nschrijving msterdam pgeschort Kabinet praat in geheim met vakcentrales UW n Nazi-arts Mengele ontkent sadistische proeven in memoires Staking in haven van Amsterdam krant bureau UvA bezet er Vergeefs wachten op prijs In deze krant Bewolkt Inflatiecorrectie sou breekpunt kunnen worden Frisdrank-accijns stevig ontdoken Aanslag op Britten met poppenwagen bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. ieewe Leidlse Courant IrISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ■nstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710-31441 en 20388 (red.) „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1972 53ste jaargang MEUBELSHOWROOM W. J. Zirkzee N.V. 2EEMANLAAN 22 LEIDEN Tel. 01710-42627 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand- per kwartaal 25,90 Afd. Bez urging vanat 08.30 uur. tie an een onzer verslaggevers leic ÜSTERDAM/UTRECHT Aan de Universiteit van Amsterdam zal orlopig geen inschrijving plaatshebben. Tot deze maatregel heeft t college van bestuur van de UvA besloten, omdat de inschrijving s student aan de universiteit door een actie van de studentengroe- ring ASVA momenteel onmogelijk is. Vandaag zal het bestuur zich er de toestand beraden. en ^dens een actievergadering van de VU gisteravond in Amsterdam, 60 araan circa 175 studenten deelna- liet in, werd eveneens besloten de in- rijving aan de Vrije Universiteit ir eerste-jaars die vandaag zou jinnen plat te leggen, de eerste inschrijvingsdag, giste- bezette een groep leden van de VA het inschrijvingsbureau van de (1, waardoor een abrupt einde werd 'V^fpaakt aan de inschrijving. De actie- ep 'Weg met de Wet' genaamd, Ide de aanwezigen mee dat omen was om de inschrijving on- ;elijk te maken. De bedoeling _r rvan blijkt de inschrijvingsproce- V OOl'tzetting* e te rekken, totdat het nieuwe inet de duizend-gulden maatregel ;elijk intrekken zal. ASVA heeft gisteravond laten we- dat de bezetting voor onbepaalde wordt voortgezet. een plenaire vergadering gister dag verduidelijkte de voorzitter het college van bestuur, mr. Cam- beeck, het standpunt van het be- irscollege. Hij zei blij te zijn, dat bestuur en de studenten het sa- eens waren over de kwestie van collegegeldverhoging. 'Ons pro- in is dan ook niet dat u actie t génomen. maar wij menen wel, degenen die zich na bet horen alle argumenten toch willen laten 'hrijven, hiertoe de gelegenheid :t worden geboden'. irigens zei mr. Cammelbeeck, dat bestuur niet veel kon doen tegen icties. Hij liet duidelijk blijken n ingrijpen van de politie te wil- Alleen als er gevaar voor mensen het gebouw zou ontstaan, zou het uur over politie-ingrijpen kunnen n denken. lens de actiegroep zei oud-PvdA- rzitter Constant Vecht, dat de ac- ;rondig was voorbereid. De bezet- achtten de actie noodzakelijk met oog op de komende verkiezingen, is de start van een grote onder- :ampagne', aldus Constant Vecht, ïiddels heeft de OBAS, de organi- e voor belangenbehartiging der sterdamse studenten, met klem de gevolgde methode bij de boycotacties van de hand gewezen. 'De voorlich ting over alle (on)mogelijkheden van. het omzeilen van de 1100 gulden is de laatste tijd zeer uitgebreid en gevari eerd geweest. Zodoende kan iedere stu dent zelf een verantwoorde beslissing nemen over de door hem/haar te volgen gedragslijn. Een minderheid die de gedragsalternatieven van een meerderheid beperkt, maakt zich zelf schuldig aan datgene waartegen de studentenoppositie zich terecht en met succes in het verleden teweer heeft gésteld', aldus de OBAS. In Utrecht werd de boycotactie g.ste- ren voortgezet. Voor de derde achter eenvolgende dag werd daar door zo wel studenten als politie gepost. De inschrijving verliep rustig en zonder moeilijkheden. Wel werd bij het Aca demiegebouw druk gediscussieerd. Een kleine 60 eerstejaars lieten zich inschrijven en- ongeveer 90 kwamen voor de Mantouxprik. Volgende week woensdag begint de inschrijving hier voor de ouderejaars. Daarbij zal waar schijnlijk alfabetisch te werk worden gegaan, aldus een woordvoerder van de universiteit. Aan de Eindhovense