Shane 999 Gould typisch Carlile produkt Coler: "Er is te voorbarig gewerkt" Gouden Australische zwemmachine van 15 jaar in München doelwit van publiciteit München 1972 hüW/KWARTET ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1972 iEEN UITWEG VOOR 'DE UITHOF' ior Joop Holthausen EN HAAG Voor het schaatscentrum De Uithof is geen uitweg eer mogelijk. De Haagse gemeenteraad moet maandagavond wel f zeggen op het voorstel om een fors aanvullend krediet beschik te stellen van 3,9 miljoen gulden. Daarvoor is dit project, Ne- irlands duurste kunstijscentrum, reeds te ver tot ontwikkeling ge acht. Woorden als 'overinvestering' en 'prestige-object' zijn al ge ilen. En dat terwijl de noodzakelijkheid van een kunstijsbaan in ze grote bevolkingsconcentratie al meermalen is aangetoond. Uithof is zonder meer een peper- ur project. Reeds bij het opstellen a de oorspronkelijke begroting un vast te staan dat de Haagse an in ieder geval één record zou itigen: dat van de kosten. Met een raamd bedrag van 8,3 miljoen gul- is De Uithof daarmee alle Neder- idse banen ver vooruit. Het is ech- de vraag of De Uithof dat geld ■t gewoon waard was. Wim Rekker, grote man van het eerste uur, tent van wel. 'De eerste opzet was alleen maar een 400-meter baan te luwen. Maar in de contacten met neente en andere instellingen werd snel duidelijk dat er behoefte was een combi-baan, een combinatie 400-meter-baan en ijshockeyhal. initiatiefnemers hadden toen de uze tussen een goedkoop en wat lelijker te financieren huis of duur, maar kwaliteits-huis. Er is kozen voor de laatste opzet. Per slot n rekening moet zo'n centrum lan- «r mee dan een paar jaar en de raring heeft geleerd dat het publiek n eisen steeds hoger opschroeft'. jzies tt aanvankelijke actiecomité groeide ïgzamerhand naar stichtingsbestuur, dat stichtingsbestuur nam de oud- ficier van de Koninklijke Lucht- lacht, J. C. van Nes, de functie van orzitter op zich. Maar met het vor- tren van de bouw groeide de verwij- ring tussen voorzitter Van Nes en kele belangrijke mede-bestuursle- n. Ruzietjes en intriges binnen het stuur schiepen een ongezonde sfeer. Rekker, man van het eerste uur, ipte er tenslotte uit. 'Laten wij het sar houden op een verschil in in- cht tussen mij en de heer Van Nes. had er geen zin in om door te ian op deze manier*, et hardwerkend stichtingsbestuur ar zijn alle betrokkenen het wel rer eens zag de geldzorgen met reigende zekerheid boven het hoofd roeien. Het werd steeds meer duide- jk dat de gemeente Den Haag nog- aals zou moeten bijspringen. De res- ctabele garantie van 6,1 miljoen ilden was niet toereikend. Boven ra had de stichting met tegenslag te impen. Voorzitter Van Nes: 'In de rste maanden van het bestaan van stichting moesten wij een flink «el van onze energie wijden aan een oces, waarbij zowel het stichtingsbe- als de gemeente Den Haag ge le waren. De EMS, eigenaar van HOKIJ-baan voelde zich door de len bedreigd in zijn monopolypo- Weliswaar wonnen wij dat pro ts, maar het kostte ons toch veel tijd energie en die hadden wij veel ter aan andere zaken kunnen beste- ngelukkig oekend naar oorzaken voor dat ge- tldige gat in de begroting (3,9 mil- »en gulden extra is zeker voor een emeente als Den Haag een fikse Wp) duikt steeds weer het verant- «ordelijk orgaan voor dit prtject op, tt stichtingsbestuur. De tragiek wil echter dat het stichtingsbestuur lange tijd maar werd uitgemaakt door één man, de oud-officier Van Nes, die op die post steeds eenzamer werd. Niet ontkend kan worden, dat hij af en toe wat ongelukkig heeft gemanoeu vreerd, maar het gaat veel te ver om hem in dat opzicht schuld in de schoenen te schuiven. Hij heeft im mers door zijn geweldige inzet pro Deo deze zaak nog zo lang draaiende weten te houden. PvdA- gemeenteraadslid A. Wiersma slaat in dat opzicht de spijker precies op zijn kop. 