fff l i 1 Proef met vakantiekamp hartpatiënten geslaagd dichtbij Vwm li Ud lü 30 30 3bo uw probleem ok het onze Volgend jaar waarschijnlijk op grotere schaa Iherhaald Trouwen is niet altijd houwen vermaak fjD ra Achterstand Ijsberg verlicht lollypot privevee fT ei [TROUW/KWARTET WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1972 Binnenland T5/K7 Irlevea die niet zijn voorzien van naam en ■drca kannen niet In behandeling worden («nomen. Gekelmhondlng Is verzekerd. Vra- ;<n die niet onderling met elkaar In verband uin moeten In afzonderlijke brieven worden ettcld. Per brief dient een gulden aan post fels te worden Ingesloten. Adres: redactie tonw-Kwartet, postbus 948, Botterdam. Vraag: Een van onze lezers bezit een schilderij genaamd: het wonder van Vollenhove en geschilderd door J. W. J. de Rooy 1863. Graag wil hij over het wonder en de schilder iets meer weten. Antwoord: Er zijn verschillende schil derijen, tekeningen en litho's over dit onderwerp. In het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen bevindt zich een litho van EP Seidel en een tekening van J. Pltigger. De naam van J. W. H. de Rooy komt echter in geen enkel hand boek voor. Misschien weet een van onze lezers meer over deze schilder. Wat het wonder betreft: drie Durger- damse vissers, vader en twee zoons Hording, dreven in 1849 twee weken lang op een ijsschots in de Zuiderzee. Op donderdag 25 januari kwam een meeuw over het Kerkplein te Vollen hove vliegen, die twee haringen uit le snavel liet vallen. Dit was aanlei- ding voor een groepje Vollenhovers te gaan vissen. Op een schots zagen zij de Bordings. Al wat kon varen in follenhove werd ingezet bij de red- ingpogingen en inderdaad werden de nensen meer dood dan levend van de ichots gehaald met een ijsvlet. Toen de tjalk bij het wegvaren tegen de chots botste, brak het ijs. Slechts de ongste zoon overleefde dit hachelijk vontuur. I'raag: Wie kent het kinderversje dat Idus begint: Twee kindertjes zouden aar huis toe gaan Inhoud: de weg aar huis was versperd door heel veel oeien en de kinderen zijn doodsbang, ij besluiten te bidden, maar kennen Heen het gebedje dat ze voor het ten zeggen. raag: Mijn vrouw en ik hebben een estament laten maken, al lang gele en waarbij de langstlevende alles rft. Nu zei iemand laatst, dat het invechtbaar is. Kunt u mij inlichten? ntwoord: Inderdaad mag men zijn inderen niet geheel onterven. Het Jkt ons het beste dat u bij de otaris, bij wie het testament berust, en clausule op laat nemen over ruchtgebruik door de overlevende an de ouders. Voor grote successie- echten hoeft u niet bang te zijn. De ftrek voor de echtgenoten is bijzon- er hoog. raag aan lezers: Kent een onzer zers misschien werk van de schilder Fischer? In de bekende handboe len komt zijn naam nl. niet voor. 'raag: Wij zijn verhuisd en vonden k onze nieuwe woning een verwaar- kosde parketvloer. Hoe krijgen we lie weer goed? intwoord: Er zijn fabrieken die zo'n irketvloer weer keurig in orde krij- an, maar u wilt het zelf proberen. U int beginnen met zeer fijne staal- ol, die u door goed was haalt. Theo- tisch is het mogelijk zelf met een achine te schuren, maar dan moet u iel weten of u met een stevige dikke outlaag of massief parket te maken ibt, dan wel met een dunne fineer, fobeer het eens op een plekje, waar ich een kleed komt te liggen. Wordt it niet goed, riskeer dan maar niet veel en Iaat de fabriek het opknap- in. Krijgt u de vloer goed, dan kunt was opbrengen en de vloer plastifi- ren. Uw verfhandel of Doe-het-zelf- inkel kan u kleuren en merken inen. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. plots, 5. veine. 10. ia. 11. lemaal, 13. nipa, 15. as. 16. angulair, kan. 22. ako, 23. Ede. 25. email, kader, 27. lam, 28. Ede, 30. ene, radiator, 34. la, 35. teer. 37. ïn- inkt, 41. gij, 42. staak, 43. toros, 'ert. 1. pinakel, 2. lai, 3. taan, 4 s.l. V.E.. 6. Emma. 7 .ai, 8. Naarden. 9. p, 12. leuk, 14. Panama, 17. galei, 18. loket, 19. iedere, 21. amarant, 24. feprijs. 29. Daan, 32. data. 33. Otto. Ri lis, 36. ego, 38. sa, 39. ik, 40. kt. te veel vermoeien. We hebben vaste rusttijden in het dagprogramma en ook tijdens de speurtochten wordt erop toegezien, dat de kinderen zo nu en dan even kalmaan doen. Maar voor de rest laten we hen zoveel mogelijk zelf in actie komen.' Zelf actief Van een onzer verslaggevers ZEIST Het Kinderhartenfonds, een vereniging van ouders van kinderen met aangeboren hartafwijkingen, neemt in het Henri Dunanthuis in Zeist op het ogenblik een proef met speciaal voor deze kinderen georganiseerde vakantiekampen. Hoewel het experiment nog niet beëindigd is, staat voor de medische begeleiders nu echter al vast, dat het een succes is geworden. Dit betekent, dat de kampen, waaraan deze zomer nog maar 50 jongeren deelnemen, volgend jaar waarschijnlijk op grotere schaal zullen worden herhaald. De kindercardiioloog E. Harinck van het Utrechtse Wilhelmina-ziekenhuis, die met een aantal verpleegsters van de 'intensive care-afdeling' van het Anthonius-ziékenhuis in Utrecht de eerste week medisch toezicht hield, noemt de proef bijzonder geslaagd. Niet alleen omdat de kinderen licha melijk ontspannen, vooral ook omdat 2e psychisch uit een isolement worden gehaald. 'In de maatschappij onder hun leef tijdgenoten zijn deze kinderen vaak op een zijspoor geraakt. Ze kunnen lichamelijk niet meedoen met het ge volg, dat ze zich terugtrekken en hun speelplaats vaak niet meer is dan het flatbalkon of de achtertuin. Dat proberen we hier te voorkomen. In de praktijk blijkt dat niet zo moeilijk. Alleen al het feit, dat ze samen zijn' met andere kinderen, die dezelfde handicap hebben, maakt hen vrijer. En wat die lichamelijke ont spanning betreft: we laten ze zoveel mogelijk zélf doen. Helaas komen ze daar thuis meestal nauwelijks aan toe. De meeste ouders zijn zo bezorgd, dat ze elke inspanning proberen te voor komen cn de kinderen behandelen als kasplantjes, waarvoor alles gedéén moet worden.' Toezicht In het Dunanthuis gaat men van andere principes uit. Bijna dagelijks gaan de kinderen met de rolstoel de Zeister bossen in op speurtocht. Ze mogen daarbij zoveel doen als ze zelf willen, waarbij de medische staf er van uitgaat, dat de kinderen zelf wel aanvoelen wat ze wel en wat ze niet kunnen. Tot nu toe heeft dat tot opmerkelijke resultaten geleid. Arts Harinck: 'Er zijn kinderen, die thuis niet meer dan tien meter moch ten lopen, maar hier rustig zo'n 50 meter het bos ingaan. Natuurlijk blij ven we erop toezien, dat ze zich niet Jan le Cessie, die door het Jeugd Rode Kruis werd uitgeleend om vorm te geven aan die activiteiten, noemt het een absolute noodzaak, dat de kinderen zelf bezig zijn. 