ubelende conventie an Republikeinen chter Richard Nixon Solzjenitsyn hekelt de VN Sow jet-pers benadrukt banden met Arabieren Zware strijd in buurt van Danang Engeland groeit rzet tegen Aziaten Liever aandrang op ander bedrijfsbeleid ffking ontkent dumpen n drugs in Azië en VS Overvallers doden Mexicaanse soldaten Tunesische minister maakt Russen boos op Chinese receptie ir rellen op Cyprus Universiteit van Amsterdam Jubilerend PIT houdt grote actie JUV/KWARTET VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1972 «zenden demonstranten slaags in Miami Beach S renig geh zal tats i ider i wer. wi r/crij (U BL HENLAND T7/K9 BEACH (Reuter, AFP, UPI, AP) President Nixon heeft woensdagavond de Republikein- andidatuur voor liet presidentschap aanvaard met een oproep tot de Amrikanen om hem een ide ambtstermijn in liet Witte Huis te geven, teneinde hem in'de gelegenheid te stellen zijn 'we- (mvattende politiek voor vrede en vooruitgang voort te zetten.' gvoet 'oor parti genoten in de conven- VOOf il in Miami Beach, die hem her- jn |eli»k met enthousiast applaus on- beket aken' geheel volgens het al van tevoren opgestelde scenario, ngelukkigerwijs voor de partijlei- in handen van de journalisten jekomen zei Nixon: 'De keuze eze verkiezingen gaat niet tussen espet wijziging helemaal verandering, maar tussen veran- en, die uitvoerbaar en wijzigin- uél niet te verwezenlijken zijn'. ikt Vietnam betreft zou een onvoor- teer lelijke terugtrekking van de ven ikaanse strijdkrachten uit Vlet en het opnemen van communis- n de regering van Zuid-Vietnam «alig zijn voor de wereldvrede', wij nu onze bondgenoten verra- zal dat onze vrienden in de e wereld ontmoedigen en onze lag ien tot aSressie aanzetten'. iesu« ond Nixon impliceerde, dat zijn tegenstan der McGovern zeer ver van het tradi tionele midden van de Amerikaanse politiek is afgedwaald, door op te merken dat zowel de Democratische als de Republikeinse presidenten over het algemeen veel steun hadden ge had voor hun buitenlandse beleid. Nixon deed een berpep op die Demo craten, die met McGovern niet geluk kig zijn. om ditmaal op hem te stem men. niet als partijman omdat hij daarmee het Amerikaanse volk zou verdelen 'maar als voorstander van beginselen, die de Amerikanen kun nen verdedigen'. Het thema van McGovern overnemend 'Kom naar huis, Amerika' zei Nixon: 'Tot die miljoenen mensen, die uit hun huis in de Democratische partij zijn ver dreven, zeggen wij: 'Kom naar huis', niet naar een andere partij, maar naar de grote beginselen, waarin wij Amerikanen tezamen geloven'. 'Laten wij de politiek afwijzen van hen, die jammeren en klagen over onze frus traties en ons oproepn om tot onszelf te keren'. Zijdelings eraan herinnerend, dat McGovern zich genoodzaakt had ge zien zijn 'running mate' te wijzigen (Sargent Shriver in plaats van Tho mas Eagleton), zei hij-over zijn eigen bal ewij 'eel I me is 'J l Jt He NG (UPI) Hoge functionarissen van het Chinese ministerie van volks- on|dheid hebben met klem tegengesproken dat China betrokken zou zijn bij iokkelen van narcotica naar Zuidoost-Azië en de VS met de bedoeling gen de bevolking daar te 'ondermijnen'. vraaggesprek in Peking hebben de hoofdambtenaren Tsjing Ping en g Jin-tin gezegd dat het juiste de Westerse 'Imperialisten' waren die het se volk meer dan 100 jaar met opium hebben vergiftigd. In dit verband ïerden zij aan de Chinese Opiumoorlog van 18391842 als 'een voorbeeld e wijze waarop het Chinese volk reageerde op het streven van Engeland ïlna met opium te overstromen'. ns Tsjing was er kort na de overwinning van voorzitter Mao Tsetoeng op tionalisten van Tsjang Kai-sjek in 1949 een einde gekomen aan de opium- ktie. Krachtens een decreet van februari 1950 werd het verbouwen, ver- vervoeren en gebruiken van opium strikt verboden, im een jaar tijd was het anti-drugprogram afgewerkt, aldus Tsjing. Hij it er geen wondermiddelen waren toegepast, maar alleen de traditionele se medicamenten. Hoofdzaak was echter de 'ideologische opvoeding'. 