Stap vooruit met Rome IKOR-KINDERDIENSTEN ZWART OP WIT Besluit benoeming Van den Heuvel nietig verklaard vandaag Veel doopsbedieningen in Roemenië Berocpings- werk L E Trouw fc K wart et TROUW/KWAKTET ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1972 KERK. Kerkmusicus en componist Frits Mehrtens bespreekt: Kinderdiensten I. II. Ill en IV, van de Amstelveense lutherse predikant W. Bleij (foto). De boekjes zijn uitgegeven bij Callenbach Nijkerk en kosten f 8,90 per deel. Ds. Wonno Bleij is de klok rond. Als vier gelijke kwartieren liggen nu vier deeltjes Kinderdiensten naast el kaar, hand in hand omspannen zij één kerkelijke jaargang. Ik geef u meteen maar de indeling van deze vier boekjes, dan kunt u zelf beslissen met welk deel u de kennis making wilt beginnen. Deel 1 loopt van de 13-de zondag na Trinitatis tot aan Advent, Deed 2 trekt door tot de 4-de zondag na Epifanie, Deel 3 bevat de Paaskring (tot en met Palmzondag), Deel 4 herbergt de zondagen Quasimo do geniti t.e.m. de 3-de zondag na Trinitatis. Aan deze opsomming kunt u' meteen aflezen welke structuur aan deze reeks ten grondslag ligt: lezingen en liederen (met name de psalmen) zijn in grote trekken aangereikt door de Lutherse traditie. In het Ten geleide van deel 1 wordt vastgelegd, dat deze boekjes de neer slag vormen van een jaargang kinder diensten, op zondagmorgen uitgezon den door IKOR-radio. Ik ben blij dat er zo duidelijk staat. Want in die kinderdiensten hebben velen zich ver heugd en bepaald niet alleen kinderen. Enoch, laten we maar eerlijk vaststellen: als het IKOR in de pers verschijnt is dat meestal omdat ie mand vond dat er een bal over de zijlijn ging. Als de bal binnen de lijnen blijft, hoor je nooit iemand; dat er over de maten van het speel veld te twisten is.laat ik er maar buiten. Als men, aangespoord door deze pu- -blicatie, zich nog eens voor de geest haalt op welke wijze het IKOR wat voor de kinderen gedaan heeft, dan vertoont dat een duidelijke lijn. Je zou kunnen zeggen: van zondagsschool naar kerk. Want het is begonnen met een typische zondagsschool-structuur, weet u het nog? Luisterclubs, opge letheette dat programma. In het land waren tientallen kinderhui sge- meentetjes opgericht, die dan bij beurte het programma mochten ver zorgen vanuit hun eigen milieu. Gé Verheul was de grote man van dit programma. Meer kerkelijk Daarna ging de opzet in meer kerke lijke richting. Ds. en mevrouw Schoch 'produceerden enkele jaren met veel enthousiasme dit programma toch wel aardig dat de IKOR-voorzitter (dat is nl. ds. Schoch als program- jna-medewerker is begonnen! Met ds. en mevrouw Bleij werd het program ma tot een echte kerkdienst. Welis waar vóór en dóór kinderen, maar met een duidelijk kerkelijk stramien, zowel terzake van de liturgie als ten opzichte van wat vroeger toch meer vertélling was, nl. de preek. Als ik nu toch precies ga worden, moet ik er wél bijzeggen dat me vrouw Bleij toen nog Marijke Pel al de muzikale leiding had in de Sclioch- periode. Als ik nóg preciezer word en waarom zou je dat niet eens op schrijven dan moet ik er nog bijzeggen, dat Marijke Pel deel uit maakte van de Noctume-cantorij in de Maranathakerk te Amsterdam u weet wel, de plaats waar door Bar nard, Overbosch en ene Mehrtens de fundamenten zijn gelegd voor het njeuwe gezangboek. Wat staat er in? In deel I vindt u de liturgie, die bij alle diensten is