Frits Thors blijft straks onzichtbaar doorpraten dichtbij Slavenbelasting' voor Russische oden wekt Nederlands protest I aadsels af medewerkers emeroord zijn liet meer welkom' Met 'De Uiver' gingen we een halve nacht door Biologen samen in nieuwe organisatie Directeur a-sociaal beleid verweten Ook bij grotere boeten straks direct betalen E*/ Ol'W KWARTET ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1972 BINNENL 4MD/COMMENT AA R T5/K7 °S oiiuiH'iilaar u minister-president Biesheuvel wij zijn geweest als hij na een binet te hebben geleid dat met matig heeft geopereerd er maar 53 ii had afgezien, opnieuw lijsttrekker s os.- or te wor<ien? De Volks- gnt van gisteren meent van wel, want aldus dit uiterst progressieve orgaan de heer Biesheuvel zal er in dc lij kiezingsstrijd niet aan kunnen ont- imert. het beleid van het laatste jaar verdedigen, maar hij zal tegclijkcr- in de positie verkeren, dat hij 'de si» naa de PvdA' moet nemen. Hij i, dusdoende, zijn gedrag slechts met ikoude, verwerpelijke 'lood-om-oud- r'-redeneringen kunnen rechtvaard Volkskrant vindt, dat het er niet gaat, of mr. Biesheuvel zelf al dan it acceptabel is voor de PvdA, maar 't er om gaat dat de kiezer opnieuw or raadsels wordt gesteld en dat een irun r belangrijkste politici van dit mo- nt in een dubbelrol terecht komt. j hebben dit betoog met de grootst m igelijke welwillendheid bekeken, pJ ar er geen touw aan kunnen vast- open. Waar gaat het De Volkskrant enlijk wel en niet om? Aan de ene 0|nt vernemen wij, dat 'lood-om-oud- r'-redeneringen verwerpelijk zijn, enlijk niet toe doet, of mr. Biesheu- voor de PvdA al dan niet accepta- zou zijn. Wie, zoals blijkbaar De de 'lood-om-oud-ijzer'-the- e verwerpt, gaat er vanuit, dat je als ifessioneel niet tegelijkertijd de weg de PvdA en die naar de VVD en kunt houden. Nu de heer Biesheu- de laatste jaren met de WD heeft ïengewerkt. zou men mogen ver- chten, dat De Volkskrant de PvdA 2gj5 oe zou aansporen hem niet accepta- te achten. ïr nee daar gaat het niet Het gaat er volgens De Volkskrant dat de kiezers voor raadsels wor- gesteld. Welnu, door het commen- van De Volkskrant te lezen komt kiezer van die raadsels niet af. «i a i m een onzer verslaggevers ARN De acht stafmedewerkers ^_d i de zwakzinnigeninrichting 'Eeme- tifd', diena ontslag te hebben geno- weer met het bestuur wilden ïrhandelen over hun eventuele te- "ikeer. zijn niet meer welkom. De xiit boden met vijf andere stafmede werkers hun ontslag aan, omdat ze ov, l meer wilden samenwerken met ziijieesheer-directeur dr. A. A. Eggink. aantal personeelsleden heeft nu weten ontslag te zullen nemen de acht (onder w ie de arts F. ^ssenaar en enkele paviljoenshoofd- weer in dienst worden genomen, verzoek van de acht om een prek over mogelijke terugkeer met bestuur te mogen hebben, is deze gèek doorh et bestuur met de ouder- ru- d besproken. De ouderraad heeft gesprek duidelijk laten blijken grond van eigen informatie en aad onvoldoende basis te kunnen iden om het bestuur te adviseren, Jieuw met de acht in gesprek te een brief aan de ouders van de op meroord' verpleegde patiënten, [t het bestuur onder meer: 'De ichten over een eventuele terug van de acht hebben onrust ge- icht onder het personeel, nadat het rk, dat ontegenzeggelijk onder de inningen van de laatste weken te den kreeg, weer in een rustiger er begon te functioneren.' Het be- uro nderstreept dat een aantal per- leelsleden, die op hun post zijn lieven, zich genoodzaakt zullen voe- op hun beurt 'Eemeroord' te ver en, als de acht terugkeren. 