apan wil officieel rede met China thene arresteert anagoelis' broer Sir Francis Chichester: onverschrokken zeezeiler Allende maakt Argentinië nijdig Oswald vermoordde Kennedy niet alleen, zegt lijkschouwer Rus roept op tot verzet tegen 'diploma-belasting' vlirw, anaka: kans op gewapend conflict om Taiwan is voorbij Teveel Aziaten en Europeanen in sportteams volgens Amin McGovern oneens met schepen VS in Griekse havens aatssecretarissen werkten lor uitgever van 'Quick' Mindszenty in Brussel Terreur blijft Ulster teisteren BI /KWARTET MAANDAG 28 AUGUSTUS 1972 BUITENLAND T5/X7 £10 (UPI, AP, DPA) Japan en China moeten met een vredesverdrag een einde maken aan ■jaar vervreemding. Dit heeft premier Kakoeei Tanaka van Japan gisteravond in een Amerikaans Interview verklaard. Het was voor het eerst dat Tanaka de wens te kennen geeft dat de twee lan- h een vredesverdrag sluiten als eerste stap naar herstel van wederzijdse diplomatieke betrekkin - Tanaka is door de Chinese premier Tsjoe En-lai uitgenodigd naar Peking voor diplomatieke onderhandelingen. Het bezoek zal waarschijnlijk eind september plaats vinden. De precieze datum zal in een gelijktijdige bekend making door Tokio en Peking wereld kundig worden gemaakt Maar deze week zal de Japanse premier een topconferentie hebben met president Nixon in de Amerikaanse staat Hawaii. Een van de belangrijkste onderwer pen bij beide top-conferenties zal on getwijfeld het Amerikaans-Japanse veiligheidsverdrag zijn. De VS willen beslist niet dat het machtsevenwicht in Azië verstoord wordt als Japan en China diplomatieke betrekkingen aan knopen. Amerika en Japan zijn het er steeds over eens geweest dat Taiwan en Zuid-Korea essentieel zijn voor de veiligheid van Japan en dit is dan ook vastgelegd in een Japans-Ameri kaans verdrag. Tanaka beschouwt echter de clausule dat Taiwan essentieel is voor de vei ligheid van Japan als een dode letter. De internationale situatie is verbe terd, mede ten gevolge van Nixons nieuwe buitenlandse politiek, die een einde heeft gemaakt aan de koude oorlog en het tijdperk van onderhan delingen heeft ingeluid. 'De mogelijk- 1ENE (Reuter, UPI) Stathis Panagoelis, de broer van Alexan- ie! s Panagoelis, die in 1968 een mislukte aanslag pleegde op het le- van de Griekse premier George Papadopoelos, is door de Griek- lolitie gearresteerd omdat hij van plan zou zijn geweest zijn broer jevrijden. Dit heeft de Griekse regering zaterdag meegedeeld, elijkertijd werd de Italiaanse Socialistische partij beschuldigd het financieren van de gebroeders Panagoelis en het geven van vals paspoort aan Stathis. [ens de bekendmakingen van het kolonelsregime werd Stathis er vorige week gearresteerd, sa- met twee getrouwde vrouwen. Iu5, een 29-jarige student die in W ijë leeft, en de twee vrouwen wa- n het bezit van valse paspoorten, hen waren verstrekt door de anse socialistische partij, die de iteiten financiert van de subver- organisatie 'Grieks verzet', waar zij behoorden'. Het drietal wordt enteel door de politie verhoord, ens de regeringswoordvoerder Grieks verzet de moordaanslag op irul dopoleos in 1968 beraamd, ge- n c it verscheidene gevangenen te be- htlen en in 1970 een lijntoestel van jt ipic Airways gekaapt. Ditmaal ut i de organisatie Alexandros Pana- s bevrijden uit het militaire ge- enenkamp nabij Athene. Verle- n d jaar werd Lady Fleming veroor- (•htl i tot zestien maanden wegens een Panagoelos te bevrijden. Ij dj ITE SOMMEN' organisatie Grieks verzet werd rerkelijk geholpen door de lin- annleugel van de Italiaanse socialisti- partij, aldus Athene. 