Veranderingen op komst In het jaar beurs wezen Omzet Edah-groep in '71 34% omhoog Nove leed over 1971 verlies ad f4,8 min Shell opent nieuwe destillatiefabriek Produktie verzekeringen steeg vorig jaar 30 pet Sterke daling nettowinst Gist-Brocades Bouwbedrijf Cindu ontslaat 70 man Ëxportgroei naar Duitsland 8 pet. erkoop kalksteen tijgt zeer snel ïn-esses Ned. fondsen in New York Activiteiten van Unox en Zwan nader onder loupe Int. federatie Chr. Vakbonden tegen stuctuurplan Enka Oliepartijen op weg naar 'package deal' 'Prime rate' in V.S. omhoog tot 5,5 pet. Koersen bankpapier in Amsterdam De Gruyter-dochter verwerft Duitse verbruikersmarkten Doop „Texaco Panama" Hoogoven 7 in IJmuiden medio oktober in bedrijf DOW JONES INDEX New York goed prijshoudend Ook wijziging in tarief structuur loonbelasting [OUW/KWARTET ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1972 FIN ANCIEN en ECONOMIE T25/K25 j] directie Kölner Messen: Samenwerking niet te vermijden J an een onzer verslaggevers i'rni RUSSEL De activiteit van het Engelse bedrijfsleven in de EEG gi ateert niet van het ogenblik dat de Britse toetreding tot de Ge leenschap definitief werd. Dat het Verenigd Koninkrijk zijn export eerder steeds meer verlegde van het Gemenebest naar Europa eeft de directie van de Keulse jaarbeurzen gemerkt. Op vele van de •j zijirca 15 vakbeurzen, die jaarlijks gehouden worden, zijn de Britse 'al izenders qua aantal al geruime tijd nummer één. d 'och zal de Britse toetreding grote iranderingen teweeg brengen, be- ogt de heer C. F. von der Heyde, 1rl recteur van de Keulse jaarbeurzen. 1akl Britse 'bruidschat' voor de EEG staat voor een groot deel uit een langrijk produktievermogen op het bied van electrotechniek, kernener- e en luchtvaart. Gedeeltelijk over- 13 iffen deze ondernemingen hun con- lentale concurrenten in aantal ootte. mali letrt ardoor, zo meent de jaarbeursdirec- ur, ontstaat een nieuwe en vaak rdere concurrentie in de Gemeen- jnkt hap, temeer daar de geleidelijke h heffing van de invoerrechten medio 177 moet zijn voltooid. Het door de eniname van Engeland grotere poten- n9st iel zal dus waarschijnlijk aanvanke- k ondernemings- en structuurcrisis et zich brengen als gevolg van pro- iktieverplaatsingen. 10TE EENHEDEN eviheer Von der Heyde gelooft, dat voor het bedrijfsleven op ons con- ie.it op den duur maar één moge- kheid is om te concurreren: grotere rationeel functionerende onderne- ingseenheden in produktie en afzet, larbij komt het vanzelfsprekend tot euv/e vormen van internationale sa- inwerking en zelfs tot fusies. Ook wederverkopers zullen aan deze Jdaehte moeten wennen. de visie van de heer Von der feyde zullen door de geschetste ont- dei kkeling vakbeurzen en tentoon- o ellingen eerder in betekenis stijgen a dalen. Beurzen zijn nu eenmaal enige afzetmedia, die op inter- lionaal niveau zeer directe persoon lijke relaties tussen aanbieder en af nemer scheppen. Voor de vakbeursorganisaties betekent dit echter, dat zij ook normen en vormen moeten zoeken, die met de veranderde situatie op de markt reke ning houden. Zij zullen zelf op den duur een coöperatie op bepaalde ge bieden niet kunnen vermijden. Een voorbeeld daarvan is de samenwer king sinds een jaar tussen de beursbe- sturen van Keulen en Düsseldorf. Over deze samenwerking (een verlo ving, geen huwelijk) is men zeer tevreden. TEVEEL De coöperatie van vakbeursorganisa ties in Europa doet de vraag rijzen, of er in Europa langzamerhand niet teveel beurzen op het gebied van consumptiegoederen zijn. Een van