Sadat gaat ook VS om steun verzoeken Plan van Oufkir viel in duigen 'Kissingers reizen zijn verkiezingsstunt' Hoesak: Praag straf overtreders van wet Londen belast commissie met opvang van Aziaten Nieuwe politieke koers van Egyptische president Weer drie doden in Noord-Ierland Vietnambetoger kaapt vliegtuig Moordenaars van Joegoslavische ambassadeur in Zweden ontsnapt Meer apartheid in Rhodesië in voorbereiding Arabieren bedrogen Britse meisjes Politieke crisis in Nepal verhevigd Beperking goedkope invoer van textiel? Rusland belast emigrerende joden zeer zwaar Amnesty hekelt de executies in Perziè TROL W/KWARTET ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1972 BUITENLAND T7/ BELFAST (AP, Reuter, UPI) In Noord-Ierland zijn gisteren weer twee Britse soldaten en een burger gedood. De twee soldaten kwamen om het leven nadat sluipschutters het vuur op hen hadden geopend. De burger werd ge dood door onbekende moordenaars toen hij zijn voordeur opendeed nadat er bij hem was gebeld. Later op de dag ontplofte in Belfast een bom, waardoor twee andere Britse militairen ernstig werden gewond. Eén van hen raakte beide benen kwijt, de andere één been. RABAT (UPI, Reuter, AP) Snel en bewogen sprekend heeft Marokkaanse minister van binnenlandse zaken, Mohammed Behin het scenario gereconstrueerd van de revolte van een aantal luc macht-piloten. De man achter de schermen was generaal Oufkir, in hoge achting stond bij koning Hassan H. CAIRO, JERUZALEM (UPI, Reuter, AP) President Anwar Sadat van Egypte schijnt een nieuwe politieke koers te zijn ingeslagen, nu hij aangekondigd heeft een campagne te zullen lanceren in de gehele wereld, met inbegrip van de Verenigde Staten, voor politieke en materiële steun. De presi dent heeft dit aangekondigd in een geheime zitting van het parlement, zo hebben parlementsleden onthuld. De president onthulde tevens dat alle Russische marine-eenheden behalve twee schepen die in reparatie zijn zich hebben teruggetrokken uit de Egyptische havens. Al eerder waren de naar schatting 15.000 Russische militaire adviseurs naar huis terugge keerd. Volgens parlementsleden heeft Sadat laten doorschemeren dat hij een scherp antwoord voorbereidt op een brief, die hij onlangs heeft ontvangen van de Russische partijleider Leonid Breznjew. Sadat verklaarde dat de Russische brief geen positieve elementen bevat te en hij meende dat Breznjew nog steeds dacht in de mentaliteit van voor 8 juli de dag waarop Sadat de Russen wegstuurde. Breznjew had geen conclusies getrokken uit deze actie, verklaarde Sadat. De Egyptische president merkte op dat Egypte moest opereren onder een feitelijk wapen embargo, omdat de Russen weiger den offensieve wapens te leveren. Daarom kondigde Sadat dan ook aan na september een campagne te zullen voeren in de gehele wereld, waarbij hij bij de Russen, de Amerikanen en Europeanen op hulp zal aandrin gen. Dat Sadat zich ook tot de Vere nigde Staten wil wenden, schijnt een scherpe ommekeer te betekenen in zijn politiek, sinds Egypte bijna al zijn contacten met Washington heeft afgebroken. (Sadats redevoering valt samen met een bericht uit Londen, volgens welk een Europees initiatief met deelneming van Engeland en Frankrijk 'in actieve overweging' is. Diplomaten verklaarden dat Egypte bij Europese regeringen zijn voelho rens had uitgestoken en klaarblijke lijk voor een Europees initiatief zou zijn.) Sadat vertelde verder dat hij na zijn terugkeer uit Rusland Khadaffi van Libye had verteld dat de Russen hem niet de wapens wilden geven, die hij wilde. Khadaffi zei toen dat hij bereid was hem al het geld te geven dat hij nodig had en stelde een fusie tussen hun twee landen voor. Sadat gaf de indruk dat de Russen een dergelijke fusie niet leuk vonden. Top-akkoord Egypte's welingelichte commentator, Hassanein Heikal. heeft gisteren ge schreven dat Rusland en Amerika tot overeenstemming waren gekomen een confrontatie tussen deze grote mo gendheden over het Midden-Oosten te voorkomen. Het gevolg hiervan was dat de Russische adviseurs in Egypte overbodig waren, aldus Heikal. 