'Een vocr- ipp« taand lid' van deze partij zou de valse paspoorten en grote som- geld hebben bezorgd. Wie dat '■^aanstaande lid' was, wilde de re- iwoordvoerder niet zeggen; wel zeer goed bekend was bij de veiligheidsdienst. Gisteren gaf blad van de Italiaanse socialisti- partij Avanti toe, dat de partij solidair voelt met het verzet in 'tenland in alle mogelijke vormen laarmee door zal gaan tot de tuur in Griekenland is verslagen. dat ze valse paspoorten zou len verstrekt werd een 'onwaardi- leschuldiging' genoemd. moeder van de gebroeders Pana- is klaagde over de telefoon: 'Nu ik twee zonen in de gevangenis, reet niet wat ik moet doen. Het mationale Rode Kruis moet het ort publiceren over de omstandig- n waarin Alexandros in zijn cel verkeren.'' Ze maakte zich ook zorgen over het lot en de ge heid van Stathis, die momenteel zou zijn en wiens gezondheid fragiel was. DE VAL' [ens mevrouw Panagoens is haar Stathis in de val gelopen, die de kse veiligheidspolitic voor hem opgesteld. Een agent van de vei- iidspolitie is, volgens haar, naar gegaan en heeft zich daar voor- an als een lid van het Griekse et. 'Hij beloofde mijn zoon hulp de bevrijding van zijn broer, die ±t m gevangen wordt gehouden in een klei ne cel in een militair kamp bij Athe ne. Hij lokte Stathis hierheen en na zwaar geschaduv te zijn door de politie, arresteerden zij hem. Late? arresteerden zij de twee vrouwen.' KAMPALA (Reuter, AP) pre sident Amin van Oeganda wil ook de sport afrikaniseren. Hij heeft de vorige Oegandese regering (geleid door Obote, die begin vo rig jaar door hem werd ont troond) verweten, dat ze Euro peanen en Aziaten een domine rende rol heeft laten spelen in sporten als cricket en hockey. Daarvan had Amin overigens niets laten blijken, toen hij onlangs het Oegandese hockeyteam toesprak, dat op het punt stond naar MUnchen te vertrekken. Dat team bestaat meren deels uit Aziaten. Zij kregen van hun president te horen, dat, als alle Azia ten waren zoals zij, er geen Aziatisch probleem in Oeganda zou bestaan. De Aziatische cricketers, die de meer derheid vormen in Oeganda's nationa le cricketteam, hebben uit veront waardiging over Amins politiek ge weigerd uit te komen in het dnelan- dentoernooi dat Oeganda, Kenia en Tanzania deze week zouden houden. Daarop heeft Kenia zich uit het toer nooi teruggetrokken. Er zijn geen aanwijzingen voor, dat de Aziatische hockeyers in het Oegandese team te München het voorbeeld van de cricke ters zullen volgen. De Engelse regering trekt op het ogenblik alle registers uit om ervoor te zorgen, dat dc ongeveer 50.000 Britse Aziaten in Oeganda vóór 7 november (de dag waarop ze volgens Amin verdwenen moeten zijn) in het bezit komen van een inreisvergunning voor Engeland. Dat is in Kampala gezegd door het waarnemend hoofd van de afdeling nationaliteiten van het Britse ministerie van buitenland se zaken. Behalve deze ambtenaar zijn er nog vijftien Engelse functionaris sen in Oeganda om de papieren van de uitgewezenen in orde te maken; later deze week komen er nog zes bij. heid van een gewapend conflict in de Straat van Taiwan, is voorbij', zo meende dan ook de Japanse premier. Volgens de premier hoeft er niets gewijzigd te worden in het Japans- Amerikaanse verdrag. 'De Taiwan- clausule is tegenwoordig geen pro bleem, omdat de situatie veranderd is', meende de premier. 