i koningen lief voor Feyenoord Uitvallen Fred André genadeslag Telstar celsior iktaan Idenmoot "WSïSÉt, éi wmidi^atL, mmmmk, ^SjjSlÈliiÊïm 'f. Wk. ■HHI NAC mist ondanks overwinning nog veel zelfvertrouwen Zielig Gainer Ron Groenewoud: Het leken wel Vondelparkbewoners....'* >JSfe mmsn— WmmJÊÊÊm1 /KWARTET MAANDAG 28 AUGUSTUS 1972 SPORT T11/K13 speciale verslaggever NGEN Het was eigenlijk verbluffend, zo gemakkelijk als Feyenoord heerste tegen FC Gro- Zeker, bij vlagen vooral in de eerste helft speelde Feyenoord grandioos, maar de uitein de! te klein uitgevallen zege (1-4) was vooral het gevolg van de onbegrijpelijke vriendelijkheid oningen. Liet Groningen-trainer Ron Groenewoud zich ontvallen: 'Mijn spelers leken wel Vondel- woners, zó aardig waren ze voor Feyenoord. Het enige wat ze misten was een bloem in hun haar' in het eerste kwartier mocht en hopen op een redelijk re- In die periode tastte Feyen- j opponent bedachtzaam af. SU) boet i Ané' ""l"" DAM Excelsior ver- inds zijn verblijf in de ere- 4 in de ongekende situatie iJuit drie wedstrijden even- punten heeft verzameld, winning (0-1), die de Rot- mers vorige week regis- op sub-topclub Sparta «Ie Woudestein-équipe der- veel zelfvertrouwen ge- j>n dat nu al voorzichtig (gesproken over een mid- ptpositie. (0—0), dat op de tweede lïedag eveneens verraste met i zege op FC Den Haag, liet t zich overigens niet verlei- een risico-volle presentatie, ken FC Utrecht met alle desa- [gevolgen (03) vandien. In e stadium van de competitie j de eerste plaats van belang '*te verzamelen, hield trainer stenmiller zijn volgelingen na- voor. 'Ik zou voor hetpu- fchtte hij later toe, 'op eigen J aanvallend mogelijk willen maar voorlopig moeten de even genoegen nemen met behoudender speelwijze. Als [meer punten hebben, kunnen worden genomen. Ik kan stellen dat dat voor het pu- fker na onze overwinning op ten anti-climax betekent'. En kW-trainer Georg Knobel er over dacht, groeide Excelsi- t uit tot een zeer behoedzame |atie, waarin aan beide zijden ^sequente mandekking werd t en waarin elk risico doelbe- Jrd vermeden. Ondanks deze Spectaculaire instelling werd _al in de eerste helft op een aanvaardbaar niveau ge- Rotterdammers, die toen zagen hun actieve vleugel- -leutstege en Bassant in te waren op die momenten irlijkst, maar net niet gevaar- om de aanvankelijk wat opererende doelman Körver :en. Roggeveen en Kwakker- 'chten weliswaar krachtenslo- •k, zij zagen zelden kans hun dingen en Jan den Rooyen h te laten. Zei de aan zijn lesseerde Dick van Nierop tcht: 'Excelsior is van ontzag- tde wil, maar de aanvallers bijna nooit in via een 12 r^tie een doelpunt te scoren, in de voorhoede nog teveel tilde weg'. Vulde Castenmiller kunt duidelijk zien dat ee Kwakkernaat er nog niet is, to ben ik uiterst tevreden met (ke spel'. Castenmillers tevre- i gold ook het optreden van rs laatste linie, die vooral in tie helft enkele fraaie staaltjes in op balbezit opvoerde. Dat een fase, dat Excelsior ver- •ressie uit te oefenen op het fensief opererende MVV. De itse équipe bekommerde zich lang niet meer om offensieve ekenend in dit opzicht was de iWillie Brokamp vervulde en (r trainer Knobel zich na af- ier waarderend uitliet: 'Bro- leeft misschien nog nooit zo jwerkt als vanmiddag. Aanval- n hij weinig uitrichten, maar beter heeft hij verdedigd. En wedstrijd van de angst als dat een geweldig pluspunt', ïfrere en Redel vervangen as tegen Van der Heijden en Heide volkomen aan banden gelegd en geen centimeter ate werd gegund, achtte Kno- consequentie