Wim Ruska naast Geesink Wat is 'werkelijk Olympisch niveau'? R9P Nederland op de Spelen Oran j e-zwemploeg totaal overstuur Monsels in tweede ronde uitgeschakeld Alleen Staartjes blijft in kopgroep Vijfkampers nog in achterhoede Military-avontuur eindigt in debacle Waterpolo-team zonder inspiratie Klaus Glahn onbetekenend obstakel voor oppermachtige Amsterdammer München 1972 Mark Spitz op weg naar uniek record Gewichtheffer eerste slachtoffer doping-controle Achtervolgers Tjj ^OUT/KWARTET VRIJDAG 1 SEPTEMBER 197 SPORT T13/K17 ikkac dag rord^an onze speciale vers] CHEN 'Je denkt niet. n, wuet is een reflex'. Willem Ruska kome^ 32reageerde onwezenlijk pioeialm op de verovering van de gouden medaille in de zwaar- rgaogewichtklasse. De Amsterdamse judoka moet zelf nauwelijks be et dseft hebben voor welk een ver- >ereihikkelijke finale bij tegen de rieniiV/estduitser Klaus Galin in het ^«Jlympiseb toernooi gezorgd uidejieeft. Precies 1 minuut en 43 spe€feeconden hield Glahn zich staan- il h«de. Daarna zette Ruska een ^'ineesterlijke Harai Goslii in. Zijn opponent zwiepte metershoog jk 4^oor Müncliense judohal. De \arde smak die daarna volgde doej r3Cht Nederland voor de twee- rksue keer een gouden medaille in rdoffl]iet Olympisch judotoernooi. Z^Anton Geesink, de Utrechtse reus, die Beekjn 1964 in Tokio voor een zelde triomf CZOrgde, sprak onmiddellijk over het Berlfeit, dat hij nog nooit een judoka zo er ^zelfverzekerd aan het werk heeft ge- inn8zien als Wim Ruska in zijn finale partij tegen zijn Westduitse concur rent. Eerder al had de toekomstige coach van het Nederlands judoteam >rigj Glahn verslagen. Daarna volgde, in de iginj halve finales, een overwinning op be- toer slissing tegen zijn Japanse vriend Ni- Door shi Mura. Zo overtuigd en zo vol zelfvertrouwen werkte Ruska toen al, dat hij in die partij tegen zijn opponent begon te praten en te lachen. Ruska: 'Nishi Mu ra en ik zijn goede vrienden. Als ik in Japan logeer ben ik altijd een paar dagen bij zijn ouders. Ik had zijn va der beloofd dat ik een goede en eerlij ke partij tegen zijn zoon van zou ma ken. Als ik tenminste tegenover hem kwam te staan. Tijdens die partij heb ik Nishi Mura aan die belofte herin nerd. Tijdens die partij heb ik Nishi Mura aan die belofte herinnerd. Waar op hij antwoordde dat hij graag tegen mij echt wilde vechten. En dat lachen speelde natuurlijk mee om de tegen stander mentaal aangeslagen te ma ken'. Wim Ruska in zijn partij tegen de Westduitser Glah n. oj® Ruska reageerde opgelucht, nadat hij fclahn in eigen huis op de mat had geworpen. Achteraf kan men stelen d< dat hij vrij gemakkelijk die door velen verwachte medaille veroverd heeft. Zelf zegt Ruska hierover: 'Het lijkt al tijd simpel, maar toch hoop ik zoiets nooit meer mee te maken. Deze me daille is een pleister op de wonde voor alles wat ik er voor heb moeten doen'. En over de Harai Goshi die hij sinds vele jaren voor hef eerst weer tegen de Westduitser gebruikte: 'Vroe ger gebruikte ik deze worp voor de aanval, tik ben ervan afgestapt, om dat ik iets nieuws wilde zoeken. Op deze manier bevredigt de sport mij het meest. Zoeken naar de evolutie in de techniek. Dat vind ik leuk.' De voorbereiding op dit toernooi Ruska heeft het meermalen gezegd kon niet beter. De harde training gedurende het verblijf van drie maanden in Japan zette Ruska thuis voort. Het betekende iedere ochtend vroeg trainen met wat rustperioden er tussen door tot 's avonds laat. En dat duurde zo tot en met de voorlaat ste dag. Maar dat neemt