Kerk in Japan bezweek maar handel bloeide W ereldraad-gedelegeerden te gast bij communes Trouw K wartet vandaag BeroepingS" werk BoekenetalagA TROUW/KWARTET DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1972 KERK/BINNENLAND T2 K Nagasaki, augustus 1972 Midden in Nagasaki, niet ver van het station, staat het indrukwek kende monument van de 26 martelaren, opgesteld op een lange rij, de handen ten hemel geheven, boven hun hoofden de triomfantelijke woorden: Laudate Dominus, omnes gentes*), onder hun voeten de kruisen waaraan zij gestorven zijn. Het is een modern monument, van een hedendaagse Japanse beeldhouwer, en er vlak achter ligt een klein goed ingericht museum, dat uitvoeriger het verhaal van hun offerdoodvertelt. In het jaar 1597 zijn zij ter dood gebracht, op last van de heerser des lands, de man die ik al eerder ver meld heb als de Napoleon van Japan, Toyotomo Hideyoski. Met deze gekrui sigden moeten wij beginnen als wij de geschiedenis van Japans ontmoe ting met het Westen, zoals die zich hier in Nagasaki heeft afgespeeld, wil len vertellen. Niet met de Hollandse protestanten, maar met de Portugese en Spaanse rooms-katholieken, met hun moed, hun bezieling, hun dwaas heid en verdeeldheid. Puur toeval bracht in 1543 drie Portugezen met een Chinees schip op de Japanse kust: een typhoon, zoals ze hier nu nog kunnen razen, verrassend en verwoes tend, dreef hen naar het onbekende land. Daar werden ze hartelijk ont vangen, dat is wel overal op de we reld hetzelfde verhaal: met hoeveel naïviteit de meest uiteenlopende vol ken de armen wijd open hebben ge daan om de eerste afgezanten van het Westen te ontvangen, zonder ook maar te kunnen vermoeden wat voor eindeloze gevolgen dat zou hebben. BEWONDERING Zo werd Japan binnen onze horizon gebracht, in een tijd dat de Europese expansie net op volle gang kwam. Zes jaar later al zette de grote 'apostel van het Oosten, de vurige Jezuiet Francds- cus Xaverius, voet aaji wal om het christendom te prediken en weldra werd hij gevolgd door een hele stroom van zijn ordegenoten. Met een hartstocht en overgave zonder weerga stortten zij zich op de vreemde we reld, maar ook met overleg en begrip. Van het begin af begrepen zij dat zij niet met primitieve cultuur maar met een hoogontwikkelde te maken had den, en in hun vele brieven en ge schriften legden zij telkens weer ge tuigenis af van hun bewondering voor het Japanse volk. Xaverius zelf, in de twee jaar dat hij in Japan was, had het bijzondere thema voor deze missie al aangegeven: de missionarissen zou den, zo schreef hij naar Rome, wel onderlegd moeten zijn om de vele Japanse vragen te beantwoorden, zij zouden bovendien artistieke begaafd heid moeten bezitten om het Japanse wezen te begrijpen en ook nog goed op die hoogte moeten zijn van aard rijkskunde en sterrenkunde, want dat interesseerde de Japanners. De meeste latere zendelingen gingen voort op dit spoor van hooggestemde toenadering, één van hen schreef: 'Men moet vooral niet denken dat deze mensen barbaren zijn. Afgezien van het geloof zijn wij, hoe voortref felijk we onszelf ook vinden, eerder barbaren. Ik moet eerlijk bekennen dat ik elke dag van hen leer en ik geloof dat er geen ander volk in de wereld is met zovele en zo grote talenten en van nature zo begaafd'. SUCCES Met zo'n positieve instelling tegeno ver hun object hadden de Jezuieten succes, overweldigend succes zelfs. Niemand weet nauwkeurig hoeveel bekeerlingen gemaakt zijn, de schat tingen lopen uiteen, maar het is waar schijnlijk dat het om vole duizenden, misschien zelfs enkele honderdduizen den is gegaan. Er is in de