van Excelsiors Knobel: 'Excelsior is pro- er gaan spelen. Je ziet som eiers trekken en duwen.Iets orig seizoen nooit deden. Het wordt er op die manier niet ►p. Mij zal het nooit gelukken a dergelijke instelling bij te usen hebben zich in dit duel behoudendheid nauwelijks an. In de eerste helft vuurde iiaat na een zeldzaam fraaie, k enige combinatie met de in oeiende Van der Vaart, Bas- Roggeveen juist langs de e kant van de paal, terwijl deze fase niet verder reikte ongevaarlijke plaagstootjes kamp, Dijkstra, Redel en Bon te veldoverwicht dat Excelsior tweede spelperiode verwierf, ►verigens zelden tot perspec- 1 mogelijkheden. Excelsior Seen enkel risico te nemen, tteroo: 'Als je gaat opdringen, levensgevaarlijk. Daarvan wa tt intens doordrongen, dat we toaar op balbezit hebben ge- Geu- *VV 0o Scheidsrechte «houwers: 5.000. Van der Roer. Bron. Tettero, Van van der Heijden: De Mos. Van .Roggeveen. Meutstege iMoerker- ■wernaat, Bassant. ^er: Pleeumeekers. Lacrolx. Klin- noain. Den Rooljen. Dijkstra: Hoe- tsre. Redel (Maas). Brokainp RICHARD MATTH1JSSE maar toen het tempo omhoogging, was Groningen nergens meer. Vooral op links bleek de ploeg defensief kwetsbaar. Henk Wery zeer sterk op de rechtervleugel en Wim Jan sen weer helemaal terug na zijn blessure profiteerden gretig van de onvoorstelbare wanorde in de linker flank van het verdedigingsblok. Het was dan ook uit een voorzet van Wim Jansen waaruit Wim van Hanegem met een schitterende kopbal voor 0-1 zorgde. Nog voor rust kwam Feyen oord op 0-3 door Jansen die een slim passje van Wery verzilverde en door Schneider die vanaf elf meter raak- schoot, nadat Cornelis Kristen-sen had neergelegd. Toen Van Hanegem al na drie minu ten in de tweede helft voor 04 zorgde nadat hij de complete Groningse de fensie voor schut had gezet, leek de ploeg van Groenewoud rijp voor een nederlaag met dubbele cijfers. Maar Feyenoord wenste het karwei niet af te maken; daardoor kon Groningen nog wat terugdoen via Ab Gritter die ook al met een briljante treffer het leed wat verzachtte. De wrevel van trainer Ernst Happel was dan ook terecht: 'Dit Groningen had helemaal opgevreten moeten worden. Waarde loos, zoals er in het laatste half uur werd gevoetbald'. LAKSHEID Ook Van Hanegem liep zich na rust zichtbaar op te winden over de laks heid van een aantal spelers: 'Het had minstens 7-0 moeten zijn. Je kan het niet maken zo te gaan spelen voor bijna 20.000 toeschouwers, al zitten die dan toevallig niet in De Kuip. Ik kreeg behoorlijk de pest in'. Het laat ste kwartier van het duel maakte De Kromme overigens niet meer mee. Schoenmaker was zijn vervanger. Hap pel: 'Zaterdag had Willem weer een nieuwe blessure opgelopen, op de trai ning. Ik wilde geen risico lopen'. En Van Hanegem: 'Schneider raakte m'n scheenbeen. Het was geen gezicht, het leek wel of er twee eieren op m'n scheenbeen zaten. Maar vandaag heb ik geen last meer gehad. Ook van m'n knie niet. Het vervelende met die knie is alleen dat die blessure elk ogenblik weer terug kan komen. Daar om heb ik het ook een beetje voor zichtig aangedaan'. Ondanks Feyenoords gebrek aan inte resse in de tweede helft, resteerden er voor Happel voldoende winstpun ten. Zo was daar in de eerste plaats Wim Jansen die in alle opzichten terug is. Bondscoach Fadrhonc, als toeschouwer aanwezig: 'Ik had Wim- pie graag mee naar Tsjechoslowakije willen meenemen. Maar toen de visa aangevraagd moesten worden zag het er nog niet naar uit dat hij zo gauw zou herstellen. Verschrikkelijk jam mer'. Ook Henk Wery demonstreerde