'Er is op het ogenblik geen behoefte het veilig heidsverdrag te veranderen of de clausule te elimineren'. Tanaka voeg de eraan toe dat Japan ook zal blijven toestaan dat Amerika troepen stationeert voor het geval een gewa pend conflict om Taiwan uitbreekt. De Verenigde Staten blijven echter van mening dat men weliswaar moet streven naar politieke toenadering tot China, maar dat op militair gebied 'alles bij het oude moet blijven'. Een tweede belangrijk punt op de agenda van de topconferentie tussen Nixon en Tanaka is de verstoorde handelsba lans tussen de twee landen. De kans bestaat dat de Japanse betalingsbalans dit jaar nog een recordoverschot van ongeveer vier miljard dollar te zien zal geven. Dit zal van grote invloed zijn op de Amerikaanse politiek om de dollar te saneren. Nixon zal er ongetwijfeld op aandringen dat de Japanse regering die maatregelen neemt, die noodzake lijk zijn om het overschot nog dit jaar terug te brengen tot minder dan drie miljard dollar. Nixon zal dit met grote hardnekkigheid doen omdat hij in dit verkiezingsjaar ook een succes op korte termijn op het gebied van de handelspolitiek kan gebruiken. ALBANlë Japan heeft dit weekeinde ook bekend gemaakt dat er onderhandelingen met Albanië op komst zijn over het vesti gen van diplomatieke betrekkingen tussen de twee landen. Het plan staat en valt echter met het resultaat van de besprekingen in China, dat een trouwe bondgenoot is van Albanië. WASHINGTON (Reuter) De De mocratische kandidaat voor het Ame rikaanse presidentschap, senator Geor ge McGovern heeft verklaard dat de regeling op grond waarvan schepen van de Amerikaanse zesde vloot in Griekenland zullen worden gestatio neerd, de Griekse regering in staat zou kunnen stellen, tussenbeide te komen bij Amerikaanse acties tot steun aan Israël. McGovern herinnerd eraan, dat de Griekse junta de staat Israël niet heeft willen erkennen en dat tijdens de Jordaanse crisis in 1970 het Griekse bewind niet eens reageerde op een Amerikaans verzoek, het maken van verkenningsvluchten vanuit bases op Griekse bodem toe te staan. McGovern vraagt zich af 'wat het dappere volk Israël wel moet dienken, als het weet, dat de Amerikaanse kracht in de Middellandse Zee afhan kelijk is van de havens van een land dat samenspant met de Arabische lan den.' De senator heeft al eerder ver klaard, dat hij de hulp aan Grieken land zal stopzetten als hij tot president wordt gekozen. MBURG (DPA) Het Westduilse weekblad 'Der Spiegel' heeft onthuld, twee leden van de Westduitse regering als adviseurs verbonden zijn ge- st aan de uitgeverij Bauer, die o.m. het weekblad 'Quick' publiceert, dat trmalen gegevens uit geheime overheidsdocumenten heeft afgedrukt. De 11- ïle staatssecretaris van binnenlandse zaken. Dom, zou van september 1969 'september 1971 voor Bauer hebben gewerkt tegen een salaris van iets meer 3.000 gulden per maand. Als tweede adviseur van de uitgeverij noemt Der tegel de sociaal-democratische parlementaire staatssecretaris van wetenschap- 4 Kaffert. t Westduitse regeringsvoorlichtingsdienst heeft gisteravond bekendgemaakt, I1 het duo 'een duidelijke berisping' van bondskanselier Brandt heeft gekre- De twee hebben hun directe chefs verzekerd, dat ze nimmer ambtelijke Bedelingen of documenten aan het concern Bauer hebben verstrekt. De Hongaarse kardinaal Mindszenty heeft gisteren in de Brusselse Heilig- Hartbasiliek een mis gecelebreerd ter gelegenheid van de 1000ste geboor tedag van de Heilige Stefanus, de stichter van Hongarije. Hij verklaarde dat de dagen na de Hongaarse opstand de meest tragische waren uit de moderne Hongaarse geschiedenis. De kardinaal noemde als voorbeeld dat in de laatste twaalf jaar meer dan twee miljoen abortussen waren ge pleegd en dat het aantal zelfmoorden en echtscheidingen behoorden tot de noogste ter wereld. Mindszenty woonde 14 jaar op de Amerikaanse ambassade in Boedapest, waarheen hij tijdens de opstand was gevlucht. Daarvoor had hij acht jaar in de gevangenis gezeten. Tegenwoordig woont hij in Wenen. 