Doesburgs Martini na tien jaar restauratie klaar dichtbij I «in menl aar Verblijdend ÏVt *VI Opening op 31 augustus door prinses Beatrix I! srsonalia andbladen maandbladenmaandblad Van Oudshoorn in de bezetting taptoe vlucht huilen opgelucht verkeer(d) Kijkdichtheid niet echt gedaald, volgens TROS OUW/KWARTET ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1972 BINNENLAND T5/K7 00 Zater debat in de Tweede Kanier over regeringsverklaring van minister- jdent Biesheuvel heeft een hoogst 55^8 angrijk en ook verblijdend partij- itiek gegeven opgeleverd. De frac- eider van de PvdA, drs. Den Uyl :ft zich opnieuw bereid verklaard, de verkiezingen van eind november oo N tringsverantwoordelijkheid te hei- dragen en de woordvoerders van CON*? Cn ARP, respectievelijk mr. An- issen en mr. Aantjes hebben, gelou- door de ervaringen van de afgelo- maanden, hernieuwde samenwer- |g met DS'70 zo onfeeveer uitgeslo- 19.08 20.1 rb«r it lil Aarnl rt IU t. Enj ir. p >nd. .anjer is van AVRO show. ners. ijk m Zf' (22.55 raak. 10 00 11.01 2.02 aken 3.55 klndl Nws (gerho orünl ;erber ch. 10 .55 D 21.30 I wet heer Aantjes zei daar nog bij dat onder bepaalde voorwaarden bereid lot afspraken over regcringssamen- rking die voor de verkiezingen wor- i gemaakt. (De heer Andriessen ift dit voorbeeld merkwaardigerwijs gevolgd, hij schijnt het verschaffen dergelijke inlichtingen aan de irzitter van de KVP over te laten), pel v '8ens voorwaarden van de heer itjes zullen de afspraken niet zo etailleerd mogen zijn dat de kiezer november nauwelijks meer invloed kunnen uitoefenen op het pro- ïoetii nma van de nieuwe coalitie of op iamenstelling van de erbij behoren- ministersploeg. Het valt, mede ge- de gematigde toon van de bijdrage de heer Den Uyl aan het debat urn ié ft geleverd, niet te verwachten dat de kant van de PvdA de redelijk van een dergelijke conditie zal i7°f den betwist. andere voorwaarde die de heer es heeft gesteld, luidt dat de 'm.oo' iezingen en de formatie daarna een tmentair meerderheidskabinct zul- moeten opleveren. Deze aanteke- zou, in combinatie met de moei te overbruggen kloof tussen de essionele partijen aan de ene en 10 aan de andere kant, wel eens st gewichtig kunnen worden voor amenstelling van de toekomstige fjiI tie. Het valt immers allerminst te öf achten dat een combinatie van essionele partijen met alleen de na de verkiezingen over een mentaire meerderheid zal beschik- De laatste voorwaarde van de Aantjes plaatst de VVD die niet met de PvdA wil samenwer- daarom bijna automatisch in ppositie. coalitie van de PvdA met confessi- :n lijkt tot de reële mogelijkheden et deJöan beheren. Alleen D'66 dat en so met de PvdA in de progressieve sn.tratie heeft verbonden vormt een factor die een groeiende ver houding kan verstoren. De heer Mierlo heeft ons er wat dat ft niet geruster op gemaakt door is het debat van deze week samen- ing met de confessionele partijen 5 of meer uit te sluiten wanneer zij t. en meewerken aan afhandeling Jm«n dc begroting 1973. let eerste gezicht lijkt het inder- niet redelijk dat een op termijn ld kabinet in samenwerking met Tweede Kamer die evenzeer op het van vertrekken staat, nog zulke igrijke zaken behartigt als de be ng 1973 en het contract met de le partners. Maar minister-presi- Biesheuvel heeft gistermiddag eklaar aangetoond dat de ellende te overzien zou zijn wanneer kabi- en Kamer dit alles voor hun Igers zouden laten liggen. In feite het beleid 1972 in 1973 ongewij- worden voortgezet met als resul- ie (3 een gigantisch tekort, waarmee de ;k na iter-president zei het volgende ka- p>et te willen opzadelen. Van een natie us als de heer Van Mierlo men mogen verwachten dat hij. in s van daar nors over te doen, met ste erkentelijkheid zou beseffen ondanks