'Ik heb geen behoefte aan het zoeken naar schuldigen. En als dat dan toch gedaan moet worden heeft iedereen schuld, de gemeente, het stichtingsbestuur en niet te vergeten de burgerij, die bijna apatisch reageerde toen op haar een beroep op financiële medewerking werd gedaan'. Feit is dat de geweldige stijging van de bouwkosten de voornaamste oor zaak is van het verzoek van B. en W. om een aanvullend krediet. Mr. W. R. Uithof, hoofd van de afdeling jeugd- sport en recreatie in de gemeente Den Haag stelt: 'De oorzaak moet voor het grootste deel gezocht worden in omstandigheden, die buiten het bereik van wie dan ook liggen. Toen de oorspronkelijke begroting ter tafel kwam, waren die cijfers al weer ach terhaald door de realiteit. De bouw kosten stijgen in- het westen in zo'n geweldig tempo, dat er bijna geen begroting meer is op te maken. Je kunt rustig stellen dat die stijging één procent per maand bedraagt'. Geen subsidies Aanvankelijk is het stichtingsbestuur ook uitgegaan van subsidies van de Nederlandse Sportfederatie, van CRM en van de provincie. Al spoedig werd duidelijk dat er van de NSF in dat opzicht niets viel te verwachten. In maart vorig jaar was het besluit ge vallen de subsidiekraan dicht te draai en, resultaat van de tegenvallende toto-opbrengsten. De kunstijsbaan in Alkmaar had dat al eerder ondervon den. Van CRM kwam er een negatief antwoord en de provincie stelde zich niet veel positiever op, al is er nog een minimaal kansje dat er van die zijde toch nog wat loskomt Verder werden het vooruitzicht op een be drag van vijfhonderdduizenden gulden van de Stichting Haagse IJsclubfonds- (nog) met gehonoreerd. Voorzitter Van Nes: 'Het meest teleurgesteld ben ik in de houding van de omliggende gemeenten. Van meet af aan is ge steld: wij zijn een Zuidhollands schaatscentrum. De Uithof heeft geen lokale, maar een regionale functie. Het spreekt voor zich dat niet alleen de inwoners uit Den Haag, maar uit heel Zuid-Holland en zeer zeker uit de omliggende gemeenten van deze accommodatie zullen profiteren. Daar om hebben wij de omliggende ge meenten verzocht om een eenmalige subsidie van één gulden pe r hoofd van de bevolking. Het antwoord was verbijsterend negatief. Alleen Monster reageerde op de wijze, zoals wij dat graag hadden. Van die gemeente ont vingen wij achttien mille. Verder kre gen wij nog een aanmoedigingspremie MÜNCHEN Als Shane Gould eindelijk toch ook de horde foto graven en filmers verslagen mmm heeft, blijft ze daarna pesterig lang onder het wateroppervlak van het Olympisch zwembad. Het lijkt of ze even maar weg vlucht. Onbereikbar voor de bui tenwereld. Het legioen bewonde raars en de publiciteit. Zodra Shane Gould zich weer vertoont, klikken en snorren de camera's echter even fanatiek. Shane Gould (15), goed voor vijf Souden zwemmedailles. Dus nu al het Gerrit den Ambtman "bject van de Olympische Ppelen in lunchen. 'De schaduwkant van de Wpsport' heet de waanzinnige belang stelling voor het Australische kind eenvoudig. Shane Gould is in de zwemsport urnek. Dat wel. Ondanks het leger wetten, dat de Verenigde Staten uit De Lier van tweehonderdvijftig gulden. Maar toen hield het helemaal op. En waarom eigenlijk? De Uithof kun je toch wel dertig levensjaren toerekenen. Als je dan uitgaat van één gulden per inwoner is dat een investering van nog geen drieëneen halve cent per hoofd van de bevol king. Maar gemeenten als Rijswijk en Voorburg hadden er nog geen cent voor over'. Twee mogelijkheden Voor die laakbare houding van de omliggende gemeenten