zijn stijgende vorm. Eimers was kans loos tegen de agressieve Wery, één van de weinige Feyenoorders die ook in het laatste half uur bleef gaan. Van Hanegem: 'Henk zit weer dicht tegen z'n oude vorm aan'. BEWONDERING Daar tegenover stond het vrij matige optreden van Attila Ladinsky. De Hongaar was weliswaar ijverig, maar hij verloor vrijwel elk duel van zijn directe tegenstander Henk Cornelis. Niettemin kreeg Ladinsky drie reële scoringskansen: hij faalde echter. Ook Theo de Jong kon slechts weinig imponeren. Toch dwong dit Feyen oord in Groningen bewondering af. Jan Schipper, die het na rust erg moeilijk had met Kristensen: 'Deze ploeg is niet meer te herkennen'. Wanneer Ressel binnenkort in de ploeg terugkeert in Groningen bleef de nog niet helemaal herstelde Ressel langs de kant zijn de moge lijkheden voor Happel nog groter. Grijnsde Happel: 'Laten we niet op de zaken vooruit lopen. Als Ressel terug komt, hebben we misschien weer an dere geblesseerden'. Voor Groenewoud is de situatie pre cies omgekeerd; de ploeg die het PSV twee weken geleden nog zo moeilijk had gemaakt, was niet meer dan een angstig, chaotisch team dat zich bij voorbaat bij de nederlaag wilde neer leggen. Alleen Jaap Bos, Henk Corne lis en Hugo Hovenkamp reikten bij vlagen tot hun normale niveau. Groe newoud: 'Twee mensen van ons heb ben Feyenoord vorige week tegen Utrecht bekeken. Uit die wedstrijd heb ik m'n conclusies getrokken'. Aanvoerder Dick Schneider maakt uit een strafschop Feyenoords derde doelpunt. Groenewoud koos voor een consequen te mandekking en juist dat besluit werd de ploeg fataal. Groningen had geen antwoord op de massaal opko mende Feyenoorders ook Schnei der, Van Daele en Rijsbergen drongen vaak diep in de Groningse defensie binnen. Bjarne Jensen, na rust inge vallen voor de teleurstellende Jan Streuer: 'Ik zit nu tweeëneenhalf jaar bij Groningen, maar we hebben nog nooit met een zó consequente man dekking gespeeld. Ik geloof dat de omschakeling van positieve- naar man dekking te groot was'. Het duel tussen Utrecht en Feyen oord is de afgelopen week een veelbe sproken onderwerp geweest op de trainingen van Groningen. Misschien wel téveel besproken. Hugo Hoven- kamp: 'We waren als de dood dat we heleméél zouden afgaan. Vandaar mis schien die angst'. En Groenewoud: 'Misschien is er inderdaad wel teveel nadruk gelegd op die wedstrijd tegen Utrecht. Dat zullen we deze week 'ns helemaal moeten uitvissen. Maar ik geloof toch niet dat we te lang bij deze nederlaag moeten stilstaan. Want laten we toch niet vergeten dat dit Feyenoord dit seizoen weer héél ver gaat komen'. FC Gronlngrn-Feyenoord 1-4 (0-3) 20. Van Hanegein 0-1, 29. Jansen 0-2. 42. Schneider (strafschop) 0-3. 50 Van Hanegem 0-4. 81. Gritter 1-4. Scheidsrechter Beek. Toeschou wers 17.000. FC Groningen: Nordstrom, Schipper. Corne lis. Koeman. Eimers, Van der Heide (Olden- burger), Fransen, Hovenkamp, Bos, Gritter, Streuer (Jensen). Feyenoord: Treytel, Rijsbergen, Schneider. Van Dale, Van Duivenbode, De Jong. Jan sen, Van Hanegem (Schoenmaker), Wery, Ladinsky. Kristensen. BERT NEDERLOF Delmotte scoort ivinnende treffer Van onze speciale verslaggever BREDA Het doelpunt waarmee NAC-middenvelder Arie Delmotte zijn ploeg, twee minuten voor rust, de 1-0-zege op NEC bezorgde, was tekenend voor de wedstrijd NAC-NEC: een vanaf de linkerzijlijn ver zonden 'blinde' voorzet die dankzij NEC-doelman Sobczak en de bin nenkant van de paal doeltreffend werd. NAC miste in deze matige wedstrijd zoveel lef en zelfvertrouwen bij het