Ook overheid drijft veel prijzen op dichtbij eoeo Indirecte belastingen, huren en nnmentaar overheidsdiensten maken leven duurder frink centralisatie arsonalia Benzine vandaag 1# cent duurder Tarieven van (semi-) overheidsdiensten Een onopvallende windhoos hoeven bargoens sexparasiet BINNENLAM) T5/K7 hier e rijs'Pee lede ir de Ik dc jinaal Alfrink heeft er in het tele- gesprek, dat Ad Langebent met had, geen twijfel over laten be- f wat voor hem, of liever, wat het Nederlandse episcopaat ge- uitoefening betekent: niet meer bovenaf vertellen hoe het allemaal maar, rekening houdend met de ntwoordelijkheid van de ander, in rek met die ander komen tot een ssiog. wordt gehonoreerd de ge- ite van het tweede vatikaanse con- dat ieder kerklid een bepaalde itwoordelijkheid voor het leven lijn kerk draagt. En precies op dit zijn de Nederlandse bisschoppen ééie vingers getikt, want het grootste sc aar dat de Romeinse kardinalen- 1 a": iet-weten-kunnen hadden tegen de srveer en struktuur van de Neder - landelijke pastorale raad was, statuten de gezagspositie van de hoppen niet voldoende veilig stel- ;schr itergf lan de kwestie van de pastorale >aat de landelijke pastorale raad loor. Voorlopig althans niet. maar inaal Alfrink liet de mogelijkheid dat ooit (hij dacht in elk geval aan een korte termijn) de door het rlandse episcopaat aangehangen op het gezag het winnen zal in de ierk. zou geneigd zijn dit een uitvlucht iding,lemen voor bisschoppelijke be- gevot de pastorale raad op te schor- it hei Js niet gebleken was uit een ander maat van mgj. Alfrink dat hij om ^er aan benoeming van dr. iar gfW tot bisschop van Roermond wen de iTsei °Pmer'^n8 van de kardinaal liet i wwchemeren van de geweldige n wo irloochening die de meerderheid de Nederlandse bisschoppen zeg dagelijks moet opbrengen, haalt u het geduld vandaan?, te kardinaal gevraagd. Hij sprak over 'een werkelijk geloof in het LA^elie en een werkelijk geloof ook L Ivjkerk'. En verder had hij het over vertrouwen dat alles ook weer wgssituaties zijn'. eer kardinaal Alfrink zó spreekt S-rad zij11 geloof, dat als vrucht mee t een groot en misschien wel oos geduld, moet de buitenwacht zijn met vlotte verhalen over :e' hadden moeten doen en nog jortaj o doen. nag vastgesteld worden dat het in i. kerk in Nederland steeds be- l( der wordt, en dan komt toch of laat de vraag naar voren, of heeft «eduld van het episcopaat niet J r stoelt op een graag gevoed i de* 0wen dat 1 een overgangssitua- dan op 'een werkelijk geloof ook kerk'. Want we mogen toch óók z° merking van de kardinaal serieus z i dat diegenen die inmiddels, gezegd, een vraagteken achter de zetten, hem bijzonder ter harte Er zal toch een moment komen treek eze bewogenheid zich niet langer uitze 'imen met we"4 respectabel ge- o! ook! de Oi tal Ned< ng. rdt zolai 15 i het t, d 2 fde sami ur o; laai ment alt toe te juichen dat de regering 15.3C1 is een wettelijk kader te schep- hetwelk de gemeenten krijgen zelf een beleid vast te voor de huisvesting van de Rlandse werknemers. juist, gezien het feit dat in de gevallen dc problemen van insnrl tot P'aals verschillen. Ook kun- we? in het algemeen gezegd, de plaat overheden vlugger en alerter ^etjen als zich eens een verandering 'Ac[ situatie voordoet. 23«ijn dus deze decentraliserende egelen juist toch zal de cen- overheid er ook op bedacht moe- jn, ten eerste: dat zij de plaatselij- roer!' die de druk van veel io 04 ''an(^se werknemers binnen hun ichim wtegrenzen voelen in dc gelegen- taM henen te stellen alle nodigeinitia- te nemen voor een maatschappe- begeleiding van deze mensen en kijkgenoten en ten tweede: dat het vim Jijk is ook het bedrijfsleven aan ogelijk nog striktere voorwaarden len voor de werving van buiten- e werknemers, in deze kolom al eens eerder '1 v,,gd: het beleid van Nederland g inzien van buitenlandse werkne- u° zal vooral het belang van de >rgai Sanders zelf en dat niet alleen zin van veel geld verdienen koi^noer behoren te zijn. !itr ?p t« EGEN (KU): benoemd tot ge noogleraar in de cardiologie en Wendige geneeskunde dr. J. Th. Vonk. tot hoofdredacteur van het J&d De Tijd, naast drs. A. J. 