V'an der Hart ziet [iet zitten bij AZ %re: Zuid-Rhodesië als Britse kolonie op Olympische Spelen SPORTIEVE WINST, FINANCIEEL VERLIES Kogelstootster Els van Noorduyn wil niet naar Olympische Spelen divisie ere: divisie fi s: S I degradatie wordt uitgesloten geacht 72-73 Definitieve data wereldbeker door John Linse Kees Pellenaars ploegleider af? Opmerkelijke prestatiecurve van lief en niet aan de weg timmerend Telstar 72-73 door John Linse Remise na veel geschuif 1411*141 m ui m t m t TWEEKAMP ut i a a UfeOUW/KWARTET DONDERDAG 10 AUGUSTUS 19724 SPORT Til Kll Van onze sportredactie AMSTERDAM De eerste Neder landse atlete die zich wist te kwa lificeren voor de Olympische Spe len, heeft bekendgemaakt toch maar af te zien van deelname. Kogelstootster Els van Noorduyn, in Nederland een klasse apart, is van mening, dat zij op het ogen blik niet in de juiste conditie is om haar kunnen in het sterke internationale veld dat in München in de ring zal verschij nen, op de juiste wijze te verdedi gen. Daarom heeft zij de Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie gevraagd haar aanwijzing maar weer ongedaan te maken. Els van Noorduyn acht een presta tie van 17.50 meter minstens nodig om in München niet het idee te hebben af te zijn gegaan. Tot die prestatie gelooft zij voorlopig niet te komen. Het afgelopen weekein de tijdens de Nederlandse atletiek- kampioenschappen kwam Els van Noorduyn meer dan een meter on der haar eigen eis: 16.42 m. Daarna heeft zij alles nog eens op een rij gezet en de conclusie getrokken dat zij zich maar beter voor München kan afmelden. Bij het Nederlands Olympisch Comité be staat er bewondering voor de stap van de atlete. Chef de mission Bram Leeuwenhoek noemde het een moedig besluit van de Amster damse atlete. Overigens, wanneer iedereen die naar München wordt gezonden zijn prestaties nog eens kritisch overziet, kan de Neder landse afvaardiging aardig geredu ceerd worden. De Nederlandse atletiekploeg zal in München door twee coaches be geleid worden. Op unanieme voor dracht van de Technische Commis sie van de KNAU heeft het NOC Jaap Noordenbos en Kees Koppe laar aangewezen. Oorspronkelijk had de KNAU voorgesteld de ploeg te laten begeleiden door drie trai ners: behalve Koppelaar en Noor denbos ook Ben Kusmic. Voor het NOC was dit voor een ploeg van vier heren en vijf dames onaan vaardbaar. Drie was teveel voor de heren van het NOC, waarna de KNAU Ben Kusmic heeft laten vallen. De kwestie rond de trainers heeft de afgelopen weken nogal wat stof doen opwaaien binnen de atletiek- unie, omdat men niet van de oorspronkelijke voordracht wilde afwijken. Een begrijpelijk stand punt. Binnen verschillende sport bonden speelt het probleem van de begeleiding ook enige tijd. Andere bonden hebben echter een zeer soepele oplossing gevonden. De roeibond bijvoorbeeld stuurt iede re ploeg een coach (de eigen coach we te verstaan) mee. Het NOC struikelde bij de roeiers alleen over het feit dat er plannen waren om twee coaches met de acht mee te sturen. Door enig geschipper is men er tenslotte in geslaagd ook die tweede coach toch mee te ne men naar München. Dat is niet eens een luxe. Maar twee coaches voor negen deelnemers is toch wel een beetje aan de krappe kant, om niet ronduit te zeggen te weinig. De kans bestaat overigens nog dat de twee coaches er een atlete bij krijgen. Joke van Gerwen die tij dens de nationale kampioenschap pen precies voldeed aan de NOC- limiet, krijgt morgenavond op Pa pendal de kans nog eens die liraiet te halen. Het was aanvankelijk de bedoeling dat Joke van Gerwen om op de 1500 meter nog