'We beschou wen het als een compensatie voor het gebrek aan sportieve mogelijkheden. Waar anderen een balletje trappen, moeten deze kinderen op andere wijze hun energie kwijt.' In het Dunanthuis doet men dat door bijvoorbeeld een songfestival te orga niseren: een door de kinderen zelf opgezette show, die ze ook helemaal zelf aankleden, inclusief de decors. Zo stellen ze ook dagelijks een eigen kampkrant samen, die de volgende ochtend gestencild wordt uitgegeven. De ouderen ontwerpen weer een mid- getgolfbaan en verzorgen een radio- uit zending. Le Cessie: 'Je staat er soms versteld van hoe inventief de kinderen soms zijn. Iedereen is enthousiast, er is er geen één, die niet meedoet. Ook bij de spelletjes binnenshuis ontbreekt er geen een. Er is vaak dolle pret.' Tevreden over de resultaten is ook de heer C. H. Minderman, die als voor zitter van de vereniging een van de initiatiefnemers is van de onder de paraplu van de Nederlandse Hartstich ting georganiseerde kampen. 'Bij de ouders was er in het begin nog wel eens wat aarzeling. Dat is ook begrij pelijk; je staat je kind niet zo gemak kelijk af. Er waren er bij, die dat voor de eerste keer deden. Maar ik geloof, dat ze straks allemaal enthou siast zullen zijn.' Zo is de liefde: eerst willen zij voor elkaar sterven, en dan niet eens met elkaar leven. Die uitspraak van Ema nuel Wertheimer schijnt in Amerika steeds meer aanhangers te winnen. Volgens een onderzoek dat het Ameri kaanse ministerie van geestelijke volksgezondheid heeft laten verrich ten in de vijftig (verenigde) staten, wordt er meer en meer gescheiden en worden er onrustbarend veel aan staande huwelijken geannuleerd nog voor het tot iets heeft kunnen komen. Meer dan een derde van het aantal huwelijken dat daar jaarlijks gesloten wordt, loopt stuk en het ziet er naar uit dat de kapotte huwelijken zich in stijgende lijn blijven voortbewegen. Vorig jaar bijvoorbeeld, schrijft het tijdschrift US News and World Re port, werden er 2.196.000 paren echt paren. maar in dezelfde tijd maakten 768000 echtparen een officieel einde aan hun verbintenis. Het aantal men sen dat ivil scheiden, groeit harder dan de trouwlustigen. In 1960 werd er ongeveer viermaal zoveel getrouwd als gescheiden; vorig jaar ivas het aantal scheidingen van die 25 procent al gestegen tot 35 procent van de geslo ten huwelijken. Waar dat nu precies aan ligt? Wijze mannen en vrouwen als Ralph Waldo Emerson, Jean de Boisson en Elise van Heyking hebben vóór deze schei dingen-eruptie al opgemerkt, dat 'mannen zijn wat hun moeders van hen gemaakt hebben', dat 'sommige vaders het meest van andermans doch ters houden' en dat 'het leven een jarig De heer C. H. Minderman: 'hartpatiënten uit hun isolement halen'. In het Dunanthuis: er is er geen één, die niet meedoet. Een belangrijke geruststelling noemt hij de aanwezigheid van een complete medische staf, die de volledige uitrus ting van het Wilhelminaziekenhuis ter beschikking heeft. 'Als er wat zou gebeuren, hebben we direct alles bij de hand. Overigens hebben we die apparatuur nog geen enkele keer hoe ven te gebruiken.' Duizenden Dat het experiment herhaald moet worden is voor hem geen vraag. 'Dit jaar hebben we nog maar 50 jongeren een vakantie kunnen aanbieden. Maar er zijn veel meer van deze kinderen, die door hun handicap in een isole ment dreigen te raken. Als je weet, dat op elke duizend geboorten acht kinderen met een hartafwijking ter wereld komen, wordt duidelijk, dat het hier om vele duizenden patiënten gaat. Alleen al in de groep van onder de 18 zijn het er zo'n 15.000. He', is gewoon een noodzaak, dat er ook in de recreatieve sfeer iets voor hen wordt gedaan. En niet alleen voor hen, ook voor de ouders. Want ook die komen zelden of nooit aan een vakantie toe. Een reis naar de zon is er voor hen nooit bij. Zelfs een huisje op de Veluwe stuit vaak op proble men. Er zijn ouders, die door dit kinderkamp voor het eerst sinds hun huwelijk weer eens samen op vakan- Q grm tie kunnen. Oók dat is een belangrijk voordeel van dit experiment.' Maar het belangrijkste pré noemt hij de ervaring voor de kinderen zélf. 