late 16e eeuw een christelijke kerk in Japan tot ontwikkeling gekomen, vooral in het westen des lands, hier op Kyushu, die leefde en bloeide. Met andere woorden: de positieve gevoelens wer den van Japanse zijde beantwoord, er was een gretige interesse voor de nieuwe godsdienst, niet het minst on der de aanzienlijken. Diverse dai- myo's, een soort leenmannen met gro- De rednctie behoudt zich het recht voor om ter opname in deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ fiubllkatic wordt met de naam van do nzendcr ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de lieer Joh. C. Francken, secretaris van de bonfdredacJe van Trouw- Kwartet, Postbus 8S9. Amsterdam. Export Bij al de bewogenheid omtrent de bombardementen op de dijken van Noord-Vietnam, waarvan Hanoi be weert dat dit doelbewust geschiedt en Washington dit ontkent, vergeet men echter, dat de bombardementen op Noord-Vietnam niet zouden plaatsvin den, wanneer Hanoi zijn gewelddadige export van het communistische sa menlevingssysteem naar de buurlan den in het algemeen (Laos, Cambodja en de grensgebieden van Thailand) en Zuid-Vietnam in het bijzonder staakt. Er is geen zinnig mens, die werkelijk in alle ernst meent, dat Washington zonder enige reden Noord-Vietnam bombardeert, hoewel er krachten schijnen te zijn, die hemel en aarde bewegen dit zo voor te stellen. Het lot van de Noordvietnamezen is even afschuwelijk als dat van de Zuidviet- namezen, die lijden onder het Noord- vietnamese exportgeweld, hoewel ken nelijk meer bewogenheid aanwezig is voor de eersten dan voor de laatsten. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Posfma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768)Gem.giro X 500. Beeldhouwwerk in de tuin van het museum te Nagasaki, voorstellende de Portugese missionarissen. Geheel links voorop Franciscus Xaverius. (Foto: J. W. Schulte Nordholt.) Dit wordt bovendien nog sterk geac centueerd door het zonder enig pro test verwerken van de berichten over de Noordvietnamese massamoordej- pedities in de zgn. 'bevrijde' gebieden van Zuid-Vietnam, waarbij naast de volwassenen vooral de gemengdbloedi- ge Zuidvietnamese kinderen een prooi zijn van de 'bevrijders' uit het Noord en. Zodra Hanoi zijn agressieve oorlog beëindigt worden ook de bombarde menten op Noord-Vietnam beëindigd. Hanoi's gejammer over de dijken imponeert mij allerminst; wie de af schuwelijke bal kaatst moet de even afschuwelijke bal terugverwachten. Berkel en Rodenrijs P. J. G. A. Ego Voorz. Oud-Strijders Legioen Groetplicht (3) Toen ik in ra'n jonge jaren op een zondagavond met een collega onder wijzer naar de kerk wandelde die een chique buiten-model-pakkie droeg met sergeant-strepen, stoof hij opeens bij me vandaan naar een paar soldaten die zonder groeten gepasseerd waren, hij gaf ze een standje om niet te zeggen, 'uitbrander' waarop ze salu eerden en hij hun groet beantwoord de. Ik had hem altijd een leuke knul gevonden, maar toen daalde hij tot vlak bij het nulpunt. Be vroeg: 'vind je dat nou zelf niet kinderachtig?' Hij zei: 'Het is m'n plicht ze daaro te wijzen, anders ben ik zelf in overtre ding' 'Dat kan, maar daarom hoeft het nog niet zo. Als je een beetje echt schoolmeestert)]* ed in je boddy had, dan zou je gezegd hebben (ter wijl je zelf één groette): 'Neem me niet kwalijk jongens, ik had het óók een beetje te laat in de gaten, maar ik moet m'n plicht doen, hè. 