'Moskou wil meer buitenlands kapitaal' MOSKOU (Reuter) Een Russische journalist van joodse afkomst heeft er bij andere joden in de Sowjet-Unie op aangedrongen, zich te verzetten tegen de 'diploma-belasting' die de Sowjet-regering van emigranten zou willen heffen. Deze belasting zou duizenden ertoe veroordelen, jarenlang 'als paria's te wachten op losgeld uit het buiten land', zo schreef de journalist, Viktor Perelman, in een ongepubliceerd arti kel dat westerse correspondenten in handen hebben gekregen. Perelman is zelf uit de redactie van de Literaire Gazet, het weekblad van de bond van Russische schrijvers, ge zet nadat hij een aanvraag voor emi gratie naar Israël had ingediend. Hij trok in het artikel in twijfel, of westerse joodse organisaties de zeer forse bedragen zouden kunnen beta len, die Russische joden met hoger onderwijs aan de staat zouden moeten afstaan, voordat ze naar Israël zouden mogen vertrekken. Het totaal van de ze bedragen kon volgens hem wel oplopen tot 800 miljoen gulden. Bij de berekening van deze som was hij ervan uitgegaan, dat 80.000 van de 2.2 miljoen joden in de Sowjet-Unie een visum voor Israël hebben aangevraagd en dat minstens 20 tot 25 procent van hen hoger onderwijs heeft gevoLgd. ZES JAARSALARISSEN De Russische joden zelf kunnen deze belasting volgens Perelman nooit op brengen. Een ingenieur zou krachtens de desbetreffende regeling (die overi gens nog niet officieel is afgekon digd) het vijf- tot zevenvoudige van zijn jaarsalaris moeten betalen en een arts het zesvoudige. Perelman schreef, dat de regeling niet alleen de huidige joodse generatie in de Sowjet-Unie treft, maar ook 'velen van onze broeders in de toekomst'. 'Misschien hebben wij een kans om weg te komen. Maar wat zullen zij zeggen, wanneer we hen ertoe veroor delen, jaren als onverkochte slaven te leven, omdat wij een egoïstische en haastige beslissing hebben genomen?' KAPITAALBRON Waarnemers in Moskou hebben aange nomen, dat de belasting voornamelijk beoogt, de 'brain drain' (emigratie van knappe koppen) van joodse we tenschapsbeoefenaars naar Israël te beëindigen. Maar Perelman schreef, dat Moskou nu ook en nieuwe bron van buitenlands kapitaal wil aanboren, die 'qua opbrengst kan concurreren met de enorme winsten uit de olievelden van Tjoeman (in West-Siberië) of het Siberische aardgas.' Perelman citeerde Sergei Aljosjin, waarnemend hoofd van de afdeling voor cultuur- en ge zondheidszaken op het Russische mi nisterie van financiën, die half augus tus tegen joden zou hebben gezegd: 'We zijn niet zo naïef dat we veron derstellen, dat u zelf over al dit geld beschikt. Maar u weet waar u het vandaan kunt halen! BELFAST (UPI, Reuter) Twee gemaskerde mannen hebben gisteren in Belfast een 28-jarige protestant in diens eigen huis en voor de ogen van zijn vrouw doodgeschoten. Daarmee kwam het aantal mensen dat in het afgelopen weekeinde in Ulster door terreurdaden het leven verloor, op negen. Zaterdag kwamen twee Noordierse mi litairen om, toer ze in een booby-trap liepen. Bij andere incidenten werden twee rooms-katholieke burgers dood geschoten. Drie mensen vonden de dood, toen op een racebaan in Down- patrick een bom ontplofte (waar schijnlijk was het drietal zelf bezig, deze bom