'Toen assa zich eenmaal tegen de verdovende middelen keerde, was het een- l Als er geen voorzitter Mao en geen communistische partij was geweest, ien de verslaafden niet kunnen helpen. Er zijn nu geen mensen meer in die aan narcotica zijn verslaafd,' aldus Tsjing. running mate, Agne: "Vier jaar gele den dacht ik dat hij de beste man v/as voor dit werk. Dat vind ik vandaag nog en ik ben niet van plan er morgen anders over te denken'. RACISTISCHE KWEZEL Agnews kandidatuur was met 1345 vande 1348 stemmen aanvaard. De 26- jarige zwarte afgevaardigde Odis Rich mond uit Arkansas verklaarde niet voor Agnew te kunnen stemmen, om dat hij hem 'een racistische kwezel' vond. 1 Terwijl er binnen de conventiehal alleen maar jubeltonen werden aange heven, over de Republikeinse politiek, was het daarbuiten minder harmo nisch toegegaan. Meerdan drie dui zend demonstranten tegen de Vietna mese oorlog probeerden alles te doen om de afgevaardigden dj tocht naar de conventiehal te beletten. Ze blo- keerdende straten en sneden stukken banden weg van autobussen, waarmee de afgevaardigden naar de conventie hal zouden gaan. Toen de strijd zijn hoogtepunt had bereikt, hadden de meeste afgevaardigden toch kans ge zien de conventiehal binnen te ko men. Rondom het gebouw hingen dichte rookwolken van het door de politie gebruikte traangas. Ongeveer duizend demonstranten werden door de politie gearresteerd. Niemand werd ernstig gewond. Alleen een paar Re publikeinse afgevaardigden, die erg laat kwamen, raakten bedwelmd en moesten door de EHBO geholpen. Vice-president Agnew overlaadde op de conventie zijn chef met lof betui gingen. Over zichzelf zei hij, dat hij zich beschouwde als 'de man bij uit stek voor de president'. Het werk van de vice-president sloot, aldus Agnew, twee factoren van wezenlijk belang in: de president te dienen en van hem te leren'. Agnew zei dat hij zich wel eens onbehangelijk had gevoeld door zijn werk en dat dat soms aan zijn ego afbreuk had gedaan.' Maar het levert toch wel wat op. Voornamelijk, als je een groot president dient. En daar heb ik geluk mee gehad'. Nixon heeft gisteren in 2ijn eerste verkiezingstoespraak na de conventie het Amerikaanse Oudstrijderslegioen toegesprokenen gezegd, dat als enige van McGoverns plannen zouden wor den aangenomen, 'Amerika de op" één na sterkste macht ter wereld zal wor den'. President Nixon aanvaardt de nominatie van de Republikeinse partij tijdens de slotzitting van de Repu blikeinse conventie. Zijn gehoor luistert verrukt naar zijn speech. 'Dajan 40 km achter Suezkanaal' zing in de Sowjet-Unie is echter nog steeds, dat de Russische adviseurs hun taak in Egypte naar genoegen beëindigd hadden en daarom terugge trokken konden worden. 40 KILOMETER Volgens het Israëlische blad Haëiets sluit de Israëlische regering de moge lijkheid niet uit' haar troepen tot 40 km van het Suezkanaal terug te trek ken als onderdeel van een voorlopige iin ageert tegen drankzucht DEN, KAMPALA (AP, UPI, Reuter) Terwijl zeven luclif- maatschappijen met de Britse regering overeenstemming heb- bereikt over de massale volksverhuizing van Aziaten uit Oegan- roeit in Engeland het verzet tegen de komst van deze door pre- it Idi Amin verjaagde mensen. kilo bagage mogen ngeland zijn bijna een miljoen werkloos en er is een groot aan woningen. 