gevolgd. Kort weerge geven is de gang van zaken zo: gezon gen Inleiding naar Psalm 122, Adjuto- rium, psalm van de zondag, Kyrië- Gloria, groet, evangelielezing, zondags- lied, preek, preeklied, voorbeden met het Onze Vader direct gevolgd door een afsluitende zegenbede. De voor deze onderdelen gebruikte muziek is er ook afgedrukt. Vervolgens vindt u, per zondag, ndast de aanwijzingen voor lezing en liede ren. de volledig uitgeschreven preek. Liederen waarvan aangenomen kan worden dat u die niet bij de hand heeft, staan mét muziek afgedrukt. Ook de op die zondag gesproken voor beden kunt u nalezen. Na de preek 6taan in kleine letters een aantal op merkingen afgedrukt. De ene keer verhelderen zij in de preek gezegde, geven soms diepergaande informatie of verwijzen naar literatuur. Een an dere keer zegt ds. Bleij eerlijk: dat en dat stuk zou ik een volgende keer weglaten, of: dit zou ik nu zo en zo zeggen. Half uur Voor de radio 'gebeurde' zo'n kinder- dienst in een half uur! En ik zet daar met opzet een uitroepteken achter. Wantlet er eens op hoeveel uit zendingen voor radio en tv geen slot meer hebben. 'De tijd is op', zegt de tv-discussielei- der met een verontschuldigende glim lach tegen de mensen die nét niet meer aan bod konden komen... Ook in de muziek is dit verschijnsel op te merken. Veel grammofoonplaten 'eindigen' niet meerer is geen 'slot'de muziek wordt langzaam 'weg-geregeld'... Met een liturgie kan dat natuurlijk niet. Die heeft een kop, een staart en een daartussen, het is een gehéél, een vorm, een gestalte. Een liturgie moet in-zijn-geheel uit de toeter komen, en dat moet dan, ja moet binnen een vastgestelde tijd. Nu, de wrijving tus sen gestalte en vastgestelde tijd, hééft wat gevreten aan de zenuwen van radiomedewerkers Een ongeschre ven dogma was nl.: koste wat het kost. maar de Zegen móet uitgezonden worden. En stel u dan maar voor de wijzer nadert het uur waarop een andere omroep de zender behoort over te nemen en de radio-dienst doende dominee kabbelt maar voort alsof er geen klokken bestaan en de radiomensen maar hangen tussen hoop en vrees: misschien laat ie maar één couplet van het slotlied zingen in plaats van de aangegeven vier, of zullen we een briefje naar de kansel laten brengen, ofnou ja, toestan den die alleen maar gehonoreerd zou den kunnen worden door die radio mensen te verheffen in een ambtelij ke adelstand vanwege dat plaats vervangend lijden. Ik wil maar zeggen, door het uitzen den van een liturgie wordt een vorm besef overeind gehoudenen het kon wel eens zijn (daar is nog weinig over gedacht) dat de gestalte-vormige uitzending de luisteraar pas voluit ernstig neemt. En het tweede, daaraan ongeveer ge lijk is. dat men van deze IKOR- kinderdiensten kan leren, hoevéél er kan gebeuren in een half uur Wanneer in de preek over Mattheus 9:1-8, de genezing van de verlamde, aan het eind de opmerking valt: 'Dat zal Jezus lam zijn, paasdam'. dan lijkt mij dat geen voorbeeld van 'woorden met dubbele betekenisssen', maar ge woon een verkeersongeluk op taalge bied. Vakmensen moeten maar uitmaken in hoeverre een en ander een gevolg is van een theologische denk-soort. Ik voor mij zou het als een bevrijding ervaren, wanneer er zonder voorver- telling direct gestart zou kunnen wor den vanuit het bijbelstuk en waarbij uitleg en toepassing zouden inéén- vloeien als zeggen en doen. Groeien... Vragen Het kan niet