de woordvoerders van de Keulse organi satie meent van wel. Duitsland heeft op het ogenblik zelf met dit probleem te maken. De beurs in Hannover (elk jaar in april) is van oudsher georiën teerd op kapitaalgoederen en wat er aan consumptiegoederen was, ver dween voor een belangrijk deel nog naar Frankfort en Keulen. In 1974 start men echter in Hannover met een volledige consumptiegoederen beurs naast de al bestaande techni sche beurs. Het zal in de toekomst wel daarheen gaan, zo denkt men in Keulen, dat Europa (dus niet eens de EEG) één belangrijke beurs per branche zal hebben en daarnaast tentoonstellingen van meer regionale betekenis, waar ook plaats is voor mode afwijkingen per land. Het zal duidelijk zijn, dat deze gedachtegang voor Keulen zeer aantrekkelijk is. Deze stad en Düssel- Een van de hoofdingangen van de Keulse jaarbeurs. In Keulen wor den dit najaar negen vakexposities gehouden. dorf liggen ten opzichte van de econo misch belangrijke gebieden in Europa centraler dan welke andere plaats ook en zij hebben bovendien in de Bonds republiek een belangrijke thuismarkt. Voor de ene grote beurs per bedrijfs tak zijn zij daarom ernstig kandidaat. Dat blijkt o.m. uit het volgende voor beeld: Toen een Noorse fabrikant van kantoormeubelen exportmogelijkheden zocht in de Verenigde Staten ging hij niet op Skandinavische beurzen expo seren, maar in Keulen, omdat op de meubelbeurs daar de meeste Amerika nen komen. NAJAARSSERIE De bijeenkomst, waar de heer Von der Heyde sprak werd in Brussel georganiseerd ter gelegenheid van de serie van negen vakbeurzen in het komende najaar. De eerste van de serie, de herenmodeweek, is trouwens al achter de rug. In september, okto ber en november volgen verder o.m. de salon voor lingerie, corsetten en badkleding, de vakbeurs huis, hof en hobby, de rijwiel- en motortentoon stelling (de fietsenverkoop in de Bondsrepubliek stijgt enorm) en de SPOGA, de beurs voor sport- en kam- peerbenodigdheden. Klapstuk is onge twijfeld weer de Photokina, de we- reldbeurs voor fotografie. De heer Von der Heyde zei, dat hij op het gebied van foto-apparatuur nog niets gemerkt heeft van een Japanse ex portbeperking. DELFT In de eerste zes maanden van 1972 is de netto winst bij Gist- Brocades gedaald van 7,3 min (eer ste halfjaar 1971) tot 1,2 min, bij eenomzet die 3,5 pet steeg tot 263,6 min. Per aandeel van 10 komt de winst uit op 33 cent, tegen nog ƒ2,01 over de eerste helft van 1971. Het bedrijfsresultaat over het eerste semester van dit jaar daalde van 18,7 min tot 7,9 min, maar ligt nog iets boven het niveau van het tweede halfjaar 1971, toen het be drijfsresultaat 7,4 min bedroeg. De netto winst was in het tweede half jaar 1C71 al gedaald tot 1,7 min. Door een hogere rentelast (van 3,4 min tot 4,3 min) en een relatief hoog belastingspercentage is de netto winst achtergebleven. De in 1971 toegenomen voorraden werden in tot eerste halfjaar 1972 met ruim 10 pet verminderd. De hier door ontstane produktie-onderbezet- ting heeft het resultaat negatief beïn vloed. Zonder deze maatregel zou de wimst over het afgelopen eerste half jaar die van het tweede van 1971 overtroffen hebben. Gist-Brocades meent te mogen verwachten, dat zich in 1973 een langzaam winstherstel zal inzetten. UITHOORN Als gevolg van terug lopende bouwactiviteiten zal Cindu- Key en Kramer Bouw haar perso neelsbezetting in Limburg en het aan grenzende zuidelijke deel van Gelder land terugbrengt met totaal circa 70 personen. Met vakorganisaties is over eenstemming bereikt over een