moet de Haag se gemeenschap gedeeltelijk opdraai en. En niet alleen nu, maar zeer zeker ook in de toekomst. Kunstijsba nen zijn nu eenmaal een kostenver- slindende zaak. Volgens de eerste ex ploitatie-opzet, zou de gemeente jaar lijks een bedrag van ongeveer vieren halve ton moeten bij-passen. Nu het leningsbedrag zo sterk gestegen is, gaat dat acht-tot negenhonderdduizen den gulden per jaar kosten. Een, voor een sportaccommodatie schrikbarend hoog bedrag. Maar een terugweg is niet mogelijk. Mr. Uithof: 'Er zijn twee mogelijkheden. De eerste is het faillissement van de stichting. Wan neer de bouw nu wordt stop gezet en je begint later weer gaat dat nog eens een miljoen gulden kosten. De tweede mogelijkheid is accepteren dat het zoveel duurdeT is. 'Gemeenteraadslid Wiersma: 'Als de raad neen' zou zeggen, ontstaat er een monument van onmacht, een soort toren van Babel. En dat is wel het laatste waar ik nu nog behoefte aan heb. Als wij dat schaatscentrum laten liggen zou den wij ons als gemeenteraad onster felijk belachelijk maken'. Van het gelJ dat via acties is binnen gekomen (voorzitter Van Nes: 'Onge veer vijftig mille') is geen cent meer over. Al dat geld is opgegaan aan het voeren van die acties en het opzetten van nieuwe projecten om geld in te zamelen. In dat opzicht heeft het stichtingsbestuur zeker fouten ge maakt. Erkent Van Nes: 'Misschien had het inderdaad anders aangepakt moeten worden'. Vijf zetels Bij het voorstel om 3,9 miljoen gul den extra beschikbaar te stellen, heb ben B. en W. ook een 'ingebouwde gemeentegarantie' gegeven. Wanneer de plannen van B. en W. worden geaccepteerd, claimt de gemeente vijf van de negen zetels in het stichtings bestuur. Twee hoog-geplaatste ambte naren zullen de vitale zetels innemen: mr. Uithof op de voorzittersstoel en de heer D. P. Lindhoüt waarschijnlijk op die van de secretaris. Mr. Uithof: 'Dat wil niet zeggen, dat wij het werk van het huidige stichtingsbestuur on derwaarderen. Zeker niet datgene wat de heer Van Nes ervoor heeft gedaan. Ik zal in ieder geval al het mogelijke in het werk stellen om hem in het bestuur te houden. Het stichtingsbe stuur zal een soort overkoepelende taak krijgen. In de komende maanden zal dan de baan worden verpacht aan een vennootschap. Hoe dat er pre cies uit gaat zien, moet nog nader worden uitgedokterd. Zeker is in ie der geval dat wij die zaak zo commer cieel mogelijk willen aanpakken. Dat geraamde exploitatieverlies van acht negen ton willen wij via een goede zomer-exploitatie (rolschaatsevene- menten, open-luchttentoonstellin jn. kampeer-demonstraties) zoveel moge lijk drukken'. Mr. Uithof benadrukt dat de realise ring van De Uithof niet of nauwelijks ten koste gaat van andere objecten. 'Er wordt jaarlijks een bedrag van twintig miljoen gulden op de gemeen telijke begroting uitgetrokken voor de sport. Ik voorzien zeker geen vertra ging in de bouw van sporthallen. Die programma's kunnen normaal worden uitgevoerd. Misschien dat er op min der vitale punten van het sportbeleid van enige temporisering sprake moet zijn, maar dan is dat nog geen hals zaak. In ieder geval staat deze ijsbaan niet de bouw van gymnastieklokalen in de weg, want die zijn onderge bracht bij de begroting voor onder wijs. Dat heeft hier niets mee te maken. En bovendien: Den Haag is echt wel aan zo'n baan toe. In de loop der jaren zijn er twee natuur-ijsbanen verdwenen. Daar is niets voor in de plaats gekomen. Milieu-vervuiling is een van de oorzaken dat er hier minder dan in het verleden geschaatst kan worden. Een alternatief is nood zakelijk om die behoefte op te van gen'. Rapport Die behoefte is uitvoerig besproken in een rapport