Oeganda wijst nog meer Aziaten uit Kabinet regeert tijdelijk verder ■uw HUIS Hanoi en Viet Cong voeren offensief op krant eleerden in merika willen euwe ïrnbom ÏF pensioneert jtste paarden 'Voor eind 1972 driemiljoenste auto op de weg' lodesië toch ar Spelen Prins speelt golf met ambassadeur Koningin terug Ongeluk bij Baarle-Nassau eist twee mensenlevens Eemeroord in bestuurcrisis Ministers niet meer demissionair ,r in moeilijkheden I I I I I Nieuwe Leidse Courant DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1972 53ste jaargang MEUBELSHOWROOM SFEERVOL^ STELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING istraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710-31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoeti" W. J. Zirkzee N.V. ZEEMANLAAN 22 LEIDEN Tel. 01710-42627 Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bez orging vanaf 08.30 uur. >3 IHINGTON (AP) Een com- ie van de Amerikaanse Aca- ie van Wetenschappen heeft lag gerapporteerd, dat extra- e elementen, waarnaar reeds wordt gezocht maar die nog ontdekt zijn, van groot be- kunnen zijn voor de fabrica- an nieuwe soorten kernwa- en ook voor de opwekking ïnergie. lieerden dringen er op aan meer beschikbaar te stellen om deze enten langs kunstmatige weg te n, zodat de Sowjet-Unie en de europese landen de VS niet voor zijn. ijzen erop, dat het hiermee ver houdende onderzoek naar de iinge reactie tussen zware ionen geleid heeft tot toepassingen in neeskunde. Zij dringen er verder n meer geld beschikbaar te stel- oor de eindfase van de research og een ander exotisch kernwapen rvaardigen de neutronenbom. I van landen wordt al jarenlang bt naar middelen om extra-zware mten te vormen. Deze zouden ra- tief zijn, maar veel stabieler dan um 92. Als deze zwaargewichten natuur zouden voorkomen, dan it slechts in zeer kleine omvang Daarom proberen geleerden ze kunstmatige weg te vormen bestaande zware elementen te arderen met sub-nucleaire pro- len. rapport van de natuurkundige lissie van de Academie handelt de stand van het natuurkundig zoek en de richting welke dit voor vreedzame als militaire inden, in de VS zou moeten gezegd laats dat de Britse regering baar is, dat de Oegandese re- zo vele jaren voor haar rs heeft gezorgd, levert Lon- nu kritiek op ons vanwege litwijzingsbesluit. Oeganda is lesloten Engeland een lesje lf en toe zon erioden met zon en op de mees plaatsen droog weer. Zwakke )t matige wind, in hoofdzaak uit estelijke richtingen. Maximum- tmperaturen ongeveer 22 gra- *en Celsius, aan zee enkele gra- en lager. orgen en overmorgen: zonnige erioden, later plaatselijk een p^a|ui en ongeveer normale tem* ==Heraturen. on op: 05.17 in onder: 20.12. aan op: 08.03 laan onder: 20.36. Van een verslaggever DEN HAAG Nog voor het eind van dit jaar zullen er in ons land driemiljoen personenauto's op de weg zijn. Dit heeft de Stichting Weg becijferd. Begin januari van dit jaar werd geschat dat er aan het eind van dit jaar 2.8 miljoen auto's zou- den zijn, zodat er sprake is van een relatief sterke groei. Volgens het CBS, dat de zaak aan de hand van de kentekenregistratie na ging waren er op 1 januari 2.063.160 auto's geregistreerd van de bouwja ren 1966 tot 1971. Ongeveer 750.000 personenauto's (bijna een derde van het autopark) is ouder dan zes jaar. CHEN Rhodesië zal toch kun- deelnemen aan de Olympische n. Na langdurige besprekingen linchen is men tot de oplossing nen: Rhodesië zal op de Spelen hijnen onder de naam 'Zuid Rho- en de atleten zijllen Brits on- lan zijn. Daarmee zijn voor de aanse landen de meeste bezwa- tegen deelname van het land enomen. De Afrikaanse Sportraad al laten horen dat zij alle ren hebben laten vallen en dat rikaanse landen zal worden aan- ;n toch deel te nemen aan de i. Desondanks bestaat toch de ichting dat een aantal Afrikaanse n het zal laten afweten in hen. over deze affaire op de sportpa- Prins Claus heeft gistermorgen deelgenomen aan golf wedstrijden voor amateurs en professionals in Was senaar. De prins speelde met de Engelse ambassade ur Sir Edward Tomkins, dfe hier vooraan loopt, op weg naar