'Er zijn hier banen en geen huizen voor hen et is waanzin dat zij allemaal een komen', zegt de organisator en protestmars van vleeskruiers het ministerie van binnenlandse In Londen. ruiers van de Londense vlees hebben hun collega's van an- markten en de havenarbeiders oepen zich bij het protest aan te n. ethouders van de Londense ge- e Ealing, waar 300.000 mensen i, van wie tien procent een don- huidskleur heeft, hebben de ng voorgesteld <ie Aziatische Oe- zen geld te geven als ze maar zijn ergens anders heen te ersle vliegtuigen met Aziaten over een week of twee cht. Zoals bekend moeten onge- 50.000 Aziaten met een Brits ort voor 9 november Oeganda verlaten. De luchtvaartmaat- pijen zullen dagelijks zo'n 600 un moeten overvliegen* willen zij limiet halen. Aan de luchtbrug behalve door de BOAC, een bedrijf, door zes onafhankelijke ichappijen meegedaan. De emi- en moeten voor de overtocht 175 per vliegtuigstoel betalen. Hoe- it iets duurder is dan gewoon- zullen de Aziaten in plaats van twintig dertig meenemen. DRANK President Idi Amin heeft de zakenmensen in zijn land opgeroepen een voorbeeld te nemen aen de uitge wezen Aziaten en de drank te laten staan. 'Als in Oeganda iemand een miljoen shilling of meer krijgt, denkt hij dat hij rijk is en gaat drinken', aldus Amin. MEXICO-STAD (Reuter) Bij een overval op twee legervrachtwagens in de Mexicaanse provincie Guerrero zijn zeker zeven soldaten gedood. Verschei dene militairen werden gewond, zo heeft het Mexicaanse ministerie van defensie meegedeeld. Bij een soortgelijke overval in juni in dezelfde provincie kwamen 53 sol daten om. Aangenomen wordt dat linkse guerrillastrijders voor de inci denten verantwoordelijk zijn. PEKING (AFP, Reuter) De Tunesi sche minister van buitenlandse zaken, Mohammed Masmoudi heeft op een re ceptie ln Peking een diplomatiek in cidentje veroorzaakt Toen hij kritiek leverde op de aanwezigheid van Ame rikaanse en Russische oorlogsschepen in de Middellandse Zee stonden de zaakgelastigden van de Sowjet-Unie. Hongarije, Polen. Mongolië, Tsjecho- slowakije, Oost-Duitsland en Bulgarije eensgezind op en verlieten de zaal. Het was acht maanden niet meer voorgeko men dat diplomaten van de Sowjet- Unie en haar bondgenoten wegliepen van een ontvangst omdat er kritiek over hun landen werd gesproken. MOSKOU, BEIROET, TEL AVIV (Reuter, UPI, AP) Verscheidene kranten in de Sowjet-Unie hebben gisteren opnieuw gewezen op 'de sterke banden tussen de Sowjet-Uie en de Arabische wereld' en tege lijkertijd indirecte kritiek op president Sadat van Egypte uitgeoefend. Zo schreef het partijblad Sowjetskaya Roessia, dat de buitenlandse nieuws media 'de nationalistische gevoelens van sommige Arabieren bespelen en de nukken van hun leiders'. Het blad noemde geen Arabische leiders met name, maar had even tevoren in het zelfde commentaar eraan herinnerd, dat president Nasser zelf de militaire Sowjet-ai viseurs had uitgenodigd naar Egypte te komen. Over de beweerde Sowiet-exoansie in de Arabische we reld zei het blad: 'Wat kan daarover nu gezegd worden? Meer dan alles is de vriendschap van de Arabische lan den met de Sowiet-Unie en met de andere socialistische staten niet zoiets als een onderscheiding, die men kan afdoen als