Kabinet behandelt begroting 'normaal' Alternatief plan voor Enka maakt weinig kans UW ufkir was ider van anslag krant iqemrecht voor -jarigen Protest tegen Nixon In deze krant luien Senaat VU laakt 'persoonlijke aanval' op Notohamidjojo Hocsak: ncl aa" Edith Irving weer vrij leidlse Courant ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1972 53ste jaargang STELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ïnstraat 37 Postbus 76 Telefoon: Ü1710 - 31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Meer jSt'r* Dj=> i^Avkeus in - passende omgevinf Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Abonnement 8.76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. AT (UPI, Reuter) De militai- erke man van Marokko, generaal immed Oufkir, was de leider van ïislukte staatsgreep tegen koning an II en mogelijk ook van de sgreep van een jaar geleden, die teerde in een bloedbad in Has- zomerpaleis. Dit is gisteren mee- eld door de minister van binnen- ;e zaken, Mohammed P-enhima. ir pleegde zelfmoord, acht uur I de beschieting van het kon in k- vliegtuig was mislukt, in een ek van het paleis. Een van de lerende officieren, die naar Gi- ar was gevlucht, had de Britse iteiten verteld, dat de rebellen alden op bevel van een generaal, naam met een 'O' begon, raai Oufkir zei, toen gebleken dat de staatsgreep mislukt was: reet wat ik kan verwachten. Ik de gevolgen'. Daarop loste hij schoten. Het eerste verwondde het tweede miste en het derde 'ataal. 'Het was een verradersrol f- I, geen ere zelfmoord', zei Ben- Vermoed wordt dat Oufir ook •ider was van de aanslag op de .ig in diens zomerpaleis, waarbij ensen werden gedood. Toen Ouf- rerweten werd de koning toen goed beschermd te hebben, trok ijn pistool en dreigde hij met oord. Gisteren werd hij in een st sobere plechtigheid begraven zijn familie. »k pagina 7. onze parlementsredactie HAAG De Tweede Kamer gisteren tussen het grote debat de kabinetscrisis door, nen e minuten in een ijltempo het intwerp aanvaard, de kiesgerech- leeftijd te verlagen tot 18 jaar. woensdag 29 november 18 jaar is rden mag meestemmen voor de imstige Tweede Kamer, heeft de Tweede Kamer besloten vetsontwerp tot verhoging van de rempel niet meer voor deze ver- igen iri behandeling te nemen, edreiging voor die kleine partij- it ze uit de Tweede Kamer zullen en geweerd, is nu voorlopig weer de baan. lamer besloot tot uitstel vooral t de uitvoering van de wet voor omende verkiezingen praktische aren opriep. Een van de ïndie- de heer P. van der Sanden van yp, deed daarom ook het voor- tot uitstel van de behandeling, ndien zou het plotseling verho- van de kiesdrempel weinig ele- zijn tegenover de kleine partijen, rich nu al voorbereiden op de rade verkiezingen, eer P. Jongeling (GPV) was het nee eens. De behandeling van het ontwerp nu, die een stuk van de •vrijheden zou wegnemen, noeiii- ïij het niet bevorderen van de irheid van de politieke zeden. I0EN de verlaging van de kiesgerech- leeftijd van 21 jaar tot 18 jaar fn naar schatting een miljoen jon- iezers naar de stembus gaan, die bij de vorige verkiezingen niet in aanmerking kwamen. De heer coek (Boerenpartij) en de Mid- itander Te Pas stemden tegen. De Jongeling stemde voor, maar hij wel dat de politieke mondig- srechten nu wel een onevenwich- nadruk krijgen, nu de 18-jarigen de stembus gaan. dig op- In Miami Beach, waar volgende week de Republikeinen hun partijconventie zuilen houden on»- president Nixon en vice-president Agnew opnieuw kandidaat te stellen, blokkeren tegenstanders van Nixon de trottoirs. Voor volgende week staan er vele betogingen op hel programma. Ongeveer 2500 parachutisten zijn inmiddels naar de stad overgebracht als reservetroepen. Zie voor meer over de Republikeinse conventie pagina II. Binnenland Meerderheid wil spelling zo laten Doesburgs Martini na tien jaar gerestaureerd Plaatselijk buien maar ook op- laringen. Overwegend matige, an de_ kust aanvankelijk nog - rachtige wind. Maximum tem- kO- peraturen rond 