Hassan II sloot verbond met collaborateurs van weleer 1 Miljoenen Portugezen vinden in eigen land géén bestaan TROUW/KWARTET ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1972 BUITENLAND T9/K1 OOK ONDER CAETANO GEEN ECHTE HERVORMINGEN door Harm Lamberts Wat zijn de grootste steden van Portugal? Lissabon, Parijs, Opor- to en Londen. Dat is een van de vele zure grapjes die in Portugal de ronde doen. Veertig jaar dic tatuur van Salazar en de nu al meer dan tien jaar durende oor log in Afrika, die veertig procent van het nationale budget opslokt, hebben de economische ontwik keling in Portugal zo afgeremd, dat tienduizenden Portugezen het land uittrekken en elders in West-Europa proberen aan de kost te komen. Het platteland van Portugal behoort tot de meest achtergebleven gebieden van Europa en de arbeidsvoorwaarden in de steden blijven ver achter bij die in Parijs, Londen en andere steden in de welvaartsstaten ten noorden van Portugal. Twintig procent van de Por tugezen kan lezen noch schrijven en op het platteland, waar soms nog middeleeuwse toestanden heersen, vaak meer dan de helft niet. Daarom verlaten jaarlijks zo'n 170.000 Portugezen hun land om elders een bestaan te vinden. Zeventigduizend doen dat legaal, de rest vertrekt il legaal. Twee miljoen Portugezen wer ken nu in het buitenland en op een bevolking van negen miljoen moeten dan ook nog eens 150.000 jonge Portu gezen vier jaar in militaire dienst om de oorlogen in Angola, Mozambique en Guinee-Bissaii te voeren. Het Portugese platteland raakt meer en meer ontvolkt In veel dorpen leven alleen vrouwen, kinderen en oude mensen en steeds meer grond komt braak te liggen omdat er nie mand meer is om ze te bewerken. Door het gebrek aan landarbeiders moeten de grootgrondbezitters zulke hoge lonen betalen om nog aan werk krachten te komen, dat velen er de voorkeur aan geven de grond dan maar braak te laten liggen. Het gevolg is, dat de voedselprijzen gestaag stijgen, waardoor de kosten van levensonderhoud voor die door snee-Portugees een zware last worden. De inflatoire tendens wordt nog ver sterkt doordat het legioen Portugese gastarbeiders geld naar huis stuurt, waartegenover in Portugal zelf geen produktiviteitsstijging staat. Met dat geld kan de Portugese regering wel het tekort op de handelsbalans dek ken, maar voor de Portugese vrouwen betekent dit. dat ze voor de dagelijkse levensbehoeften nog meer escudo's moeten neertellen. Afrikanen Voor het eerst in Portugals lange koloniale geschiedenis komen nu gro te aantallen Afrikanen naar Portugal. Zag je tot voor enkele jaren hoogst zelden een zwart gezicht in Lissabon, nu zijn er al enkele tienduizenden die werken op de scheepswerf Lisnave, in de bouw en tal van andere industrieën. De meesten komen van de Kaap Ver- dische eilanden, maar ook uit Angola, Mozambique en Guinee komen Afrika nen naar Portugal om daar het snel uitdunnende arbeidslegioen aan te vullen. Toen Marcello Caetano in 1968 de door een hersenbloeding gevelde pre mier Salazar opvolgde, zag het er naar uit dat voor Portugal ook eindelijk de nieuwe tijd was aangebroken. In de rede waarmee hij zijn ambt aanvaardde, zei Caetano onder meer, dat hij niet zou aarzelen zonodig hervormingen door te voeren. Na een Een buitenwijk van Lissabon regime dat veertig jaar stabiliteit had gepreekt en die met geweld had ge handhaafd, was dat bijna een revoluti onaire uitspraak. Nu is het vier jaar later en blijkt er in de praktijk bitter weinig veranderd te zijn. De opposi tiegroeperingen, die alleen in de ver kiezingstijd even bovengronds mogen werken, zijn teleurgesteld en ook de twintig gematigd vooruitstrevende