Notohamidjojo's eredoctoraat Dokter Mary Verghese Kinderdorp ÖFIevi Vers eitje fiFIev Morgen M Flevi "Mijn!" «FM TROUW/KWARTET ZATERDAG 19 VUGUSTL'S 1972 BINNEN LAND/RADIO-TV D MARY PERKINS LOWIETJE IN DE GOUDE GAPER dojr W. G. VAN DE HULST, plaatjes van w. G. VAN DE HULST Jr. 209. 'Vooruit!' fluistert de knecht wrevelig tegen zijn hoge meesters, 'vooruit, uilskuikens, maak toch zo veel omslag niet. Denk alleen maar aan ons nieuwe plan.'t is natuurlijk die hondsvot van een meijer, de dwarskop, die ons hierheen heeft ge stuurd; maar we moeten net doen. of we niets van dat geplaag bemerken. Snappen jullie dat goed? En op een goede dag reken ik wel met dat kwaje heerschap afGaat zittenl'In vredesnaam dan maar! De ene dikke, de traagste van de twee, moe van al dat gewadht en gewandel, zakt al met z'n mooie, rode tabbaard neer op een zak vol erwten; en dan gaat de andere, de vlugste, ook maar ergens zitten. op een lage, lege bierton Hun brave knecht loopt heen en weer. Jammer, heel jammer, dat die meijer zo'n dwarskop is, hen nu al tegenwerkt. Dat blijktO, hij wringt z'n zware vuisten saam, alsof die dwarskop daar nu al tussen zat. Als de meijer nu eens niet op 't kasteel was, hen niet hinderen kon!... Opeens! De ogen van de knecht flikkeren een ogenblik. Ah! Een mooie gedachte! Vanavond KARELTJE KNETTER EN DE BLAUWGERUITE KIEL 12-231 'En wat doe je dan met je winkeltje?' vroeg Kareltje Knetter. "Me winkelt gooit ik in de veiling', antwoordde kapitein Murk Tjalkema. 'De hele boel gaat d'ruit en het pandje verkoopt ik ook. Het is hier een fijne stand voor een automatiek of een koffiebar met van die Italiaan se espresso. Ach ja, het was de laatste tijd met de antiekigheid toch niks meer gedaan. Daart was de klad in maatje. Sinds ik aan jou die blauwge- ruite kielt hebt verkocht, is er vrijwel geen klant meer geweest' 'Maar ik mocht nog wat komen uitzoeken', zei Kareltje een tikje schuchter. 'Da's waart, das waart', knikt Murk. 'Daarom zijnt ik ook hiert want ik had wel gedacht dat je zou komen snijboon. En daaromt hebt ik in het zelfde roinmelhoekie van de vorige keert al wat voor je uitgezocht. Je zal d'r vast wel blij mee wezen'. De bejaarde zeeman haalde een grote zeekijker uit een oude kist te voor schijn en stelde zich op vlak voor het geschilderde portret van Simon Duyn- kerek. 'Dit is de kijkert van Si mon", zei hij lachend. 'Daarmee hcef- t'ie vroegert de zee afgespeurd naar buit voor zijn kaperschip. Het leek me een mooie herinneringt voor jou FERDNAND ra om die kijkert te hebben. En dan krijgt je het portret erbij. Nou, wat dacht je d'rvan?' 'Hoeraaaa riep Kareltje. 'Wel bedankt Murk! Dat stop ik dan in mijn kleine mu seum bij de kiel, die ik al heb en bij de helm die ik heb gevonden in het keldertje van het koerhuis!' 'Dat mot je doent', lachte Murk. 'En tot ziens dan maar. zal ik maar zeggen' Met die woorden nam Kareltje afscheid van de oude zeeman en hij rende verrukt terug naar de herberg 'Het Vergulde Scharretje' En wat voor zonderlings was daar intus sen gebeurd? Naar aanleiding van een 'onheuse aanval' door jhr. drs. Ph. Quarles van Ufford In mei van dit jaar besloot de senaat van de Vrije Universiteit een eredoctoraat toe te kennen aan prof. mr. O. Notohamidjojo, rector magnificus van de christelijke universiteit Satya Watjana te Salatiga in Indonesië. Die erepromotie zal in september plaatsvinden. In 1967/ 1968 werkte ik aan deze indonesische universiteit en vooral in die