Faye Dunaway verveelt als mal, zielig mens Milieubesef remt groei autopark Mist verraderlijker dan gladheid FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK utobiografie Gehandicapten 1 op protestmars in Amsterdam Winst CNV-leden 1971 weer weg Mogelijk wettelijk minimumprofiel voor autobanden Nieuwe Toyota 2000 zeer complete wagen ROUW/KWARTET VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1972 r AUTO/FILMS T11/HL15 Gebouiven gekeurd Kobe, INCA bane *EÓ Een fotomodel dat het pseudo- e,°; niem Lou Andreas Sand aan- neemt (Lou Andreas was een schrijfster, de vrindin van Nietz- sche en Rilke, en George Sand was, zoals bekend ook een schrijf- ster en ook de vriendin van nog al belangrijke lieden) moet wel enigszins warrige idealen koeste- ,u ren in het mooie hoofdje. De Lou die we in Puzzle of a down fall child ontmoeten is dan ook een zwaar neurotische vrouw, een notoire "leugenaarster, die de waarheid niet van verdichtsel kan onderscheiden, al 41^ haar kennissen afstoot, haar mannen verliest en het in haar harde vak niet 36«kan houden. het begin van de film is ze, na i8.6ihaar zoveelste zenuwinstorting, naar 2^_ een verlaten huisje aan zee gevlucht 23.4en daar komt de enige vriend, die 22' haar een klein beetje trouw is geble- °-7 'ven, een film van haar leven maken. |We zien dan een film in de film, een serie flash-backs, allemaal over Lou, alias Faye Dunaway. Haar langdurige 25.5 begeleider Jerry Schatsberg, die met o— Puzzle of a downfall child zijn debuut 9als filmregisseur maakte, is klaarblij- 25.6 kelijk nog altijd door haar geobse- jdeerd. Het is jammer dat hij die gQ lobsessie niet kan overbrengen. Wat 'wij zien zijn de voorspelbare beleve- 54 Ï5, nissen van een mal en zielig mens, die ons steeds meer vervelen naarmate de film voortschrijdt. Lusten van een vampier Het zijn de bekende vampierlusten weer: er worden rondom kasteel Karnstein maagden gevonden met bloedige gaatjes in de halsjes. Een al te nieuwsgierige leraar van een meis jeskostschool gaat er ook aan. Het bloed van een geslachte boeremaagd maakte een mooie meid van een ver gaan lijk, en daar wordt de schrijver, die er niet aan gelooft maar er wel over schrijft, dan verliefd op. Hij wil haar wel van het vampierisme gene zen, maar dat lukt, naar een oud recept, alleen met een paal door het hart. En die valt dan precies op de juiste plaats als de, terecht verontrus te, boeren het kasteel in brand heb ben gestoken. Jimmy Sangster heeft deze zoveelste variatie goed gemaakt, met mooie fotografie, en behoorlijke spelers. 4 I Amsterdam-Rembrandtpleintheafcer, 18 Hoe vang ik een man? Het gaat in deze Scandinavische klucht om een graaf die zijn kasteel heeft ingericht als een bordeel met welopgevoede meisjes. Er loopt er een grappig rond, die zich geen manieren laat aanmeten. Er is een sukkel van een neef, die eerst alleen in oude munten doet, maar op dat kasteel dan tot andere hartstochten komt. En hij trouwt tenslotte met de vrouwelijke politieagente, die kwam kijken of er iets onwettigs gebeurde, maar het mag blijkbaar allemaal. Er zitten wat oudere spelers in de film die het wel aardig doen, maar overigens is alles gebaseerd op dubbelzinnigheden in woord en beeld, met veel gegluur naar bloot. (Amsterdam-Cineac Damrak 18 j.). Filmbeeldjes —De Inbreker, de nieuwe Nederland se film van regisseur Frans Weisz, met Rijk de Gooyer, Willeke van Ammelrooy, Anny de Lange, Bob de Lange, Jennifer Willems, Frits Lam- brechts en vele anderen komt, na de première op dinsdag 5 september, in de bioscopen. Filmfestijn 1972, te Laren, van 5 tot 9 september, biedt in Singer 16- mm-films voor jeugd en vormings werk, en in Hamdorff 8-mm-films, die in jeugdwerk, onderwijs en vormings werk zijn gemaakt. Filmfestijn 1972, te Laren vertoont voor de schooljeugd ook films als Joe Hill, Going down the Road, L'Armé des