behandelen van de vele scoringskansen, dat het steriele NEC er nog genadig afkwam. Oeki Hoekema (links) helpt PSV aan het winnende doelpunt. VELSEN Telstar-PSV kende twee keerpunten. Het eerste viel al vroeg in de wedstrijd, toen Fred André na een duel met Adrie van Kraay op een brancard het veld moest verlaten. En het tweede viel in de rust, toen Telstar zich herstelde van d* gebrek kige organisatie die door het uitvallen van André was ontstaan. De periode waarin Telstar zich van het katje naar de muur liet sturen, bleek achteraf echter voor PSV voldoende geweest. PSV won, zij het niet geheel overtui gend, met 0-1. Het drama-Fred André want dat was het voor André zelf en werd het voor Telstar speelde zich af bij een typische André-actie. Bij een PSV- aanval wilde André de bal wegkoppen door de voeten van Van Kraay. André kopte daarbij zo laag, dat Van Kraay hem bijna wel moest raken. André ging neer en bleef versuft liggen (voorlopige diagnose: hersenschudding en gekeneusde rib). Zo onschuldig was Van Kraay dat het geen verwon dering had mogen wekken wanneer Arie van Gemert PSV de vrije trap mee had gegeven. Van Gemert deed dat, begrijpelijk overigens, niet. Met Fred André verloor Telstar zijn derde centrale verdediger. Cees de Vries en Frans van Essen zaten bei den al geblesseerd langs de kant. Er restte trainer Jan Rab weinig moge lijkheden dit probleem op te lossen. 'Doordat Van Essen geblesseerd was, had ik eigenlijk al moeten beginnen met een minder ingespeeld koppel in het centrum. Maar André en Zwaan hebben zo lang samen gespeeld dat dat niet al te veel problemen gaf. Nu moest ik een soort derde duo samen stellen'. Rab haalde Klaas Bijl van het middenveld naar achteren en zet te Josje Jonker in als vervanger op het niddenveld. PSV is typisch een elftal dat van een dergelijke situatie weet te profiteren. Opeens durfde de ploeg net datgene meer wat tot dan toe ontbroken had. Oeki Hoekema: 'In het begin liep ik te veel eenzaam in de spits. Het werd moeilijk omdat het te lang duurde voor er iemand kwam in de gaten die ik trok. Toen dat verbeterde, gingen we beter draaien'. Het was ook Hoe kema die halverwege de eerste helft het doelpunt op zijn naam schreef. Bediend door Björn Nordqvist zette hij door tot hij ook Paul van der Meeren kon passeren. Dat PSV niet verder wegliep, dankte Telstar voor een belangrijk deel aan rechtsback Hans Driessen, vorig seizoen nog matchwinnaar tegen PSV. Driessen schakelde niet alleen zijn directe te genstander Eef Mulders ('Driessen is elk geval niet aan aanvallend werk toegekomen en daarmee is mijn op dracht vervuld') uit, maar sprong re gelmatig bij waar dat nodig was. Na rust verscheen Telstar in dezelfde samenstelling, maar nu georganiseerd. Waarnemer-aanvoerder Paul van Eg- mond: 'We moesten even de koppen bij elkaar steken. We missen blijk baar nog de routine om een klap als het uitvallen van André zomaar in het veld op te vangen. Toen we de zaak in de rust hadden doorgepraat, waren er geen problemen meer'. Telstar, nu opeens wèl gesteund door het eigen publiek, werd in die tweede helft in de kaart gespeeld door PSV. Net als in de eerste uitwedstrijd in Groningen was gebeurd, trok PSV zich terug toen er eenmaal een voor sprong was bereikt. Aanvoerder Jan van Beveren: 'Je kunt zien dat we nog in de opbouw zijn. Opnieuw heb ben we in die tweede helft naar mijn idee te veel naar achteren gespeeld'. Er kwamen kansen voor Telstar, met name voor Dick Bond. En hoewel Telstar niet tegenscoorde, toonde het ook aan dat de verdediging van