niet weg, dat ook voor de laatste uren een scenario was vastgelegd. Want na het ontbijt gistermorgen en één uur ruston voor Ruska had bondsvoorzitter Jaap Met horst een diepzinnig en langdurig gesprek met Ruska over zijn ervarin gen in Japan, over de veranderingen die daar op til zijn, over het Japanse voorstel aan de internationale federa tie om het aantal gewichtsklassen uit te breiden, over de problemen van het judo in de gehele wereld en natuurlijk over de toekomst van het Nederlandse judo. Methorst: 'Ik heb in de loop der jaren een heel andere Ruska leren kennen dan vroeger. Het gesprek ging erg diep. Ruska heeft een bepaalde me ning over het judo. In Japan wil de nieuwe generatie niet meer tegen ie dereen judoën, maar wel tegen mensen uit de eigen gewichtsklasse. Tot voor kort ging een lichtgewicht rustig tegen over een zwaargewicht staan en liet zich een paar uur gooien. Daar voelt men niet veel meer voor. Een oudere groep is het met die ontwikkeling niet eens en daar heeft Ruska zich bij aangesloten'. Zo zaten Methorst en Ruska in het zonnetje in de vensterbank van de flat zo'n anderhalf uur te praten. Methorst: 'Niet omdat het de juiste tijd was om dit soort dingen te bepra ten, maar wel omdat het beter was dat Ruska de wedstrijden even zou vergeten zonder uit de judosfeer te geraken. Zonder dat het de bedoeling was heeft mij dit gesprek nog meer vertrouwen gegeven in zijn bondstrai- nerschap'. Zo'n half uur, voordat de wedstrijden begonnen, zat Ruska al op de tribune om alvast te wennen aan de sfeer in de immense basketbalhal, waar dit zwaargewichttoernooi werd gehouden. De man wilde niets aan het toeval over laten, want naast zijn wereld kampioenschap in 1967 en 1971, zijn tweede plaats in de strijd om het wereldkampioenschap in 1961 en zijn Europese kampioenschappen in 1966, '67, '69, '71 en 1972 vond hij dat hem nog één titel ontbrak: de Olympische. Een dikke twee uur, nadat Ruska de hal was binnengestapt was hij al ze ker van brons. Ruska keek eerst rus tig toe hoe zijn voornaamste tegen stander de Westduitse Klaus Glahn eerst Adrian Atvoo uit Madagaskar snel tegen de mat wierp en vervol gens met heel wat meer moeite de Spanjaard Ojeda Perez versloeg. Ruska's eerste tegenstander, de Ma rokkaan Benkassou leverde geen pro blemen op. Na 29 seconden was het gevecht al geëindigd. Met het rechter been veegde Ruska de Marokkaan on deruit. Zijn volgende tegenstander, de Amerikaan Douglas Nelson, hield het 81 seconden vol, maar toen haalde Ruska links uit. Uitzonderlijk fraai was het gevecht dat hij tegen Klaus Glahn leverde. Glahn, zijn tegenstander in de finale van de strijd in de wereldkampioen schappen in 1971 in Ludwigshafen. Ruska voelde zich zelfverzekerd. Hij liep Glahn voorbij en kwam als eerste de raat op om hem op te wachten. Iets wat hij anders nooit doet. Beide Europese topjudoka's begonnen voor zichtig, totdat Ruska na twee minuten de balans van Glahn verstoorde. In de tweede helft van de partij behaalde Ruska voordeel met een zijwaarts scheppende beenworp. Meteen daarop volgde nog een stuttende beenworp, die een halve punt betekende. De Chinese scheidsrechter Lin Anderson wees een protest tegen deze waarde ring van een van zijn hulpscheids- rechters af. Glahn speelde nu alles of niets. Ruska beperkte zich in de laatste twee minuten tot een verdedi ging van zijn voorsprong. Een aanval van Glahn doorstond hij knap, waarna hij de partij probeerde te bevriezen. Na een lichte blessure stopte hij on middellijk, tot groot ongenoegen