Lagere inkomens moeten meer kunnen sparen pS bang voor daling van reizigersvervoer Gruijters wil in de kamer ft f44.- Frysk Orkest gaat nieuwe wegen op 8 Dagen kriskras door Nederland SER adviseert over wettelijk spaarloon: Q£i: daling beneden de acht miljard daarom zo teleurstellend voor de JjfS, omdat bij de lancering van het lan Spoorslag-1975 die acht miljard lizigerskilometers zo'n beetje als 1 werden ingebracht. In 1970 werd norm gehaald en in 1971 iets erschreden. In de tweede helft van orig jaar heeft zich al een teruggang igezet. Het zal er net om houden of NS dit jaar de acht miljard haalt. le 5 e emotioneel, egt het NVV Behoudende coördinators in bisdom Roermond Werkgevers willen geen beroepsrecht voor werknemers Didammer lichtte Nigerianen op Werkende jongeren schrijven kamerleden Geen uitzicht meer op verzoening met bisschop Gij sen Pieter Bruegel op de foto ROUW/KWARTET ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1972 BINNENLAND T9/K9 ^Van onze sociaal-economische red-actie pEN HAAG De Sociaal-Economi- ichtsche Raad wil het wettelijk spaarloon dieniet, zoals in het wetsontwerp wordt voorgesteld, uitsluitend binden aan een maximum van twee procent van het -tonbedrag waarover de werknemer pre- mie krachtens de ziektewet verschul- ■co»4«dis' DezDe SER acht het wenselijk daarnaast de Ei mogelijkheid te openen om in de collectieve V3,gpaarloonregelingen het overeen te komen j jpaarloonbedrag niet uit te drukken in een -voor iedere werknemer gelijk percentage van het voor hem geldende loon, maar in en voor iedere werknemer gelijk bedrag, procent van het maximale bedrag arover premie krachtens de ziektewet ohuldigd is, zou indien de wet reeds van kracht zou zijn voor 1972 561,60 etekenen (twee procent van 28.080 gul den). Dit zou er toe kunnen leiden dat de in het wetsontwerp gestelde grens van twee procent per individuele werknemer wordt overschreden: een werknemer met een inko men van bijvoorbeeld 15.000 gulden zal dan maximaal ƒ561.60, dit is circa 3.75 procent, kunnen sparen inplaats van 300 gulden (twee procent vain 15.000 gulden). De SER is het er unaniem over eens dat dit voor deel van grotere spaarmogelijkheden de la gere inkomensgroepen niet mag worden ont houden. Belasting De raad zegt dit in een gisteren vastgesteld advies aan de regering over de faciliteiten, die op het gebied van de belasting- en premieheffing met de invoering van wette lijk spaarloon gepaard zouden moeten gaan om het collectief sparen door werknemers zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Daarbij ontspon zich een langdurige discus sie met name over de vraag of er sprake zal moeten (kunnen) zijn van algehele vrijstel ling van belasting (waarvoor met name de vakbeweging pleitte) dan wel van een for faitaire belastingheffing van vijftien procent ten laste van de ondernemingen (zoals het wetsontwerp voorstelt) of ten laste van de werknemers (zoals van de werkgeverszijde werd bepleit). Deze discussie kreeg een academisch en soms heftig karakter, toen het kroonlid prof. D. B. J. Schouten zich ontpopte als een voorstander van algehele belastingvrij stelling op grond van de door hem met verve verdedigde theorie, dat de noodzaak van belastingheffing op spaarloon kleiner wordt naarmate de (geblokkeerde) besparin gen en daarmee de leenmogelijkheden van de overheid toenemen: een theorie, die door enkele andere raadsleden op enkele punten met evenveel verve werd bestreden, waarbij het kroonlid prof. C. A. van den Beid