alles, anderen het vuile nog even voor hem willen doen. igens heeft de heer Van Mierlo oedelijk gelijk als hij, met de heer zegt dat op basis van het lourn bereikte compromis inzake het II ingsplan de sociale partners geen 'over"ract zouc,cn willen sluiten. De 'wet! r"verhoS'nS en bet doorgaan van 13 30 1 bootste deel van de inflatiecorrec- jj illen daarbij wel de grote struikel- i ken worden. Dat zal dan tijdens overleg met de sociale partners ten blijken. is te hopen dat het kabinet dan zijn kant dezelfde soepelheid zal •'hten die DS'70 uit de coalitie doen lopen en, in het belang van trijd tegen de inflatie, dat dek- plan op onderdelen zal willen assen. neer dit dé WD aanleiding zou 1 de weg van DS'70 te volgen dan ie™ I -en WC <*aar' met 1,0 ver^'ez*n8en 'ehl, niet al te zeer om treuren. '•vcrkwem ;ebi' imstt •emlngen: benoemd tot hoogle- aan de landbouwhogeschool in eningen: dr. A. van Kammen (mo- ,Vr^re biologie) en dr. T. J. Schaaf- (molecule fysica). door Jac Lelsz DOESBURG Op 31 augustus zal in Doesburg de Martinikerk, het laatste godshuis dat in Neder land, na een meer dan tien jaar durende restauratie, de oorlogs schade is te boven gekomen, door prinses Beatrix weer in gebruik worden gesteld. Waarom op 31 augustus en waarom door prinses Beatrix? Omdat in de zomer van 1945, kort nadat de Duit sers de markante, laatgothische basi liek met haar machtige, 95'/2 meter hoge toren, hadden opgeblazen, konin gin Wilhelmina Doesburg een bezoek bracht. En vooral omdat koningin Wilhelmina, toen zij de ruïne zag, sprak: 'Dit monument zal in oude luister herrijzen'. 'Koningin Wilhelmina kwam', vertelt burgemeester mr. H. V. van Walsum, 'zonder aankondiging naar Doesburg om er de verwoestingen te zien. Zij bad speciale banden met het stadje. Vaak kwam ze er om er te schilderen. Op die zomerdag van '45 stond ze plotseling in het koor. Ontroerd zag ze wat er van de Martinikerk overge bleven was. Een bedrag van ongeveer acht mil joen gulden is aan de restauratie gespendeerd. In laatste instantie vond de restauratie plaats onder leiding van het Bureau voor Architectuur en Stedebouw Cramer. Riemersma en Godthelp te Arnhem. In genoemd be drag zit een half miljoen voor de aankoop maar vooral plaatsing en aanpassing van hèt vermaarde Wal- cker-orgel, dat zich oorspronkelijk in de gereformeerde Zuiderkerk van Rot terdam-Centrum bevond. Van de vroegste bouwgeschiedenis van de Doesburgse Martinikerk (ge noemd naar Sint Maarten, eerst krijgsman, later bisschop, die een deel van zijn soldatenmantel afstond aan een bedelaar, waarmee bekleed Chris tus hem volgens het verhaal nader hand verscheen) is weinig bekend. Men nam totnogtoe aan dat de kerk aanvankelijk aan de IJssel stond, maar verplaatst werd omdat men bang was dat zij zou worden wegge spoeld. Bij de restauratie is dit beeld gecorrigeerd. Er zijn fundament-res tanten gevonden van vroegere kerken, ook een romaanse. Links: Historische opnamen van de Martinikerk te Doesburg. Op 15 april 1945, één dag voor Doesburgs bevrijding, werd de Martinikerk opgeblazen. Wat overbleef, was een troosteloze ruïne (onder). Rechts 1 Loterij In de loop der eeuwen is de kerk verschillende keren vernietigd, ook de toren, door brand, biksemlinslag, enz. Steeds weer werd zij herbouwd en de gelden daarvoor kwamen meermalen door loterijen (ja, ja) bijeen. Later zijn wij aanmerkelijk preutser, al thans formeler geworden. Toen man na de ramp van 1945 iets dergelijks wilde ondernemen om aan wat finan ciën te komen, stak de politie er een stokje voor op grond van de Loterij- wet. Men moest er toen wat anders op verzinnen, hetgeen overigens wonder wel is gelukt. Een gedetailleerde, technische be schrijving van de Martinikerk laten we achterwege. Slechts een paar