Ombres, Tristana, Blushing Char lie, The Go-Between, en Mysteries van het Organisme. Gene Kelly, die voor het laatst in What a Way to Go speelde, in 1964, gaat nu, met Liv Ullman, spelen in Forty Carats. Marcello Mastroianni heeft de hoofdrol in Roman Polanski's film What? - Marcello Mastroianni bedacht ook het verhaal Charley Sugar, I Love You, waarin hij, onder regie van Roy Millichip, de hoofdrol zal spelen. Na Pasolini verfilmt Nino Guerini ook verhalen uit de Decamerone. Stanley Kramer maakt Oklahoma Lrude met George C. Scott, Fave Dunnaway, Jack Palance, John Mills. Faye Dunaway in Puzzle of a downfall child. Drs. G. Hupkes: geen 7,5 maar 4,5 miljoen auto's in 2000 Van een onzer verslaggevers UTRECHT In het magische jaar 2000 zal Nederland geen 7,5 mil joen auto's hebben, zoals officiële prognoses het willen, maar hooguit vijf miljoen: twee miljoen meer dan nu. Dat is de optimistische voor spelling van drs. G. Hupkes, adjunct-directeur van het Centrum voor Vervoersplannen, een instituut, dat zowel de overheid als het bedrijfs leven adviseert in vervoersvraagstukken. Tot deze-uitspraak is hij gekomen na een omvangrijke studie, waarvan de resultaten medio volgende maand in een rapport zullen worden aangebo den aan verkeersdeskundigen, de mi nisteries, de openbare vervoersdien sten en de gemeenten. Met zijn conclusies gaat drs. Hupkes lijnrecht in tegen de juist dezer da gen gepubliceerde voorspellingen van het Nederlands Economisch Instituut, dat de toekomst veel somberder inziet en het autopark in het jaar 2000 nog steeds op 7.5 miljoen houdt. Schonere auto's Vanwaar die opvallende verschillen? Hoewel de heer Hupkes nog niet in detail op het rapport wil vooruitlo pen, wil hij al wèl kwijt, dat zijn optimisme is ingegeven door de snel toenemende milieubewustheid van de gemiddelde Nederlander. Door die drang naar een menswaardiger be staan, luidt zijn theorie, zullen scho nere, geluidsarmere en veiliger auto's moeten worden gebouwd. Samen met de stijging van de grondstoffenprij- zen, de verhoging van de benzineprij zen (onder meer door het loodvrij maken van de brandstof) en nieuwe belastingen zullen deze technische voorzieningen zo kostenverhogend gaan werken, dat het verzadigingspunt automatisch veel lager komt te liggen dan nu wordt gedacht. Drs. Hupkes houdt het op 'ergens tussen de 4.5 en 5 miljoen.' Een toekomstverwaching, waarmee hij overigens niet wil zeggen, dat de auto in het jaar 2000 onbetaalbaar zal wor den. Weliswaar verwacht hij, dat au torijden in dat jaar bijna driemaal zo duur zal zijn als thans (10.000 gul den per jaar tegen 3500 gulden nu), maar tegen die tijd zal de gemiddelde Nederlander ook aanzienlijk welvaren der zijn. Direct gevolg van die kostenverhoging zal zijn, dat er selectiever zal worden gereden. En dat betekent, volgens Hupkes, dat het in 2000 veel minder druk zal zijn op de wegen dan de spookbeelden, die ons nu worden voorgehouden, suggereren. Ook al om dat het openbaar vervoer noodzakelij kerwijs effectiever zal functioneren, de werkuren meer gespreid zullen zijn en de verkeersspitsen als gevolg daarvan aanzienlijk zullen zijn afge vlakt. Daar komt bij dat de beeldtele- Drs. G. Hupkes: toekomst min der somber. foon, die dan wel gemeengoed zal zijn, de behoefte aan ritten door de stad zal doen afnemen. Beleid herzien Wat drs. Hupkes met zijn rapport hoopt te bereiken? 'Vooral, dat men zich bewust wordt aan de nu gebruik te prognoses niet meer dan een heilig huisje met een lek dak te hebben. Op grond van mijn studie geloof ik, dat het vervoersbeleid ten aanzien van de toekomst drastisch zal kunnen worden herzien.' Dit betekent, volgens Hupkes, dat ook de wegenplanners zich zullen moeten aanpassen omdat in 2000 veel minder wegen nodig zullen zijn dan thans wordt voorspeld. In ieder geval wil hij zich niet scharen in de rijen van deskundigen, die nu al zeggen, dat bij de eeuwwisseling niet minder dan zo'n twaalf procent van onze steeds schaar ser wordende grond uit autowegen zal bestaan. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Uit protest tegen het feit, dat nog altijd veel openbare gebouwen niet of slecht toegankelijk zijn voor lichamelijk-gehandicapten, zullen op maandag 18 september enke le tientallen gehandicapten in rolstoe len een protesttocht door de Amster damse binnenstad maken. Zij zullen dan om de aandacht op hun proble- me nte vestigen dertien druk bezoch te, voor gehandicapten moeilijk toe gankelijke gebouwen aandoen. Deze protesttocht is het begin van een actie-week, die de Algemene Jon geren Organisatie Nederland '70 orga niseert, ten behoeve van de gehandi capte jongeren. Onder de gebouwen die bezocht zullen worden, zijn onder meer het hoofdbureau van politie, de stadsschouwburg, het Rijksmuseum en het Concertgebouw. Ieder gebouw zal door de gehandicapte worden 'ge keurd' waarna een certificaat zal wor den uitgereikt. Bij de 'keuring' zal gekeken worden naar de toegankelijk heid en de eventueel aanwezige sani taire voorzieningen voor gehandicap ten. In de week van 18 tot en met 24 september wordt in en rond het thea ter 't Spant in Bussum een manifesta tie gehouden. Verscheidene discussiea vonden zijn gepland over thema's als: sport voor gehandicapten, sexualiteit en gehandicapten, 'ontoegankelijkheid gebouwen en 'integratie gehandicap ten'. De opening zal worden verricht door Irene Schmidt, die op d eOlym- pische spelen voor gehandicapte n in Heidelberg een gouden medaille bij het tafeltennis won, alsmede een vali de medaille-winnaar van de spelen in Mtlnchen. Bij de manifestaties zullen bekende deskundigen aanwezig zijn. Zo wordt het onwerp 'sexualiteit en gehandicap ten' besproken door hetzelfde team, dat in het televisie-programma 'een klein uur u', over dit onderwerp spra- k. Op 23 september wordt een 'nationale walk-dag' gehouden. Middelbare scho lieren kunnen dan door middel van wandelmarsen geld ophalen, dat ge bruikt zal worden om ten behoeve van gehandicapten, bepaalde voorzie ningen aan te brengen. Zondag 24 september zal de ctie afgesloten wor den met een feest, waarop bekende artiesten, zoals Martine Bijl, Jules de Corte, Natas ja en Emile, Mieke Tel- kamp en Debbie aanwezig zullen zijn. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De winst van ongeveer 800 leden, die het CNV vorig jaar heeft geboekt, is in het eerste kwar taal van dit jaar weer geheel teniet gedaan, zo meldt het CNV in zijn orgaan van deze week. Het grootste verlies leed de christelijke bedrijfs groepencentrale Unitas (ruijn 500 le den), gevolgd door de vereniging van hoger personeel die na haar reorgani satie van haar 450 leden er ruim 300 verloor. Bij de andere CNV-bonden hielden winst en verlies van leden elkaar onderling in evenwicht. Van een verslaggever NAARDEN De directeur van de rijksdienst voor het wegverkeer, ir. J. W. Filz, heeft de verwachting uitge sproken, dat ook in Nederland eisen ten aanzien van de minimum toelaat bare profieldiepte voor autobanden van kracht zullen worden. De grens zou komen te liggen bij plusminus 1,6 millimeter. Een en ander zou worden gebaseerd op een rapport, dat een werkgroep van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveilig heid binnenkort zal uitbrengen. Beurzen voor negers uit Zuid-Soedan UTRECHT Het gereformeerd we- relddiakonaat heeft dit jaar het geld voor zeven beurzen toegezegd, om stu denten uit de negerbevolking van het zuiden van Soedan in de gelegenheid te stellen in Libanon te studeren. Het werelddiakonaat doet dit al jaren, ook tijdens de burgeroorlog in Soe dan. De studenten krijgen alleen een uitreisvisum, als ze theologie gaan studeren. Dat gebeurt aan de Near East School for Theology in Beiroet Daarnaast