'en. is benoemd drs. H. W. M. Kun, nu stafdocent aan de school üe journalistiek. De benoeming L. instemming van de voltallige •ue, aldus een communiqué van door Piet Hagen De overheid is niet alleen de grootste werkgever maar ook de be langrijkste prijsmaker. De invloed van de regering beperkt zich daarbij allerminst tot eventuele prijsmaatregelen. Ook via de belas tingen kan zij invloed uitoefenen op de prijsontwikkeling. Tenslotte vraagt de overheid ook zelf een prijs voor allerlei diensten. Vooral sinds de uitvinding van het profijtbeginsel lijkt het erop dat de over heid streeft naar de reputatie dat zij prijsopdrijvcr nummer één is. Water Gas Elektriciteit Vuilnisbak Trein Post De tariefsverhogingen voor overheids diensten zijn wel het meest spectacu lair, maar toch mogen de duurdere postzegels en hogere schoolgelden on ze aandacht niet helemaal afleiden van de meer ondergrondse invloed die de overheid uitoefent op de prijsont wikkeling. Daarover dus eerst iets. Vooral tussen de indirecte belastingen en de prijzen bestaat een nauw ver band. Van de totale prijsstijging van 7.6 procent in 1971 was 0,5 procent een rechtstreeks gevolg van de verho ging van de BTW. Voer 1972 schat het centraal planbureau het BTW- aandeel in de prijsverhogingen op 0,2 procent. Voor dit jaar komt daar dan nog 0,3 procent bij als gevolg van internationale afspraken (E.E.G. - en Kennedy-ronde). Globaal kun je zeg gen dat wanneer de prijs van een artikel gemiddeld 15 cent omhoog gaat minstens één cent op dit soort regeringsmaatregelen is terug te voe ren. In de rekensom van het centraal plan bureau komt ook een post 'extra ta riefsverhogingen bij de overheid' voor. Dit jaar staat daar 0,3 procent achter. Van de 15 cent prijsverhoging is dan in totaal al meer dan anderhal ve cent verklaard uit maatregelen van de overheid. In de derde plaats mag de overheid medeverantwoordelijk worden gesteld voor de post huurverhoging. In 1971 was dat een kostenstijging van 0.7 procent en dit jaar wordt het onge veer 0,6 procent (op een totale prijs stijging van 7 i 8 procent). Het gaat niet aan de stijging van de huren helemaal aan de overheid te verwij ten. Maar zolang we een minister van volkshuisvesting hebben mag je de jaarlijkse huurverhogingen en de snelle huurstijging in de nieuwbouw- sector tendele ook de overheidaan rekenen. Dit is natuurlijk te weinig bewijsma teriaal om de overheid als hoofdschul dige aan te wijzen van de prijsstij ging. Het grootste deel van de stij ging van de prijzen moet verklaard worden uit de hogere bedrijfskosten (lonen, winst, rente, enz). Al zou je BUS, tram ook hier nog even aan de overheid kunnen denken, omdat zij als grootste werkgever medeverantwoordelijk is voor de loonontwikkeling. Diensten Naast deze indirecteinvloed van de overheid op de prijzen is er nog een veel directere bemoeienis met de prijs ontwikkeling: dat zijn de prijzen van de diensten en artikelen die de over heid zelf verkoopt. Het zijn niet de minst belangrijke onderdelen van ons consumptiepakket: water, gas, licht, onderwijs, post, telefoon, enz. Omdat het hier om elementaire levensbehoef ten'gaat treffen tariefsverhogingen in deze sector gezinnen aan de onder kant van de inkomensladder vrij hard. Dat geldt misschien niet zo voor telefoon en post, maar wel voor on derwijs of water. Wanneer het water in de toekomst door schaarste echt duur gaat worden mag een groot gezin wel gaan sparen voor de water rekeningen. Want ook zonder dat de tuinslang uren spuit