perso- neelsbegeleidingsregeling, aldus de di rectie. Van een onzer verslaggevers BRUSSEL De Nederlandse ex port naar de Bondsrepubliek zal dit jaar die van 1971 met onge veer 8% overtreffen. Dit vertel de mr. II. P. Marius, directeur van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel. Hij deed zijn uitspraak tijdens een bijeen komst in Brussel, georganiseerd door het bestuur van de Keulse jaarbeurzen. De groei is dit jaar iets minder dan de 10% van 1971, toen de uitvoer steeg van DM 13,31 mrd tot DM 14,52 mil jard. De Benelux als blok is veruit de belangrijkste handelspartner van West-Duitsland, zo bleek tijdens de bijeenkomst. Vorig jaar kwam de Duitse import voor 22,8% uit de Lage landen, terwijl de Duit se invoer voor 19,8% naar Ne derland, België of Luxemburg ging. De belangrijkheid van de Benelux voor de Duitse interna tionale handel is vrijwel even groot als van Frankrijk en Italië samen. Uit die landen haalde Duitsland vorig jaar 23,8% van zijn import en van de export ging 20,9% naar Frankrijk en Italië. In totaal voor ruim f 25 miljard DEN HAAG De in Nederland werkzame levensverzekeringmaat schappijen sloten in 1971 gezamenlijk aan nieuwe verzekeringen voor een totaalbedrag van ruim 25 miljard. Dit (voorlopige) cijfer be tekent een stijging van 30 procent ten opzichte van 1970, toen voor 19,3 miljard werd gesloten. eken eriijk ILVERSUM De verkoop van opbiksteen stijgt zeer snel. Nu al lig- &n de afzetcijfers 17 pet. hoger dan 197;. f (j e to genomen vr; j is grotendeels danken aan de verregaande mecha- latie van het verwerken van de ilkzan lsteenblokken met name in de aingboi— -aardoor een grote ar- besparii i p d- bouwplr -*s irdt bereikt. Mede v„n inv' J is de iel in de richting van meer laag- i k"' ,;tat "f betere v. ingen. ij de toenemende hoeveelheid eens- izinswoninge is het verbruik van iLzamdsteen per wo neenheid tevens imnerkelijk gestegen. 19 1 c.i 1171 werd reeds rekening uden met deze toenemende afzet, 'dat 'e p lukt: apaciteit van de jj het CVK aangesloten fabrieken werd opgevoc d. Bij het CVK 'rwacht men dan ook aan het toege- en verl ...Ik te kunnen voldoen. Graduate Business Centre van de University In Londen organiseert 23 tot en met 27 oktober een ïinarium voor bankiers en finan- e directeuren van het vasteland Europa om de internationale fi- inciëie diensten die de city, het Lon- 5 bankiers- en zakencentrum, en problemen bij de ontwikke- J van de internationale kapitaal- en [eldmarkten te bespreken. Olie noteerde op 25 augustus S 38%-% 391,); Unilever S45'.i-% <45H-%). Phi lips $17%-% .17%-%) en KLM $33% (33%). Du Pont. Glove. Forgan. De levensverzekeringmaatschappijen ontvingen in 1971 aan premies en koopsommen ruim ƒ2.378 miljoen; bijna 230 miljoen meer dan in 1970. Dit blijkt uit gegevens van het Bu reau Voorlichting Levensverzekering, dat in zijn enquêtes niet de in Neder land werkzame buitenlandse maat schappijen betrekt. De beleggingen van de Nederlandse levensverzekeringmaatschappijen zijn gestegen van ƒ19,1 miljard tot ƒ20,6 miljard; Van dit bedrag was ruim 2,3 miljard (11,4 pet) belegd in onroerend goed, ruim 5,6 miljard (27,4 pet) in hypotheken, 2,4 mil jard (11,5 pet) in effecten en ruim ƒ9,3 miljard 45,4 pet) in onderhandse leningen, voor namelijk verstrekt aan overheid, bedrijfsleven en diverse in stellingen. Eind 1970 waren deze cijfers respec tievelijk ƒ2,1 miljard (10,9 pet) ƒ5,4 miljard (28,2 pet), 2,1 miljard (10.9 pet) en 8,8 miljard (46,1 pet). Voorts stonden bedragen uit in de vorm van leningen op onderpand van