'Je moet zo gewoon mogelijk jezelf zijn' door Riet Diemer HILVERSUM Frits Thors, de populaire, zilverwitte nieuwslezer van het TV-journaal, die als een levend portret vele malen de Ne derlandse huiskamers heeft gesierd, blijkt er een uitgesproken hekel aan te hebben op de foto vereeuwigd te worden. 'Ik ben hele maal niet fotogeniek en ik sta er altijd zo suf op. Nee, ik ben niet ijdel. Nou ja, toch wel een beetje. Maar laatst is er ook een foto gemaakt waarop ik wel een minister van buitenlandse zaken lijk, die net van een afschuwelijke conferentie komt'. De nieuwslezei, die eind sepember 'van de buis afgaat' behalve om in noodgevallen bij te springen, be woont een gerieflijk buitenhuis in Hilversums bosqijke componisten- buurt. Het interieur is, zoals je bij hem zou verwachten, ordelijk en sfeervol. Een witte vleugel domi neert in de kamer. Hij speelt een beetje, maar niet goed, zegt hij. Hij is een groot muziekliefhebber en daarvan getuigt een enorme collectie platen: veel oude 78-toeren platen van Engelse amusementsmuziek, maar tegenwoordig gaat zijn interes se meer uit naar klassieke muziek. Lievelingscomponisten zijn Mahler, Bruckner, Brahms en de Engelse componisten van later datum Ed ward Elgar en Vaughan Williams. Vlotte verteller Hij is een vlotte verteller, die de belangstelling voor zijn persoon niet goed begrijpen kan. 'Wat doe je anders dan omroepen en dat je daar bij dan op het scherm komtde anderen zijn net zo goed en daarom vind ik het jammer dat de nadruk zo op mij valt.' Hij zoekt zelf de oorzaak in zijn witte haar, dat op het scherm opvalt en-waarvan ieder een na veel gevraag, gebel en wed denschappen nu wel weet, dat het echt is en geen pruik. Al enige tijd geleden had hij gezegd waarschijnlijk niet tot z'n 65ste te blijven. 'Het is geen vak om lang mee door te gaan. Ik heb de oudste kop van de collega's. Er zat veel avondwerk aan vast en dat werd wel eens te veel. Vooral ook omdat ik overdag ander werk heb. Op dagen dat je uitzendt ben je van half vijf 's middags tot half twaalf 's avonds in touw. Nou ja, niet steeds in touw, maar je hangt toch in de studio rond.' Zijn afscheid betekent niet, dat hij met werken ophoudt. 'Met het zicht bare werk stop ik, maar ik hoop onzichtbaar door te blijven praten.' Dat wil zeggen: inspreken van recla mefilms, begeleiden van dia-series, inspreken van NCRV-schoolradio en soms meedoen aan hoorspelen. Ook heeft hij TV films ingesproken, maar men vond de laatste tijd dat daar voor zijn stem teveel hoorde bij het nieuwslezen. Hij hoöpt dat dit werk terug zal komen. Als free-lancer moet je afwachten. En voor het overige wandelt, fietst en tuiniert hij graag. Afstand Een uitgesproken opvatting over het nieuwslezen heeft Frits Thors niet. 'Je moet zo gewoon mogelijk jezelf blijven. Als je een 'ernstig bericht 'gewoon' in de huiskamer leest, kijk je er onwillekeurig ernstig bij. Maar je moet wel oppassen, dat je je emoties niet laat blfijken, zodat je gaat juichen of bedroefd bent. Daar entegen moet je ook weer niet alles op een dreun zeggen. Een enkele collega meent, dat je alles hetzelfde moet lezen, dat is onzin. Iedereen beleeft bepaalde dingen. Je moet meeleven met wat je zegt.' Nieuws over ellende, rampen, oorlog raken hem wel degelijk, maar je moet er afstand van kunnen nemen. De opmerking dat hij bij aankondi ging van mooi weer van tevoren al opgewekt kijkt vindt de goedlachse Thors wat overdreven. 'Ik ben geen weermannetje, méar ik heb toch wel gemerkt, dat ik zonnige perioden vrolijker aankondig dan een slecht weerbericht Hij heeft nooit les in het spreken gehad. 