Schmelzer: wèl investeren in Zuid-Afrika Confessionele voormannen I keuren studentenboycot af krant Wielerbrons heeft gouden randje Maximum-smartegeld na 10 jaar wachten 198.- ixon: dit jaar g 12.000 man Vietnam ein tien t duurder it van beleg Madagascar Hartoperaties opgeschort in Brabant Oppositie geeft Scholten compliment; VVD valt hem aan I -Nieuwe leidse Conramt ISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING eenstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement ƒ8,76 per maand- per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1972 53ste jaargang HAARLEMMERSTRAAT 250 KOELKAST 140 Itr. „Stantvastich is gheblaven mijn hart in taghanspoet!" GRATIS BEZORGEN SH1NGTON (Reuter, UPI, President Nixon heeft gis- i bekend gemaakt dat hij 1 december van dit jaar nog 12.000 Amerikaanse militai- uit Vietnam zal terugtrek- Er zullen dan nog 27.000 erikaanse militairen in Viet- zijn. lat er in plaats van de geplande DO man nu nog maar 37.700 Ame ien in Zuid-Vietnam zijn, zullen i werkelijkheid ongeveer 10.700 voor 1 december naar huis gaan. Witte Huis liet weten dat de ident voor 1 december nog een een mededeling zal doen over de rikaanse sterkte in Vietnam. ds woordvoerder Ronald Ziegler inerde er gisteren aan, dat heeft beloofd, dat niet alle rikaanse troepen Vietnam zullen ten voordat Noord-Vietnam en de Cong de Amerikaanse krijgsge- ïnen hebben vrijgelaten. Ook de lardementen op Noord-Vietnam e blokkade van de Noordvietna- havens zouden gehandhaafd blij- zolang er Amerikanen krijgsge- :n worden gehouden en Hanoi wil instemmen met een staakt- iiren in heel Indo-China. een persconferentie verklaarde later, dat hij er niet aan dacht de bombardementen op Noord- te m te staken tijdens dc eampag- nor de presidentsverkiezingen, ens Ziegler zijn er momenteel reer 39.000 Amerikaanse marine- uchtvaartmensen op oorlogssche- in de buurt van Vietnam en eer 44.000 op bases in Thailand. een verslaggever SCHT De reizigerstarieven le spoorwegen zullen met ingang oktober verhoogd worden met ddeld tien procent. Dit heeft de isteren bekend gemaakt, erhogingen zijn afhankelijk van 'isafstand en het soort plaatsbe- Zo zullen de tarieven voor de korte en voor de teer lange iden gelijk blijven. Bij enkele en retours daalt het verhogings- ntage naarmate het aantal kilo- rs toeneemt. Bij de abonnemen- aan alleen het trajectabonnement et algemeen maandabbonnement og met ongeveer twaalf procent, poorwegen verwachten hiervan )ename van de inkomsten van 32 en gulden. De verhoging is vol de NS nodig om de kostenstij- op te vangen. Ook moet de op de ting drukkende last van 't vervoer e onrendabele lijnen, ongeveer londerdvijftig miljoen, opgevan- Forden. De verhoging is tot stand nen na overleg met het ministerie erkeer en waterstaat. Httir»' Juichkreten .voor de eerste medaille. V.l.n.r. Cces Priem, masseur Jan Kui per, Fedor den Hertog, Aad van den Hoek. bondscoach Joop IWiddelink en Hennie Kuiper. Van onze sportredactie MUNCHEN In de nogal teleur stellende reeks van de Nederlan ders bij de Olympische Spelen steekt de verrichting van het wielerkwartet gunstig af. Fedor den Hertog, Cees Priem, Hen nie Kuiper en Ad van den Hoek veroverden de eerste me daille. Dat gebeurde op het num mer 100 kilometer ploegentijdrit. Het werd weliswaar geen goud, zoals in Tokio en in Mexico, maar het brons kreeg niettemin een gouden randje door de grote handicap, die het team kreeg te overwinnen. Nog voordat de race halverwege was, moest namelijk Aad van den Hoek wegens mate- riaalpech achterblijven. Het res terende trio, dat 25 kilometer op een gedeelde derde plaats lag met het voltallige team van de Belgische wereldkampioenen, vocht zich in de slotfase nog naar het brons. Enith Brigitta werd in de finale 1Ü0 meter vrije slag achtste en laatste. Het Nederlandse sprint- stertje lag 25 meter voor de fi nish nog derde maar moest in de slotfase het geweld massaal over zich heen laten gaan. Niet Shane Gould klom na die race op het hoogste platform, maar de Ame rikaanse Sandra Neilson, die haar in de laatste meters verraste. Mark Spitz zette zijn glorietocht bij het herenzwemmen voort. Op de 200 meter vrije slag veroverde hij zijn derde gouden medaille. Het Nederlandse