'Ze doen hier dingen, waarover ze kunnen praten met hun vriendjes. Dezelfde dingen, die anderen óók doen in hun vakantie. Daartoe in staat tc zijn, geeft hen een enorm zelfvertrouwen.' Kosten Het experiment volgend jaar voortzet ten, levert voor het Kinderharten- fonds maar één probleem: de finan ciën. 'Voor een deel worden de kam pen deze zomer betaald uit de contri buties van de 400 leden. Met giften en extra bijdragen van de ouders wordt bijgespijkerd. De heer Minderman: 'Of dat voldoen de zal zijn als we op grotere schaal gaan werken, is nog een vraag. Maar we vertrouwen erop. dat er genoeg mensen in Nederland zijn, die willen helpen. Tenslotte gaat het hier niet om enkelingen, maar om een grote groep. Om vele duizenden kinderen, die door hun handicap in het leven van alledag min of meer geïsoleerd zijn geraakt. Om hen daaruit te halen, zijn deze kampen. Ik dacht, dat dit een zaak is, dLie ons allen ter harte moet gaan. orizontaal 1. karig, 4. opium toebe- lid om te roken, 8. boom, 10. rond- 12. visje, 15. tussen, 17. verf- [je van de kunstschilder, 19. vor- iring, 20. tijdrekening, 22. gesloten, J. kerkgezang, 24. onheil aanbrengen- e godin, 26. hogepriester te Silo, 27. ndergevel, 29. plaats in Duitsland, rangtelwoord, 31. kever, 33. pers. oornaamw. 37. reeds, 38. houten epper, 39. uitgestotene. Verticaal: 1. seks 2. rund, 3. landbouwwerktuig, 5. 'il van een wiel, 6. slede, 7. familie- d, 9. muzieknoot, 11. wandversiering, aanwezig, 13. latwerk voor leibo- en, 14. zangstem, 16. niemandal, 18. id van de wind, 21. moerasvogel, 24. yth. figur, 25. Europeaan, 27. voor, I. oudste bijbelvertaling, 32. rivier i Rusland, 34. volksnaam van de luw, 35. lidwoord. 36. kindergroet, luiaard. De manier waarop de Akzo bedrijfsaf val gaat afbreken en de nijvere ar beid van de technisch-wetenschappe- lijke attaché van de Nederlandse am bassade in Tokio hebben mij gebracht tot het ontdekken van een nieuwe natuurwet: de wet van de stimuleren de achterstand. Dat is trouwens geen grote prestatie geweest. Ten eerste is het weten schappelijk beneden de maat omdat ik maar één voorbeeld heb, dat toevallig de aandacht trok. Ten tweede is het niet erg origineel, maar gewoon een omkering van de bekende (en even aanvechtbare) wet van de remmende voorsprong. Het klassieke voorbeeld van die wet van de remmende voorsprong is het stadje dat in het begin van de negen tiende eeuw als eerste in de wijde omgeving openbare gasverlichting aanlegde. Een indrukwekkende pres tatie, waar men zo van onder de indruk was dat die gasverlichting er nog steeds was toen andere stadjes hun straten al lang elektrisch ver lichtten. De voorsprong had verdere ontwikkeling afgeremd. De wet van de stimulerende achter stand drong zich op toen ik achter elkaar een serie voorbeelden zag van wat Japanners op het ogenblik beden ken tegen milieuvervuiling. Die inven tiviteit moet toch wel iets te maken hebben met de onbeschrijflijke manier waarop de kwaliteit van lucht en water daar zijn aangetast. Het begon met de aankondiging van de Akzo dat het concern in het Bot- lekgebied een verwerkingsbedrijf wil bouwen voor gechloreerde koolwater stoffen, het afvalprodukt dat volgens het verdrag van Oslo onder geen voorwaarde meer in zee geloosd mag worden, het produkt ook, waarmee het dumpschip Stella Maris een jaar geleden zijn geruchtmakende zwerf tocht maakte. (Toen mocht het nog icel, maar begon iedereen ineens te bedenken