Watermonster-nemers 'leger zonder munitie' dichtbij Commentaar Anti-climax •1WOM ebo Vervuilers gaan nog steeds hun gang Autoriteiten schuiven zaak op elkaar af l§®§S kbladeiiweekbladenweekbladen w T.V. studio Vergaderen JÉFIevohof Een lekker broodje geramde rat verkouden wonder paralympisch schrijfmachinepistool Oppotten Flevohof Kr/TRl OUW/KWARTET DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1972 BINNENLAND T5 Kt De formatieperikelen van de afgelo pen weken zijn op een anti-climax uitgelopen, nu de V.V.D.-fractie zorgzaam begeleid door de partijtop en geestverwante ministers op het laat- öe moment heeft besloten toch maar binnen de coalitie met de confessione len te blijven. Daartoe heeft de V.V.D. het pistool, dat zij op de borst van de vakbeweging wilde richten door te ei- dat er voor 10 november een sociaal contract zou moeten zijn, op een ongevaarlijke plaats opgeborgen. Getuigt deze ontknoping van moed of van vrees bij de liberalen? Het getuigt stellig van moed dat de V.V.D. in de verkiezingstijd aan DS'70 het exclusie ve gebruik laat van enkele klinkende leuzen terzake van de inflatiebestrij- ding. De heer Wiegel heeft dinsdag avond onomwonden gezegd dat hij het volste vertrouwen heeft in het beleid van minister Boersma, een opmerking die de heren Drees en De Brauw zeker zullen hebben genoteerd met de bedoe ling haar te gelegener tijd van grimmi ge kanttekeningen te voorzien. Dat anderzijds ook vrees de liberalen leeft geleid valt af te leiden uit het openhartig getuigenis van de heer Wie gel dat hij de P.v.d.A. niet graag in de ■egering zou verwelkomen. Wanneer tvij nu uit de boot stappen zo moet de V.V.D. hebben geredeneerd dan ij elke kans op het afhouden van de lialisten bekeken. »at een dergelijke overweging de libe- len tot vergaande concessies kan :ren, is nu op onthullende wijze aan licht gekomen. De confessionelen iben echter het hernieuwde verbond de V.V.D. niet zozeer uit hartelijk- gesloten daar was na drie ;en kiekeboe spelen weinig reden als wel omdat er eenvoudig ,«en argument overbleef om te breken. !entussen heeft de onzekerheid van de roüy.V.D., versterkt door de overmaat behoedzaamheid die de C.H.U. de slukte lijmpoging van mr. IJ. Schol- deed steunen, drie weken nationale fsprijijd en de parlementaire democratie ipnieuw veel prestige gekost. Zoals het mag het nooit meer i eeJebeuren. an t l Ei n lorizontaal1. knol, 4. insekt, 7 wel- w ian, 8. leerrede, 10. Emeritus (afk), 2. niet harde slag, 14. priem, 15. .aan loningdrank, 16. reeds, 18. lidwoord, reigtdwaze gewoonte, 22. plaats in p Hongarije, 24. grondstof, 25. vreemde in (jiunt (meerv), 26. viskorf, 28. titel nwe afk.). 30. gewicht, 31. plaats in Gel- 33. eer, 35. tijdrekening, 37. jqa cheik. element, 38. zilt vocht, 40. doe ede, 41. voorlichting, 42. makker. •temerticaal: 1- bekend gebouw in Ara- m t erdam, 2. waterstand, 3. voor 4. pijwerktuig, 5 pers. voornaamw. 6. rp buitenhaven, 7. vast deel van een oom, 9. ieder, 11. spijskaart, 13. zang- 12 ogel, 15. mengsel, 17. inhoudsmaat, l0i°! I. fabelachtig monster, 20. vriend Fr)- 21. telwoord, 22. boom, 23. meis- 'r v ssnaam, 25. ovenkrabber 27. boom, k-unP. woonboot, 32. bij, 33. plechtige pro^elofte, 34. water in Utrecht, 36. ({naagdier, 38. familielid 39. muziek- '25 OOt. vrag PLOSSING r? or: 1. sober 4, madat, 8. es, 10. ra, lu l pos, 15. inter, 17. palet, 19. eis, 20. is 'a, 22. toe, 23. psalm. 24. Ate, 26. \s li, 27. pui, 29. Essen, 30. eerst, 31. 22 ir, 33. ik, 37. al, 38. ratel, 39 paria. 