Limburgs voetbal leeft weer olbert 33KB otingen in München Rhodesische ploeg naar Bundeswehr nssssBss dagboek van een official Lu- Wegkwijnende bedrijfstak richt zich op na vele affaires Snelle remise IOUW/KWARTET ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1972 SPORT T19/K19 iport en politiek hebben niets net elkaar te maken. Met deze 'ireet in het banier heeft de ieer A. Brundage, de scheiden- Ie voorzitter van ons IOC te recht jarenlang rondgelopen, iet is dan ook triest om te nerken dat de politiek hier in 1 lunchen zich dreigt meester e maken van het Grote Feest m de Jeugd. Zo loop ik thans net een bijzonder pijnlijke rug rond, alleen door de politiek. Ir is in Miinchen namelijk een ogenaamde demonstratie-vrije 6ne gemaakt. Alles leuk en cel, maar daar had men ons lan even over mogen inlichten, pant zoals het nu is, dreigen er irote moeilijkheden. ',o had ik gistermorgen een dee gekregen, toen ik de ont- hjtzaal binnenkwam. Voor onze afel stond een bordje met Hol- and erop. Het leek mij een iardig idee om voor mijn privé org llympisch plakboek een foto te haken waarop ik sta met dat iord in de handen. Na het Uitbijt heb ik dan ook een van me deelnemers even verzocht k met het bord Holland op een en, zodat wij een foto konden naken, met het Olympisch dorp pp de achtergrond. Wie schetst chter mijn verbazing dat toen i met het bord Holland op een rasveld stond te poseren, plot- eling van alle kanten zwaar be- vapende Duitse politie-agenten -- mij afstormden. 'Demonstre- he', riep de voorste, een nogal pafferig afschrikwekkend iguur. Maar voor ik hem had unnen maken. Dan hadden we lechts een foto voor het plak- ioek betrof, had ik reeds enke- klappen met de sabel gekre- i. De atleet die de foto zou naken was toen al lang rwegge- open. Want conditie hebben mze Oranje-zonen natuurlijk cel! och toont dit incident aan, aezeer de politiek ingrijpt op en gebeuren als deze Olympic che Spelen. Men kan eenvou- ig niet eens meer een foto aten maken. Waar de schuld igt is natuurlijk snel duidelijk. 1 lie linkse schrijverij van de (gelopen maanden heeft liinchen gespitst op politieke moeilijkheden. Daarom deze loppartij. Na afloop kan ik er nig begrip voor opbrengen. Waar ik echter geen begrip >oor op kan brengen is de uit- lodiging die communistisch Chi- ia ook wel Rood China ge- loemd heeft ontvangen om deze yelen te komen bekijken. De aafse volgelingen van de chrijver van het rode boekje, fao Tse Toeng konden hier mmers geen enkele bijdrage le veren tot een beter slagen van lit Feest. Integendeel! Deze '.ommunisten hadden het ons, iet goedwillende deel van de cereld, alleen maar moeilijker unnen maken.mDan hadden we iet eens aan het ontbijt kun- i en zitten achter ons trotse tord HOLLAND. Daarvoor ken die Chinezen te goed, h dan is mijn oranje Olympi sche colbert nogal gekreukeld Uit de strijd met de politie lekomen. Als dat vanmiddag maar geen moeilijkheden ople- lert met het défilé. Want ik oop mee'. IK g< dt Ml Jafl f» eestiganger' partaFC Utrecht IxcelsiorMVV 'C Den Haag—AZ'67 'C Den BoschHaarlem C TwenteFC Amsterdam jaxGo Ahead elstarPSV 1AC—NEC C GroningenFeyenoord leerenveenPEC 'itesseVeendam DordrechtSC Tilburg IVCDe Volewijckers ïndhovenFortuna VI. lelmond SportHeracles »W—Roda JC ortuna SCDe Graafschap 'C VWWageningen folendamSC Cambuur Van onze speciale verslaggever EIJSDEN/VENLO Ooit was in Limburg het grootste arsenaal voetbaltalent geconcentreerd. In de turbulente eerste dagen van het betaalde voetbal ging er een grote aantrekkingskracht uit van aldaar gevestigde clubs. Fortuna '54, Rapid JC, VW stuntten niet alleen op de ranglijsten, maar zeker ook op de transfermarkt. Er werden voor die tijd ongelooflijke sommen geld in spelers en attractieve buitenlandse