RAMP DOOR MIST EN SNELHEID UW krant krtien mensen vinden de dood in ravage op rijksweg bij Breda - Veertien gewonden kswaterstaat gaat ongeluk afbakenen Zonnig Slachtoffers «eïdentificeerd Iu deze krant Amsterdamse haven geeft ook 1 procent Slavenburg wil Huis ter Duin PvdA-Den Haag moet de KVP niet Nog veel meer slachtoffers van 't verkeer Eerste veto van China in V-raad I I I I I I I ieewe Leiclse Courant ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1972 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" IISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING nstraat 37 Postbus 7b Telefoon. U171U - 31441 en 20388 (red.) Gironr. 26Ü274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8.76 per maand, per kwartaal 23,00 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. Meer keus in passende omgeving Bij VERDUYN 1 N'TERil- l 'RVERZORGING RiJNSBURG de foto's: Trieste beelden van verkeersramp die zich gister- iirgen vroeg bij Breda voltrok, lange rijen stonden even later (gebrande, volkomen verwron- n autowrakken langs de rijks- :g. Tot laat in de dag is men zig geweest de weg vrij te ma- een verslaggever N HAAG Kantonniers van rijks- erstaat zullen worden belast met de akening van verkeersongelukken op osnehvegen. Het ministerie van ver- ir en waterstaat deelde dit gisteren e. ntonniers zijn in staat vrij kort na i ongeval ter plaatse te zijn, omdat vrijwel altijd aanwezig zijn om hun enlijke taak uit te oefenen: toezicht onderhoud van wegvakken. Boven- n, aldus het ministerie, bieden de ed zichtbare, gele dienstauto's van kantonniers meer ruimte om beba- ningsmateriaal mee te nemen dan auto's van de politie. De noodbeba- hing, bestaande uit negen verkeers- rden met demontabele statieven en bekende oranje bebakeningskegels Hen worden meegevoerd in de auto's de kantonniers. ogezegd Wolkenvelden, maar ook zonni- perioden en bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Maximum temperaturen van 18 tot 23 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: In het algemeen droog en zon en ongeveer normale tempe raturen. Zon op: 05.43-03.45 onder: 19.38-19.36 Maan op: 20.08-20.28 onder: 09.20-10.46 l Nieuwe fusie in iekenfondsicereld Van een onzer verslaggevers BREDA Dichte mist, veel te hoge snelheid en onvoldoende verlichting van sommige auto's (geen groot licht) hebben volgens de rijkspolitie de verkeersramp veroorzaakt, die gistermorgen bij Breda een on voorstelbare ravage teweegbracht. Volgens de laatste gegevens heeft het grootste verkeersongeluk uit de Nederlandse geschiedenis aan dertien mensen het leven gekost. Pas laat gisteravond had de politie alle doden geïdentificeerd. De indentificatie van de slacht offers vorderde gisteren uiterst moeizaam, doordat een aantal li chamen onherkenbaar verminkt en verkoold was. Gisteravond Binnenland Frits Tliors in gesprek 7 Weekeinders in opstand 11 den zullen nu de eerste dagen aarschijniijk wel wat voorzich- ger rijden maar zoiets zakt al luw weer weg Een woordvoerder van Veilig Verkeer na de ramp bij Breda Sieraadontwerper Frans van Nieuwenborg 11 Buitenland Vechtpartijen in Santiago 9 Geen hervormingen in Portugal 16 De macht in Marokko 16 Kerk Twee trouwdieusten 2 De voormannen 2 Kunst Waanzinnige kunst 13 In liet spoor der indianen 13 Sport De Spelen van dag lot dag... 17 Economie Produktie verzekeringen gestegen 2ö liudio en tv. 6. Strips, feuilleton Keccpten Commentaar Dichtbij en verder 7 Puzzel 15 Keurs 23 lagen nog veertien gewonden in ziekenhuizen in Breda, Rotter