23' erf. 1. Serie, 2. os, 3. eg, 5. as, 6. ar, tante, 9. do, 11. ets, 12. present, 13. >alier, 14. alt, 16. niets, 18. Eolus, 21. il, 24. Aegir, 25. Est, 27. pro. 28. ala, 32. Ob. 34. ka. 35. de. 36. da, 37. L (ADVERTENTIE) Haarlem 9 augustus 1572: Heer maakt vreemde kuitenflikkers. Zich onbespied wanend, maakte een heer van onge veer 56 jaar één dezer dagen vreemde sprongen in de ,avo^ Haarlemmerhout. In zijn shfl hand had hij 'n groene bus. Dit zonderlinge gedrag ide'ri trok de aandacht van een parkwachter. Toen deze de ij man staande hield, bleek óvei hij een bus Deocolbgne eb" Extra Dry had gekocht. De 20 nieuwe droge deodorant van 4711. En dat hij alleen uit louter vreugde probeerde >erW «en fraaie kuitenflikker te maken. i (Een grote bus hebt n 2«j voor 5.60). Van een onzer verslaggevers NEDERHORST DEN BERG Het zuurstofgehalte van onze binnenwateren wordt nauwlettend in het oog gehouden door bijna 500 watermonster-nemers van de Algemene Hengelaarsbond. Het hart van deze organisatie (van vrijwilligers) klopt in Nederhorst den Berg. Daar woont coördinator H. van Rossum, die vanachter een bureau met kaarten van alle monsterpunten, de bevoegde autoriteiten alarmeert zodra ergens het zuurstofgehalte onder het vereiste minimiun is gedaald. De vis kan immers pas leven als er voldoende zuurstof per liter aanwezig is (zodra water teveel vuil moet afbreken gaat dit ten kosten van het zuurstofgehalte). Van Rossum, die anderhalf jaar ge- leden de activiteiten van de mon sternemers begon te coördineren, is tevreden over de wijze waarop de organisatie nu draait: 'De laatste weken is ons apparaat efficiënt gaan werken.' Wat hem daarbij echter verontrust is dat het signaleren van een watervervuiler vaak geen resul taat oplevert. 'We ondervinden dage lijks dat gemeentelijke, provinciale en rijksoverheden verantwoordelijk heden op elkaar afschuiven en geen verantwoordelijkheid durven te aan vaarden. Onze organisatie is opgericht op ini tiatief van de Algemene Hengelaars- bond en van de afdeling Sport en Beroep van Directie Visserijen te Utrecht; we worden gesubsidieerd door Sport en Beroep, welke afde ling tevens leiding geeft aan de opleiding van onze mensen. Alle mogelijke overheidsinstanties geven oois alle medewerking, er zijn zuive- rings- en waterschappen die volledig achter ons staan, maar toch lijkt het erop dat we tegen de bierkaai vech ten.' Het doel van de monsternemers, die er minstens eenmaal per maand op uit trekken om het zuurstofgehalte te controleren, is in de eerse plaats rampen voor de visstand te voorko men en in de tweede plaats vervui lingsbronnen op te sporen. Zodra de monsternemers een vervuiler heb ben ontdekt, wordt hiervan, indien nodig, aangifte gedaan. Maar deze zo mer moesten zij twee keer ervaren, dat die politie niet ingreep en één keer dat rijkswaterstaat en een ge meentebestuur de verantwoordelijk heid op elkaar afschoven. PIKANT Een recent geval, dat Van Rossum dwarszit is de illegale lozing van dieselolie onder Hoorn. Het pikante aan deze zaak is dat de olie werd geloosd door het aannemersbedrijf Van Hattum en Blankevoort NV, dat let wel werkt in opdracht van rijkswaterstaat. Het bedrijf voert de grond- en perswerken uit voor de aanleg van een deel van rijksweg 7. Volgens Van Rossum loosde Van Hattum en Blankevoort tot vier keer toe dieselolie in de Zesstedenvaart, daarmee de wateren van de Westerkoggenpolder ernstig vervuilend. Op 26 juli werd zelfs in een keer ongeveer 2500 liter olie geloosd. Maar volgens een uitvoerder van Van Hattum en Blankevoort was deze lozing te wijten aan spelende kinderen op het bouwterrein, die een tank hadden omgegooid. De vraag rijst of op het bouwterrein dan geen bewaking was voorgeschre ven. In elk geval wezen informaties bij de gemeente Hoorn uit dat de aan nemer