polissen en andere beleggingen. De uitkeringen bedroegen in 1971 ruim 695 miljoen, 8 pet meer dan in OSS Voortdurend sterke kostenstij gingen en stagnerende afzet in enkele buitenlandse en binnenlandse markt segmenten, die voor een belangrijk deel van structurele aard blijken te zijn, maken het noodzakelijk de acti viteiten van de Unox- en Zwan-vlees- bedrijven aan een nader veel omvat tend onderzoek te .onderwerpen. De vakbonden en ondernemingsraden van die bedrijven zijn hieromtrent inge licht. Zoals bekend, is sinds het samengaan van de twee ondernemingen in 1970 reeds een intensief herstructurerings programma uitgevoerd. Dit heeft zo wel op het gebied van marketing, verkoop, produktie als administratie geresulteerd in integratie en stroom lijning van activiteiten, waardoor de slagvaardigheid is vergroot. De nieuwe studie van afzet-, produk- tiebeleid en interne organisatie zal, naar het zich laat aanzien, in het eerste halfjaar van 1973 kunnen wor den afgesloten. Organisatiedeskundi gen uit de Unilever-organisatie en mogelijk ook daarbuiten zullen wor den ingeschakeld. Of het onderzoek zal leiden tot pro- duktiebeperking of afstoting van acti viteiten kon een woordvoerder van Unilever desgevraagd nog niet mede delen. 'Men zal bezien hoe de afzet- plannen op langere termijn gewijzigd moeten worden. Wel wordt verwacht van de sanering niet onbelangrijke bestand nodig zal zijn. maar men vermoedt trch nu al dat, gezien het totale aantal arbeidsplaatsen, niet van een grote vermindering gesproken zal behoeven te worden', aldus de woord voerder. 'Het gaat natuurlijk niet om 10 mensen', zo voegde hij er nog aan toe. 1970. In de vorm van uitkeringen in eens werd aan nabestaanden van over leden verzekerden 122 miljoen uitbe taald en aan polishouders zelf op de einddatum van hun polissen ruim 240 miljoen. Een bedrag van 333 mil joen is in de vorm %ran pc.Iod.ke uitkeringen betaald. BRUSSEL De Internationale feder atie van Christelijke vakverenigingen in industriële bedrijven (aangesloten bij het wereldverbond van de arbeid) heeft zich vrijdag op een vergadering in Brussel volledig geschaard achter de standpunten van de vakbonden met betrekking tot het structuurplan voor de Enka Glanzstoff. Ook is men het eens met het rapport over deze kwestie van de internationale commis sie van externe deskundigen. Zoals gemeld hebben de internationa le vakbonden woensdag jl. na een vergadering in Utrecht meegedeeld, dat zij het structuurplan (opgesteld door de raad van bestuur van AKZO ENKA glanzstoff)' volledig afwijzen. Eerste publikatie jaarverslag Van een onzer verslaggevers HELMOND Het grootwinkelbedrijf Edah, exploitant van supermarkten, zelfbedieningswinkels- en warenhuizen en tevens van kledingzaken heeft voor het eerst een jaarverslag gepubli ceerd. Daaruit blijkt, dat Edah zich vorig jaar mocht verheugen ir een omzetstijging van 34 pet. Dit jaar verwachten wij een groei in dezelfde orde van grootte, vertelde directeur Zoete desgevraagd. Het bedrijf zag het exploitatieresul taat vorig jaar stijgen van 6,2 min tot 8,7 min en de nettowinst in nog sterker mate, nl. van 2,11 min tot 3,28 min. Hoewel het tweede half jaar altijd veel onzekerheden mee brengt, durft de Edah-directeur wel te zeggen, dat de winst oo'i in 1972 zal toenemen. Behalve uit de exploitatie van Edah- Ziezo Supermarkten, ZB-winkels enz. werd ook een belangrijke bijdrage tot de winst geleverd door de zelfbedie ningswarenhuizen. de kledingzaken en de afdeling groothandel. Van de zelf bedieningswarenhuizen hpcsft Edah