'De aanwezigheid van de Russische mili tairen was als een kanon zonder mu nitie.' De uitwijzing van de Russen uit Egypte heeft het Kremlin ernstig aan het denken gezet, zo schreef de commentator. De Russische leiders zouden nauwkeu rig Egyptes besluit aan het bestude ren zijn om een antwoord hierop te vinden. Ze zouden graag willen dat het gebeurde tussen Cairo en Moskou blijft en dat het niet de Russische betrekkingen met andere landen als Syrië en Irak aantast. De Sowjet- leiders vragen zich af wat de werkelij ke aanleiding is tot de uitwijzing van hun militairen, want zij willen graag de huidige crisis beëindigen en Rus- lands hoge politieke, economische en strategische investeringen in Egypte beschermen. Voorstel Dajan De Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan heeft inmiddels aangebo den te onderhandelen over een inte rim-regeling met Egypte, waarbij over de door Israël bezette Sinai-woestijn een nieuwe bestandslijn zou moeten worden getrokken. De generaal gaf niet aan hoe die lijn precies zou moeten lopen, maar hij meende dat een dergelijke oplossing te prefereren was boven de huidige impasse. Dajan, die een beheerst beleid voert na de terugtrekking van de Russische militaire adviseurs uit Egypte, is van oordeel dat een demarcatielinie over de Sinai, tijdelijk of blijvend, de bevolkte gebieden van de twee landen een 'maximale veiligheid' zal verschaf fen. Hij stelde voor dat de linie, halverwege het schiereiland moet lo pen van noord naar zuid. Israël zou dan zijn posities aan de oostelijke oever van het Suezkanaal moeten opge ven. VANCOUVER (Reuter, UPI) Een niet geïdentificeerde man heeft giste ren een Boeing 727 van de Amerikaan se luchtvaartmaatschappij United Air lines gedwongen naar Vancouver te vliegen. De man bedreigde de beman ning in Reno, in de staat Nevada, met een karabijn, liet alle pasagiers uit stappen en zei dat het toestel, dat naar San Francisco zou gaan, naar Canada moest vertrekken. In Vancouver in Canada eiste de man dat een radiostation in deze stad een boodschap moest voorlezen waarin stond dat 'hij deel uitmaakt van een georganiseerde poging de vliegtuigen van de United Airlines te vernietigen totdat de oorlog in Vietnam is beëin digd en dat het losgeld (2 miljoen dol lar) moet worden geschonken aan in valide kinderen in Vietnam'. Canadese autoriteiten lieten de kaper weten niet over zoveel Amerikaanse valuta te beschikken. Na het innemen van brandstof en het aannemen van een deel van het losgeld, gaf de kaper opdracht naar Seattle in de VS te vliegen. Senator McGovern: I^ACINE, SAIGON (AP, Reuter, UPI) Democratisch presidents kandidaat George McGovern heeft in een felle aanval op Nixon de beschuldiging van de hand gewezen dat hij de president hindert bij diens pogingen een Vietnamregeling te treffen. In een gesprek met de pers in Racine (Wisconsin) heeft McGovern Nixon ervan beschuldigd de Vietnam-onder- hindelingen te gebruiken voor zijn KUMLA (AP, Reuter, UPI) Uit de zwaarbewaakte gevangenis van Kumla in Zweden zijn vijftien gevangenen ontsnapt, onder wie de twee Joegoslaven die vorig jaar de ambassadeur van Belgra do, Wladimir Rolowits, hebben vermoord. De 21-jarige Miro Baresits en de 23- jarige Anjelko Brajkowits waren tot levenslang veroordeeld. Zij waren le den van de Kroatische Oestasji-bewe- ging, een rechts-extremistische groep die tijdens de Tweede Wereldoorlog met de Duitsers heulde en die een zelfstandig Kroatië nastreeft. De Oes- taji's opereren thans in het buiten land actie tegen de regering Tito. De Zweedse politie heeft een omvang rijke klopjacht ingezet naar de ont snapte gedetineerden. 