TH is een actie groep van studenten gevormd, die wil proberen om al ie studenten te overre- In een versierd bed wacht de 61- jarige mevrouw Boland-Wansink sinds maandagavond tevergeefs op 125.000 gulden, die ze meent te hebben gewonnen in een Loterij actie van Marcel van Dam. Mevrouw Boland, die als hart- en suikerpatiënte in het Arnhemse Gemeenteziekenhuis verblijft, heeft een folder van de uitgeversmaat schappij Reader's Digest te Am sterdam verkeerd begrepen. Ook haar man, de 78-jarige heer Boland is ervan overtuigd dat, zoals de reclamebrief het zegt, Willeke Al bert! het geld zal komen overhan digen. Vei-plegend personeel en pa tiënten deelden maandagavond in de vreugde van de heer en me vrouw Boland, en versierden het bed in de nacht van maandag op dinsdag. Later kwam voor hen de kater, toen de vergissing werd ontdekt. Maar een hoofdzuster heeft het echtpaar de werkelijkheid nog niet onder ogen kunnen brengen. Me vrouw Boland: 'Het kan gewoon niet dat we nu helemaal niets hebben, dat kan niet.' Adjunct directeur C. R. Rog van Reader's Digest: 'Dit komt vaker voor bij reclame-acties.' den het collegegeld van 1000 gulden niet te betalen. De actiegroep heeft voor maandag een vergadering uitge schreven om na te gaan welke acties eventueel moeten worden onderno men. Volgende v/eek staat aari de Eindhovense TH de inschrijving open van nieuwe eerstejaarsstudenten. Er worden er zo'n achthonderd verwacht. en politie WENEN (Reuter) De nazi-arts Joseph Mengele heeft zijn me moires geschreven en beweert daarin dat hij zijn beruchte medische experimenten in een dodenkamp tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft gedaan om de wetenschap te dienen en niet uit sadisme. Binnenland Bonden nemen inkrimping Enka niet 5 Buitenland Republikeinen geven Nixon nog vier jaar 11 Kerk Controversen kun hen gemeenschap dienen 2 Sport ngesMSgd i/rijdf13 goed als men moet strijden en drankzucht, ontucht en mis- ad, zo dient men ook van leer 'ekken tegen de inflatie en de iatieverwekkers. L. Fokkema,directeur van de Nederlandse Export Combinatie. biedf"; Eerst nog opklaringen, maar te- •s ygen het middaguur in het alge- lntw(meeii veel bewolking met plaat selijk regen of motregen. Tot matig, aan de kust tot krachtig toenemende wind uit west tot noordwest. Maximumtempera tuur rond 17 graden Celsius. ORGEN EN OVERMORGEN: Overwegend droog, vrij zonnig, icmatigdc temperaturen. Horgen zon op: 05.40 onder: 19.43 Maan op: 19.36 onder: 06.33 Dit heeft ir. Simon Wiesenthal hoofd van het Joodse Documentatiecentrum in Wenen en bekend speurder naar nazi-oorlogsmisdadigers bekendge maakt. Mengele, die nu 61 jaar oud is, woont volgens Wiesenthal in Paraguay en is er nog steeds in geslaagd zijn achter volgers te ontlopen. De nazi-arts wordt verantwoordelijk gesteld voor de dood van duizenden joden in het vernietigingskamp Auschwitz. Zijn slachtoffers stierven na experimenten die hij uitvoerde voor het kweken van een 'super-ras.' Een niet mei name genoemde West- duitse hoogleraar, die een reis door Paraguay had gemaakt, heeft Wiesen thal ingelicht over het bestaan van de memoires van Mengele. De nazi-arts zou nog niet van plan zijn deze herin neringen uit te geven 'hoewel hij blijkbaar wil bewijzen dat hij uit wetenschappelijke motieven en niet wacht hier maar even op me Ir. Simon Wiesenthal uit wreedheid handelde', aldus Wie senthal. EXPERIMENTEN Mengele specialiseerde zich destijds in proeven die erop gericht waren om echtparen tweelingen te laten verwek ken. Met tweelingen zou dan het Duitse bevolkingscijfer kunnen wor den opgevoerd. Ook probeerde hij de kleur van haren en ogen te verande ren. om het ideaal, blauwe igen en blonde haren, van het Edelgermaanse 'superras' te bereiken. Diverse 'proef konijnen' van Mengele werden daar door blind, terwijl zeer velen zijn proeven niet hebben overleefd. Wiesenthal heeft verklaard bewijzen te hebben dat Mengele in 1959 staats burger van Paraguay is geworden. Maar de autoriteiten van dit Latijnsa- merikaanse land ontkennen dat Men gele daar woont. De nazi-arts