parlementsleden van de regeringspar tij. die zich in 1969 door Caetano hadden laten overhalen zitting te ne men in het parlement, geloven niet meer in snelle hervormingen. Zij hadden vertrouwen in Caetano omdat hij in 1958 uit de regering van Salazar was gestapt en rector was geworden van de universiteit van Lis sabon. Sindsdien waren zijn betrek kingen met de sombere dictator ui terst koel geworden en toen de politie in 1962 de universiteit van Lissabon binnentrok om opstandige studenten te arresteren, was Caetano uit protest afgetreden. Maar reeds toen zeiden zijn tegenstanders, dat hij in wezen even conservatief was als Salazar en zijn kliek. Dat hij alleen maar afgetreden was, omdat hij het politieoptreden een persoonlijke bele diging vond. Hij had het zelf wel kunnen klaren. Slimme man Kijk, zeggen diezelfde mensen nu, Caetano is een slimme man, slimmer dan de mensen met wie hij moet samenwerken. Hij weet hoe hij poli tiek moet bedrijven. Hij vermijdt het scherpe verklaringen af te leggen. Voor de televisie houdt hij regelmatig een huiselijk praatje. Hij geeft de gehate PIDE, de geheime politie, een vriendelijker naam. Hij laat een nieu we perswet aannemen, die zogenaamd de voorcensuur rpheft, maar waarin zoveel beperkende bepalingen zijn op genomen, dat journalist zijn in Portu gal een gevaarlijk beroep blijft. Caeta no laat een grondwetswijziging aanne men. die de kolonieën in Afrika grote re autonomie toestaat, maar dat bete kent geenszins dat de regering in Lissabon, Angola, Mozambique en Guinee op den duur onafhankelijk heid wil verlenen. Het betekent al leen dat de Portugese kolonisten meer macht krijgen, iets waar ze allang op hadden aangedrongen. Cae tano wil voorkomen dat er in de 'overzeese provincies' Rhodesische si tuaties kunnen groeien, waarin de blanke minderheden daar zelf de ban den met Lissabon verbreken. Premier Marcello Caetano Hoewel Caetano 'zijn werkelijke be doelingen meestal in mooie volzinnen verslidert, heeft hij heel duidelijk gezegd dat hij niets moet hebben van onafhankelijkheid van de koloniën. In een interview met het rechtse Franse dagblad L'Aurore merkte hij op: 'Ik ben verantwoordelijk voor de rege ring van Portugal. En daarom kan ik niets over onafhankelijkheid zeggen zolang ik op deze post zit'. De grondwetswijziging heeft voor de vooruitstrevende parlementsleden in de regeringspartij de deur dicht gedaan. Toen zij een alternatieve grondwetswijziging voorstelden en daar graag over wilden praten, beslis te het parlement dat er alleen over de regeringsvoorstellen gepraat kon wor den. Daarop verliet de minderheid boos de vergaderzaal. De nieuwe grondwet werd een compromis tussen Caetano en de ultra-rechtse vleugel van de regeringspartij. Onder aanvoe ring van mensen als oud-minister van buitenlandse zaken Nogueira, hadden de ultra's de voorstellen van Caetano zo geamendeerd, dit er weinig werke lijke hervormingen overbleven. Het voorstel van de kleine minderheid de president van de republiek voortaan weer rechtstreeks te kiezen zoals vóór 1959 gebeurde, maakte geen enkele kans. Caetano is voor de ultra's door de knieën gegaan, zegt dr. Francisco Sa Carneiro, leider van de groep jonge parlementsleden. Volgens hem is de zogenaamde liberale periode die na de dood van Salazar gestalte leek te krij gen, weer helemaal voorbij. Een nieu we golf arrestaties, huiszoekingen en intimidaties bewijst, dat Caetano te ruggekeerd is tot het harde salazaris- me. In Afrika worden de oorloge met ongekende wreedheid voortgeze Ontbladeringsmiddelen en napal worden kwistig uitgestrooid. Premier Caetano sprak later de I leurgestelde