dat Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland onlangs hebben uitgebracht De secretaris van de com missie, die zich heeft belast met de samenstelling van het rapport Sprei ding Kunstijsbanen in Zuid-Holland, is het PvdA-gemeenteraadslid Wier sma, nu echt in zijn functie van directeur van de Provinciale Sport raad Zuid-Holland. Het rapport ver scheen op een moment dat het project De Uithof al tot ontwikkeling was gekomen. Wiersma: 'Uit stimulerend oogpunt is dit rapport te laat geko men, maar het is wel op tijd om een lijn aan te geven in de ontwikkeling. En dat is tenslotte het doel van dit rapport. Wij zijn daarbij grotendeels uitgegaan van de ervaringscijfers, die wij hebben gekregen van de andere banen. Met negen 30 x 60 m overdek te banen en twee 400-meterbanen is de behoefte gedekt al kan de situatie over 10 jaar geheel anders zijn. Een verrijst er nu in De Uithof, de andere zou in Rotterdam moeten komen. Dat is een volkomen verantwoorde zaak. Je weet dat er een paar honderddui zenden bezoeken zullen worden afge legd en of dat er nu drie- of vierhon derdduizend zijn, is in wezen niet zo belangrijk. Het gaat in ieder geval om een groot aantal mensen. En er zal geld bij moeten. Maar je krijgt er wat voor terug. Een stukje lichamelijke en geestelijke gezondheid en dat is niet in geld uit te drukken'. De Uithof zal ook in de toekomst veel geld gaan kosten. Wanneer het om lichaamscultuur gaat, blijkt de over heid in veel gevallen plotseling min der scheutig dan wanneer het geeste lijke cultuur betreft. Massale sportbe oefening wordt minder gewaardeerd dan exclusief schouwburgbezoek. Of, zoals Wim Rekke, zegt: 'Als je straks de subsidie per ijsbaanbezoeker stelt tegenover die van de bezoekers van veel andere gesubsidieerde instellin gen springt De Uithof er nog bijzon der gunstig uit*. over de Oceaan naar München aanvoert. De tijden die de Amerika nen zeer onlangs tijdens hun Olympi sche selectiewedstrijden in Chicago hebben geproduceerd, waren ronduit indrukwekkend. Maar de golf van top prestaties hebben Shane Gould zelf vertrouwen niet aangetast. Alleen zij en haar coach Forbes Carlile weten tot wat zij in de komende weken in staat is. Nu al blijkt Carlile ervan overtuigd, dat zijn wereldberoemde pupil straks ook in het Olympisch basin de snelste vrouw op de 200 meter wisselslag zal zijn. Shane Gould is nog nooit zo snel als op dit moment geweest. Dat vindt Forbes Carlile tenminste. Het bewon derde meisje heeft maandenlang geen grote wedstrijden gezwommen, alleen maar gebouwd aan haar vorm voor de Olympische Spelen. Eerst onder lei ding van Carlile, de laatste zes weken onder supervisie van diens echtgenote Ursula en Olympisch coach Don Tal bot. Forbes Carlile (51) heeft deze weken officieel niets met Shane Gould te maken, omdat zijn concurent Talbot officieel tot chef-trainer van de Olym pische formatie is benoemd. Maar Carlile volgt zijn grootste troef als een schaduw. Hij heeft zich in München een identiteits-kaart als radiomedewerker veroverd en kan daardoor alle trainingen nauwgezet volgen. Hij geeft dan ook aanwijzin gen, neemt tijden op, controleert en regelt. Geniet vooral. Bijvoorbeeld als Shane Gould halverwege het loodzwa re trainingsprogramma, dat zij hun nog twee keer per dag afdraait, plot seling de 100 meter vrije slag ver onder de een minuut aflegt. 