'Nooit voor de spiegel ge staan ook. Je doet gewoon je best. Toen ik in '28 bij de AVRO begon bestond er helemaal geen stemproef. Ik kwam bij Willem Vogt sollicite ren en die zei: ga achter dat gordijn staan, neem een radiobode en kon dig dat programma in het Neder lands Frans, Duits enEngels aan. Dat vond ik niet moeilijk, want ik maakte als radioamateur zelf pro- grammatjes en ik had geen moeite met m'n talen. Vogts reactie was: 'Je bent aangenomen als omroeper tegen een honorarium van vijfenze ventig gulden 's maands.' Frits was negentien en hij voind het toen een heel bedrag. Later ging hij ook hoorspelen mee- regisseren, een eigen platenprogram- ma maken dat disco-nieuws heette, en samen met Bennie Vreede een cabaretprogramma samenstellen. Ook werd hij naar Engeland gezon den om Engelse artiesten naar Ne derland te halen. Van die tijd da teert zijn liefde voor Engelse mu ziek. Woonhuis De pionierstijd van de AVRO levert hem heel wat stof tot vertellen. 'De studio was gevestigd beneden in het woonhuis van Vogt. De keuken was de controlekamer en de bijkeuken de omroepcel. Daar stond ook de brandkast in om na afloop van de uitzending de medewerkers uit te betalen. Vanuit de studio was je de hele dag bezig, van 's morgens acht tot 's nachts twaalf. In principe was je met z'n tweeën, maar ik was ook vaak alleen. Je moest artiesten bin nenlaten, glaasjes water halen.N de microfoon goed stellen en de blaad jes van de pianist omslaan. Dan was ik doodzenuwachtig, dat ik het blad niet op tijd zou omslaan. Alles werd Frits Thors direct uitgezonden. Dan moest je weer gauw naar de microfoon om het volgende nummer aan te kondi gen en intussen was het 'Thors-SOS'. Dat betekende een bericht opne men.' Fiets De topprestatie werd op de late avond geleverd. 'Om elf uur kwam het nieuws van Vaz Dias (voorloper van het ANP). Je vroeg dan hoe lang het duurde. Het antwoord luid de bijvoorbeeld zes minuten en in die tijd sprong je op de fiets om naar de schouwburgzaal van het Hof van Holland te gaan, waar het om roeporkest speelde en dat moest je dan weer aankondigen.' En als het orkest dan speelde mocht de jonge Thor 'dat vond ik erg leuk' op de houtjes slaan, die bij de rumba werden gebruikt. Daarna kondigde hij twee muzieknummers tegelijk aan, sprong weer op de fiets om tegen twaalf uur in de omroep cel terug te zijn. Zelf moest hij dan een afsluiting maken en daarna volgde het Wilhelmus. 'Je was door lopend in touw, maar je vond het helemaal niet erg. Het was je lief hebberij en je werd er nog voor betaald ook.' De Uiver Spannende uren beleefde hij ook in de omroepcel toen het vliegtuig De Uiver in Australië een noodlanding moest maken, waarbij de automobi listen daar werd verzocht met de lampen naar boven te schijnen. 'We zijn toen een halve nacht doorge gaan met uitzenden. Half Nederland zat aan het radiotoestel en de heer Vogt schoof maar briefjes voor je neus m de omroepcel.' Als radioverslaggever bij Herrijzend Nederland na de oorlog 'deed' hij de terugkeer van prins Bern hard, ko ningin Wilhelmina en prinses Julia na en de prinsesjes. 'Toen prinses Beatrix gevraagd werd iets te zeggen sprak zij met een sterk Engels ac cent de historische woorden 'Nee, ik houd niet van die dingen'. Margriet was bespraakter, die slaakte twee kreten. Ja, dat deed je wat na die ellendige tijdEn met Montgo mery heb ik nog gesproken, lopend met een lang snoer voor het Amstel- hotel. Jammer dat daar geen opna men van bewaard zijn gebleven.' Embleem Op de foto's uit die tijd is Frits Thors een jonge man met een plus four. 