periode, alsook tijdens latere bezoeken aan Indonesië in 1970 en 1972 heb ik gelegenheid gehad prof. Notohamidjojo goed te leren kennen; ik ben hem daardoor hoog gaan achten. Nu blijkens recente kranteberichten ondermeer in Trouw/Kwartet op 16 augustus een onheuse aanval op zijn persoon is gedaan, acht ik het nuttig een aantal woorden aan hem te wijden, die naar ik hoep duidelijk maken dat prof. Notohamidjojo een man met grote wetenschappelijke en maatschappelijke verdiensten is. Men zegt weieens dat niemand onmis baar is; zo'n uitspraak heeft ten aan zien van bepaalde personen vooral theoretische betekenis. Dat geldt in ieder geval voor professor Notohamid jojo, want het is niet goed voorstel baar dat de universiteit Satya Watja na in 1972 zonder hem die betekenis zou hebben gehad in Indonesië die zij thans heeft. De oprichting van deze universiteit vond plaats in 1956; daar bij werd eerst aandacht gegeven aan de inrichting van een lerarenakade- mie voor het middelbaar onderwijs (I.K.I.P.). In deze tijd had men niet de beschik king over eigen gekwalificeerde Indo nesische docenten. Men startte daar om met een aantal, uit Nederlandse zendingskringen gerecruteerde docen ten, alsook met een aantal Indone siërs, die tijdens het docentschap hun eigen studie zouden gaan voltooien. Daarnaast waren de eigen middelen nog zeer minimaal al kon men op een zekere medewerking van buitenlandse kerken rekenen. De oprichting was een riskante zaak; vanuit achttien ker ken in geheel Indonesië werd een band gezocht en werden studenten gestuurd. Er was in vele gebieden een grote behoefte aan hoger onderwijs. Aan de andere kant was er een ont zagwekkend tekort aan personeel en financiën. Van de zijde van de over heid viel op korte termijn (tot op heden) geen substantiële steun te ver wachten. Eén van de beste Deze situatie zou een koele Neder landse onderwijsplanner tot een nega tief advies hebben gebracht. Toch werd er onder de dagelijkse leiding van prof. Notohamidjojo begonnen en werd naast de lerarenakademie ook nog een universiteit opgericht, welke recentelijk door een onafhankelijk In donesisch deskundige, de vice-voorzit- ter van de Indonesische Raad van Wetenschappen prof. Koentjaranin- grat als één van de beste Indonesi sche particuliere universiteiten werd gekenschetst. Dat Satya Watjana in deze jaren niet het lot trof dat talloze andere universiteiten ondergingen, namelijk dat van een langzame uithol ling van akademisch niveau of slui ting. moet voor een zeer groot deel aan de arbeid van prof. Notohamidjo jo toegeschreven worden. Hij zette zich geheel en dagelijks voor zijn werk in. wist steeds meer bekwame docenten aan te trekken en stimuleer de meerdere van zijn beste alumni om in het buitenland door te stude ren en graden te behalen. Hierdoor werd onder zijn leiding een Vrijheid, rechtszekerheid hoog peil bereikte. Een docentencorps bovendien dat haar krachten fulltime kon en wilde inzetten. Onder leiding van prof. Notohamidjojo werd boven dien een aanvang gemaakt met weten schappelijk onderzoek. Thans is er sedert enige jaren een bloeiend insti tuut voor onderzoek vanuit meerdere maatschappij-georiënteerde weten schappen. Stijgend gehalte Er is nu, slechts zestien jaar na de oprichting, sprake van een univer siteit van goed en stijgend gehalte. Opmerkelijk goed. wanneer men mid delen en resultaten beziet. Er is een universiteit waaraan uit geheel Indo nesië studenten aan elf faculteiten studeren; er is een lerarenakademie. Radio vandaag pag HILVERSUM I TROS: 7.00 Nws. 7 02 (S) Ontbijt ZO'Z (Soes): lichte platen, rep. en ber. (7.30 Nws; 7.