becijferde dat indien alle 4.2 miljoen werknemers aan de maximale mogelijkhe den van het wettelijk spaarloon zouden deelnemen daarmee een budgettaire last van 250 miljoen gulden gepaard zou gaan en zelfs van ongeveer 600 miljoen gulden, indien van de voorgestelde forfaitaire hef fing (een heffing vooraf) zou worden afge zien. Verdeeld Op voorstel van voorzitter drs. J. W. de Pous kwam de SER tenslotte tot de unanie me uitspraak, dat algehele belastingvrijstel ling het meest effectief is voor de bevorde ring van collectieve spaarloonregelingen (waarbij ook de overweging van prof. Schouten in de formulering werd betrok ken, maar dat de raad er begrip voor heeft, indien dit om budgettaire redenen wellicht ongewenst wordt geacht. Over het systeem van de eventuele forfaitai re belastingheffing waren de meningen ver deeld: de meerderheid (24 stemmen van vakbeweging en een deel der kroonleden) sprak zich uit voor het ten laste van de werkgevers brengen van de heffing, een minderheid (zestien stemmen van werkge vers en een ander deel der kroonleden) meende dat de heffing 'meegenomen' zou moeten worden in de normale loonbelasting. Rente blokkeren De raad was verder unaniem over onder meer de volgende punten: Het spaarloon moet volledig worden vrij gesteld van heffing van sociale verzekerings premies (zowel werkgevers- als werknemers deel): omdat het niet billijk zou zijn, indien alleen de loontrekkenden van de beoogde faciliteiten profiteren, wordt de regering in overweging gegeven af te zien van het voornemen de algemene premiespaarwet in te trekken, en deze af te stemmen op de sp aa rlo on regeling Ook de gekweekte rente zou geblokkeerd moeten worden (In het wetsontwerp wordt verplichte medeblokkering van de rente niet overwogen): Het verdient aanbeveling de verplichte blokkeringstermijn van tien jaar te verkor- in tot bijvoorbeeld vier jaar; De in het wetsontwerp voorgestelde de blokkeringsmogelijkheden zouden moeten eigen woning, premiebetaling voor levens- worden uitgebreid met: het verwerven van een eigen woning, aflossing van hypothecai re schulden voor de verwerving van een eigen woning, premiebetaling voor leven verzekeringen en het sluiten van een hu welijk; Het spaarloon element dient te worden opgenomen in het uitikeringsdaigloon (bij ziekte, arbeidsongeschiktheid en dergelijke). Er moet ernstig gestreefd worden naar meer eenvoud in en een beter op elkaar afstemmen van de werkingssfeer, de facili teiten en de voorwaarden van de verschil lende bezitsvormende maatregelen. wild Onder meer door stijging van tarieven: i d< ma^ Sent et hVan een onzer verslaggevers ij minijJTRECHT De Nederlandse Spoorwegen zijn bang voor een daling van het reizigersvervoer in 1973 N I974- De NS-leiding verwacht dat volgend jaar het aantal reizigerskilometers (dat is de afstand die i één jaar door alle reizigers gezamenlijk is afgelegd) zal dalen tot 7,75 miljard tegen 8,01 miljard in 970 en 8,11 miljard in 1971. oor 1973 is daar geen kans meer op, mzij de centrale overheid ernst (Advertentie) .eidé eidii mog waa n w agc-| onag aats v orieê i 'soi it' va e pi jn t( lt pa chosl ren :e vc roepi n al vadi is o Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kriskras-abonne ment. Kinderen 4 t/m 9 jaar half geld. En als extra plussen: half geld op de inter lokale bussen; recht op 't kopen van voordelige koppeling kaartjes voor bijna alle N S-vakantiedagtochten. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS maakt met een op het openbaar ver voer gericht beleid. Op dit punt zijn de Utrechters op langere termijn ge zien wat optimistischer. Voor 1974 wordt althans kennelijk wel met deze ernst rekening gehouden. Daarom komt het cijfer voor 1974 weer net iets boven de acht miljard (om pre cies te zijn: 8,03 miljard). 'Wij verwachten dat de verschillende overheden dan een begin zullen heb ben gemaakt met een beleid dat ge richt is op bevordering van het open baar vervoer, bijvoorbeeld door af remming van het autogebruik, door parkeerheffingen en andere prijsmaat regelen voor het particuliere vervoer, met name in de binnensteden', aldus verklaarde een woordvoerder van de NS aan het ANP. Tarieven De gegevens over het bedrijfsplan van de NS ontlenen wij aan 'De Koppe ling', het NSrpersoneelsblad van deze week. Als één van de oorzaken van de teruggang noemt de NS-leiding dé stijging van de tarieven; een stijging die op last, van de regering de laatste jaren sterker is geweest dan de gewo ne stijging van het loon- en prijspeil. Ook bij het goederenvervoer verwacht de NS een daling van de vervoersom- vang (voor dit jaar 932.000 wagonla dingen tegen een aanvankelijke prog nose van 986.000 wagonladingen). Inmiddels zijn de algemene en katho lieke bonden van vervoerspersoneel op de ketting gesprongen naar aanlei ding van berichten uit de minister raad over een verhoging in 1973 van de spoorwegtarieven met 15 tot 20 procent en een afkapping van onren dabele lijnen bi;, het streek(bus)ver- voer. De bonden zeggen dat met de voorgenomen maatregelen de werkge legenheid bij de NS en het streekver voer in ernstig gevaar wordt gebracht. kwartier-stopdienst ingevoerd. Alk maarHoorn wordt een halfuurdienst met in Alkmaar aansluiting op de treinen naar Amsterdam en Haarlem. Advertentie Extra plussen: half geld op de inter lokale bussen; recht op 't kopen van voordelige koppeling- kaartjes voor bijna alle NS-vakantiedagtochten. In juni, juli en augustus. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS Onvoldoende nte I lournalistenbond Veili aanc an een onzer verslaggevers MSTERDAM 'De rol van de Ne- zend wlandse Vereniging van Journalis- iddelj6" ls niet geheel duidelijk. Een zeker ïbrek aan organisatorische ervaring veili nd6r de leden en een sterke gericht- Euro op de eigen groep en de eigen Heleinden vormen handicaps voor t°t stand brengen van een voor ejgi Hen zo aanvaardbaar mogelijk resul- at. Matiging van de emoties en om tafel l gaan zitten met het geloof in :aars goede trouw, lijkt het eerst Jp talige.' Dit schrijft het NW in 'De IIC akbeweging' naar aanleiding van de ang van zaken rond het Limburgs 5ie 'agblad in Heerlen, dat dreigde te 'orden opgeslokt door De Telegraaf, 4 iRi,ilet NW bestrijdt de opvatting van e NVJ, dat het technisch en admini- aan ratief personeel gebrek aan solidari- ds kan worden verweten, omdat het [geve 'et meedeed aan de staking van de ournalisten van het LD. 'Dit lijkt hebb ten enenmale onjuist. In de eer- Plaats dient te worden opgemerkt, ■n at de journalisten voor hun actie enke overleg met althans de vakbond van typografen, de denKrgetnene Nederlandse Grafische jescb hebben gezocht. Daarnaast lijk lent begrip te bestaan voor het feit, aties at bonden en dat geldt dus met aroe ook voor de bij het NW aange ven ANGB, het als hun eerste taak en de werkgelegenheid te bescher men. Zij doen dat niet voor zichzelf, voor bun leden, en in overleg tot *^et dle leden.' ier it dl G- Schuijt van de NVJ, om pW< ,0mmentaar gevraagd, noemt het per- ^ent