'Ja en daarop droeg ik een oud kaki jack met een soldatenembleem, dat ik op de kop had getikt, op de mouw. En zo leek het een soort uniform waar ik overal mee door kwam. Tol ik in Apeldoorn bij Het Loo kwam en een hoge piet vroeg wat dat voor uitmonstering was en toen moest het embleem er af.' Zijn werk bij Herrijzend Nederland leverde hem veel contacten op met Canadezen in ons land. Er waren concert-parties om de soldaten te onderhouden en Thors was zo'n beetje verbindingsman tussen Her rijzend Nederland en de Canadezen. Daaruit vloeide het verzoek voort naar Canada te komen. Samen met zijn vrouw en dochtertje die nu 29 jaar is en moeder van een zoon is hij daar twee jaar geweest om uitzendingen te maken, die op Nederland gericht waren en waarin veel werd verteld over Cana da. Het was het land van de bevrij ders. daar waren ook de oorlogs bruidjes en veel emigranten gingen erheen. In '48 kwam hij terug en trad in dienst bij dc Wereldomroep en dat heeft geduurd tot '65, toen hij als free-lance nieuwslezer bij het NOS-journaal kwam. Selectieve kijker Sinds '65 is er ook pas een TV- toestel in huize Thors. Er wordt weinig gekeken, 'hoe gek het ook klinkt voor een tv-man'. We vinden en daarbij betrektghij zijn echtge note, die juist binnenkomt in het gesprek dat de TV in het gezin teveel de aandacht opeist. We gaan selectief te werk net als vroeger bij de radio. 'Bijzonder aardig vind ik de Familie Ashton, natuurlijk gespeeld, en de serie geeft een goede kijk op wat de Engelsen in de oorlog hebben mee gemaakt. Vreselijk leuk vond ik 'Herkent u deze melodie', een ge noeglijk en doodgewoon programma. Verder keek ik naar Ironside en detectives.' Maar door de bank geno men vindt het echtpaar Thors. dat er teveel gepraat wordt en dat er teveel politiek op de beeldbuis komt. Vanzelfsprekend zal hij blijven kij ken naar het journaal, om het nieuws, maar ook om te zien hoe de anderen het doen. Over de samen stelling van het journaal is de schei dende nieuwslezer goed te spreken. 'Het is leuk gecomprimeerd en geeft een zuiver objectief beeld. Zonder voor- of afkeur worden feiten van de dag gebracht. Ik heb er altijd plezierig bij gewerkt.' 'reznjew telegrafisch discriminatie verweten £,an onze Haagse redactie EN HAAG De Russische partijleider Breznjew heeft gisteren uit Nederland een telegram ontvan- :n van het solidariteitscomité voor de Russische Joden. In dit telegram, waaraan adhesie is betuigd >or de meeste Nederlandse politieke partijen, wordt met klem geprotesteerd tegen nieuwe maat delen, die als doel hebben de emigratie van de joden volledig tegen te gaan. Deze maatregelen komen ter op het heffen van zeer hoge belastingen achteraf voor de opleidingen, die men heeft genoten. het telegram aan Breznjew venvijt t comité de Russische regering dis- hninatie tegen degenen, die een aca- mische opleiding hebben genoten, et eisen van een losprijs en het gen hun wil vasthouden van mensen een land, dat zij willen verlaten, is flagrante strijd met alle grondbe- hselen van de rechten van de mens', de Russische partijleider getelegra- lerd. Raad van Kerken informeel de moei lijke positie van de joden in de Sowjet-Unie besproken met de geeste lijken uit Rusland, die aanwezig wa ren. Zoals we reeds meldden kregen de Nederlanders een uitnodiging om over deze kwestie in Moskou te ko men praten. Intimidatie bbijn A. Soetendorp van het solida- eitscomité sprak van een 'slavenbe- hng.' De Sowjet-Unie maakt van amigen van haar burgers koopwaar, t op de markt verhandeld kan wor- n. idens de zitting van het Centraal >mité van de Wereldraad van Ker- n in Utrecht heeft de Nederlandse De nieuwe Russische wet van de 'di plomabelasting' die 14 augustus van kracht is geworden, geldt voor ieder een in Rusland. De bedragen, die betaald moeten worden om een visum te kunnen rrijgen voor het verlaten van het land variëren van 18.000 tot 320.000 gulden. Dit laatste bedrag zou, volgens het comité, de beroemde Rus sische geleerde Levisch moeten beta- lenwan neer hij met zijn vrouw