er drie: in Den Haag (5.000 m2 verkoop oppervlakte en parkeerruimte voor 250 auto's), Helmond en Venray. De afdeling groothandel richt zich op toelevering aan derden zowel win kelbedrijven als instellingen en aan franchise-filialen. Aan franchising door Edah al 50 jaar toegepast, is al jaren vrijwel geen uitbreiding gegeven, maar als gevolg van vele aanvragen zal toetreding in de toe komst weer in beperkte mate moge lijk zijn. Edah had op 31 december een eigen vermogen van 12,1 min, een vreemd vermogen van 22,3 min en voorzie ningen ad 2,7 min. De directie betreurt het te moeten constateren, dat meerdere gemeente lijke overheden en promotoren van winkelcentra zich eerder verzetten tegen de deelname van Edah in nieu we centra dan dat zij deze maatschap pij een welkom toeroepen. De Vereenigde Accountantskantoren Dijker en Doornbos zeggen in hun accountantsverklaring zich te moeten onthouden van een oordeel omtrent de jaarrekeningen van de Nove. Dit op grond van a. de onzekerheid om trent de periode, waarbinnen een herstel van een normale bedrijfsrenta- biliteit zal kunnen worden bereikt en b. de reële mogelijkheid, dat als gevolg van de samenering niet onbelangrijke reorganisatieverliezen zullen orden geleden, welke momenteel nog niet zijn te kwantificeren. Continuïteit ondernem ing nas in gevaar GRONINGEN De gang van zaken bij de Noordelijke Industrie voor Vezelverwerking (Nove) heeft zich in 1971 zó ongunstig ont wikkeld, dat ernstig voor de continuïteit van de onderneming moest worden gevreesd. Dank zij een door de Nat. Investeringsbank ver leend krediet ad 4,5 miljoen kon worden begonnen aan de techni sche verbeteringen en aanvulling van installaties, nodig om weer ren dabel te worden. BEIROET De westerse oliemaat schappijen zijn op weg naar een ak koord mét de Arabische olieproduce rende landen over een 'package deal', waardoor de oliestaten een aandeel van 20 pet krijgen in de belangen van de oliemaatschappijen. Beide partijen zien de noodzaak in de kwestie van de participatie te regelen op basis van een aantal transacties waarin zowel oliemaatschappijen als olielanden beurtelings een veer te laten, zodat de kans op een meer bestendige overeen komst wordt vergroot. Verwacht wordt dat in de komende week over eenstemming zal worden bereikt. Na een gespreksronde van drie uur deelde de heer A. Palmer, zegsman van de oliemaatschappijen zullen zijn op- besprekingen zich toespitsen op een package deal, waarin o.m. de com pensatiekwestie, en de geleidelijke overdracht van de eigendommen van de oliemaatschappijen zullen zijn op genomen. Het revolutionaire bewind in Irak heeft een overeenkomst geratificeerd op grond waarvan Lybië aan Irak een lening ter grootte van 7,5 miljoen Lybische dinar verstrekt. NEW YORK De Chase Manhattan Bank heeft de 'prime rate', de rente voor leningen aan de meest krediet waardige cliënten, verhoogd van 5,25 tot 5,5 procent. Verwacht wordt, dat ander vooraanstaande banken dit voorbeeld weldra zullen volgen. In januari van dit jaar bereikte de pri me rate' een laagtepunt van 4,75 pet. Het hoogste peil werd bereikt in juni 1969, t.w. 8,5 pet. De bereikte resultaten met wat reeds verbeterd en vernieuwd is zijn hoop gevend. Uit de resultaten van de eerste vijf perioden van 1972 blijkt, dat de Nove aan de winnende hand is. De strijd is echter nog niet gestreden, zo wordt opgemerkt in het jaarver slag. Het verlies over 1971 beliep 4,8 miljoen, tegen 1,6 miljoen over 1970. De omzet steeg van ƒ21 miljoen tot ƒ25,5 miljoen. In het verslag geeft de