din gen daarover. De kerk is een geheel vrijliggende. laat-gothische basiliek van het Nederrijnse soort, met een enkelvoudig koor. Zij heeft vlak geslo ten zijbeuken. En een forse, aan drie zijden ingebouwde toren. Ongeveer 95,/£ meter hoog, en daarmee een van de hoogste acht torens van ons land. Aan de oostzijde bevindt zich een sacristie. Behalve de hoofdingang on der de toren bevat de kerk twee zij ingangen. De hoge vensters van de middenbeuk zijn gevat in diepe spitse boognissen. In 1888 werd een houten gewelf van kraalschroten aangebracht. In de laatste weken van de oorlog '40- '45 heeft Doesburg in de vuurlinie gelegen. Een week lang lag de Marti nikerk, van strategisch belang of niet, onder vuur. Op 15 april, één dag voor Doesburgs bevrijding, bliezen de Duit sers de kerk op. De toren stortte op de kerk, die een ruïne werd. Later heeft men het- koor nog wel als noodkerk kunnen gebruiken Kort daarna al kwamen de acties op gang. Blijde-dagsfondsactie, Guldens actie, Steentjes-actie enz. Belangrijk ook was de actie van de vereniging '15 april 1945'. Een speciale actie werd met succes, gevoerd voor de uitbreiding van het Hemony-carillon met vier vredesklokken. Uiteraard moest veruit het grootste deel van de middelen van de overheid komen. Het was Doesburgs toenamelige burge meester, mr. H. N. C. baron van Tuyll van Serooskerken, die de grote stoot gaf tot de restauratie van de kerk. Zoals dat ook het geval is, bijvoorbeeld, bij de Sint Jan in Den Bosch en de Eusebius in Arnhem, waar men de koppen van diverse mensen, die nauw bij de restauratie zijn betrokken geweest, in of aan de kerk kan zien. is onder meer het conterfeitsel van baron van Tuyll van Serooskerken door een ludieke kun stenaar ergens in de wanden van de Martini aangebracht. Dé kerk ls zoveel mogelijk met eer biediging van het werk van de vroege re bouwmeesters gerestaureerd, waarbij de oudst bekende constructie- gegevens richtsnoer waren, uit De ongeveer 1520 daterende kap van de middenbeuk is geheel gerestaureerd, en waar nodig gecompleteerd, waarbij een noklijn uit 1919 is weggenomen. De in 1888 ingebrachte gietijzeren ramen zijn weer vervangen door na tuurstenen vensterharnassen. De giet ijzeren vensters waren van een in dit materiaal en voor óns land ongekende afmeting cn van ccn voor treffelijke vorm en constructie. Om deze streekeigen produkten (ze komen van eigen bodem) voor het nageslacht te bewaren, zijn twee gietijzeren ven sters gehandhaafd Orgel In Tirade nr. 178 voltooit W. A. M. de Moor zijn in drie afleveringen geplaatst verhaal over de houding van de schrijver J. van Oudshoorn in de jaren van de Duitse bezetting van ons land. Een boeiend verhaal zelfs voor lezers die het belang van zulk soort gegevens over de schrijvers niet zo zien zitten. Het is namelijk niet al leen het verhaal van de schrijver J. van Oudshoorn, maar ook van de zichzelf in teleurstellingen vastspijke rende ambtenaar Jan Koos Feijlbrief, die de naam Van Oudshoorn koos om zich in zijn boeken uit te spreken en te verhullen tegelijk. Van Oudshoorn meldde zich in de oorlog niet alleen vrijwillig voor het lidmaatschap van de Kultuurkamer maar hij aanvaardde ook een cen sorbaantje bij het toenmalige departe ment van volksvoorlichting en kun sten (rapporteur-bexverker heette dat) en hij verrichtte o.a. vertaalwerk voor de NSB-uitgeveri) De Schouw. Van Oudshoorn/Feijlbrief xvas tot 1933 directeur van de kanselarij van hel Nederlands gezantschap in Ber lijn. In dat jaar werd hij vanwege de bezuinigingen en aanpassingen op xvachtgeld gezet en vn 1941 gepensi oneerd. Zijn pensioen bedroeg 2.689 gulden per jaar een bedrag, uaarop Van Oudshoorn/Feijlbrief zich na de oorlog steeds weer beroept om zijn handelingen te verontschuldi gen. Maar