parlementsleden voor i televisie vaderlijk toe. Hij kon fli 'jonge vrienden' best begrijpen. Ai het aan hemzelf lag, was hij oo liever wat voortvarender, maar d stond zijn verantwoordelijkheid vo het hele land niet toe. Hij moe uiterst voorzichtig zijn met herv< mingen want de gevaren van h communisme en anarchisme wan niet gering. De intellectuelen d meer vrijheid eisten, deden dat t< koste van het algemeen belang. H Caetano, was niet gekomen om rev lutie te maken. Hij gaf de voorkei aan evolutie. De mensen moesti langzaam wennen aan nieuwe ideei en formuleringen. Dij een andere gelegenhe waarschuwde Caetano voor een vijfi colonne die in Portugal werkzaa was. Hij doelde op de aanslagen v de ARA (Gewapende Revolutionai Actie), een geheime organisatie d een aantal spectaculaire aanslagen haar naam heeft staan. Bij een a< slag op een vliegveld werden e kleine twintig militaire vliegtuigen helikopters vernield. Toen de NAV ministerraad in Lissabon vergaden vernielde een bom het communicat centrum, waardoor de hoofdstad enl le uren van de buitenwereld w afgesloten. In een havendepot vol c litaire goederen die naar Afrika vi scheept moesten worden, ontplol enige tijd later ook een bom, d grote schade aanrichtte. Vrienden van Caetano blijven volhc den dat de premier zelf een gevani ne van het systeem is en dolgra echte hervormingen zou doorvoeri maar uiterst voorzichtig moet n noeuvreren, omdat de werkelij macht in Portugal nog steeds bij 1 leger, de grote kapitalisten en hoge ambtenaren ligt. Dat zijn ultra-conservatieve krachten, die t tijde van Salazar hun rijkdom invloed verwierven en niet van pl zijn die zonder verzet uit handen geven. Americo Thomaz Hun grote troef is president Amer Thomaz, de 78-jarige admiraal. onlangs herkozen is voor een nieu ambtstermijn van zeven jaar. Thom die premiers kan ontslaan en bem men, moet Caetano in de gaten hi den. Als deze te ver zou gaan, kan president ongetwijfeld rekenen op steun van het leger als hij zijn p mier af wil zetten. Daarom, zeggen mensen die het vertrouwen in Cae no nog niet hebben opgezegd, he deze geen speelruimte. Maar het een slimme man die zijn tijd k afwachten. Hij heeft eerst meer ma< nodig, zeggen zijn vrienden. Daari zou hij ook meegewerkt hebben a de herbenoeming van Thomaz. Cae no zou daarbij overwogen hebben. de hoogbejaarde president waarschi lijk de volle zeven jaren niet kunnen uitdienen en volgens de h dige grondwet wordt Caetano dan z automatisch president. Dan heeft de macht een nieuwe, hem welgezii premier aan te wijzen, dan kan ook op sleutelposities in het le vertrouwensmannen zetten. Pas d aldus zijn vrienden, kan Caetano w kelijke hervormingen doorvoer Daarom zullen miljoenen Portugei voorlopig nog buiten hun land t bestaan moeten vinden door Herre Halbertsma Marokko behoort tot de Arabische wereld. Toch wonen er bijna geen Arabieren. Voor zover we uit de geschiedenis weten, is Noord-Afrika altijd bewoond geweest door Berbers, die tot een totaal andere ethische groep behoren dan de Arabieren en hun eigen talen en gewoontes hebben. De Arabische veroveraars, die in de middeleeuwen Noord-Afrika voor de islam veroverden, waren gering in aantal. Zij wonnen niet door hun kwantiteit, maar door kwaliteit. In de streken waar zij zich vestigden, ver mengden hun nakomelingen zich met de Berbers. Terwijl de openbaring die Mohammed in Mekka en Medina ont vangen had, algemeen aanvaard werd, verspreidde de Arabische taal zich veel minder snel. In veel streken van Marokko spreekt men ook nu nog een Berbertaai; alleen de ontwikkelde mensen verstaan daar Arabisch. In de meeste steden is het Arabisch wel de voertaal