'Het is als het zoeken naar een speld in een hooiberg', aldus een Zweedse zegsman. Het is een raadsel hoe de gevangenen zijn kunnen wegkomen, zo is meegedeeld. Volgens de politie zijn de gevangenen mogelijk van buitenaf geholpen. Al eer der hebben 'internationale benden' po gingen gedaan gevangenen, van wie een deel wegens drug-smokkel vastzat, te bevrijden. In Belgrado heeft de ontsnapping van de twee Oestasji's verbittering gewekt, zo heeft het persbureau Tanjoeg ge meld. Joegoslavië heeft eerder protes ten ingediend bij de Oostenrijkse en Australische regering omdat Joegosla vische emigranten daar als leden van de Oestanji anti-Joegoslavische activi teiten zouden ontplooiien. SALISBURY (UPI) In Rhodesië worden nieuwe maatregelen voorbe- teid voor een verdere invoering van de rassenscheiding. Zo is vernomen uit kringen van de regeringspartij, het Rhodesische Front. Er zouden voorzieningen worden getroffen om de rassenscheiding in te voeren in openbare parken, zwembaden, biosco pen. bussen en toiletten. Een commissie uit de partij heeft een vertrouwelijk document opgesteld waarin staat dat de rassen weliswaar van elkaar afhankelijk zijn, maar dat er 'onderlinge verschillen zijn die er kend en gerespecteerd moeten wor den. De partij ziet in dat de leden van elke raciale groep hun eigen identiteit willen bewaren'. De voorstellen worden volgende maand op het partijcongres van het Rhodesische Front besproken, waar ze volgens één van de zegslieden waar schijnlijk ongewijzigd zullen worden aangenomen. De voorstellen voorzien ook in invoe ring van de apartheid op scholen, in overheidsgebouwen en overheidsin stellingen en in het uitoefenen van controle op 'niet noodzakelijke aanwe zigheid van Afrikanen in blanke ge bieden'. herverkiezing. Nixon gaat door met zijn beleid 'president Thieu en zijn corrupte militaire regime in Saigon' in het zadel te houden, aldus McGo vern. De senator gaf hiermee commentaar op de beschuldiging van het Witte Huis dat de contacten van McGoverns medewerker Pierre Salinger met Noordvietnamezen in Parijs Nixons vredespogingen In gevaar zouden kun nen brengen. Volgens McGovern zijn de bezoeken, die Nixons adviseur Kissinger aan Saigon brengt veel schadelijker voor eventuele vredeskansen dan zijn con tacten met Hanoi. 'De president heeft zijn belangrijkste beleidsspecialist aan de vooravond van de Republi keinse Conventie op een met zeer veel publiciteit omgeven wereldtrip gestuurd,' aldus McGovern. Deze rei zen 'hinderen rustige, serieuze en pro fessionele onderhandelingen veel meer dan al het mogelijke andere,' aldus de senator. 'De heer Nixon heeft de heer Kissinger en de Ameri kaanse publieke opinie gemanipuleerd zodat het lijkt alsof er wordt onder handeld,' zo vervolgde hij. Minister van defensie Meivin Laird heeft bekendgemaakt dat president Nixon op of rond 28 augustus nadere mededelingen zal doen over verdere Amerikaanse troepenverminderingen in Zuid-Vietnam. Tegen 1 september zou volgens het programma het aantal militairen zijn teruggebracht tot 39.000 man. Verwacht wordt dat Nixon zal vertellen dat nog eens 15.000 man Vietnam zullen verlaten. Adviseur Henry Kissinger is gisteren in Tokio aangekomen voor overleg met de Japanse regering. Hij kwam uit Saigon waar hij twee dagen over leg heeft gevoerd met president Thieu. Nixons adviseur blijft ook van daag in Japan, waarna hij naar Was hington zal vertrekken om Nixon ver slag uit te brengen van zijn bespre kingen in Saigon. Over de inhoud en resultaten van de besprekingen wordt zowel in Saigon als Washington het diepste stilzwijgen bewaard. Amerikaanse vliegtuigen hebben ook gisteren weer zware 'uchta an vallen gedaan op doelen in Noord-Vietnam. Donderdagavond en gisteren zijn in totaal meer dan 370 acties onderno men. Radio Hanoi heeft gisteren bekendge maakt dat Amerikaanse bommenwer pers deze week dijken en waterwer ken in de Noord Vietnamese provincie Ha Tinh ernstig hebben beschadigd. 