de bedoeling zijn om hier alle vragen langs te lopen, die een radio-kinderkerkdienst oproept. Dat is een zéér gecompliceerd pro bleem. Maar los van al die vele en verschillende factoren, kunnen deze kinderpreken toch onderwerp van stu die zijn. Daarin wordt toch immers de vraag beantwoord: hoe leiden we het kind binnen in de wereld van de Schrift. De vakmensen zouden dit eens systematisch moeten onderzoe ken. Persoonlijk ben ik van mening, dat er toch iets niet klopt met de ingebouwde vóórvertelling. Die blijft ook, als u het mij vraagt, een gevaar lijke zaak. Want de eenmaal gegraven bedding dwingt de stroom-van-straks in hóór vastgelegde maten. Ik denk, dat het op rekening van ds Bleij's vindingrijke gulheid staat, dat hij in de voorvertelling tóch weer op de psychologiserende toer raakt, waar hij zelf niet wezen wil. En misschien voert dat dan ook wel tot ludieke uitspraken, waarbij je jezelf afvraagt: hoe nu? Eén voorbeeld: Lucas 2 In de preek over Lucas 2 staat: 'Maar herders mochten het wel met een weten, want herders begrijpen direct waar het in dit geval om gaat! Dit is typisch iets voor herders! De herder der herders is namelijk gebo ren. daar in de velden van Efrata, de velden van de herder David!' en iets verder: Daarom was zijn geboor te Vaknieuws voor de herders en kregen zij het eerst het bericht van God!' In de toelichtende rubriek staat nog: Je zou nl. kunnen zeggen: wan neer er een metselaar tussen die her ders gestaan zou hebben, zou hij niets gezien hebben, want hij was geen herder Ik houd het dan maar liever bij Rembrandt, die de koeien laat urine ren van schrik. Eigenlijk brengt deze uitgave wéér aan het licht, hoe schandelijk het denken over de godsdienstige opvoe ding van het kind is verwaarloosd. Hoe alle kringen waarbinnen het kind met de bijbel in aanraking wordt gebracht, nog steeds cirkelen rond hun eigen souvereinite^ts-middelpun- ten. Ds Bleij stort daarover zijn hart uit in het voorwoord van het vierde deel, hij schrijft: Wat zijn de feiten? Feit is dat mijn dochtertje met een lied thuiskomt, waarvan de tekst de volgende is: 'Lees je bijbel, bid elke dag, als je groeien wil'. Ze heeft het ook nog in hel Engels geleerd, waar om, weet ik niet. Achter dit liedje steekt een theologie die rechtstreeks uit het heidendom stamt. Mijn doch tertje leerde dit liecl toen ze vier-en- half was, dus is totaal niet op de hoogte van icat ze nu eigenlijk in zich omdraagt. Het is haar ingespoten en ik. opvoeder, moet het er maar weer uit zien te krijgen, als me dat ooit lukt. Wie moet ik nu voor de gevolgen van dat 'als je groeien wil' aanspreken? Wie kan ik aansprakelijk stellen? En hoe doe je dat? Als particulier ouder, Of moet het via mijn kerk? Beseft de juffrouw wat ze deed? Moet ik bij het schoolbestuur zijn? En wie vormen dat bestuur? Of heeft mijn dochtertje het op de zondagsschool geleerd? Dan ga ik naar de kerkeraad. Die kerkeraad zegt, de zondagsschool opereert zelf standig, is lid van die en die vereni- Oinfl. probeert u het daar eens. En de dominee zegt: afgezien van on- theologie, het on-bijbelse van de tekst, is er nog de vraag: waar en wanneer gebruikt dat meisje dat lied nu verder? In de kerkdienst? En tenslotte: ik als predikant speel geen enkele rol in de opvoeding van uw kind. Ik heb het alleen maar gedoopt! Ik hoop het kind nog eens terug te zien, over tien jaar, en dan hoop ik er in een