is er heel wat water nodig voor de wasmachine, het toilet, de wasbakken en de keuken. Onderstaand lijstje geeft een over zicht van een aantal tarieven die in de laatste twee, drie jaar verhoogd zijn of in de komende jaren drastisch verhoogd zullen worden Eerlijkheid gebiedt daaraan toe te voegen dat de overheid soms ook jarenlang afziet van prijsverhogingen. Een duidelijk voorbeeld is de prijs van het aardgas: in tweeëneenhalf jaar werd het gas maar twee procent duurder. Verder zijn er nogal wat tarieven die om de zoveel jaar worden bijgesteld. Dan lijkt het heel erg, bijvoorbeeld wan neer het luister- en kijkgeld omhoog gaat van 75 naar ƒ140 of meer, maar dan mogen we niet vergeten dat we een aantal jaren te goedkoop ge luisterd en gekeken hebben. Dat is bijvoorbeeld ook het geval bij het school- en collegeld. Omdat men aan vankelijk streefde naar zo goedkoop mogelijk of misschien zelfs gratis on derwijs, zijn deze tarieven sinds 1953/54 ongewijzigd gebleven. Nu ze verhoogd worden gaan ze dankzij het profijtbeginsel dan wel zoveel omhoog dat de opgelopen achterstand dubbel en dwars terugverdiend wordt. Gratis In de lijst ontbreken tarieven die gratis zijn. Dat klinkt wat gek. maar het is goed te bedenken dat er nog altijd veel gratis is, ook al zou in principe een prijs voor gevraagd kun nen worden. Een goed voorbeeld is het tolgeld. Hier en daar bestaat dat (de bruggen in Zeeland of de Bene- luxtunnel), maar over het algemeen kan de portemonnaie dicht blijven tijdens de autorit. Dat betekent niet dat we niet voor de wegen betalen: via de heffing op benzine en de motorrij tuigen-belasting betalen we indirect wel mee aan de wegen. Maar een rechtstreekse tol zoals bijvoorbeeld op de Franse autoroute wordt geheven bestaat niet. In principe zou je hier van een constant gebleven prijs (na melijk nul cent) kunnen spreken. Gelukkig zijn er nog erg veel dien sten die onder het nultarief vallen: de lagere school, toegang tot het strand (niet overal), openbare urinoirs (de vrouwen zijn slechter af), weggebruik per fiets (vroeger moest je een fiets- p)aatje kopen), het parkeren (afge zien van parkeermeters en garages), de toegang tot (bijna alle) parken, vele pontveren, de meeste diensten van ambtenaren (inlichtingen, werk- bemiddeling. enz.), het houden van poezen (er is wel een hondenbelas ting). enz. Er is dus ook enige reden tot dankbaarheid. Tenslotte nog een troost voor hen die zich zorg maken over de prijsopdrijve- rij van de overheid. Als we de over heid iets betalen betalen we dat aan onszelf. De staat dat zijn wij met z'n allen. En ook de staat moet proberen rond te komen met z'n geld en dus zijn tariefsverhogingen niet altijd te vermijden. Je zou je alleen wel af kunnen vragen of onze bijdrage aan het overheidsapparaat niet meer di rect dan indirect geïnd moet worden. De laatste jaren is er een tendens om het zoveel mogelijk indirect te doen. De indirecte belastingen worden ver hoogd en via het profijtbeginsel gaan ook allerlei tarieven omhoog. Dat is vooral voor de lagere inkomens een bedenkelijke ontwikkeling. Je kunt natuurlijk de ergste schade voorko- Telefoon Schoolgeld Collegegeld Kleutergeld Indexcijfer voor gemiddelde telefoonkosten van werknemersgezinnen: 123, dat wil zeggen: 23 procent duurder sinds 1969. Niettemin: een stadsgesprek in een ,'*vnrt«e in telefoon-abonnement werd in juli vorig jaar verhoogd van 16 tot 19 gulden. Het entreegeld werd 200 in plaats van 150 gulden. Wanneer de telefoon kapot is berekent de PTT sinds vorig jaar een 'voorrijtarief: 15 gulden. Daar staat tegen over dat het vrijetijdstarief relatief goedkoop is. Sinds 1953 is het schoolgeld voor het voortgezet onderwijs niet verhoogd. Maar Drees jr. heeft de slapende honden op het ministerie van onderwijs wakker ge maakt. Het wetsontwerp van minister Van Veen