leeft echter onder zijn eigen naam in Para guay en gebruikt in het buitenland negen schuilnamen. Paraguese joden hebben me gesmeekt de achtervolging van Mengele te staken omdat zij wraakacties vrezen tegen de 800 joden in dat land aldus Wiesenthal. Ook hebben leden van de Duitse club in de Paraguese hoofdstad Asuncion ge probeerd Mengele als geleerde te ver dedigen en ontkent dat hij een oor logsmisdadiger is. Volgens Wiesenthal is Mengele in 1951 uit West-Duitsland gevlucht ert via Italië naar Argentinië geLrokken. In 1959 ontsnapte hij naar Paraguay toen aan Argentinië om zijn uitlevering was gevraagd. Wiesenthal heeft verteld dat hij tussen 1961 en 1970 vijf keer de kans heeft gehad Mengele te pak ken. Maar telkens was hij net iets tc laat. De laatste kans s anderhalf jaar geleden, in de Spaanse stad Tor- remnlinos. Hij was daar gesig 'eerd in een auto met valse Wéstduitse nummerborden, aldus Wiesenthal. BARBIE Bolivia zal ondanks het ontbreken van een uitleveringsverdrag met Frank rijk mogelijk toch overgaan tot het overdragen van de voormalig- C* 'a- po-chef Klaus Barbie. Dit heeft een hoge zegsman van het Boliviaanse ministerie van buitenlardse zaken la ten weten. Barbie, die i Bolivia oncler de naam Klaus Altmnnn leeft, is destijds in Frankrijk ter dood ver oordeeld, wegens moord op en folte ring van honderden leden van het Franse verzet. Barbie was hoofd van de Gestapo in de stad Lyon. Commentaar Weekbladen Recept Kunst Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering heeft gisteren in liet diepste geheim overleg gepleegd met de drie voor zitters van de vakcentrales, de heren Ter Heide (NVV), Mertens (NKV) en Lanser (CNV) over de mogelijkheden om met het bedrijfsleven lot een afspraak te komen over de bestrijding van de inflatie. Het ging hier om een eerste oriënterend gesprek, dat mogelijk nog gevolgd zal worden door enkele andere besprekingen. Onderwerp van gesprek werd gevormd door de bezwaren van de vakbeweging tegen het voornemen van de regering om de BTW fors te verhogen, de inflatiecorrectie gewoon door te laten gaan, een schoolgeldheffing voor het voortgezet onderwijs in te voeren en de maatregelen ten behoeve van de werkende jongeren een jaar uit te stellen. De vakbeweging had eerder al te kennen gegeven onder deze omstan digheden nauwelijks bereid te zijn om met de regering een sociaal contract af te sluiten. In politiek Den Haag wordt aangeno men dat de regering voorzichtig heeft willen polsen welke wijzigingen nodig zullen zijn om de vakcentrales tot medewerking te bewegen. Het meqst voor de hand liggend is dat het kabinet-Eiesheuvel de inflatiecorrectie zou schrappen. De ongeveer 800 mil joen guiden, die dan in de schatkist zouden vloeien, zouden dan aange wend kunnen worden om de BTW minder fors te verhogen en in ieder v-geval het verlaagde tarief buiUm. schot te houden, hetzij minder te verhogen. Er zou dan ook geld be schikbaar zijn om de schoolgeldhef fing voorlopig te schrappen en de werkende jongeren tegemoet te ko men. Het lijkt echter uitgesloten dat de VVD op dit punt bereid zal zijn een concessie te doen. De liberale be windslieden zullen in dat geval onge twijfeld wijzen op het reeds bereikte akkoord binnen het kabinet over de inflatiecorrectie en de steun die de fractievoorzitters daaraan hebben toe gezegd. Het schrappen van de inflatie correctie lijkt een breekpunt op te zuilen leveren in het kabinet. Het ligt Van een verslaggever UTRECHT De invoering van een accijns op frisdranken per 1 januari 1972 blijkt grote problemen op te leveren omdat de naleving van de wet onmogelijk valt te controleren. Vol gens de heer J. Korthals Altes van de VIDA.d e stichting voorlichtingsinsti tuut voor distributie door automaten, komt ontduiking op grote schaal voor. Hij zei gisteren ter gelegenheid van de komende automatenbeurs in Utrecht, dat het probleem bij de sifo- penverkoop zit. Siropen zijn namelijk uitgezonderd van de heffing, alleen als ze voor huishoudelijk gebruik be stemd zijn. In horecaondernemingen en andere bedrijven staan in totaal