te plaatsen). In London derry werd gisteren een Britse mili tair door een schot in de nek gedood. Ook in de Ierse Republiek, even over de grens met Ulster, viel zaterdag een dode door terreur. Befaamd avonturier op 70-jarige leeftijd overleden PLYMOUTH (Reuter, UPI) Sir Francis Chichester, de eigen zinnige Brit die in 1967 wereld beroemd werd door op z'n een tje rond de aardbol te zeilen, is zaterdag in het koninklijke ma- rinehospistaal in Plymouth over leden, 70 jaar oud. Hij leed aan een kwaadaardig gezwel, dat zijn ruggegraat had aangetast en kreeg kort voor zijn dood bovendien longontsteking. De Britse premier, Edward Heath, die zelf graag en goed zeilt, zei gisteren voor de radio, dat de dood van deze 'moedige en vastbe raden man een groot verlies voor de Britse natie' was. Zijn ziekte noodzaakte Sir Francis vorige maand, op te geven in de transatlantische zeilrace voor enkelin gen, die in Plymouth begon en in Newport (Rhode Island) eindigde. Hij besloot zich uit de strijd terug te trekken, toen hij tot de bevinding was gekomen, dat de pijnstillende middelen waarvan hij zich bediende, de normale werking van zijn geest belemmerden. 'Longkanker' Sindsdien heeft hij twee keer in het ziekenhuis gelegen. De eerste keer ontsloeg hij zichzelf, tegen de zin van zijn dokters. Het was niet voor het eerst, dat Sir Francis op gespannen voet stond met de erkende beoefe naars van de medische wetenschap. In 1957 stelden vijf artsen vast, dat hij aan longkanker leed en nog maar drie weken te ttven zou nebben Een ope ratie werd noorl'akelijk geacht, maar gesteund door zijn vrouw Sheila (die 4 >|S|Pf Sir Francis Chichester in gebedsgenezing gelooft) verzette Chichester zich daartegen. Om te be wijzen, dat hij fit genoeg was, beklom hij een berg. Francis Chicester, die op 17 septem ber 1901 in het Engelse Bernstaple werd geboren, emigreerde op achttien jarige leeftijd naar Nieuw-Zeeland, nadat hij zijn vader bijzonder had vertoornd door van school weg te lonen en boerenknecht te worden. In 1928 werd hij directeur van een door Kapers krijgen enkele reis Cuba BUENOS AIRES, SANTIAGO (Reuter) Argentinië bereidt een krachtige nota aan Chili voor om te protesteren tegen Allende's be slissing tien Argentijnse guerrilla's de status van politieke vluchte ling te geven en ze naar Cuba te sturen. Het tiental is inmiddels op Cuba aangekomen, waar ze meer moeilijkheden voor de Argentijnse regering voorspeld hebben. De tien linkse guerrilla's waren op 15 augustus op spectaculaire wijze ont snapt uit de gevangenis van Rawson en hadden op een nabij gelegen vlieg veld een vliegtuig gekaapt naar Chili. Toen een week na hun ontsnapping 19 van hun collega's, die zich hadden moeten overgeven tijdens de uitbraak- poging, door militairen met machine geweren werden beschoten op een luchtmachtbasis en zestien van hen stierven, werd er door de linkervleu gel van Allende's coalitie sterke druk op de president uitgeoefend de 'revo lutionaire kameraden' niet uit te le veren. Het zou voor de tien vluchtelingen een gewisse dood betekend hebben een argument dat na het "Trelew- bloedbad' nog eens extra werd onder streept. Argentinië beweerde dat de zestien die op de luchtmachtbasis wer den doodgeschoten waren neergescho ten tijdens een ontsnappingspoging. Vlak voordat de tien op een vliegtuig naar Cuba werden gezet, maakte Al- lende voor de radio bekend dat Chili de kapers politiek asiel had verleend, maar er tegelijkertijd voor gezorgd had dat ze zo snel mogelijk uit Chili zouden vertreken. Tegelijkertijd zei de