niet over de vereiste vergun ningen voor lozing beschikt. De po litie verklaarde geen proces-verbaal te kunnen opmaken, omdat lozing buiten schuld had plaatsgevonden (kinderen hadden het immers ge daan). Informaties van de Algemene Hen gelaarsbond bij de gemeente Hoorn wezen uit dat de aannemer niet over de vereiste vergunningen voor lo zing beschikt. Maar de gemeente ging er evenals het waterschap, van uit dat het rijk, in dit geval rijkswa terstaat, wel de nodige vergunnin gen had verstrekt, temeer omdat de aannemer het voor elkaar heeft ge kregen de olie regelmatig via de bemaling afgevoerd te krijgen naar het IJsselmeer. Toch gaat het rijk vrij-uit, omdat volgens de wet de aannemer aansprakelijk is voor het tijdig verkrijgen van de benodigde vergunningen op het werk. Op 31 juli schreef de Algemene Hengelaarsbond de minister van ver keer en waterstaat over deze zaak: 'Naar ons gevoel zou het rijk, i.e. rijkswaterstaat, die tevens in hoog ste instantie belast is met de tenuit voerlegging van de Wet Verontreini ging Oppervlaktewateren, hier aan de aannemer eisen moeten stellen. Nu doet het aannemersbedrijf waar het zin in heeft, onder de dekmantel dat het geschiedt in het kader van een rijkswerk.' 'KENNISGEVING'. Op 10 mei constateerden de heren A. P. Martens, lid van de commissie waterverontreiniging van de Alge mene Hengelaarsbond, C. Melissen uit Steenbergen en W. Romijn uit Breda dat het water van de Breda- watergang (het zogenaamde Vlietje) zodanig was vervuild dat er vissterf te ontstond. Zuurstofmonsters wezen uit dat er praktisch geen zuurstof in het water aanwezig was. Op zoek naar de oorsprong van de veronrei- niging kwamen de monsternemers uit bij de grasdrogerij van K. Janse aan de Dinteloordseweg te Steenber gen. Vastgesteld werd dat vanaf het fabrieksterrein in een greppel naar de waterloop een olie-achtige sub stantie was geloosd. Martens deed hiervan aangifte bij de rijkspolitie te Steenbergen. Wachtmeester J. Oostdijck beloofde aldus Van Rossum hiervan proces-verbaal op te zullen ma ken met een getuigenverklaring voor monsternemer Romijn. De wachtmeester zegde toe dat hij telefonisch contact zou opnemen met de heer Martens voor onderte kening van het proces-verbaal en de getuigenverklaring. Tot verbazing van Martens ont ving hij op 7 juni en brief van de rijkspolitie te Steenbergen dat 'naar aanleiding van uw kennisgeving' door de politie een onderzoek was ingesteld, maar dat 'het vermoeden' dat de grasdrogerij de vervuilings bron was niet bevestigd kon worden. De AHB stelde de officier van justitie te Breda hiervan in kennis en merkte in zijn brief onder meer op dat het geen kennisgeving, maar een aangifte van ernstige verontrei niging betrof. Bovendien deelde de bond de officier mee dat het water schap West-Brabant had verklaard, dat de grasdrogerij geen lozingsver- H. van Rossum gunning op het Vlietje had. De officier van justitie antwoordde op zijn beurt onder meer, dat welis waar koelwater, water vermengd met stofdeeltjes en faecaliën in vloeibare vorm via de greppel wer den geloosd, maar geen chemicaliën (dit laatste was overigens ook niet door de monsternemers geconsta teerd, maar wel zuurstofloosheid bij het punt van lozing). Wachtmeester Oostdijck had aldus de officier bovendien vastgesteld, dat de lo zing van de genoemde vloeistoffen zo gering was en de afstand van de grasdrogerij tot het Vlietje zo groot (700 meter), dat vervuiling door de grasdrogerij uitgesloten moest wor den geacht. De wachtmeester meen de ook, dat de vervuiling van het Vlietje verband houdt met de ver vuiling van de Noordvest, die in verbinding staat met het Vlietje. Daarom had