tegenstanders, geïnvesteerd. Jaren later kreeg Limburg de reke ning voor het kortzichtige beleid ge presenteerd. Naarmate de prestaties hun glans verloren, werd er ook meer bekend van de enorme schulden. Steeds regelmatiger werden er duiste re (geld)affaires gesignaleerd. Het be taalde voetbal kwijnde weg in Lim burg. Slechts één ploeg handhaafde zich in de eredivisie: MVV, dat voor dien nooit op dezelfde waarde werd getaxeerd als eerder genoemde clubs. Fortuna '54 en Sittardia fuseerden, Roda Sport en Rapid JC volgden dat voorbeeld, VW werd toen een faillissement dreigde ternauwer nood door enkele sympathisanten ge red en is inmiddels in een stichtng ondergebracht, Limburgia tenslotte verdween volledig, als slachtoffer van de veelbesproken sanering. Een tries te ontwikkeling in een gebied, waar oorspronkelijk het idee 'betaald voet bal' werd geboren. Maar zie: juist als algemeen verondersteld wordt dat de vroegere koplopers spoedig amechtig zullen afhaken, wodt er karakter ge toond. De laatste restjes energie wor den verzameld en een imposante én fascinerende achtervolging wordt in gezet. Het Limburgse betaalde voetbal lééft inmiddels weer. Hieronder wor den trainers van Roda JC en FC VW aan het woord gelaten: resp. Jacques Koole en Rob Baan. Exponenten van de nieuwe, ovec het algemeen ambi tieuze lichting oefenmeesters. VW, ooit werkgever van gerenom meerde spelers als Faas Wilkes en Jan Klaassen, bleek zes jaar geleden een ten dode opgeschreven betaald voetbalbedrijver. De begrafenis was eigenlijk al geregeld. De eufemis tisch uitgedrukt onverantwoorde uitgaven voerden naar een logisch, maar eerder niet onderkend slot: fail lissement. Maar, als zo vaak, op het moment dat de patiënt z'n laatste krachten verspeelde, werd er een the rapie gevonden. Gefortuneerde aan hangers van de club pompten op nieuw geld in de vereniging. Maar stelden wel voorwaarden: VW moest anders georganiseerd worden en in de eerste plaats in een stichting gebracht worden. Sindsdien kent Venlo's pronkstuk het voorvoegsel FC; sinds dien ook tekent zich een positieve ontwikkeling af.' Al is dat vooralsnog niet direct in de resultaten terug te vinden. Vorig jaar werd een lang gekoesterd verlangen gerealiseerd. Het sterk ver ouderde én verwaarloosde stadion kon woden verlaten, aangezien er een nieuwe, bijzonder fraaie accommoda tie aan de rand van Venlo was ver schenen. De FC VW heeft inmiddels z'n intrek genomen in de kleine, in tieme kuip (capaciteit 10.000 en een voudig uit te breiden), waar veron dersteld wordt dat de stichting op nieuw historie zal maken. Bestuurslid Huibers: 'Dit moet de basis vormen. Van dit moment ai is een verdere vooruitgang afhankelijk van de presta ties van de ploeg. Voldoen die dan kan de spelers meer faciliteiten gebo den worden en het publiek derhalve een betere show gepresenteerd wor den.' Teneinde ook op de ranglijst de pro gressievere aanpak te projecteren con tracteerde de FC VW trainer Rob Baan. Een bij de FC Den Haaig als jeugdtrainer geschoolde én gewaar deerde oefenmeester, die werd aange trokken, nadat de Venlose leiding ja renlang een waarneembare voorkeur voor uit het zuiden afkomstige trai ners had geëtaleerd. Niettemin, onder Baan, opende VW de huidige compe titie met povere uitslagen: twee pun ten uit vier wedstrijden. Baan daaro ver: 'Ik had vier punten verwacht. Winst tegen Fortuna Vlaardingen en Heracles. Vreemd genoeg verliezen we dié wedstrijden, terwlijl sterke tegen standers als De Graafschap en Roda JC op een punt worden gehouden.' Baan trof bij zijn entree in Venlo een vreemde situatie aan, eigenlijk een erfstuk van zijn niet te 'schatten' voorgangers Gezel-Breuren, resp. trai ner en manager. De spelers zijn zich nauwelijks bewust van hun functie als deelnemer van