directie een uitvoerige analyse van het bedrijfsge- beuren, dat tot de teleurstellende re sultaten leidde. De marktsituatie voor board in 1971 was moeilijk. Overpro duce drukte de prijzen. De produk- tiekosten stegen sterk onder invloed van de loonontwikkelingen. Enkele engineeringsprojecten kw .men te laat klaar of boden niet het gewenste rendement. Vele renderende projecten konden wegens gebrek aan middelen niet worden uitgevoerd en zo raakte het bedrijf in een vicieuze cirkel. KREDIET INVESTERINGSBANK Er is inmiddels een aantal maatrege len genomen die hun uitwerking in de toekomst niet zullen missen. Door het van de Nat. Investeringsbank ont vangen krediet is de financiering van belangrijke investeringsprojecten met korte pay-out time mogelijk geworden. Verder is teruggeschakeld van 4 naar 3 ploegen bij Nove, hetgeen reeds nu Milieu-investeringen eisten f 12 miljoen tot een aanmerkelijk efficiëntere pro duktie leidde, (eerder dit jaar werd aan 80 werknemers ontslag aange zegd). Verbetering van het produktierende- ment zal door voldoende steun van de technische dienst kunnen worden ver kregen. Tevens zal de verwezenlijking van een aantal belangrijke technische verbeteringen door de afdeling engit neering nu mogelijk worden dankzij het krediet van 4,5 min. Verdere verschuivingen in het pro- duktiepakket \an buikboard naar veri edelde produkten dienen met kracht, maar zeer zorgvuldig te wo-den be vorderd. Als een van de belangrijkste facetten noemt de directie het ontwik kelen en in produktie brengen van een aantal nieuwe produkten. AMSTERDAM De advieskoersen van buitenlands bankpapier, zoals die vandaag van kracht zullen zijn, luiden: 3.17— 3.23 7.28— 7.98 7.24— 7.39 99.75—101.25 52.25— 54.75 11.70— 12.30 3.22— 3.29 66.00— 68.00 84.25— 85.75 66.50— 68.50 48.00— 50.00 45.25— 47.25 13.85— 14.10 4.97— 5.22 76.25— 78.25 18.00— 21.00 10.40— 11.40 Dollar Ponden Belg. frs. DM Lires Escudos Can. dlrs. Franse frs. Zwits. frs. Zweedse kr. Noorse kr. Deense kr. Oost. sch. Pesetas Fin. mark Joeg. din. Griekse dr. ROTTERDAM Op het terrein van Shell Nederland Raffinaderij in Rot terdam is de nieuwe, zesde fabriek voor de destillatie van aardolie in gebruik genomen. De bouw van deze fabriek en de hoge schoorsteen waar op zij is aangesloten heeft twee jaar geduurd en vergde een investering van ca ƒ120 miljoen. De raffinagecapaciteit van Shell Per nis wordt met deze fabriek verwer kingscapaciteit 7,5 miljoen ton ruwe olie per jaar nauwelijks uitgebreid. De nieuwe fabriek gaat namelijk eni ge mindere rendabele destillatiefabrie- ker vervangen die reeds lange tijd in bedrijf zijn. Voor de voeding van de nieuwe fa briek is tussen Shell-Europoort. en Pemis een leiding aangelegd die een maximum capaciteit heeft van 30.000 kubieke meter ruwe olie per dag. Bij ontwerp en bouw van de fabriek is volgens Shell veel aandacht besteed aan het voorkomen van lucht- en waterverontreiniging. De daarvoor vereiste voorzieningen vergden ruim 10 pet van het investeringsbedrag dus meer dan f 12 min. Daarmee werd o.a. bereikt dat onverbrande koolwater stoffen niet in de atmosfeer terecht kunnen komen en dat alle .drukbevei- ligingen op een gesloten systeem zij aangesloten. Ter voorkoming van waterverontreini ging is waar mogelijk luchtkoeling toegepast om het koelwaterverbruik tot een minimum te beperken. Het proces-water wordt in een gesloten systeem verzameld en na zuivering als schoon water afgevoerd. Om de ge luidshinder te beperken zijn op alle schroefcompressoren en turbines ac- coustische kappen