eens mini maal 4 min. 14.0 sec te lopen in het buitenland zou uitkomen. Het blijkt echter dat er zo kort voor München nergens meer een wed strijd op deze afstand op het pro gramma staat. Op de kunststofbaan van Papendal zal Hja Keizer die Joke van Gerwen zondag ook naar de limiet trok, opnieuw alle hulp bieden. Voor Sjef Hensgens is er morgen avond ook nog een test. Hensgens is al aangewezen voor München maar hij leed tijdens de nationale kam pioenschappen een nederlaag tegen Rein van den Heuvel. Op deze 800 meter op eigen verzoek krijgt Hensgens tegenstand van Martin Moser, Haico Scharn en waarschijnlijk Bram Wassenaar. Het laatste tweetal is al zeker van een plaats in de Olympische ploeg. Hans van Enkhuizen tenslotte gaat het morgenavond in Viereggio in Italië nog eens proberen de zware limiet op de 110 meter horden te realiseren. in onze speciale verslaggever LKMAAR Cor van der Hart, trainer van AZ'67 signaleert zélf: 'Niemand had verwacht, dat AZ te keer zou gaan op de transfermarkt. Ik incluis. Maar de gebroeders Molenaar benaderen alles en zakelijk. Ik meen te weten, dat de onderhandelingen met Kees Kist en Ruud Suurendonk ichts tien minuten in beslag namen. Knap werk. Ik ben in positieve zin 'gepakt' door de wijze arop de Molenaars zich opstellen. Ze hebben maar één ding voor ogen: kampioen van Nederland irden. Daar moeten veel mensen om lachen. Maar hoe lang duurde het voordat Ajax de top be- ikte? En hoe lang duurt het nog voordat het tijdperk Cruijff-Keizer kan worden afgesloten? Vijf it zal duidelijk zijn, Van der Hart left zijn draai gevonden in Alkmaar, pper een jaar geleden arriveerde in een organisatie die naar later eek bedreigd werd met een fail- sement. De ploeg stelde aanvanke- k zijn kandidatuur voor promotie [ar viel midden in het seizoen terug, in der Hart: 'Maanden achtereen pden de spelers geen salaris meer kvangen. En zagen geen enkel per fectief. Kun je je voorstellen dat de mbitie verdween om prestaties te Iveren?'. Van onze sportredactie AMSTERDAM Ajax zal zijn wedstrijden om de wereldbeker tegen Independiente defintief spelen op 6 september en 28 september. De eerste wedstrijd wordt gespeeld in Buenos Ai res, het tweede duel vindt in Amsterdam plaats. De zondag voorafgaande aan het duel in Buenos Aires speelt Ajax in Eindhoven tegen PSV, de zondag na het duel komt NEC op bezoek in Amsterdam. Deze wedstrijd valt in de twee de week van de Olympische Spelen in München. De thuis wedstrijd in Amsterdam valt een dag na de tweede wedstrijd in de eerste ronde van de Euro pa Cup. Ajax is daarvoor vrijge loot. Sinds het energieke en niet onbemid delde duo Molenaar zich borg stelde voor het voortbestaan van dé Alk- maarse betaald voetbalbedrijver her vond de formatie het juiste ritme. Het gevolg: op de laatste competitie dag kon enig overgebleven concurrent Heerenveen definitief afgeschud wor den. Reden voor Van der Hart om te stellen: 'Ik heb nog nooit zo prettig gewerkt als het afgelopen laatste half jaar. Er is me nu een contract voor vijf jaar voorgelegd. Eind oktober moet ik daarover beslissen. Maar ik zie het wel zitten. De hele constellatie is dusdanig veranderd, dat AZ toe komst biedt Er wordt tenminste over een langere termijn gedacht. Er is planning. Het komende seizoen zullen we stage lopen. Daarna waarschijnlijk de zaken nog groter aanpakken. Voor AZ is inmiddels een kapitaal van 7,5 ton gekweekt. Binnenkort wordt de grens van een miljoen overschreden. Natuurlijk valt er nog een hoop te verbeteren. Je kan geen ijzer met handen breken. Het bestuur heeft mij verzocht zowel de A- als de B-selectie onder handen te nemen. Dat betekent een jaar lang geen vrije dag. Maar ik heb het er graag voor over. Ander zijds zijn totnogtoe ook mijn wensen vrijwel steeds ingewilligd.' De prestaties van de Alkmaarse for matie werken door in de publieke belangstelling. Nooit eerder was voor het seizoen de interesse voor entree bewijzen zo groot. 