!ollegegeld niet vereist oor afleggen examens lsnog een procent i A'damse haven U kunt zoveel méér doen met onze bank 'Werkende Jeugd' is zeer teleurgesteld 7C1 SI A orgen ha Flevohof irs eitje 2 Flevohof Raiffeisenbank d Boerenleenbank Eendagophetland dit weekend! ^Flevohof Kinderdorp tt Flevohof Sabotage tegen twee militaire vrachtwagens bstzegel- euws Accountant van verpleegtehuis verduisterde ton Opvolger voor mej. Kohlbrugge r Brand verwoest 2 huizen tuin, aan- mo.|X enz. )0,- war- laap- a on- p ei 10.- jden n *n in >yale uit- imer snde 0,— over r en iuite nz.). raar- 0,— pen, hou- par- 0,— 0,— 1 mO, iViO udentenraad V U lie ht boycotactie toe onze onderwijsredactie HAAG Voor het afleggen van tentamens en examens is betaling van college- en insclirijf- niet vereist. Dit heeft minister Van Veen geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid rden (PPR). de wet op het wetenschappelijk trwijs maakt het geen verschil of zich aan de universiteit of elders examens voorbereidt. Dat geldt jeens voor tentamens. Minister .j. Veen wijst er in zijn antwoord dat dit in de toekomst kan veran- n. Het wetsontwerp tot herstruc- ring van het wetenschappelijk on- itijs (het wetsontwerp-Posthumus) aieert dat de inrichting van exa- tegenwoordig anders is dan ger. De beoordeling verloopt in en is veel meer gericht op het frwijsprogramma (in veel gevallen iet examen niet meer dan een ïaliteit. red.). et kader van de op stapel staande eving zal het examengeld uitslui- versehuldigd blijven door de ex- eus die niet gewoon als student ingeschreven. Misschien moeten deze groep dan aparte beoorde- 5-voorzieningen worden getroffen, minister belooft de heer Aerden er dat hij de universiteiten van standpunt op de hoogte zal stel- Hij kan nog niet zeggen of hij de ■ersiteiten extra personeel en ex- lanciële middelen zal geven om- zij examens en tentamens moeten men van studenten die niet zijn schreven en daardoor niet meetel voor het normale budget dere acties liddels zetten de studenten hun Motivering tegen de duizend gulden op de voet voort. Donderdagavond be- ongeveer honderd studenten hoofdgebouw van de technische school Twente. Zij eisten een uit- ak van het bestuur van de TH de toegankelijkheid van colleges iractica ook als men het college- niet betaalt. In Utrecht kreeg de politie een valse bommelding. Een half uur na de anonieme melding zou dè bom ont ploffen voor de deur van het Acade miegebouw. De politie en de gealar meerde mijnopruimingsdienst gingen erop af, maar op de stoep lag alleen een onschuldig pak papier. De politie had echter het zekere voor het onze kere genomen omdat de vorige dag wel een echte, zij het mislukte aan slag plaats vond op het gebouw van de Utrechtse studentenraad USF. Het bestuur van de Utrechtse univer siteit heeft gistermiddag besloten het voorbeeld van andere universiteiten te volgen en de Inschrijving verder schriftelijk af te handelen. Het universiteitsbestuur in Groningen hield gisteren de deuren van de aca demie hermetisch gesloten. De hoofd commissaris van politie H. K. Heijink had dit geadviseerd omdat hij bij eventuele onlusten onvoldoende man schappen zou kunnen inzetten. De politie had namelijk zijn handen vol aan het bezoek van prinses Beatrix aan Groningen. Aan de universiteit hebben velen zich verbaasd over de harde aktie van de politie afgelopen donderdag. De secre taris van het stafconvent, drs. J. Zweens, zei dat het bestuur alleen in noodgevallen hulp van de politie mocht inroepen. Maar daarvan was beslist geen sprake. Niet alleen Kamerleden hebben zich deze week afgevraagd of boycot-akties tegen door het parlement aanvaarde wetten (zoals de verhoging