ongeveer 2000 automaten die met si roop limonades maken. Als alle automatenexploitaten zich wel aan de voorschriften hielden zou den ze per jaar in totaal rond ander half miljoen gulden frisdrank-accijns moeten afdragen. Zie ook de financiële pagina. Mr. Aantjes: inflatiecorrectie niet onder alle omstandigheden een heilige koe daarom voor de hand dat de regering op een andere manier de vakbeweging tegemoet wil komen. Tekenend in dit verband was gisteren de reactie van de fractievoorzitter van de ARP, mr. W. Aantjes. Hoewel hij zei niet van het overleg op de hoopte te zijn meende hij lech dat de infla tiecorrectie 'niet onder allo omstan digheden een heilige koe behoeft te zijn'. Hij kon zich ook voorstellen dat de regering op een andere manier kans ziet om enige ruimte te creëren. In politiek Den Haag acht men het daarom niet uitgesloten dat de infla tiecorrectie gewoon doorgaat, maar in plaats daarvan de inkomstenbelasting structureel zal worden verhoog!. Daarmee zou tevens een betere inko mensverdeling worden bereikt. In ie der geval, zo wordt verwacht, zal de vakbeweging zich dan op 15 oktober, wanneer de onderhandelingen over het sociaal contract officieel begin nen. inschikkelijker betonen. Grondslag Enkele opmerkingen van minister Boersma (sociale zaken), die hij zon dagavond maakte voor de NCRV-radio, zijn in het licht van de huidige ontwikkeling bijzonder interessant. De minister achtte het toen niet uit gesloten dat dit kabinet de grondslag zal leggen voor het afsluiten van een sociaal contract. De sociale partners zouden daarmee genoegen kunnen ne men, in de verwachting dat er na de verkiezingen een kabinet met de PvdA zal komen. Enkele overteerba- re zaken zouden dan omgebogen kun nen worden en het kabinet-Biesheuvel zou van zijn kant aan enkele voor waarden moeten voldoen. De' drie voorzitters van de vakcentra les spraken gisteren met de ministers Boersma (sociale zaken), Langman (e- conomische zaken) en Nelissen (fi nanciën). Zie ook pag. 13: 'Urgentielijst van kabinet overrompelt Kamer' AMSTERDAM Dodrdat werkgevers in de Amsterdamse haven weigeren één pet loon met terugwerkenre kracht uit te betalen is in de Amster damse haven enige onrust onstaan onder het havenpersoneel. Ondanks het feit dat de bonden voor vervoerpersoneel geen acties wensten voor maandag, is de avondploeg van het stuwadoorsbedrijf Müller en Co (ca. 50 man) toch in staking gegaan. Elders in de haven zou bij enkele be drijven eveneens gestaakt worden. iDt kon echter niet worden bevestigd. Ver wacht wordt dat de staking zich van daag zal uitbreiden. Eerder dreigden de drie bonden van vervoerpersoneel (NBV, KBV en CBV), die betrokken zijn bij de ha ven-cao, met acties in de Amsterdamse haven op maandag als voor die tijd geen oplossing is gevonden voor de moeilijkheden rond de CAO. De scheepvaartvereuiging Zuid (Rot terdam) heeft de verlangens van de bonden ingewilligd maar de scheep- vaartvereniging Noord (Amsterdam) blijft bij haar weigering en sugge reert (volgens de bonden) dat er een scheidsgerecht moet worden ingescha keld. Bonden menen dat het hier om een geschil gaat dat niet tot de com- petenctie van het scheidsgerecht be hoort. BELFAST (UPI) Drie kleine meis jes tussen de acht en tien jaar hebben gisteren in de Falls Road in Belfast een Engelse legerpost aangevallen. Zij reden hun poppenwagen, waarin een bom verstopt was, naar de ost. O dat ogenblik oenden twee slui,schut ters vanuit een huis ernaast het vuur op de Britse soldaten. De meisjes ontsnapten. Bij dit incident vielen geen doden of gewonden. Maar een Engelse legerofficier zei dat als de oppenwagen over een kleine oneffen heid in de weg was gereden, de meisjes ongetwijfeld opgeblazen zou den zijn. L,ord Killanin uit Ierland, de nieuwe voorzitter van liet IOC 15 noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: - Plaats: een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! maand kwartaal eeri krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie - als uitgangspunt Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1