onjuist, dat de journalisten {^rleen contact zouden hebben gehad dór16* de bonden. Dat is wel gebeurd. De Koninklijke Nederlandse Vereni ging van Transportondernemingen heeft zich in gelijke geest geuit. Een woordvoerder van de Algemene Chris telijke Bond van Vervoerspersoneel heeft gezegd zich niet bij de reacties van de NBV en de KBV te kunnen aansluiten, aangezien er onvoldoende bevestiging van de berichten is te krijgen. Nog een paar punten uit het bedrijfs plan van de NS. Er komen in 1974 nieuwe voorstad-stations in Bilthoven- west, Diemen, HLlversum-Noord, Den Haag-Moerwijk, Voorburg 'tLoo, Lei- den-5 meilaan en Maarsen. In 1973 gaan stations open in Sneek-noord, Nijmegen-Dukenburg, Waddinxveen- noord, Dordrecht-zuid en Zóetermeer- west. In 1974 gaat de Intercity-trein Am sterdamVlissingen ook stoppen in Delft en de Intercity-treih Zandvoort- Maastricht in Weert. Tussen Leiden en Rotterdam wordt dan een volledige Van een verslaggever ROERMOND Om het gesprek tus sen de verschillende geledingen van het bisdom Roermond op vruchtbare wijze tot stand te brengen en om te bezien hoe het bestuur van het bis dom het best een meer definitieve vorm kan krijgen, zijn tot coördina tors benoemd pater dr. H. van der Meer sj (47), rector van de theologi sche studiehuizen der Nederlandse jezuïeten te Amsterdam, en üe Ge leense pastoor A. H. L. Meertens (58). Beiden worden gerekend tot de be houdende groep in de r.k. kerk in ons land. Pastoor Meertens behoorde tot de ondertekenaars van de advertentie, die de groep Waarheid en Leven enkele jaren geleden publiceerde en waarin ernstig bezwaar gemaakt werd tegen o.a. liturgische verwildering, eenzijdige voorlichting, prediking en catechese. Dr. Van der Meer nam namens de stichting Nederlandse priester-religieuzen deel aan het pas toraal concilie, waar hij het verplichte priestercelibaat bepleitte. Van een verslaggever DEN HAAG De centrale werkge versorganisaties zijn tegen dé invoe ring van een collectief beroepsrecht voor werknemers, die het niet eens zijn met bepaalde ingrijpende beslis singen van een ondernemingsleiding. Dit blijkt uit een ontwerp-advies dat de Sociaal-economische raad gisteren in behandeling had moeten nemen, maar dat op verzoek van werkgever svoorzitter drs. S. C. Bakkenist nu aan de orde zal komen in de septem- bervergadering of in een extra verga dering begin oktober. Drs. Bakkenist deelde mee dat de werkgeversdelegatie onvoldoende gele genheid heeft gehad het ontwerpad vies te bestuderen en met de achter ban te bespreken. Zowel de vakbewe ging als enkele kroonleden (prof. mr. N. E. B. van Esveld en prof. mr. C. H. A. Schut) to nden zich verbaasd en teleurgesteld over dit onverwachte verzoek en drongen er op aan het uitstel zoveel mogelijk te beperken. De vakbeweging vindt een spoedige invoering van een collectief beroeps recht van groot belang, omdat de huidige wetgeving daarin niet voor ziet. Het enige rechtsmiddel van een collectief karakter, dat in het huidige recht zou kunnen worden aangewend, is het enquêterecht, maar de moge lijkheden tot aanwending van dit mid del zijn beperkt tot het algemeen beleid van een ondernemer en strek ken zich niet uit tot bepaalde afzon derlijke beslissingen. Van een verslaggever DIDAM —De 33-jarige H. T. de W. uit Didam is door de politie in zijn woonplaats gearresteerd omdat hij 35 Nigerianen voor in totaal ruim 65 duizend gulden zou hebben opgelicht. De man verkocht tegen contante beta ling auto's aan Nigerianen die naar