'En dan zouden ze vanzelf teruggroeten; met een lach en een uitje bereik je meer den zo'. Maar nu moet me ook van het hart, dat ik het jammer vind dat die even kinderachtige anti-groetactie in deze krant met een mooie foto en de vermelding dat de WDM de actie (natuurlijk!) geslaagd vindt in feite gesteund werd. Alles wat ik tot nu toe over die WDM las brengt me op de troostelijke gedachte: Wat ben Ik blij dat ik zulke dwarsdrijvers en muggenzifters nooit als officier of als baas gehad heb, want wat zou dat een honden leven zijn als zulke lui wat over je te vertellen kregen; er zijn geen erger dictatoren dan geslaagde revolutionairen. Met een beleefde groete ert men óók zichzelf. Gorcum P. A. de Hoon Shock-therapie Op 8 aug. schreef Jelte Rep. o.a. 'Tegenwoordig wordt de methode (van electrische shocktherapie) gezien als het beste geneesmiddel tegen de pressie.' Hiermee leverde Rep een voorbeld van wat ik als een gevaar lijk bij-produkt van de affaire-Eagle- ton beschouw. Natuurlijk is het goed om Eagleton niet vase te pinnen op wat hopelijk een voorbije periode uit 's mans leven is. Dit moet echter niet Inhouden dat men shock-therapie gaat verdedigen, een methode van genezen die o.a. bij Foudraine in zeer slechte reuk staat. Men zie hiervoor zijn ook in Tr/Kw goed ontvingen bestseller "Wie Is van hout'. Nog onlangs ver scheen er in Nederland een boek "Waar was de dood nog meer" van Van Teilegen. waarin deze de op hem toegepaste shock-therapie blijkt op te vatten als een soort geestelijke ampu tatie. Kortom, op zijn minst heeft Rep, die ik als redacteur buitenland zeer waardeer, gegeneraliseerd daar, waar het nou net nietmocht Amstelveen Douwe Kok te macht in hun plaatselijke contrei en, lieten zich dopen, en werden vaak gevolgd door de bevolking in hun gebieden. Het leek er werkelijk op alsof Japan een christelijke natie zou worden, uit de brieven der missiona rissen klinkt die hoop tenminste op: 'Als zij eenmaal het geloof aanvaard hebben, denk ik dat er geen andere kerk is die hen kan evenaren. Onze ervaring doet ons geloven dat wij door middel van onze liturgie miljoe nen kunnen bekeren. Als we orgels hadden, muziek-instrumenten en zan gers, zou het gebied van Mikayo en Sakal binnen een jaar ongetwijfeld compleet gekerstend zijn.' ANDERE FACTOREN Nu moet ik bekennen dat ik, als ijveraar voor het kerklied, gewoonweg ontroerd ben door dit vertrouwen. Stel het u voor, als er maar kerkmu ziek was geweest, was Japan bekeerdl De man die dat schreef, de Italiaan Organtino Gnecchi-Soldo (zou die voornaam toevallig zijn?) moet behal ve uit ervaring ook uit grote liefde voor het zingen en musiceren habben gesproken, hij doet haast aan Luther denken. Maar als historicus aarzel ik. Er waren andere factoren in het ge ding, die de voortgang van het evange lie bevorderden of belemmerden. En als men die opsomt wordt men uit de zalige sfeer der muziek teruggebracht op de harde aarde. Daar was in de eerste plaats ongetwijfeld de Japanse problematiek zelf: de Jezuieten kre gen hun grote kansen door de gunst van verschillende diaimyo's, maar de machtige Hideyoshi was er juist op uit om de macht der daimyo's te breken en zo het land te verenigen. Daardoor kwamen in diverse gevallen ook de christenen in het gedrang. Maar erger, veel erger, waren facto ren van eigen westerse herkomst. Achter de milde onschuld van de missie stak, zo vermoedden de Japan se machthebbers, een groot gevaar van politieke macht. Zij hoefden maar te zien naar het zuiden, naar de Philippljnen bijvoorbeeld, om recht vaardiging voor die vrees te vinden. Stond achter de kerk niet de staat? Bleek dat zelfs niet uiit bepaalde uitin gen van missionarissen in hun ge sprekken met Japanse heren, refere rend aan hun koning in Portugal of Spanje, sinds 1580 trouwens dezelfde? Daar kwam