en twee afgestudeerde zoons het land uit wil. Als eerste slachtoffer van de nieuwe .wet wordt genoemd Wladimir Zas- lavsky uit Moskou. Hij kreeg woens dag het bericht, dat zijn visum klaar lag. maar eerst moesten er 15.000 roebels op tafel komen. Zaslansk.v moet het geld binnen een maand betalen. Doet hij dat niet d~n ver loopt zijn visum en kan hij geen nieuwe aanvraag doen. Ik sta volledig perplex van deze maat regelen', reageerde rabbijn Soeten dorp. Hij zag de maatregelen als een nieuwe politiek van intimidatie tege de velen, die Rusland willen verlaten. Deze politiek betekent ook, aldus het comité, dat de Sowjet-Unie Israël de last wil gevefan hel ..memen van ongeschoolde arbeidskrachten, armlas tigen en bejaarden, terwijl ze tracht de bekwaamheden van de afgestudeer den te verkopen en hen daarbij te beroven van de elementaire mensen rechten. Het solidariteitscomité schat dat ver zoeken van 80.000 joodse gezinnen zijn Ingediend om Rusland te verla ten. Ook wordt een aantal van 180.000 gezinnen genoemd. Ongeveer een kwart van de aanvragen vordt inge willigd. In de randgewestcn als de Ballische staten, Georigë en Oekraïne Iaat men geamkkelijker de Russische joden gaan. Russische joden in hoge posities, academici, studenten en oud militairen hebbenhet bijzonder moei lijk om een visum te krijgen. Het Nederlandse comité wil een drin gend beroep doen op alle wetenschap pelijke en educatieve instellingen, en personen uit alle sectoren van de samenleving om ook protest aan te tekenen tegen de 'slavenbelasting'. Be halve van de politieke partijen heeft het comité reeds adhesie gekregen van mej. dr. M. A. Klompe, van het Interkerkelijk Contact Israël, het ge nootschap Nederland-Isra'.l, de hc-r S. Gerssen namens de Hervormde Raad voor de Verhouding van Kerk en Israël en van de acteurs Wiesje Bouwmeester, Paul Deen. Karei Poons. Alexander Pola, Piet Muyse- Iaar. Henk Molenberg, Lex Goudsnvt, Fe Sciarone Dick Scheffer, Jenny Ari- an en Hulb Rooymans. Het is niet de bedoeling van het soli(iariteitscomilé, dat men op de 'mensenhandel' ingaat. Rabbijn Soe tendorp noemde dit een principiële zaak.II et Nederlandse comité beperkt zichda arom tot een rpotest. De voorzitter van het Amerikaanse comité daarentegen zou van een Rus sisch bureau het adres van een bank hebben gekregen, waarop het bedrag van de belasting voor de emigratie gestort zou kunnen worden. Processen Rabbijn Soetendorp rekende ook tot de ini'timidatie van de Russische jo den de processen, die de afgelopen weken zijn gehouden. Vorige week zijn Wladimir Markman en Gregery Berman tot drie jaar opsluiting ver oordeeld. Deze wek is Iiya Glezer veroordeeld tot 35 jaar dwangarbeid. In het verslag van het proces in de Prawda werd hij beschuldigd van het schrijven van 'lasterbrieven aan ver- schillendeor ganisaties'. Van de zijde van het comité werd naar aanleiding hiervan opgemerkt: het gaat in Rusland steeds meer de Duitse kant op. Rabbijn Soetendorp voorspelde, dat in tegenstelling tot vroeger jaren, het verzet in Rusland zal toenemen. Hij voorzag massale acties in de vorm van hongerstakin gen. zuurkruid Zeventig procent van de Duitse kin dertjes en hun vaders moeten van hun moeders respectievelijk vrouwen erg vaak zuurkool eten, niet alleen omdat het zo gezond zou zijn (veel vitamine c), maar vooral omdat dit oer-Duitse Sauerkraut zo slank zou maken als je het maar vaak genoeg eet. Daarin zou het, beweert de Ne derlands-Duitse Kamer van Koophan del, ook zitten dat er tegenwoordig zo verschrikkelijk veel zuurkool wordt uitgevoerd vorig jaar 1600 ton naar Scandinavië en de rest van de westelijke wereld. En volgens een of ander onderzoek onder toeristen die zich