de schrijver Sjoerd Leikèr, die zich die tijd nog helemaal herin nert, heeft Wam de Moor voorgere kend dat hij in die tijd voor honderd gulden in de maand samen met zijn vrouw onbezorgd kon leven in Frank rijk (waar Colijns harde gulden in hoog aanzien stond). Wat er ook van Sjoerd Leikers bere keningen zij Van Oudshoorn/Feijl brief voelde zich tekort gedaan; 'een verbitterde man, een hypochonder en een halve misantroop, die weinig ver schil zag tussen bezetters en bezetten'. Tijdens het verhoor door de 'Ee- reraad voor de Letterkunde' in Den Haag in 1946 (het verslag is in exen- tenso opgenomen) zegt Van Oudshoorn zelf: zoowel geldge brek als de wensch om in Den Haag te blijven werken deden mij besluiten tot de KK (de Kultuurkamer, red. Tr./Kw.) toe te treden. Bovendien hou ik er geen politieke overtuigin gen op na. Zoo ben ik ook niet pro en niet anti Oranje, ik ben overal nogal negativistisch in'. De Moor zelf concludeert: 'De jaren na zijn ontslag en dat ontslag zelf hadden hem rijp gemaakt voor het kleinburgerschap dat in de N.S.B. zo veelvuldig gevonden werd. Voor het lidmaatschap van zulk een partij ont brak hem echter het vermogen tot vereenzelviging met welk ideaal dan ook. Vooral resumé van het verhoor door de ereraad maakt duidelijk dat ditzelfde ontbreken van het vermogen tot identificatie hem verhinderde een, wat je noemt, goed vaderlander te zijn. Exterritoriaal als hij zijn hele leven geweest was, zweefde hij gedu rende de oorlogsjaren ergens tussen bezetter en bezetten in'. De derde aflevering van De Moors verhaal draagt echter als opschrift. 'Een pennenaam als poetsdoek' en het is het uitspelen x^an de schrij versnaam Van Oudshoorn tegen de burgerlijke stand-naam Feijlbrief die het verhaal zo fascinerend maakt. 'Hij meende stellig als auteur dingen te kunnen doen waarvoor hij als burger niet aansprakelijk was. De romanti sche splitsing in burger en kun stenaar nam hij bij zich zelf waar'. Dat gaat zelfs zover dat Van Ouds hoorn /F eilbrief zich blijkens het verhoor als 'Van Oudshoorn' bij de Kultuurkamer had willen melden. Maar dat ging niet, zoals hij zelf kennelijk zonder enige ironie con stateert, omdat hij moeilijk 'voor Van Oudshoorn het ariërformulier kon gaan invullen'. Bij hei verhoor voor de ereraad onder voorzitterschap van Bordewijk (die voor Van Oudshoorn als schrij ver waardering had) deed Van Oudshoorn zijn uiterste best om 'zijn goede naam van burger koste wat het kost van smetten vrij te houden. Een paradoxale trek bij een schrijver die anderzijds zulk een waarde hechtte aan zijn schrijverschap: hij lijkt zijn nom de plume desnoods als poetsdoek te willen gebruiken. Is het omdat hij zich als schrijver in zijn eigen ogen toch al voor de wolven heeft ge gooid?' (De eerste twee afleveringen van De Moors verhaal over Van Oudshoorn stonden in Tirade 174 en 176). H. C. ten Berge In Soma 24/25 een gesprek van Soma- redacteur H. R. Heite met Raster- redacteur II. C. ten Berge, want de literaire wereld in Nederland is niet zo groot. Ten Berge zet zich o.a. af tegen de marxistische literatuurkri tiek en de manier waarop een schrij ver als Bernlef zijn roman 'Een geval van verbeelding' heeft trachten te rubriceren. 'Dat stugge vasthouden aan een beeld dat men heeft, die rubriceringswoede. Als je niet beantwoordt aan het beeld dat anderen van je hebben, dan deu gen je produkten niet. Altijd moet een auteur in een volgend werk be antwoorden aan het beeld dat hij in het vorige heeft gewekt. Waarom is hem niet de beweeglijkheid gegund die tenslotte ook een eigenschap van het bestaan is?' Harry Mulisch publiceert in deze So ma het eerste hoofdstuk t+n zijn nieuwe boek 'De toekomst van giste ren' (verschijnt najaar 1972 bij De Bezige Bij) met daarin een diep-pessi- mistische, cultuur-historische beschou wing over de ontwikkeling van het bellenblazen. 