president dat hij 'vurig verlangde' naar de handhaving van goede betrek kingen met Argentinië. Meer acties Op Cuba werden de tien ontsnapten welkom geheten door de plaatsvervan gende minister van binnenlandse za ken. De guerrilla's behoren tot het 'Revolutionaire volksleger', 'De gewa pende revolutionaire strijdkrachten' en de 'Montoneros'. Eén van hen zei dat het belangrijkste aspect van de hele kWestie was dat dit een gezamen lijke actie was geweest van de drie organisaties (waarvan twee Peronis- tisch zijn) en dat in de toekomst meer van dergelijke gezamenlijke ac ties verwacht konden worden. In Buenos Aires werd een krachtige bom gevonden voor het gebouw van de Chileense luchtvaarmaatschappij Lan-Chile. Pamfletten waarschuwden dat het gebied 'een mijnenveld' was en gealarmeerde burgers waarschuw den snel de politie. Als de bom niet onschadelijk gemaakt zou zijn, zou er aanzienlijke schade aangericht zijn door het projectiel, zo verklaarde de politie. De autoriteiten noemden het plaatsen van de bom het werk van rechtse elementen, die verbolgen wa ren over Chili's weigering kapers uit te leveren. 'Luchtpiraten' Argentinië had reeds in verband met deze kwestie zijn ambassadeur in Chi li teruggeroepen en Argentinië's sol daat-president Alejandro Lanusse had een voorgenomen reis naar het noord oosten van het land afgelast, officieel vanwege het 'slechte weer'. Lanusse liet zijn minister van buitenlandse zaken bij zich komen en presidieerde later over een vergadering van Argen tinië's top-generaals, waarschijnlijk om de tekst van de voorgenomen protestnota aan Chili te bespreken. Waarschijnlijk zal Argentinië Chili ervan beschuldigen het uitleverings verdrag en andere verdragen niet na gekomen te zijn door te weigeren de tien 'misdadigers en luchtpiraten' uit te leveren. Door alle opwinding rond de tien guerrilla's verstreek de tijdslimiet, waarbinnen potentiële kandidaten voor de komende presidentsverkiezin gen inwoner van Argentlr.'ë moest worden of hun openbaar ambt moes ten prijsgeven, in alle stilte. Onder de door Lanusse opgestelde regels zijn zodoende zowel de president zelf als de vroegere sterke man Juan Peron die in Madrid woont gediskwa lificeerd voor de presidentsverkiezin gen. Chili heeft inmiddels maatregelen aangekondigd ter bestrijding van 'eco nomische en politieke delicten met een ondermijnend karakter'. Het radio station Agricultura, dat herhaaldelijk tot ondermijning heeft opgeroepen, zal worden gesloten. Chili zal buiten landers uitwijzen die zich hebben schuldig gemaakt aan smokkel en de- viezenhandel en de regels wijzigen voor het verblijf van buitenlanders om hun activiteiten beter te kunnen controleren. opgerichte luchtvaarlmaat- Luchtvaartpionier Het jaar daarop vloog hij in een Gipsy Moth (de naam die hij later aan zijn zei-jachten gaf) van Enge land naar Australië. Deze prestatie was nog maar één keer eerder gele verd In 1931 ondernam hij de eerste solovlucht in de geschiedenis van Nieuw-Zeeland naar Australië. Nog in hetzelfde jaar vestigde hij een ander record door op z'n eentje in een watervliegtuig van Nieuw-Zeeland naar Japan te reizen. In de tweede wereldoorlog had Chichester graag als piloot bij de Britse luchtmacht ge diend. maar zijn gezichtsvermogen voldeed niet aan de officiële eisen. Hij moest zich vergenoegen met een betrekking ais chef-vlieginstructeur. Na de oor og begon hij zich voor het zeilen te interesseren. In 1960 won hij in veertig dagen de eerste transatlan tische zeilrace vour eenmansboten. In augustus 1966 begon hij aan de