of twee jaar de belijdenis vragen in te kunnen stampen. Ja, als die dominee zover denkt, dan denkt de bezorgde vader aan al die groepen die zijn dochter tussen nu en dan nog passeren zal: kinderkerken, jeugdker- ken, buiten-kerkelijke (of para-kerke lijke) actiegroepen en wat niet al. En als ze dan zo'n twintiger geworden is. zal ze dan nog iets van Messias Jezus weten? Iets van het Schriftgeheim kennen? Hoe en waar zal ze hebben leren bidden en zingen en mediteren? Hoe zal ze zijn gemotiveerd Wat zal haar geloofsidentiteit zijn? Of zal ze te zwak zijn om onze afbraakmetho den te overleven en geen geloofsleven meer hebben? Wie valt er een verwijt te maken? Eigenlijk niemand. De zaken zijn nu eenmaal zoals ze zijn. Maar het kan met zo blijven. Het kan niet longer worden geaccepteerd dat de Bijbel verdwijnt achter de goedigheid die wij in kerk en school tegenover de kinderen ten toon spreiden. Dat is geen beleid. dedpunt Zij hebben alle hun opvat ting over godsdienstige opvoeding... en aan de eerbiediging van dit deze eigen-kring-souvereiniteit offeren wij onzé kinderen. Twee aspecten zitten er aan deze zaak. Ten eerste een angst voor herrie... ten tweede een inzicht inzake het geloof. Voor velen is het geloof een zaak als een bliksem-inslag, die je in alle hoger genoemde kringen kan overkomen. En natuurlijk is dat waar. maar waar het om gaat, dat is de kennis... de Schrtft valt niet uit de lucht, er valt licht in de Schrift! Die wordt vervuld. Daarom moeten wij hardop durven zeggen, .en ds. Bleij durft clat kenne lijk niet: een dominee die zijn zon dagsschool of kinderkerk niet tot de orde durft te roepen is geen Dienaar des Woords maar een soort gespreks leider, die ieder het zijne geeft en wiens grootste zorg het is om de lieve vrede te bewaren. Maar toch Onjuist Naar de strekking kan ik ds. Bleij hartelijk bijvallen. Maar van zijn di agnose schrik ik, die acht ik volstrekt onjuist. Het is niet waar dat 'de Bijbel ver dwijnt achter de goedigheid die wij in kerk en school tegenover de kinde ren ten toon spreiden'. Die zgn goedigheid speelt zich af tussen de volwassenen en offert de kinderen óp gewoon als van oudsher! School, kinderkerk, zondagsschool en kerk draaien alle om hun eigen mid- Van een onzer verslaggevers UTRECHT Niemand venvacht meer, dat de r.k. kerk voor de assemblee van 1975 in Djakarta lid zal zijn geworden van de wereld raad van kerken. Toch noteerde het centraal Comité van de wereld raad in zijn vergadering in Utrecht dankbaar, dat de gesprekken in de gezamenlijke werkgroep een belangrijke stap vooruit hebben op- tot gemeenschap VERPLicf^ geleverd. De Zwitser Lukas Vischer, die van de kant van de wereldraad het gesprek met Rome leidt, vertelde, dat de werkgroep op haar laatste vergadering heeft vastgesteld, dat de gemeenschap tussen de kerken een 'kerkelijke wer kelijkheid' heeft. (En paus Paulus heeft niet alleen dr. Potter gelukge wenst met diens benoeming maar ook dr. Blake bedankt voor 'de geest van samenwerking' waarvan Blake steeds blijk gaf). Vischer herinnerde aan de belangrijke rol, die de uitdrukking 'Kerkelijke werkelijkheid' op het tweede Va ticaans concilie h,eeft gespeeld. Het concilie sprak uit. dat de kerken van de reformatie weliswaar niet konden worden beschouwd als kerken in de volle zin van het woord, maar wel 'kerkelijke werkelijkheid' bezaten. Dat was toen een belangrijke stap vooruit. Nu