geworden, omdat dat een in ternationale taal is, waarin veel boe ken, tijdschriften en kranten verschij nen. De koninklijke familie van Marokko stamt via een verre voorvader af van de profeet Mohammed. Hieraan moet onmiddellijk worden toegevoegd, dat de islam geen erfelijk koningschap kent. De Profeet was van oordeel, dat het staatshoofd, door de vertegen woordigers van het voLk gekozen moest worden. In de praktijk liep het echter meestal anders: één van de zonen van een regeerder nam zonder enige verkiezing de macht van zijn vader over; of een andere kandidaat maakte zich door list of geweld van de macht meester. Het huidige Marok kaanse koningshuis maakt daarop geen uitzondering. De grootvader van Hassan haalde de Fransen in het land om hem tegen de woede van zijn onderdanen te beschermen; zijn vader Mohammed V. werd door de Fransen naar voren geschoven, terwijl Hassan zichzelf tot opvolger proclameerde, nadat hij de dood van zijn vader drie dagen geheim had gehouden Dat in de meeste Arabische landen de monarchie aan de kant is gezet en vervangen is door het systeem van een constitutionele republiek met een president als staatshoofd, is dus aller minst in strijd met de islam. Eerder kan gezegd worden, dat het een terug keer tot de ware bedoelingen van de islam is. Deze erkent geen enkel bemiddelaar tussen de mens en zijn God, rekent elke verering van mensen of voorwerpen onverbiddelijk tot bij geloof. Wie dan ook meent dat de macht van Hassan vooral steunt op de Arabisch-sprekende burgerij in de ste den, heeft het volkomen bij het ver keerde eind. Hij vreest deze burgerij juist, omdat zij praktisch unaniem voorstander is van een moderne staatsvorm, waarin geen plaats is voor een koning, die voortdurend zelf in de regering van zijn land ingrijpt. Deze burgerij voelt hoogstens voor een erfelijk koningschap als symbool van de nationale eenheid, in combina tie met een parlementaire democratie. Het is een voortdurend gevaar voor de huidige staatsvorm, en voor de plaats die de koning zichzelf in het politieke leven heeft toegedacht, dat bijna al zijn hogere ambtenaren af komstig zijn uit deze burgerij logisch, omdat men daar de gewoonte en het geld had om kinderen te laten leren. Het machtscentrum, dat gevormd wordt door het koninklijk huis, heeft daarom een alliantie gesloten met een geheel andere machtsgroepering bin nen de Marokkaanse samenleving, na melijk de plaatselijke potentaten van het platteland. Deze groep heeft zich over het algemeen sterk tegen de onafhankelijkheid van Marokko ver zet, omdat zij vreesde dan aan macht te verliezen. De Fransen hebben er Indertijd bijzonder veel moeite mee gehad, de Marokkanen eronder te krijgen, maar het is hun tenslotte gelukt, omdat de Marokkanen onder ling door allerlei vete's verdeeld wa ren. Sommigen zagen er niet tegenop hun vijanden aan de Fransen (e ver raden. En zo vonden de Fransen ge leidelijk in elke streek enkele fami lies. die bereid waren met de bezet tende macht te collaboreren. Leden van dergelijke families werden door de Fransen benoemd tot ambte naren en rechters in hun streek. Ve len van deze- machthebbers gebruikten hun functies om zichzelf op allerlei manieren te bevoordelen, waardoor zij geleidelijk een steeds sterkere greep kregen op de bevolking. In plaats van aan macht te verliezen na de onafhan kelijkheid, konden zij deze verder be vestigen, doordat Mohammed en zijn zoon Hassan hen gebruikten als tegen wicht tegen de hervormingseisen van de burgerij. Vertegenwoordigers van deze categorie maken tegenwoordig vaak carrière in de strijdkrachten. De Aabisch-sprekende burgerij uit de steden heeft, op