'En toen viel mijn oog op een kleine jongen, die in het gras bellen zat te blazen. Hij deed het anders dan in mijn tijd gebruikelijk was. Ik had een witte stenen pijp, waarmee ik voor zichtig een zeepoplossing in een theekopje aantipte, zodat de opening met een vlies werd afgesloten, waarna ik behoedzaam, de pijp ondersteboven houdend, mijn bel produceerde, die ik met een snelle maar beheerste bewe ging van de pijp bevrijdde. De tech niek had inmiddels blijkbaar niet stil gestaan, want deze jongen had nu een blauwe ring met een steel er aan, die hij ruw in het zeepsop doopte, u aarna hij uit volle borst blies, zodat kleine bellen in hele families uit de ring tevoorschijn stoven. Ook hier had de massaproduktie het oude handwerk vervangen Achter in Soma, achter de grijze ka- terns met veel kleine tot piep-kleine fragmenten Nieuw Proza Martin Hart- kamps jeugdherinneringen aan Xavie- re de Vries de schrijfster van de bestseller 'The happy hooker'. Martin Hartkamp en Xaffie zijn eens, jaren geleden, in de dagen van Olim samen voor de schoolkrant op bezoek geweest bij Vestdijk, waar zij te ho ren kregen dat Vestdijk zelf 'De kope ren tuin' en 'De ziener' zijn beste romans vond en in de ik-figuur uit 'De koperen tuin' een soort zelfpor tret had getekend. Tot slot: wie belangstelling heeft voor de gedichten van J. B. Charles kan in het juni/juli nummer van 'Maatstaf' te rade gaan. De militarlsmeweek ln Delft van het Komité De laatste Taptoe valt niet geheel per ongeluk samen met de grote Taptoe Delft, die het comité 'een ieder jaar wederkerend stukje Delftse folklore' noemt. Omdat 'op deze wijze de funktie van het leger op een kwalijke manier wordt verdoe zeld, een funktie die weinig aanlei ding geeft tot festiviteiten', probeert het comité deze week een aantal kan ten van dat leger nader te belichten. Dat gebeurt maandag-, woensdag- en vrijdagavond, steeds om negen uur, in De Koornbeurs. Maandag wordt er gesproken over de toestand van het leger, de funktie van parade en tap toe, woensdag is de sociale verdedi ging onderwerp van gesprek en de vrijdagavond is in z'n geheel gewijd aan Vietnam. Verder is er de hele week een foto-expositie in de Wereld werkplaats en de Koornbeurs. Van vandaag af al staat er een kraampje met informatie over het militarisme bij de Koornbeurs, de hele week wordt er gecollecteerd voor het me disch comité Nederland-Vietnam en worden informatieve stencils uitge deeld, ook aan wie niets geeft. 'Vorig jaar hadden we nog demonstra tie::', zegt Frits Glotze van het Komi té. 'maar dat heeft niet zoveel effect gehad. Het is wel leuk om verboden dingen te doen, maar die tijd hebben we gehad. Vroeger ging dat met stink- bommetjes en stuiters over de Grote Markt en een jaar geleden hebben we nog geprobeerd Vietnam-oorlogsgelui- den te laten horen tijdens de stille momenten in de taptoe, maar daar zijn ze bijtijds achter gekomen. Nu voeren we meer een bezadigde discus sie. De taptoe loopt trouwens op z'n laatste benen. Als de kwestie in okto ber weer in de gemeenteraad bespro ken wordt, zullen er intussen wel zoveel tegenstemmers zijn, dat er na deze week nooit meer een taptoe zal zijn'. Voor zover mogelijk werden de uit bijbelteksten bestaande kolomopschrif- ten weggenomen en geconserveerd met de bedoeling ze in de toekomst te herplaatsen. Hetzelfde stelt men zich voor met een in de zuidelijke zijbeuk blootgelegde wandschildering. Ook werd een gewelfschildering gevonden, die ook is geconsolideerd. Een ramp na de ramp deed zich voor in 1960. toen een kolom waarop een druk stond van 160 ton, instortte. Dat le verde een hachelijke situatie op, want verdere instortingen waren