het proces betaald voetbal. Baan: 'Als voorbereiding op de competitie hebben we op het laat ste moment nog een klein trainings kamp in Den Haag kunnen beleggen. Er waren knapen bij die nog nooit op het strand waren geweest. Voor de meesten was een training daar een belevenis. Zoiets hadden ze nog nooit ervaren. Tekenend voor de manier waarop ze dit vak benaderen. Ze heb ben zich niet verdiept in deze bedrijfs tak. De stimulans om na te denken heeft schijnbaar altijd ontbroken. Maar het publiek is door de aanpak van de pers wel wijs geworden. De toeschouwer pikt het niet langer, als er onvoldoende gepresteerd wordt.' 'Dat eeuwige getik moet eruit. Soms is het nodig een bal in de ploeg te houden. Maar het houden van balbezit mag niet de intentie van voetbal zijn. De bedoeling om te versnellen ont brak, ontbreekt vaak nóg. Spelers bie den zich niet tijdig aan, durven niet de ruimte op te zoeken. Zitten nog vast in het oude stramien. Die menta liteitsverandering vraagt tijd. Daar móet tijd voor uitgetrokken worden. Door veel praten en trainen op aan trekkelijker spelvormen kan het per soonlijk initiatief teruggebracht wor den. Dat is voorlopig m'n voornaam ste streven. De instelling wijzigen; het enthousiasme voor voetbal kwe ken. Je krijgt alleen zo weinig weer woord. Toen ik laatst aanvallender voetbal doceerde, kwam er geen enke le vraag los. Pas nadat ik m'n ver wondering daarover had uitgesproken, kwam er een kleine discussie uit.' Gelijk de ontwikkeling bij Roda wenst Baan z'n pupillen een omme zwaai naar spektakelvoetbal aan te praten. 'Vraag is alleen of het juiste ritme tijdig kan worden gevonden.' Om dat verlangen gestalte te kunnen geven heeft Baan de afgelopen weken voortdurend geëxperimenteerd. Waar bij hij steeds weer geconfronteerd werd met het gebrek aan een te gebruiken linksachter. Het gevolg van de transfer Blatter, die voor een paar centen méér (Jacques Koole: 'Ik heb werkelijk nooit begrepen hoe ze Blat ter ooit hebben kunnen verkopen') de voorkeur aan Roda gaf. Baan: 'Blatter vertrok op de laatste dag van de transferperiode. Er was toen geen tijd meer om een nieuwe vent aan te trekken. Daardoor wordt echter wel m'n planning doorkruist. Ik moet nu terugvallen op een gelegenheidsfiguur (Jacobs, jl.), wat evenwel betekent dat ik niet op één, maar op verschillende posities problemen heb. Ik hoop dat in de tweede transferperiode een des betreffende aankoop gerealiseerd kan worden. Ik weet alleen niet of er geld is. Totnogtoe heeft het bestuur me uitstekend gesteund. De medewerking is er.' De FC VVV prefereert momenteel een voorzichtig beleid. Elke gulden moet verantwoord worden uitgegeven. Baan vindt zelfs 'dat er te voorzichtig gemanoeuvreerd wordt Enig risico wordt geschuwd. Hetgeen natuurlijk wel te begrijpen is. Men herinnert zich steeds het destijds dreigende fail lissement.' Dat houdt evenwel niet in, dat Baan de huidige situatie klakke loos aanvaardt. Hij deponeert regel matig z'n verlangen tot een meer beroepsmatige aanpak. 'Ook het be stuur moet er van doordrongen wor den, dat betaald voetbal geen zaak voor hobby-isten is. Dit moet een volwassen bedrijf worden, waar werk nemers kunnen worden ingeschak.eld. Er is nota bene geen administrateur. Alles wordt nog pro deo gedaan. Een onmogelijke toestand. Men heeft zich nu bereid verklaard de mogelijkheid van middagtrainingen te onderzoeken. Dat is een noodzaak. Woensdag speel den we tegen Heracles. Verhoeven kwam na afloop doodziek van het veld af. Hij had niets gegeten. Kwam on middellijk van zijn werk af het veld op. Dat mag niet in betaald voetbal gebeuren. Dat begrijpt men ook wel. Maar nu moeten dadelijk de verschil lende werkgevers benaderd worden om middagtrainingen mogelijk te ma ken. Wie moet dat doen? Het