waterpoloteam beleefde een afgang. Tegen West- Duitsland kwam de formatie van coach Harry Vriend niet verder dan een 44 gelijkspel en dat betekende uitschakeling voor een plaats in de finalepoule. De internationale jury zorgde gis termiddag voor een grote rel bij het bokstoernooi. In de partij tussen de Amerikaan Jones en de Rus Tregubov, verklaarde zij de Rus tot winnaar, ondanks het feit dat de Amerikaan het gevecht had beheerst. Het Westduitse pu bliek reageerde woedend door met alles wat het kon vinden richting ring te gooien. Meer dan twintig minuten hield het tumult aan, maar dat kon niets verande ren aan de beslissing van de jury, die bestond uit de Neder landse scheidsrechter Krom, de Nigenaan Malik, de Joegoslaaf Ivanovik en de Liberiaan Khalife. De 10.000 meter hardlopen zal op deze Spelen ongetwijfeld aan waarde inboeten omdat de num mers 1 en 2 vfyn de Europese kampioenschappen in Helsinki, de Fin Vaatainen en de Oost duitser Jtirgen Haase niet aan de start zullen verschijnen. De Fin die de laatste maanden last had van een beenblessure, blijft weg op doktersadvies. Hij zal wel uit komen op de 5000 meter. D<- Oostduitse officials hulden zich in een mysterieus stilzwijgen toen hen werd gevraagd, waarom Haase niet start. Minister tegenover wereldraad van Kerken an onze parlementsredactie DEN H AAG Minister Schmelzer heeft zicli geplaatst tegenover de Wereldraad van Kerken, waar- \an liet centraal comité adviseerde geen financiën beschikbaar te stellen voor investeringen in Zuid- Afrika. De minister van buitenlandse zaken meent, dat meer investeringen wel degelijk nut hebben voor de bevolkingsgroepen in Zuid-Afrika. die worden gediscrimineerd. 'Pogingen tot economisch isolement van Zuid-Afrika zijn niet zinvol", zei de heer Schmelzer gisteren in de vergadering van de commissie \oor buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer. Hel gevolg is al leen, dat de Zuidafrikaanse regering een nog harder standpunt gaat innemen. ANAR1VE (AFP) Op Madagas- de staat van beleg afgekondigd, itaat in een communiqué dat en in de hoofdstad Tananarive gegeven na een vergadering van inisterraad. onnig innig en droog weer met een erwegend matige wind uit lordoost tot oost. Maximum- mperaturen ongeveer 21 gra- n Celcius. orgen en overmorgen: droog, ij zonnig en ongeveer normale mperaturen. Zon op: 05.48 onder: 19.32 maan op: 21.37 onder: 13.38 Timmerman krijgt 80.000 gulden UTRECHT Het hoogste bedrag aan smartegeld, dat ooit in Nederland door een rechtbank of gerechtshof is toegekend, gaat naar de heer Ilarry Oude-Frie- link uit Vriezenveen: na tien jaar procederen krijgt hij 80.000 gulden smarte geld plus een aanzienlijk bedrag aan gederfd loon. Het prbces is gevoerd door dc sociaal-juridische afdeling van de Katholieke Bouw- en Houtbond, (waarvan de heer Oude-Frielink lid is), in samenwerking met de Almelose advocaat mr. F. A. Harmelink. De timmerman Oude-Frielink werd in september 1962 toen hij 25 jaar was, in een transformatorhuis in zijn woonplaats Vriezenveen door elektrische stroom getroffen. Hij onderging tientallen operaties; zijn linkerarm en linkerschou der werden geamputeerd, zijn rechterarm kan hij nauwelijks gebruiken en zijn borstkas werd ernstig beschadigd. Het duurde twee jaar voordat het betrokken aannemingsbedrijf was vrijge sproken en ontslagen van rechtsvervolging. Daarna stelde de bond de ge meente Vriezenveen aansprakelijk en de rechtbank in Almelo wees na een langdurige procedure de cis volledig toe. Tien jaar na het ongeluk heeft het gerechtshof in Arnhem aan de onzekerheid een eind gemaakt door het von nis van dc rechtbank te bevestigen. Dc heer A.L. ter Beek (PvdA), die zoals hij zei als lid van een niet- confessionele partij graag de mening van de Wereldraad onderschreef, merkte in dit verband op. dat een verharding van het standpunt van de Zuidafrikaanse regering nauwelijks meer mogelijk is. Mr. dr. N.G. Geel kerken (ARP), die opriep tot solida riteit met de onderdrukten in Zuid- Afjika, constateerde eveneens de ver harding bij dc regering van Zuid- Afrika. Hij voorspelde botsingen, die zouden optreden in de chaos. Met minister Schmelzer bleef de heer Geelkerken echter geloven in de dia loog. Deze dialoog