is dus gezegd, dat niet alleen de afzonderlijke kerken maar ook de ge meenschap tussen de kerken kerkelij ke werkelijkheid bezit. De uitbreiding van het gebruik van deze term noem de Vischer veelbetekenend. Tegelijk toont het duidelijk de taak, waarvoor men thans in de wereldraad staat, en dat niet alleen ten aanzien van de r.k. kerk. Versterking Ik ga eigenlijk al te ver. Want deze boekjes van ds. Bleij zijn immers maar- de neerslag van een reeks radio- kind-. rdiensten. Meer pretenderen zij niet fe zijn. Maar toch dringt de vraag zich op, de impasse waarin wij met kinderen en godsdienstonderwijs zitten, kunnen deze kinderdiensten .ons daaruit ver-' lossen? Ik dacht van niet. Want het eerste, dat wij tegen elkaar zullen moeten zeggen, zoekend naar een uit-wet zal moeten zijn, dat kin derdiensten een onmogelijke zaak zijn. Een optimale kinderdienst is hoogstens een optimale zondagsschool. maar laat de hoofddienst onveran derd. Anders gezegd: de volwassenen, de vaders en moeders zijn niet be trokken in dit proces. In de Duitse lutherse kerk klemt dat niet zozeer. Daar krijgen de kinderen in hun Kih- dergottesdienst hetzelfde, zij het op eenvoudiger niveau, als hun ouders in de Hauptgoltesdienst. De kinderdienst functioneert dan dus als een soort vooropleiding. Wij bevinden ons in Nederland in een andere situatie. Het is overduidelijk, dat wij ons be wegen in de richting van een ere dienst waarin ouders mét kinderen aanwezig zijn. De brandende kwestie van de kindercommunie bewijst het zonneklaar. En die sociologische factor is oorzaak, dat alle vragen opnieuw gesteld moe ten worden. En daarin zal het vooral gaan om de kerk en het gezin, pas op de derde plaats zal de school een rol kunnen spelen. En natuurlijk zal ie dereen het toejuichen, wanneer de school doet wat in het gezin wordt nagelaten. En dit grondvlak, het gezin of de school, is onmisbaar. Immers daér kunnen Thora en Profeten wor den doorgenomen. Daar wordt de ken nis- vergaard, zonder welke er niets te vervullen valt Want wat heb je aan een 'vervulde gerechtigheid' als je de modellen van gerechtigheid niet kent, hoe weet je dan hoe je doen moet? Nogmaals, ik ga te ver. Ons uit dit slop te voeren, daartoe heeft ds. Bleij de pretentie niet. Maar zijn arbeid roept er wel toe op. Laten wij die oproep dan alsjeblieft goed verstaan: hoé maken deze radio- kinderkerkdiensten ons duidelijk hoe wijons, samen met onze kinderen, voor het Aangezicht van de Here God op zondagmorgen hebben te gedragen. BOEKAREST Uit rapporten, die uitgebracht zijn op een landelijke ver gadering van de baptistengemeenten in Roemenië, bleek dat in 1971 vier duizend dopelingen werden geregi streerd. Een buitenlandse waarnemer voegt aan dit bericht toe, dat er in hetzelfde jaar waarschijnlijk ongeveer achtduizend ongeregistreerde doopsbe dieningen in Roemenië hebben plaats gevonden. Sinds de tweede wereldoorlog zijn de baptistengemeenten in Roemenië, on danks door de staat opgelegde beper kingen, sneller gegroeid dan in enig ander Oosteuropees land. Er zijn thans 120.000 baptisten officieel inge schreven. Lukas Vischer betoogde, dat het werk zich in de komende jaren vooral zal moeten richten op versterking van de geestelijke gemeenschap, die de ker ken nu reeds verenigt over hun con fessionele grenzen heen. Voor deze samenwerking zullen dan ook wel structuren gevonden moeten worden, maar die waren voor Vischer niet het belangrijkst. 