«1-8.00 Akt 8.30-8.40 Nws). 11 55 Med. 12.00 Akt. Overheldsvoorl.12.16 Franco huls Inf. v.h. bedrijfsleven. 12.26 Med. t b v. land- en tulnb. 12.30 Nws. TROS: 12.41 (S) Op Sleeptros: Uchte muz. en tips voor automobilisten 14 00 (S) Jazz-Slr: Jazz-cock- tail. 14 45 S) Tross-Country. 15 30 Nws. 15 33 Revue 3 33: lichte doe-het-zelf kursus In revue-spelen 18.45 (S) Poster: licht muz.progr 17 30 Nws. 17.32 Akt 17.52 (S) Kort Binnenkort. 18 00 Pioniers in PK's: klankbeeld over antieke auto'i en hun bezitters. KRO: 18.20 Wereldraad-Journaal. TROS: 18.30 Nws. 18.41 V.d. kleuters 19.00 (S) Cone a la Carte: verz progr. van klass. en mod. muz. 21 00 Apollo XXI, fantast, ruimtevaart mysterie (14 - herh.) 21.20 (S) Puntjes naast de I licht muz.progr. 22.20 (S) En passant, gesprek. 22.30 Nws. 22 40 (S) T. ,,S.. T sport, kabaret en muz 23,55-24.00 Nws. gevar progr. met 7 25 7.54 VPRO: Deze dag; 8.00 9.35 Waterst 10.30 (S) Zatet muz. en inf.show, met 11.00 Nws. i 1311 Act. 13 23 (S) Dit is het b Jongerenprogr 14.33 VARA-Varli 14 35 Plus - Hiro magazine. NOS; komende week ln het nederl. i 15.25 Omzien In verwondering lij 16 00 Nws. 16.03 (S) NOS-Jazz 14 amateurist. muz.beoefening. DE VI PACHTE: 17.15 Lezing. NOS: 17,! geluisterd radioprogramma's langstelling VARA: 17.55 Med. 18.00 Nws. 18.11 Act 18.20 De nederl. gezin praat over hun denken in het dagelijks leven. Licht ensemble. 20.00 Nws. 20.05 i band Magazine. 20 30 (S) Meiroi met zangsolist. 21.00 (S) De Staalki RC (S) Sopraan en plano: mod. liedu ,n Trio Enesco: mod muz. 22.55 Nws. 23.10 (S) Lui luisteren: mui i late avond. 23 55-24.00 Nws. HILVERSUM III NCRV 7 00 Nws. 7 02 Popstati Hp Nws.) 9 00 Nws 9 03 Pers vers li ut 0 03 Muz. bij de koffie. (1100 Ni »eri Nws. 12 03 Elpee Pop. 13.00 Nws we noemen geen namen: platenpi verzoeknummers. (14.00 en 15,00 N (P Nws. 16 03-18 00 Sportshow: spon met 17 00 Nws. nergens kun je so geweldig spelen alsop EO TV vandaag Prof. dr. O. Notohamidjojo een instituut waar zelfstandig onder zoek met resultaat is geëntameerd en waar een vrij grote kern vaste en toegewijde krachten werkzaam is. Uit eigen eiwaring weet ik dat dit zonder de bijzondere inzet en capaci teiten van prof. Notohamidjojo niet bereikt zou zijn: deze zijn van beslis sende betekenis geweest, en niet de belangrijke steun die vooral de laatste jaren is gegeven, onder meer van zendingsinstanties en van V.U.-zijde. Deze hulp van buiten was slechts effectief door de eigen inspanningen. Ik vermoed dat de toekenning van het eredoctoraat door de V.U. mee hierop is gebaseerd. Toch is hiermede de betekenis van prof. Notohamidjojo nng niet volledig geschetst. Het is goed nog een aantal elementen van die betekenis naar voren te halen, temeer daar deze door het bestuur van de studentenraad der V.U. blij kens zijn persbericht verkeerd begre pen wordt. Prof. Notohamidjojo is een leidende figuur in christelijke kring in Indonesië en heeft zich :-i vele ge schriften uitgelaten over staat en sa menleving Daaruit blijkt dat hij noch een voorstander is van het communis me, noch van een 'rechtse' verbinding van een 'rechtse' verbinding der machten, die aan het individu zijn vrijheid, aan de delen der samenle ving de eigen identiteit ontneemt. Bovendien Is hii evenmin een volle dig westers eeoriënteerd demnkraat, omdat de Indonesische