099 0b arzeling en twijfel ten aanzien an de huidige prestatiesport 099 0b Dachau, Berlijn, München en de Spelen louden zwemmer van Tokio en Mexico dringt door in organisatie van Amerikaanse sportwereld München 1972 München 1972 München 1972 [OPW/KWARTET ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1972 SPORT T21/K21 ikti» '861 aa SCHOLLANDER KRITISCHE OMRUDSMAN an onze speciale verslaggever [ÜNCHEN Vier jaar geleden plaatste hij messteken tussen de erkalkte ribben van de Olympische beweging. Nu manifesteert Don chollander zich als een gezaghebbende schakel tussen de Ameri- aanse atleten en het Olympisch Comité van zijn land. Desondanks enst de in de jaren zestig bejubelde topzwemmer tegenover het )C nog geen concessies te doen. Schollander is als hervormer door- gdrongen tot de zwakste plekken van de sportwereld: de organisa- t, de contreien van de officials. met et leek aannemelijk, dat Don Schol- ',n9- [nder, toen hij ontgoocheld afscheid actief topsporter nam. zich defini- ef van deze enge kring zou uitslui- n. Zijn kritiek was in de periode n twee Olympische Spelen zo snel geschroefd, dat niemand meer aan ig intiatief van zijn zijde durfde te loven. Schollander schreef een ek. In 'Deep Water' diepte hij pro- emen uit, die iedere even succesvol- topsporter eerder had laten liggen. J verwachte jubel-story over een ccesvolle carriere bleef uit. In aats daarvan stelde 'de beste Ame- rtanse zwemmer sinds Johnny Weis- iller' een reeks keiharde problemen de kaak. :elijk11 vaca- leerst foortj°g steeds staat Schollander kritisch genover het fenomeen topsport en »ral de allang achterhaalde Olympi- he gedachtengangen. Maar de fel- id, die hij in Mexico vier jaar leden en ook later in zijn boek demonstreerde, is verdwenen, hollander is rustiger, beheerster ge- u-den. Vrijwel niets is over van het A en als 'eigenwijs' afgeschilderde ntje, dat tijdens de Spelen in Tokio j 1964 met vier gouden zwemmedail- de wereld verbaasde. Na die sensa- I van ,neie prestaties werd hij een speel- tstaat 1 van het Amerikaanse chauvinisme. jonge topsporter stond op een atform, die geheel niet bij zijn stelling paste. Vier jaar hield hij :h met de grootste moeite staande, t '68 toen hij psychisch aangeslagen or de protesten in Mexico tegen de elen en de opkomende concurrentie n de huidige vedette, Mark Spitz, de ongewoon hoge stellage dreig- te vallen. Kort voor de opening Spelen in het Midden-Ame- aanse land wilde Schollander zich deelnemer terugtrekken. De .nklacht tegen de Olympische Spelen un'd hij rijp voor publicatie al van papier gezet. Zijn coach, George ines, bracht hem na een emtioneel sprek voor even op andere gedach- Schollander zwom toch, won zelfs Gerrit den Ambtman zijn vijfde gouden medaille, maar trad daarna uit de schijnwerpers. Een vol komen andere Schollander verscheen spoedig daarna weer in de Amerikaan se topsport. Hij werd opgenomen in de Board of Consulters, een van de belangrijkste adviesorganen van het Ameribaiainse Olympisch- Comité. Ais een van de steunpilaren van dit orgaan is hij onder meer met oud wereldrecordhouder vérspringen Ralph Boston en de roeier Kelly naar München afgevaardigd. Democratisering Don Schollander (26), inmiddels ge trouwd en na een studie economie één van de leidinggevende figuren in een jong bedrijf voor elektrotechniek, treedt nu als een soort ombudsman voor de Amerikaanse afvaardiging in München op. Lui achterover in een stoel, de benen op tafel, steeds weer telefonerend en met atleten pratend vertelt hij over de verrassend ver rwt doorgevoerde democratisering in de f' top van de sportwereld. Schollander: 'De topsporter in Ameri ka heeft de laatste vijf jaar alleen f maar winst gemaakt. Hij is niet lan- ger meer onmondig. Via de Board of V. Consulters heeft hij wej degelijk wat te vertellen. Daarom vind ik de struc- tuur van onze sportwereld in vergelij king met andere landen helemaal niet slecht. In Mexico is vier jaar geleden de eerste stap gezet. Daarna heeft de