ver vulling van zijn grootste wens: een eenzame zeiltocht rond de aardbol. Hij onderbrak die reis alleen in Sydney, Australië. Toen hij na 247 dagen in Engeland terugkeerde, werd hij door koningin Elisabeth tot ridder geslagen met hetzelfde zwaard waar mee vier eeuwen tevoren de ridder slag was toegediend aan Sir Francis Drake, de grote zeevaarder (en zeero ver) uit de tijd van Elizabeth 1. Sir Francis Chichester was toen bijna 65 jaar. Premier Heath herinnerde giste ren aan de woorden die Sir Francis gebruikt had toen hem naar het waar om van deze tocht werd gevraagd: 'Omdat het mijn leven verhevigt'. PITTSBURG (AP, Reuter) Een Amerikaanse arts, die het mate riaal over de autopsie op president John Kennedy in 1963 heeft onderzocht, is tot de conclusie gekomen dat Lee Oswald niet al leen gehandeld kan hebben. Cyril Wecht, een lijkschouwer uit de staat Pennsylvenia heeft twee dagen in de staatsarchieven in Washington het bewijsmateriaal bestudeerd. Zijn onderzoek was echter gehinderd door de afwezigheid van de gecon serveerde hersenen van de president en van dia's over de wonden, zo verklaarde arts. Uit dit materiaal zou kunnen blijken onder welke hoek(en) op de president was ge schoten. Volgens het officiëlè verslag over de moord op president Ken nedy (het Warren-rapport) was er één moordenaar (Lee Oswald), die met één kogel zowel de toenmalige gouverneur John Connal'y raakte als de achter hem zittende Kennedy. KOGEL Wecht verklaarde: 'De feiten zijn dat uit duidelijke bewijzen blijkt dat er niet slechts éón schutter kan zijn geweest. Er moeten minstens twee mensen hebben geschoten.' Volgens hem steunt het uitvoerige Warren rapport op de theorie dat één kogel zowel Kennedy als Connally thof. De arts noemde dat 'uit wetenschappe lijk oogpunt een beslist onhóudbaar standpunt' I-Iij vervolgde: 'Ik was erg verwonderd over de oorspronke lijke vorm van de kogel. Als pien de kogel en de verschillende filtns on derzoekt. kan er weinig of geen twijfel over bestaan, dat die kogel niet door het lichaam van twee mannen is gegaan.' De arts had de hersenen gemist, omdat hij op röntgenfoto's 'een don ker. bruin-zwart voorwerp' in de hersenen had gezien, waar niemand ooit iets over gezegd heeft. Dit kon een kogelfragment of een tumor ge weest zijn, maar Wecht kon dit niet nagaan omdat de hersenen ontbra ken. Een woordvoerder van de fami lie Kennedy heeft echter verklaard dat indertijd alle door het ministe rie van justitie verlangde bewijs stukken aan het staatsarchief zijn overhandigd. Maar van anderen is vernomen dat de hersenen en waar schijnlijk ook de bedoelde dia's in 1965 aan een vertegenwoordiger van senator Robert Kennedy zijn gege ven. Later zouden ze geschonken zijn aan Evelyn Lincoln, John Ken nedy's persoonlijke secretaresse. Eerder werd het materiaal in de staatsarchieven onderzocht door Ge orge Lattimer. ongeveer twee maan den na het aflopen van het verbod dat de familie Kennedy had gesteld op het onderzoeken van het materi aal. Lattimer bevestigde de conclu sies van het Warren-rapport. Wecht hechtte niet zo-vee! waarde aan dat onderzoek, omdat de arts een uro loog is 'die zich met nieren bemoeit. Dit valt geheel en al buiten zijn desku ndiigh eidsgebi edB wend i en zou het onderzoek van Lattimer maar drie. vier uur hebben geduurd. 'Ze hebben Lattimer gestuurd omdat ze wisten wat hij zou zeggen en doen', beweerde Wecht. zonder veel uit te wijden over de vraag wie 'ze' waren. "Hij kan zelfs geen twee bynden normaal halen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7