van het Duitse publiek. Verdere passivi teit leverde hem een waarschuwing op. Ruska's slotreactie was voor Glahn evenwel vernietigend. Want met een nieuwe beenworp velde hij de West duitse kampioen. Slechts omdat de worp buiten de mat was ingezet ont kwam Glahn aan een val. Ruska: 'Dat is goed voor mijn mentaliteit, terwijl Glahn nog een mentale dreun na heeft gekregen'. Het betekent dat Glahn werd verwezen naar de afmat tende herkansing. FRITS SUÈR S Uitschakeling vanHensgens geeft niet geselecteerde atleten nieuive troef in handen - Van onze speciale verslaggever MÜNCHEN Slechts één minuut en iets meer dan vijftig sekonden nam het Olympisch debuut van Jef Hensgens in beslag. In die korte tijd kwam niet alleen een eind aan het optreden van de Limburgse 800 meter-loper, maar groeide ook het aantal vraagtekens, dat reeds lang voor de Olympische Spelen achter het beleid van de Olympische keuzeheren kon worden gezet. Want limieten mogen dan alleen maar een leidraad zijn waarnaast het inzicht van de Olympiërs van door slaggevende betekenis is, dat begrip van wat 'werkelijk Olympisch niveau' wordt genoemd, lijkt meer op onbegrip. Jef Hensgens was ook van de partij 'bij de aanleiding van wat het afgelo pen seizoen een limietendrama werd: de Europese kampioenschappen in Helsinki. Jef Hensgens ging toen in de halve finale aan een gebrek aan ervaring ten onder en München leek de daarop volgende maand ver uit zicht. Want de strenge eisen, die het NOC aan afvaardiging verbond, trof fen ook hem. De 1 minuut 46.5 secon den vormden niet alleen voor nati onaal begrip (de internationale eis was meer dan een seconde langzamer) een opvallend strenge eis. Evenals andere kanshebbers die wei gerden München uit het hoofd te Hans. Schmit zetten, stortte Jef Hensgens zich in een verbeten jacht. Die resulteerde eind juni, tijdens de landenwedstrijd in Athene, in een zege op de Brit Andy Carter en een tijd van 1 min. 46,8 sec. Het NOC liet toen de limiet schieten en legde de stijgende presta tiecurve op de weegschaal. Het re sultaat: de verwachting dat Jef Hens gens op 'werkelijk Olympisch niveau' strijd kon leveren. Het gevolg: Hens gens kon de jacht stopzetten en kon zich in alle rust op München voorbe reiden. Dat gejaag immers sloopt veel van je krachten. Wel haastte het NOC zich de toevoeging te geven dat nie mand uit deze aangeving hoop hoefde te koesteren; het beleid zou niet soe peler worden. Jef Hensgens bereidde zich in alle rust voor, maar in tegenstelling tot degenen die bleven doorjakkeren en een langzame vooruitgang toonden, viel Hensgens terug. Dat bleek pijn lijk in Kerkrade, bij het nationale kampioenschap, waar hij door Rein van den Heuvel werd verslagen. De week daarop kwam hij nog een keer naar Papendal, waar hij zoveel moge lijk geduwd en gehinderd moest wor den, om nog wat te wennen aan de praktijken die in grote wedstrijden algemeen aanvaard zijn. Het heeft niet mogen baten. Kort nadat Andy Carter, wiens nederlaag in Athene mede de uitzending van Hensgens be paalde, in de zevende serie zich van verder deelneming had verzekerd, trof Hensgens een serie waarin gebeurde waarvoor hij had gevreesd: een lang zame eerste ronde. De eerste door komst volgde pas na 57,59 seconden en daarmee was de laatste serie de langzaamste van de eerste Olympische atletiekdag. In een dergelijke serie komt het dan op snelheid op het laatste stuk aan en daaraan ontbreekt het Hensgens nu juist. Hij kwam dan ook al ver voor het einde naar voren, lag na 600 meter in tweede positie, maar