'Voor de zittribune zijn nu al 1250 seizoenkarten ver kocht. En 700 staanplaatsen. Records voor AZ.' Die cijfers houden voor de spelers óók perspectief in. Want AZ is een van de eerste clubs, die de uitke ringen aan de werknemers onder meer afstemt op de recettes. Van der Hart: 'Als er een exploitatieoverschot is wordt vijftig procent ervan onder de spelers verdeeld. Naar rato ge speelde wedstrijden. Ik ben nooit voorstander van hoge basissalarissen geweest. Laten ze het maar in de wedstrijd verdienen. Daar is inder daad van spelerszijde oppositie tegen geweest. Ze waren bang, dat door het handhaven van het premiestelsel de inkomsten aanzienlijk zouden dalen. Dat hoeft bepaald niet. Voor een overwinning wordt nu 500 i. p.v. 200 gulden gegeven.' BLESSVRES Tevredenheid bij Van der Hart dus over de ontwikkelingen in de organi satie. Maar geen gelukkige gelaatsuit drukking als hem naar de voorberei dingen op het nieuwe seizoen wordt gevraagd. Want AZ sukkelt nog voor de competitie begint met talrijke bles sures: Twisk, Zoetendal, Man, Van Rijssel. 'Als er twee van dat rijtje tegen Twente mee kunnen doen mag ik beide handen dichtknijpen.' Door het feit, dat verschillende spelers niet beschikbaar waren had het oefenpro gramma geen vlekkeloos verloop. De Cor van der Hart op z'n gelukkigst bij AZ'67: de promoveert naar de eredivisie. dat zijn elftal experimenten, die waren gepland, kon den niet in praktijk worden uitge voerd. Van der Hart: 'Vooral met de bezetting van het middenveld ligt het moeilijk. Het kardinale punt. Er is geen aansluiting. Verklaarbaar, want op het middenveld fungeerden steeds gelegenheidsfiguren. Werkelijk, het vinden van de juiste formatie is mo menteel een groot probleem. De struc tuur van de club mag dan verbeterd zijn, de aantrekkingskracht wordt slechts bepaald door de prestaties.' Te verwachten is het, dat AZ in de toekomst geen Engelse tegenstanders meer inviteert om de conditie te tes ten. Van der Hart prefereert 'lichtere' tegenstanders. 'Die knapen gaan er bikkelhard tegenaan. Ze hebben uiter aard een voorsprong op ons. Terwijl wij alleen 's avonds trainen, werken zij de hele dag aan het opvoeren van lichaamskracht. En ze beschouwen el ke wedstrijd als een karwei. Geen pardon. Mijn spelers zijn in hetzelfde stadium kwetsbaarder. Omdat ze min der trainingen hebben gevolgd.' Die uitlatingen impliceren overigens geen pessimistische verwachtingen ten Volledig accoord met Afrikaanse sportraad Van onze sportredaktie MÜNCHEN Het heeft gisteren zeven uur geduurd, voor Willie Daume, voorzitter van het organisatiecomité voor de Olympische Spe len van München en Jean-Claude Ganga, Secretaris Generaal van de Hoge Raad van Sport in Afrika tot overeenstemming waren gekomen over deelname van Rhodesië aan de Spelen. Na het gesprek werd een communiqué verstrekt waarin staat, dat de Hoge Raad van Sport in Afrika accoord gaat met de deelname van Rhodesië. aanzien van het competitieverloop. Van der Hart acht degradatie uitge sloten. Zegt zelfs: 'Ik gok op een punt per wedstrijd.' En pretendeert niet 'mooi voetbal' te gaan spelen.' Vorig jaar konden we regelmatig naar een aanvallend speltype omschakelen. Dat zal in de eredivise nauwelijks meer mogelijk zijn. Ik wil niet degraderen. Dus