17 graden. IliS BORGEN EN OVERMORGEN: Wisselvallig met tijdelijk regen in aanhoudend koel. Zon op: 05.32-05.34 onder: 19.54-19.51 Maan op: 17.46-18.19 onder: 00.10-01.16 'en bevuild Van een verslaggever AMSTERDAM De senaat van de Vrije Universiteit wijst de 'persoonlij ke aanval' van de studentenraad van de Vrije Universiteit op prof. rar. O. Notohamidjojo van de Universitas Kristen Satya Watjana in Indonesië af De studentenraad had deze aanval gelanceerd naar aanleiding van het besluit van de senaat prof. Notoha midjojo een ere-doctoraat 'in de rechtsgeleerdheid te verlenen. In een communiqué zegt de senaat van de VU dat de inhoud van hU door de studentenraad verspreide st»'- 'wemelt van onwaarheden'. Het ere-doctoraat is prof. Notohamid jojo op drie gronden verleend. Ten eerste: zijn toegewijde arbeid voor de oprichting en ontwikkeling van de Universitas Kristen Satya Watjana te Salatiga, Indonesië, die hij sedert haar oprichting in 1959 als rector heeft gediend. Ten tweede, zijn we tenschappelijke geschriften op het ge bied van de wijsbegeerte van \c* recht, de algemene staatsleer en de ethiek. Ten derde: zijn geschriften, redevoeringen en practische arbeid om het christendom een eigen plaats te geven in de Indonesische cultuur en het dienstbaar te maken aan h"t welzijn van het gehele volk, aldus het communiqué van ce senaat van de VU. Zie ook pagina 6 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De progressieve combinatie in de Tweede Kamer zou willen dat regering en parle ment een voorbehoud maakten over een aantal zaken, die de re gering wel en die zij niet voor de verkiezingen zal afhandelen. Mogelijk toch concessies aan de vakbonden Deze oppositiepartijen wilden hiermee bereiken dat er in de begroting en het dekkingsplan wijzigingen kunnen worden aangebracht om de afsluiting van een sociaal contract met het be drijfsleven ter bestrijding van de in flatie te vergemakkelijken. Bovendien wilde men hiermee bereiken dat ande re omstreden punten aan het oordeel van de kiezers worden voorgelegd. Tijdens het Kamerdebat over de ver klaring van minister-president Bies heuvel over het verloop van de kabi netscrisis dienden PvdA. PPR en D'66 gisteren een motie van deze strekking in. De motie werd verworpen met al leen de stemmen voor van de opposi tiepartijen en de KVP-er Van Schaik. Voor de radio verklaarde mr. Aantjes gisteravond, dat het verwerpen van de motie niet betekende, dat de toenade ring tot de PvdA nu weer ongedaan zou zijn. De deuren blijven open. zei de ARP-fractieleider. Het feit dat de Kamer nu de noodzakelijke begrotin gen en voorstellen in behandeling neemt, wil niet zeggen dat ook alles aanvaard wordt, aldus mr. Aantjes. De confessionele partijen en de VVD stelden zich op het standpunt dat zo wel de begroting als het dekkingsplan normaal moeten kunnen worden be handeld, De regering moet bovendien trachten een sociaal contract met het bedrijfsleven af te sluiten. ,m,- Deze stellingname van de confessione le partijen neemt niet weg dat enige verschuivingen in de begroting ten gunste van de wensen van de vakbe weging bij voorbaat uitgesloten zou den zijn. Het gesprek met de voorzit ters van de vakcentrales schijnt bij de confessionele partijen veel indruk ge maakt te hebben. In deze kring zijn daarom stemmen opgegaan om de in flatiecorrectie niet door te laten gaan. Het geld dat daardoor beschikbaar komt zou dan gebruikt kunnen wor den om de voorgestelde schoolgeldhef fing te schrappen, de werkende jonge ren wel tegemoet te komen en even tueel af te zien van de invoering van een eigen risico in de ziekenfondsver zekering. De kansen op dp afsluiting van een sociaal contract zouden daar mee aanzienlijk zijn gestegen. Dc voorzitter van het CN"', de heer J. Lanser, zei gisteravond in een televi sieuitzending van 'Hier en Nu' van de NCRV, dat de vakbeweging op dit moment niet zeker weet of er in de regeringsvoorstellen verschuivingen mogelijk zijn. Zolang dat niet hel geval is, is een gesprek