nog een andere onstichte lijke zaak bij: nadat de Jezuieten met zoveel succes jarenlang in Japan ge werkt hadden, verschenen, nadrukke lijk als concurrenten, de Franciscanen en Dominicanen op het toneel en in hum controverse sprak de tegenstel ling tussen Portugezen en Spanjaar den op de achtergrond mee. De 26 martelaren waren Spaanse Drof.dr. j.w.schulte nordholt Franciscanen met Japanse volgelingen en één der motieven van Hideyoshi kan geweest zijn dat hij de onderlinge strijd der christenen verwarrend en onrustverwekkend vond en daarom eens een krachtig voorbeeld wilde stellen. Hoe barbaars de dood ook was (kruisiging betekende dat de slachtof fers aan kruisen, werden vastgebon den en dan langzaam met lansen doodgemarteld), een algemene chris tenvervolging luidde hij niet in. Die kwam pas jaren later. Van Japanse zijde was er aarzeling en onzekerheid. Pas een toenemen van de vrees voor het Westen leidde ten slotte tot verdergaande, tot absolute maatregelen. Nog een factor van Wes terse verdeeldheid moet daarbij ge noemd worden, maar dan spreken we over de Hollanders. Zoals men weet volgden die hun aartsvijanden uit Spanje overal ter wereld. In 1600 kwam het eerste Nederlandse schip de 'Liefde' aan in Japan, en behalve een vriendelijke naam had het ook een aardig voorkomen, want het droeg als boegbeeld een beeltenis van de vreed zaamste van alle Hollanders, Erasmus (dat beeld is nu nog in Tokyo in het museum, maar wij hebben het in 1969 op de grote Erasmustentoonstelling kunnen zien in Rotterdam, en Boy mans heeft een goede cople, door de Japanners geschonken). De Nederlanders en Engelsen kwamen niet om zending te bedrijven maar handel, zij waren zakelijker dan de zuidelijke Europeanen. En zij lieten, om hun concurrenten van de begeer de markt te verdrijven, natuurlijk niet na om de Japanse heerser (sinds 1598 was dat de eerste sjogoen uit de Tokugawa-familie, Tyeyasu) uit te leg gen, hoe gering van waarde de Paapse afgodendienst eigenlijk was. Op den duur wonnen zij daarmee het veld, in het bijzonder de hardnekkige Hollan ders. En ik laat het aan de lezer over of hij zo'n geschiedenis in het raam van de tijd, van het geloof (meer of minder historisch), of op nog een andere manier wil bekijken. SLECHTE NAAM Een slechte naam hebben onze voorva deren er wel mee kregen, slechter dan ze verdiend hadden (maar wat is verdienste?). Het christendom in Ja pan werd aan steeds grotere vervol gingen blootgesteld, vooral in de ja ren na 1620 en tenslotte werd het helemaal uitgebannen. De martelingen werden talrijker en geraffineerder, vlakbij Nagasaki, in de hete zwavel bronnen van Unzen, vonden velen de dood. Op grote schaal werden de christenen gedwongen hun geloof af te zweren, vaak met de formules van hum geloof: 'In de naa-m vain de Vader, de Zoon en de Heilige Geest, de heilige Maria en alle engelen, zo mo ge ik als ik deze eed breek de genade van God verliezen en vallen in het lot van Judas.' Daarbij werd dan geëist dat de afvalligen openlijk hun afkeer betuigden van het christelijke geloof door op het kruis of een andere heilige beeltenis te trappen (in som mige musea hier kan men deze afge trapte stukken nog zien). Zo bizar ging het toe, en, zoals ik al eerder geschre ven heb, het christendom verdween ondergronds door deze vervolging en kwam pas na twee en een halve eeuw weer boven. Toen de godsdienstvrij heid werd ingevoerd bleken er nog 20.000 mensen te zijn die in de afgele gen westelijke kuststreken trouw wa ren gebleven aan hun verborgen God. Nu nog vormen zij een bijzondere groep, afzijdig, gestempeld door droe ve traditie. Met de