aangebracht. Door middel van een 350 meter lang rookgaskanaal is de fabriek voor de afvoer van rookgas aangesloten op een 213 meter hoge schoorsteen, de twee de hoge schoorsteen dié in Pernis is gebouwd. Op deze schoorsteen zullen in de toekomst ook nog andere instal laties worden aangesloten waardoor een aantal lagere schoorstenen dan kan verdwijnen. AMSTERDAM Op de werf van de N.D.S.M. (lid van de Rijn Schelde Verolme Groep) in Amsterdam Noord zal vandaag de doop plaats vinden van de 225.000 turbinetanker 'Texaco Pa nama'. Eerder dit jaar werd door de N.D.S.M. het zusterschip 'Texaco Am: sterdam' afgeleverd. Het nieuwe schip de 8e mammoet tanker, die tot nu toe op de Amster damse werf werd gebouwd wordt bijna 2 maanden eerder opgeleverd dan de contractdatum. De 'Texaco Pa nama' zal op 3 september a.s. voor de proeftocht vertrekken. Wanneer de 'Texaco Panama' (lengte 329,5 meter, breedte 49 meter en diepgang 9,8 meter) eind volgende maand aan de reder wordt overgedra gen, gaat zij behoren tot een van de grootste tankvloten ter wereld. Eind 1971 voeren er voor Texaco 172 tan kers met een gezamenlijke inhoud var. meer dan 12.3 miljoen dwt. IJMUIDEN Medio oktober zal op het terrein van de Kon. Ned. Hoogo vens en Staalfabrieken hoogoven 7 worden 'aangeblazen'. De nieuwe hoog oven heeft een haarddiameter van 13 meter en drie aftapgaten. De produk tiecapaciteit bedraagt 2,5 miljoen ton ruwijzer per jaar, hetgeen een ver dubbeling betekent ten opzichte van hoogoven 6. In de tweede week van november zal kooksfabriek 2 in gebruik worden ge nomen. Deze fabriek, die bestaat uit vier batterijen met elk 27 kamers, heeft een produktiecapaciteit van 1,4 miljoen ton kooks per jaar. De totale kosten bedragen voor hoogo- NEw york ven 7 ca. 200 miljoen en voor de nieuwe kooksfabriek ca. ƒ210 miljoen. £.L'PIndustrles 's-HERTOGENBOSCH Otto Rei- chelt in Neuss, behorend tot De Gruy- ter (onderdeel van het SHV-concern) heeft overeenstemming bereikt met Grenzland Grossmarkt in Heinsberg (West-Duitsland) over de overneming van de aandelen van dit bedrijf. Hier mee verwerft Otto Reichelt twee ver- bruiksmarkten, te weten in Heinsberg en Viersen. Grenzland heeft ongeveer 85 mede werkers in dienst, die allen kunnen blijven werken. Het ligt in de bedoe- ling, aldus De Gruyter, de activiteiten Koersen Hl Montreal in beide verbruiksmarkten onder dezelfde; naam voort te zetten. Asbestos Corp. De Gruyter heeft met het gemeentebe- canada Fund, stuur van Middelburg in beginsel Dom^U chem overeenstemming bereikt over de ves- Husky tiging van een zelfbedieningswaren- Nat. Gas huis in de Zeeuwse hoofdstad. Dit Indust. Sporen Utll. Obi. Mods 23 aug. 970.35 234.72 112.06 73.98 427.5 24 aug. 958.38 232.98 111.87 73.99 425.5 25 aug. 959.36 232.78 111.42 74.19 427.1 Aand. ObL Tot. H. L. 23 aug. 18.670 20.590 1.765 782 666 24 aug. 18.280 21.620 1.754 469 967 25 aug. 13.840 17.830 1.745 553 835 tot stand komen. Idem Warrants 23/8 24/8 25/8 19% 20% 21% 68 70 16% 16% 16% 16% 16% 16% 16% -15% 15% 15% 17% 17% 17% 8.32L 50% 50% 49% 30% 30% 29 DEN HAAG Ook de structuur van Ampex het tarief van de loonbelasting moet Anaconda ingrijpend gewijzigd worden, zo blijkt Arm» uit een bij de Tweede Kamer mge- diend wetsontwerp. De wijzigingen st„, Airco Allied Chemical Alum co of Ain American Brands Am Can Am Cyanamld Am Electr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt and Ref Am Tel and Tel 48% 48% 19% 19% 30 30% 53% 53% 41% 41% 32% 32% 35% 36 27% 27%s 20% 29% 9% 9% 19% Boeing komen overeen met die, welke