met de rege ring over een sociaal contract zinvol. Zou echter blijken dat er geen ruimte is voor de wensen van de vakbewe ging, dan zal volgens de heer Lanser de kans om tot een sociaal contract te komen wel bijzonder klein zijn gewor den. Minister-president Biesheuvel ver strekte gisteren op aandrang van de oppositie een globaal overzicht van het dekkingsplan waarover de vier fractievoorzitters en de formateur het eens zijn geworden. Het dekkingsplan omvat een aanta' belastingverhogin- reg. Vogelverschrikkers Comp. Pdt zich. SÈ Prijswinnaar Herlaar: architectuur niet belangrijk 15 Buitenland Sadat wijzigt politieke koers 8 geen politieke processen 8 - iÉHSgl laalïiaPte Kerk IKOR-kinderdiensten jjj»; zwart op wit 2 Stap vooruit met Rome 2 W W® Kunst i Na-geschilderde foto's troef op DOCUMENTA 5 13 j|g Ouderwetse Hitchcock 13 v ij Sp0rt «s, Geen uitweg voor f Dc Uithof 19 Jan Fransz Strips, feuilleton 5 Commentaar 7 MasMtdbindinVerd<!r Edith Irving gebaart als zij praat met haar man, de schrijver Clifford Irving. Puzzels',CrlC',tC" 17 nadat ZÜ na een verbijlf van twee maanden vrijgelaten is uit de gevangenis Lezers schrijven 17 wegens haar aandeel in liet bedrog over de 'autobiografie' van dc Amerikaanse Recepten"'381 17 miljardair Howard Hughes. Beurs 23 Minister Nelissen geeft toelichting op het dckkingsplan aan v.l.n.r. minister Udink en de Kamerleden De Goede (D'66) en Vondeling (PvdA). Minister president Biesheuvel kijkt belangstellend toe. gen die in totaal 2 miljard gulden zullen opbrengen: in dc directe sfeer 500 miljoen gulden loon- en inkom stenbelasting, 160 miljoen gulden ven nootschapsbelasting en 40 miljoen gulden vermogensbelasting. Pij de in directe belastingen 1200 miljoen gul den door een verhoging van de omzet belasting en 80 miljoen gulden bijzon dere verbruiksbelasting op personen auto's. Politieke kringen in Den Haag leggen er de nadruk op dat dit lijstje met opzet zeer globaal is ge houden, zodat .verschuivingen wellicht nog mogelijk zijn. Oppositieleider drs. Den Uy' legde er gisteren de nadruk op, dal het kabi net Biesheüvel essentiële zaken open zal moeten laten om de kiezer in de gelegenheid te stellen zich daarover uit te kunnen spreken. De door de minister-president verstrekte cijfers noemde hij 'volstrekt abracadabra' Hij noemde het daarom onbegrijpelijk dat de fractievoorzitters op „-ind daarvan steun hebben toegezegd aan het beleid van de regering. Volgens de heer Den Uyl moet er daarom wel ruimte zijn voor het aanbrengen van enkele verschuivingen. De regering zou daarmee in de gelegenheid zijn om enkele 'obstakels' voor het afslui ten van het sociaal contract uit de weg te ruimen. Hij noemde met name de inflatiecorrectie. De regeringspartijen bleken de motie van de oppositie aan de vage kant te vinden. De Kamer werd gevraagd het oordeel uit te spreken dat 'vanaf het tijdstip van het besluit tot de ontbin ding van de Kamer en het houden van vervroegde verkiezingen de taak van de regering en Kamer inhoudelijk wordt beperkt door dit beroep op het oordeel van de kiezers'. In de context van de stellingname van de oppositie betekent het echter dat de Kamer essentiële zaken en begrotingshoofd stukken niet zal kunnen behandelen. Hel zag ,er daarom naar uit, dat de motie door de meerderheid van de Kamer verworpen zou worden. Behalve mr. Aantjes, fractieleider van dc ARP. die donderdagnacht een hand uitstak in de richting van de PvdA, heeft ook mr. Andriessen, fractielei der van de KVP, een gebaar van toenadering gemaakt naar de PvdA. Mr. Andriessen verklaarde, dat ook de KVP bereid is afspraken te maken vóór de verkiezingen. Drs. Den Uyl van de PvdA reageerde t»p deze bereidverklaringen. Hij liet doorschemeren ook tegen afspraken te zijn, die, zoals mr. Aantjes had ge steld, de verkiezingen overbodig zou den maken. Wel moesten de afspraken bindend zijn, aldus drs. Den Uyl, an ders zijn het geen afspraken. Mr. Aantjes voegde hieraan toe, dat de uitvoering van de afspraken een zaak is van de toekomstige fractieleiders. 