haar beurt, ook ge tracht een alliantie te sluiten die in principe even explosief is als die van de koning en zijn omgeving met de potentaten van het platteland en hun familieden in de strijdkrachten. De stedelijke burgerij zocht een ver bond met de grote massa van de bevolking: voornamelijk kleine zelf standigen, zoals winkeliers, ambachts lieden en boeren, daarnaast het groei ende arbeidersproletariaat en het le ger van werklozen in de steden en op het platteland. Deze mensen zijn voor een groot deel woonachtig in of af komstig uit een streek waar een Ber bertaai gesproken wordt. Hoewel ze in bepaalde opzichten vaak fanatiek isla miet zijn, wijkt hun levenspatroon in andere opzichten sterk af van dat van de Marokkanen die een Arabische voorvader in hun stamboom hebben. Belangrijker is, dat hun economische belangen vaak regelrecht ingaan tegen die van de handelaren en industriëlen die hun steun nodig hebben om Ma rokko in een moderne staat te veran deren. In het bijzonder vrezen deze handelaren en industriëlen die figu ren uit het volk die in de strijd om de onafhankelijkheid leiding hebben gegeven aan het gewapende verzet tegen de Fransen. Sinds de troonsbe stijging van Hassan bevinden de voor naamste van deze verzetsleiders zich trouwens in de gevangenis of wat waarschijnlijk wel zo gezond is in het buitenland. Dit overzicht van het politieke krach tenveld in Marokko zou onvolledig zijn zonder een vijfde machtscentrum: een aantal banken en financiële in stellingen grotendeels gevestigd in Frankrijk, die tijdens de Franse be zetting tussen 1912 en 1956 belangen in Marokko verworven hebben en de ze nu willen beschermen en zo moge lijk uitbreiden. Evenals de plaatselij ke potentaten op het platteland, zijn deze voorstanders van een autocrati sche staatsvorm. Zij vrezen dat demo cratisering zal uitlopen op nationalisa tie van een deel van hun bezittingen, in elk geval op een beperking van de mogelijkheid om winsten naar het buitenland over te maken. Dit blok beschikt over belangrijke relaties in Parijs en Rabat, en over voldoende geld om vele deuren te kunnen ope nen. In de praktijk werkt men gedeel telijk samen met een kleine groep Marokkanen die zich sinds de onaf hankelijkheid snel heeft weten te ver rijken. doordat zij de juiste wegen binnen het ambtelijk apparaat kende. De strijd over de vraag, wie uiteinde lijk de hulpbronnen van het land zou ontwikkelen, werd al in 1927 beslist, toen de eerste Franse gouverneur- generaal Lyautey, onder druk van pressiegroepen in Parijs afgezet werd. Lyautey wilde de hulpbronnen ten' baite van Marokko zelf ontginnen en verzette zich fel tegen de exploitatie ervan door particuliere Franse belan gengroepen. Met de afzetting van Lyautey namen de bestaande spanningen op sociaal- economisch gebied alleen maar toe, aan de oppervlakte toegedekt door een sfeer van orde en rust. Want steeds meer buitenlandse (voorname lijk Franse) particulieren en firma's wisten in het hele land allerlei bezit tingen en concessies in handen te krijgen, wat voor een belangrijk deel ten koste ging van de belangen van de lokale bevolking. Deze beschikte meestal niet over de middelen om deze transacties te verhinderen, ook al waren die vaak juridisch zeer aan vechtbaar. Maar de gegoede burgerij van Fez, die zichzelf als de intellectuele élite van het land beschouwde, begon tegenac ties te voeren. Zij collecteerde bijv. door het hele land en financierde met het bijeengebrachte geld de studie van veelbelovende jongens uit arme gezinnen, teneinde voor de toekomst een kader te vormen, waarmee de onafhankelijkheid van het land kon worden waargemaakt. Uiteraard