uitbanning van het christendom ging de afsluiting van Japan gepaard. Alle vreemdelin gen werden uitgestoten en enkel en alleen de Hollanders mochten het Westen in Japan blijven vertegen woordigen,-^ gediwee. zo zakelijk wa ren zij. Toen in 1637-38 de Japanse boeren hier op Kyushu, op het schier eiland ten oosten van Nagasaki, bij de stad Shimabara, in opstand lava- men (de Japanse geschiedenis kent vele boerenopstanden waarin economi sche factoren een grote rol spelen) en zich daarbij schaarden onder het vaandel van het Kruis, riepen de Japanse machthebbers de hulp in van de Hollanders, die toen hun factorij nog op Hviado (een eiland voor de westkust van Kyusku) hadden. De opperkoopman daar, Nicolaas Koecke- backer, voelde het pijnlijke van de situatie, deed wat hij kon om aan het dilemma te ontkomen door de meeste van zijn schepen weg te zende,n, maar was tenslotte toch genoopt om met één schip (De Rijp) de versterkingen van de rebellen in puin te schieten. Dat hielp, op 12 april 1638 stortte hun weerstand in, bij duizenden von den zij de dood. LEGENDE Is het wonder dat er in het christelij ke Europa goed, ook uit afgunst, ook uit schijnheiligheid een grote verontwaardiging heerste over de Hol landse houding? Uit deze tijd stamt de legende dat de Hollandse kooplie den zelfs deel namen aan het vertrap pen van het kruis, als zij maar verdie nen konden. Maar pas in de 18de eeuw is dat verhaal populair gewor den, omdat het terecht is gekomen in één van de beroemdste boeken van die tijd, Gullivers reizen. Herinnert de lezer zich nog, hoe in het derde deel van dat magnifieke boek, de held door de meest onwaarschijnlijke lan den reist, zoals Balnibarbi. Luggnagg Glubbdubdrub, en tenslotte terecht komt in Japan? Het is misschien op zichzelf al tekenend dat Jonathan Swift Japan in de rij van die'curieuze landen plaatst, maar waar het hier om gaat is dat Gulliver in Japan alleen wordt toegelaten als hij zegt dat hij een Hollander is. Hij vraagt dan echter verlof om vrijgesteld te mogen worden van 'de ceremonie op gelegd aan mijn landgenoten, name lijk om op het crucifix te trappen' en hij krijgt dat verlof als hij het maar niet verder vertelt aan de Hollanders, want dan zouden ze woedend zijn. Historisch onderzoek heeft wel vastge steld dat het om een legende gaat. dat de Japanners van de Hollanders niet eisten dat ze zich zo vernederden. Maar een voorbeeld van trots en ei genwaarde kan men het optreden van onze voorvaderen ook zonder dat niet noemen. Er stak tenminste enige waarheid in de beschuldiging die in de 18de eeuw door onze eigen landge noot Onno Zwier van Haren (in zijn drama Agon, sultan van Bantam 1769) werd geuit (hij legt de woor den in de mond van een Javaan): 't Verslaven i on een Volk kan door het Lot geschièn: Maar 't geen voor Hollands komst het Oost nooit had gezien, Mijn vrije lièn die zig in Japan slaven maaken en om gewin haar God op Desima ver zaken. Looft den Heer, alle volken. EVANGELISCH In de rubriek 'men schrijft ons' mai te iemand bezwaar tegen het feit t ik over de gebombardeerde dijk schreef. De inzender vraagt of tegen mijn stukje protesteren m Dat mag. Hij mag het uiteraard b niet met mij eens zijn. Ik schi overigens niet met name over dijken als wel over het feit dat n dit net zolang ontkent totdat er ni meer te ontkennen valt en dan is I ineens weer wel waar. Dat wekt g< vertrouwen in officiële berichten, inzender schrijft vervolgens dat een evangelisch woord verwacht, dacht dat het voluit evangelisch om kritiek te laten horen op wat ons aller naam aan onrecht en gew geschiedt. Ik wil even evangell protesteren