P I Kansen voor sociaal contract geringer oningmaatregel )or Rotterdam Koning Hassan overleeft serie luchtaanvallen •uw krant Vakcentrales tegen plannen regering :h nog reden om te lachen ers overval bij later gegrepen Britse stakers gaan maandag weer werken Banklening voor hoger collegegeld Vierde slachtoffer windhoos overleden Wethouder van corruptie beschuldigd Dr. Potter volgt dr. Blake op bij Wereldraad Aansteker ontploft I Nieuwe Leidlse Comiramil DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1972 53ste jaargang MEUBELSHOWROOM ..Stantvastich is gheblevan mijn hert in teghenspoeti" Lijk dagblad voor leioen en omgeving kat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 W. J. Zirkzee N.V. ZEEMANLAAN 22 LEIDEN Tel. 01710-42627 Aid. Bez urging vanaf 08.30 uur. Van onze parlementsredactie UTRECHT D drie vakcentrales hebben uiterst koel gereageerd op de plannen van de regering om de BTW te verhogen, de uitbreiding van de partiële leerplicht voor de werkende jongeren uit te stel len en een scnoolgeldheffing in te voeren voor leerplichtigen die het voortgezet onderwijs gaan volgen. renaar A. Wijnands (72) had gisteren wel reden om te lachen, al was zijn positie nog zo benard, to vouwde zich in de Loudonstraat te Den Haag na een botsing met de tram om een lichtmast. De 'eer had handenvol werk om hem uit de verwoeste wagen te zagen, maar hemzelf mankeerde Zo groot zijn de bezwaren van de vakbeweging, dat de kansen voor de regering om met het bedrijfsleven tot een afspraak te komen voor de be strijding van de inflatie, fors geredu ceerd zijn. Dit zou dan betekenen dat er in oktober geen sociaal contract kan worden afgesloten, waarmee de regering zich dan voor de moeilijke vraag geplaatst of zij vlak voor de verkiezingen een loonmaatregel moet afkondigen. De drie voorzitters van de vakcentra les, de heren Ter Heide, Mertens en Lanser, brachten de bezwaren van de vakbeweging gisteren te berde tijdens een aanvankelijk geheimgehouden be spreking met de drie fractievoorzit ters van de confessionele partijen, de heren Andriessen (KVP), Aantjes (ARP) en Tilanus (CHU). Het ge sprek, dat op uitnodiging van de vak centrales plaatsvond, had blijkens een communiqué een oriënterend karak ter. De voorzitter van het CNV, de heer Lanser, wilde echter wel kwijt, dat de plannen van de regering 'de totstandkoming van een sociaal con tract er bepaald niet eenvoudiger op hebben gemaakt'. Inflatiecorrectie De drie voorzitters van de vakcentra les hebben tijdens het gesprek geen eisen gesteld. Wel hebben zij nadruk kelijk gewezen op de nota arbeids voorwaardenbeleid, waarin de wensen van de vakbeweging zijn neergelegd. De voorzitters maakten vooral be zwaar tegen de verhoging van de BTW van 14 naar 16 pet. Dit percen- ingenstelsel gewijzigd ize parlementsredactie 1AAG De gemeentebesturen in het Rijnmondgebied hebben reek de bevoegdheid gekregen eigenaars, die een huis hebben it met een huurwaarde minder dan 220 gulden per maand, [ergunning te geven een dergelijke woning te betrekken. Udink van Volkshu':vesting htelijke ordening heeft dit gis- "neegedeeld in een gesprek met bndere commissie uit de Twee ter voor de buitenlandse werk- Met deze extra bevoegdheid met name de besturen van 1 en Schiedam beter in staat ft euvel van goedkope overvolle s met gastarbeiders en de con- e van de gastarbeiders in be- wijken te bestrijden, g de vergadering van de bijzon- inercommissie kwam uitdruk kelijk de vraag naar voren of het Rotterdamse gemeentebestuur wel vol doende gebruik heeft gemaakt van zijn bevoegdheden, vooral op het ter rein van de volkshuisvesting, om de toestand het hoofd te bieden. Speciale zitting De Kamercommissie oordeelde de toe- Zie verder pag. 5. ezegd ijn niet een partij, die ieder (iet een nieuwe lijsttrekker omdat de oude niet meer zo in de markt ligt en ingeruild worden. A R.