bestuderen zij ook allerlei andere vakken, waartoe in Beiroet volop gelegenheid is. Er is bijzondere goede samenwerking tussen de NEST en universiteiten en hogescholen. Interkerk, vredesberaad stelt vraag aan partijen DEN HAAG (KNP) Het interker kelijke vredesberaad (IKV) waarin negen kerkgenootschappen samenwer ken, heeft de politieke partijen in ons land verzocht te laten weten in hoe verre zij het standpunt van het vre desberaad inzake actuele vredesvraag stukken delen of afwijzen. Het vredes beraad heeft daaro m het materiaal, bestemd voor vredesweek 1972, welke 23 september begint, aan de partijen toegestuurd. Het IKV dringt er bij de partijbestu ren op aan, dat zij de meningen der partijen nog vóór 23 september ken baar zal maken. Het IKV wil deze reacties der partijen bundelen in een publicatie en deze voor de verkiezin gen aanbieden aan allen, die de docu mentatie van het IKV ontvangen. door Sicco de Jong Microscopisch kleine waterdrup peltjes kosten jaarlijks circa 300 mensen, autorijdend door Neder land, het leven. In landen als Oostenrijk en Zwitserland, waar veel gladheid op de wegen voor komt, wordt mist als relatief ge vaarlijker beschouwd. In Neder land bestaan daarvan geen statis tieken, omdat regen en ijzel wor den samengeteld. Wel is het aan tal verkeersdoden in de mist dub bel zo groot als dat bij sneeuw en hagel, wat een indicatie is, dat mist ook in ons land gevaarlijker kan zijn. In elk geval is mist verraderlijker. Bij gladheid wordt langzamer gereden. Daardoor wordt niet alleen de kans op ongevallen kleiner, maar neemt vooral de ernst van de ongevallen af. Dat zich bij mist ook enige mate van gladheid voordoet, realiseren de weg gebruikers zich nauwelijks. Toch wordt bij het dan ook natte wegdek de remweg langer en het slipgevaar groter. Het griezeligst is nog de be perking van het zicht. Automobilisten anticiperen in de mist op hun geluk. Metingen van de Stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid uit 1968 gedaan op de Afsluitdijk wezen uit dat bij 50 meter zicht de helft van alle automo bilisten te hard rijdt en bij 30 meter zicht bijna alle automobilisten boven de dan aanvaardbare snelheid komen. Mistbanken vergroten de risico's nog, zoals vorige week bij de verkeersramp op de weg Breda—Rotterdam bleek. Hoewel dit ongeval gecompliceerd was en niet alleen aan mist en te hoge snelheden kan worden toegeschreven, was het wellicht met een flexibel waarschuwingssysteem maximum snelheden aangepast aan wat verant woord is beter afgelopen. Een der gelijke signalering is technisch haal baar, maar ook kostbaar. Zolang nog niet wordt aangegeven welke snelheid veilig is, kan men het beste zijn maximum-snelheid in km. Bij mist overdag groot licht en géén dimlicht voeren: als het licht is verblindt groot licht niet. per uur gelijkstellen aan het zicht in meters: dus 50 km. per uur bij 50 meter zicht. Veel langzamer rijden is ook dan niet raadzaam, want daardoor kan men andere weggebruikers hinde ren en zelfs aanrijdingen doen ont staan. Overdag dient men in de mist groot licht te ontsteken: als het donker is dimlicht. Helaas is slechts het voeren van één mistlamp achter toegestaan, wat volgens de SWOV onnodig ge vaarlijk is, maar die ene lamp is beter dan niets. Gewone achterlichten zijn dn de mist immers zeer slecht te zien. De mistlamp achter is een aan zienlijk nuttiger accessoire dan ver- stralers vóór, hoewel deze laatste bij het rijden op bochtige wegen van nut kunnen zijn. Tegen de achtergrond van het ver- keersdrama van vorige week, maar ook van begin oktober vorig jaar bij Schiphol, raden wij elke weggebruiker met klem aan: 1. voer de juiste verlichting (gróót licht overdag) 2. matig de snelheid naar rato van zicht 3. bij verdikking van de mist niet abrupt, maar pompend remmen 4. kachel aandoen en aanjager op de voorruit richten 