wer den deze jongelui de actiefste propa gandisten voor de onafhankelijkheid. Hierdoor kreeg de onafhankelijkheids beweging, die zich in 1943 binnen de Istiqlal-beweging verenigde, ook aan hang onder de kleine burgerij. Toen de Fransen alle top-figuren van de Istiqlal arresteerden, organiseerde een groot aantal doodgewone mensen middenstanders, arbeiders en boeren volkomen onverwachts een onder grondse verzetsbeweging, die door al lerlei aanslagen de Fransen in paniek •bracht. Het uiteindelijke gevolg was, dat Ma rokko in 1956 zijn onafhankelijkheid kreeg. Koning Mohammed V formeer de verscheidene regeringen, waaraan steeds ook enkele vertegenwoordigers van de Istiqlal deelnamen. Een deel van de leiding en de leden van deze partij meende echter dat er te weinig veranderde in de sociale structuur van het land en trad uit om een nieuwe partij te vormen: de Union Nationale des Forces Populaires, die een echte volkspartij wilde zijn met een uitgesproken politieke ideologie. Deze partij moest de grote massa |l wust maken van de problemen die 1 land te wachten stond en, als het z niet alleen juridisch maar ook eco misch los wilde maken van exploits door het buitenland. Van twee van leiders kende vrijwel iedere Mar kaan de naam en het gezicht: Moha med Basri, vertrouwensman van 1 gewapende verzet tegen de Frans en Mehdi ben Barka, de eerste vo zitter van het Marokkaanse parleme Mohammed Basri verdween vriji onmiddellijk in de gevangenis, ge; resteerd door dezelfde mensen indertijd de Fransen geholpen hadd bij het opsporen van verzetsstrijde met zijn vrienden werd hij besoh digd van een komplot tegen het le? van de koning, waarvoor de me onwaarschijnlijke bewijzen werd aangedragen. Mehdi ben Barka vluc te naar het buitenland. In 1965 wi hij in Parijs ontvoerd met behulp Franse politiefunctionarissen, die e koloniaal verleden in Marokko hl den. Generaal Oufkir, die de leidi had bij het oprollen van de UN1 liet de andere topfiguren lopen, mi arresteerde wel een groot deel v het lagere kader, dat op plaatsel niveau de bevolking zo niet tot p tieke activiteit, dan tenminste tot litieke bewustwording probeerde brengen. Het aanbod dat Hassan kortgelei aan de erkende politieke parti; deed om deel te nemen aan e niieuwe regering mits zij maar gt voorwaarden vooraf stelden, heeft verdeeldheid binnen die partijen t vergroot. Degenen binnen de Istiq en de UNFP, die het aanbod will overwegen, werden door hun partij noten ervan beschuldigd zich door huidige regime te heben laten om pen. Een aantal jongere leden t beide partijen en van de PLS verboden communistische partij) r inmiddels tot de conclusie gekon dat deelneming aan het openbare pi tieke leven onder de huidige omst digheden geen enkele zin heeft, c dat men daardoor alleen de inlich: gendienst van het regime in de ka a speelt. Zij hebben onderling cont t igezocht om te komen tot een nieu politieke formatie, die geheel ond gronds moet blijven. Dit, om te v t( hinderen dat de leden worden op pakt door de geheime politie, die i de afgelopen jaren honderden men heeft doen verdwijnen, zonder hun familie weet of zij nog in lei zijn. Die poging lijkt te slagen, ti zoverre over deze formatie behalve naam Front Populaire niets de westerse pers is doorgedrong Uit berichten in de Marokkaanse pfc over het zojuist gehouden (beslot^ congres van de UNEM, één van t' twee Marokkaanse studentenbond t is tussen de regels wel te lezen, na een aantal rumoerige zittingen i bestuursposten zijn overgenomen d< vertegenwoordigers van het Front 1 pulaire. l|l?T$glf samp «bt V :iiiu - v fe Sawa®

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 16