-fractieleider Aantjes Ipklaringen klaringen, maar in de loop n de ochtend van liet westen toenemende bewolking en op meeste plaatsen droog weer. t matig of vrij krachtig toe- mende en naar zuidwest krim- nde wind. Maximumtempera- ren omstreeks 20 graden. 0rgen en overmorgen: el met aanvankelijk enkele den en later meer zon. irgen zon op: 05.29 onder: 19.58 maan op: 16.12 onder: 23.16 wij hebben een fijn 'stekkie' r jullie LONDEN (Reuter) Afgevaar digden van de Britse havensta kers hebben besloten de haven staking, die alle grote havens de afgelopen twintig dagen verlam de, te beëindigen. Zondag rond middernacht zal het werk worden hervat. De vrees bestaat dat grote groepen stakers zich niet zullen neerleggen bij het tot stand gekomen akkoord. De honderden havenarbeiders, die giste ren demonstreerden voor voortzetting van de actie, ontstaken in grote woe de toen het akkoord werd bekendge maakt. Honderden stakers vochten met de politie en drongen het hoofd kwartier van hun eigen vakbond op Smith Square in Londen binnen. Een woedende staker gooide een asbak naar het hoofd van Jack Jones, de leider van de TGWIJ, de vakbond van Brits vervoerspersoneel. Eer. collega gooide Jones een fles water in het gezicht. 'Je hebt ons verkocht en verraden', zo werd hem toegesnauwd. Het akkoord kwam tot stand op de conferentie van vertegenwoordigers van havenarbeiders. De bijeenkomst was georganiseerd door de vakbond van vervoerspersoneel, waarvan de bond van havenarbeiders deel uit maakt. Op de conferentie werd be raadslaagd over het bemiddelingsvoor stel van de commissie Jones-Alding- ton. Vakbondsleider Jack Jones en Lord Aldington, een belangrijke werk gever in de haven, hadden een ak koord opgesteld, waarin werd bepaald dat het tewerkstellen van havenarbei ders waar mogelijk zal worden gesti muleerd in de container-deports. containers De havenarbeiders zijn boos omdat bij het inpakken en uitladen van contai ners steeds minder van hun diensten gebruik wordt gemaakt, waardoor hun werkgelegenheid in gevaar is geko men. Werkgevers hebben zich bereid verklaard een extra toeslag te leggen op de behandeling van vracht voor containerbedrijven, die (goedkopere) werkkrachten van elders blijven aan trekken. Het besluit om de staking te beëindi gen werd gisteren genomen met 53 stemmen voor en 30 tegen. Van onze onderwijsredactie AMSTELVEEN De Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank zou van plan zijn de mogelijkheid voor studenten te openen, om tegen een rente van 6 tot 7 procent een persoonlijke lening af te sluiten. Op deze manier zouden veel studenten in staat gesteld worden hun collegegeld en inschrijvingsgeld (samen 1100 gul den) te betalen. Wanneer studenten de lening op zeer korte termijn (bin nen enkele maanden) kunnen aflos sen, zouden er gunstiger voorwaarden gelden. Van een verslaggever LEEUWARDEN In het academisch ziekenhuis in Groningen is het vierde slachtoffer van de windhoos op Ame land overleden. Het is de 22-jarige- Walter Vonachten uit Hamburg, die vrijdagmorgen ernstig werd gewond. Vliegtuigen bestoken paleis en Rabat RABAT (AFP, Reuter, UPI) Koning Hassan van Marokko is gisteren aan de dood ontsnapt toen vier straaljagers eerst zijn vliegtuig beschoten waarmee hij terugkeerde van een bezoek aan Frankrijk, vervolgens het vlieg veld onder