Vechtpartij in loofdkwartier an Peronisten Weer gratis reizen Parijs en Bonn vechten om Italiaanse order Peking protesteert bij VS over aanval op Chinese sloep Vraag rijke familie om geld voor belasting Mendès-France: China blijft aanval van Sowjet-Unie vrezen NAJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN 2 septemberdagen op uw65+kaart Moskou verwacht slechte graanoogst Zeven brandweerlieden in Schotland omgekomen Felle strijd over kleurentelevisie Protest tegen Sowjet-maatregelen jegens joden Vraag r.;:r het US- zomermenu Grote kindersterfte in Latijns-Amerika Aanslag in Gaza Amin ontslaat hoge politiemannen OUW/KWARTET ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1972 BUITENLAND T7/K9 27 augustus t/m 1 september 9-18 uur, zondag 10-18 uur voordelige trein-toegangsbiljetten op ca. 180 stations verkrijgbaar £ger haalt lijken weg iNTIAGO (Reuter, AFP, AP, UPI) In Argentinië is grote op- jiding ontstaan over een inval Aan politie en leger in het hoofd- ^artier van de peronistische partij. Ze haalden daar de lichamen g Aran drie van de zestien gevangenen die dinsdag zijn doodge- clioten op de vliegbasis bij Trelew in Argentinië. I et leger gebruikte een pantserwagen de voordeur van het partijgebouw rammen. Binnen rouwden meer i 700 mensen. Na de inval braken ivige gevechten uit tussen rouwen- n en militairen. De politie vuurde tangasgranaten af. De strijd sloeg er naar omliggende straten en en- Ie honderden mensen werden arresteerd. De rouwenden, voor het erendeel jongeren, moesten met de nden boven hun hoofd het gebouw rlaten. en peronistische advocaat in Buenos ires zal het internationale Rode ruis en de internationale commissie n juristen in Genève vragen een derzoek in te stellen naar de omstan- gheden waaronder dinsdag de zes- in politieke gevangenen zijn gedood. (Advertentie) In september kunt u met NS op uw 65 -f kaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september, behalve zaterdag 30 september. Laat aan 't loket nw 65-f kaart afstempelen en stap in. Voor 1ste klas betaalt u max. f 4.- per dag bij. Buiten de gratis reisdagen reist u met uw 65+kaart met maar liefst 50% kor ting op enkele-reis kaartjes. De jaarkaart kost f 50.- p.p., voor 'n echtpaar f 75.-, driémaandskaart f 20.- p.p., voor 'n echtpaar f 30.- Elke 65-plusser kan er een kopen (uw vrouw mag jonger zijn). UwN S-identiteitsbe wij s ofpasfoto(s>én een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of, voor echt paren, trouwboekje) meebrengen. Vraag een folder aan 't loket. voordelig uit met NS Volgens hem vertellen de autoriteiten niet de waarheid en zouden de gevan genen in koelen bloede zijn vermoord. Volgens het Argentijnse leger sneuvelden de zestien bij een nieuwe uitbraakpoging. Zij behoorden tot een groep van 25 guerrillastrijders die een week eerder kans had gezien uit een gevangenis *e ontsnappen. De uit brekers wisten toen het vliegveld van Rawson te bereiken waar zes van hen een vliegtuig kaapten en naar Chili vlogen. De negentien anderen werden gearresteerd. Naar Cuba Inmiddels heeft een hoge politieman in Chili gisteren gezegd, dat de zes kapers toestemming zullen krijgen naar Cuba te gaan. Argentinië heeft Chili om uitlevering van de zes vluch telingen gevraagd. President Lanusse van Argentinië heeft bepaald, dat iedereen die zich kandidaat wil stellen voor de verkie zingen van maart volgend jaar alle openbare ambten die hij nu bekleedt deze week moet neerleggen. Ook moeten de kandidaten voor gisteren uit het buitenland teruggekeerd zijn. Deze bepaling was bedoeld om oud president Juan Peron een poets te bakken. Deze woont in ballingschap in Spanje en heeft aangekondigd dat 'als het volk het wil' hij zich kandi daat zal stellen. De