een tijdje in de Bondsrepubliek vermaakt hadden, zouden 66 van de 100 gezegd hebben dat in die tijd de zuurkool het fijnst van alles vonden. Reden waarom v/e de naam zuurkool maar snel in zuurkruid moeten omdo pen. wilskracht gidsen De heren, die allang belangstelling toonden voor de dames-afslankclub van mevrouw Verschut (waarover u kort geleden in deze rubriek kon lezen) hebben nu een eigen afdeling opgericht. Die heet. net als de club van mevrouw Verschut: DWS, Door Wilskracht Slank en voor de leden gelden dezelfde straf- en belonings maatregelen als voor de dames. Alle heren, die vinden dat er best een kilo of wat van hun gewicht af kan of zelfs moet, kunnen zich als clublid aanmelden bij de initiatiefnemer, de heer R. Schouten, Tweede Van Swin- denstraat 64 tweehoog. Hij kan ook gebeld worden (020-930223), maar al leen na 6 uur en wie dat lastig uitkomt mag ook Mevrouw Verschut van de damesclub bellen (020-113051). muizenissen Er zijn ook vrouwen die niet bang zijn voor muizen. In Saloniki woont er een, die er tientallen heeft rondlo pen, allemaal wilde huismuizen die alles zo kapotknagen, dat de politie haar heeft bevolen de diertjes te verdelgen. Waarop de 55-jarige, al leenstaande vrouw in snikken uit barstte en met zelfmoord dreigde als iemand haar muizen zou durven aan raken, want, zei ze, mijn muizen zijn mijn enige gezelschap in deze wereld. De PTT gaat het aantal gidsen in de telefooncellen drastisch beperken. Mo- menteelh eeft iedere cel een rek met zeven gidsen voor heel Nederland. De nieuwes erie gidsen bestaat echter uit negen stuks, waardoor het nodig zou zijn de huidige rekken in ruim 4000 cellen door nieuwe te vervangen. De PTT-directie vindt dat echter veel te duur. temeer daar de behoefte aan de complete serie gidsen zeer klein blijkt te zijn. In Rotterdam is een proef gehouden door in dc cellen slechts ,de plaatselijke gids en de rayongids be schikbaar te stellen. Het aantal men sen dat toen een beroep deed op inlichtingen (008) om een nummer elders te weten te komen was zeer gering. De centrale directie van de PTT zal het overigens aan de dis trictskantoren zelf overlaten welke gidsenze eventueel nog meer tot een maximum van zeven willen handha ven. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Medisch-biologische onderzoekers uit de EEG-landen heb ben zich verenigd in een nieuwe orga nisatie die het mogelijk moet maken hun werk een wat bredere achter grond te geven. De nationale onderzoekgemeenschap pen zijn vrij beperkt van omvang, vertelde ons in de wandelgangen van het biochemisch congres in Amster dam dr. H. C. Hemker van de Leidse universiteit, die bestuurslid van de nieuwe organisatie is. En daarom raak je op den duur wetenschappelijk een beetje op elkaar uitgekeken; je komt steeds weer bij dezelfde mensen terecht. Met name voor pogingen om een wetenschapsbeleid in deze sector te ontwikkelen, is dat weinig gezond. Het internationale contact dat eën dergelijke situatie kan voorkomen, is tot nog toe onvoldoende van de grond gekomen. 'Het komt voor dat je in Amerika moet vernemen waar je Itali aanse collega's mee bezig zijn.' Door uitwisseling van gegevens en onderzoekers wil het nieuwe 'Euro pees biomedisch onderzoek- en oplei dingsprogramma' (EBREP) een ge meenschappelijke basis gaan verschaf fen. 'En dat hoeft helemaal niet veel geld te kosten.' aldus dr. Hemker. 