'Op 15 en 16 augustus zijn opnieuw dijken en waterwerken in Ha 'x.nh gebombardeerd. Bommen verwoestten een deel van de dijk in Xoean Thau, in het district Nghe Xoean. In de dijk werd een gat van bijna 5000 vierkante meter geslagen. Op 16 augustus heb ben vier straalbommenwerpers tiental len bommen laten vallen op de slui zen van Troeng Loeong, het grootste hydraulische complex van Ha Tinh,' aldus radio Hanoi. Bij een raketbeschieting van de reus achtige Amerikaans-Zuidvietnamese luchtmachtbasis van Danang in Zuid- Vietnam zijn gisteren veertien Vietna mese burgers en een Amerikaanse soldaat gedood, zo is uit Saigon verno men. DUSSELDORF (DPA) Het West- duitse vakverbond (DGB) heeft giste ren in Dtlsseldorf scherp geprotes teerd tegen het plan van het ministe rie van verkeer in Bonn om 2500 vaten met zeer giftige cyaan-afvakouten in de Atlantische Oceaan tot zinken te brengen. De twee Britse meisjes Audrey Wal ton (rechts) en Ruth Watkin (links)1, hier gefotografeerd in een politie auto, hebben gisteren de Italiaanse kranten verteld hoe zij buiten hun medeweten gebruikt werden door twee Arabieren om een bom aan boord van een El-Al-vliegtuig te bren gen. Zij vertelden dat zij tijdens hun vakantie in Rome kennis hadden ge maakt met twee 'heel aardige Arabi sche jongens'. Zij brachten vijftien dagen met hen door in de Italiaanse hoofdstad, werden uit dineren geno men in de beste restaurants, rondge reden in taxi's en uit genomen naar nachtclubs. Tenslotte hadden de twee Arabieren, die zich voordeden als Perzen, nooit over politiek maar wel veel over lief de spraken, voorgesteld eens een kijje te nemen in Tel Aviv. Dat viel in goede aarde en de twee meisjes na men graag de vliegtickets aan, die hun gastheren hen aanboden. De meisjes zouden vooruitreizen en hun vrienden zouden twee dagen later ko men. Als voorlopig afscheidscadeau kregen ze een platenspeler, waarin een bom was verstopt Als de douane naar de herkomst zou vragen, moes ten ze zeggen dat ze hem in Engeland KATMANDOE (AP, Reuter) De politieke crisis in de Himalaja-staat Nepal is verhevigd door de schorsing van 12 Nepalese parlementsleden. De ze maatregel kwam na een rumoerige vergadering in het parlement, waarbij de politie werd binnengeroepen om dat leden van de oppositie protesteer den tegen het besluit van de voorzit ter de vergadering te beëindigen. Partijgenoten van het oppositielid Angdandi Sjerpa, hebben gisteren ver klaard dat Sjerpa door politieagenten is geslagen en met ernstige verwondin gen naar het ziekenhuis gebracht Het rumoer in het parlement ont stond naar aanleiding van de recente arrestatie van vier parlementsleden op basis van de nieuwe wet op de nationale veiligheid. De laatste weken is in Nepal het verzet gegroeid tegen het bewind van premier Kirti Nidhi Bista. De premier is voor zijn beleid alleen verantwoording schuldig aan de koning en niet aan het parlement Nepalese studenten zijn al twee we ken in staking voor politieke en uni versitaire hervormingen. gekocht hadden. De platenspeler werd echter, verpakt in een kartonnen doos, naar de baga geruimte van het toestel gebracht. Was de platenspeler in de passagiers ruimte ontploft, dan zouden de gevol gen fataal geweest zijn. Nu haalde de explosie niet veel uit en kon het toestel veilig terugkeren in Rome. Benhima zei dat de aanslag op de koning slechts een 'afzonderlijk inci dent' was. Er waren geen vreemde landen bij betrokken, zo verklaarde hij en hij zag geen enkele reden, waarom deze aanslag tot wijzigingen zou leiden in de manier, waarop de koning regeert. De aanslag op de koning zou nooit hebben plaats gevon den, als er geen bevelen van hoger hand waren geweest. 