'Ik zal die afspraken.' vervolgde hij veelbetekenend, 'nauwkeurig aan mijn "voorganger" imr. Biesheuvel-red.) doorgeven'. ARNHEM "Wij geven het alternatief weinig kans". Zo reageerde de heer H. Wesenhagen van de raad van bestuur van Enka-Glanzstoff op het rapport van dc commissie \au externe deskundigen, waarin voorgesteld wordt een alternatief plan uit te werken om de voorgenomen produktie-inkrim- ping van synthetische garens van Enka-Glanzstoff over alle Enka-bedrijven te verdelen. De commis sie acht de kans groot, dal de noodzakelijke inkrimping minder mensen zal treffen en economisch toch verantwoord is. De commissie werd in het leven ge roepen na scherpe protesten van de centrale ondernemingsraad en de vak bonden op de in april aangekondigde sluiting van de Enka-bedrijven in Breda. Barmen (West-Duitsland), Feldmtlhle (Zwitserland) en Zwijnaar de (België). Deze maatregel zou het ontslag van 5700 werknemers tot ge volg hebben. De onafhankelijke commissie is het met de raad van bestuur eens, dat een reorganisatie binnen het bedrijf van wege het achterblijven van de vraag naar synthetische produkten noodza kelijk is. Maar in haar rapport ver wijt de commissie de raad van be stuur te weinig oog te hebben gehad voor de sociale en sociaal-economische factoren. Daarom vraagt de commissie de raad van bestuur een alternatief plan uit te werken, waarbij de perso neelsinkrimping over alle Enka-vesti- gingen wordt verdeeld. In een voorlopig commentaar op het rapport zegt de raad van bestuur dit alternatief al overwogen te hebben, maar dat hij tot de conclusie was gekomen dat het een 'verleggen van de problemen betekent'. Het alterna tief zou ondermeer inhouden dat het bedrijf in Emmen. waar zeshonderd mensen werken, gesloten zou noeten worden, en ook de Duitse vestiging Oberbuch (1000 werknemers) haar poorten zou moeten sluiten. Zowel Emmen als Oberbuch liggen, evenals de Enka-Breda in een economisch pro bleemgebied. Toch zegde de woordvoerder van de raad van bestuur, de heer Wesenha gen toe, dat het alternatief op korte termijn door een grote groep stafle den uitgebreid zal worden onderzocht. Hij verwachtte dat de definitieve be slissing over drie weken bekend /.ai worden gemaakt. Dat een lineaire inkrimping, zoals de commissie van externe deskundigen voorstelt, minder mensen zal treffen komt volgens de heer Wesenhagen omdat in 'elk bedrijf een kern ge handhaafd moet blijven'. In een commentaar op het rapport zegt de vereniging vdn hoger perso neel van het Akzo-concem volledig in te stemmen met de door de commissie van externe deskundigen voorgestelde procedure. De vereniging vreest ech ter, dat 'de raad van bestuur dermate overtuigd is van de juistheid van zijn inzichten, dat men grote moeite zal hebben de raad van bestuur van het tegendeel te overtuigen'. BREDA Woordvoerders van de vak bonden. betrokken bij de sluiting van Enka-bedrijven. hebben gisteren in Breda verklaard dat zij de eerste reac ties op hel rapport van externe des kundigen te optimistisch vinden. Er zijn namelijk heel wat bezwaren tegen het alternatief spreiding van ont slagen aan te voeren, zo zeiden zij op een persconferentie in Breda. Dc industriebonden en de Unie van beambten en hoger personeel handha ven hun standpunt dat dc Enka-vesti- gingen in Breda en Emmercompas- cuuin niet dicht mogen, vóór er voor de werknemers vervangende werkge legenheid is gevonden. Het is verder de bedoeling van de bonden om rege ring en parlement te bewegen tot internationale afspraken voor het be perken van de produktie van kunst vezels. De bonden zullen de komende tien dagen gebruiken voor overleg met de achterban en vervolgens besprekingen voeren met de vakbonden in de an dere landen met Enka-vestigingen. Zie voor het rapport van de CED pap. 25. een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. bon noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Plaats: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1