peronistische partij is de grootste van Argentinië. Peron is echter gisteren naar de Franse bad plaats Biarritz vertrokken. Hij liet weten zich niets te zullen aantrekken van dictaten van president Lanusse, die volgens Peron onwettig aan de macht is in Argentinië. De politie in Argentinië heeft alle openbare politieke bijeenkomsten ver boden. De Peronisten waren van plan geweest gisteren in het stadion van Buenos Aires een grote demon stratie te houden voor Peron. MOSKOU (AP) In de Sowjet-Unie wordt dit jaar een slechte graanoogst verwacht en de overheid is een cam pagne begonnen om het broodverbruik te verminderen. 'Elk stukje brood moet met rëspekt worden behandeld', aldus de bladen. Niet lang geleden had de Prawda ge meld, dat twee mannen in de Oekraïne ieder tot één jaar gevangenis waren veroordeeld omdat zij 1000 bedorven en beschimmelde roggebroden in een stortplaats van vuilnis hadden achter gelaten. Een ander blad meldde dat cafetaria's in Moskou in zes maanden tijds 114 ton brood dat over was, hadden laten ophalen om als kippenvoer te dienen. De Sowjet-Unie gaat dit jaar veel gra nen kopen in Amerika en Canada. Uit niets blijkt nog dat de broodvoorzie ning in gevaar kan komen, maar de toestand is toch zo dat men duidelijk waarschuwt: zuinig ermee. GLASGOW (Reuter) In Glasgow (Schotland) zijn gisteren zeven brand weerlieden om het leven gekomen en ""twee met rookvergiftigingsverschijnse len in het ziekenhuis opgenomen. Het dak van het brandende warenhuis, waarin zij zich bevonden stortte op hen neer. ROME (AP, UPI) Frankrijk heeft in een geheim dokument Italië concessies beloofd op het gebied van handel en ont wikkeling, als Italië niet het Westduitse kleurentelevisie-sy steem kiest, maar het Franse. Dit meldt het tijdschrift Famiglia Christiana, dat als regel de denk beelden weergeeft van de grote par tij der christen-democraten. Volgens het blad geloven de Fransen, dat het noodzakelijk is dat de Italianen overgaan tot het Franse SECAM- systeem om op die manier een te genwicht te vormen door de 'kracht en agressiviteit van de Duitse indus trie' in Europa en het gebied van de Middellandse zee. Frankrijk zou blijkens het geheime dokument het door Italië aanvaarden van het Franse SEC AM-systeem zien als zeer belangrijk bij het scheppen van een Frans-georiënteerd Middellandse zeebeleid in de Euro pese gemeenschap. Famiglia Christiana, een kerkelijk blad, dat de grootste oplaag heeft van alle Italiaanse tijdschriften, schrijft dat het genoemde geheime dokument de tekst was van een memorandum dat Parijs aan Italië had gestuurd voordat president Pompidou een maand geleden te Lucca, bij Florence, had geconfe reerd met premier Andreotti. Als Italië het Franse systeem koos, aldus het dokument dan zouden an dere aan de Middellandse zee gele gen landen dit voorbeeld kunnen volgen. De keus tussen het Franse SECAM- en het Westduitse PAL-systeem vormde, aldus het dokument, een 'Europees politiek probleem' en het kleurensysteem vertegenwoordigde een 'onmisbaar instrument' om in het Middellandse zeegebied 'gecoör dineerde betrekkingen op te bouwen die stabiliteit garandeerden.' CHANTAGE Het blad heeft niet meegedeeld hoe het het geheime dokument in han den heeft gekregen. Volgens het dokument 'is Duitsland niet in staat, gezien zijn politieke en geografische positie, Italië' gelijke po litieke en economische concesses te doen'. Duitsland wordt erin beschul digd druk uit te oefenen, 'die soms het aspect vertoont van echte en waarachtige chantage', en dit te doen via Duitse industriële belangen 'in Italië. Italië heeft nog geen kleurentelevisie, een keus van het systeem moet nog worden gemaakt. Tijdens de Olympi sche spelen gaat men proeven ne men met het Westduitse en