gaan we uit van handhaven. Het geen betekent dat je concessies moet doen. Twee man in de spits. Veel op balbezit spelen. En je er voortdurend op richten de kracht van de tegen stander te breken. Aan spectaculair voetbal komen we het jaar daarop toe. Eerst onze positie veilig stellen. Dat moet kunnen met de aankopen die we gedaan hebben. Bovendien ver wacht ik uit de B-groep versterking. We hebben nu een geheel nieuwe groep gerecruteerd, want ik zag het met de oude jongens niet meer zitten. Uit de omgeving meldden tien, elf jongens zich. Eén heeft inmiddels al een contract gekregen. Er is wel dege lijk talent in Noord-Holland. En wie weet doen ook wij eens een gouden greep.' Tijdens het gesprek liet Avery Brun- dage zich voortdurend over de stand van zaken in het gesprek op de hoog te houden. Er zijn uiteindelijk vijf voorwaarden gesteld waaraan de Olympische afvaardiging van Rhodesië zal moeten voldoen: 1. Rhodesië neemt deel als een Britse kolonie, onder de naam Zuid-Rhode sië, dat wil zeggen net als in 1964 in Tokio. 2. Zuid Rhodesië neemt deel onder dezelfde vlag als in 1964, de 'Union Jack' met daarin het wapen van Zuid Rhodesië op een blauw veld. 3. Zuid Rhodesië erkent als zijn volks lied het Britse, het 'God save the queen'. 4. Zuidrhodesische deelnemers zullen op hun identiteitskaarten heben staan dat zij Brits onderdaan zijn. 5. De Zuidrhodesische atleten zullen hun identiteit moeten bewijzen. Punt vijf is opgenomen, omdat de Hoge Raad bang was dat niet-Rhodesiërs wederrechtelijk met de Rhodesische ploeg naar München zouden komen. Het gesprek tussen Daume en Ganga was een gevolg van het feit dat vele Afrikaanse landen zich verzettegen te gen deelneming van het door het blanke regiem van Ian Smith gere geerde Rhodesië aan de Olympische Spelen in München. De organisatie voor Afrikaanse Eenheid en de Hoge Raad van Sport hadden hun leden geadviseerd hun ploegen niet te laten vertrekken, voordat Ganga met Dau me had gesproken. De situatie was helemaal precair ge worden, doordat Groot-Brittannië bij de regering van West-Duitsland erop had aangedrongen de Rhodesiërs niet toe te laten. Dit zou ook conform een besluit van de Verenigde Naties zijn, waarbij de leden werden opgeroepen geen mensen met een Rhodesisch pas poort binnen hun grenzen te laten. De Rhodesische atleten komen nu niet met een paspoort, maar met een Olympisch identiteitsbewijs, waarop zij (dus) als Brits onderdaan zullen vermeld staan. De regeling die nu is getroffen houdt volgens Ganga echter nog niet in, dat alle problemen uit de weg zijn ge ruimd. 'Ik kan niet de garantie geven dat alle Afrikaanse landen accoord gaan met deze regeling. Afrika is niet een land waartegen je kunt zeggen 'dit moet je doen' en 'dit mag je niet doen'. Maar ik geloof toch wel dat alle landen zullen accepteren waaro ver wij het nu eens zijn geworden'. Willie Daume zei in een verklaring: 'Alle condities waaronder Zuid Rhode sië als een Britse kolonie kan deelne men aan de Olympische Spelen in München zijn goedgekeurd door Avery Brundage en door Willie Dau- Van een onzer verslaggevers RIJEN De kans is groot, dat Kees Pellenaars zich helemaal als leider van profwielerploegen zal terugtrek ken. Goudsmit IHoff, het bedrijf waar voor Pellenaars de laatste twee seizoe nen werkte, heeft besloten de activi teiten te staken en met nieuwe fir ma's zal Pellenaars hoogstwaarschijn lijk niet meer in zee gaan. 