de volgende hole. KAMPALA (Reuter, UPI, AP) De Oegandese president Idi Amin heeft gisteren aan zijn plan tot uitwijzing van tienduizenden Britse Aziaten een nieuwe dimensie toegevoegd door de Aziaten in zijn land met de Indiase, Pakistaanse of Bengaalse nationaliteit eveneens op te dragen binnen drie maanden te verdwijnen. Maar de 44-jarige generaal-president maakte een uitzondering voor dokto ren, leraren, tandartsen, juristen, be zitters van industriële en agrarische ondernemingen en enkele andere be roepsgroepen. Naar wordt verwacht zullen nu ongeveer zestigduizend Azi aten in Oeganda door Amins beslui ten worden getroffen. Amin maakte gisteren de nieuwste versie van zijn uitwijzingsplannen we reldkundig na een lunch met de Brit se hoge-commissaris Richard Slater en vertegenwoordigers van Pakistan en India. Na afloop van de maaltijd meldde Slater, dat Engeland welis waar de verantwoordelijkheid voor de Britse Aziaten in Oeganda op zich neemt, maar dat Londen zich het recht voorbehoudt zelf te beslissen over het tempo, waarin Aziaten met een Brits paspoort eventueel in Enge land worden toegelaten. Maar Amin zei gisteren ook: 'Ik moet cr de nadruk opleggen, dat ieder die na het aflopen van de termijn van drie maanden nog in Oeganda is, de gevolgen daarvan zal moeten dragen. Zij zullen op vuur zitten en zij zullen niet gemakkelijk zitten'. Toen een journalist hem op dit punt nadere uit leg vroeg zei hij: 'Wacht maar af en kijk zelf'. Amin zei voorts navraag tc hebben gedaan naar de geldigheid van aanspraken van 23.000 andere Aziaten op het Oegandeze staatsburgerschap. Dinsdagavond verzekerde Amin een groep Afrikaanse zakenlieden, dat God hem heeft geleid bij zijn besluit de Aziaten uit te wijzen. Hij legde uit, dat God hem vorige week in een droom had opgedragen snel te hande len in de kwestie van de Aziaten, die explosief dreigde te worden. De vol gende dag had hij direct zijn uitwij- zingsbesluit bekendgemaakt. Bij dezelfde gelegenheid zei Amin vastbesloten te zijn 'Engeland een lesje te leren'. 'In plaats, dat de Britse regering dankbaar is, dat de Oegandese regering zoveel jaren voor haar burgers heeft gezorgd, levert Londen nu kritiek op ons', zei Amin. Hij voegde daaraan toe zich niet in het minst zorgen te maken over de intrekking van Britse hulp. Wel waar schuwde hij zijn volk, dat het een moeilijke periode tegemoet gaat, waar in het bepaalde ontberingen zal moe ten doorstaan. DEN HAAG Koningin Juliana is gistermiddag omstreeks half vijl op het vliegveld Ypenburg uit Porto Er- cnle in Nederland teruggekeerd Per auto is de koningin naar het paleis Huis ten Bosch gegaan. De Oegandese minister van volksge zondheid onderhandelt momenteel in India om Indiase artsen aan te wer ven voor Oegandese hospitalen. BAARLE-NASSAU De 37-jarige mevrouw A. M. A. van Erp-Janssens en de 29-jarige heer G. C. M. Bogaers, beiden uit Tilburg, zijn omgekomen bij een ongeluk op de weg Baarle- Nassau-Alphen. De personenauto, waarin zij zaten, vloog met grote snelheid uit de bocht en reed tegen een boom. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het oude kabinet Biesheuvel met uitzondering van de DS'70-ministers zal de komen de maanden overbruggen tot aan de verkiezingen in eind november. Koningin Juliana heeft gisteren do demissionaire bewindslieden gevraagd de portefeuilles c.q. hun fimcties weer terug te nemen. De mi nisters en staatssecretarissen hebben hieraan inmiddels gevolg gegeven. BAARN Eemeroord, de inrichting Tm jfoTA Ir 1*5111# voor geestelijk gehandicapten in Hl «UI' fiaarn van de stichting Nederlands Hervormde Inrichtingen voor geeste lijk hulpbehoevenden, dreigt onbe- Binnenland stuurbaar te worden. Een conflict tus sen een aantal stafmedewerkers en de PvdA zou winnen, KVP geneesheer-directeur dr. A. A. Eggink, verliezen 5 over diens beleid kwam gisteren tot een hoogtepunt, toen het bestuur der- Buitenland tien stafmedewerkers de toegang tot Populariteit McGovern de inrichting ontzegde. Eerder hadden gedaald 9 deze dertien mensen al ontslag geno men omdat zij dr. Eggink verweten te Kerk falen wat de menselijke