f- - inspraak zich uitgebreid. München wil ik voor de Amerikaanse sport een eerste climax op weg naar de verdere democratisering noemen. Oud-topspor ters als Boston en ik zijn de schakels tussen het dagelijks bestuur van het Olympisch Comité en de actieve atle ten. We zijn als een gesprekspartner geaccepteerd. Er wordt naar ons ge luisterd. Daar ben ik al erg blij mee. Er is begrip voor de positie van de actieve sporter gekweekt. We hebben een vorm van democratie. Je kan je alleen nog afvragen of het een goede of slechte democratie is. Op dit mo ment durf ik dat niet te zeggen. Tot nu toe zijn wij erg gelukkig met de vorderingen'. Communicatie Hoe groot de invloed van Schollander op de democratisering in de Verenig de Staten is, lijkt niet vast te stellen. Feit is echter, dat door acties van vooral de top uit de atletiekwereld en een enkele zwemmer een aanzienlijk betere communicatie tussen de vaak starre officials en de over praktijk zaken pratende sporters is gekomen. Schollander: 'De basis van onze sport wereld is nog steeds erg slecht geor ganiseerd. De atletiek- en de zwem- bond lijden onder het politieke spel. Daarboven is het vreemd genoeg veel beter. Daar heerst het besef, dat kleine dingen vaak grote gevolgen kunnen hebben. De topsporters zelf zijn kritisch geworden. Hun interesses gaan verder dan louter hun prestaties. De intelligente atleet beseft, dat een sportcarrière maar een fractie van zijn leven vormt. Dat je niet altijd op de roem in de sport kunt blijven drijven. Daarom willen ze hun eigen positie voor die korte tijd zo sterk mogelijk maken'. De beweging in de Amerikaanse (top) sportwereld werd afgelopen week dui delijk geïllustreerd. Schollander ont hult, dat Afrikaanse atleten de com plete Amerikaanse atletiekploeg voor Don Schollander na een van zijn vele (wereld)recordverbeteringen. de boycot van de Spelen bij deelname van Rhodesië hebben benaderd. Kort daarna besloot een groep, ook blanke atleten, zich bij die boycot aan te sluiten. Positiever Don Schollander staat veel positiever tegenover de ontwikkelingen in de sportwereld van de VS dan enkele jaren geleden. Zijn aanklacht tegen het Internationaal Olympisch Comité is echter nog steeds even scherp. Schollander, verontwaardigd: 'Eigen lijk kunnen de Olympische Spelen het mooiste evenement in de wereld vor men. Ik ben nog idealistisch genoeg om daar naar te streven. Alleen zit het nationaal prestige te ver in de organisatie geworteld. De sport wordt vooral door politici gezien om het prestige van een land op te vijzelen. We moeten tegen een dergelijke in stelling blijven ageren en niet alleen denken 'c'est la vie'. We kunnen een voudig beginnen. Die vlaggen en die volksliederen hoeven van mij echt niet. Voor geen enkele sportman, ge loof ik. Toen ik mijn eerste gouden medaille won, dacht ik echt niet aan het feit, dat het zo fijn voor Amerika zou zijn. Ik dacht wel: 'Don, je hebt je zin: goud. Je bent de beste zwem mer in de wereld'. Schollander zou de structuur in de Amerikaanse sportwereld graag als voorbeeld laten dienen voor een ver nieuwing binnen het nu vastgeroeste IOC. 'Vier jaar geleden geloofde ik niet meer in de Spelen, vooral niet in de organisatie. Nu zie ik weer hoop gloren. Het vertrek van Brundage is winst. Volgend jaar gaat het IOC eindelijk weer eens met de nationale Olympische Comité's prateai. Mis schien kan dan iets bereikt worden. Het IOC is nu een exclusieve aristo cratische vriendenclub, die de Spelen als een gezellig onderonsje zien, en een feestje willen bouwen. De crisis binnen het IOC verontrust mij al jaren. De kwestie rond Rhodesië? Ik weet dat het onmogelijk is. Maar je moet er altijd naar streven om poli tiek en sport gescheiden te houden. Je kan proberen de mijl binnen twee minuten te lopen. Dat zal ook nooit lukken. Maar je kan wel proberen om toch sneller te gaan'. Geen spijt Don Schollander zwom in zijn carriè re 22 wereldrecords bijeen. Toen hij na Mexico definitief met de wedstrijd sport