PSV onder druk in moeilijkheden komt. Rab: 'Ik vond ze toch kwetsbaar, over de vleugef vooral'. En spits Kees van Kooten: 'In de spits kan je zomaar een balletje aannemen. Ik had niet verwacht dat dat mogelijk zou zijn'. Opvallend was dat ir de PSV-veidedi- ging, waar Jensen zich ten koste van zeven overtredingen overeind moest houden, Van Kraay en Nordqvist indi vidueel uitstekend voldeden, maar el kaar nog niet helemaal gevonden heb ben. Van Egmond: 'Maar ze zijn alle bei aanvallend wel gevaarlijk. Beurte lings komen ze op, en gevaarlijk ook'. Toch zal veel van dit duo afhangen, met name omdat zaterdag al Ajax wacht. Van Kraay: 'Ik geloof wel dat het zal gaan. We zullen best kunnen proberen een puntje te pakken'. Het duel tegen Ajax leefde al voor Telstar verslagen was. Trainer Kees Rijvers: 'Telstar was een pittige te genstander. Da*, maakt de overwin ning voor ons belangrijk. Ook al met het oog op die wedstrijd tegen Ajax. Nu hebben we vijf punten en kunnen het duel onbezorgd tegemoet gaan. Eigenlijk leefden we voor deze wed strijd al naar Ajax toe. En het is een pluspunt dat dat verre van nadelig heeft gewerkt. Integendeel: wc zijn steeds attent gebleven, zoals dat gebo den was. Deze wedstrijd heeft op nieuw voor mij aangetoond dat we onderweg zijn en steeds beter wor den'. Voor Telstar geldt een dergelijke ge ruststelling niet. Rab: 'In ieder geval zal Frans van Essen volgende week wel weer kunnen spelen, zodat de problemen iets kleiner worden. Er is ook helemaal geen sprake van paniek. We weten dat we helemaal niet in moeilijkheden hoeven komen. Volgen de week al wordt er minstens één punt gepakt in Nijmegen. Zeker wan neer we dan het geluk hebben dat we de laatste twe ewedstrijden tegen heb ben "ehad'. 8.000. Telstar: Van der Meeren, Driessen. André (Junker), Zwaan. Blsschot. Bijl. Kens, Van Egmond, Bond. Van Kooten. Stout. PSV: Van Beveren. Jensen. Nordqvist. Van Kraalj. Van den Dungen. Van der Kuijlen. Strik. Krijgt), Schmidt Hansen. Hoekema, Mulders. EDDV POELMAN 'Een rommelige wedstrijd', vond NEC-trainer Wiel Coerver na afloop. 'We hebben geen moment het zelfbe wustzijn gehad om de wedstrijd te maken'. NEC speelde zoals het dat, zeker in uitwedstrijden, altijd doet: met een overvloed aan middenvelders proberen al tikkend en schuivend de eenzame spitsen in stelling te bren gen. En bij balverlies: allemaal in de mandekking. Als linksbuiten falende, maar na rust op het middenveld uit blinkende Chris Kronshorst: 'We spe len met veel te veel middenvelders. Als we met buitenspelers spelen, moet er één achter de voorhoede spelen. Het gaat allemaal in de breed te, bijna nooit ln de diepte'. MOEITE NAC had aanvankelijk nogal wat moeite met deze bepaald niet positief te noemen NEC-speelwijze. Het over schakelen van verdediging naar aan val ging, mede doordat NEC vaak zeven man op het middenveld had, ietwat stroef. En pas na rust, toen NEC meer risico's moest nemen, kreeg NAC gelegenheid er wat vloei ender uit te komen. In de opbouw van de NAC-aanvallen onderscheidden zich met name de middenvelders Quaars en Bouwmeester en voorstop per Vermeulen. Vooral de laatste maakte zich talloze keren opkomend verdienstelijk. Ausputzer Aty Graau- mans laat zich in dat opzicht nauwe lijks galden. NAC-trainer Ben Peeters daarover: 'Graaumans, een voetballer met wie jaren eredivisie-ervaring, moet het van zijn inzicht hebben. Hij heeft geen loopsnelheid. Dan kan ik hem wel steeds naar voren l. '.en 0ian, u.aar dan duurt het veel te lang voordat hij terug is'. UIT EVENWICHT b.