men er geen zin meer in heeft. Die vriendschap is van levens- belang voor beide landen'. Het blad van de strijdkrachten. Kras- naja Zwesda (Rode Ster) berichtte, dat 'er vuile middelen zijn gebruikt om de sterke banden tussen de Arabi sche wereld en de internationale soci alistische gemeenschap te verdraaien'. Volgens het blad 'schildert de imperi alistische propaganda de zaken af. als of er bijna een breuk in de Russisch- Egvptische betrekkingen is'. Een der gelijke voorstelling van zaken werdt met de terminologie 'lasterlijke ver zinsels' betiteld. Tot dusver hebben de nieuwsmedia in de Sowjet-Unie nog niets gepubliceerd van de verschillende commentaren, die president Sadat n.a.v. het vertrek van de Sowjet-advlseurs heeft gege ven. Daaruit bleek zeer duidelijk, dat hij tot zijn beslissing was gekomen, omdat de Russen niet de door hem gewenste offensieve wapens tegen Is raël wilden leveren. De officiële le- regeling met Egypte. Het bericht ver scheen een week, nadat minister van defensie Dajan gezegd had, dat Israël beredd was om het schiereiland Sinaï voor de helft te verlaten 'om maxima le veiligheid te bereiken voor de bevolkte gebieden van Israël en van Egypte'. Premier Golda Meir van Israël heeft tegenover partijleiders van de Vere nigde Socialistische partij gezegd, dat volgens haar de Gaza-strook bij Israël moet blijven. De Arabische inwoners zouden niet tegen hun wil verplaatst mogen worden, maar een aantal van hen zou door economische maatrege len in de westelijke Jordaanoever er toe verleid moeten worden om daar heen te gaan. Reactie uit Z.Afrikaanse kerken JOHANNESBURG (Reuter) 'Het zou positiever geweest zijn in dien de wereldraad van kerken een campagne onder investeerders in Zuid-Afrika was gaan voeren om hun zwarte werknemers een be ter deel te geven en een groter aandeel in de winst'. Dit zei dr. Alex Boraine, president van de methodistenkerk in Zuid-Afri ka in reactie op het besluit van de wereldraad om zijn aandelen in be drijven, die mede in Zuidelijk Afrika investeren, te verkopen en om de SIA (AP) Voor het eerst in tijd zijn gisteren op Cyprus troe- ebruikt om een einde te maken cliermutselingen tussen elkaar Wende Grieks-Cypriotische troe- ïbcurde in de stad Paphos in het b van het eiland. Er zouden ten b drie personen zijn gewond, rijd begon toen aanhangers van esident, aartsbisschop Makarios, op Yennadios beletten de beëdi- 'ij te wonen van nieuwe recruten e nationale garde in het oplei- Antrum bij Paphos. 'op Yennadios was een van de 'lijken geweest die eerder dit 'et aftreden van Makarios hadden Hij heeft in Paphos en omge- hiermee veel aanhang. Het College von Bestuur van de Universiteit van Amsterdam deelt aan alle belanghebbenden mee, inschrijving van studenten aan de Universiteit van Amsterdam voor het komende studiejaar schriftelijk zal plaatsvinden. >Jader bericht zal worden toegezonden. kerken op te roepen om bedrijven, waar zij aandeelhouders in zijn, onder druk te zetten zich uit Zuid-Afrika terug te trekken. Dr. Boraine betreurde deze beslissing. Hij voegde eraan toe, dat er echter wel kennis dient te worden genomen 'van het goede dat de wereldraad bezig is te doen in de bestrijding van het racisme over de hele wereld'. Gevraagd naar zijn oordeel zei ds. C. F. Beyers Naudé, directeur van het Christelijk Instituut: 'Het belang van deze beslissing ligt niet in zijn onmid dellijk effect maar in zijn invloed op de houding van de rest van de wereld jegens Zuid-Afrika op lange termijn. Samenvallend met de beslissing