van het collegegeld) kunnen worden toegela ten. De Kamervragen zijn gesteld aan de minister van onderwijs, maar men zou ze ook aan de aktievoerders zelf mooie dag voor een Dag op het land. onze sociaal economische redactie HAAG/AMSTERDAM De werkgevers in de Amsterdamse en hebben het aanbod van minister Boersma aangegrepen, wel- t in de verwachting dat het onderzoek aantoont, dat de extra op hsverhoging 'niet verantwoord' wordt geacht en dat daarmee dan Bij de loononderhandelingen voor 1973 rekening zal kunnen worden ouden. ster Boersma ontbood (mede op De heer J. van den Brink, hoofdbes- oek van de voorzitters der drie entrales) de sociale partners in Amsterdamse haven donderdag al ijn departement, maar de Scheep- tvereniging Noord (werkgevers) [erde toen een afvaardiging te stu- Gisteren gaven de werkgevers daarvan spijt te hebben, want na halve dag vergaderen werd beslo- de minister te verzoeken hen en vakbonden alsnog (nogmaals) te en ontvangen. Boersma liet duidelijk blijken de lering van de werkgevers als on- ierig te hebben ervaren. De vak- ien noemden - de aanvankelijke ling van de werkgevers rondweg belediging voor de minister, rdoor bovendien hetak koord twee en vertraging ondervond. ek ai tuurde rvan de christelijke bedrijfs groepencentrale Unitas, verklaa. !e gisteravond in reactie op het akkoord uitermate gelukkig te zijn met de ommezwaai van de Amsterdamseh a- venwerkgevers. 'Als zij 'nee' op onze eis hadden gezegd (er was slechts 'ja' of 'nee' mogelijk) dan waren we ver zeild geraakt in een uiterst ongewen ste situatie. Er zou dan, ook al had den we de strijd na verloop van tijd via akties gewonnen, bij de werkne* mers een angel van onbehagen zijn blijven zitten, die met het oog op de onderhandelingen voor 1973 hoogst gevaarlijk had kunnen worden voor de handhaving van een goed sociaal klimaat'. Verwacht werd dat de havens vandaag weer rp vo. toer draaien. Advertentie u koopt zo onder de kip vandaanop kunnen stellen. Wij hebben het ge vraagd aan Victor Rutgers, sinds vori ge week voorzitter vrn de studenten raad aan de Vrije Universiteit. Zijn antwoord luidde: 1. In het algemeen moet men zich neerleggen bij besluiten die door een parlementaire meerderheid zijn geno men. 2. Wanneer een wet niet op democra tische wijze tot stand komt zijn de betrokkenen gerechtigd zich tegen de uitvoering van de wet te verzetten. 3. In het geval van de duizend gulden collegegeld is er geen sprake van een democratische procedure. In de Eerste Kamer was geen meerderheid voor de duizend gulden, alleen dankzij de cri sisdreiging kwam de wet er door. 4. De studenten moeten zelf uitmaken of een wet al dan niet democratisch tot stand is gekomen. 5. In principe is het denkbaar dat ook andere groepen dit recht opeisen, wanneer zij het niet eens zijn met een wet. Op concrete voorbeelden (hogere inkomensgroepen die bijv. een belasting-verhoging weigeren) gaat Victor Rutgers niet in. 6. Wanneer een volgende regering de duizend gulden collegegeld plaatst in het kader van een ander systeem van studiefinanciering en daarmee een grote meerderheid in de Kamer ach ter zich zou krijgen, zouden de stu denten hun standpunt opnieuw moe ten bepalen. Vooralsnog is hun aktie erop gericht een dergelijke parlemen taire meerderheid nog tot andere ge dachten te bewegen. De Liberale Studentenvereniging Ne derland (LSVN) te Leiden is van oordeel, dat iedere student de 1.000 gulden collegegeld dient te betalen, aangezien dit een gevolg is van een maatregel die is vastgesteld door de mocratische wetgeving. De LSVN wijst de huidige boyootakties ten sterkste af als ondemocratisch en niet passend in onze rechtstaat, zo staat in