stopte, praatte hij over een bittere nasmaak van acht jaar opoffe ringen. Nu zegt hij: 'Ik heb er zeker geen spijt meer van, dat ik acht jaar van mijn leven aan de sport besteed heb. Wat is tenslotte acht jaar? Ik heb er veel dingen voor teruggekre gen. Ik heb de hele wereld gezien, overal vrienden gemaakt De zwemwe- reld reageerde erg ongelukkig op mijn boek. Ik heb alleen geprobeerd zo eerlijk mogelijk te zijn. Jarenlang heb ik vijf uur per dag getraind. Toch bleef zwemmen zuiver een hobby van me. Alleen werd het me op een gegeven moment toch teveel'. Schollander heeft in 'Deep Water' fouten in de Amerikaanse sportorga nisatie aan de kaak willen stellen. Via de Board of Consulters wil hij nu voor een betere communicatie zorgen. Alle sporten worden donderdagavond in het Olympisch dorp van München vertegenwoordigd tijdens een gesprek met Amerika's ombudsmannen. Don Schollander was de voorzitter. 'Laat het IOC maar eens een voorbeeld aan ons nemen. De opinie van de atleten, daar hebben de heren nog nooit van gehoord'. l/etenschapplijk congres in München in onze speciale verslaggever ÜNCHEN Het feest van Olympia staat niet uitsluitend in het te- in van spierballen: Pierre baron de Coubertin droomde de vorige luw reeds van een feest waar ook op andere wijze uitdrukking zou orden gegeven aan hoe gezond een geest in een gezond lichaam uit di ei niet; kan zijn_ Zo werden de Olympische Spelen door de jaren sen omringd door minder lichamelijke uitingen van de mens: kunst wetenschap kregen een ruime plaats rond het sportveld, hoe ge- j rceerd dat soms ook mocht aandoen. egt i die peld llnchen vormt geen uitzonderrtig it onder het hoofdstuk kuituur •oral de klassieke Duitse componis- vertolkt worden en omdat de lore, vooral die uit Beieren, veel- 'g aan bod komt. Het hoofdstuk mschap wordt bij de XXe Olym- grotendeels in beslag genomen een internationaal congres. Zo'n nkomst is in feite reeds bij voor tot mislukken gedoemd, want leer je 1800 wetenschappers van t verschillende pluimage uit 80 len in vier dagzittingen het ei van iumbus moet laten ontdekken, is gigantische verwarring onont- baar. Het organisatie-comité aar- dan ook met een dergelijk con- dat bovendien gemakkelijk in soort super-technologisch gebrab- kan ontaarden. Want de weten- ip staat de topsporter, vaak zonder morele aspecten te overwegen, op aflei technische wijzen te hulp bij ns streven naar meer spieren, meer igen en meer hart om alsmaar ;er, sneller cn verder te komen, tchen zette echter door en de ischappers bogen zich over het ema:'Problemen en kansen van de >rt in deze wereld', uitgewerkt in dagthema's: vervreemding en ititeit van de mens in de sport, conflict, sport-persoonlijkheid- Jingen, sport en leeftijd. Een piade in het klein, want alle lenstellingen die rond het Oberwie- nfeld naar voren komen, treden ook voo in de vergaderzaal van het Deut- b<o hes Museum. Drs. Bart Crum, mede- rw^rker aan de inteirfaculteit lichame- ':e opvoeding van de Vrije Universi- wpt: 'Uitwisseling is door het gigantis- en het nationalisme ook op het ngres niet uit de verf gekomen. De Jstduitsers bijvoorbeeld lezen bij al- hetzelfde blaadje voor, soms met ander woord erin. Bovendien zijn problemen maatschappij-bepaald: de establishment in technokra- als West- en Oost-Europa betc- it sport iets anders dan voor de rs in ontwikkelingslanden.' ontact >ch is zo'n bijeenkomst niet zonder Bart Crum: 'Wanneer je hel >euzel moe bent, ga je naar de Jng en daar tref je mensen die het zijn. In de wandelgangen Hans Schmit groeit het contact, geleidelijk, maar toch ligt daar de winst. Dan blijkt ook dat de mensen van het establish ment, die zo boos reageren op de strategisch onjuist naar voren ge brachte kritiek van nieuw-links, dat die oude sportideologen in feite de- zelfe aarzelingen en twijfels ten aan zien van de huidige prestatiesport hebben.' Hoewel een dergelijke bijeenkomst geen tastbaar resultaat in de vorm van de een of andere plechtig uitge sproken