gebeurt dan natuurlijk tussen neus en lippen door.' RODA JC registreerde afgelopen zon dag een voor eerste divisiebegrip pen uniek aantal toeschouwers. Waar de Rotterdamse derby Sparta- Excelsior slechts ,12.000 belangstellen den trok, waren er bij het Limburgse equivalent Roda JC-Fortuna SC bedui dend méér. Het ANP meldde zelfs: 18.000. Dat was niet het geval toeschouwersaantallen worden doorgaans een paar duizend te veel voorgesteld; een zielig aandoende po ging om gezichtsverlies te voorkomen maar het juiste cijfer blijft niette min imponeren: tegen de 15.000. Aan vankelijk stelt Jacques Koole, de trai ner, bescheiden: 'Dat is toch niet overdreven veel voor een streekderby, zéker niet als beide ploegen goed draaien", maar later weet ook Koole te vertellen: 'Het is een record. Eer der werd er bij een promotiewedstrijd tegen Veendam een top van 13.000 geboekt'. Jacques Koole Droge cijfers misschien, maar die cij fers vormen wel de basis voor deze brutale Koole-uitspraak: 'Binnen een periode van drie, vier jaar pro moveert een Limburgse club naar de eredivisie. Roda of Fortuna. Dat kan eenvoudig niet uitblijven. Het be taalde voetbal in Limburg kan flore ren; er is bestaansrecht voor een tweede club naast MVV in de eredivisie. De mogelijkheden zijn er gewoon. De mensen in deze omgeving zijn waarschijnlijk meer voetbalmin- ded dan waar ook. Vergelijk de recet- tccijfers van de -eerste divisie maar eens. Dan kom je tot de ontdekking dat vrijwel nergens de belangstelling zo groot is als hier'. PUINHOPEN Optimistische woorden dus, afkomstig van een man die ruim een jaar gele den voor het eerst met het toen chaotisch georganiseerde Roda gecon fronteerd werd. Koole (eerder verbon den aan WOG en PSV, als assistent van Linder) diende via zijn energieke en moderne aanpak de ooit beroemde club nieuwe impulsen te verschaffen. Op de puinhopen van een aan conflic ten rijk verleden verrees een ploeg, die het hart van elke voetballiefheb ber beroerde. Koole: 'Roda was door de sanering plotseling in de eerste divisie beland. Het gold derhalve als een volkomen outsider. Dat was een gegeven, een uitgangspunt. De ploeg had voornamelijk in technisch/tac tisch opzicht een grote achterstand op de concurrentie. We hebben daarom voor het meest simpele alternatief gekomen: recht-toe-recht-aan voetbal. Van de eerste minuut af een offensief ontketenen. Beuken. Het was wellicht niet helemaal verantwoord, maar het sorteerde wél succes. Roda voegde zich onverwacht bij het gezelschap, dat jaagde op een der promotieplaat sen. Het publiek reageerde onmiddel lijk. De eerste wedstrijd van het sei zoen werd door slechts 2500 mensen gevolgd, later waren er vaak zeven tot negenduizend. Die stijging liep op met de resultaten. Een gelijke tred. Maar ik ben ervan overtuigd, dat ook het type-voetbal belangstelling kweekte. De toeschouwer heeft recht op een optimale inzet van de ploeg. Daar heeft hij voor betaald. En dat kreeg hij doorgaans bij Roda. Het gedrag van de toeschouwer is een graadmeter voor mij. Als de tribunes zich niet roeren, dan klopt er iets niet. Dan beantwoordt de ploeg niet aan de verlangens van de toeschou wer. En die wensen zijn eenvoudig te omschrijven hij wil niet in de maling worden genomen. Een hard werkende, maar weinig elegante voet baller wordt meer gewaardeerd dan de verfijnde technicus, die niet bereid is zich volledig in te zetten'. OVERBEZETTING Het succes van het afgelopen seizoen werkte niet als een storende factor op de toekomstvisie. Koole adviseerde een drastische ingreep op de overbe zette groep contractspelers. Koole: 'Er waren spelers bij, die op grond van hun capaciteiten geen geld met voet bal móchten verdienen. Die zijn in middels verwijderd. De groep is nu beperkt tot 22 man'. De