'Aanbie dingen heb ik genoeg, maar zonder een behoorlijke ploeg heb ik er geen zin meer in. En op dit moment kun je geen behoorlijke Nederlandse ploeg samenstellen'. Van onze speciale verslaggever ELSEN De prestaties van Tel- ar vertonen een opmerkelijke irve. Gold de formatie van trai- ;r Jan Rab twee jaar geleden als een regelrechte degrada- ïfcandidaat, sindsdien heeft de oeg zich ontwikkeld tot een fi sher in de middenmoot. Het af- 'lopen seizoen werd zelfs een ge- iddelde van een punt per wed- rijd gerealiseerd. Dat is temeer apperend, omdat Rab geen ka- taal kon aanspreken om de 'oep spelers te versterken. Tel- ar mist als zovele clubs de nanciële middelen om zich bij jacht op vedetten te voegen, ortom, Telstar besteeg de rang- ist dankzij een zorgvuldig en gebalanceerd technisch beleid. reemd genoeg werkte de positieve itwikkeling van de ploeg in de eom- ititie niet door in de toeschouwers- intallen. Voorzitter Ton Zwikstra: 'et gemiddelde is hetzelfde gebleven s in de periode, dat we telkens de "eiging voelden van degradatie'. Het itekent, dat Telstar sportieve winst, aar financieel verlies boekte. Zwik- ra opnieuw: 'De inkomsten zijn vrij- el hetzelfde gebleven, maar de uitga- !n stijgen, doordat we meer premies 'oeten uitkeren'. Met andere woor- 'Een trieste situatie'. Niettemin gelooft Telstar in de huidi ge gang van zaken. Zwikstra: 'Ik wil niet al te concreet stellen: dan en dan voegen we ons bij de top-vijf. Maar binnen een periode van drie jaar moet deze ontwikkeling daar toch naar leiden. Kan deze lijn worden gecontinueerd dan wordt er perspec tief geboden. We zouden niet meer terug willen naar het verschijnsel, dat we steeds geconfronteerd werden met het gevaar van degraderen. Als be stuurder, als trainer en als speler sta je dan voortdurend onder een grote druk. We hebben wel eens uitge rekend, dat meedraaien in de top van de eerste divisie geen voordeel ver schaft. Dan mis je publiektrekkers als Ajax en Feyenoord en bovendien is de aanloop naar een goede positie tijdrovend. Pas tegen het moment, dat je werkelijk kunt promoveren zal de tribuneklant meer interesse tonen'. Telstar het is al vaak gesteld heef de naam van een 'lief' ploegje. De ploeg wekt zelden de indruk een wedstrijd fanatiek aan te pakken. Tel star propageert technisch volkomen verantwoord voetbal, maar kan indien nodig niet omschakelen op krachtvoetbal. Zwikstra: 'Er valt over dat predikaat 'lief' te debatteren. Als daarmee bedoeld wordt, dat de spelers niet de bedoeling hebben iemand moedwillig onderuit te halen, dan ga ik akkoord. Maar normaal gesproken erger ik me aan die opmerkingen. Want een gebrek aan inzet kan de jongens niet verweten worden. Mis schien wel een gebrek aan mentali teit. maar dat is een algemeen ver schijnsel in het Nederlandse voetbal. Betaalde voetballers, artiesten dus, zijn zich niet volledig van hun plichten doordrongen. Ik heb met bewondering naar de Engelse ploegen, die tegen Telstar hebben gespeeld, gekeken. Neem Ipswich Town. Staat met 4-0 achter, maar desondanks gaan ze dóór. De Nederlandse voetballer is snel ge neigd het op die momenten wel voor 'gezien' te houden. Daarbij voorbij gaand aan het gegeven, dat de toe schouwer voor negentig minuten show heeft betaald'. Maar Telstar heeft het imago 'lief' niet alleen verdiend door de manier waarop de ploeg zich manifesteert. De hele entourage heeft dat stempel. Zwikstra: 'Hans Driessen heeft wel eens opgemerkt: 'Er wordt op tijd betaald, goed betaald. Telstar heeft de beste koude buffetten, maar er gebeurt niets'. Als ik hem dan later vraag wat er moet gebeuren weet hij het ook niet. Akkoord, Telstar komt weinig in Telstar voorzitter Ton Zwikstra de publiciteit. Te weinig. Daar wordt in het bestuur regelmatig over gedis cussieerd. Maar hoe werf