^raard was Ben Peeters een tevre den man en dat alleen omdat zijn ploeg zich nu drie punten uit drie wedstrijden rijk weet. .lij kan ver- he constateren dat NAC zich h.el wat meer scoringskansen heeft weten te scheppen dan het volledig professi onele NEC. Over het missen van op een na al die kansen zei hij: 'Als een speler een scoringskans heeft en hij hoort een ander roepen, dan is hij gelijk uit zijn evenwicht. Het "Jkt wel of ze de verantwoordelijkheid een beetje schuwen'. Een gebrek aan zelf vertrouwen. Alleen daarmee is te ver klaren waarom in idelae posities ge manoeuvreerde NAC-spelers als Quaars, Bish, Brouwers en Bouwmees ter verzuimden tc schieten en de bal aan een volgens hen beter gesitueerde medr -'~r afgavn. A. ;en daardoor o-bleef NEC een nog grotere te leurstelling bespaard. Kronshorst: 'We hebben in het begin steeds met bles sures te kampen gehad. Nu is alles wjer zo een beetje bij elkaar en nu loopt het helemaal niet'. Het liep bij NEC ook niet toen Muller en Eggen- kamp respectievelijk Kamps en Hoe- venburg kwamen vervangen. NEC bleef het met fantasie-risicoloos getik proberen, terwijl het NAC een reeks van gemiste kansen moest toestaan. VEEL WERKEN 'We hebben nog geen ingespeeld elf- *iP, verweerde Coerver zich wei.rig overtuigend, 'er is nog een hoop werk aan de winkel'. Arbiter Berrevoets had het vlak voor rust nog even moeilijk. Via veel gefluit e.i negeren van de voordeelregel alsmede via het uitde' i i kaarte.' aan Gerrit sen en Bish, die het met elkaar aan de stok hadden, en ai Visser, die Brouw-rs neerlegde, wist hij orde op zaken te stellen. NAC-NEC 1-0 (1-0) 4 4. Delmotte 1-0. Scheld«rechter Berrevoets. Toeschouwers 8.000 NAC: De Jong, Van Gorp, Vermeulen, Graau mans, Bakker, Delmotte. Bouwmeester, Quaars, Bouwman (Verstraete), Bish, Brou wers. NEC: Sobczak, Kronshorst, Visser, Kornells, Mcllaard, Oerrltsen, Kamps (Muller), Thijs- sen. Peters. Janssen, Hoevenberg (Eggen- kamp). PIM BEUKEMA Advertentie delta lloyd een begrip in sport verzekeringsgroep n.v. en jp verzekeringen VANDAAG ZAL het kort ge ding, dat het dagblad De Tijd tegen het reisbureau Mondial heeft aangespannen, voor de Amsterdamse rechtbank behan deld toorden. Het gaat hier om een hoogst opmerkelijke zaak. Enkele u-eken geleden schreef De Tijd in op een door Mondial georganiseerde reis naar Bue nos Aires, waar Ajax, zoals be kend, over tien dagen de eerste van de twee wedstrijden om de wereldbeker tegen Independien- te speelt. Het ticket is inmid dels al gearriveerd, het geld overgemaakt, maar Mondial heeft niettemin alsnog te ken nen gegeven de door De Tijd af te vaardigen journalist Maarten de Vos niet te accepteren voor de trip. Ondanks het feit, dat de vlucht voor anderen wél doorgaat. HET ZAL DUIDELIJK zijn: het betreft hier geen zakelijk, dan wel een persoonlijk geschil. Niet Mondial weigert namelijk De Vos, maar dat doet het be stuur van Ajax, en in het bij zonder de voorzitter Van Praag, die zich en dat wordt be paald niet verzwegen ge krenkt voelt door enkele De Vos-artikelen. Aangezien het reisbureau Mondial, gedreven door Ajax-fan Carel Muller, z'n reputatie dankt aan de relatie met Ajax, en van die relatie af hankelijk is, is nu besloten op wens van het Ajax-bestuur journalist De Vos uit te sluiten. De reden: in een brief aan De Tijd beschuldigt het Ajax-be stuur De Vos ervan, dat hij de grenzen van de onwelvoeglijk heid (mooi woord) ten nadele van Ajax heeft overschreven door een verhaal: Ajax, the best there is(met als slot: volgde na Durex ook niet de pil?) HET