verhoudingen binnen de inrichting betreft en een Wereldraad-gedelegeerden dictatoriaal beleid te voeren, te gast bij communes Voor meer bijzonderheden zie pagina Sport Els van Noorduyn niet naar sPelen 11 Lino Calle weer Economie Winst Unilever steeglo Legers schrijven 2 Rnrkeueiaiagc Van een verslaggever Recept 6 Radio en tv 6 strips en feuilleton c HILVERSUM De presentator van wSbïïd«n het NOSradioprogramma voor Spaan- se gastarbeiders, Lino Calle, heeft opnieuw moeilijkheden gekregen met de NOS-programmaleiding. In een brief heeft het plaatsvervangend hoofd van de dienst radioprogramma's van dc NOS de heer Calle ervan beschuldigd eenzijdig voorlichting te geven en politieke propaganda te be drijven. Lino Calle heeft dat in een gesprek met het diensthoofd, de heer C. Cabaut, ontkend. Na overleg met de programmacommis saris radio van d2 NOS, mr. W. J. A. Wagenaar, zal de zaak nu worden voorgelegd aan de programmaraad. De voorzitter van de programmaraad, drs. L. J. M. van de Laar en vice-voorzit- ter Jan de Troye zullen binnenkort een gesprek met Lino Calle hebben. Ook vorig jaar waren er reeds moei lijkheden, omdat Calle zich na her haalde waarschuwingen toch schuldig zou hebben gemaakt aan persoonlijk politiek commentaar op de situatie in Spanje. Minister-president Biesheuvel die in middels is ontheven van zijn taak om een nieuw kabinet te formeren, zei gisteren dat is afgezien van de forma tie van een tweede kabinet-Biesheuvel omdat de verkiezingsdatum vervroegd is tot eind novemher. De confessione le partijen stonden aanvankelijk op het standpunt dat de verkiezingen in februari of maart van het volgend aar gehouden zouden moeten worden. De overige fracties in de Tweede Kamer wilden de verkiezingen vroe ger en in confessionele kring wilde men er later ook niet zo zwaar meer aan. Met deze constructie is tevens een dreigend conflict bezworen in de KVP-fractie. Eeu aantal van hen, waar onder de dissidente fractieleden, dachten dat het de kant uit ging van een tweede kabinet-Biesheuvel. In hun ogen zou dat opnieuw een kiezen voor de WD betekenen, waar mee dan de weg naar een coalitie met de Partij van de Arbeid na de verkie zingen ernstig bemoeilijkt zou wor den. De fractieleden zouden het man daat van hun fractievoorzitter An- driessen om mee te werken aan een tweede kabinet-Biesheuvel in twijfel hebben getrokken. Ook nu nog bleken met name de dissidente KVP-fractiele- den weinig gelukkig met de gang van zaken. Het lijkt echter onmogelijk om tegen een voortzetting van het kabi net-Biesheuvel bezwaar te maken. De fractie van de KVP vergadert van daag. Intussen bestaat in Den Haag ook onzekerheid over mogelijke nieuwe 'verrassingen' waarmee de regering kan komen. Behalve de reeds voorge stelde wijzigingen van het regeerak koord zou ook een verandering van de sociale paragraaf over de sociale ver zekeringen nodig zijn, waaronder de reeds bekende bevriezing van de kin derbijslag ook voor het tweede kind. Met het oog op deze dreigende bui en de nog onbekende gegevens over de noodzakelijke wijzigingen heeft mej. Van Leeuwen van de ARP voorlopig voorbehoud gemaakt in het overleg tijdens de kabinetsformatie. Geslikt Zoals bekend heeft de fractievoorzit ter Wiegel dit moeten accepteren, evenals hij heeft moeten slikken dat een deel van de fractie van de KVP zal stemmen tegen andere wijzigingen van het regeerakkoord, zoals het uit stel van de uitbreiding van de leer plicht van de werkende jeugd en het uitstel van de verlaging van de leer- lingenschaal van het kleuter- en basis onderwijs. In liberale kring legt men vooral de nadruk op de volwaardigheid van het kabinet. Alle wetsontwerpen die op stapel staan, moeten worden inge diend. Het is de verantwoordelijkheid van de Tweede Kamer om deze voor stellen snel te behandelen en te aan vaarden, anders ontstaan grote gaten in het dekkingsplan, zo werd van de zijde van de WD gesteld. Minister-president Biesneuvel heeft mr. Van Thiel, de voorzatter van de Tweede Kamer, telefonisch meege deeld, dat hij dinsdag 22 augustus in de gelegenheid is een verklaring af te leggen over