Nederland kwamen met de toezegging dat deze naar Nigeria verscheept zou den worden. In negen van de tien gevallen was dat niet gebeurd maar was de auto vele malen doorverkocht aan andere goedgelovige Nigerianen, diee r ook contant voor moesten beta len. UTRECHT De drie organisaties van werkende jongeren (katholieke werkende jongeren, NW-jongerencon tact en CNV-werkende jeugd) houden een enquête onder de leden van de Tweede Kamer. Ze willen zwart op wit weten welke Kamerleden akkoord gaan met de door premier Biesheuvel voorgestelde wijziging van het regeer akkoord. Daarbij gaat het met name om de regeringsplannen om de invoe ring van de tweede dag gedeeltelijk onderwijs voor 15-jarige werkende jongeren uit te stellen van 1973 tot 1974. Bij hun brief met antwoordformulier hebben de organisaties van werkende jongeren een enveloppe met postzegel voor retourzending gevoegd. In de begeleidende brief herinneren de wer kende jongeren aan de gedane toezeg gingen, 'plotseling zijn alle beloften zeepbellen. Alle mooie woorden zijn kletspraat geweest', aldus de brief. LEEUWARDEN Het Frysk Orkest gaat in zijn nieuwe seizoen alweer verder vooruitlopen op zaken die nog steeds punt van discus sie zijn in de Commissie Orkestenbestel, en waaraan ook door vele andere organisaties middels rapporten en adviezen ter verbetering van het Nederlandse orkestwezen wordt gesleuteld. Van een correspondent ROERMOND Het kathedraal-kapit tel van het bisdom Roermond heeft gis teren in een vergadering met de ka ders en hoofden van diensten van het bisdom verklaard, dat het iedere hoop op een verzoening tussen bisschop Gij- sen en de kaders van het bisdom heeft opgegeven. Het kapittel ziet geen enkele kans op een bemiddelende taak, aangezien de bisschop in een gesprek op maandag 'zijn oude visie weer eens scherp for muleerde'. Een gesprek op de vrijdag daarvoor had bij het kapittel nog ver wachtingen gewekt, omdat de bisschop zich 'op sommige essentiële punten to lerant opstelde'. Later zei de bisschop dat de heren hem totaal verkeerd had den begrepen, aldus een verklaring van het kapittel. ALKMAAR Tot 12 september in het Stedelijk Museum van Alkmaar: Pieter Bruegel gezien door de foto graaf Max Seidel. Geen beschouwing over de fotografische kwaliteiten van het getoonde, wel het afvragen waar om Bruegel's naam toch altijd zo nadrukkelijk verbonden is met ker missen, boerenbruiloften en zwelgpar tijen. Een uitbundige menigte (te) veel drinkend, (te) veel etend, sprin gend en hossend, dat is immers Brue- geliaans? Onderwerpen overigens, die in het werk van deze grote kunstenaar verre in de minderheid zijn. Bruegel liet alle terreinen des levens door zijn werken, door zijn visioenen, de revue passeren. 'Oog en oor is hij geweest, geopend op een wereld in wording, waar hij elk teken n speurde en elke diepere betekenis van zag'. En Breugel leefde in een genadeloze tijd. Tijdens zijn leven verwoestte Karei V Rome werden ketters met de dood bedreigd, stichtte Ignatius van Loyola de "Compagnie van Christus', voerde Calvijn de hervorming in te Genève werd de Inquisitie meermalen verhevigd, werden vele vergaderingen en preken verboden, was er pest en hongersnood in Brussel, richtte Alva de Bloedraad op, werden Egmont en Hoorne en vele andere terechtgesteld. Dat alles komt ook in zijn werk tot uiting. Zijn 'Triomf van de Dood' is een tafereel, dat vol schrijnende, schreeuwende wreedheid is: 'Dulle Griet' is als een gruwzame nachtmer rie. Legers, die sporen van verderf