dat het niet gezond was voor de vissen.) De Akzo wil nu een installatie bou wen waarin dit ongezonde spul wordt verbrand. Het daarbij vrijkomende chloorwaterstofgas (de reden waarom het niet gewoon in een oven kan worden opgestookt) ivordt teruggeleid naar het proces waar het afval in het algemeen ook vandaan kwam: de pro- duktie van de kunststof polyvinylchlo- ride (PVC). De bijzonderheid die tot dit verhaal leidde is, dat Akzo dat verwerkings proces niet zelf heeft uitgevonden. De licentie is in Japan verworven, tvaar dit fraaie kringloopproces al wordt toegepast. En in hetzelfde Japan verzamelde technischrioetenschappelijk attaché ir. E. D. Kunst een adembenemende serie berichten over de verwerking van plastic afval. Weliswaar rijp en groen (en voornamelijk groen, waarschuwt hij zelf) maar er zitten geweldig aar dige ideeën bij. Ruimte voor inventiviteit is er op dit gebied genoeg, want een afdoende oplossing als verbranding is eigenlijk jammer. Gegeven het feit dat aardolie ooit op raakt, verbranden we eigen lijk toch al te veel, en alles waarvoor we olieprodukten nuttiger kunnen ge bruiken is meegenomen. Om te beginnen moet je van oud plastic nieuw kunnen maken, vinden de Japanners, en in de stad Foenabas- ji staat een proefinstallatie die dat doet. Dertigduizend gezinnen leveren hun plastic afval apart van het ande re huisvuil in. In de fabriek wordt het schoongemaakt, vermalen en om gesmolten tot iets wat een plasticfa brikant een rare ratjetoe zou vinden (alle soorten zitten immers door el kaar heen), mwaar waar nog best simpele dingen van kunnen worden gemaakt ah b-inhakken en dro'nage- buizen. Verscheidene bedrijven experimente ren met een wat krachtiger aanpak van afvalplastic. Wanneer het bij ho gere temperatuur wordt behandelt be gint een scheikundig afbraakproces, en onder bepaalde omstandigheden kan zo een behoorlijke kwaliteit stookolie worden teruggewonnen, met als prettige eigenschap dat het zwa- velgehalte nul is, zodat bij verbran ding de lucht niet ivordt vervuild. Vermengd met asfalt kan bewerkt af valplastic worden gebruikt voor wegen aanleg. Ook in die richting van bouwmaterialen wordt gewerkt. Maar de meest opmerkelijke toepassing is uitgewerkt in het regeringsinstituut voor chemisch industrieel onderzoek in Tokio, waar men van oud PVC goed kope ionenwisselaars maakt. Ionenwisselaars zijn (tot nog toe niet zo goedkope) chemisch zorgvuldig be werkte plastics van heel speciale structuur, waarmee bijvoorbeeld wa ter van opgeloste zouten kan worden ontdaan door de deeltjes (ionen) te vervangen door de samenstellende be standdelen van water. Voor verschillende zuiveringsproble men, maar ook in bepaalde chemische produktieprocessen, worden ionenwis selaars gebruikt. Het nieuwe Japqnse produkt zal waarschijnlijk iets minder effectief werken dan het gebruikelij ke, maar dat afvalplastic een dergelij ke hoogwaardige bestemming kan krij gen is toch opvallend. De wet van de stimulerende achterstand? Een cynische bedenking tot slot. Dat het proces waarmee de Akzo nu zijn afval te lijf wil, in Japan al bestond, had eigenlijk niet zo veel te maken met het voorkomen van verontreini ging daar. Het geheim zit hem in het chloor. Dat komt bij ons in de vorm van keukenzout voor een prikje uit de grond, maar de Japanners zijn er erg zuinig mee. Zij hebben geen zout, en moeten het dus allemaal invoeren. Vandaar de mooie kringloop dio het zoutzuur weer in het proces terug voert Ook het niet hebben van zout is een stimulerende achterstand. Een nagekomen grapje van vorige week. Een