twee o maanden geleden zijn voorgesteld Burlington ind voor bet tarief van de inkomstenbe- Canaalan pacl[lc lasting. Celanese Chase Manhattan Deze zullen lastenverlichtingen chesap and Ohio brengen voor de lagere en lage mid- cmel'Iervice deninkomens, de onvolledige gezin- coigate-Paimoiive nen, waarvan de kostwinner buitens- colt industries huis werkt en de ongehuwden. Las- p°m.mp0rtl*nd'S0n tenverzwaringen zullen optreden voor c°"t can de andere, vooral hogere inkomens- com ou groepen. curtiss-wrighi Voorgesteld wordt de herzieningen Darttodust8nesA van de tarieven zelfdekkend te laten Deero and co zijn. Er is namelijk geen budgettaire 50WoCh.e?i.c?' ruimte om enige lastenverlichting Du Pom (E,) voor rekening van de schatkist te Eastman Kodak nemen. Het is de bedoeling ook bij de Fjrst Nat Clty loonbelasting de belastingvrije voet op te trekken. Aam,„, Con) Allegheny Pow S Akzona AVONDYF.RKEER ÜIÏMM* EFFECTENKOERSEN AMSTERDAM In ht telefonisch jjJyuk 8?™** effectenverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. Tussen can Breweries haakje* staat de officiële slotkoers van CM gistermiddag: Akzo 75.50 (74.90), chase Select Fd Hoogovens (73.30), Kon. Olie Columbia Gas 124.90gb—125.00 (125.20), Philips 55.90 S™,' -56.00 55.70), Unilever 143.80- C°n' 143.90 f 143.80), KLM (110.00). Fluor Corp 45% 4 4 ex 6% 6% 19% 19% 21% 22 '4 63% 64% 44% 44% 31% 30% 21% 21% 34 "4 3414 16% 16% 45% 45% 65 64% 4 7% 48% 32% 31% 39% 387'. 80% 81% 20% 19% 3474 34% 24% 24% 33 32% 32 32% 46% 48 58 57% 5214 52'4 77% 77% 96 96% 178% 178% 128% 130 68% 63 15% 15% 21 *4 21 '1 30% 30% 12*4 12% 39 Vi 38% 48%b 49% 12 12% 8% 8% 14% 14% 2% 2% 11.80 11 70 29% 28% 29% 29% 22% 21 26 26% Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel and Elec Getty Oil Gillette Cimbel Brothers Goodyear I and R Gulf Oil Illinois Centr Ind Insilco Int Bustin Mach Int Harvester Int Nickel of Can int Paper Int Tel and Tel 64% 25% 78% 21% 28% 84% 53% 21 'i 65% 25% 78% 21% 28% 83% 52% 21% 3U 29% 25 24% 33% 15% 407 Vi 36% 33% 37% 54% Llng-Temco Vough 10% Litton Industries 11% Lockheed Aircraft 9% Marcor 23% Martin Marietta 21% 21% May Dep Stores 42% 42% Mcdonnel Douglas 33% 34 Mobil 0)1 66% 66% 54 Nabisco Nat Cash Register 34% 34% Nat Distil and Ot 19% 19% Nat Gypsum Nat Steel Nat Lead Ind North Am Rockw. Int Bnk for Ree Int Flav Frag Int Paper (S 4) 18 18% 40% 40% 16 15% 33% 33% Ohn 17% 17% Pacific Gas and El 29% 29% Poun Central 3% 3% Pepslco 87'i 87% Phelps Dodge 38% 38% Philip Morris 104% 103% Philips Petroleum 34% 34% Procter and Gamb 95% 95% Republic Steel Reynolds Ind Royal Dutch Petr Santa Fe Ind Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Southern Railway Spcrry Rand Standard Oil Cal. Standard Oil Ind Standard Oil N J Studebaker-Worthl Sun OU 35% 35% 23% 24% 70% 67% 39 38% 31% 31% 103% 104% 49% 48% 19% 19 Vi 46% 46 53 53% 44% 45% 68% 98 75 74% 79% 78% 48% 48% 43% 42% Texaco Texas Gulf 34% 34% Texas Instrum. 173% 174% Transamerlca 18% 18% Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Leaasco Lone Star Cement Lehman Madison Fund 43'4 44 25% 25% .13% 33% 22% 22% 20% 20% 26% 26% 18 17% Unilever Union Carbide Unlroal United Aircraft United Brands U S Steel Western Union Westtnghouse EL Woolworth Nat Can NY Centr A North West B N Araer Philips Co 37% 36% Occidental Petr 13% 13% Standard Brands 49% 50% 45% 45% 49% 50% 17% 17% 37% 37% 13% 13 30% 30% 16% 16% 9% 9% 6V 69 '4 Union Elect United Corps United Gas 17% B 19% Western Bancorp 35% 14%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 25