niet denkbeeldig. Zelfs irritaties vanuit de lucht zouden tot nieuwe instortingen kunnen leiden, en om die reden werd zelfs de commandant van de Westeu- ropese luchtmacht verzocht boven Doesburg het doorbreken van de ge luidsbarrière te willen voorkomen. Afzonderlijke vermelding verdient het orgel, dat in de Martinikerk is geplaatst door Vermeulen uit Alkmaar. Het is het orgel, dat des tijds in de gereformeerde kerk van Rotterdam-centrum aan de Westzee dijk stond. Bouwer: Oscar Walcker te Ludwigsburg (Duitsland). Het front werd in Jugendstill uitgevoerd, ge lardeerd met Byzantijnse motieven. De klankconceptie draagt uiteraard het stempel van de laat-romantiek, met aspecten tot artistieke heroriënta tie op klassieke principes. Omstreeks 1900 werd aan die her-oriëntatie vorm gegeven door onder meer Schweitzer, Gurlitt en Straubc. Walckers klank conceptie werd behouden; als het wa re ingebed in de zich daartoe lenende akoestische verhoudingen van dc Doesburgse kerk. Op de avond van de dag, waarop de kerk in gebruik wordt genomen, zal er een orgelconcert zijn. Vier leerlin gen van wijlen Piet van den Kerk- hoff, destijds organist van de Zuider kerk, zullen het orgel dan bespelen: Jet Dubbeldam. Koos Bons. Aad van der Hoeven en Addie de Jong. Kleine restauratie In het kader van de restauratie van Doesburgs Martini zijn nog enkele dingen belangrijk. Men spreekt van een 'zevenklapper'. Gerestaureerd wer den de kerk en de toren, het carillon is uitgebreid en er kwam een orgel, gerestaureerd werden het hervormde centrum en de nabijgelegen smidse, en tenslotte is het Marktplein met zijn historische plaveisel in ere hersteld. Met de ke k is, wat genoemd wordt, de grote restauratie in Doesburg afge rond. Verschillende karakteristieke panden met fraaie geveltjes gingen al voor. Maar men moet in het land niet denken, en met name in Den Haag niet, dat Doesburg nu klaar ls. Daaro ver wil burgemeester Van Walsum geen twijfel laten bestaan. Onder het hoofdstuk kleine restauratie valt er de komende jaren nog veel te doen. Doesburg heeft 150 historische pan den, en bovendien nog eens 300 krot ten. Zonder steun van de hogere over heden zal het niet gaan. de deur uitgezet die met bamboestok ken bierglazen van de tafeltjes ram den. De kastelein pakte zijn uiterst handzame wapen en spoot kalmpjes op de drie in, alsof hij lastige vliegen en muggen met een vleugje insectich- de verjoeg. Het resultaat voldeed ge heel aan zijn verwachtingen: de woes telingen dropen af, terwijl dikke tra nen over hun wangen biggelden. Hoofdinspecteur Pie van de Sittardse politie is niet zo in z'n schik met de spuitende kastelein. Hij overweegt zelfs hem te laten vervolgen wegens overtreding van de vuurwapenwet. Een traangas-spuitbus heeft namelijk exact dezelfde uitwerking als een dito pistool. In ons land is de verkoop van het spul dan ook verboden, maar doordat in Duitsland waar de bus jes niet onder de vuurwapenwet val len en grote boulevardbladen dames zelfs aanraden zoiets in hun tasje te stoppen om belagers af te schrikken vrijwel alle postorderbedrijven zul ke bussen verkopen, zijn er hier toch duizenden van in omloop. Als de Sittardse politieman doorzet, ziet het er naar uit dat de kastelein binnenkort zelf tranen met tuiten huilt. En zonder spuitbus Nooit van zijn leven gaat Ephraim Edelman uit Long Beach in Califor- nië meer naar Rome. Twee keer heeft hij geprobeerd daar vandaan voor een zakentripje naar Tel Aviv te vliegen en allebei de keren had het voor hetzelfde geld z'n laatste trip kunnen zijn. De eerste maal zat hij 29 augustus 1969 in een toestel van TWA, zo'n grote Jumbo, die gekaapt werd en met al z'n passagiers gedwongen naar Damascus te vliegen. Twee dagen la ter werd hij vrijgelaten. Deze week