je publici teit? Als de trainer zegt: 'Die voorzit ter van ons is een nul'. Of als een speler zegt: 'De medische begeleiding is niet modern'. Dat is eens gebeurd. Maar wat bleek 'niet modern' te zijn. Dat de dokter zo weinig spoot. Wat moet je met dergelijke argumenten? Wij hebben de dokter aangesteld. Hij is de vakman en verantwoordelijk voor de medische begeleiding. Als hij vindt, dat er niet gespoten moet worden, heb je dat te accepteren. Het is zijn beroep toch° 'Ik moet toe geven, dat we ons voorzichtig opstel len. Wil je nieuws kunnen spuien, dan moet het gecreëerd worden. Duimzuigen dus. Maar je bent snel uitgezogen, als het niet geloofwaardig klinkt'. Zwikstra constateert zélf ook, dat Tel star geen begrip is. Rond IJmuiden huist een grote groep potentiële klan ten. waar echter geen 'vat' op te krij gen is. Zwikstra: 'Als Telstar een keer verrassend goed gespeeld heeft, vind je dat de volgende keer in de op komst terug. Maar het noodlot is dan steeds, dat de ploeg teleurstelt. Dan wordt er wel hard gewerkt, maar de presentatie is niet spectaculair. Er moet een constante factor in de prestaties gebracht worden'. En Zwik stra zegt ook: 'Het gemis aan toe schouwers is een sociografisch pro bleem. Rond IJmuiden heeft men keuze uit een groot pakket recreatie mogelijkheden. En Telstar is geen buurtvereniging, als ik het zo mag uitdrukken, zoals Feyenoord en ADO dat wel zijn. Wij komen voort uit Stormvogels en VSV. Moesten dus een nieuw publiek vinden. In de afgelo pen jaren is de agglomeratie hier. enorm gegroeid. Maar het zijn alle maal import-mensen'. Ook in het nieuwe seizoen heeft Tel star niets nieuws te bieden. Op de voetbalbeurs werd niet met geld ge rammeld om de doodeenvoudige reden dat er überhaupt geen geld aanwezig is. En in een alternatief spelers van de eigen groep afstoten en het daardoor beschikbaar komende geld investeren in nieuwe werkne mers werd ook geen oplossing ge zien. Zwikstra: 'We hebben nu eenmaal een ontwikkeling gepland die geba seerd is op technisch voetbal. Dat kan met deze groep spelers. Veronderstel, dat we Dick Bond zouden verkopen. Wat krijg ik daarvoor terug? Ik ben het er volkomen mee eens, als gesteld wordt, dat Telstar eén 'vlak' geheel vormt. De kracht van de ploeg gaat niet uit van enkele figuren, maar van het team als geheel. Wellicht spreekt dat de toeschouwer niet aan. Maar het is ons gegeven'. Telstar telt per toeval dadelijk mis schien één publiektrekker: Kees van Kooten. De bonkige spits lijkt bij het publiek 'over' te komen. Zwikstra: 'We zijn erg gelukkig met hem. We hebben hem vorig seizoen aange trokken, omdat Rab meende, dat hij het type voetballer was, die paste in het taktische concept. We hadden al eerder oog voor hem. Maar konden niet concurreren met de voorstellen, die Lttle hem bood. Het was gewoon een gelük, dat het hem niet beviel in Frankrijk. Hij kon niet wennen'. me. De delegatie van de Hoge Raad van Sport in Afrika heeft zich tevre den getoond met deze condities'. Dau me vertelde verder, dat hij van de Westduitse regering de verzekering had gekregen dat de identiteitskaar ten die in plaats van paspoorten gebruikt kunnen worden door Olym pische deelnemers ook in het geval van Rhodesië aan de grens geaccep teerd zullen worden. Fischer-Spassky 7-5 REYKJAVIK Boris Spasski heeft gisteravond, met het hele corps diplo matique uit zijn land dat in IJsland gestationeerd is onder het publiek, bij de 55ste zet remise aangeboden aan uitdager Bobby Fischer. Fischer, de gehele avond zeer boos over het ge luid dat het publiek voortdurend voortbracht, accepteerde het aanbod