beoogt schoolgeldheffing ook voor 1215-jarigen (dat is nog gratis) en verhoging van het maximum van 200 tot 500 gulden. Daar staat tegenover dat de schoolgeldvrije voet ook wordt aan gepast. De duizend gulden: ongetwijfeld de meest spectaculaire tariefsverhoging. Als extra surprise wordt daarenboven het inschrijvingsgeld verhoogd van 10 tot 100 gulden. (Sinds 1954 was het collegegeld 200 gulden.) Vier jaar geleden verhoogd van 12 tot 48. Avondschool Schoolboeken De avondmavo en het avondlyceum werden goedkoper. De avohdmavo bijvoor beeld kostte vorig jaar 90 gulden, dit jaar is dat 75 en volgend jaar wordt het 60 gulden. Mulo-leerlingen kregen vroeger hun boeken van school. Sinds de mammoetwet kopen ze hun boeken zelf. Bibliotheek Luister- en kijkgeld Paspoort Rondsnuffelen in de openbare leeszaal is nog wel gratis. Maar het lenen van boeken wordt duurder. Vorig jaar 3,50 meer. Om dezelfde reden (vermindering van subsidie) is ook het museumbezoek iets duurder. Sinds vier jaar ongewijzigd 75 gulden. Nu zijn we weer aan een verhoging toe. Naar verluidt wordt het bijna twee maal zoveel: 140 gulden of meer. In november vorig jaar werd de prijs meer dan verdubbeld: 35 gulden in plaats van 16,50. Honden en vissen Begraven Auto Huren men door individuele, huursubsidies, studiebeurzen, reductie voor bejaar den, vrijstelling van betaling, enz., maar daarvan profiteren vaak alleen de allerlaagste inkomensgroepen. Het wordt tijd ons af te- vragen of we op de goede weg zijn.,'We betalen alle maal belasting, waarom zouden we dan de gemeenschappelijke voorzie ningen niet zoveel-mogelijk langs die weg bekostigen? Het voordeel daarvan is dat we dan naar draagkracht en niet naar profijt mee betalen aan de nationale huishoudpot. Dit is het laatste van een serie van drie artikelen. De voorgaande twee stonden in TROUW/KWARTET van zaterdag 12 augustus en dinsdag 15 augustus Jl. Het gebeurde toen boer Schoenmaker achter in het land zat te melken. Z'n vrouw zei nog: het lijkt wel of de bliksem inslaat op 't erf. Een hoge rookkolom wervelde over 'De Roosen- burg'. Maar boer Schoenmaker zag het direct. 'Kijk, al die bomen breken als lucifertjes af. 't Is de wind. En die rook, dat is stof.' Bij de boerderij aangekomen namen boer Schoenmaker en zijn vrouw snel de schade op. Grote plukken riet staken uit het dak van de stallen. En de berstensvolle hooiberg was uit elkaaigerukt. De windhoos luid vorige week dinsdag zijn spoor in Nigtevecht achtergela ten. 'In een paar tellen was het gebeurd', vertelt een van de spaarza me ooggetuigen. 'Rond zes uur werd de lucht inktzwart. Een hagelbui barstte los. En toen opeens zag ik het water van de Vecht enorm hoog wor den. Alsof het opgezogen werd. Bo men 'werden uit de grond gerukt en kwamen een paar meter verder in de rivier terecht. En toen was het voor bij.' De kranten spraken er de volgende dag niet van. De windhoos van Nigte vecht had tenslotte geen slachtoffers gemaakt. En de schade viel nogal mee. Op enkele boerderijen vlogen de dakpannen van het dak. Aan de ande re kant van de Vecht, in Nederhorst den Berg, 'werd het dak van een kippenschuur gerukt. Alleen boer Schoenniaker blijft met de gebakken peren zitten. Het dak moet opnieuw opgebonden worden. Dat kost zeker vijfduizend gulden. En om de hooi berg weer op z'n poten te zetten ben ik ook wel vijfduizend gulden kwijt.' Op het smalle weggetje langs de Vecht, richting Weesp, zijn de sporen van de windhoos nog zichtbaar. Nog wel, want de sleepboot Marianne van rijkswaterstaat is juist gearriveerd, geëscorteerd door twee motorvlettem De bomen die half op de kant, half in het water liggen, moeten weggesleept worden. Ze vormen een gevaar voor de scheepvaart. Een boer slaat het tafereel gade. 'Ja. boer Schoenmaker ish aardig gedupeerd. Die ziet geen cent terug van z'n schade.' En de verzekering? 