probeerde hij het nog eens via Rome. Ditmaal had hij een El Al-vliegtuig genomen, maar natuurlijk precies dat toestel waarin de bom in de bandre corder van de twee Engelse meisjes ontplofte. Dat toestel moest toen haas tig een noodlanding maken. Met een ander toestel is hij uiteindelijk toch in Tel Aviv terecht gekomen, maar voortaan laat hij beslist de eeuwige stad links liggen. Gelukkig zijn er niet alleen vele wegen die naar Rome leiden, maar net zoveel naar Tel Aviv. vi. Nog nooit in haar achttienjarige le ven heeft Audrey Walton uit het Engelse Middlesborough zo vaak over zichzelf moeten vertellen als na de behouden landing van het El Al- toestel in Rome, dat zij en haar vriendinnetjes Ruth zonder het te weten bijna hebben laten ontploffen. Maar ze is blij dat ze het nog kan navertellen Een kastelein uit Leijenbroek in de gemeente Sittard heeft een middeltje gevonden waarmee hij in een hand omdraai lastige klanten het pand kan uitwerken: een spuitbus met traangas. Pas nog heeft hij er drie zo HILVERSUM De TROS heeft bij de NOS een protest ingediend tegen de manier, waarop de NOS het onder- zoèk naar de kijkdichtheidscijfers verricht door bureau Intomart heeft geïnterpreteerd. Naar het oor deel van de TROS is er duidelijk sprake van een onzorgvuldige inter pretatie van de cijfers. Blijkens het onderzoek was de belang stelling voor de TROS-programma's de afgelopen maanden voortdurend ge daald. Eind vorig jaar was de TROS met een gemiddelde kijkdichtheid van 34 procent voor haar programma's nog de meest populaire omroep. In middels is zij blijkens het laatste kwartaaloverzicht voorbijgestreefd door de AVRO, die nu een gemiddel de kijkdichtheid heeft van 34 procent, terwijl die voor de TROS is gedaald tot 29 procent. De TROS is van oordeel, dat dit teruglopen een gevolg is van de sei zoeninvloed. Men is van mening, dat de cijfers moeten worden vergeleken met de overeenkomstige periode van het afgelopen jaar en dan is er vol gens de TROS duidelijk sprake van een stijging. De vroegere Engelse minister Ernest Marples is voor een half jaar zijn rijbewijs kwijt, omdat hij is doorgere den na tegen een geparkeerde auto te zijn gebotst. De rechter vond Marples' verweer, dat hij zo'n haast gehad had. omdat hij naar het Lagerhuis moest dat hij zich er eerst van had over tuigd dat er niemand gewond was, geen argument en liet het rijbewijs afpakken. Marples was Engelands minister van verkeer. Muurvast Tweeduizend paarde- krachten hebben het koelschip Pacua- re niet van z'n plaats kunnen trekken. Het schip is kort voordat het in Nieuw Lekkerland gesloopt zou wor den, door een firma in het Belgische Zeebrugge opgekocht. Toen de sle pers het kwamen halen, lag het in de Lek, op een verhoginkje, waar het nog altijd opwrikbaar vastzit. Een flinke westenwind zal de slepers een handje moeten helpen, want zonder de natuurelementen redden ze het niet. Vakantievreugd Niet één van deVaassense kinderen die hun grote vakantie al dieren mishandelend hebben gevierd, is tot nu toe in de kraag gegrepen. Met katapults schoten ze op zwanen en eenden, treiterden de dieren met hengels, sloegen er een paar dood en voerden karpers voedsel met spelden. Ze onderbraken hun 'spel' af en toe om ruiten van scholen en andere gebouwen kapot te gooien. Bank In het centrum van Barne- veld heeft de burgemeester met veel feestgedruis twee banken onthuld, heel bijzondere exemplaren, omdat ze een cadeautje helemaal uit Amerika zijn. De banken komen uit het plaats je Barneveld in de staat Wisconsin, dat twee jaar geleden van de Hollandse naamgenoot tulpenbollen kreeg en daar nog elk jaar een tulpenfeest mee viert. "De'lunchpauze was drie uur geleden voorbij, Simpkins."

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7