'De rest van het leger is trouw aan de koning', ver klaarde de minister, die eraan toe voegde dat geen enkele andere basis dan die te Kenitra zich bij hen heeft aangesloten. In Kenitra werd gisteren een derde deel van de luchtmacht ruim duizend man gearresteerd. Benhima vertelde dat toen de beschie ting op het koninklijke vliegtuig door drie escorterende straaljagers had plaatsgevonden, Oufkir tien minuten voor de landing het gezelschap ver liet, dat de koning stond op te wach ten, om met de verkeerstoren van het vliegveld te bellen. Later bleek, dat Oufkir had gesproken met een lucht machtofficier. Toen de koning, na de behouden landing, uit het vliegtuig gestapt was, vroeg hij onmiddellijk naar Oufkir, die belast was met de veiligheid van de koning. Oufkir was echter nergens te vinden. Een uur later werd Oufkir gezien op het ministerie van binnenlandse za ken en werd aangenomen, dat de generaal druk doende was met veilig heidsmaatregelen. Toen het bericht binnenkwam, dat één van de piloten zonder brandstof was komen te zitten, uit zijn toestel was gesprongen en was gegrepen door de politie, vertrok Oufkir haastig naar het zomerpaleis Skhirat, waar de koning overlegde met zijn naaste medewerkers. De ar restatie van de vlieger door de'poli tie, plaatste Oufkir in eeji moeilijke situatie. De politie ressorteert niet der de generaal, maar wel het lege Later, zo zei Benhima, kwam er richt uit Gibraltar, dat de ondera mandant van de basis Kenitra daar een helikopter was aangekomen. D had zijn naam opgegeven aan de gelsen en zei: Ik maak deel uit een groep uit Kenitra en volg orders van een groot generaal. dens zijn ondervraging werd hem vraagd de naam van die generaal geven en hij antwoordde: Zijn na begint met een O. Later gaf hij volledige naam van Oufkir. Oufkir kwam op het zomerpaleis i en ontmoette in een salon genei Abdallah en kolonel Dlimi. Hij wi persé weten of de gearresteerde pi) met de koning had gesproken of n De twee officieren antwoordden ze hem daar geen inlichtingen o mochten geven. Oufkir begreep t dat hij onder verdenking stond, weet wat mij te wachten staat', Oufkir daarop en haalde zijn revol tevoorschijn. De twee aanwezigen p beerden hem tegen te houden, m in de worsteling trof hij zichzelf d maal. De eerste kogel drong zijn bi binnen, de tweede miste en de de was fataal. Op de vraag waarom Oufkir de n ring omver wilde werpen, hief Be: ma zijn armen op en zei: 'Ik weet nog steeds niet Ik dacht dat hij groot patriot was en een groot mi ter.' Vooral na de vorige moord; slag op de koning, toen 1.000 mil: ren het zomerpaleis van de koi binnen vielen en 97 mensen doodi genoot Oufkir het volledige verti wen van de koning. Minister Benh vermoedt dat Oufkir ook de h heeft gehad in die aanslag. 'Er de vele geruchten de ronde', zei Bei ma. 'We moeten aannemen dat waar zijn.' 'Geen politieke processen' PRAAG (Reuter, UPI, AP) De Tsjechoslowaakse partijleii Goestaw Hoesak heeft ontkend dat in zijn land politieke proces: zijn gevoerd zoals in de vijftiger jaren. Dankzij een foto van hun verraderlij ke vrienden, genomen door de meisjes op het strand, weet de politie het signalement van de Arabieren. Maar voor de meisjes is het een diepe teleurstelling: aWij hadden hen onze liefde gegeven. En wat kregen we ervoor terug? We hadden wel dood kunnen zijn.' zei Ruth. In een interview in het partij dagblad Roede Prawo zei Hoesak: 'Wij worden er thans van beschuldigd dat