BESTUUR VAN AJAX meent in dat artikel 'n oneer lijke aanval op het beleid (dat voerde naar een Europees kam pioenschap, de erkenning van de internationale voetbalwereld, en de wetenschap dat succes voor de eerstvolgende vijf jaar verzekerd is) te kunnen onder scheiden. Een wat simpele, be ter nag, stupide interpretatie, want De Vos prikte Ajax juist waar het thuishoort en waar het getuige de bedrijfsvoe ring niet meer thuishoort: namelijk de nationale competi tie. Voor de objectieve lezer moet het duidelijk geweest zijn, dat De Vos niet blind is voor het improvisatievermogen van het Ajax-bestuur, maar wel kri tisch tegenover de in het beleid tot uitdrukking komende visie staat. HET BESTUUR VAN Ajax (lees: Van Praag) is echter niet objectief. Al eerder bleek liet gevoelig voor scherp geschetste De Vos-standpunten. De eens goede relatie met De Vos werd verstoord door de houding, die De Vos aannam tijdens de twee jaar geleden bedreven Cruijff- touwtrekkerij. De Vos nam toen Cruijffs schoonvader Coster in bescherming, toen deze door het Ajax-bestuur als een fantast werd afgeschilderd. (Terzijde: Coster is ook voorgesteld als bemiddelaar in het conflict, om dat de verhouding bi) hem brak. De Vos weigerde evenwel interventie van Coster of de spelers, omdat hij meent, dat door Ajax het principebe sluit 'De Vos niet in het Ajax- t'ltetuig' eerst geseponeerd moet worden). Sinds de Europa Cupfinale op Wembley negeert Van Praag De Vos. en andersom. Van Praag verbood hem verder de be stuurskamer te betreden, nadat hij als voorzitter in De Tijd een discutabele figuur werd ge- noemd. De Vos voerde aan, dat De Telegraaf en de NOS tot de kleedkamers van Ajax na de eindstrijd waren doordrongen, dat andere journalisten weinig of geen gelegenheid kregen hun werk uit te voeren, dat een NOS-band later als grammo foonplaat op de markt ver scheen als een produkt van een aan Van Praag toebehorende platenmaatschappij, en vroeg zich af of AJAX MELDT nu, dat De Vos het werken niet onmogelijk ivordt gemaakt, maar dat hij niet als gast geaccepteerd kan worden in het toestel, dat dade lijk koers zet naar Buenos Ai res. (als gast moest De Tijd nog altijd een bedrag van 2000 gul den storten om met Ajax mee te vliegen). De juridische aspecten van deze zaak worden hier ter zijde gehouden. Wel moet er opnieuw gewezen worden op het eigenzinnige gedrag van sportbestuurders (of regenten, zo u wilt). Waar constructieve kritiek en dat spuit De Vos in elke tak van de maatschappij als een gezond verschijnsel n>ordt ervaren, me nen sportbestuurders zich nog altijd recalcitrant op te moeten Daarbij gesteund door het over- wegend bange wereldje der sportjournalisten, die gezien de concurrentiestrijd tussen de 'populaire' dagbladen veron derstellen zonder relaties, of ge stoorde relaties, hun werk niet optimaal te kunnen uitoefenen. HET KORT GEDING, dat De Tijd nu heeft aangespannen, kan daarom verhelderend wer ken. Natuurlijk, De Tijd slaat een aanzienlijke publiciteit uit deze affaire (het heeft alom sympathie door dit initiatief ge kweekt), maar heeft volkomen gelijk als het vecht voor een precedent. Ook de sportjourna list moet zich als journalist op stellen; mag zich niet gedragen als een public relations officer van een bedrijf, als Ajax is. Ook al zou Ajax zich gegriefd mogen voelen, dan nóg had het zich niet mogen laten verleiden tot deze kinderachtige houding t.o.v. De Vos. Zielig, en teke nend voor het niveau van sport bestuurders. JOHN LINSE

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13