'De beslissende factor is veel meer de gemeenschap, die ons verenigt'. Hij zag vooral in de voorbe reiding van de assemblee in'Djakarta een uitstekende gelegenheid. 'Wij zul len zeer zorgvuldig moeten onderzoe ken, op welke wijze de r.k. kerk en natuurlijk ook de andere kerken die geen lid zijn, betrokken kunpen wor den in de voorbereiding'. Vischer zei voorts, dat er bijna geen belangrijke tak van arbeid meer in de wereldraad is, of de r.k. kerk is er op de een of andere wijze in betrokken. Negen r.k. theologen zijn lid van de commissie voor geloof en kerkorde. Op elke belangrijke vergadering is een r.k. delegatie, zoals ook op de komende zendingsconferentie in Bang kok. Ook wees hij op de plaatselijke ontwikkelingen. Van minstens vijftien landelijke raden van kerken is de r.k. kerk al lid. Deze ontwikkeling kan van grote invloed worden op de gehe le oecumenische beweging en is daarom onderwerp van zorgvuldige studie in de werkgroep. Toegejuicht In de discussie werd het plan om de r.k. kerk intensief in de voorberei ding van Djakarta te betrekken toege- juicht. Verder werd alleen van ortho doxe zijde aangedrongen op meer spoed met betrekking tot het,, lidmaat schap van de r.k. kerk. Zo herinnerde de Griek prof. V. T. Istavridis aan de moeite, die de wereldraad tien jaar Bisschop Karekin Sarkissian geleden deed, en terecht, om de Rus sische orthodoxe kerk in zijn gelede ren te krijgen. De feitelijke reden van deze orthodoxe wens bleek even later: de orthodoxen toonden zich aller minst gelukkig met het spreken over de oecumenische beweging als een 'kerkelijke werkelijkheid'. De Armeense bisschop Sarkissian legde net als in zijn referaat van maandag weer de nadruk op het groeiproces, waarin de oecumenische beweging zich bevindt, en die het nog lang niet zou wettigen om van meer te spreken als van een 'verbond van kerken'. Een Rus constateerde zelfs strijdigheid met de verklaring van Toronto. Gunstig onthaal Het rapport van de Amerikaan Desch- ner over de eenheidsbesprekingen kreeg een zeer gunstig onthaal, om de wegen, die hij erin aanwees om de spanning tussen multilaterale en bila terale gesprekken te ovenvinnen. Dr. W. A. Visser 't Hooft prees het hoge lijk en de Russische metropoliet Niko- dim kondigde aan, dat Deschners re feraat in het Russisch vertaald en in het journaal van het patriarchaat van Moskou gepubliceerd zou worden. In bilaterale besprekingen (vaak geor ganiseerd door de confessionele we reldbonden) gaat het vooral om de historische punten, die scheiding ma ken, tenvijl in multilaterale gesprek ken (die het meest gevonden worden in de derde wereld) de neiging bestaat, om de historie maar te verge ten en zijn uitgangspunt geheel te nemen in de huidige situatie. Tussen beide wordt veel misverstand en pola risatie gevonden, zei dr. Visser 't Hooft. Deschner zoekt een uitweg met het begrip 'conciliariteit'. Op een persconferentie zei Lukas Vi scher op een vraag, of het centraal comité niets kon doen om de oecume nische beweging te versnellen, dat het gevoel van vertraging moet worden toegeschreven juist aan de snelle vooruitgang. 