tegen de processen Praag, omdat ze gevoerd worden een geest van grenzeloze hoogmoed verachting van de menselijke vrijtoi En ook die vrijheid is een goed dal in het evangelie tegenkom. Als y heid van schuld en zonde, maar i als vrijheid om de naaste ten goedt zijn en niet ten kwade. Vandaar ik ook, alweer even evangelisch, j testeer tegen de behandeling van 1 schop Ruiz (Peru), zoals hij die Rome ondervond. Dit alles heeft nl met meewarig gegrien te maken, w ik zit zelf veilig en wel en waarsch; lijk ook de briefschrijver. Wij hebl geen of weinig krimp. Maar wij i gen niet aflaten te signaleren waai onze wereld met mensenlevens gea wordt. Waar mensen niet geacht den. Het evangelie leert mij dan spreken en niet door mijn zwij| nog meer schuld op mij te laden, met name zal daar gesproken moe worden waar mensen die zich met op dat evangelie beroepen slecht Ij delen. NED. HERV. KERK Beroepen: te Okkerbroek incombinl met Bathem: J. J. F. van Melle, ka te Leimuiden. De toezegging van roep door de herv. gem. van Twé uitgebracht op S. Th. Baarda te W Ammerzoden werd ingetrokken aai zien ds. Baarda niet eerder dan sept. een beroep in overweging nemen (verb, ber.) GEREF. KERKEN (Vrljg.) Beroepen: te Wetsinge-Sauwerd: v.d. Berg, kand. te Dordrecht. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Zeist: P. Beekhui*1 Noordeloos. ADVERTENTIEi Kerken kunnen hier veel leren Van een onzer verslaggevers UTRECHT In de grote roltrappenhal van heit Jaartieurs-Congres- gebouw in Utrecht ziet men allerlei gedelegeerden en stafleden van de wereldraad van kerken als engelen in de droom van Jakob op stijgen en afdalen hier en daar herkennen ze elkaar, maar de pogingen om in die mechanische trappenwereld bij elkaar te komen slagen niet altijd. De voorbereidingen voor de vergadering van het centraal comité, het 120-koppige beleidvoerende orgaan van de wereldraad, zijn in volle gang. Op het ogenblik vergaderen de 'units', de verschillende taak-eenheden van de staf met hun raden. Een ervan is de 'unit' voor onderwijs en opvoeding, communicatie en 'vernieuwing' (Renewal). Achter die laatste taak-omschrijving ver bergt zich het vroegere jeugddepartement van de wereldraad. De Renewal-groep heeft op vele plaat sen in de wereld contacten met talrij ke Informele groepen op de rand van of buiten de kerk waarin men in communaal verband het evangelisch leven vorm tracht te geven. Het the ma van deze vergadering van het centraal comité 'Committed to fel lowship', het best te vertalen met 'de discipline van de gemeenschap', kan volgens deze Renewal-mensen leiden tot allerlei spitsvondige discussies, maar zullen er ook ervaringen in doorklinken van een werkelijk com munaal leven? Weet men wel waaro ver men praat bij het gebruik van zulke grote woorden? Overtuigd dat de nieuwe ontdekkin gen die hierover in die informele groepen worden gedaan, mee verwerkt moeten worden in de discussies maak te de Renewal-grop contact mt een aantal van deze groepen in Nederland. De vraag luidde of zij bereid waren gedelegeerden van de wereldraad een paar dagen gastvrijheid te verlenen. En zo zijn deze week in totaal 25 gedelegeerden van verschillende conti nenten te gast b!j gemeenschappen als de Children of God, de Ichtus-commu- ne, de Nikolai-communauteit (oecume nisch gericht en van katholieke zowel als protestantse herkomst), Gods Werkhof (augustinessen en andere vrouwelijke contemplatieven), het centrum van dienst en meditatie Ou- dezijds 100, Emmaus, Heil des Volks, enz. De eerste commentaren hoorden we in Utrecht van een zeer uiteenlopend gezelschap: de Indiase methodist Vic tor