78.50. Joeg. din. 17.50-20.50. Gr. dr. 10.40-11.40. DEN HAAG De gang van zaken bij de Holl. Beton Groep in het eerste halfjaar 1972 bevestigde de verwach ting, dat de omzet en de resultaten over 1972 niet sterk zullen afwijken van die over 1971. De stijging van de werkvoorraad sinds het begin van het jaar heeft zich verder voortgezet. De liquiditeit handhaaft zich op een redelijk peil. Met het oog op belang rijke investeringen, welke de HBG voornemens is in de loop van dit jaar te doen. is bij een tweetal institutio nele beleggers in Nederland een le ning aangegaan van in totaal 10 miljoen, rentende 7,5 procent voor conversie-prijs is vastgesteld op 108 een periode van 15 jaar. Gedurende deze looptijd hebben de beleggers op tie het krediet om te zetten in een converteerbare obligatielening. De per aandeel van nominaal 20. LONDEN Shell-Esso, het Brits- Nederlands-Amerikaans oheconsorti- um heeft opneuw in de Noordzee olie gevonden. De vondst ligt ongeveer 140 km noordoost van de Shetland-eilan- den en ca 36 km ten westen van het zg. Brent-olieveld, waar Shell-Esso eerder deze maand de op één na grootste Britse olievondst in de Noordzee deed. Deskundigen zijn van mening dat de ndeuwe vondst, onofficieel het Corrno- rant-veld genoemd, wellicht gTOter dan Brent zal blijken. Deskundigen van de betrokken oliemaatschappijen zijn echter wat voorzichtiger in hun schattingen. Zij willen slechts kwijt, dat het onderzoek van de put tot nu toe bemoedigende resultaten heeft op geleverd. De beschikbare gegevens vormen een aanwijzing dat oliewin ning op commerciële basis mogelijk is. De jongste bekendmaking, ondersteunt intussen de hoop van Britse oliedeskundigen. dat om streeks 1980 de Britse vraag naar olie voor ongeveer de helft kan worden gedekt met olie uit de Noordzeebo dem. AMSTERDAM In verband met Labour Day zijn alle Amerikaanse en Canadese beurzen en markten op 4 september gesloten. Op deze dag zal ook geen notering op de wolmarkt in Roubaix (Fr.) tot stand komen. Indust. Sporen Utt). Obi. Mods 29 aug. 954.70 231.20 110.69 74.15 430.2 30 aug. 957.86 231.70 110.43 74.20 429.8 31 aug. 963.73 232.40 110.56 74.15 432.4 Aaod. Ubl. Tol. H. L. 29 aug. 12.300 15.030 1.743 620 784 30 aug. 12.470 14.370 1.742 713 658 31 aug. 12.340 13.880 1.726 791 579 Koersen in Montreal l/S 31 68.17 29/8 Asbestos Corp. 20% Canada Fund. «3.27 Consol Batlturst 16', i6'i 1»% Dom Tar Chero 16% 16J-J 16 -j Husky 15% 18% IS Nat. Gas 15% 15% 14% Mass. Ferguson 17% 17% t<% Nat. Resources 8.SOL 8.25L I.ZU< "»hell Canada 49% 49% 49 Idem Warrants 29% -® 28:, NEW YOKK AiT InduMrn Aid i yBiiaiiiid Am EU. n Power Am Metal Climaa Am Motors Ain smell and Kei Am lel and lel Anipex RIJSWIJK De gang van zaken in het eerste halfjaar 1972 bij Holland- schc Beton Groep bevestigt de reeds eerder uitgesproken verwachting dut omzet en resultaten over 1972 niet sterk zullen afwijken van die over 1971, aldus de raad van bestuur in een tussentijds bericht. In 1971 be droeg de omzet ƒ932 min en dc nettowinst ƒ15,8 min. De stijging van de werkvoorraad sinds het begin van het jaar heeft zich verder voortgezet. Deze stijging betreft echter niet alle sectoren. In het bijzonder voor de wegenbouw en de metaalsector blijft de markt moeilijk. De liquiditeit handhaaft zich op een redelijk peil. Met het oog op de belangrijke inves teringen, welke BG van plan is in de loop van dit jaar te doen. is bij twee institutionale beleggers in Ne derland een lening aangegaan van in totaal 10 min tegen 7,5 pet rente per jaar voor een periode van 15 jaar. Gedurende deze looptijd hebben de beleggers optie het krediet om te zetten in een converteerbare obligatie- In ing. De conversieprijs werd vastge steld op 108 per aandeel van nom. 20. Atlanl Kulifii'ld B.-ndix Bethlenrm Steel Bni'iliK Burlington Ind if IC MarinatiHn 64% 31% 31% 3K% 3!'% S3 61' (it'll Pubi unl üi'ii lui Hiid Uec .'•ellv Oil Gillette cii in bul Brothers G""Uyear I and K Gulf Uil Illinois t'oiiir Ind 66% 25% 78% 33», 33% 18% 16% 408 408% 37% 37», 34% 35% 36% 58% 55% 551', oil Cupper 23% ling lemen Vnuuh 9-» l.lMnn Industries 1>% Lockheed Aircraft 9% Manor 2»% M i run Marietta 21% Mav Dep Store» 41% Midoimel UoURlas 35% Mobil Oil Admiral Corp AlleKln-ny Pow Akzniii, Am standard AmsicJ Ind Can Breweries Cerro Chadbnurri Uotb Chase Select t-d Columbia Gas Nah sco Nat Cash Ki-Ki-irr Nat Uisltt »nd Ot \at Gvnsuin Nal Steel \yt Lead Ind Nprih Am Hot kw. I til Bnk for Kec Int Flav Hat Ini Paper 4) Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroper 53% 53% 35% 35% 19% Pacific Gas and El Penn Central Pept.no Phelps Uodge Philip Morris Philips Petroleum Procter and Uauib RCA Republic Steel Revnotds Ind Royal Dutch Petr Santa Fe Ind Sears Roebuck l •-hell Oil Southern Southern Pacific Southern Railway sperrv Rand Standard oil Cal. Standard oil Ind Siandwrd Oil N J Siudehaker-Worthi Sun Oil Ieiacn leis» Gull lexas Insdrum. I Iransanierica 29% 29% 3% 3% 87 39% 39?, 86% 102% 103% 35% 35% 96% 96% Unilever Union carbide Umroal United AircraH United Brand* u s steel IH H 35 35% 98%98%b 75% 75% 59% 51 43% 41 25 25% 35% 35% 22», 22% Leaasco 21% 21% Lone Star Cement 21 25TJ I ehmar. 17% 17% Western Union Wextinuhouse El Wool worm 37% 38% 12% 12% 29% 29% 53'4 54% 43% 43% 37% 87% Nat Can 16% 18?, NV Centf A 9% »%b North West B 69% 68% N Arner philips Co 35% 35% Occidental Petr 14% 15% Standard Brands Tandy Corp. Unton Elect United Corps l.'ni'ed Gas Wes'ern Bancorp

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 23