hoopt minister Schmelzer voort te zetten tijdens de algemene vergadering van de Verenig de Naties door Zuid-Afrika opnieuw enkele vragen te stellen over de dis criminatie. De kwestie van de mensenrechten kwam aan de orde, toen de heren Geelkerken (ARP) en Berkhouwer (WD) vragen stelden over de maat regelen tegen de Russische joden, die naar Israël willen emigreren. Het ver laten van het land wordt zo goed als onmogelijk gemaakt door een hoge ..diplomabelasting". Volgens minister Schmelzer neemt Nederland, dat de belangen van Israel in Moskou behar tigt in deze kwestie een delicate posi tie in. Dc heer Jongeling (GPV) verlangde een initiatief van Nederland om dc beperking van dc vrijheid van gods dienst in Rusland tegen te gaan. Het antwoord van de minister was. dat de godsdienstvrijheid in het algemeen op de agenda staat van de komende alge mene vergadering van de-V.N. Verder tal bij de voorbereiding van de Euro pese veiligheidsconferentie sterk de nadruk worden gelegd op de persoon- nationaal akkoord over een verbod van het gebruik van chemische wa pens is niet mogelijk. Het probleem is steeds de internationale controle. Wat de ondergrondse kernproeven be treft meent Nederland, dat volstaan kan worden met een nationale contro le. Maar het is niet gelukt de Vere nigde Staten var dit standpunt te overtuigen. SLAAPKAMERS in elke prijsklasse WANDMEUBELS alle maten BANKSTELLEN modern en klassiek Levering uit voorraad! „SLAAPBANKEN CENTRALE" Fabriekstoonzalen, Industrie gebouw, Goudsesingel 66, Rotterdam, telef. 010-13.80.18. Mr. dr. N. G. Geelkerken: blijven streven naar dialoog lijke vrijheid en dc vrije uitwisseling van informatie, aldus de minister. Om de werkwijze van de Verenigde Naties te verbeteren zal Nederland pleiten voor de invoering van een onpartijdige methode om de feiten van gebeurtenissen in de wereld te verzamelen. Verder wil Nederland de veiligheidsraad meer gezag geven door raeer vergaderingen op het niveau van de regeringen van de leden. Ook zal Nederland erop aandringen, dat niet elk debat uitmondt in een resolu tie. Het nieuwe lid Rood-China kreeg een voldoende van de kamercommissie en de minister. Minister Schmelzer sprak over een 'constructieve steun' van Peking. De politiek van Rood-China is vooral gericht op de eigen veiligheid, zijn centrumpositie in Azië en het bestrijden van de hegemonie van Rus land en de Verenigde Staten. Peking zou niet zozeer de behoefte hebben zelf als grootmacht op te treden. Mi nister Schmelzer verwachtte, dat oost- duitsland het volgend jaar lid kan worden van de verenigde naties. In deze krant Binnenland Vlieland wil rustig eiland blijven 5 'Automobilist moet extra betalen in randstad'ii Buitenland Londen sluit beurs voor Oeganda 7 Clark: bombardementen zinloos 7 Kerk Rapport subsidie aan ker ken helpt weinig Kerkbladen Lezers schrijven Boekenetalage Commentaar Dichtbij en verder Wetenschap techniek Uw probleem Radio en tv Strips, feuilleton Recept Puzzel Ontwapening Een algemene conferentie over de ontwapening zag minister Schmelzer nog niet georganiseerd. Een voorwaar de voor een dergelijke conferentie is zeker, dat de Verenigde Staten, Rus land en Rood-China het eens worden over de opzet. Een dergelijke overeen stemming zit er nog niet in. Het wetsontwerp tot bekrachtiging van het verdrag betreffende het niet ver spreiden van kernwapens zal voor prinsjesdag bij dc Tweede Kamer worden ingediend. Over het sluiten van een verdrag voor de stopzetting van de ondergrondse kernproeven was minister Schmelzer pessimistisch gestemd. Gok een inter- i 'Die geel' ik allemaal weg, als u pap zover krijgt, dat hij I me een pony geeft.' Minister Schmelzer: 'eonstruetie- ve steun' van Peking Van een onzer verslaggevers UTRECHT In het Biniienziekcn- liuis in Eindhoven en in hel Sint- Elisabethziekenhuis in Tilburg wor den geen hartoperaties uitgevoerd, tn Eindhoven, waar met uitzondering van spoedgevallen, de hartoperaties zijn stopgezet, is dit het gevolg van een conflict tussen het hoofd van de chirurgische afdeling dr. Q. A. Eijs- bouts en de hartchirurg dr. P. van der Schaar. In Tilburg worden na een voorzichtig begin in april van liet vorig jaar sinds begin dit jaar geen open hartoperaties