dam en Dordrecht. Twee van hen 'waren er 'zeer ernstig1 aan -toe. Voorzover de rijkspolitie de ramp heeft kunnen reconstrueren begonnen de kettingbotsingen met een aanrij ding tussen een tankauto en een vrachtwagen, tegen zes uur vrijdag morgen. Op de rijbaan Moerdijk Breda, ter hoogte van Prinsenbeek, dwong plotseling opkomende dichte mist een personenauto langzamer te rijden. Een daarachter rijdende tank auto ging toen afremmen met het gevolg dat een vrachtwagen op de tankauto botste. Brand De tankauto ontplofte en rondvliegen de stukken veroorzaakten brand in andere auto's. Zes vrachtwagens en een aantal personenauto's vlogen in brand. Door kettingbotsingen op beide rijba nen raakten tientallen auto's met de in brand gevlogen auto's in totaal 56 betrokken bij de ramp. Een Volkswagen werd tussen twee vracht wagens gemangeld tot een pakket schroot dat ongeveer 40 centimeter breed was. De materiële schade aan voertuigen, lading en wegdek loopt in de miljoenen guldens. De eerste melding van het ongeluk kwam om acht minuten over zes bin nen bij de brandweer van Breda. Om negen minuten over zes rukte de brandweer uit met een complete be zetting: vijftien man beroepsperso- neel, met twee autospuiten, een hulp- verleningswagen en een commandowa gen. Zes tankauto's De reserveberoepsbrandweer werd op geroepen naar de kazerne met bet verzoek zich gereed te houden. Om»24 minuten over zes was de brandweer ter plaatse. Bij de botsing waren zes tankwagens betrokken, waarvan er en kele in brand stonden. Het kostte veel tijd erachter te komen, wat er in dc tanks zat, omdat de chauffeurs de cabines zo snel mogelijk hadden verla ten. De ravage op de druk bereden weg veel pendelaars uit Noord-Brabant RITA 'Ik neem uw gebak moet toch op dieet.' wel. U naar het Rijnmondgebied maken er in de vroege ochtenduren gebruik van was enorm. Uren na de botsingen .reden ongeveer 'dertig anibulancevvdgëns 'uit Bfeda ■en- omliggende plaatsen af en aan. De slachtoffers werden aanvankelijk naar het Ignatius-ziekenhuis in Breda ge bracht. waar de rijkspolitie direct be gon met identificeren. Dit gebeurde ook al langs de weg, meestal aan de hand van autopapieren. Al kort na de ramp werd duidelijk dat de beschikbare ambulances het werk niet aankonden; er werden toen vijf militaire ambulances ingescha keld. In de loop van de morgen DEN HAAG-AMSTERDAM De iverkgevers in de Amsterdamse haven zijn gisteravond in navolging van hun Rotterdamse collega's door de knieën gegaan voor de eis van de vakbonden om per 1 juli een extra loonsverho ging te geven van 2 procent (1 pro cent op jaarbasis). De scheepvaartvereniging Noord, waarin de werkgevers in de Amster damse havens verenigd zijn. kwam het loonakkoord met de havenvakbon den overeen, nadat de minister van sociale zaken, drs. J. Boersma, in de vooravond ruim twee uur met de partijen in het conflict had gesproken en had toegezegd de sociaai-economi sche problematiek in de Amsterdamse haven aan een ernstig onderzoek te zullen onderwerpen op voorwaarde dat er voor het huidige loonconflict 'op de korst mogelijke termijn' een oplossing zou worden gedbnden. Zie verder pagina 15. Van een onzer verslaggevers NOÓRDWIJK De 83-jarige Rotter damse bankier T. Slavenburg wil het Noordwijkse hotel Huis ter Duin van de ondergang redden. Hij wil het hotel overnemen van Torenhoed, een dochteronderneming van Pakhoed, waarin ook de Nederlandsfe Heide maatschappij en Nederhorst deelne men. De heer Slavenburg heeft als voor waarde gesteld dat Huis ter Duin, dat