achterlaten marcheren over zijn schil derijen; en ook op vele andere pane len van zijn hand vindt men mon sters, gedrochten, kreupelen, blinden en andere ongelukkigen, vaak wordt men getroffen door de nog net zicht bare contouren van een galg. Max Seidel zag het allemaal en laat het zien. Nu in Alkmaar. Het Frysk Orkest, gaat experimente ren vanuit de gedachte van een regio naal muziekcentrum met aanbiedin gen van muziek in allerlei vormen. Een van de meest afwijkende vormen van gebruik van het symfonie-orkest heeft het Frysk Orkest genoemd 'Hemdsmouwconcerten'. Hemsmou- wen, zo zegt het bestuur van het orkest, suggereren iets waaraan ge werkt wordt, iets dat onderweg is naar zijn uiteindelijke gestalte. In die zin zijn de hemdsmouwconcerten opge zet waarvan de eerste op 1 november in de Beurs te Leeuwarden zal plaats vinden. Het karakter van dergelijke concerten wordt bepaald door een aantal uitgangspunten zoals: bepaalde maatschappelijke problemen kunnen in een klanbeeld worden belicht d t door eigen mensen wordt gemaakt; componisten komen hun eigen werk inleiden of toelichten; nieuwe werken kunnen tijdens het concert worden gerepeteerd waarna aan het publiek wordt gevraagd of men vindt dat ermee moet worden doorgegaan (zo dat het op een volgend concert kant en klaar kan worden uitgevoerd) of dat men er maar mee moet ophouden; composities van orkestmusici kunnen worden uitgevoerd en discussie 'tiet het publiek is te allen tijde mogelijk. Voorts zullen kleine ensembles uit liet rkest in orkesttijd werken, en als exponenten van het Frysk Orkest op treden. Verder zijn er concerten met een sociaal karakter, speciaal bedoeld voor maatschappelijke groeperingen, die weinig met symfonische muziek in aanraking komen, zoals bejaarden en inwoners van verpleegtehuizen, vak- boniden, bedrijven enzovoorts. Dan zijn er in totaal in Friesland 35 gewone abonnementsconcerten gepland in de plaatsen van Leeuwarden, Sneek. Drachten, Heerenveen en Oos- terwolde. Daaraan worden nog toege voegd promenadeconcerten met pro gramma's voor liefhebbers van operet te en balletmuziek. Tenslotte verzorgt het Frysk Orkest nog speciale produc ties; in h?t afgelopen seizoen betrof dat OrffV Carmina Burana dat in een bijzondere speelsituatie werd uitge voerd; nu wordt gedacht aan de Five Tudor Portraits van Ralph Vaughan Voorgedragen door groep D'66-ers Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Hans Gruijters, één van de oprichters van D'66, is bereid lid te worden van de Tweede Kamer. Bij voorgaande gelegen heden heeft de heer Gruijters het steeds laten afweten; hij liet zich althans zeer laag op de kandidatenlijst plaatsen. Bij de statenverkiezingen in 1970 leid de Gruijters de Noordhollandse lijst van D'66, maar langer dan een blauwe maandag hield hij het in de staten niet uit Een groep leden van D'66 heeft Gruij ters bij de verkiezingscommissie van D'66 voorgedragen als kandidaat. Zij argumenteren dat Gruijters van het begin van D'66 af een belangrijke bijdrage heeft geleverd bij de vor ming en verdediging van de politieke denkbeelden van D'66; zij wijzen op zijn werk in de zgn. commissie-Mans- holt (die aan de drie samenwerkende linkse partijen rapport uitbracht over de voornaamste knelpunten in de maatschappelijke ontwikkeling) en in de commissie-Cals/Donner (ter herzie ning van grond- en kieswet). 