het Franse systeem. Volgens het geheime dokument zal Frankrijk, als Italië op SECAM over gaat, alle beperkingen op de invoer van Italiaanse wijn laten varen. In Premier Andreotti 1969 voerde Frankrijk 140.000 hecto liter wijn in uit Italië, en in 1971 reel's 4.3 miljoen hectoliter. Voorts zou Frankrijk dan met Italië nauw gaan samenwerken bij het be reiken van voorrechten in de EEG voor Italiaanse groenten en fruit. Dit zijn beide zeer belangrijke Itali aanse uitvoerprodukten. Frankrijk zou ook zijn bezwaar in trekken tegen het vormen van een regionaal ontwikkelingsfonds van de EEG. Dit fonds moest gelden be schikbaar stellen voor achtergeble ven gebieden, en Italië zou er gedu rende een of twee jaar 100-200 mil jard lire (170-340 miljoen dollar) uit krijgen. Frankrijk zou eveneens gaan toe stemmen dat de Europese Investe ringsbank werd 'opgelapt' en het kapitaal daarvan vergroten een groot voordeel voor Italië dat tot nu toe van alle leningen van de bank in de EEG 45 percent heeft ontvan gen. Tenslotte zouden Frankrijk en Italië samen een electromisdh onder zoekcentrum voor de Middellandse Zee gaan oprichten, dn Rome, en als Frankrijk in Intersecam, de zou Italië een gelijk aandeel krijgen Franse onderneming die het SECAM- systeem in de wereld verkoopt. ONTKENNING Premier Andreotti heeft dezer dagen in een tijdschrift-artikel gezegd dat het niet waar was dat president Pompidou hem tijdens het overleg te Lucca onder sterke druk had gezet. Er is anderhalve dag geconfe reerd, aldus de premier, en er was misschien een paar minuten over televisie gepraat en daar was geen druk of aandringen bij te pas geko men De kleurentelevisie, aldus Andreotti, vormde een 'technisch en politiek probleem' dat omstandig moest wor den besproken, zelfs in het parle ment als het zover was. Maar wegens de economische om standigheden zou het verstandig kunnen zijn om met het beginnen van regelmatige kleuren uitzendin gen nog enige jaren te wachten. KABINETSCRISIS? Andreotti's toekomst als premier staat op het spel omdat enkele poli tieke bondgenoten zo sterk tegen zijn, dat zij gedreigd, hebben zijn toch al wankele regeringscoalitie te laten vallen. 'Kleurentelevisie is een luxe die ons land niet kan betalen'- zo heeft de leider van de kleine Republikeinse partij, verklaard. Zijn partij is klein maar zit op de wit en zal Andreotti niet langer steunen wanneer de kleurentelevisie blijvend wordt Andreotti zou daair het handjevol stemmen verliezen die hij nodig heeft voor hot voortbestaan van zijn nu acht weken oude coalitie. Moskou adviseert Jode n: TEL AVIV (Reuter, UPI) Sowjet-Joden, die al een uitreisvisum hebben gekregen, maar financieel niet in staat zijn de nieuwe belas tingen te betalen, die de overheid onlangs aan emigranten heeft op gelegd, hebben van de Russische autoriteiten de raad gekregen 'zich voor het benodigde geld tot rijke verwanten in het buitenland te wenden'. Dit hebben immigranten, die in Israël zijn aangekomen, meegedeeld. 'Vele Joden met een academische graad in Moskou zijn in grote verwar ring, omdat ze niet weten hoe hun toekomst zal zijn', vertelde een vrou welijke immigrant. De mensen, die al een uitreisvisum hadden, hebben van de overheid te horen gekregen dat zij binnen een maand de nieuwe belas ting moeten betalen. Daarna wordt het uitreisvisum ongeldig verklaard. De overheid heeft nu meer bijzonder heden bekend gemaakt over de nieu we belastingen, die in elf categorieën uiteenvallen. Iemand met een dokters graad van de universiteit van Moskou moet ongeveer 80.000 gulden betalen. In Israël hoopt men nog steeds, dat internationale druk op de Sowjet-Unie en vooral Amerikaanse druk het Kremlin ertoe zal brengen de extra belastingen weer in te trekken, omdat Nog t/m 31 augustus aau de loketten verkrijgbaar NS-identiteitsbewijs of pasfoto meenemen. voordelig uit met NS deze nog steeds niet officieel gepubli ceerd zijn. De Sowjet-Unie zou dan geen gezichtsverlies hoeven te lijden. Een Israëlische regeringsfunctionaris heeft gezegd, dat zijn regering niet van plan is de extra-belastingen te gaan betalen. 