wensen van Koole werden sowieso gehonoreerd. Trainde de selectiegroep voordien slechts 's avonds, nü zijn er middag trainingen ingelast. Een forse investe ring, want de post 'werkverlet' beslaat een aanzienlijk deel van de begroting. Koole: 'Het vorige seizoen trainde de ploeg vier keer in de week. Voor drie avonden werd een vergoeding ver strekt, de overblijvende avond stelden de jongens gratis beschikbaar. De wil om naar een hoger niveau te reiken was aanwezig. Die wil moet natuurlijk aangepraat worden, maar de bereid heid komt toch voort uit de instelling van de spelers. Er viel geen woord over. Het was een gegroeid verschijn sel, dat ér hier eerst betaald werd en later de prestatie volgde. Dat is ver anderd nu wordt een speler geho noreerd op grond van de geleverde prestatie. Verschillende spelers heb ben daar voordeel uit geput. Anderen niet. Die werkten niet goed of niet goed genoeg. De speler moet één ding voor ogen houden: als het geld er is, krijgen ze het óók. Als tenminste blijkt, dat het geld rendement ople vert. Een vorm van waardering zijn de geïnstalleerde middagtrainingen. Mogelijk geworden, doordat Roda het vorig seizoen financieel behoorlijk draaide. Er werd iets overgehouden. Hetgeen tegenwoordig als bijzonder gekwalificeerd mag worden'. De middagtrainingen zijn ingevoerd teneinde de achterstand op de facili teiten die clubs uit de eredivisie be den te overbruggen. Merkt Koole vol komen terecht op: 'Als je naar promo tie wil werken moet je in eerste instantie de organisatie aanpassen. Dat verschil móet bijgetrokken wor den. Anders is de afstand tussen eer ste- en eredivisie niet in te lopen. Maar je mag anderzijds ook niet een zijdig investeren. Bij HVC waren ooit alle mogelijkheden aanwezig om in de eredivisie te draaien. De accommoda tie was voortreffelijk. De ploeg zélf bevatte evenwel niet voldoende kwali teit. Dón heeft een perfecte organisa tie weinig zin. Je moet óók de kwali teit van de spelersgroep op peil bren gen'. COMBINATIE Dat deed Roda zo goed als de financiën strekten in de transferperiode. Met enige steun van niet nader te noemen geldschieters trok Roda Bönnen (NEC), Blatter (FC VW), De Wit (PSV) en Van Leeuwen (Feyenoord) aan. Kraohten, die het aanzien van Roda, de eenzijdig attacquerende ploeg, moeten kunnen veranderen. Koole: 'We moeten een mix vinden tussen het ongecompliceerde góón en meer overwogen voetbal. Daarom zijn deze spelers aangetrokken. Opdat Ro da ook technisch/tactisch verantwoord kan optreden. Ik loop te zoeken naar een combinatie van resultaat- en spek takelvoetbal. Daar werken we bewust naar toe. Waarbij we een criterium nooit mogen vergeten: dat het publiek zich amuseert'. Roda JCheeft duidelijk gekozen. De ploeg moet zich kunnen ontwikkelen tot een volwaardige deelnemer aan de eredivisie. Daar is het hele beleid op afgestemd. De installatie van middag trainingen (Koole: 'Na een jaar moe ten daar de resultaten toch zichtbaar van worden'), het aantrekken van de genoemde spelers, alsmede het volko men nieuwe verschijnsel 'fullprofs' te kenen de bedoelingen af. Koole stelt zelfs: 'In etappes moeten v/e een situ atie creëeren waarbij de trainer de beschikking heeft over tien tot vijf tien fullprofs. We hebben nu een begin gemaakt. Bönnen, Van Leeuwen en De Wit hebben die status aangeno men. Bottenberg en Körver. beiden 17. zijn leerling-prof geworden. Die jongens zijn er alleen bij genomen om stage te lopen. Misschien worden ze. als er veel blessures vallen, nog wel eens ingezet, maar dat is beslist niet de bedoeling. We zullen trachten deze lijn te continueren, volgend jaar de groep weer uit te breiden. Nogmaals, de organisatie moet op peil gebracht worden, wil je het niveau van de ploeg verbeteren'. JOHN LINSE REYKJAVIK De