'Ach, d'er bestaat een brandverzekering, een waterverzeke ring, een windverzekering en ga maar door.. Maar je kan niet overal voor verzekerd zijn. Dan ben je vlug arm.' De boer neemt een haaltje van een forse sigaar. 'We hebben trouwens geluk gehad. Was die windhoos een paar kilometer verder gekomen, dan had het dorp half plat gelegen. Kijk maar naar Ameland. Hoewel ze daar natuurlijk alle schade vergoed krij gen.' Op het gemeentehuis geeft nnen niet al te hoog op over de windhoos. 'Oh, 't heeft hier gewaaid, hè? Voor de schade kan de gemeente niet opdraai en. Dc stee van boer Schoenmaker werd trouwens net verbouwd. En er is ook nog een garage omgewaaide Maar dat was een oud wrak', aldus een ambtenaar. Sinds 1969 30 procent duurder. Volgens deskundigen zal de prijs in de komende vijf jaar met nog minstens 50 procent omhoog moeten. Goed drinkwater koopt men in Rotterdam in de winkel per liter, tegen een nog hogere prijs. Ook het lozen van afvalwater gaat geld kosten. B. en W. van Amsterdam stellen voor 37,80 per gezin per jaar. Sinds 1969 slechts 2 procent duurder. Maar de gasbel wordt kleiner en dat zal aan de prijzen te merken zijn. De huur van een gasgeyser werd sinds 1969 ruim een kwart (27 procent) duurder. Sinds 1969 met 16 procent in prijs gestegen. Dat is minder dan de gemiddelde prijsstijging (dat was 20 procent). Het reinigingsrecht varieert per gemeente. In de Haarlemmermeer bleef het de laatste twee jaar ongewijzigd. Amsterdam meldt een voorgenomen tariefsverho ging van 28,80 tot 32,40. De verhoging van de straat- en rioolbelasting gaat in één moeite door. In 1971 verhoogde de NS twee maal de tarieven, eerst met 6,5 procent, vervol gens met 9,5 procent. Dit jaar staat ons (slechts) één verhoging te wachten. Sinds 1969 werd een treinkaartje 30 procent duurder. Het interlokaal busvervoer is 24 procent duurder dan in '69. Het lokaal vervoer werd 29 procent duurder. Een brief tot 20 gram kostte twee jaar geleden een kwartje. Vanaf 1 september wordt dat 35 cent. Een briefkaart was 20 cent en zal volgende maand 30 cent zijn. Een expresbrief werd vorig jaar 1,75 in plaats van '1,00. Enzovoorts. Toch ziet het prijsindexcijfer voor briefport er niet onrustbarend uit. In juni van dit jaar stond het op 124 (het totale indexcijfer was 120). 'Als oude man weet ik daar soms meer van dan de jongeren', schrijft ons de heer J. M. Blanke uit Amster dam, doelend op wat vorige week in deze hoek te lezen was over de 'Klei ne woordenschat van het bargoens' van drs. E. Endt. Over de 'bal gehakt' bijvoorbeeld (volgens het boekje een scheldnaam voor een werkwillige tij dens een staking) weet de heer Blan ke te vertellen dat die verklaring wel goed is, maar dat de uitdrukking haast altijd fout gebruikt wordt ('als synoniem voor slijmerd of sufferd') en dat het bovendien geen bargoens is. 'Het is leuk te weten waar het van daan komt, omdat alleen maar enkele ouwe mannetjes van de geboorte van dit scheldwoord weet hebben. Het komt van de Kon. Ned. Stoomboot Mij, een rederij die vóór de eerste wereldoorlog niet zo'n beste naam had als werkgever. Algemeen was de KNSM bekend als de roggebrood maatschappij een naam die nu nog voortleeft, zo'n taai leven heeft zoiets omdat de mensen die daar 'voor de mast' vaarden, meestal roggebrood in plaats van tarwebrood kregen. Het was dan ook niet zo'n wonder dat er tegen het eind van die oorlog een staking uitbrak en wel onder de ha venarbeiders. Er werd braaf gepost en werkwilligen waren niet gemakkelijk te strikken, maar toen de directie besloot ze te lokken met warm eten en daarbij iedere dag een bal gehakt serveerde wat een niet te versma den luxe was voor een arbeider in die distributietijd hapten ze. Van toen af aan werd het gebrul van 'onder kruiper' bij de kadehekken vervangen door het honende 'bal gehakt'. Zo werd een scheldnaam geboren, zestig jaar geleden.' Doorbordurend op de 'lichte angst' een jonge jenever met inderdaad een paar druppels angostura diept de heer Blanke uit zijn herinnering nog een anekdote op van omstreeks 1890, toen 'Die Port van Cleve' in Amster dam als eerste het café openstelde voor heren mèt hun dames. Die vrou wen kwamen tot dan alleen in restau rants, theetuinen en Tcattekroegen', een populaire naam voor melksalons. 