kon niet verhinderen dat de Rus Iwan Iwanov en de Amerikaan Kenneth Swenson en de Ier Francis Murphy de plaatsen opeisten die recht geven op tenminste nog een start. Verrassend was de snelle uitschake ling van Jef Hensgens niet: daarvoor ontbreekt het hem nog teveel aan ervaring en daarvoor ook is zijn on vermogen na een trage start toch tot een eindsprint te komen een te grote handicap. Verwonderlijk is zijn ne derlaag evenmin, want een blik op de wereldranglijst van dit seizoen leert dat meer dan twintig atleten een snellere tijd in de benen hebben. En tenslotte is het evenmin rampzalig dat Hensgens optreden zo kort was. Het gaat tenslotte, zo luidt immers één van die vele Olympische credo's nog steeds om het deelnemen dat ten allen tijde belangrijker zou zijn dan het overwinnen. Wat echter wel kwalijk is, is het feit dat Hensgens werd uitgezonden op motieven die ook voor andere atleten konden worden aangevoerd. Atleten, bovendien, die in tegenstelling tot Jef Hensgens, wel aan de scherpe limiet hadden voldaan, of even dicht in de buurt van zo'n eis zijn gekomen. Joke van Gerven bijvoorbeeld, die op de 1500 meter op de sintelbaan van Ker- De start van de tweede serie 100 meter heren. V.l.n.r.: Ludvik Bohman (Polen), Gerhard Wucherer (W.- Dld.), Mike Sands (Bahamas), Alphonse Yanghai (Congo), Kiang Yen (Singapore) en de grote favoriet voor het Olympisch goud, de Rus Valen Borzov. krade exact aan de eis voldeed en bovendien een atlete achter zich liet (Berny Boxem) die op de vijfde plaats van de wereldranglijst staat. En dat kan van Andy Carter niet worden gezegd, want de Brit komt niet voor bij de eerste twintig. En dat Joke van Gerven slechts een keer in plaats van twee keer aan de eisen heeft voldaan, is een argument dat nauwelijks overtuigd, want dan zou het gros van dc afvaardiging eveneens thuis moeten blijven. Tot degenen die net onder de limiet zijn blijven ste ken. behoort Miep van Beek, de vijf- kampster die 23 punten tekort kwam. Ook de estafetteploeg op de 4x400 meter bleef slechts weinig van de eis verwijderd en toonde eveneens een opgaande lijn. Toen de kans op uit zending vrijwel verkeken was, maakten blessuren echter een eind aan de laatste hoop. De grootste fout die door de keuzehe ren is gemaakt, is het hanteren van a-gumenten in het ene geval, om die daarna in een ander geval weer over boord te zetten. Dat ruikt naar wille keur. die wordt verhuld achter de dooddoener 'werkelijk Olympisch ni veau' want wat dat, zonder er een medaille bij te halen is, weet nie mand. Het zou verstandig zijn vooruit te bepalen wat men wilde: het uitzen den van atleten die aan strenge nor men voldoen en daarom een zo groot mogelijke kans hebben om op Olym pisch niveau een rol te spelen, of te erkennen dat de atletiek in Nederland nu eenmaal in zorgelijke omstandig heden verkeert en met mildere hand te selecteren. Een tussenweg, zo heeft het afgelopen jaar duidelijk gemaakt, geeft alleen maar de indruk van ge schipper. MÜNCHEN De Amerikaan Mark Spitz heeft gisteravond Olympische geschiedenis geschreven Mark voegde twee gouden medailles aan het reeds respectabele aantal van drie toe. .Vile vijf gouden plakken zijn behaald door het vestigen van wereldrecords. Met deze enorme prestatie heeft hij zijn landgenoot Don Schollandcr, 'die in Tokio in 1964 vier keer met goud ge tooid werd. achter zich gelaten. Slechts een keer in de geschiedenis van de moderne Olympische Spelen heel. een atleet ook een keer een gouden quin> let behaald. Alleen de Italiaan Fen cer Nedo Nadi haaide in 1920 ook een dergelijk huzarenstukje uit. 