tweede zitting van de achttiende partij van de tweekamp tussen titelverdediger Spasski en uit dager Fischer is een anti-climax ge worden. Na het geweldige gebeuren.in de tweede helft van de eerste zitting werd gehoopt op een venijnige strijd om de winst. Beiden konden pogingen in die richting aanwenden. Evenwel, de krachtmeting werd na enkele zetten remise (zetherhaling). Wit: Bobby Fischer (VS); Zwart: Bo ris Spasski (Rus.). Afgebroken stelling: Wit: Kal, Dg6, Tbl, Th7, pi. a3, b2, b4, g3, h2. Zwart: Kb6, Dd7, Tc8, Td4, pi. a4, b3, e5, f6. Spasski had zijzn 42e zet onder couvert afgegeven. Die luidde: 42.Dd7-c6. Minder goed is 42Dd6 en nu bij voorbeeld 43. Tf7, Tc6. 44. Dg7, met actief spel. 43. Th7-f7, Td4-d6. 44. Dg6-h6, Dreigt 45. De3t, met kansen. 44Dc6-f3. 45. Dh6-h7, Df3-c6. Ook zwart heeft weinig mogelijkheden. In dien 45. Tc2, dan 46. Dh8. 47. Dh6-h7. Remise door herhaling van zetten. 1NCHEN De loting van de Nederlandse deelnemers en ploegen die mor- CKEY^ct op de eerste ,ecllte' daS van de Olympische Spelen uitkomen zijn: °ep B: India-Nederland >ksen iltergewicht: James Vrij: voorronde vrij, zestiende finales Janos Kajdi oog) ■aarwelter: Anthony Richardson: voorronde vrij, zestiende finales Norberto Hino Cabrera (Arg) aterpolo óep B: Hongarije-Nederland >eien er met stuurman: derde serie: Tgjecho-Slowakije, Oost-Duitsland, Canada, sderland (Laga), nummers IJl en 3 naar de halve finales. ee zonder stuurman: tweede serie: Oostenrijk, Polen, Nederland (Nereus), renigde Staten, witserland. Winnaar naar halve finales. if: geen Nederlandse deelnemer cc met stuurman: tweede serie: Uruguay, Oostenrijk, Nederland (Proteus- «tes), erenigde Staten, Polen. Winnaars naar halve finales, er zonder stuurman: geen Nederlandse ploeg 'bbel twee: derde serie: West-Duitsland, Rusland, Nederland (Nereus/Skadi), exico, Japan. Winnaars naar halve finales. toten: derde serie: Tsjecho Slowakije, Nederland (Aegir), Rusland, Austra- Oost-Duitsland. immers een, twee en drie naar de halve finales. MÜNCHEN De Rhodeslsche ploeg heeft gisteren het Olympisch dorp verlaten. Hoewel IOC-voorzitter Avery Brundage had beslist dat de volgelingen van Ian Smith mochten blijven, gaven zij er de voorkeur aan hun intrek te nemen in een kazerne in het noorden van München. De 44 atleten en zes offi cials van de Rhodeslsche ploeg, die dinsdag werd uitgesloten van deel neming, zullen door de Bundeswehr worden verzorgd. Voor de Rhodesiërs was er overi gens toch geen enkel probleem. De afgelopen dagen zijn uit heel West- Duitsland sympathiebetuigingen voor hen binnen gekomen. Een on bekende stuurde zelfs tweeduizend rode rozen naar de ploeg. De Evan gelische kerk had eerder al alle leden van de ploeg hulsvesting aan geboden ln de Evangelische acade mie dicht bij München. Dat niet ledereen even verguld ls met het regime in Rhodeslë, bleek behalve op de Spelen en op het FIFA- congres ook weer bij de schaakolym piade, die van 18 september tot 14 november in het Joegoslavische Skopje wordt gehouden. De organi satoren sloten Rhodesië en Zuid- Afrika uit wegens hun rassenbeleid. Amateurs Karl Schranz krijgt geen opvolger ln München. Nadat de Oostenrijkse skiër in Sapporo van deelname aan de Spelen was uitgesloten op be schuldiging van professionalisme, werd algemeen verwacht dat er in dat opzicht ook in München slacht offers zouden vallen. Hugh Welr, de Australische voorzitter van de beoordelingscommissie, verklaarde dat zes atleten Verdacht' werden. *W1J hebben echter geen bewijzen kunnen vinden. Bobben Het nummer vlermans-bob zal niet meer voorkomen op de volgende Olympische Winterspelen. Brundage: Dit onderdeel zou in Lake Placid gehouden moeten worden, de enige plaats die een geschikte baan voor dit evenement heeft. Dit zou