vuur namen, waar de koning kort te voren was geland en toen de vorst nog steeds onge deerd met een auto naar zijn pa leis was vertrokken, dat paleis ook nog eens beschoten. Ook dit overleefde de vorst. Het vliegtuig van koning Hassan, een Boeing-727, was voor het eerst aange- vallen door een van de escorte-vlieg- «Iava lri*91lf tuigen toen het boven Tetoean, 300 JL-ll Uvliv 1"- kilometer ten noorden van Rabat, vloog. Het toestel werd geraakt en enkele passagiers werden getroffen, maar de koning bleef ongedeerd. Rinnpnlanri De B°eing kon veilig landen op het uii ici iiai iu militaire vliegveld van Rabat, waar a li» I I het aan het eind van de landinsgbaan Cn a^ine* niet m stopte. De koning reed toen snel met strijd met het recht7 een aut0 naar het stationsgebouw. On- n i rp 1 dertussen vlogen vier F-5-jachtbom- Onderwijs aan Turken menwerpers rondom dit gebouw, bedreigd 11 steeds op lager hoogte, tot grote ver bazing van het officiële ontvangstcomi- Buitenland Steeds kwamen de toestellen terug. •>1 i c i j na ongeveer drie kwartier verliet de Jood Sowjet-geleerden koning met zijn broer het staionsge- slaven'9 bouw, stak de weg over en liep naar i/prL een dennebosje. Twee minuten later begonnen de vliegtuigen te vuren. De kogels sloegen in de kleine ontvangst- Oude kerken m Wereldraad zaal cn een aantal mensen viel op het niet langer in meerderheid vliegveld dodelijk getroffen neer. mei langer in meeraerneiu... - Autf).s vlogen m brand yier keer Qnnrt vlogen de jagers schietend over het opOiI vliegveld. De aanvallen duurden onge veer tien minuten. Toen de vliegtui- Zwart Afrika dwingt gen niet terugkeerden, vertrok de ko- Rrnndn<re tot keuze 13 ning in een auto met grote snelheid in Drunda0e tot keuze Ló de richting van de hoofdstad Rabat Economie paleis beschoten De aanvallende vliegtuigen waren in- Omzetexplosie bij kleuren-tv 15 middels begonnen openbare gebouwen 1 in Rabat onder vuur te nemen. Ook Lezers schrijven 2 het koninlijk paleis werd beschoten. Boekenetaiage2 De koning was toen waarschijnlijk Radio en tv 6 n0g onderweg. In de loop van de Recept g avond nam 'n nieuwe golf.vliegtuigen strips, feuilleton c het paleis weer onder vuur. Na deze i, l aanval stegen dikke rookwolken uit het weekbladen 6 7 paleis op. Maar ook dit keer overleef- Beurs s de de vorst de aanslag op zijn leven. Inmiddels waren vliegers die de ko ning trouw bleven in geweer gekomen en volgens ooggetuigen zou boven de stad een luchtgevecht geleverd zijn. rn de stad ontstond verwarring. De mensen vluchten hun huizen bin nen, winkels en café's sloten hun deuren. Om ongeveer acht uur in de avond (onze tijd) werden openbare gebouwen in Rabat opnieuw bescho ten. Inmiddels vertrokken in gevechts- tenu geklede militairen in vrachtwa gens naar Konitra, veertig kilometer ten noorden van Rabat, waar de Ma rokkaanse F-5-jagers gestationeerd zijn. '(eneraal Oufkir, minister van binnenlandse zaken en sterke man in Marokko, heeft een bezoek aan het vliegveld van Rabat gebracht, waar de koning is beschoten. Koning Hassan was woensdagmorgen uit Parijs vertrokken na een particu lier bezoek van 20 dagen aan Frank rijk. Vorig jaar, op 10 juli, heeft de Koning Hassan: ongedeerd koning ook een bloedbad overleefd. Tijdens een receptie in zijn zomerpa leis, die de koning gaf ter gelegenheid van zijn 42-ste verjaardag, openden opstandige officieren het vuur op de vorst en zijn gasten. De officieren, gesteund door kadetten, vochten twee uur lang, tegen koningsgezinde eenhe den, die tenslotte onder leiding van generaal Oufkir de opstandelingen uit het paleis