'MÜNCHEN Het eerste dopings- slachtoffer van de twintigste Olympi sche Spelen is gevallen. De officials van het medische team hebben giste ren de gewichtheffer Arjomand Na- seth uit Iran gediskwalificeerd, omdat hij positief gereageerd heeft op een anti-dopingstest, die dinsdagavond na de finale van hem is genomen. Welke middelen de man uit Iran heeft inge nomen is niet békend. Naseth zelf wei gerde commentaar te leveretn en ook de officials zwijgen hierover in alle talen. MÜNCHEN De achtervolgins- ploeg, die zaterdagmiddag in de kwa lificatie uitkomt, bestaat uit Roy Schuiten Peter Nieuwenhuis, Gerard Kamper en Ad Dekkers. Nanno Bak ker en Herman Ponsteen bleken niet in staat om iemand van de ploeg te verdringen. Frans Mahn heeft de for- Het falen van de 4 x 200 meter-ploeg bij dc heren, mag door het teleurstel lend niveau, waarop de Nederlandse zwemploeg zich in München begeeft nauwelijks meer als 'schokkend' gekwalificeerd worden. De al voor de uit zending naar de Olympische spelen zeer discutabele équipe toonde zich ook zo overstuur, dat de maandenlang als eis gehanteerde barrière van acht mi nuten niet werd doorbroken. Peter Prijdekker (1.59.4), Bert Bergsma (1.59.6), Roger van Hamburg (2.00.4) en Hans Elzerman (2.01.5) compo neerden gezamenlijk een tijd van 8.00.87. Een prestatie, die zelfs boven de tijd van de selectie-norm bleef Normaal gesproken had het kwartet ln München een finaleplaats moeten bereiken. Maar momenteel is niets meer normaal in dc ontluisterde Nederlandse zwemploeg. 'Gewoon erg slecht', oor deelde bondstrainer Nico van Dam. Dezelfde woorden kon hij ook voor Wijda Mazereeuw en Gerda Lasooy na de series van de 400 meter wisselslag persoonlijk gebruiken. Evenals op de 200 meter, maandag, verdween dit duo roemloos uit de strijd. Gerda Las- sooy nam afscheid van de wedstrijdsport met een tijd van 5.22.1. Het lever de haar een 21ste plaats op. Wijda Mazereeuw kwalificeerde zich nog twee posities lager met een tijd van 5.24.-. Tot nu toe is eigenlijk alleen Hennie Peuterman bereid zich niets van de troebele situatie in de ploeg aan te trekken. De Amsterdamse zwemster, die ook vier jaar geleden in Mexico vertegenwoordigd was, vestigde evenals eerder deze week op de 200 meter op de 400 meter wisselslag een Ne derlands record. De door haar geproduceerde tijd van 5.15,- was met een elfde plaats echter onvoldoende voor het bereiken van de finale. Frieke Buys was gisteren de enige Nederlandse deelneemster, die zich een ronde verder zwom. De Vlaardingse vlinderslag-specialiste reikte naar de halve eindstrijd met een tijd van 1.06.9, maar sneuvelde ln de avonduren, omdat ze toen niet meer dan eentiende seconde van die prestatie afhaalde. Sammy Monsels, de in Nederland wonende sprinter, die voor Suriname aan de Spelen deelneemt, is er niet in geslaagd zich op de 100 meter bij de beste 16 te plaatsen. In de series reikte Sammy Monsels met 10,61 secon den tot de derde plaats, hetgeen hem het recht gaf nog een keer te starten. Het gezelschap bleek toen echter te sterk cn Sammy Monsels kwam niet verder dan de zevende plaats. Op de derde dag van het Olympisch zeiltoernooi kwam alleen Tempest-man Ben Staartjes tot een opvallende verrichting. Staartjes en Kurpershoek nestelden zich op een fraaie derde plaats achter de Brit Warren en de ex- Finnjollcn-crack Valentin Mankin. Staartjes behaalde gisteren een zesde plaats. Hij startte iets te vroeg, waardoor hij achterin moest