'Nu opnieuw duidelijk is gebleken hoezeer het huidige systeem van rege ringsvorming faalt, komen de hervor mingsplannen, waarmee onze partij In 1966 voor het voetlicht trad, duidelij ker dan ooit tot hun recht. De kandi datuur van een deskundig pleitbezor ger als Gruijters is daarom van het hoogste belang,' aldus de brief van de groep D'66-ers aan de verkiezingscom missie. De brief is o.a. ondertekend door prof. Peter Baehr uit Amsterdam, prof. L. J. Brinkhorst uit Groningen, mr. H. J. van Lookeren Campagne uit Oegstgeest, het Amsterdamse raadslid A. Martini, Aad Nuis uit Winterswijk, het Hilversumse raadslid Gijs Stap- pershoef, de tv-regisseur Leen Timp uit Blaricum, de journalisten J. II. Sam- piemon uit Maassluis en mr. J. J. Vis uit Rijswijk en de Utrechtse wethou der mr. H. J. Zeevalking. Bart van Beinura, een van de dirigen ten die het volgend seizoen het Frysk Orkest zal leiden. Williams die zich ook goed lenen voor een ruimtelijke uitvoering. Het seizoen 1972-73 belooft in elk geval voor het Frysk Orkest en voor de provincie Friesland 'n interessant sei zoen te worden, onder leiding van een aantal jonge dirigenten als Libor Pe- sek, Bart van Beinum, Peter Erös, Frits Kox, Hans Kornac en Yoaf Tal- Glas in Den Haag DEN HAAG Bijzondere tentoon stelling in het Haags Gemeentemu seum lot 1 oktober: 'Glas - Empire en Biedermeier 1800-1850.' Bijzonder om dat glas uit de eerste helft der löe eeuw in Nederland nog maar weinig bekendheid geniet en niet of nauwe lijks voorkomt in particuliere of openbare verzamelingen. Ons land had in die tijd geen eigen glasindustrie en de invoer bleef voor namelijk beperkt tot geslepen kristal voor tafelgebruik en hoogstens enig opalineglas. In andere landen, met name in Bohemen, Frankrijk en En geland is in die periode een grote verscheidenheid aan glas gemaakt, dat door zijn verfijnde decoratie graveren, slijpen, ichilderen in transparante kleuren en vergulden tot het. beste hoort, dat de Empire- en Biedermeier tijd heeft voortgebracht op het gebied van de kunstnijverheid. Ook zocht men, in de geest der begin nende industrialisatie, naar nieuwe technische mogelijkheden bij de fabri cage en versiering. Deze tentoonstel ling. die vanaf 26 augustus te bezich tigen is, zal een goede indruk geven- van dit glas aan de hand van voor beelden van kunstenaars als Mildner, Kothgasser cn Bimann, terwijl er ook vorbeeolden te zien zijn van Hyalith, Lythalin en andere nieuwe sorten glas. De expositie is gratis toegankelijk. Premières DEN KAAG Het Hot (Haags Ont- moetings-Theater) biedt op 7 septem ber de eerste voorstelling door de Haagse Comedie van 'Palacih' van Alan Bums en Charles Marowitz, be werkt door Peter Hoeksema en onder regie van Kees Coloen. Palacih, de 21 jarige Tsjechische stu dent, die ziahzelf verhandde, is voor de auteurs het symbool van onver schilligheid voor alles om ons heen, behalve voor eigen leven en interesse- n, Op 10 september brengt het Kinder theater 'Pssstt' van Herman Frank in het HOT het stuk 'Piccolo en de miljeunèr over Piccolo, die ziek is van al het lawaai om zich heen en die gewoon een beetje stilte en rust wil, maar niet weet waar hij dat kan vinden. Romains overleden PARIJS Donderdag is de bekende Franse auteur Jules Romains te Pa rijs overleden. Aan zijn dood is pas na de begrafenis bekendheid gegeven. Jules Romains is 87 jaar geworden. Zijn waren naam was Louis Farigou- le. Van zijn vele werken zijn vooral 'Les Copains' en 'Les hommes de bonne volonté' Hij heeft ook toneel stukken geschreven. Romeins was sinds '46 lid van de Académie frangaise.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9