'Voor de laatste vijftig meter had ze nog geen dertig seconden nodig. Het gaat voor treffelijk. Ik maak me nergens zorgen over", zegt dr. Forbes Carlile. Carlile en succes. Het hoort bij elkaar. Ook in de periode, toen hij als coach van de Nederlandse zwemploeg optrad, fungeerde de Australische glo betrotter als een zelfverzekerde goud delver. Drie zomers begeleidde Carlile de Nederlandse zwemploeg. Hij be- een belangrijke functie in de begelei ding. Dat moeten ze vanaf de eerste dag beseffen. Sommige coaches in Amerika willen niet eens hebben, dat de ouders tijdens de training vanaf de tribune hun kinderen volgen. Ik juich het juist toe, ik betrek ze er zoveel mogelijk bij'. De intensieve communicatie met de ouders zal Forbes Carlile ook als een schil hanteren. Want wat hij van zijn leerlingen vraagt, is niet gering. Sha ne Gould traint dagelijks ongeveer vijftien kilometer, 's Morgens vroeg (vijf uur) en na schooltijd. Carlile: 'Hard werken, twaalf maanden per jaar. Het is nu eenmaal noodzakelijk. De zwemsport in Australië heeft in de jaren zestig ingezien, dat er in de winter keihard doorgetraind moet worden. Na een coach-congres in Amerika, in 1965, ben ik tot de over tuiging gekomen, dat we niet meer mochten verslappen als wij bij wilden blijven. Daarom hebben we in Sydney datzelfde jaar no geen overdekt 25- meterbad gebouwd. Hoe welkom en nodig zo'n ruimte was, bewees Karin Moras in '67. Het was e:n topjaar voor haar. Het is nu zo, dat we tijdens de winter misschien nog har der trainen dan in de zomermaanden'. Shane Gould onderwerpt zich vol gens Carlile tenminste moeiteloos en met overgave aan de zware op drachten, die aan haar gegeven wor den. 'Het kost geen inspanning ie mand te overtuigen. Australië is een goed zwemknd. Altijd ge eest ook. - Australische jeugd interesseert zich meer voor zwemmen dan voor ande e sporten. Dat is voor een coach een gezonde basis om op te werkei.'. Shane Gould (Carlile: 'Zij bewijst dat wat goed is snel komt') is een natuur talent. Wie haar tijdens de twee uur durende training voortdurend gecon centreerd aan het werk ziet, verbaast zich alleen maar. Terwijl haar team genotes tijdens de eerste baar.*;es voor hetzelfde tempo dertig of meer slagen nodig hebben, gebruikt Shane Gould er 22. Een perfecte stijl, waaraan Carlile nauwelijks heeft geschaafd. 'Twee zaken hebben' we iets veranderd. Haar arm hield ze teveel gestrekt, nu buigt Shane haar elleboog iets meer. En haar .beenslag is regelmatiger, iets feller geworden'. Details slechts. Forbes Carl:>e bezit in Shane Gould in feite de beste adver tentie die hij zics wensen kan. Zijn school in Australië floreert. Zi goed zelfs, dat hij zich kan beperken tot de algehele coördinatie. Hij vindt daardoor voldoende tijd om de wereld rond te trekken om trainersbijeen komsten te bezoeken en lezingen te houden. 'Na "e Spelen ben ik twee weken thuis. Dan ga ik naar Montre al. De begeleiding en coaching van topsporters levert me direct geen geld op. Het kost alleen maar tijd. Dit is een zuivere liefhebberij van ons'. Shane Gould zorgt dat het voor haar coach een lucratieve hobby is. In München kan ze geen pas buiten haar kamer in het Olympisch dorp zetten of ze wordt belaagd. De trainingen van de Australische zwemploeg trek ken honderden nieuwsgierigen. Aan vedetten als Mike Wenden en Brad Cooper wordt voorbij gegaan. De zwemwereld ziet alleen Shane Gould. Ook daarom is Forbes Carlile voort durend in haar omgeving. 'We moe ten haar beschre.^ n, voorzichtig met de publiciteit zijn. Daarom geeft ze geen interviews meer. We hebben het in Australië weieens meegemaakt, dat zij tussen de series en de finale zes verslaggevers te woord moest staan. Dat gebeurt nu niet meer. We hebben regels opgesteld. Thuis wordt de pers niet meer ontvangen. Shane traint hard, ze heeft rust nodig. Vooral hier in München. Ze blijft gelukkig erg nuchter onder die grote belangstel ling, ze houdt bewust afstand'. Vijftien jaar is ze. Van Shane Gould worden gouden medailles op de 100, 200, 400 meter vrije slag en