een gisteren uitgegeven verklaring. Van een onzer verslaggevers SCHAARSBERGEN Het uit-Af branden van tvvee zware' militai- '0 re vrachtwagens op het parkeer terrein van de Oranjekazerne in Schaarsbergen is vrijwel zeker veroorzaakt door sabotage. De brigade Deelen van de koninlijke marechaussee is donderdagavond di rect een minutieus onderzoek begon nen, dat zich ook uitstrekt tot buiten de kazerne omdat het parkeerterrein aan de openbare weg grenst. Het was gisteravond nog niet gelukt een dader aan te houden. Voordat de brandende auto's die vlak bij een benzineopslagplaats stonden en waarschijnlijk met in benzine ge drenkte lappen waren voorbewerkt door een fietspatrouille ontdekt wer den, trof de officier van piket een brandende jerrycan aan. De brand, die door de brandweer van de vliegba sis Deelen bedwongen werd voordat zij kon overslaan naar het benzinede pot, kan ook van buitenaf aange- stcken zijn door iemand, die zich in het avondduister in de omringende bosjes van Schaarsbergen heeft schuil gehouden tot het moment waarop hij zijn kans zag. Volgens de legervoorlichtingsdienst in Den Haag is het een gecompliceerde zaak, waarmee de koninklijke mare chaussee vermoedelijk niet op korte termijn klaarkomt. Wel niet frequent, maar toch regelmatig wordt er sabota ge gepleegd. En daar zijn we dan ook voor. Om zoveel mogelijk voor u te doen. In uw zakelijke en gewone leven. Met alle diensten waarvoor u een bank nodig hebt. Zoals 8 verschillende spaar- mogelijkheden, een hypotheek, een passende financiering, een behulpzame Persoonlijke Lening, het boeken van een vakantiereis, het bewaren van uw kostbaarheden, het behartigen van uw effekten, het verzorgen van alle verzekeringen, uw buitenlands geld, een Privérekening voor de ontvangst van uw salaris met kosteloze verzorging van al uw betalingen. Of wellicht alleen maar voor een rustig gesprek over financiële zaken en problemen waarin vooral zo'n veelzijdige bankorganisatie als de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank uitkomst kan bieden. U kunt er voor terecht bij 3000 vestigingen. Dus altijd en overal gemakkelijk dicht bij u in de buurt... de bank voor iedereen 3000 vestigingen 3 maal 10 gulden aan prijzen Voorzitter Huib Groeneveld: Van onze sociaal-economische redactie DOORN De drie organisaties van werkende jongeren zullen al hun invloed aanwenden om te belemmeren, dat de onderwijsbegroting van het kabinet-Biesheuvel, inclusief de daarin op te nemen bezuinigin gen, door de Tweede Kamer in behandeling wordt genomen. Dit heeft de voorzitter van 'Werkende Jeugd', Huib Groeneveld, gis teravond gezegd op een nationale bijeenkomst van kaderleden van deze jongerenorganisatie van het CNV. op 18 augustus jL in de Amstelhal de Floriade voor het publiek ngestelde filatelistische tentoon- ling BEELD '72 ter gelegenheid het vierde lustrum van de vereni- De Beeldfitelatist kunt u nog tot met'zondag 27 augustus bezoeken, lalve een unieke inzending van het erlands Postmuseum en van het onvegmuseum zijn er een honderd- fraaie beeldverzamelingen te zien de verschillende studiegroepen de vereniging: flora, fauna, reli- mythologie, sport en spel, ge- edenis, heraldiek, aardrijkskunde, enkunde, kunsten, onderwijs, v/e- Khappen, charitas, handel, ver- r, UNO, UPU, Europa, landbouw, ntevaart en een aantal inzendin- van jeugdige leden. Voor filatelis- een leerzaam bezoek, voor niet- telisten een openbaring. Een infor- ie-stand staat er te uwer beschik- onderwerp Olympische Spelen imt ook in de filateliewereld deze inden een grote plaats in. Tussen vele bijzondere uitgiften, die een lal postadministraties ter gelegen- d van de XXe Olympiade aan