samenleving door haar zepr pluriforme samenstel ling en interne tegenstellingen zirh on een anderp dan Nederlandse wijze zal moeten ontwikkelen. In de kontekst van de pantjasila-filosofie tracht hij in wisselende omstandigheden kritisch en kreatief te zijn. NEDERLAND I NOS 16.00 Journaal AVRO 16.02 Voor de kinderen 16.15 Rivier van Goud 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal AVRO 19.05 Reportage v.d. op 6 aug. jl. gehouden Rally Gross 19.40 Dag Nederland: programma over vakantie-besteding in eigen land NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Drieluik: gevarieerd programma 21.45 AVRO's Sportpanorama NOS 22.35 Journaal 19.05 Aardrijkskunde v.h. Heilige Land 19.20 Diplomatiek profiel NOS 20.00 Journaal KRO 20.21 De Sparks gaan naar Neu-Gronland. TV-spel Helga Feddersen 22.15 Folklore Concert t.g.v. het 14e Internationale Congres Pueri Cantores KRO RKK IKOR NCRV 22.45 Oecumenische Ontmoetlijpm in Utrecht NOS 23.05 Journaal >rzi lvfgei dtje eta dn k NEDERLAND II NOS 18.45 BrigadienDog 18.55 Journaal DUITSLAND I 10 00 Nws. 10.05 Journaal van 10 30 Moderep. 11.15 Die Umsc! It Doc. film. 12.50 Intern, persovert Journaal. 14.00 Journaal. 14 05 chen in Londen 15 00 Gevar. p: 1 y Doe. progr. 16.00 Quiz voor blo» kers. 16.45 Econ. magazine. 17.1ifQei maatschappij. 17.45 Sport. (Reg progr.: NDR: 18.30 TV-I Akt. 19.15 Amqsem.progr. WDR: 8.20-11.30 Herti. studlepi van afgelopen week. 13.30-14.00 naai. 18 35 Amusem progr. 19.00 Heute. 19.35 V.d. kinderen) en weerber. 20.15 Der Farber Zwllllngsbruder, klucht met Ui Trekking v.d. lotto-getallen Aansl en weerber. Aansl.: Das Wort zu 22.20 Wenn Katelbach kommt. En, film. 0 10 Journaal. de p itje u koopt ze zo onder de kip vandaanop Radio morgen HILVERSUM I KRO: 8.00 Nws. 8.10 Overweging. 8.15 (S) Badinerie: klass muz. 9 00 Nws en walerst. 9.15 (S) Laudate: mod. en oude gewijde muz 10.00 (S) Eucharistieviering. 11.00 Nws. 11 02 (S) Prima donna's en andere wilde dieren, muz. klankbeeld (11.55 Med.) 12.30 Nws. 12 40 Echo 12.50 Buitenl. comm. 13.00 Van muz. gesproken: over smartlappen en andere volksmuz. 14 00 Relsoogst: toeristisch mag, NOS: 14.30 (S) NoordeUJk FUh. Ork. en sol.: mod. en klass.muz. (Plm. 15.00 Adem pauze 1 16 15 (S) Muz. uit de Middeleeuwen en Renaissance CVK: 17,00 Geref. kerkdst. IKOR-CVK: 18.00 Wie weer wereldraad? verv.)disc. 18.58 Wilde Ganzen. NCRV: 19.00 Nws. 19.07 (S) In kleine bezetUng: klass. kamermuz. 19.45 De sexuele revolutie, lezing 20.00 (S) Klanksnoer: klass. en mod - muz. 20.30 Boekbespreking. 20.35 (S> Lichte orkestmuz. 21.00 (S) Tenor en orgel: oude orgelmuz. en -liederen. 21.25 Tussenbeide: act kron. 21.50 (S) Kerkorgelconc.klass. en mod.muz TROS: 22.30 Nws. 22.40 (S) Om voor op te blijven: amusem.muz. en mod. orkestmuz. 23.55-24.00 Nws. SVeer of geen weer, gevar. Sportmed 9.45 Hum. Verbond Korte kerkdst. 10 30 Wilde Ganzen weet wereldraad?: Impressies van ontmoetingsdag ln Utrecht. AVRO Muz. Onthaal: bonte muz. show. 13.10 De toestand ln de we Radiojournaal. 13.35 (S) Ned. sol - klass.muz. 14 05 (S) Y'all country and Western progr Progr. v.d. buitenl. werknemers, machtigd: een konlnk te rijk n co; zoekpl. VARA: 17 00 (S) Zon conc.: mod. kamermuz. en lied El Med. 18.00 Nws. 18.15 (S) Met de aan Metropole ork., kinderkoor en so onderen: een actie aan de ba samenl. VPRO: 19 30 Klass AVRO: 20.30 (S) In de kaart verzoekpl. progr. 22.30 (S) Van sport: muz., sport en Inf.. (22.5! Nws; 23.10 Radiojournaal) Nws jfm< D 'PP !T)t HILVERSUM III AVRO: 7 00 Nws. 7.02 Lukraak. 