verricht. Volgens geneesheer-directeur dr. K. J. 1M. Rleu- wese, zijn organisatorische problemen en medi ch-technlsche en medisch-or- ganisatorische meningsverschillen hiervan dc oorzaak. Zie verder pagina 11. DEN HAAG De verstrekkende voorstellen van staatssecretaris Schol ten tot wijziging van de structuur van dc inkomenstenbclasting krijgt veel kritiek van de niet-confessionele par tijen in de Tweede Kamer. Maar in het voorlopig verslag beginnen de PvdA. D'hti. en d< PPH toch minister Nelissen en de staatssecretaris een compliment te maken met de snelle indiening en de aard van hel voorstel. De VVD daarentegen constateert di rect. dat het wetsontwerp in strijd is met hel regeerakkoord en meet zich meer de rol van de (toekomstige) oppositie aan. In het regeerakkoord wordt namelijk de mogelijkheid ge noemd van een eerste aanzei tot ver zachting van de progressie in de loon- en inkomstenbelasting voor de mid dengroepen. Maar volgens de VVD begint bij de lagere middengroepen reeds de lastenverzwaring. Het ernstige bezwaar van de PvdA, D'66 en dc PPR is. dat het belangrij ke wetsontwerp, 'dat een uitvoerige en weloverwogen behandeling waard is', overhaast tot wet moet worden verheven. Binnen tien dagen moet de Kamer dus definitief over dit belang rijke ontwerp beslissen. wapende lifter valt chauffeur Actie met ondemocratische elementenam i DEN HAAG De voorzitters van de drie confessionele partijen heb ben in een verklaring felle kritiek geuit op de studentenacties tegen de heffing van het verhoogde collegegeld. Volgens dc voorzitters van ARP, CHU en KVP bevatten de studentenacties ondemocratische elementen. De voor zitters vinden het verontrustend dat leidinggevende personen in universi taire kringen 'onvoldoende blijken te beseffen dat de vrijheid van menings uiting en van kritiek, als grondslag van de rechtsstaat, verankerd zijn in de bereidheid de wet na te leven'. Tot deze uitspraken zijn de drie voor zitters gekomen in een vergadering van de stuurgroep van de drie partij en. waar de studentenacties onder werp van bespreking vormden. In Groningen zijn de poorten van de universiteit gisteren weer ontsloten en de actiegroep 'weg met de wet' kon ongestoord naar binnentrekken. De politie trad deze keer niet op. zoals donderdag wèl het geval was. Mensen die naar het bureau 'inschrij ving en inlichtingen' gingen werden door de studenten aangesproken maar hun werd verder geen strobreed in de weg gelegd. Het aantal handtekeningen tégen de 'duizend gulden' dat in Groningen verzameld is, loopt nu in de honder den. Volgens de studenten durft het bestuur van de universiteit het niet aan om opnieuw de politie in te schakelen. De oude situatie is overi gens nog niet geheel hersteld. De verbinding tussen het academiege bouw en het administratief en be stuurscentrum wordt nog zeer streng bewaakt. Iedereen die naar het admi nistratief centrum wil moei eerst ver tellen v(at hij daar wil doen. Ook liet administratief personeel is aan deze controle onderworpen. Woonruimte Op een vergadering van studenten woonruimte in Amsterdam is in een motie uitgesproken dat bij inschrij ving van studenten voor woonruimte en bij toewijzing daarvan geen contro le van collegekaarten of van betaalbe wijzen mag plaatsvinden. De beheer ders verklaarden dat zij actief zullen bijdragen aan het toewijzen van leeg staande woonruimte 'aan diegenen die gedupeerd dreigen te worden' door verhoging van het collegegeld. Dc raad van de TH in Delft heeft het bestuur gevraagd om de studenten die actie voeren tegen de 'duizend gulden' bij het voeren van propaganda geen strobreed in de weg te leggen. Zeker de helft van de 12.000 Delftse studen ten heeft het hogere collegegeld (nog) niet betaald. bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per. misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: 0 maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ga. 4 gulden abonnementsgeld. maar vooral een krant die past bij uw leven sbeschou w ng met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door Naam; Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning bet aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe scliri jft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1