de wachtmeester geen proces-verbaal opgemaakt. Commen taar van Van Rossum: 'Wij hebben geconstateerd dat de Noordvest niet in directe verbinding staat met het Vlietje; het ergste is nog dat dirie mensen, die voor hun werk zijn op geleid, in feite voor leugenaar wor den uitgemaakt' CIRKEL ROND Een derde geval van afschuiven van verantwoordelijkheid betreft de re gelmatige vissterfte in de haven van Oud Beijerland. Volgens Van Ros sum is de conservenfabriek Koen Visser Producten NV de schuldige, omdat zij afvalwater loost in de gemeentehaven. Van Rossum beklaagde zich over deze vervuiling bij het arrondisse ment Dordrecht van rijkswaterstaat. Rijkswaterstaat antwoordde dat het arrondissement geen vergunning voor lozen van afvalwater aan de fabriek had verleend. Een door de gemeente op 3 maart 1969 verleende hinderwetsvergunning werd echter op grond van artikel 31 lid twee van de Wet Verontreiniging Oppervlak tewateren als een vergunning be schouwd. Rijkswaterstaat adviseerde Van Rossum daarom zich tot B. en W. van Oud Beijerland te wenden. Hij verzocht daarop B. en W. om inzage in de voorwaarden van de hinderwetsvergunning. Wat antwoordde de gemeente? .sedert de inwerkingtreding van de Wet Verontreiniging Oppervlak tewateren hebben de gemeentebestu ren geen wettelijke bevoegdheid meer om stappen te ondernemen, indien het betreft het in oppervlak tewateren brengen van afvalstoffen. Voor de plaatselijke haven berust het bevoegde gezag thans bij de arrondissementsingenieur der rijks waterstaat te Dordrecht, bij wie de ze aangelegenheid thans in onder zoek is.' De cirkel was weer rond. In geen van de drie bovengenoemde gevallen is Van Rossum en de directie van de Algemene Henge laarsbond van plan te berusten. Van Rossum: 'We gaan in overleg met het bondsbestuur desnoods door tot de Kroon. Uit het geval van Koen Visser NV in Oud Beijerland blijkt dat zo'n bedrijf ongelimiteerd alles kan doen, omdat de gemeente denkt dat rijkswaterstaat een oogje in het zeil houdt, en rijkswaterstaat dit van de gemeente denkt Wij hadden ons als sportvissers meer voorgesteld van het functioneren van de Wet Verontreiniging Opper vlaktewateren. Op deze manier zijn wij als watermonster-nemers een le ger soldaten zonder munitie. Gewe ren hebben we wel, maar schieten is er niet bij.' ADVERTENTIE Jongeheer In de rubriek 'Het andere nieuws' bericht De Groene dat het Franse dagblad Le Monde een 'enthousiaste reportage' heeft gewijd aan het radio programma VPRO-vrijdag, onder de titel 'Les gauchistes de la reine Julia na'. Wouter Gortzak, medewerker aan dat programma, wordt in de reportage ten tonele gevoerd als 'hoofdredacteur van de zeer rode Groene Amsterdam mer'. Op de voorpagina neemt de 'hoofdre dacteur' de niet zeer rode 'jongeheer Wiegel' op de korrel; diens 'nog in aanbouw zijnde imago', schrijft hij, ligt 'grondig in stukken'. In de be schouwing over het Haagse gerom mel wordt ook de rol van de vakbewe ging betrokken. Gortzak juicht de zelfstandige opstelling van de vakbon den wel toe, maar kijkt toch 'met enige achterdocht' tegen de vakbonds- uitspraken aan. Zit daarin, vraagt hij zich bezorgd af, 'niet een flinke scheut heimwee naar het herstel van de corporatistische verhoudingen, waarbij men zich na de oorlog zo wel gevoeld heeft?' Noodkreet John Jansen van Galen, waarnemend adjunct-hoofdredacteur van de Haagse Post zendt een noodkreet uit: 'Redt de polarisatie'. Er is geen enkele reden, vindt hij, om de rooms-rode coalitie te herstellen. De confessionele partijen, zo redeneert hij, kunnen, gezien hun a-politieke uitgangspunt, geen keus maken vcor een politiek van radicale hervormingen, en moeten