51 of Juist op zondag. 11.00 Nws. zaiek. VARA: 12.00 Nws. 12.02 Ujke groeten, verzoekpl.progr. 13 02 NAR: Ned. Artiesten Revu». eil Nws. 14.02-18 00 Langs de lijn: SP beschouwingen, afgewisseld met (15.00, 18.00 en 17.00 Nws.) mooie dag voor e«n Dag op het land. door D. C. Wilson —92— 'Op het ogenblik nog niet.' Mary was teleurgesteld, maar hij had althans het voorbehoud gemaakt: 'op het ogenblik nog niet.' 'Ik heb hem van u verteld," ging dokter Brand voort 'Hij was bijzon der belangstellend. Als u inderdaad naar zijn instituut in New York toe wilt, schrijft u hem dan in elk geval.' 'Vindt u werkelijk dat ik dat kan doen?' vroeg Mary zacht. Dokter Brand keek haar doordringend aan. Ernstig zei hij: 'Indien u van mening bent dat God dit van u vraagt, dan kan niets ter wereld het u beletten.' Met haar eigen onvoorwaardelijke ver trouwen in Gods leiding aanvaardde Mary alles wat de daaropvolgende maanden haar brachten met vreugde, maar zonder zich ergens over te ver bazen. Zij ontving een toelage van het wereldrevalidatiefonds. hetgeen haar in staat stelde naar New York te gaan. Mary was zich bewust dat er geen zelfzucht besloten lag in haar verlan gen naar Amerika te gaan. Ze had haar eigen revalidatie in Australië voltooid. Ze had zich een ander doel gesteld: ze wilde nu worden opgeleid om na terugkeer in India de leiding op zich te kunnen nemen van een instelling voor fysische therapie en revalidatie. De gemiddelde opleidings- tijd bedroeg drie jaar, doch zij hoop te op grond van haar ervaring er korter over te kunnen doen. Maar wat had het voor zin zich op dit gebied te specialiseren indien zij in India niet de mogelijkheid had haar kennis en kunde in praktijk te bren gen? Zodra zij met zekerheid wist dat ze naar New York kon, besprak ze deze kwestie met dr. John Carman, de geneesheer-directeur van het Christi an Medical College and Hospital, en eveneens met dokter Brand en dokter Chandy, die er ten nauwste bij be trokken zouden zijn. Allen waren ze het erover eens dat er een weg gevon den diende te worden om een revali- datie-afdeling op te richten voor Mary uit de Verenigde Staten terugkwam. De negende december, de negenen tachtigste verjaardag van dokter Ida. was Mary vrijwel gereed mei de voor bereidingen voor haar reis. Ietwat droevig gestemd en gelukkig tegelijk verliet zij haar kamer om zich naar de verjaardagsviering te begeven. Ter wijl Mary haar stoel rolde in de richting van de met bloemkransen omhangen meest-geliefde inwoonster van Vellore, verrees deze ditmaal niet om haar tegemoet te gaan: zij zat nu zelf in een rolstoel. Een jaar tevoren had dokter Ida bij een val de heup gebroken. Ook zij kon niet meer lo pen. Ze vingen eikaars blik en lach ten, de oude vrouw en de jonge, die zo verschilden en toch zovee! overeen komst hadden, omdat zij beiden de zelfde droom koesterden en hetzelfde ideaal symbool van twee werelden, die met grote vaart, onstuimig en met chaotische gevolgen op elkaar stoot ten, op weg naar eenwording. De blauwe ogen, nog altijd spranke lend en klaar als de zee bij Kerala in het zonlicht, leken toch reeds gericht op onbegrensde verten. 