onwankelbare zekerheid kan opleveren, zijn er wel in het denken over sport bepaalde tendensen aan te geven. Zowel Bart Crum als Wim de Heer (Nederlandse Sport Federatie) hebben ervaren dat in veel landen vraagtekens achter de topsport in zijn hedendaagse vorm worden gezet: vrij wel overal bestaat er een algemeen maar vaak nog weinig bepaald gevoel van onbehagen. Bart Crum: 'Er is toch wel sprake van een ethische bezinning op de functies van de sport, maar als je de antwoorden hoort, is het een Babylonische spraakverwar ring.' Bestaat er nauwelijks enige eenstem- De invloed van de medische wetenschap op de topsportbeoefening gaat (te) ver. In München alleen al: 230 artsen, 1400 verpleegsters, masseuses etc. In het Olympisch dorp is er ook een vijf verdiepingen hoog medisch centrumwoor verrezen. migheid over de weg die de sport zou moeten inslaan, het slopen van een aantal opvattingen uit de bestaande sportideologie kostte de afgelopen week weinig moeite. Bart Crum: 'Ie dereen is het er wel over eens dat de overdreven prestatie-zucht die onze sport kent, verwerpelijk is. Ook de ideeën van De Coubertin, en de extre me aspecten daarvan, worden door niemand meer serieus genomen. Te vens is de oude opvatting dat sport voor de mens werkt als een soort ventiel waardoor allerlei agressieve neigingen kunnen ontsnappen, aange vallen. Met het biologische voorbeeld bij de hand, werd afgerekend met de opvatting dat sport spanningen op heft, verbroedert. Zelfs als je kunt verbroederen en spanning via de sport afbouwen, moet je je niet op naties oriënteren zoals op de Olympi sche Spelen. Want er bestaan ook spanningen tussen etnische groepen, tussen blank en zwart, tussen genera ties, tussen steden, wijken en dorpen. Maar die zet je op de spelen niet tegenover elkaar.' Ethiek Waar het de sport aan ontbreekt zo bracht de socioloog Wohl uit War schau naar voren, is een goede ethiek. Topsport is arbeid geworden: jaren lang, via zorgvuldig uitgestippelde plannen, wordt naar een prestatie toe gewerkt. Om die te behalen moet je vaak al op zeer jeugdige leeftijd be ginnen en de sport accepteert dan ook iets dat in de industrie reeds lang verboden is: kinderarbeid. De vragen die het nietsontziend jagen op dat kleine beetje meer oproepen, zijn vaak van uitsluitend technische aard: kan het voor het lichaam geen kwaad en als het geen kwaad kan. hoeveel zou ik dan nog verder kunnen? We tenschapsmensen meten, onderzoeken, helpen mee. Vaak zwijgend. In München echter bleek dat de twijfels en de kritiek die incidenteel werden geuit, toch in grotere mate actueel zijn dan werd vermoed. Bart Crum: 'De vraag wat je nu eigenlijk mist als je niet aan sport doet, als je niet zo nodig moet, is herhaaldelijk naar vo ren gekomen. Het gaat hierbij om het plezier het is belangrijker plezier te hebben in het bezig-zijn, in de activiteit als zodanig, dan je te veel te richten op het effect, de uiteindelijke prestatie. Die vraag is op school al actueel, want wanneer je op school alleen mikt op prestatie, bouw je een tijdbom in. Blijven de prestaties ach terwege of krijgt het kind andere interessen, Jan valt de sport ineens weg. Dat breekpunt kun je vermijden door andere motieven voor sportbeoe fening te zoeken: je moet niet aan sport doen om die en die prestatie te halen, maar om het plezier dat je aan bewegen hebt, aan het zweten en alles wat erbij komt.' DACHAU Vermoedelijk zou de gisteren gehouden korte herdenking in Dachau een indrukwekkender opening van de twintigste Olympische Spelen vormen dan het met symboliek en nationalisme omgeven spektakel, dat voor vanmiddag in München aangekondigd is. Rond duizend aanwezigen dreven hun herinnering terug naar de Jaren van voor, tijdens en vooral na de eerste in Duitsland georganiseerde Spelen: die van 1936 in Berlijn. Het concentratiekamp Dachau, nog geen vijftien kilometer van Münchens Olympisch stadion, vormde het tot bezinning dwingende decor van een bij eenkomst, die door de gezamenlijke Duitse kerken was georganiseerd. Het tegenwicht van het uit zijn proporties gegroeide sportfestijn wordt deze weken in en rond München vooral door de christelijke kerk verzorgd. Voor de komende tien dagen is een uitvoerig programma samengesteld, waarin het Feest van de jeugd van de wereld centraal staat. Talrijke discussies zullen de waarden van de Olympische Spelen In zijn hundigc vorm in twijfel gaan trekken. 