wij terugkeren naar de jaren van 1950, naar de politieke processen. Deze be weringen worden gedaan door diege nen, die er niet in geslaagd zijn hun contra-revolutionaire plannen te ver wezenlijken. Onze partij en onze wer kers hebben dergelijke informatie openlijk veroordeeld en het ontkend. ,Er vinden geen show-processen en illegale politieke processen plaats, waarover de anti-communistische pro paganda sprookjes verspreidt en ze worden evenmin voorbereid.' Hoesak gaf te kennen dat de 46 Tsjechoslowaken, die in de afgelopen tijd wegens 'ondermijnende activitei ten' zijn gevonnist de wet hebben overtreden. 'Wij staan op nauwgezette naleving van de socialistische wetten door de burgers "an ons land en ook door de socialistische staat. Het is dan ook geen wonder dat de principiële stappen die zijn ondernomen tegen mensen die een vijandige weg jegens de socialistische orde hebben ingesla gen onze tegenstanders weinig plezie ren.' In het interview deed Hoesak op nieuw een felle aanval op het bewind van zijn voorganger, Alexander Doebt- LONDEN, KAMPALA (AP, Reuter, UPI) De Britse regering zal een speciale commissie belasten met de hervestiging in Engeland van de tienduizenden Aziaten die uiterlijk 5 november Oeganda uit moe ten. Dit heeft Robert Carr, de Britse mi nister van binnenlandse zaken, meege deeld. Carr is door premier Edward Heath speciaal belast met de opvang van de verwachte stroom Aziaten uit Oeganda. Op een persconferentie heeft Carr meegedeeld dat Londen met andere landen van het Gemenebest besprekin gen voert om te verzekeren dat de Aziaten die naar een ander land willen daartoe in de gelegenheid worden ge steld. Uit diplomatieke bronnen in Oeganda is vernomen dat tussen de 10.000 en 15.000 Oegandese Aziaten zich vermoe delijk in India zullen vestigen en niet in Engeland. Veel Britse Aziaten, on der wie oudere mensen die niet in En geland opnieuw willen beginnen en personen met bezittingen in India, heb ben een visum gevraagd voor India, zo is gemeld. Tot de tienduizenden Aziaten die Oeganda moeten verlaten behoren nu ook ongeveer 5000 artsen, tandartsen, leraren, onderwijzers, advokaten, bank en verzekeringsfunctionarissen, techni ci en eigenaren van landbouwonderne mingen. President Amin had deze groep specialisten aanvankelijk verlof gegeven te blijven. Maar eerder deze week besloot hij ook deze groep uit te wijzen. VLUCHTELINGEN Bovendien heeft Amin aangekondigd dat ook de buitenlandse vluchtelingen in Oeganda naar huis worden gestuurd. In Oeganda wonen ongeveer 100.000 vluchtelingen uit Rwanda en 80.000 uit Zuid-Soedan. LONDEN De Britse kledingindus trie steunt een voorstel een internati onale conferentie te beleggen over de mogelijkheid de textielinvoer uit lan den met lage produktie- en arbeids kosten (zoals Oost-Europa en het Ver re Oosten) te reguleren. Harry Real- Brook, een vooraanstaand overhem denfabrikant in Engeland, zal dit voorstel donderdag voorleggen aan een internationale bijeenkomst van deskundigen op het gebied van heren mode in Keulen. Tijdens vergaderingen van de Britse kledingindustrie is de laatste tijd met nadruk gewezen op de noodzaak maat regelen te treffen ter beperking van de stroom goedkope textielprodukten naar Engeland, West-Europa en de VS. Men klaagt erover dat lage pro duktie- en arbeidskosten, en in som mige gevallen ook overheidssubsidies, buitenlandse textielproducenten een oneerlijk concurrentievoordeel ver schaffen in vergelijking met Westerse producenten. Deze klachten zijn in het bijzonder gericht op Hongkong, Japan, India, Pakistan, Roemenië, Zuid-Slavië en Polen. MOSKOU, WASHINGTON (Reuter) Russische autoritei ten hebben tegenover Westerse bronnen in Moskou toegegeven, dat Joodse academici, die naar Israël willen