dit 'jaarlijks evenement wijdt, werd n aandacht deze week speciaal ge- ffen door een serie van 7 zegels, Egypte in dit verband liet ver- jnen en vier zegels van Australië, ik niet over de achtergrondinfor- imen ties, die die landen uitgeven, be- ikte, zou ik bepaald denken dat r beide series van eenzelfde ont- gebruik was gemaakt Alle zegels tonen namelijk diverse sportbe oefenaars die van uit een zelfde gestil- leerde conceptie zijn weergegeven, (zie illustratie). De Bondsrepubliekelijke posterijen van Duitsland, waarvan ik in de vorige rubriek alle postzegel- en blokkenuitgiften met betrekking tot de Münchenerspelen sinds 1968 in geld gewaardeerd heb, voert overigens ook de boventoon wat betreft het aantal en de variëteit aan bijzondere afstempelingen. U kunt er desgewenst uw verzameling Olympische spelen mee uitbreiden en opsieren. Naast de vele postzegeluitgiften, die Munich 1972 D sa <89** .5% de postdienst van Tsjechoslowakije in het verleden reeds heeft gewijd aan de volkskunst van zijn land, is thans een vijftal zegels verschenen met af beeldingen van de draadvlechtkunst, die daar wordt beoefend. Vroeger wa ren het de doodarme handwerks'.:e- den, die door steden en dorpen trok ken met muizenvallen en kleerhan gers of die aan huis aardewerk-huis houdelijke artikelen tegen beschadi ging met draad omvlochten. De echte Slowaakse draadvlechtkunst produ ceert veeleer siervoorwerpen of ge bruiksvoorwerpen zoals de afbeeldin gen op de zegels laten zien: een haan, een vliegtuig, een vierkoppige draak, een locomotief en een uil, met daar naast op elke zegel een gebruiksvoor werp, alles uit draad gevlochten. Een fraaie serie zegels wordt voor september in het vooruitzicht gesteld door de posterijen van Mongolië. De emissie houdt verband met de UNE- SCO-aktie 'redt Venetië' De afbeel dingen op de uit 7 zegels bestaande reeks een velletje zijn reproducties van schilderijen van Venetiaanse meesters, die in de musea van de stad te bewonderen zijn. Het betreft wer ken van Jacopo Bellini (1440-1471) en Vittore Carpaccio (1455-1525). Mongo lië geeft overigens ook deze maand nog een serie van 8 zegels samen met een velletje uit ter gelegenheid van de Olympische Spelen. De miniatuurstaatjes aan de Arabi sche Golf, de zogenaamde oliesheik- dommen, staan al sinds een tiental jaren bij de fitalisten in een kwade reuk. Men zou het een filatelistische milieuverontreiniging kunnen noe men, veroorzaakt door de stortvloeden aan postzegels, die op ons filatelisten wereldje neerkomen. Postzegeluitgif ten, waarvan de postale behoefte ge zien het miniem aantal inwoners dat correspondentie voert, zeker niet be staat maar die geheel door de filate listen dienen te worden opgeconsu- meerd. Sinds enkele weken lees ik steeds maar berichten dat die staatjes hun filatelistische feilen hebben inge zien en dat zij zich zullen gaan con centreren in één postadminjstratie. Nauwelijks te geloven. En nu maar afwachten of die oude stormvloeden niet in één grote springvloed zullen gaan ontaarden. J. J. M. Kiggen. Horizontaal. 1. rund, 3. overzetveer, 7. water in Limburg, 10. wandversiering, 12. geldelijk vermogen, 15. uitstap, 17. voertuig, 18. familielid, 19. huisdie ren, 20. plaaggeest, 22. wig, 23. afgele gen, 24. oude lengtemaat, 26. lengte maat, 28. reeds, 29. bloedhuis, 31. schoenvorm, 33. voorvoegsel, 34. mu zieknoot, 36. afk. van nummer, 37. schrijfkosten, 40. zouziederij, 42. voor zetsel, 43. soort appel, 45. afk. van kanon. 46. onbep. voornaamw., 47. troefkaart, 48. baan voor balspel, 50. knopje op een priktol, 51. meisjes naam, 53. badplaats in Duitsland, 55. interval van negen tonen, 57. plotse ling, 60. duivenhok, 61. schaapkameel. 