'Wij kunnen individuele Joden niet verhinderen de belasting te betalen, maar de regeringspolitiek is om dat niet te doen'. Premier Golda Mei'r noemde een paar dagen geleden de belasting een wrede en schaamteloze daad, die gelijk staat met een moderne vorm van slaven handel. Uit regeringsdocumenten in Jeruza lem blijkt, dat een regeringsfunctiona ris in het midden van de jaren zestig op het idee kwam om een dergelijke belasting op de emigratie van afgestu deerde Israëli's te heffen. Voor de zesdaagse oorlog van 1967 kende Is raël een economische depressie. Van een verslaggever DEN HAAG Het solidariteitscomi- té voor de Russische joden heeft in een telegram aan de Russische partij leider Breznjew geprotesteerd tegen de nieuwe matregelen van de Sowjet- autoriteiten die ten doel hebben de emigratie van joden uit de Sowjet- Unie 'die moeizaam tot stand was gekomen' opnieuw ernstig te belem meren. Deze maatregelen zijn volgens het telegram een vorm van discriminatie tegen diegenen, die een academische opleiding hebben genoten. De maatre gelen omvatten het heffen van zeer hoge belastingen achteraf voor geno ten opleiding. Het eisen van een lo sprijs en het tegen hun wil vasthou den van mensen in een land, dat zij willen verlaten, is in flagrante strijd met alle grondbeginselen van de rech ten van de mens, aldus het telegram. Deze zomer kuilt u in ruim 50 stations- restaurants een compleet menu krijgen voor de aantrekkelijke prijs van /.50 cf 8.- inclusief bedieningsgeld en BTW. voorde!;» uit met NS Vijf zeelieden gedood PEKING, WASHINGTON (AFP, UPI, Reuter) China heeft giste ren bij de Amerikaanse regering geprotesteerd tegen het bombar deren van een sloep van een Chinese vrachtboot bij Noord-Vietnam, waarbij vijf Chinese zeelieden zijn gedood. MEXICO (EFE) In Latijns-Amerika sterven jaarlijks 800.000 kinderen on der de leeftijd van vier jaar; 500.000 van hen zijn jonger dan een jaar. Dit heeft één van de hoofden van de Pan- amerikaanse gezon dheidsorgan is at ie Jorge Atkins op een congres in Mexico bekendgemaakt. Hij zei dat 150 miljoen mensen in Latijns-Amerika op het ogenblik kam pen met een tekort aan drinkwater en dat honderd miljoen mensen onvol doende voedsel en hygiënische proble men hebben, Deze faktoren hebben een grote invloed op de kindersterfte, aldus Atkins. GAZA (Reuter, AP) Bij een aan slag op het Palestina-plein in het cen trum van de stad Gaza zijn gisteren 26 mensen gewond geraakt, 25 inwoners en een vrouwelijke Israëlische sol daat. Het was de eerste aanslag sinds maanden in de bezette Gazastrook, sinds de Israëlische autoriteiten hun geduchte grenspolitietroepen hadden teruggetrokken en de avondklok had den opgeheven. De handgranaat werd door een Arabische commando naar een Israëlische personenauto gegooid, maar rolde terug en explodeerde mid den in een greop mensen die op de bus stonden te wachten. Het plein was op dat ogenblik vol mensen. Het Chinese ministerie van buiten landse zaken heeft de volgende ver klaring over het incident uitgegeven: 'Op 22 augustus heeft een Amerikaans vliegtuig schaamteloos een sloep ge bombardeerd van het Chinese vracht schip Hongqi nr. 151, dat voor anker lag bij het eiland Hon Ngoe, in de provincie Nghe An (in Noord-Viet nam). De sloep werd vernield en de vijf inzittenden kapitein Tsjoe Mao- tsjen, de plaatsvervangend politieke commissaris Ma Tsjoean-tsjoe