van het Internationaal Olympisch Comité om Rhodesië uit te sluiten maakt ook deze resolutie weer eens onmisken baar duidelijk dat de wereldkerk en de sport iedere vorm van apartheid en discriminatie op grond van huids kleur verwerpen. Het geeft ook een helder beeld van de vastbeslotenheid van invloedrijke mondiale organen om alle vormen van druk op Zuid- Afrika toe te passen en op te voeren om haar onrechtvaardige raciale pc'i- tiek te veranderen. Of Zuid Afrika het leuk vindt of niet, het feit blijft, dat van nu af de aandacht van de weteld in toenemde mate op ons land gericht wordt en op ons rassenbeleid in het bijzonder. Het antwoord op de beslissing van de wereldraad kan maar door één land gegeven worden: dat is Zuid-Afrika', aldus da. Naudé. Vervolg van pag. 1 In dit verband hekelde Solzjenitsjin de Verenigde Naties. 'Zij is geen organisatie van verenigde naties maar een organisatie van verenigde regerin gen waarin alle regeringen een ge lijke plaats innemen: zij die vrij ge kozen zijn, zij die met geweld zijn opgelegd en zij die met geweld van wapenen aan de macht zijn geko men...' 'De Verenigde Naties koesterden ja loers de vrijheid van sommige landen en negeren die van andere landen.. met als gevolg dat zij geen onderzoek hebben willen instellen nadat indivi duele oproepen daartoe aan haar ge richt werden. De VN hebben niets gedaan om de verklaring van de rechten van de mens tot een verplich ting te maken voor de leden'. 'Zij heeft zo oprechte mensen over gegeven aan de wil van regeringen die zij niet hadden gekozen', aldus Solzjenitsjin. 'De enige redding van de mensheid ligt hierin dat iedereen alles tot zijn eigen zaak maakt, dat de mensen in het Oosten levendig zijn met wat in het Westen wordt gedacht en dat de houden met wat er in het Oosten aan de gang is'. Staatsgrenzen staan nog trische draden en ratelende machine geweervuur en diverse ministeries van steeds roodgekleurd, verhit door elek trische draden en ratelend machineg- weervuur en divese ministeries van binnenlandse zaken denken nog steeds dat literatuur ook een binnenlandse aangelegenheid is die onder hun ju risdictie valt..waardoor er voor onze dichtbevolkte aarde geen binnen landse aangelegenheden meer over blijven'. Volgens Solzjenitsjin is een schrijver verplicht zich met 'binnenlandse aan gelegenheden' bezig te houden als er van geweld en verdrukking sprake is. 'Een schrijver is medeplichtig aan al het kwaad dat in zijn geboorteland of door zijn landgenoten wordt gepleegd. En als de tanks van zijn vaderland het asfalt besmeuren van een hoofd stad van een ander land dan zullen de bruine vlekken voor altijd tegen het gezicht van de schrijver zijn opge spat'. Aangenomen wordt dat Solzjenitsyn hier doelt op de Russische invallen in Hongarije in 1956 en in Tsjechoslown kije in 1968. In zijn rede onthult Solzjenitsyn d. hij in 1969, toen hij uit de Russische schrijversbond werd gestoten voor zwaardere vervolging is gespaard door 'de verdedigingsmuur die rond mij werd opgericht door de meest voor aanstaande schrijvers in de wereld en dat Noorse schrijvers en kunste naars voor mij een onderdak in ge reedheid hadden gebracht voor het geval het dreigement van verbanning zou zijn uitgevoerd'. Met aanhaling van een oud Russisch spreekwoord dat 'een waar woord zwaarder zal wegen dat de in de werelvV opgeroepen tegen het kwaad in ie wereld ten strijde te trekken. 