'het bespaart zelfs geld, want dit zal zeker leiden tot een beter en zinvoller onderzoekbeleid.' Hoogteprotest Vorig jaar pro beerde de Westduitse bouwvakker Franz Bui'bach ook a! over een stalen kabel de Theems over te steken, maar toen viel hij met een plons in de rivier. Deze week is het hem wèl gelukt. Op 15 meter hoogte wiebelde hij de rivier over en zag zelfs kans middenop een minuut stil te staan om te protesteren tegen de 'vermenging van rport en politiek bij de Olympi sche Spelen'. Polderleven Omdat een Utrechtse wapenhandel in zijn eigen buurt niet meer kan uitbreiden, heeft het bedrijf Biddinghuizen in Oostelijk Flevoland uitgekozen als vestigingsplaats voor een wapenhandel en schietschool. Niemand zal nu meer kunnen beweren dat in de polder niets te beleven valt. Wacht maar af. Huizen Met de eeuwwisseling zal ons land 60.000 tweede woningen tel len: 40.000 in oostelijk Nederland en 20.000 in de randstad, concludeert een voorlopige studie voor een recreatie basisplan voor oostelijk Gelderland en de Achterhoek. Hopelijk heeft in 2000 ook iedereen een eerste huis. Scien ce fiction De Nederlandse schrij vers en tekenaars, die vorige maand op de eerste Europese Science Fic- tion-conventie in Triest hun fictief werk bekroond zagen, krijgen hun Europese sf-prijs vandaag in Amster dam. Die gebeurtenis is dan meteen het eind van de eerste Nederlandse science fiction^boekenweek. Gokken In Genua hebben 27 vrouwen er samen voor gezorgd dat hun mannen door de politie opgepakt zijn. De heren vergokten en verkpartten zelfs de hele vakantie en lieten hun vrou wen dag en nacht alleen. De woeden de dames verraadden de politie het gok-adres, zodat de politie een inval kon doen en het hele stel in het nekvel greep. Olie Niemand heeft zich er bijzonder over opgewon den toen twee jaar geleden bekend werd, dat voor de Middellandse Zee kust olie onder de golven zou zitten, maar nu drie oliemaatschappijen de Franse regering toestemming hebben gevraagd om daar te boren, zijn aller lei mensen danig geschrokken. Bin nenkort zal de regering wel bekend maken wat er gaat gebeuren: of hele maal niets, of we zitten over een tijdie in Cannes en Saint Tropez te zonnen in de schaduw van de boorto- UTRECHT De samenwerkende vak bonden in de tabaksindustrie hebben de directeur van het gewestelijk Ar beidsbureau in Eindhoven verweten, dat hij een a-sociaal beleid van de si garenfabriek Velasquez mogelijk heeft gemaakt door aan dit bedrijf 24 ont- slagvergunningen te verlenen. De bonden zeggen in een verklaring dat de directeur de vergunningen heeft verstrekt terwijl hij ervan op de hoogte was dat de directeur van Ve lasquez duidelijk a-sociaal manipu leer met arbeidsplaatsen en personeel. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De mogelijkheden voor verkeersovertreders hun boete direct aan de bekeurende agent te betalen zal aanzienlijk worden uitge breid. Momenteel kunnen overtredin gen. waarvoor een boete tot 15 gulden staat, direct worden afgedaan. De transactiecommissie van het minis terie van justitie overweegt nu over tredingen waarvoor een boete tot 50 vastgesteld is, direct betaalbaar te maken. De commissie zal hierover binnen afzienbare tijd een advies uit brengen aan de minister van justitie. De uitbreiding is noodzakelijk omdat het opmaken en verwerken van pro cessen-verbaal erg veel tijd en geld kost. De overtreders zelf zullen door de nieuwe regeling ook voordeliger uit zijn. Momenteel stelt het openbaar ministerie voor ruim driekwart van alle gemaakte processen-verbaal een schikking voor. Dit betreft dan min der ernstige verkeersovertredingen, waarvoor boetes staan tot 65 gulden. Door de nieuwe regeling zal de over treder door directe betaling geen 65 gulden maar maximaal 50 gulden voor dezelfde overtreding behoeven te beta len. Politie en justitie hopen dat de mensen hierdoor eerder bereid zullen zijn dc boete direct te betalen. Met braadworst naar de brand

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7