daarom maar 'in hun sop wegsudde- ren'. Drs. Jaap Boersma, de demissionaire minister van sociale zaken, laat er in een op die noodkreet volgend vraagge sprek geen twijfel over bestaan d?t hij een herstel van de rooms-rode coalitie zou toejuichen 'Rooms-rood, zegt hij, 'kan tot stabiliteit leiden, als van tevoren keiharde afspraken wor den gemaakt. Eén voorwaarde wil ik wel noemen: men zal gezamenlijk tot een sanering van ons kiesstelsel moe ten komen.' HP's militaire medewerker G. Miog onthult dat sinds vorige maand bin nen de krijgsmacht een verklaring van de demissionair geworden minis ter De Koster over de ruzie in de legertop circuleert. De Koster bagatel liseert in het pamflet het 'vermeende' conflict tot 'een alleszins normaal ver schijnsel in een grote organisatie'. Curieus is dat De Koster het optreden van luitenant-kolonel Von Meyenfeldt, zonder diens naam te noemen, in een Brandpunt-uitzending 'uitermate ver werpelijk' noemt Miog: 'Met deze mi nisteriële uitbrander lijkt het lot van de directeur van het studiecentrum voor militair leiderschap wel beze geld.' (ADVERTENTIE) kinderen maken hun eigen programmaop Variatie Ook De Nieuwe Linie snakt niet naar een herstel van de rooms-rode coali tie. We moeten ons niet verbeelden, waarschuwt Jan Verdonck, 'dat het 'rooms-rode' alternatief waarmee ge schermd wordt, meer zal zijn dan een variatie van het huidige bewind'. NW-voorzitter Harry ter Heide acht de mogelijkheid dat een drie- of vier- partijen-kabinet de vakbeweging vol doende garanties kan geven om er zaken mee te doen, 'betrekkelijk ge ring'. 'Maar,' voegt hij er in een interview aan toe, 'ik acht het niet voor honderd procent uitgesloten. Dat zal afhangen van het programma. Be langrijk is dat er zeer spoedig verkie zingen gehouden worden.' Beweringen dat de vakbeweging zich niet met de (partij)politiek mag bemoeien, vindt hij maar onzinnig. 'Het staat de vak beweging natuurlijk volkomen vrij haar wensen ten aanzien van het overheidsbeleid kenbaar te maken. Dat doen ook de werkgevers, boere- Dat doen ook de werkgevers, boeren- organisaties, middenstandsorganisa- ringen.' Ambities Het Tweede-Kamerlid Cees Egas, in langvervlogen tijden door Provo 'for president' gewild, is een van de PvdA-ers die niet bij voorbaat de rooms-rode coalitie hersteld willen zien. Hans Smits tekende voor Vrij Nederland uit zijn mond op: 'Ook in 1958 waren er mensen, die snel in de regering wilden, omdat ze vreesden anders jarenlang aan de kant te moe ten staan. Handelen op basis van dit soort angst en vrees is a-politiek en nu eens in een andere omgevingop Het zou natuurlijk een enkel keertje echt de broodbezorger kunnen zijn, maar wie op het Amsterdamse Oude- kerksplein 'De bakker!' hoort roepen, kan er voor bijna honderd procent van op aan, dat de daar postende dames gewaarschuwd worden voor een naderende agent. 'Waarschuwing op de toon, waarop de bakker zich in het trapportaal aan kondigt', verklaart het bargoens hand woordenboek, dat onder de titel 'Klei ne woordenschat van het bargoens een dictionaire van de volkstaal' om streeks half oktober in de boeldioinkel zal liggen. Het boekje, dat met steun van het Prins Bernhard Fonds bij uitgever Thomas Rap verschijnt, is in samenwerking met Lineke Frerichs samengesteld door drs. E(nno) Endt, die, zegt hij, geen enkele aan spraak wil maken op volledigheid. 