emigreren, nieuwe belastingen moeten betalen. De laagste daarvan zou duizend roebel bedragen ("meer dan vierduizend gulden) voor ie mand, die gedurende één jaar dc avondschool heeft bezocht. Onderwijzers zouden 4.500 roe bel (meer dan 18 duizend gul den)'moeten betalen en afgestu deerde academici twaalfduizend roebel (ongeveer vijftigduizend gulden). Voor professoren loopt het te betalen bedrag op tot ongeveer 80.000 gulden. De nieuwe belastingen komen op de reeds bestaande heffingen voor aanstaande emigranten naar Israël. Ongeveer twee jaar geleden besloten de Sowjet-au- toriteiten om Joden, die naar Israël willen gaan, 900 roebel te laten betalen. De bedoeling van de nieuwe maatregel is voigens de Sowjet- autoriteiten om de Joden, die de Sowjet-Unie verlaten, aan de arbeidende klasse hun studie terug te laten betalen, aange zien die uiteindelijk hun studie heeft bekostigd. Maar volgens Joodse kringen in Moskou leiden de nieuwe hef fingen ertoe, dat de emigratie van Sowjet-Joden in de toe komst drastisch wordt tegenge houden, omdat de nieuwe belas tingen eenvoudig niet op te brengen rijn. sek. Hoesak beschuldigde de leió van 1968 ervan 'de wettelijke m( lijkheden te hebben verschaft, w; door contra-revolutionairen, van vele reeds zijn veroordeeld als aj ten van de imperialistische spion; zich aan het hoofd konden plaal van de strijd om de vernietiging het politieke systeem'. Hoesak mei op dat de in 1968 populaire theori van 'democratisch socialisme' en 's alisme met een menselijk gezicht' i se theorieën zijn en onvolledige gramma's bieden die gericht zijn gen de socialistische staat en de dende rol van de communistische tij. MANIFEST twintig vooraanstaande Tsjechc waakse ballingen hebben gisteren een manifest het onmiddellijke trek geëist van alle Russische troe uit Tsjechoslowakije. De ballingen sen voorts stopzetting van de poli ke processen en vrijlating van politieke gevangenen in hun vai land. Het manifest met deze inhoud is der meer ondertekend door de vi malige vice-premier Ota Sik, de voorzitter van de schrijversbond E ard Goldstücker, het vroegere ho van de televisie Jiri Pelikan en L< wik Vesely, die hoofdredacteur is weest van het blad Literarny Li Zij speelden allen een prominente in de 'Praagse lente' doe dramati ten einde kwam door de invasie augustus 1968. In het manifest wordt onder m gezegd dat op een ogenblik, waa de plannen voor een Europese Vei heidsconferentie vaste vormen aai men in Tsjechoslowakije lionder burgers worden veroordeeld tot vangenisstraffen terwijl tienduizen om politieke redenen geen midd( van bestaan meer hebben. De opstellers verklaren dat de ve: heid en samenwerking in Eur geen blijvend karakter kunnen 1 ben zolang sommige naties nog gelegenheid wordt ontzegd hun ei lot te bepalen. LONDEN (AFP) Amnesty Intel tional, de organisatie die zich ii voor het lot van politieke gevangei overal ter wereld, schat het aai politieke gevangenen, dat sinds i in Perzië is geëxecuteerd op ongev vijftig. 'Sinds maart van dit jaar hebl noch waarnemers noch buitenlan journalisten toestemming gekregen processen bij te wonen, die door n taire rechtbanken werden gevoerd gen de personen, doe van anden nende activiteiten worden bescl digd. En het is bijzonder moeilijk in Perzië zelf daarover informaties te winnen.' Amnesty herinnert eraan, dat van 120 personen, die in januari in Tel ran werden gearresteerd, er 28 werd geëxecuteerd. De organisatie bekl< toont nogmrals dat zij zich tot sjah van Perzië en tot de premier 1 dat land heeft gewend, met het dl gende verzoek de gerechtelijke prfl dures, waaraan politieke gevangen onderworpen worden, te verbetel en tevens de verzachting van de do straf te bewerkstelligen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8