Koilpllai uit Lucknow, de Noord- ierse presbyteriaan Gordon Gray, de Koreaanse presbyteriaan Stephen Moon, opvoedkundige in Seoel, de Australische anglicaan Russell Rolla- son en de organisator van deze ont moeting Rex Davis. De Indiër trok meteen vergelijkingen met de ashrams in India vele van deze communes vertonen dezelfde hoofdtrekken als de christelijke ash rams in India, ook het element dienst speelt een rol in tegenstelling tot de hindu-ashrams, die helemaal zijn toegewijd aan meditatie. Maar het is juist dat laatste waarop de hippies uit het Westen zich richten, die in steden als Delhi en Bombay neerstrijken. Zij verwerpen de waarden van hun eigen samenleving vaak tot ergernis van de oudere christelijke zendelingen in India. Het leven en slapen op straat van deze hippies bevreemdt niemand: 'op straat leven is niet zo bijzonder in onze steden' zegt hij droogjes. De Koreaan ziet achter die voorkeur voor de commune meer dan een zoe ken naar gemeenschap, het is ook een streven naar eenheid des levens. De westerse materialistische en individu alistische cultuur heeft het menselijk bestaan opgesplitst in volstrekt ge- scheidon compartimenten: het gezin, de baan en de kerk. Daardoor is er geen werkelijke gemeenschap moge lijk. Hij betreurt het oprukken van die leeriarijze in Azië, zij verwoest de menselijkheid van het bestaan. Zuid- Korea wordt naar zijn mening be heerst door de ene westerse ideologie van het kapitalisme. Noord-Korea door de andere, even westerse, ideolo gie van het totalitair opgelegde collec tivisme. In een toekomstige hereni ging voorzover hij daarvan durft dromen zal een nieuwe opvatting van menselijk samenleven moeten be middelen De volgende generatie De Australiër ziet meer verschillen dan overeenkomsten van zijn samenle ving met de Nederlandse: hij tobt vooral met de vraag hoe je in zo'n klein land 200 kerken en 40 politieke partijen kunt hebben. Op de getallen kun je bij hem proberen iets af te dingen maar het verschijnsel houdt hem voorlopig in zijn greep. Wat hij in deze gemeenschappen heeft ervaren moet volgens hem wel betekenis heb ben voor de tokomst. De kinderen uit zulke communes hebben definitief een voorsprong op andere kinderen, meent hij. 'En toch worden die kinderen later waarschijnlijk het breekpunt voor het communale leven', zegt de Indiër. 'Dat hebben wij met die ashrams ook ervaren. De volgende generatie bete kende een einde van de ashram.' Zo komt het gesprek op de duurzaam heid van groepen als de Children of God. De Ier spreekt het gevleugelde woord 'dat wij hun toekomst niet moeten meten aan ons verleden'. De Geest is werkzaam zeker ook bui ten de kerk en waait waarheen hij wil. Of je erbij betrokken bent of niet, de actie van de Geest gaat door. Hij hoopt vurig dat de eerste liefde van de Kinderen Gods te 2ijner tijd zal plaats maken voor een volwassen geloof, dat hij hier en daar herkent bij hun 'elders', (oudsten). Het funda mentalisme van de groep, de absoluut letterlijke interpretatie van de bijbel, kan hij niet volgen. Maar het opmer kelijke is voor hem dat al deze men sen 'drop outs' zijn geweest, ze heb ben het proces doorgemaakt van een wegvallen uit de maatschappij en ze hebben medemensen ontdekt en als voor het eerst het evangelie ontdekt. Alles wat erin staat is werkelijk nieuw voor de meesten en ze hebben opeens een zeer concreet doel in hun leven. Het is geweldig om te zien hoe ze daardoor worden opgericht De ker ken moeten hier goede nota van ne men want zij kunnen ervan leren voor het gemeente-zijn. Maar ze moe ten deze gemeenschappen niet probe ren te incorporeren want die