5. zorg voor goede banden (minimum- profiel 2 mm). Deze handelswijze kan levens redden. De nieuwe Toyota 2000 Sedan met op de achtergrond de tweedeurs 2000 Hardtop. Toyota-importeur Louwman Parqui te Leidschendam heeft een nieuwe Toyota 2000 aan zijn programma toe gevoegd. Het model is geheel ver nieuwd; de twee liter-motor heeft een iets grotere inhoud gekregen dan de 1900 cc van de Corona, maar behoudt hetzelfde vermogen van 113 SAE-pk en de topsnelheid van 165 km per Scania presenteert veilige vrachtwagens Het Zweedse concern Saab-Scania maakt deze maand een tournee door Nederland met een programma van twaalf Scania-vrachtwagens en twee autobussen van hetzelfde merk. Hier bij wordt de nadruk gelegd op het veiligheidsonderzoek. Met name op het gebied van beremming, besturing en cabine-veiligheid heeft Scania be langrijke vorderingen gemaakt. Saab-Scania Nederland N.V. te Zwolle, o.m. het assemblagebedrijf van de be drijfswagens voor de EEG, heeft be kendgemaakt dat een 16-tons Scania met een snelheid van 50 km per uur tot stilstand kan worden gebracht bin nen 12 meter, ongeveer even snel als personenauto's. Mocht een deel van het gescheiden remsystcem uitvallen, dan is de remweg nog altijd beperkt tot 22 meter. De stuurbekrachtiging is zodanig, dat de chauffeur zonder teveel moeite ook bij bandenpech de Scania-trucks onder controle kan houden. De cabines ver werken zijdelings klappen van 1000 kg van 3 meter hoogte er tegen ge slingerd en het dak kan 15.000 kg torsen. uur. Het meest opvallende aan het nieuwe type is de zeer complete uit rusting. Voor een prijs van 12.499 is de Toyota 2000 voorzien van o.m. achter ruitverwarming, radio, tijdklok, ver stelbare hoofdsteunen en zonwerend glas. Er zijn twee varianten op deze Nieuwe 1800-versie voor Fiat 124 Coupé Voor de Fiat 124 Coupé van het modeljaar 1973 komen er enkele ver anderingen aan de carrosserie. Boven dien zal een nieuwe versie met 1800 cc-motor aan het programma van de 124 Sportserie, die reeds uit een 1600 Coupé en een 1600 Spider bestaat, worden toegevoegd. De nieuwe 124 Coupé met 1600 cc-motor komt nog deze maand in Nederland. De 1800- uitvoering zal later volgen. De intro- duktie van beide geschiedt binnenkort in Turijn. Nieuw boekje van CBR voor rij-examens De Stichting Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen heeft na twintig drukken het boekje 'Eisen voor Rij vaardigheid' vervangen. Het nieuwe boekje heeft deze naam als ondertitel en als titel: 'Het rij-examen'. Het is veel ruimer geïllustreerd en het heeft een uitvoeriger voorwoord, waarin de kandidaat op zijn gemak wordt ge- 'Sedan', namelijk een hardtop en een stationwagon, die elk 500 meer kos ten. De Sedan heeft vier deuren. Bij alle modellen zijn de bumpers binnen de contouren van de carrosserie ge plaatst Met name de grille heeft een modernere vormgeving gekregen ten opzichte van de 1900. steld. Daarin staat, dat de CBR-exami- nator een strikt neutrale houding moet innemen. Over het verhaal, dat de adspirant-automobilist kan maken indien dit niet gebeurt, wordt niets vermeld. Het boekje is tot stand gekomen in samenwerking met ANWB, KNAC, KNMV de motorrijdersvereniging en de rijscholen, die ook elk het overzichtelijke werkje verkpoen. De prijs bedraagt 3.75. Drie nieuwe toppers in Duitsland op komst Achtereenvolgens zullen de komende weken BMW, Mercedes-Benz en Por sche nieuwe modellen presenteren. De nieuwe BMW 520 wordt een viercilin- der met vermoedelijk een twee liter motor. De Mercedes-Benz S-klasse be staat uit drie opvolgers van de 280- 300-serie: een 280 S zescilinder, 2.8 liter en 160 DIN-pk een 280 SE en een 350 SE. Ook Porsche werkt aan een zescilinder op basis van de 911: de Carrera. Deze krijgt een 2.7 liter 210 DIN-pk motor en is goed voor een top van 245 km per uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15