wordt geëxploiteerd door de EMS, tot 31 oktober 1973 openblijft. Gistera vond was daarover nog geen overeen stemming bereikt. Als dc koop doorgaat, wil de bankier het hotel moderniseren en uitbreiden De capaciteit zou van 350 op 650 bedden worden gebracht. De heer Sla venburg wil het hotel openhouden om de tegenwoordige, volgens hem speci fieke. klantenkring niet te verliezen. Het is niet zijn bedoeling winst te maken: 'Als we quitte spelen, vind ik dat voldoende'. De heer Slavenburg is oud-directeur van de door hem opgerichte Slaven- burgs Bank. Hij is onder meer vice- voorzitter van het Verbond van pro testants-christelijke werkgevers in Ne derland en plaatsvervangend lid van de Stichting van de arbeid geweest. Van 1928 tot 1945 was hij wethouder van Schiedam werden gewonden naar ziekenhuizen in Dordrecht en Rotterda mvenoerd. Voor vervolg zie pagina 5, 2e kolom. BREDA De rijkspolitie in Breda heeft gisteravond de namen van de dertien slachtoffers van de ver keersramp op de rijksweg BredaRot terdam vrijgegeven. Om hel leven zijn gekomen: <lc 64-jarigp J. iVI. de Vlieger uit Rotterdam, de (iö-jarige F. W. J. de V.lieger-Frederiks uit Rotterdam, de 22-jarige II. J. l.uyken uit Berkel. en Rodenrijs. «Ie 8-jarige Jeanette Blon- deau uit Orleans (Frankrijk), S. Be- DEN HAAG Het gewest Den Haag van de PvdA meent dat de huidige KVP niet is aan te merken als een 'aanvaardbare partner' in een progres sieve regering. Het gewestelijk be stuur stelt zich op het standpunt dat de KVP bij voortduring de sterkste steunpilaar is geweest en naar het zich laat aanzien zal blijven van het kabinet-Biesheuvel. rend-Stegeman (64) ui' Apeldoorn. C. A. van Hervvijnco (36) uit Dordrecht en J. van Oorl (50) uit "s-Gravendeel. Noorl uit 's-Gravendeel, J. W. van Ruy- ven (37) en H. iM. 71. Zuyderwijk (31) heiden bctonvlechtcr uil Poeldijk, dc 49-jarige P. Heeren uit Etten-Leur en zijn 12-jarig zoontje. Gisteravond luid de politie de familie leden van alle Nederlandse doden en gewonden gewaarschuwd. Van de twee Amerikaanse slachtoffers moest de familie nog op de hoogte worden ge steld. Iluii namen werden zodoende nog niet vrijgegeven. AMSTERDAM Twee mensen kwa men gisteren om toen tussen Zutphen en Apeldoorn twee auto's frontaal botsten. De slachtoffers zijn: de 21- jarige J. Daling uit Apeldoorn en de 70-jarige mej. J. .G Duvigneau uit Zutphen. Andere verkeersslachtoffers gisteren: in het Noordbrabantse dorpje Zeeland werd de 78-jarige r.k. priester J. van Haren op zijn bromfiets door een vrachtwagen gegrepen en gedood; in Eindhoven werd de 84-jarige J. van Beers door een auto gedood toen hij plotseling op zijn fiets linksaf zwenk te: in Venlo overleed de 39-jarige kloosterzuster mej. W. Arts. die een paar dagen eerder op haar bromfiets aangereden was; in 't Zand en Heerde (gemeente Slern) is de 50-jarige me vrouw H. van Veenen uit Erp omge komen toen de auto waarin zij mee reed bij een botsing in brand vloog; in Leeuwarden overleed de 20-jarige Age Dijkstra, die een paar dagen geleden met zijn auto tegen een boom botste. NEW VORK (AFP) China heeft gisteren in de Veiligheidsraad een ve to uitgebracht tegen de toelating van Bangiadesj tot de Verenigde Naties, liet is het eerste veto van Peking in de Raad. een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Plaats: p maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca- 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletinc schaaltje «flessen - onderzetter» Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1