de 200 meter wisselslag persoonlijk verwacht Daarnaast rekent Australië op haar tijdens de estafettes. Forbes Carlile, relativerend: 'Ik heb de Amerikanen in actie gezien. Erg goed, zonder meer. Shane zal straks op de sprint een tijd van zeker 58.4 moeten maken. Ze kan het, daarvan ben ik overtuigd. Ze- is geweldig geconcentreerd'. reikte in 1962 een (Geflatteerd) hoog tepunt tijdens de Europese kampioen schappen in Leipzig (waar niet alle sterke zwemnaties aanwezig waren), toen Nederland een indrukwekkend gewicht aan medailles veroverde. Na de Olympische Spelen van Tokio (1964) keerde Carlile op dringend verzoek van de Koninklijke Neder landse Zwembond definitief terug naar het vijfde werelddeel. Carlile zou te wetenschappelijk werken, luid de een van de verwijten. Hij zou in plaats van zwemmers en zwemsters machientjes willen produceren. Nog steeds heeft het nog nauwelijks met resultaat afgeronde wetenschappe lijk onderzoek van de zwemsport een intense belangstellende in Forbes Car lile. Hij geeft toe, dat de research tot nu toe weinig schokkende feiten heeft vertoond. Leidraad voor iedere trai ner blijft: de pupil keihard laten werken en steeds weer voor een nieu we portie motivatie zorgen. Carlile: 'Het is een oude topper, die op jonge re schouders is terecht gekomen'. De Australische coach bezit in Shane Gould natuurlijk een ideale volgelin ge van zijn ideeën. 'Shane is ambitieu zer en ijveriger dan wie ook. Ze heeft geen motivatie meer nodig. Alleen in het begin hebben we veel gesproken. Met haar ouders vooral'. Twee jaar geleden, Shane Gould was toen dertien en een half jaar, meldde het veelgeprezen talent zich bij de florerende zwemschool (50 nan perso neel) van de fors gebouwde Forbes en de sprieterige Ursula. Hoe groot het talent, dat het echtpaar toen ontmoet te wel was, bewees Shane Gould tij dens de eerste echte sprint die ze aflegde. Carlile: 'Ze zwom meteen even een tijd van 60.4 op de 100 meter. Een sensatie was het. Toen wist ik al, dat Shane de beste zwem ster zou worden, die ik ooit gezien had. Toen ook heb ik onmiddellijk haar ouders ingeschakeld. Gepraat over de nabije toekomst, over de school, de ambities. Daarna zijn we keihard aan het werk gegaan. Ik heb de ouders ingeschakeld. Ze hebben Shane Gould SPORT T19/K19 door John Linse DEN HAAG Tussen het gezel schap topzware KNVB-personen, dat de illusie koesterde de spelers van het Nederlands elftal een vlot te oplossing van de kwestie over de verdeling van de reclamegelden aan te praten, ontbrak één voorna me sleutelfiguur: Jos Coler. Diens afwezigheid viel daarom zo op, om dat Coler als lid van het dagelijks bestuur deelnam aan de bespre king met de begeleidingscommissie van het Nederlands elftal en waar uit Jack van Zanten, de chef d'é- quipe, concludeerde, dat het geld, dat vrijkomt uit de reclame rond de nationale ploeg, bestemd was voor de spelers. Tenminste, die toezegging deed Van Zanten de spelers. Coler is anderzijds interes sant, omdat hij, de voorzitter van het bestuur betaald voetbal, door de meerderheid van zijn bestuur er van beschuldigd wordt Van Zan ten een verkeerde boodschap te hebben verstrekt. Coler verklaart zijn absentie als volgt: 'In het conflict tussen dagelijks bestuur en bestuur betaald voetbal zit ik eigenlijk op twee stoelen. Welk standpunt zou ik dan moeten ver dedigen? Dal lijkt me een onmoge lijke situatie'. Jos Coler volgt met enige verbijs tering de huidige ontwikkelingen. Zegt: *Vroeger loste je deze zaken binnenskamers op. Vermeed je de stampij en het aanzwellende ge ruis. Ik heb nog nooit zoiets mee gemaakt Een uiterst vervelende zaak'. Over de houding van zijn mede-sectiebestuursleden, de ex-be stuurders