'De grens tussen wat echt bargoens is en wat net niet meer, is erg vaag. Bar goens is de volkstaal van de randstad. De terminologie van de echte stadsta len, die altijd een beetje als plat zijn beschouwd, is zelden verzameld. In 1930 is er een standaardwerk van Moermann verschenen over 'geheimta len' (dialecten), maar ook hij heeft het Iwesten van het land verwaar loosd.' Dezelfde drs. Endt heeft drie jaar geleden een boekje geschreven ('Een taal van horen zeggen'), waarin hij uitvoerig op het bargoens ingaat. Want ook toen was hij er al lang mee bezig. Echt non-stop is er maar een paar maanden aan het woordenboek gewerkt, toen het op samenstellen aankwam. Maar het verzamelen van uitdrukkingen heeft wel zo'n twintig jaar in beslag genomen. De jaren '51 en '52 heeft hij er zelfs alles voor opzij gezet om met mensen uit dat heeft hoogstens te maken met het waarmaken van ambities. Als je in de regering stapt na het doen van allerlei concessies, maak je alles kapot wat moeizaam is verbeterd aan de PvdA.' G. J. Erdtsieck, hoofdbestuurslid van de Algemene bond van onderwijzend personeel, neemt een nog radicaler standpunt in: hij wil helemaal niet terug naar rooms-rood. Die terugkeer, zet hij in een artikel uiteen, zou een ramp zijn. In de rubriek Terzijde wordt, zoals verwacht mag worden, op geheel el- gen wijze tegen de militaire groet- plicht aangekeken: 'En de vrouw van een meerdere még je niet groeten'. Sterke man Voor dr. F. A. Hoogendijk ligt de oplossing van de Haagse problemen (door hem onder de noemer 'zomer zotheid' gebracht) voor de hand: de koningin moet de directeur van de Amro-bank, dr. J. R. M. van den Brink, gewoon weer vragen minister president te worden. Heeft deze ster ke man in 1963, na een dergelijk verzoek, hare majesteit niet laten we ten dat hij erop in zou gaan "wanneer het land werkelijk in nood zou gera ken?' De hoofdredacteur van Elseviers magazine vraagt zich af 'of de econo mische nood in Nederland inmiddels niet zo groot is geworden, dat een zakenkabinet onder leiding van deze bekwame econoom niet de beste op lossing zou zijn.' Bitter voegt hij eraan toe: 'Maar wat buiten politiek Den Haag als voor de hand liggend wordt beschouwd, ligt meestal op het Binnenhof andersom.' De bewoners van de Zambiaanse plaats Chingola zijn vast niet meer zo bijgelovig als vóór die dag, dat de grote tovenaar Lemmy Chipowe won deren in hun dorp kwam verrichten. A raison van één kwacha (ongeveer 4,50) mochten de dorpelingen hem levend begraven. Binnen twee en een half uur zou hij er door zijn geweldi ge toverkracht gezond en wel weer uitstappen. Hij kreeg het geld, stopte het in zijn zak en ging in een vers gedolven graf liggen. De omstanders gooiden de groeve dicht en wachtten ademloos op het grote wonder. Zo stonden ze daar één, uur, twee uur, drie uur en toen er nog niets was gebeurd, besloten ze het graf maar open te maken. De tovenaar Chipowe lag er nog steeds, de zuurverdiende centjes in zijn zak, maar er was geen wonder geschied: hij was net zo dood als ieder ander onder die omstandig heden geweest zou zijn. Zwaar beladen met goud, zilver en brons komt de Nederlandse ploeg van de paralympische spelen in Heidel- berg, de olympische spelen voor ge handicapten. Met z'n drieënveertigen hebben de atleten en atletes er ach tenveertig medailles uit weten te sle pen, twaalf bronzen en de rest gelijk verdeeld over goud en zilver. Een verbluffend resultaat, omdat ze het tegen een kleine duizend anderen uit veertig landen moesten opnemen. Daar kunnen de afgevaardigden naar de spelen van Mtlnchen alvast een puntje aan zuigen. Prof. Ludwig Guttman kreeg het in dertijd zo ver, dat in 1948 in het Engelse plaatsje Stoke Mandeville de eerste nationale spelen voor invaliden gehouden konden worden. Daaruit ontstonden de internationale en de echte olympische spelen voor gehandi capten (Paralympics), waaraan in het olympische jaar 1952 honderddertig mensen meededen. Sindsdien worden die spelen elke vier jaar gehouden, en daar tussendoor blijven ook de jaar lijkse toernooien van het Internatio nal Stoke Mandeville Comittee in het zelfde Engelse plaatsje doorgaan. 