'In de strijd tegen de leugen heeft de kunst altijd gezegevierd en zij zal altijd blijven zegevieren'. Alexander Solzjenitsyn kreeg in 1970 tegen de zin van Moskou de Nobel prijs voor de literatuur op grond van zijn gehele oeuvre. Solzjenitsyn heeft onder meer de boeken 'In de eerste cirkel', 'Kankerpaviljoen', 'Een dag uit het leven van Iwan Denisowits' en kortgeleden 'Augustus 1914' ge schreven. Ten tijde van partijleider Van een onzer verslaggeefster» RIJSWIJK Het Protestants Inter kerkelijk Thuisfront bestaat 25 Jaar. Ter gelegenheid daarvan heeft PIT dat zoals bekend de geestelijke ver zorging van de militair tot doel stelt een jubileum-actie georganiseerd, waarvan de opbrengst nu eens niet aan de valide, maar aan de lichame lijk gehandicapte militair ten goede zal komen. Men wil in het congrescentrum De Blije Werelt te Lunteren tachtig oor logsgewonden, die tijdens de tweede wereldoorlog tijdens de strijd in Indië of in Korea lichamelijk gehandicapt werden, een week vakantie aanbieden. Dit vergt een bedrag van 25.000. Men vindt het echter niet verant woord dit bedrag aan de jaarlijkse collecte-opbrengst te onttrekken en men hoopt dat dit geld door giften van particulieren, van het bedrijfsle ven, van organisaties etc. bij elkaar komt. Ter gelegenheid van het jubileum heeft PIT het blad van deze stichting, dat halfjaarlijks verschijnt, geheel ge wijd aan een terugblik op die 25 jaar en een duidelijke uitleg over wat er tot nu toe gedaan werd. De landelijke collecte van PIT, die dit jaar gehou den wordt van 11 tot en met 16 september, gaf in de afgelopen jaren geen reden tot klagen. De collecten, die in de kerken gehouden worden echter wel. De opbrengsten van de kerkcollecten zijn aanzienlijk terugge lopen. De stichting geeft steun aan organisa ties en diensten, die activiteiten ont plooien gericht op de geestelijke ver zorging van Nederlandse militairen. Er wordt financiële steun verleend aan de kon. militaire bond Pro Rege, de chr. mil. bond voor oost en west en aan het werk van circa 130 krijgs machtpredikanten. Het is de bedoe ling, dat de stichting tot steun van de prot. geestelijke verzorging bij de krijgsmacht, met het vormingscen trum Beukbergen, in de toekomst ook een deel van de PIT-collecte zal ont vangen. De tehuizenbonden hebben veel, heel veel geld nodig en een groot gedeelte van de PIT-finanriën gaat dan ook naar Pro Rege. Pro Rege heeft 41 militaire tehuizen in Nederland en 6 in Duitsland. De chr. mil. bond voor oost en west heeft 4 tehuizen in Suriname en op de Ned. Antillen. Het PIT-secretariaat is ge vestigd Geestbrugweg 91 te Rijswijk. Het gironummer is 5163. LONDEN (AP) Het aantal Britse werklozen bedraagt thans 930.123, het hoogste sedert augustus 1939. Dit is gisteren van officiële zijde in Londen bekendgemaakt. In juli waren er 80.000 bijgekomen en in augustus tot nu toe ruim 62.000. In augustus van het vorige jaar waren er 904.117 werklozen geweest. Nikita Chroestsjew werd in het kader van de stalinisatie van die tijd één van de werken van Solzjenitsyn in het literaire tijdschrift van de schrij versbond gepubliceerd. Maar al gauw raakte hij bij de opvolgers van Chroestsjew in ongenade wegens kri tiek op uitwassen in het socialistische syteem van de Sowjet-Unie. In 1969 werd Solzjenityn uit de schrijverbond gestoten, waardoor hij niets meer kon publiceren. Sindsdien worden zijn, bij zeer vele Russen uiterst populaire werken, toch nog verslonden doordat zij per stencil of zelfs overgeschreven met de pen in omloop worden gebracht. Wegens opmerkingen over Josef Sta lin is Solzjenitsyn destijds acht jaar opgesloten geweest in een werkkamp