te grote kosten met zich mee hebben gebracht. In Sapporo kostte het twee miljoen dollar om een bobslee-baan te bouwen en een miljoen dollar om de baan weer af te breken na beëin diging van de Spelen. Dit komt neer op een bedrag van 100.000 dollar per De repetitie voor de Opening van de Spelen, vandaag. Schoolmeisjes droegen de borden met de na men van de deelnemende landen het stadion in. deelnemer en dat kan met nauwe lijks meer in overeenstemming bren gen met de Olympische gedachte. Op de Spelen van Montreal in 1976 zal het dames-handbal aan het pro gramma worden toegevoegd. Voor waarde tot opname ln het program ma is dat er een aanmelding van tenminste achttien landen voor het toernooi zal zijn. Fatsoen Lange haren zijn niet gewenst op het Feest van de Jeugd. Dat mode verschijnsel kan althans geen gena de vinden in de ogen van de man nen, die dingen naar de titel: 'Kam pioen van het Fatsoen: de turn- scheidsrechters. Zij waren van me ning dat het een turner niet past om met lange haren al dan niet damengebonden met een lint of vuile voeten aan de wedstrijden deel te nemen. Een dergelijke inbreuk op het fatsoen' zal door de arbiters worden bestraft met aftrek van en- of tweetiende punt. ATLETIEK "fnchen afreist, kampt' met een voetblessure, die hij tijdens wedstrij den ln Warschau heeft opgelopen. Wasse naar heeft zijn training moeten onderbre ken. BASKETBAL de commissie van beroep van de NBB heeft een streep gehaald door de straf van het Zandvoortse Llons. De ploeg ral niet met een achterstand van 10 punten behoeven te beginnen. De overige straf fen rijn wel gehandhaafd (boete en schorsing bestuur). HANDBAL Zaalhandbalkampioen Sittardia komt ln de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen (heren) uit tegen Granoldus Barcelona. Bij de dames trof het Amsterdamse Nlloc enkele weken geleden reeds Maccahl Harazim. SCHAATSEN De Noorse Schaatsbond heeft gedreigd alle leden van de plaatselijke schaatsclub van Skiën uit te sluiten van amateur-wed strijden indien begin volgend Jaar op de ijsbaan van dje plaats het toernooi om het Europees profkampioenschap door- Sang zal vinden. De bond heeft besloten lie officials en rijders, tot zelfs de Jongste pupillen, te royeren als er van enige verbintenis met de vorige maand opgerichte International Speed-Skating League sprake zal zijn. "We zouden het vooral voor de Jeugdrljders betreuren', aldus bondsvoorzitter Olaf Paulsen, 'maar onze reglementen laten een com promis niet toe.' VOLLEJBAL De Venlose eredlvjsleverenlging Valuas heeft voor de komende drie seizoenn n sponsor gevonden. De Nederlandse draadwaren industrie zal de club over deze periode steunen met een totaalbe drag van 60.000 gulden. ATLETIEK Internationale wedstrijden Potsdam (ODld) Kogelstoten: Hartmut Briese- nick 21.43 m (Europees record). HeyseUtadion (Brussel) 5000 m: 1, Puttemans 13.20 (Belg. ree.), 2. PoUeunls 13.32.4, 3. Corls 13.32.8, 4. Ltsmont 13.51.8. WATERPOLO Oefenduels bi München ItaliëNeder land 12—5 (4—0. 3—1, 3—2, 2—2). Ne- dertand—Roemenië 36 (0—l. 3—2, 03. 00). WIELRENNEN Trainingswedstrijden München Sprint: eerste serie: 1. Balk (Ned), 2. Moreion (Fra), 3. Puzrla Tsj), vierde serie: 1. Van Doom (Ned). 2. Fratarcangeli (It). 3. Haberstroh (WDld). Tussenronde: eer ste rit: 1. Cardl (It), 2. Balk. derde rit: 1. Maveau (Belg), 2. Marjno (It). 3. Van Doom. Finale: 1. Moreion, 2. Fratarcan geli. WIELRENNEN Amateurwedstrijd ln Elouges (België) 1 Theo van der Leeuw (Ned) 105 km ln 2.55. 2. Ronald Rosse el (Belg). Criterium Waasmunster (Belg) 1, Wlxn van Elfoort (Ned) 103 km ln 2.25, 2. De Cauwe (Brig). De Omloop van Lommei (Belg) I. Jos van Beers (Ned). ZEILEN vollebregt (N«d), 2. Rietveld-Pels (Ned),

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19