van de onderzoekers die foto's krijgt van de Amerikaanse kunstmaan ERTS-1 is John Hult van de Rand Corporation in Los Angeles. Hls is geïnteresseerd in aantal en grootte van de ijsbergen in het noor den van de Stille Oceaan. Dat is geen academische belangstel ling, Hult is aan het bekijken of het een praktisch idee is om ijsbergen op sleeptouw te nemen en te gebruiken voor de watervoorziening van Zuid- Californië. Volgens zijn berekeningen zou dat ruim zes cent per kubieke meter gaan kosten, en dat steekt aardig af tegen de zestien cent die begroot is voor water uit de pijpleiding waaraan in Calif ornië nu ivordt gedacht (ter plaatse is in het zuiden van Califor- nië binnenkort niet meer genoeg wa ter te winnen). Het systeem-Hult zou wel een forse operatie worden: een rij van grote ijsbergen met een gezamenlijk volume van zo'n tien kubieke kilometer, die tien maanden over de sleepreis zou doen. Onderweg zou ongeveer één ku bieke kilometer smelten. In de rubriek van vorige week waren overigens twee regels weggevallen uit het citaat van de Engelsman die niet zo in de ERTS geloofde 'Maar het oplossend vermogen', luidde zijn laat ste zin volledig, 'voldoet niet aan de eisen van de moderne kartografie, en zal niet voldoende zijn voor de gede tailleerde opsporing van natuurlijke hulpbronnen.' Voor John Hult zal dat geen pro bleem zijn: de ijsbergen waarin hij is geïnteresseerd zijn ruimschoots groot genoeg om door de satelliet gezien te worden. Groningen houdt er een vereniging voor volksvermaken op na en die zorgt dan ook voor de nodige volks feesten. Een van die vermaken is een ballonwedstrijd op 20 augustus, waar door de renbaan van het stadspark tot startbaan is omgedoopt. Omdat het om echte, grote ballonvaarders gaat, ligt de organisatie van dit feest in handen van de vaarkundige Haagsche Ballonclub, waaraan bekende namen als die van Nini en Jan Boesman verbonden zijn, die zelf komen meeva ren. De derde Nederlandse deelnemer is Ben Steeman en verder doen er ballonpiloten uit België, Frankrijk, Duitsland, Zwitserland en de Verenig de Staten mee. Elf van hun soort geruisloze 'vaartuigen' zullen aan de start verschijnen. Het grootste schip zal de dertig meter hoge 'Sandeman' zijn. Winnaar van de race wordt de man of vrouw die hemelsbreed de grootste afstand in zo weinig mogelij ke tijd aflegt. Wie een tussenlanding maakt of langer dan een kwartier in een boomtop blijft hangen, krijgt strafpunten. voortdurend afscheid nemen is'. Dat zouden oorzaken kunnen zijn, maar experts op dat gebied kunnen het er nog niet over eens worden. Sommigen van hen brengen de scheidingsrage in verband met bijvoorbeeld de sexuele revolutie, de verruimde echtschei- dingsuetten in een aantal staten, de groeiende economische onafhankelijk heid van de vrouto en de overvloedige vrije tijd. Een regeringsfunctionaris, die zich over het probleem gebogen heeft, vindt dat het met de huwelijks moraal net zo is gegaan als met andere zaken, waar vroeger niet over gerept mocht worden. Toen fronsde je je wenkbrauwen over zoiets en nu kan je er openlijk over praten'. Uit de rapporten blijkt, dat ongeveer één vijfde van alle mensen die her trouwen de laatste tien jaar steeg het aantal tweede huwelijken met veertig procent weer in een schei ding eindigen. Jong of oud heeft niets met scheiden te makenhet komt evenveel in alle leeftijdsgroepen voor. Als gevolg van al dat uit elkaar gaan groeien steeds meer kinderen in va derloze gezinnen op. Vorig jaar waren er in de Verenigde Staten 8,7 miljoen van zulke kinderen onder de