beginnen, maar hij herstelde zich prachtig. De FinnjoIIen-zeiler Kees Douze kwam als 28ste over de eindstreep. Douze heeft het psychisch erg moeilijk gehad, omdat hij de eerste kruisrakken erg slecht vaarde, waardoor hij meteen van start af al tegen een achterstand aankeek. Het Flying Dutchman-duo Imhoff-Korver tenslotte eindigde ook achterin. Imhoff vergokte het zwaar in het eerste kruisrak door als 'enige' bakboord uit te gaan, terwijl zijn 28 tegenstanders de goede stuurboordkant kozen. Het duo is nu vrijwel kansloos voor een goede klassering en een medaille zit er helemaal niet in. Ook voor de Nederlandse vertegenwoordigers in de moderne vijfkamp is er de laatste dagen weinig reden tot enthousiasme geweest. De drlemansploeg eindigde in het eindklassement op de achttiende en voorlaatste plaats. Al leen de Canadezen schutterden nog meer. In het persoonlijk klassement van de vijfkamp moesten de Nederlanders zich ook ln de achterste gelederen aansluiten. De minst teleurstellende prestatie leverde Jan Bekkink, die zich als 46ste klasseerde. Rob Vonk eindigde als 53ste en Henk Krediet op de voorlaatste plaats als 66ste. Alleen Hagenaar Rob Vonk heeft zich één keer op de voorgrond gemani festeerd. Dat was tijdens de zwemproef, die over de in de zwemwereld onge bruikelijke afstand van 300 meter afgenomen werd. De uit drie mariniers en een burger bestaande equipe heeft verder de afvaardiging naar München geen moment kunnen rechtvaardigen. Ook gisteren, de laatste dag van het evenement, niet. Henk Krediet was tijdens de cross over vierduizend meter de beste Nederlander. Hij draafde naar een 16de plaats. Bekkink werd 28ste en Vonk 56ste. Ook de Military-ruiters hebben zich aangesloten bij de inmiddels lange rij mislukkingen in de Nederlandse Olympische ploeg. Tijdens de zware cross country op dc tweede dag van het evenement bereikte slechts één Neder landse ruite de eindstreep. Alleen Piet van der Schans slaagde er in met zijn paard rond tc komen. De overige drie werden al voortijdig uitgeschakeld. Voor Maarten Jurgens, die op het laatste moment Daan Nanning in de vier- nians-equipe heeft vervangen, eindigde zijn Olympisch debuut zelfs in het ziekenhuis van München. Met zijn viervoeter Tammeriane sloeg hij bij de lastige steeple over de kop. Minutenlang bleef de Twentse ruiter bewuste loos liggen. In het ziekenhuis constateerden dc doktoren een zware hersen schudding. Het Nederlandse waterpolo-team lijkt door de uitschakeling in de voorron den het toernooi zeer plichtmatig uit te spelen. De formatie van Coach Harry Vriend won gisteren de laatste wedstrijd in de poule met 6-2 van het vrij zwakke Griekenland. De Nederlanders hebben zich tegen de taktisch weinig imponerende Grieken nauwlljks hoeven in te spannen. Toch kwam het duel nauwelijks boven de middelmaat uit. Doelman Evert Kroon: 'Best was het niet. Maar de statistiek vermeldt later alleen maar een overwinning. Lang hoeven we aan deze wed strijd in iedere geval niet terug te denken.' Vooral in de eerste periode speelde Nederland matig. Volkomen onnodig startte het zelfs met een zone-verdediging. Pas toen defenitief gemerkt werd, dat de Grieken met niet meer dan drie spelers aanvielen, wijzigde Vriend zijn taktisch concept. De coach greep deze gelegenheid aan om ook de re serves in het water te dirigeren zowel Hermsen, Wouda als Schmidt kwa men in het water. Vooral dc laatste bracht meer tempo in de aanval. De tussenstanden waren 1-0, 0-2,1-3 cn 0-1.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17