de gebeurtenissen in het kabinet op 16 en 17 juli. Het besluit om als kabinet-Biesheuvel te blijven zitten hebben de ministers in een vergadering van gisteren vooral geba seerd op het akkoord van de fractie voorzitters, dat de verkiezingen eind november moeten worden gehouden. Ook het programmatisch akkoord (uitgavenniveau en dekkingsplan) was een belangrijke overweging voor dit Er komt geen tweede kabinet-Biesheuvel. Het oude, verminderd met twee ministers, zal gewoon blijven zitten, zoals het hier op de foto zit. Minister Udink blijft de portefeuille van de afgetreden minister van verkeer eu waterstaat, dr. Drees, waarnemen, minister Van Veen die van diens afgetreden collega van wetenschapsbeleid, mr. De Brauw. besluit. Over de staatsrechtelijke kant van deze zaak zei mr. Biesjeuvel, dat het staatsrecht voor een groot deel ongeschreven is en dat men niet bang moet ziin om nieuwigheden, zoals het benoemen van een adviseur, te intro duceren. Een moeilijkheid is namelijk dat de Tweede Kamer spoedig wordt ontbonden, terwijl er geen sprake is van een botsing met de Kamer. Het besluit van ontbinding is evenwel ge rechtvaardigd door de adviezen van de fractievoorzitters waarin bijna una niem op vervroegde verkiezingen werd aangedrongen, aldus mr. Bies heuvel. Over de gevolgde procedure verklaar de de heer Biesheuvel dat hij de voorkeur gaf aan een voortzetting van het oude kabinet minus twee minis ters inplaats van een 'tweede kabinet- Biesheuvel' omdat handhaven van het oude kabinet sneller en efficiënter was. Het vormen van een nieuw kabi net voor een korte periode zou ook weinig zinvol zijn geweest. Hij karak teriseerde het 'gerestaureerde' kabinet als 'een volwaardig kabinet dat zich ervan bewust is geen meerderheid in de Tweede Kamer te hebben en dat een kort leven zal leiden. Dat zijn', aldus de heer Biesheuvel, 'zeer belang rijke beperkingen. Het kabinet zal dan ook geen defensienota in kunnen dienen, maar wel de begroting voor 1973'. Dinsdag zal de minister-president aan de ministers vragen welke aangelegen heden zij in ieder geval nog willen zien afgehandeld. Met een overzicht hiervan, een prioriteitenlijstje, zal hij daarna overleg plegen met de fractie leiders. SAIGON (Reuter, UPI) Na een pauze van enkele weken is het offensief van Noordvietnamezen en Viet Congstrijders zowel in Zuid- Vietnam als in Cambodja weer heviger geworden. Ongeveer vijfhon- detrd Noordvietnamezen en Viet Congstrijders vielen een regerings post op 25 km ten oosten van Saigon aan. Niet eerder is tijdens het huidige offensief in Zuid-Vietnam zo dicht bij de hoofdstad gevoch ten. Bij deze aanval sneuvelden 34 Zuld- vietnamese militairen en raakten er 45 gewond. Volgens Saigon liet de tegenstander zeventien doden achter. De verrassingsaanval speelde zich af op de Hevea-plantages bij de stad Long Thanh en werd voorafgegaan door een zware raketbeschieting. Daarna volgde een bestorming van de Zuidvietnamese basis. Het gevecht duurde enkele uren. Ook een naburi ge artilleriebasis werd met raketten bestookt. De Zuidvietnamese regering heeft eni ge tijd geleden in Long Thanh een groot centrum ingericht voor vluchte lingen uit An Loc en Kontoem. De Hevea-plantages liggen langs de weg naar de badplaats Voeng Tau, waar in de weekeinden talloze inwoners van Saigon heentrekken, ook president Thieu, die er een villa heeft. In dit gebied ten oosten van Saigon opere ren thans naar schatting twee of drie Noordvietnamese regimenten gesteund door Viet Congstrijders. In Cambodja is de strijd bij de stad Kompong Trabek voortgezet. Daar worden de Cambodjaanse troepen zwaar belaagd door guerillastrijders en Noordvietnamezen, die de belang rijke stad omsingeld houden. Deze vallen onder meer aan met tanks, die op hun beurt worden aangevallen door Amerikaanse en Cambodjaanse vliegtuigen. RITA 'Kan ik deze geit krijgen, tot dat we een pony hebben?' bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Évangelie als uitgangspunt Opgegeveadoor misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: Plaats: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1