van de FBO, de werkge versorganisatie: 'In het jaar, dat we nu samenwerken, zijn er door hun wel eens foutjes gemaakt Daar is op gewezen. Het is moge lijk, dat de oude FBO-mentaliteit nog bij hen leeft. Er moet echter rekening mee worden gehouden, dat de KNVB een apparaat is dat vele schijven kent. Snelle beslissin gen kunnen nu eenmaal niet geno men worden. Dat zit hen wellicht dwars. Daarom hebben ze deze zaak wellicht aangegrepen om die oude kerels eens aan te pakken'. Over het feit dat het dagelijks bestuur niet de aangewezen instan tie is om het contact met de begeleidingscommissie te onder houden (de verantwoordelijkheden voor de gang van zaken rond de nationale ploeg zijn door de bonds voorzitter Meuleman gedelegeerd naar het betaalde voetbal): 'Het dagelijks bestuur heeft de begelei dingscommissie niet uitgenodigd. Het dagelijks bestuur is geïnvi teerd. Tot vlak voor de bespreking was ik niet op de hoogte van de agendapunten. Maar dan nóg is het zo vreemd dat er over gesproken is? Er waren twee bestuurders be taald voetbal aanwezig. Henk Zon en ik. En bovendien: formeel is het de KNVB. die, contracten het Nederlands elftal aangaande, af sluit. Niet een sectie'. Eén heet hangijzer is ln boven staande opmerkingen nog niet aan de orde gekomen: de toezeggingen, die Van Zanten de spelers van het Nederlands elftal heeft gedaan, het gegeven waar het bondsbestuur en het sectiebestuur betaald voetbal over bekvechten. Het sectiebe stuur, bij monde van jurist Hooge- woning, beweert, na onderzoek, dat Van Zanten door het dagelijks be stuur is gemachtigd de spelers de volgende boodschap over te bren gen: de KNVB gaat ermee ak koord, dat de gelden, die voort vloeien uit reclame rond het Ne derlands elftal alleen de spelers ten goede komen Jos Coler be streed die opvatting met Idem. Zegt: "Er is de bewuste vergade ring eigenlijk niets nieuws verteld. Aan contracten, die de spelers per soon! jk afsluiten, hebben wij geen deel. Maar zodra het Nederlands elftal erbij betrokken is, is het een zaak voor de KNVB. Dat is Van Zanten duidelijk te kennen gege ven. Ik heb hem er persoonlijk nog op gewezen niet te veel initia tieven ten faveure van de spelers te ontplooien, omdat het bedrijfsle ven anders niet meer geïnteres seerd zou zijn in KNVB-aanbiedin gen. Ik kan me het nog goed herinneren, want ik heb nog voor beelden genoemd van persoonlijke reclame-activiteiten, zoals Keizer, Cruijff en Israel die eerder hebben ontvouwd. Van Zanten móét dat begrepen hebben' Van Zanten begreep het evenwel niet. Was het dagelijks bestuur onduidelijk, was men wel duidelijk maar werd Van Zanten verkeerde informatie toegespeeld? Kon Van Zanten de bedoeling van het dage lijks bestuur niet 'vatten' of zat Van Zanten al in een stroomver snelling, die niet meer terug te draaien was? Coler: "Ergens kan ik het me nog voorstellen, dat Van Zanten onze woorden verkeerd ver taald heeft. Voordat hij ons om een gesprek verzocht had hij al contacten met bedrijfsleven gelegd. Dat heeft hij ons alleen niet ver teld. Van Zanten heeft zich in zijn drang zich waar te maken te veel gepermitteerd. Hij opereerde te zelfstandig en te voorbarig. Het was gewoon dom van hem, dat hij drie dagen na ons onderhoud de spelers betrok in de bewuste ver gadering met vertegenwoordigers van de drukkerij Boom-Ruygrok zonder enig overleg met ons te I plegen. Goed, Van Zanten had ons fiat om zich te oriënteren. Als bemiddelaar. Het was waanzin van - hem zich bij Boom-Ruygrok te pre- senteren als de man die contracten kon afsluiten. Ik was stomver baasd, toen ik drie dagen later die foto in Voetbal International zag".

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19