achttien. Overigens hebben de onderzoekers ook kunnen concluderen, dat deze verschijnselen niet tot de VS beperkt blijven, maar op het eerste gezicht overal ter wereld hetzelfde zijn. Onze eigen J Greshoff zei het al: 'De liefde is het enige spel, waarbij vals spelen tot de regels behoort'. Met alle gevolgen van dien. Tussen Amsterdams burgemeester dr. I. Samkalden en mej dr. M. A. M. Klompé bestaat meer dan één over eenkomst. Allebei zijn ze volgens astrologische wetten leeuw respec tievelijk leeuwin, mede daardoor bei den deze maand jarig, ze wordèn allebei zestig en zijn allebei oud minister. Met dit verschil dat mej. Klompé opnieuw minister is (van Staat), bovendien lid van de pauselij ke commissie Justitia et Pax en voor zitter van de stichting Bio-Weten- schappen en Maatschappij, en dr. Samkalden alleen nog burgemeester van de hoofdstad, maar daar heeft hij volgens zeggen ook z'n handen vol aan. Wie een felicitatie wil sturen, moet wel weten dat ze het feest niet samen of gelijk vieren: de burgemees ter is morgen al jarig en de minister de zestiende. Wie schetst de verbazing en schrik van het Haagse echtpaar, dat na een verkwikkende nachtrust 's morgens vroeg een python onder de echtelijke sponde aantrof? Het verhaal vermeldt niet. welke helft van het paar en waarom die dan wel zo vroeg in de ochtend onder het bed moest zijn, maar wel dat de politie er in allerijl bijgehaald werd plus een particulier die verstand van slangen heeft. De laatste constateerde dat het om een net-python ging, de grootste wurgslang ter wereld, die twaalf meter lang kan worden. Gelukkig was deze Haagse python nog maar een baby, maar wel eentje van 1.25 meter, die ook best een konijntje of wat lean wurgen en opeten. Omdat de sterke arm niet tegen de slang opgewassen meende te zijn, nam de slangenkenner de baby mee en bracht het kind onder in een reptielenhuisje. Dit is de achtertuin van vrachtwagen chauffeur Lesley Livitt uit Yorkshire en de man die daar de koe melkt, is Lesley zelf. De chauffeur heeft liever een koe dan een hond, omdat er, vindt hij, niets boven een pint verse melk gaat. Elke dag trekt hij zo'n vijftien liter uit zijn privé-koe en wat hij en zijn gezin zelf niet opdrinken, gaat naar bejaarden in de buurt. LOWIETJE In Amerika, waar bijna alle nieuwtjes worden uitgevonden of er althans het eerst zijn, hebben ze de fietslamp nog altijd niet ontdekt. Als we het tijd schrift 'De bejaarden' mogen geloven tenminste. Sinds de fiets in Amerika weer helemaal in is en er haast je rep je kilometers rijwielpad worden aan gelegd, is het onderwerp boeiend ge noeg geworden om er kommentaren aan te wijden, al zijn die niet altijd even positief. Eerst, aldus 'De bejaar den' werd er via de televisie gewaar schuwd tegen de gevaren van het fietsen: kou vatten en voor oudere mensen oververmoeidheid. En daarna is er een bloedernstig artikel gewijd aan de verlichting, want zon der dat heeft een fietser 's avonds niets aan zijn rijwiel, meende de schrijver. Vijftien miljoen ijslolly's hebben Ne derlandse ijsverkopers in vier maan den gekocht bij de Britse Tip Top- fabrikant, ook wel Chrystallised Con fections genoemd. Of ze allemaal al zijn opgegeten, is maar de vraag. De firma heeft een speciaal lolly-systeem bedacht, dat het mogelijk maakt de lekkernij in vloeibare toestand in enorme containers te vervoeren. De afnemers kan ze dan vers invriezen en desgewenst lang bewaren, zodat we missch'en nog maanden uit deze verse Engelse lollypot kunnen eten. JQ _ta*

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7