omhel zing zou dodelijk zijn. Even weg uit Belfast De Ier Gordon Grazy, die hier aan het woord was, is jeugdpredikant. Tot voor kort werkte hij mee in de Corry- meela-community, die gericht is op verzoening van de vijandige bevol kingsgroepen. Hij is een paar weken weg uit Belfast een zeer welkome 'holiday'. De meeste indruk op hem sillusies. De meeste indruk op hem maakte het initiatief van de chirurg John Robb, die voor de televisie ver scheen nadat hij noodoperaties had moeten verrichten op slachtoffers van een bomaanslag in een restaurant. 'Jullie zijn wel goed in het verscheu ren van mensen door jullie bomaan slagen', zei hij tot de militante IRA- leden. 'maar heb je je er ooit in verdiept hoe zulke uiteengerukte li chamen weer moeten worden samen gevoegd? Zolang ;e daar niet over na hebt gedacht kun je ook niet weten hoe het uiteengerukte Ierland weer moet worden samengevoegd.' Er zijn nieuwe toenaderingspogingen op ge volgd van leidende figuren uit de maatschappij. Protestanten kwamen zóver dat zij een hereniging van Ier land met duidelijke waarborgen voor hun bevolkingsgroep onder ogen wil den zien. Maar alles is weer uiteenge vallen door nieuwe geweldsuitbarstin gen. En door de verklaring in mei van de aartsconservatieve bisschop Co- nally, dat echtscheiding in Ierland verboden zou blijven. Na de bezetting van de IRA-wijken door het Britse leger probeert Gordon Gray protes tantse dominees te bewerken om bij het leger aan te dringen een positie vere houding jegens de roomskatho- lieken. Verzoening betekent lijden, constateert Gray, het eerste wat men moet doorstaan is de vervreemding van de eigen vertrouwde omgeving. 1 Grote Maranatha tooi dag in de Expo-hal te Hilversum (stichter: Joh. de Heer) I :cl uitgaande van HET ZOEKLIC): TE DOORN. j F ZATERDAG IS AUGUSTUS a.l. Sprekers- I Evang. C. van de Geer te Doof Ds. W. Harkema te Musselkanal Evang. J. Kits te Zeist; Evali Jb. Klein Haneveld te BodedJ ven: Ds. P. J. Mletes te Zeist:T D. W. Veldkamp te Bussum. Muzikale medewerking: t Duo Mevr A. de Haan-Klein neveld en de heer K. Wa Kwartet Spaargaren, zang: M ten de Groot, hammondorgel: Klein Haneveld, trompet i] AANVANG DER SAMENKOMSTEN: 10 uur. 2 uur en S uur. i Breng do kinderen maar mee. vr hen zijn er speciale kindersamiZ komsten, o.l.v. Dhr. W. H. Weelden. L Toegang vrij. U bent hartelijk welkt -.♦•sas Victoria Holt Drijfzand. Ultfs Van Holkema Warendorf a sterdam. Prijs: ƒ17,90. rr Engeland heeft altijd wel een m i rieus landgoed beschikbaar, waarfe auteur een familiedrama met s%, kan situeren. jr, De schrijfster Victoria Holt, dié aanzien van deze conceptie een bedrevenheid aan de dag legt, een boeiende intrige aan, die lijk en figuurlijk uitmondt in lijk drijfzand. Dat laatste is verborgen aanwezig bij het landgoed aan de kust Kent, waar de pianiste en we< Caroline Verlaine uitwijkt om eii te geven aan 'dure' meisjes. Er1 ook Romeinse bodemvondsten i% gebied en dat is de eigenlijke lief van Caroline's komst. Haar zusteP3: ma, een amateur-archeologe is dal,1: geheimzinnige wijze verdwenenib, dens mevr. Verlalne's verblijf dwijnt ook de jeugdige Editlw blijkt een afschuwelijke familiefto die te spelen, een verbitterde j3* vrouw lokt tegenstandsters naar drijfzand en ook Caroline, die ijl naar haar zuster speurt, wordt een derde slachtoffer. Ze heeft eto twee minnaars, die haar broedoV redden van de dood in het zuifn zand. |h Het duurt allemaal erg lang voL. de ontknoping zich aandient. Drr man is overigens voldoende sf«Fr om vooral vrouwelijke lezers tel:* en. p i -

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2