'Gewapend' met een schrijfmachine in plaats van een machinepistool hebben dieven in de Franse stad La Rochelle een supermarkt van zo'n 350.000 beroofd. Een personeelslid, dat' de dagop brengst als gewoonlijk naar de bank wilde brengen, vond in zijn auto een getypte boodschap van zijn directeur: 'Laat het geld in de auto en kom direct naar mijn kantoor.' De bedien de, die geen moment aan de echtheid van het briefje twijfelde, spoedde zich naar het kantoor, waar hem verteld werd dat dc directeur met vakantie was. Toen pas werd hem duidelijk dat het een valstrik was. Hij rende terug naar zijn auto, maar het was al te laat: het geld was verdwenen. (ADVERTENTIE) 'bargoense milieu' lange gesprekken te kunnen voeren. Van de vijftienhonderd woorden en uitdrukkingen, die nu in het bargoens handwoordenboek te vinden zijn, is zeker zo'n veertig procent afgeleid van het jiddisch. 'Ééndagsvliegen' zit ten er niet tussen, al is er een aantal woorden bij dat omwille van de grap' is opgenomen. Elk woord heelt de samensteller van minstens twee men sen, onafhankelijk van elkaar, gehoord. Een paar voorbeelden: wie in een cafetaria om een 'broodje geramde rat' hoort vragen, hoeft niet walgend van afschuw weg te lopen. Dat is gewoon bargoens voor een broodje tartaar en géén gehakt rattevlees. Een 'bal gehakt' krijg je er niet, omdat dat een werkwillige bij een staking is. En een 'bankwerker' heeft niets met het handwerk te maken: zo wordt een dakloze genoemd, die gere geld op een bank overnacht, 'Bene pakhuis' of 'gratepakhuis' is de wei nig vleiende benaming voor een ma ger iemand en 'boterletter' voor een halve zachte. Iemand die in een volks café om een 'lichte angst' vraagt, krijgt een jonge borrel voor z'n neus en het 'befgajes' vind je in de palei zen van justitie. Iemand die 'attele- miese' geslagen is, kan wel inpakken: die is dood. Wie een hapje eet en over 'bikken' spreekt, gebruikt onbe wust een puur bargoense uitdrukking. Het woord 'bikkesement' is dan ook dat hapje, maar een bikker eet niet, althans niet in deze betekenis; hij is een souteneur. Drs. Endt twijfelt er niet aan, of hij zal direct na het verschijnen van zijn woordenboek een hoop aanvullingen van deze en gene krijgen. Misschien wel genoeg om een tweede deel samen te stellen. Na tachtig jaar verkouden te zijn geweest, is in Londen een zakenman overleden. Dat is weliswaar vorig jaar al gebeurd, maar nu pas heeft een overheids-researchinstituut in de En gelse plaats Salisburyplain gehoord, dat de overledene het instituut een kleine vijfhonderdduizend gulden heeft nagelaten. In zijn testament heeft de snotterige zakenman bepaald dat het geld be steed moet worden aan de bestrijding van de verkoudheid en dat komt mooi uit, v/ant daar houdt deze instelling zich al vijfentwintig jaar mee bezig. Helaas heeft het onderzoek tot nog toe maar weinig vruchten afgeworpen, maar geld doet wonderen, zegt men. Hoewel ze er mogen zijn, gaat het er hier, op de Parljse Place du Tertre centrum van kunst en kitsch niet om wie de mooiste benen heeft. Wèl om wie ze het best op papier kan zetten In de nieuwe kleur Lola, uitge kozen door een beenbewuste Europese modecommissie. Schilders sloven zich nu op de Place du Tertre uit ln een wedstrijd, waaruit Lola in het wann- diepbruin met een lichtgrijs vleugje als het ware tevoorschijn zal moeten stappen. LOWIETJE typisch handwerk van de plantcnkweker. Bekijk 'top v5

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7