62. kettingdraadje in een uurwerk, 63. stoomschip. Verticaal. 1. grondsoort. 2. ruiterlaars, 4. voegwoord, 5. opperste rand van een dak, 6. metselspecie, 7. heden, 8. vordering, 9. voegwoord, 11. tooi, 13. vervoermiddel. 14. spinneweb. 16. scheik. element, 18. soort vloerkleed, 21. opstootje, 22. wending, 23. ver schoten, 24. afk. van editie, 25. onder richt, 27. kraam,- 29. palmboom, 30. kledingstuk, 32. twijg, 33. insektene- tend zoogdier, 35. water doorlatend, 38. achten, 39. tennisterm, 41. voeg woord, 42. zeker balspel, 44. pas46. schijf vis, 47. houten bakje, 49. pro feet, 50. onbekende, 52. waterkering, 54. vreemde munt, 56. priem, 57. fa milielid, 58. rondhout, 59. scheik. ele ment. Oplossing te.m. woensdag a.s. per briefkaart zenden aan: Trouw/Kwar tet, Postbus 859, Amsterdam. Linksbo ven vermelden: Weekendpuzzel. Oplossing van vorige week Hor. 1. stek, 5. boer. 9. koers, 14. Irene, 16. snel. 18. Peet, 19. malaga, 21. eden, 22. nee, 23. om, 24. perk, 26. es, 27. idee, 29. liaan, 31. egel, 32. tel., 34. arr., 35. ader, 27. polis, 39. pardel, 41. re, 42. alk, 43. toe, 45. een, 46 eed, 47. A.K., 48. dertig, 50. snede, 52. dole, 53. del, 55. adé, 56. kree, 57. Donar, 60. Orel. 61. ra. 62. taak, 64. A.E., 65. lev, 66. made. 68. narede, 70. geel, 72. lede. 74. Paris. 75. atlas, 76. leek. 7. meet. Vert. 1. Simon. 2. tram, 3. eel, 4. knap, 6. os, 7. ene. 8. reden, 10. op, 11. eender, 12. reëel, 13. stee, 15. egel, 17. les, 20. aria, 25. karpet, 27. Igel, 28. melk, 30. ara, 31. Edens, 32. tolk, 33. li. 35. adé, 36. bede. 37. paar, 38. stele, 40. regent. 41. rede, 44. ore, 46. Eede, 48. doel, 49. ido, 51. na, 52. drevel, 54. laan. 56. kreet, 57. dadel, 58. raap, 59. leest, 60. Olga, 61. ra.a, 63. kram, 64. adie, 67. Ede, 69. ere, 71. la, 73. Ee. De prijswinnaars zijn: mevr. Zonne veld, Comeniuslaan 1, Bussum; F. W. de Vries, Drieplassenweg 14, Katwijk aan Zee; A. J. v. d. Weijden. Geerlaan 103, Ridderkerk. Wil de ontwikkeling van een nieuwe "olwaardige vorm van voortgezet on derwijs voor werkende jongeren in de-daad gestalte krijgen dan zal in 1973 de leerplicht moeten worden uit gebreid, aldus de heer Groeneveld. (Zoals bekend heeft het kabinet beslo ten deze uitbreiding een jaar uit te stellen). Tevens wil 'Werkende Jeugd', dat op zeer korte termijn alsnog een compensatieregeling voor de 16-jarige partieel leerplichtigen wordt ingevoerd (i.v.m. de derving in het gezin van één dag loon en de kinderbijslag voor één kind), overeen komstig het SER-advies van vorig jaar november. VERKIEZINGEN Huib Groeneveld verklaarde dat 'Wer kende Jeugd', evenals haar zuster organisaties. ernstig teleurgesteld is over de behartiging van haar belan gen door dit kabinet en door de aan haar verwante protestants-christelijke partijen ln het bijzonder. 'Vele jonge ren en daarbij voegen zich thans ook vele duizenden werkende jonge ren in dc leeftijd van 18 tot 21 jaar zullen bij de komende verkiezin gen moeite hebben met het uitbren gen van hun stem op ARP en CHU. Deze partijen zijn hun afspraken met de werkende jongeren niet nageko men. Zij hebben ernstig gefaald. Hun verkiezingsprogramma's zijn stripver halen geworden', aldus de voorzitter, die het niet samengaan van KVP, .ARP en CHU een ontstellende blun der noemde. 'Had men nog enige greep op de jongeren willen hebben bij de komende verkiezingen dan was de bundeling van deze drie nog een duidelijk alternatief geweest to.v. de linkse partijen'. Het niet samengaan van de drie grote confessionele partijen is naar de me ning van de heer Groeneveld een onbegrijpelijke en hoogst onverstandi ge beslissing, waarvoor de rekening zeer zeker zal worden gepresenteerd. 