'Mijn beste kind!' begroette dokter Ida Mary met een blijde lach en met uitgestoken armen 'wat zie je er goed uit vandaag. Ik hoop dat je je ook zo voelt!' Dan kent ze me toch niet, dacht Mary met een lichte pijn. Maar dat was niet zo belangrijk. Hun band was dieper dan woorden konden zeggen, dieper dan visuele waarne ming. Zij waren beiden uit hetzelfde hout gesneden, hadden beiden dezelf de dappere levensinstelling, het meis je met de donkergetinte huidskleur en de vrouw met het spierwitte haar, afkomstig van zo ver uiteen gelegen einden der aarde. Dit zal wel de laatste keer zijn dat ik haar zie, overdacht Mary, terwijl zij wegreed. De korte vakantie die zij thuis door bracht was verre van rustig. Daar ontving ze namelijk het bericht dat er met haar passagebiljetten het een en ander niet in orde was. Het kantoor te Bombay van de Engelse luchtvaart maatschappij BOAC kreeg echter uit Londen toestemming een nieuwe aan vraag in behandeling te nemen. Het trof dat dokter Brand in Bombay was voor een conferentie, zodat hij de aanvraag direct mede kon onderteke nen. Kunjannam en haar broer zoch-r ten de luchtvaartarts van de BOAC op' om zijn toestemming te verkrijgen voor de reis. 'Neen,' zei hij stug. 'Een vrouw in een rolstoel, half invalide, en alleen reizend? Dat sta ik niet toe voor ik haar heb gezien.' Mary was ontzet. Moest zij nu speciaal naar Bombay vliegen om zich te ver tonen? Maar ja, als het moest. 'Wacht,' adviseerde Kunjamma haar door de telefoon. 'We hebben een ander plan. We vragen een gesprek aan met het hoofdkantoor in Londen.' Weer dat angstige afwachten, zoals in de dagen voor haar tocht naar Austra lië! Andermaal moest ze er rekening mee houden dat de reis niet doorging. En misschien was het beter te wach ten tot er eens iemand uit Vellore naar Amerika ging, zodat die haar kon vergezellen. Maar ze wilde niet wachten. Dat kon wel maanden duren. Nu wilde ze gaan. (Wordt vervolgd) Zo was ik aanwezig bij een belangrij ke diësrede op 30 november 1967 waarin hij, in aanwezigheid van de hoogste burgerlijke en militaire auto riteiten van Midden-Java. een uiteen zetting gaf van de doelstellingen en inrichting van een rechtsstaat. Vanuit de universiteit werd een aantal uit spraken gedaan die zich keerden te gen beDaalde tendensen in het leger en werden vrilheid en rechtszekerheid benadrukt. Wil men de houding en opvatting van prof. Notohamidjoio goed begrijpen dan moet men de positie der christenen in Indonesië bezien. Als relatief kleine minderheid staan zij in een samenleving waarin verschillende sterkere groeperingen werkzaam zijn, o.m. islamieten, leger, nationalisten en communisten. Groe peringen die zich soms verbinden, soms tegenover elkaar staan. Het is niet mogelijk met een enkele schematische tweedeling als democra- tisch-antidemocratisch een goed beeld te krijgen en de situatie te begrijpen. De houding en opvattingen van prof. Notohamidjojo als christen in Indone sië moeten vooral zo verstaan worden, dat hij tracht in dit chaotisch geheel binnen een kleine minderheid een creatieve bijdrage aan de totale sa menleving te geven. Zo verzette hij zich tegen de tendens die de communisten de macht wilde geven en tegelijk was hij en de chris telijke minderheid solidair met het lijden der communisten in en na het bloedbad na september 1965. Van christelijke zijde werd en wordt veel gedaan voor de vervolgden: aan Satya Watjana zijn een aantal ex-gedetineer den in dienst genomen op administra tieve posten. Een bijzondere daad, omdat het bij sollicitaties een nor maal vereiste lijkt te zijn geworden een bewijs te kunnen overleggen van niet bij de coup betrokken te zijn geweest In en met Satya Watjana poogt hij een dienst aan de gehele samenleving