'Kansen van de Spelen, verspeelde kansen?', luidt bijvoorbeeld het thema voor vandaag. Bezinning en discussie. Tijdens de openingsceremonie zal daar vanmiddag geen tijd en ruimte voor blijken. Het afleggen van de eed, het binnendragen van het Olympisch vuur, het hijsen van de vlag en het opmarcheren van de ploegen zullen de weinig zinnige hoofdbestanddelen van het festijn gaan vor men. De barakken, het crematorium, het monument, de lugubere afrastering cn de verbijsterende cijfers, die over meer dan 200.000 moorden in twaalf jaar spreken, toonden gisteren een klein stukje van de achtergrond van deze Olympische Spelen. Berlijn 1936 zal nooit vergeten worden, misschien alleen al niet om de leden van het Internationaal Olympisch Comité en de jeugd en van de wereld het verkreukelde feit te herinneren, dat sport en politiek toch vooral niets met elkaar te maken hebben. Veel landen, via officials en sportlieden, waren bij de plechtigheid in Him- Iers creatie aanwezig. Een officiële afgevaardigde van het Nederlands Olym pisch Comité bleef, ook na intensief speurwerk, onvindbaar. Een buitenlands persbureau meldde ook in München, dat een anonieme Nederlandse official verklaard zou hebben, dat 'Nederland zich wel een vrolijker opening van de Spelen kon voorstellen.' NOC-directeur Jan Cottaar, gevraagd naar de absen tie van Nederlanders, reageert met: 'We hebben niets van die bijeenkomst geweten'. En als dat wel het geval zou zijn?' Het is niet mijn taak hierop te antwoorden.' Neen. dan leverde aartsbisschop Adam Kozlowleckisj uit Zambia en ex-ge vangene van Dachau een aanzienlijk positievere bijdrage tot bezinning. In zijn sobere rede stelde hij onder meer: 'Precies 36 Jaar geleden werden de Spelen in Berlijn gehouden. Toen kwamen mensen naar die stad met dezelfde verwachtingen als zij, die nu naar München zijn gekomen. Ze hebben hun krachten met anderen gemeten en zich geamuseerd. Maar ze zijn toen iets vergeten. Zij vergaten, dat tegelijkertijd duizenden medemensen al drie jaar achter prikkeldraad en elektrische' bedrading hier in Dachau zaten. De ene groep vermaakte zich en jubelde, de andere leed cn stierf slechts een paar kilometer van elkaar.' 'De Olympische Spelen zijn een feest van de volkeren. Maar op de eerste plaats echter zijn ze een feest van de jeugd. Jongelui, wees in deze dagen blij. Maar sluit niet ogen, uw oren en harten voor het leed ln de wereld. Nog steeds zijn er mensen die lijden. We zouden het gevaar kunnen lopen, zoals in 1936, door onverschilligheid in een zelfde situatie als toen verrast te wor den.' 'We staan hier niet zomaar ergens. Hier, op dit terrein, zijn de signalen van de haat nog merkbaar. Maar een paar kilometer hier vandaan zijn mensen uit de hele wereld naar een vredesfeest gekomen. Hier is de juiste plaats en het Juiste moment om te zeggen: we wijzen de haat af, we wijzen het ook af onze medemensen'te doden. Omdat ze een andere taal spreken, een andere huidskleur, politieke instelling of andere sociale ideeën'hebben.' München 1972 moet in de komende twee weken Berlijn 1936 wegwissen. De verkrampte pogingen van het 'Uberorganisierte'-evenemeut kunnen niet vol ledig slagen. Daarvoor ligt (onder veel meer) Dachau te dicht bij München. De Spelen zullen in de eerste plaats wereldrecords en een vloed aan medail les, teleurstellingen en soms ook verbittering opleveren. Veertien dagen lang mag het Feest van de jeugd van de wereld het nieuws gaan beheersen maar: ook de Olympische Spelen zijn slechts een facade. GERRIT DEN AMBTMAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 21