en drie matrozen vonden de dood. Dit is een ernstige daad van de Amerikaanse imperialisten en een grove schending van de vrijheid van internationale handel en scheepvaart, benevens een ernstige provocatie jegens het Chinese volk. Regering en volk van China spreken hun diepe verontwaardiging uit en richten een krachtig protest tot de regering van de Verenigde Staten. De Chinese regering houdt zich het recht voor schadevergoeding te eisen voor deze verliezen. De Amerikaanse regering moet onmiddelijk alle pro vocaties jegens Chinese koopvaardij schepen staken en die verzekering ge ven dat zulke incidenten zich in de toekomst niet meer zullen voordoen.' Het Amerikaanse opperbevel in Sai gon heeft gisteren toegegeven dat dinsdag voor de Noordvietnamese kust 'een bevoorradingsvaartuig van tien nieter lengte' tot zinken is ge bracht. De Amerikaanse piloten meen den dat het een Noordvietnamese lichter was, die gebruikt werd bij het lossen van Chinese en andere vracht schepen die de grote havens van Noord-Vietnam niet meer kunnen bin nenvaren vanwege de Amerikaanse blokkade. 'Deze lichters worden pas aangevallen als ze op ruime afstand zijn van de vrachtschepen', aldus een woordvoerder in Saigon. Amerika heeft gisteren toegegeven dat deze week boven Noord-Vietnam vier Amerikaanse vliegtuigen zijn neergeschoten. Zes bemanningsleden worden vermist In totaal zijn nu 82 Amerikaanse vliegtuigen boven Noord-Vietam neergehaald sinds Amerika op 6 april van dit jaar de bombardementen hervatte. STAD HEROVERD Zuidvietnamese troepen hebben giste ren de stad Que Son op de Noordviet- namezen heroverd. Deze stad ligt 40 kilometer ten zuiden van Danang en was vorige week zaterdag door de Noordvietnamezen bezet. De Zuidviet namese troepen hebben weinig tegen stand ontmoet. De herovering gebeur de een uur nadat de bevelvoerende generaal van de eenheid door presi dent Thieu was pntslagen, omdat hij de stad had moeten prijsgeven. De vrouw van de Zuidvietnamese pre- sident Thieu is gisteren in Parijs aangekomen voor een privé-bezoefc van enkele dagen. Zij gaat ondermeer naar de bedevaartplaats Lourdes. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, William Rogers, heeft gisteren plechtig beloofd Zuid-Viet- nam trouw te blijven en gezegd, dal het 'in de steek laten van een bondge noot gewetenloos zou zijn.' KAMPALA (Reuter) President IcIJ Amin van Oeganda heeft bekendge maakt dat 22 hoge politiefunctionaris sen 'in het openbaar belang zijn ge pensioneerd'. Het besluit treft onder meer de hoofdcommissaris van Oeganda, Benjamin Ochieno, en vijf districtshoofden van de politie. In zijn bekendmaking, na afloop van een ver gadering van de defensieraad, zei generaal Amin dat de betrokkenen schuldig zijn aan 'corruptie en gebrek aan discipline'. Hij riep het publiek op de autoriteiten in te lichten als een van de betrokkenen 'probeert de men! sen in verwarring te brengen'. Hij waarschuwde de andere politiefunctio narissen 'geen ondermijnende activi teit' te ondernemen. 'ranse oud-premier sprak met Tsjoe En-lai door Jonathan Fanby De Chinese premier Tsjoe En-lai wordt achtervolgd door angst voor een Russische aanval op China en gelooft dat Moskou India en Bangla- desj wil gebruiken om zijn land mili tair te omsingelen. Dit meent de voormalige Franse pre mier Pierre-Mendès France. Volgens de Franse politicus is een en ander naar voren gekomen tijdens een ge sprek dat hij met kerst vorig jaar in Peking had toen hij met de Chinese premier dineerde. Mendès-France heeft in een boek, 'Dia loges avec L'Asie d'Aujourd'hui (dia logen met het hedendaagse Azië)', een verslag gegeven van zijn reis naar China en andere landen in het Verre Oosten. In dit boek schrijft Mendès- France dat de Chinezen herhaaldelijk uiting hebben gegeven aan hun vrees voor de Sowjet-Unie en wel in dezelf de bewoordingen als die, welke hij bij een vorig bezoek aan Peking in 1958 hoorde, toen de Chinezen blijk gaven een Amerikaans offensief te vrezen. In een verslag van zijn tafelgesprek met Tsoe En-lai zegt Mendès-France: 'Op dit ogenblik vreest hij (Tsjoe) geen aanval van de VS, in tegenstel ling tot 1958'. 