'Nu gaan de kerken in zien, dat de oecumenische beweging niet maar een vrijetijdsbesteding is voor enthousiastelingen, maar gevol gen heeft voor het leven van de kerken. Daarom gaat het nu wat lang zamer'. Vischer noemde het nu de tijd, 'om de mogelijkheden te schep pen, om straks onze tweede wind te grijpen'. Het thema van de vergadering n,( het centraal comité van de W< lW raad van Kerken is in vele opzi een dynamisch thema. Het roept je] lei gedachten op en zal ongetwi ds( mede door de concrete punten d deze vergadering aan de orde kc e(, breed bediskussiëerd worden. woordje 'verplicht', in de Nederl vertaling van 'commitment in fe|d ship', laat geen twijfel bestaan ov vraag naar eventuele vrijblijvem j Het thema is in dit opzicht b sj, Hel doet denken aan het gebo j,, liefde, zoals wij dat \an de nè kennen. Liefde mag iets zijn da: te dwingen valt. zoals wij vaal gen, desniettemin is daar dat g isl hebt elkander lief. Zo hier: zo^ gemeenschap! Een belangrijk in onze wereld, waarin wij i dreigen te slaan. Waarin altijd mensen erop uit zijn ons in kampen te verdelen. Wat erg waarin wij altijd weer genei® om vanwege de ingewikkeldheii de problemen de naasten te LI ondergaan in angst en bedreig du> ha! Du Dat dit thema niet gedragen door algemeen humanitaire ovDi gingen maar wel degelijk uikei evangelie zelf opkomt werd van af, met name door dr. Blake gtler Het belang van deze uitspraalkle niet licht overschat worden. H«zo plichte is uitvloeisel van di Vri waartoe de Heer niet verplichl'sr maar toch deed, nl. gemeenscht Un ken met ons mensen. ple uji VI NED. HERV. KERK Beroepen: te Oudewater: W. Ve^t< te Benschop. Bedankt: voor Krimpen aan de suj sel, Opheusden en IJsselstein: Schuurman te Putten. GEREI'. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Zuidhorn: D. But Huizum. GEREF. GEMEENTEN IB Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De bezwaren die zijn ingediend tegen de procedure bij de benoeming van dr. A. H. van den Heuvel tot secretaris-generaal van de hervormde synode, zijn door de commissie ter behandeling van bezwaren en geschillen in de hervormde kerk gegrond verklaard. Het formele besluit waarin de gronden worden medegedeeld van de uitspraak volgt nog. Beroepen: te Middelharnis: A. \bei Boer te Ridderkerk. h NED. HERV. KERK ft Afscheid: van St. Johannesga cind F. Venema, ber. te Hardegarij] Den Haag-Loosduinen: H. J. V ber. te Delden; van Bussum: A. Tonkelaar, ber. te Warmond; vi Haag: P. J. Barnouw wegeni rector vrijz. chr. lyceum te Denj van Hengelo (Ov.): P. Verdam ben. leraar g.o. Ichthuscollege schede. Intrede: te Culemborg: D. 01 uit Surhuisterveen; te Ede: GJ broek uit Oudewater; te Gemei ten Kate uit Scherpenzeel Harlingen: J. R. Smit uit Witte} GEREF. KERKEN Afscheid: van Pernis: H. Kuyl gens ben. tot evang. pred.; 'vaj drecht: A. van Asselt, ber. te 1 van Kampen: S. S. van Dijk ben. bij werelddiakonaat te van Wirdum (Fr.): R. Klijnsi te Groningen-N.O. Intrede: te Amstelveen-Buitenv^PH R. J. Beukema uit Groningen-j (j Arnhem (evang.): J. Jac. Bril uit Oss; te De Glind: J. Jellei Ommen; te Alblasserdam: N. H c ner uit Nijverdal; te Middelhui M. de Bakker uit Zwijndrecht-I Lindt; te Deventer: J. A. C. Ruif— uit Maarssen; te Lutjegast: Kruiter uit Stadskanaal. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Afscheid: van Delft: A. N. Hd ber. te Amersfoort-C. 3k ndi lens el! oil In een brief aan de partijen is mede gedeeld dat het bezwaarschrift van ds. K. A. Abelsma c.s. tegen de gevolgde procedure ontvankelijk is verklaard. Daarmee is het synodebesluit van 19 juni nietig verklaard. In reactie hierop verklaarde secreta ris-generaal ds. F. H. Landsman: 'Als de commissie dit zegt, is het zo. We hebben de commissie destijds zelf in gesteld om de kerkorde te interprete ren en hier was sprake van een twijfelpunt. Maar wij zullen nu in het vervolg van déze interpretatie van de kerkorde uitgaan. De synode heeft dus te goeder trouw blijkbaar geen goede procedure gevolgd. Het breed moderamen komt volgende week vrij dag bijéén om op de kortst mogelijke termijn deze zaak opnieuw aan de orde te stellen. Het betekent dus dat er andere kandidaten kunnen worden ingediend. Dat kan in de najaarszit ting van de synode gebeuren, maar we hopen wel dat men de namen een dag of acht van tevoren laat weten want dan is er tenminste voldoende gelegenheid informaties in te winnen. Als er in de eerste vrije stemming geen meerderheid is (dat is de helft plus één) dan moet er een tweede vrije stemming volgen. Levert die ook geen meerderheid op dan wordt er overeenkomstig de kerkorde een der de stemming gehouden over de twee kandidaten, die in de tweede stem ming de meeste stemmen hebben be haald. We hopen die synodevergade ring al in de eerste helft van septem ber te kunnen houden. Door deze hele gang van zaken is natuurlijk leed berokkend aan dr. Van den Heuvel. Er zal maar door de hele wereldpers gegaan zijn dat je benoemd bent tot secretaris-generaal van de hervormde synode in Neder land en dan ineens blijken dat dat besluit ongedaan is gemaakt omdat de gevolgde procedure niet juist was.' 'Geruststelling' Ds. K. A. Abelsma verklaarde toen hem om commentaar werd gevraagd: 'Ik ben er trots op dat dit nog in onze kerk kan. Ik zie het helemaal niet als een overwinning, maar voel het als een geruststelling. Het is naar mijn overtuiging ook voor dr. Van den Heuvel zelf het best. Het is heel wel mogelijk dat hij alsnog wordt gekozen, maar dan tenminste op een nettere manier. De wijze waarop het nu ging was een precedent in de geschiedenis van onze kerk dat hier mee gelukkig ongedaan is gemaakt. Zelfs in de eerste de beste visclub hebben de leden nog het recht om tegenkandidaten in te dienen.' Bereidheid Toen dr. Van den Heuvel nèt terug van een persconferentie die hij bij de wereldraad geleld had het nieuws vernam, zei hij: 'Ik heb mij bereid verklaard om de kerk op deze plaats te dienen en die bereidheid kan noch door de commissie noch door mij worden aangevochten. Ik wacht nu het volgende hoofdstuk in de procedurele voortgang van deze zaak af. Het enige wat ik betreur is dat in een tijd waarin de wereldraad van kerken in Utrecht vergadert zo veel van de beschikbare ruimte in de krant aan mij wordt besteed en niet aan de zaak die mijn hele hart heeft.' GEREF. KERKEN (VRIJG. B V 6 Afscheid: van Loosdrecht: J. Veif°e]s ber. te Amsterdam-Z. Intrede: te Barendrecht: K. C. ter uit Breda; te Arnhem: Ommen uit Zaandam. CIIR. GEREF. KERKEN Intrede: 22 aug.: te Ermelo: J. uit Almelo; 24 aug.: te Slid Middeldiepstraat: C. den Hert Q| Harderwijk. SE Lt De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pen rde x z. Iksfc «g Directie: Ing. O. Postma, F. Diemef Q Hoofdredactie: |f|3 J. de Berg waarnemend) F Hoofdkantoor N.V. De^rkti Christelijke Pers: N.Z.? 01 Voorburgwal 276 - 280,. Amsterdam. Postbus 859.^ in Telefoon 020 - 22 03 83.ivraa Postgiro: 26 92 74. Banki'ats Ned. Midd. Bank (rek.nr. n 69.73.60.768)Gem.girOk».. X 500. «jaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2