en daarna leefde hij drie jaar in ballingschap, wat hem inspireerde tot het schrijven van 'Een dag uit het leven van Iwan Denisowits'. De laat ste tijd neemt de druk op Solzje nitsyn verder toe. Tot dusverre zijn de Russiche autoriteiten niet verder durven gaan dan hem te kritiseren en hem uit de schrijversbond te stoten. Ook een aantal van zijn vrienden, zoals de befaamde cellist Mstlslaw Rostropowits, zijn door de autori teiten aangevallen. Burgers ontruimen stad Thang Dingh SAIGON (AFP, Reuter, UPI, AP) In Zuid-Vietnam wordt hevig gestreden om de stad Thang Dinh op 45 km ten zuiden van Danang. De stad is door de burgerbevolking ontruimd. Duizenden vluchtelin gen zoeken een veilig heenkomen, zo is uit Saigon vernomen. De stad Thang Dinh heeft geen ver binding meer met de buitenwereld. Volgens gezaghebbende Amerikaanse zegslieden is Thang Dinh de laatste noorden van Zuid-Vietnam. Als de noorden van Zuid-Vietnam. Als de Viet Cong en de Noordwetnamezen Thang Dinh veroveren dan komen zij op weg naar Danang alleen nog maar de basis Baldy tegen waar het hoofd kwartier van de tweede Zuidvietname- se infanteriedivisie is gevestigd- aldus de zegslieden. wereld' heeft Solzjenitsyn alle schrij vers en vrienden van de letterkunde Ook in de Mekong-delta ten zuiden van Saigon zijn de gevechten opge laaid. Guerrilleros hebben gisteren op 10 km van Saigon een olieopslagplaats beschoten. Zuidvietnamese mariniers zijn ge steund door de Amerikaanse lucht macht een tegenoffensief begonnen op de stad Kwang Tri, die eerder door Noordvietnamezen is ingenomen. De Zuidvietnamezen hebben de muren van de citadel bereikt maar zijn nog niet tot een stormaanval overgegaan. In Parijs hebben vertegenwoordigers van Hanoi en de Voorlopige revolutio naire regering van Zuid-Vietnam het Zuidvietnamese voorstel afgewezen 600 invalide Noordvietnamese krijgs gevangenen vrij te laten en in ont vangst te nemen. Hot aanbod is een 'bekende taktiek' genoemd en geëist werd dat alle krijgsgevangenen on middellijk moeten worden vrijgelaten, gehele - op de 156ste Parijse Vietnambijeen- komst werd gisteren daarover geen vooruitgang geboekt. De onderhande lingen beperkten zich tot wederzijdse verwijten. ROSTOW Walt Rostow, die destijds adviseur was van de presidenten John Kennedy en Lyndon Johnson heeft gezegd dat voornoemde presidenten ervan over tuigd waren dat de VS het militaire optreden in Vietnam moesten uitbrei den omdat de toestand in Zuidoost- Azië anders tot het gebruik van kern wapens zou hebben geleid. Rostow die destijds als 'havik' werd omschreven, zei dit in een vraaggesprek met het Italiaanse tijdschrift Europeo. Rostow zei tegen algehele terugtrekking van de Amerikanen uit Vietnam te zijn. Volgens hem is er 'een kans op vrede' in Vietnam. Hij leverde ook kritiek op de wille keurige vernietiging' door luchtbom bardementen. Rostow vertelde in 1965 tegen Johnson te hebben gezegd, dat de Ho Tsji Minh aanvoerroute niet door de lucht maar van de grond af moest worden aangevallen. Johnson weigerde omdat dit 'een wereldoorlog had kunnen ontketenen'', aldus Ros tow. 'Ik stond toen al, evenals nu, tamelijk sceptisch tegenover de doel treffendheid van luchtbombardemen ten. Met vliegtuigen kan men belang rijke maar beperkte, resultaten berei ken. Maar ik ben de eerste om te zeggen dat het niet nodig is om over te gaan tot willekeurige vernietiging, aldus de 56-jarige Rowstow, die thans professor is aan de Austin-universlteit in Texas.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9