onmiddellijk. Door deze remise heeft Fischer nu met 7-5 de leiding. Hij heeft nog zes punten nodig om zich wereldkampioen te mogen noemen. De remise, bereikt na een voortzet ting waarin weinig overtuigend werd gespeeld, kon bij de slechts 500 toe schouwers maar weinig enthousiasme losmaken. Ook schaakgrootmeesters waren niet zo gelukkig met deze zit ting. De Deen Jens Enevoldsen zei: 'Dit is te gek. Ze houden er niet mee. op omdat ze alletwee het remise aanbod niet willen doen'. Bent Larsen vond het allemaal maar komisch wat er gebeurde. 'Het is zo leuk. Fischer kreeg een klein voordeel, toen Spas ki een pion won, maar het had alle maal geen enkele invloed op de par tij. Na de 46-ste zet hadden ze beiden remise aan kunnen bieden. Ik vond het nogal obstinaat om toch door te spelen. Nou ja, Fischer leek het spel letje nog leuk te vinden ook'. WIT: R. Fischer (VS) ZWART: B. Spasski (Rusl.)] Twaalfde matchpartij 1. c2-c4, e7-c6, 2. Pgl-f3, d7-d5, 3. d2- d4, Pg8-f6, 4. Pbl-c3. Lf8.e7, 5. Lcl-g5, h7-h6, 6. Lg5-h4, 0-0, 7. e7-e3, Pb8-d7. 8. Tal-cl, c7-c6, 9. Lfl-d3, d5xc4, 10. Ld3xc4, b7-b5. 11. Lc4-d3, a7-a6, 12. a2-a4, b5xa4. 13. Pc3xa4, Dd8-a5t, 14. Pf3-d2, Le7-b4, 15. Pa4-c3, c6-c5, 16. Pd2_b3, Da5-d8, 17. 0-0, c5xd4, 18. Pf3x d4, Lc8-b7, 19. Ld3-e4, Dd8-b8, 20. Lh4- g3, Db8-a7, 21. Pd4-c6, Lb7xc6, 22. Le4x c6, Ta8-c8, 23. Pc3-a4, Tf8-d8, 24. Lc6- f3, a6-a5, 25. Tcl-c6, Tc8xc6, 26. Lf3xc6, Td8-c8, 27. Lc6-f3, Da7-a6, 28. h2-h3. Da6-b5, 29. Lf3-e2, Db5-c6, 30. Le2.f3, Dc6-b5, 31. b2-b3. Lb4-e7, 32. Lf3-e2, Db5-b4, 33. Le2-a6, Tc8-c6, 34. La6-d3. Pd7-c5, 35. Ddl-f3, Tc6-c8, 36. Pa4xc5. Le7xc5, 37. Tfl-cl, Tc8-d8, 38. Ld3-c4. Üb4-d2, 39. Tcl-fl, Lc5.b4, 40. Lg3-c7, Td8-d7. De partij die na veertig zetten was afgebroken werd gisteravond als volgt uitgespeeld: 41. Df3-c6, Dd2-c2, 42. Lc7-e5, Td7-d2, 43. Dc6-a8 Kg8-h7. 44. Le5xf6, g7xf6. 45. Da8-f3, f6-f5, 46. g2-g4, Dc2- e4, 47. Kgl-g2, Kh7-g6, 48. Tfl-cl, Lb4- a3, 49. Tcl-al, La3-b4 50. Tal-cl, Lb4- e7. 51. g4xf5H-, e6xf5, 52. Tcl-el, Td2xf2+ 53. Kg2xf2, Le7-h4 54. Kf2-e2, De4-f3 55. Ke2xf3, Lh4xcl. Remise op voorstel van Spasski. MONTPERLLIER Het Nederlands volleybalteam heeft gisteravond in het Olympisch kwalificatietoernooi met 3-2 gewonnen van Frankrijk. De setstan den waren 6-15, 15-11, 16-14, 13-15 en 15-10. Theoretisch heeft Nederland nog een kans op Müinöhen. Er is namelijk bepaald dat nunumer drie van het kwa lificatie-toernooi en dat wordt Neder- ldand, in aanmerking komt als een van de ingeschreven landen zich voor Mün chen terugtrekt. WIELRENNEN De Oostduitser Michael Milde heeft de tweede etappe van de Ronde van Oost Duitsland gewonnen. Fedor den Hertog bleef door rijn zevende plaats leider In het algemeen klassement ZEILEN De Nederlanders Van Essen en Van Essen zijn tweede geworden ln de tweede race om het wereldkampioenschap in de 470-klasse. TENNIS Tom Okker heeft tijdens een profioernool in Columbus (VS) met #-3, 8-3 gewonnen van de Amerikaan Tom Leonard. ZEILEN Fred Imhoff ls na vijf races zesde In algemene rangschikking bij de strijd om de wereldbeker In de Vngllng- klasse ZEILEN De Nederlander Koster ls tweede na drie races in de strijd om het Internatio naal Solo-kampioenschap van Engeland. OLYMPISCHE SPELEN Het Olympisch vuur In Kiel zal worden ontstoken door de langharige Philip Lublnus. Zijn vader ls ln het verleden een uitstekend zeiler geweest. ATLETIEK Jordanka Blagojeva heeft sla vlrde vrouw ter wereld over een hoogte van 1.90 meter gesprongen Dat deed de Bulgaarse UJdens de Balkanspelen ln Ixmir.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11