'Zal men bij deze partijen nu nog niet door hebben dat hun geloofwaardig heid ernstig is aangestast? Het enige redmiddel voor de confessionelen zou zijn geweest dat men ondanks organisatorische bezwaren geza menlijk de strijd had aangebonden. De kiezers, met name de jonge kie zers, worden nu het oerwoud inge stuurd en komen voor een groot di lemma te staan. Per slot van rekening brengen ook werkende jongeren hun s+em uit op een partij, waan-an ver wacht mag worden dat deze hun be langen optimaal zal behartigen. Het laatste redmiddel in deze situatie kan m.i. zijr. dat de KVP zich op haar partijraad van 9 september alsnog uit spreekt voor omvorming tot een open Christel ij k-sociale volkspartij, waarbin nen ruimte is voor de vele duizenden jongeren, o.m. uit onze achterban, die thans dreigen over te lopen naar de PvdA of D'66', aldus de heer Groene veld. Hij deelde mee, dat het hoofdbestuur van "Werkende Jeugd' voor de komen de verkiezingsperiode heel duidelijk aan zal geven welke partijen in de afgeloper periode hebben gefaald ta.v. de werkende jongeren en hun toezeggingen niet zijn nagekomen. 'Een dergelijk overzicht zal voor elke jongere beschikbaar zijn, waardoor een keuze wordt vergemakkelijkt'. X (Advertentie) nergens kun je zo geweldig .spelen als.. LEEUWARDEN De politie van Wolve_ i heeft de 71-jarige accountant H. N. van O. uit Wolvega ..an^ hou den in verband met verduistering van ruim eon ton ten nadele van het gereformeerd verp' •'huis te wolve ga. Hij is voor de officier van justitie in Leeuwarden geleid. O. had financiële moeilijkeden en kon als penningmeester gemakkelijk over het ge'van h tehi. schikken. I" haalde het geld van d bank :t de bedoeling het later terug te 'or- ten. De accountant bekende dat hij- het i> in heeft ge bruikt. Van een verslaggever DEN HAAG Bij de generale diako- nale raad van de hervormde kerk is benoemd tot hoofd van de afdeling werelddiakonaat, tevens secretaris van de sectie voor internationale hulpver lening, de heer T. van Weelie (51) té Naarden. De heer Van Weelie gaat per 1 september de vacature vervul len, die is ontstaan door het aftreden* van mej. H. Kohlbrugge. De heer Van Weelie heeft buitenland se ervaring. In 1948 ging hij als zendingspredikant naar Indonesië. Hij werkte ook zes jaar als voorlichtings ambtenaar in het voormalige Neder lands Nieuw Guinea. Daarop werd hij hoefd van de Indonesische afdeling bij de Wereldomroep. In 1969 is hij door de Nederlandse Zendingsraad en de World Association for Christian communication ter be schikking gesteld als adviseur voor communicatiewerk van de Indonesi sche raad van kerken in Djakarta. Na zijn terugkeer in 1971 werd hij pro jectsecretaris bij de interkerkelijke actie Kom over de Brug. Hij heeft voor de komende actie ruim 700 projecten beoordeeld. De sectie internationale hulpverlening van de generale diakonale raad zal in de komende weken nog worden uitge breid met een aantal deskundigen en met enkele vertegenwoordigers van de werelddiakomaat op provinciaal en plaatselijk niveau. De sectie heeft thans ook een nieuwe voorzitter. De Almelose hervormde president A. de Haan, die enige jaren werkzaam was in Afrika en oud-secre taris is geweest van de Nederlandse Zendingsraad, heeft de benoeming tot voorzitter aangenomen. Ds. De Haan zal deze functie naast zijn werk in Almelo vervullen. SPRANG CAPELLE Gistermorgen zijn in Sprang-Capelle twee huizen d-or .d or t* Het vuur sloeg over van een huis met een rieten dak naar dc naastliggende woning. De oor zaak is niet bekend. De schade be draagt naar schatting ruim honderd duizend gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15