verdreven. Toen waren 92 mensen, onder wie de Belgische am bassadeur, gedood en nog eens J 58 militairen gesneuveld tage zal teruggebracht moeten worden tot 15 pet. Het lage tarief van de BTW, dat volgens de plannen van de regering opgetrokken zou moeten worden tot 5 pet, zou ongemoeid moe ten blijven. De inkomsten die de schatkist dan moet derven zouden vol gens de vakbeweging gecompenseerd moeten worden door het niet laten doorgaan van de inflatiecorrectie op de loon- en inkomstenbelasting. In politiek Den Haag acht men de kans echter minimaal dat de WD met een dergelijke operatie akkoord zal gaan. Bovendien hebben de zitten de ministers zich reeds akkoord ver klaard met het dekkingsplan. De con fessionele fracties zouden in de Twee de Kamer tegen de regeringsplannen kunnen stemmen, maar ook deze kans is te verwaarlozen omdat de fractie voorzitters akkoord zijn gegaan met zowel het dekkingsplan als met de wijzigingen van het regeerakkoord. Het ziet er daarom naar uit, dat de vakbeweging haar bezwaren in eisen zal omzetten, en dat betekent dan het mislukken van het sociaal contract. Van een onzer verslaggevers CALLANTSOOG De PvdA-fractie in de gemeenteraad van het Noord- Hollandse Callantsoog beschuldigt wet houder J. Stam van de partij 'Plaat selijk Belang' ervan persoonlijk op een grondtransactie in de gemeente in drie jaar tijd ruim anderhalve ton te hebben verdiend. De heer Stam zou in 1968, toen hij nog gewoon raadslid was, ruim 5 ha. grond hebben gekocht voor ruim 50.000 gulden, terwijl hij wist dat de grond in de toekomst zou worden bestemd voor recreatie. In april 1971 verkocht hij (hij was toen inmiddels tot wethouder gekozen) dezelfde grond voor ruim 214.000 gulden aan een NV, die op de grond recreatiewo ningen zou bouwen. Bovendien zette de heer Stam, vol gens de beschuldigingen, als wethou der al zijn krachten in om de plannen van de NV mogelijk te maken, want anders was hij volgens de verkoopakte verplicht de koopsom terug te be talen. Op de vragen uit de raad heeft de heer Stam eerder geweigerd toelich ting op de gang van zaken te geven. Nu heeft de PvdA-fractie zelf de zaak uitgezocht en in de publiciteit ge bracht. De heer Stam zelf was gisteravond erg terughoudend met commentaar. Hij wilde de zaak eerst nog even met zijn fractie bespreken. Hij legde or echter de nadruk op dat hij het stuk grond in 1968 als agrarische grond had gekocht en dat eerst in april 1970 de gemeenteraad de bestemmingswijzi ging voor recreatie goedkeurde. De heer Stam, die het beroep van land bouwer uitoefent, ontkende reeds bij aankoop van de grond op de hoogte te zijn geweest van de toekomstige recre atiebestemming. J. Lanser H. ter Heide UTRECHT Het centrale comité heeft gisteren de methodistische West- indische predikant dr. Philip A. Pot ter benoemd tot secretaris-generaal van Je Wereldraad van Kerken. Hij is na dr. V.sser 't Hooft en dr. Carson Blake in successie de derde hoogste functionaris van de Wereldraad. Het centrale comité heeft met zijn benoe ming gekozen voor een man uit de derde wereld. Zie verder pagina 2. ROME (Reuter, UPI) De passa giers van een Israëlisch verkeersvlieg tuig, dat gisteren net opgestegen ivas van het vliegveld van Rome, dachten dat hun laatste uur geslagen had, toen zich een explosie aan boord voor deed. Een gasoansteker van een van de passagiers was, vermoedelijk door het drukverschil in het toestel, ontploft. 'Ik kan het niet spellen, maar ik kan er wel één tekenen'. bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: Plaats: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1