'De dames dronken vrijwel altijd een advocaatje, de mannen so wie so een borrel. Als dan mevrouw het advo caatje bestelde, provoceerde de kelner meneer om een pomerans te nemen. Als dat lukte, blèrde hij uit volle borst, wijzend op de tafel: Een advo caat met een slappe pomerans! Ja ja, Eindelijk heb je dan een stel nieuwe hoeven en wil je ze trots aan iedereen laten zien en wat gebeurt er? Komt er zo'n mens, die zijn hoeven zo nodig op jouw schutting moet zetten. Geen wonder dat je dan niet tegen het vogeltje wil lachen. Horizontaal: 1. loodrecht, 10. vod, 11, zangstuk, 12. boom, 14. danspartij, 16. Europeaan, 17. loot, 19. insekteneter, 21. water in Friesland, 22. rood ln de wapenkunde, 24. tam, 26. Myth, fi guur, 28. toiletartikel, 31. uniek, 33. niet harde slag, 35. bevel. 37. twijg, 39. welaan, 40. ik (Lat), 42. kier, 44. scheepslading, 45. traag. Verticaal: 2. oude lengtemaat, 3. zee hond. 4. vervoermiddel, 5. volksnaam van de kauw, 6. vlaktemaat 7. gemak, 8. draagstuk, 9. strandwachter, 13. wonde, 15. duikereend, 18. zwakke, 20. vernis, 23. geweven band, 25. huisdier, 27. tooi, 29. verkeerd, 30. insektene- tend zoogdier, 32. kleur, 34. oude inhoudsmaat, 36. Turks bevelhebber, 38. nieuw, 41. rund, 43. meisjesnaam. Zonder deze geheel te doorgronden geven we graag de volgende stelling ter overdenking door: 'Sex factoren zijn de meest aangepaste parasieten van bacteriën.' Wie 'm ook niet helemaal door heeft, moet maar nadere uitleg vragen aan de man die volgende maand op deze en andere diepere gedachten aan de VU in Amsterdam promoveert tot doctor in de wiskunde, de in Bonn geboren Georg Alexander McLeod. OPLOSSING VORIGE Horizontaal 1. komediant 2. omen-ee-neo 3. manen-leer 4. mauve-idem 5. era-orka-ge 6. ril-del-Son 7. Namen-es-Lt 8. Ina-lont-ei 9. springaal PUZZEL Verticaal 1. kommernis 2. oma-aria-NP 3. menu-alm-ar 4. ene-vod-Ell 5. den-ere-non 6. iel-ik-leng 7. Ane-das-sta 8. nee-ego-Lea 9.tormentil Het houden van honden en vangen van vissen wordt ook steeds prijziger. De hondenbelasting ging in de gemeente Haarlemmermeer in één keer omhoog van 20 gulden naar 30. Een visakte kost in Amsterdam nu 11,75 in plaats van 8,75. Niet alleen het leven wordt duurder, ook het sterven kost meer dan vroeger. B. en W. van Amsterdam stellen de raad voor het begraven 30 en het cremeren 35 gulden duurder te maken. Wie auto rijdt straft zichzelf. Het begint met het rij-examen, in twee jaar tijd van 20,25 naar 30,75. De wegenbelasting werd in dezelfde periode zeker 25 procent duurder en zal ook in de volgende miljoenennota voorkomen op het lijstje van extra verhogingen. Twee-uur-parkeermeter in de Amsterdamse binnen stad: vier in plaats van twee kwartjes. Parkeerboetes hoor je natuurlijk niet te krijgen, maar ze worden wel duurder. De troost dat parkeren op de meeste plaatsen nog gratis is wordt wel een schrale troost, als men weet dat de bewoners in de Êijlmermeer sinds kort 45 per maand parkeergeld betalen. Ook in de Amsterdamse binnenstad hangt de bewoners een vast parkeergeld boven het hoofd. Horen eigenlijk niet in dit lijstje thuis. Toch is het voor de volledigheid goed te herinneren aan het voornemen van minister Udink de huren voor de verandering eens met 20 procent in plaats van met 6 of 7 procent te verhogen (gelukkig pas in '75).

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7