te bieden. Studenten uit geheel Indo nesië vinden er een plaats. Indien het peil van de middelbare scholen in de buitengewesten laag is tracht de uni versiteit bijscholing te geven vóór de aanvang der studie. Nemen de kosten van toelating en studie toe, omdat dit bij de stijgende kosten van de univer siteit noodzakelijk is, dan wordt met een actief beurzenbeleid gepoogd ve len die het niet zelf kunnen bekosti gen toch gelegenheid tot studie te geven. Samenwerking met andere uni versiteiten en delen der samenleving, TV morgen NEDERLAND I KRO RKK 11.00 Eucharistieviering NOS 15.30 Journaal 15.32" Weekjournaal 15.52 Ben de Beer 16.15 De Verrekijker - internationaal jeugdjournaal 16.25 Hovercraft, doe. v.d. jeugd 16.55 Voetbaluitslagen 17.00 Einde. 18.55 Brigadier Dog IKOR 19.00 Amerika Onvoorzien serie over geloof en kerk in Amerikaanse televisieprogramma's (4) NCRV 19.30 India, een onwaarschijnlijk NOS 20.20 Journaal NCRV 20.25 De vrouw in het wit (2) 20.50 Het Schot, doe. spel uit de Duitse serie Recht of Onrecht 22.15 Ander nieuws NOS 22.35 Journaal NEDERLAND II NOS 18.55 Brigadier Dog 19.00 Journaal 19.05 Partridge Family 19.30 Studio Sport I 20.20 In produktie. informatief programmi 20.30 De avonturen van Odysseus, filmserie (8 Telemarhos op zoek na 5ter zijn vader 21.25 Studio Sport II 21.50 Mlinchen nadert 22.20 Journaal TELEAC 22.25 Vervolgcursus schaken DUITSLAND I 9.15 Nws. 9.20-10.05 Gevar.l Progr. overz. 10 45 Inf. progr. kinderen. 12.00 Disc. 12.45 W 1315 Reg weekjournaal 1445 V j£e, TTnr film IfiOO Himm»! nr 1515 Doc film 1600 Himmel i helt speelfilm 1730 Comp sportjournaal. 19.30 Wereldsp Journaal en weerber 20 15 Stad stuk. 21.40 Fllmrep 22.25 Journ ber. 22.30 Kamermuz. DUITSLAND II 10 00 Progr. overz. 10.30 K« rac. weerkkron. 11.00 Gesprek over Yao, Abenteuer eines Haupthnt' r-v Klass. verzoekprogr. 12.50 Well comm. 13.00 Act. en muz. 13 30 1 t>r°C von Atacama, fllmserle. 13.55 I i]]e, 14.20 Die kleinen Stroiche, klndi Doc. over kinderen. 15.05 Nws 15 10 Das Erbe vom Pruggerho 16.45 Dierenkron. 17.15 Sporhni progr. 18.10 Nws en weerber tgn Leute von der Shlloh Ranch. 11 19.45 Nws en weerber. 19 55 D Der Radweitmeister. spel. 2130 22 25 Nws en weerber. koop txw plantje op een échte veilingop kerken, plaatselijke overheden wordt gezocht, niet in een klakkeloos konfor- misme, doch in een poging vanuit de universiteit dienstbaar te zijn. Zo wordt bijvoorbeeld studie gemaakt van problemen van migranten in een grote stad en gepoogd in samenspel met de plaatselijke overheden daarin verbetering te brengen. Kwaliteiten Tevens stelt prof. Notohamidjojo in woord en geschrift zijn grote persoon lijke kwaliteiten ter beschikking, zich daarin als christen dienstbaar opstel lend vanuit, zoals hij het zelf soms zegt, een kreatieve minderheid. En dat kan kritisch zijn als vrijheid in het geding is en solidair wanneer !SS ni het mer ste t ioed I U) b ing: do trij< pi a noden dat noodzakelijk makten triest dat deze man, toen Nederland gelegenheid wei eens gedurende langere nen studeren en werken al sertatie, dit werk af m< door het ernstiger wordi reeds slepende ziekte. Nog het dat het bestuur van daarover onwaarheden pul zou zijn studie als onvoldt wezen zijn. Het verheugt me dat pf midjojo in september nu doctoraat geëerd wordt. Jhr. drs. Ph. Quarles vajfl wetenschappelijk medeweif afdeling niet-westerse gebU Vrije Universiteit te Au (m<

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6