'Het Amerikaanse getij schijnt te verlopen, maar hij (Tsjoe)] wordt achtervolgd door het 'sowjet- sociaal-imperialisme' (de benaming die Peking geeft aan de politiek van Moskou red.), zo vervolgt de Fran se oud-premier. OMSINGELING Volgens Mendès-France meent Tsjoe dat de Russische politiek in de oorlog tussen India en Pakistan erop gericht is China in een militaire tang te krijgen. In het noorden en westen door de Russische troepenconcentra ties in Siberië, Mongolië en Mantsjoe- rije en in het zuiden door India en Bangladesj onder Russische hegemo nie te plaatsen. Met betrekking tot de Russische poli tiek jegens India zei Tsjoe tegen zijn Franse gast: 'Dit is het beirfijs van de agressieve bedoelingen (van de Sow jet-Unie). Als zij niet van plan zijn oonlag te maken, waarom dtan al deze bewegingen? In een beschrijving van de schuil plaatsen die in Peking zijn gebouwd en het opslaan van noodvoorraden, zegt Mendès-France dat de Chinese autoriteiten er kennelijk van over tuigd zijn dat een aanval, zelfs in de nabije toekomst, mogelijk is. De gesprekken tussen Tsjoe en Men dès-France hadden ook betrekking op een reeks andere wereldproblemen. Zo zei de Chinese premier dat in het gebied rond India de problemen zou den voortduren. 'India heeft een vlam ontstoken die haar zal verbranden, zo voegde hij er aan toe. Met betrekking tot Vietnam merkte de Chinese leider op dat de Vietname- zen, als de Amerikanen vertrokken zijn, verkiezingen kunnen organiseren zoals zij wensen. Als het zuiden 'een democratische rogering' zou hebben dan zou men aan hereniging (met het noorden) kunnen denken. Maar dit zou een langdurig en moeilijk proces zijn, aldus Tsjoe. Het gesprek tussen Tsjoe en Mendès- France, die op de Geneefse vredescon ferentie in 1954 Frankrijk van haar Indochinese oorlog verloste, vond plaats voor Nixons bezoek aan Peking in februari. Premier Tsjoe zei dat China niets met de VS zal regelen over de hoofden van de Vietnamezen heen. Maar Peking is bereid op te treden als bemiddelaar als Nixon dat wenst, aldus Tsjoe. JAPAN Toen het gesprek op Japan kwam sprak Tsjoe met 'een zeker mate van gematigdheid, zonder haat, maar met wantrouwen', zo schrijft Mendès-Fran- .ce. Tsjoe stond niet vijandig tegeno ver een Japanse herbewapening mits deze uitsluitend defensief zou zijni Maar, zo zei hij, Japan moet niet dé militaire rol overnemen die de VS in Azië hebben gespeeld. Mendès-France schrijft dat de Chine zen in het algemeen- een herleving vrezen van het Japanse militarisme, die volgens Tsjoe onvermijdelijk is gezien de grote Japanse staalproduk- tie. Maar deze vrees slaat op de toekomst en 'op het ogenblik geldt de dagelijkse bezorgdheid de Sowjet- Unie', zo vervolgt de Franse politicus. Tijdens het gesprek drong Tsjoe erop aan dat Taiwan (Formosa) aan China moet worden teruggegeven. 'Vergeet nooit dat Taiwan ons Elzas-Lotharin- gen is', zo zei Tsjoe tegen Mendès- France. (Elzas en Lotharingen waren de Fran se provincies die Frankrijk aan het Duitse keizerrijk verspeelde na de Frans-Duitse oorlog van 1871/72. Dit gebied werd een haard van spanning tussen de twee landen, die pas ruim vijftig jaar later en na twee wereld oorlogen kon worden verwijderd). Jonathan Fanby Is correspondent van het Britse persbureau Reuter In Pa rijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9