Bakkenist doet aanval a>p Wiegel en Drees jr. Opzoek naarh°tje rente? Meeste TV-kijkers rond klok van acht 'Geen paniek' U krijgt tot 61% bO de postspaarbank Ethische code voor maatschappelijk werk Boekhandel berekent bestelloon (75 cent tot gulden per boek) Werkloosheid elatief niet oegenomen ;en bezwaar tegen erplaatsing vah jongens-internaat Meer inspraak bij vaststelling tracé provinciale wegen Bijna zestigduizend goede huizen leeg alt(jd safe Toptijd bij radio: van half èèn tot 's middags Veel radio's al aan om 7 uur 's morgens Het weer Serviesgoed van afbreekbaar plastic Militairen protesteren tegen slechte legering -1 tOUW/KWARTET WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1972 Binnenland T3/K5 (ADVERTENTIE) JISTERDAM Op advies van de Ne- erlandse Boekverkopersbond brengt i boekhandel sinds september vorig ar minimaal 75 cent en maximaal en gulden bestelloon per titel in tkening voor boeken onder de prijs m tien gulden. De meeste boekhan- tlaren berekenen het bestelloon echts voor boeken, die zij normaal et in voorraad hebben, en boekhandel die bijvoorbeeld ge- lecialiseerd in schoolboeken en een ;paald niet-exclusief schoolboek plot ting niet kan leveren zal in zo'n •val geen bestelloor in rekening fengen. Het motief voor het bestei on is dat de bestelling van een boek onder de prijs van tien gulden niet meer lonend is. Op een schoolboek van 3.90 wordt een winst gemaakt van twintig procent: 78 cent. Moet dit boekje worden besteld dan geeft de boekhandelaar aan porti uit: bestel- kaart 30 cent, kaart met bericht dat boek er is: 30 cent en verzendkosten een gulden. Ook de uitgevers weige ren vaak een order van onder 50 gulden nog te leveren. Wil een boekhandelaar een boekje van bijvoorbeeld vijftien gulden be stellen dan verlangen uitgevers dat deze boekhandelaar de bestelling op voert tot een waarde van minstens 50 gulden. Sinds de uitgevers met com puterfacturen werken is een bestel ling van minder waarde nauwelijks nog lonend (de kostprijs van een computerfactuur is minimaal 2.50). Volgens de Nederlandse Boekverko persbond is de boekhandel vrij laat met het bestelloon op de proppen gekomen vergeleken met andere bran ches; zo brengen de apotheken al langer bestelloon in rekening. t te onze »oc.-economische redactie EN HAAG Werkgeversvoorzitter drs. S. C. Bakkenist betreurt de politieke onrust, die er over et loon- en prijsbeleid is ontstaan, nadat regering, werknemers en werkgevers elkaar hadden gevon- en op het voorlopige uitgangspunt dat er voor 1973 geen reële loonstijging inzit. et name de eis van WD-fractielei- ir Wiegel, dat er voor 1 november n sociaal contract over de matiging n lonen en prijzen moet worden sloten, noemde hij psychologisch iet verstandig en tactisch onjuist'. 'Je eet niet naar de bekende weg vragen, dus de voorzitter van het Verbond Nederlandse Ondernemingen, int iedereen die een beetje op de ogte is, kan weten dat de cao- derhandelingen half oktober begin- n. Als het georganiseerde bedrijfsle- ernst wil maken met de inflatie- strijding dan zal er omstreeks die d een sociaal contract moeten zijn en zo niet, dan zal de regering onge twijfeld ingevolge haar eigen verant woordelijkheid een loon- en prijsstop afkondigen.' Ook heeft de heer Bakkenist zich vebaasd over het optreden van ex- minister Drees, die tijdens het over leg van de regering met de werkne mers en werkgevers over het sociaal- economisch beleid er met geen woord blijk van heeft gegeven dat de uitge stippelde procedure voor hem een breekpunt zou zijn. 'Hij had toch zijn vinger kunnen opsteken,' aldus de VNO-voorzitter. Met nadruk verklaarde drs. Bakkenist dat werkgevers- en werknemersverte genwoordigers momenteel in een uit stekende sfeer zeer constructieve be sprekingen voeren over het sociale contract. 'Deze vertegenwoordigers la ten zich door het politieke rumoer niet in de war brengen en gaan rustig door met hun werk,' zei hij. De VNO- voorzitter herinnerde eraan dat minis ter Boersma tijdens de besprekingen aan de sociale partners heeft gevraagd of zij bereid waren de zogenaamde nul-lijn mede in het overleg van de Stichting van de Arbeid te betrekken. Alle partijen hebben toen 'ja' gezegd. Dat betekende niet dat daarmee de een verslaggever >nze;N HAAG Voor de eerste lal sinds de conjunctuurinzin- ig en de daarmee gepaard f ande werkeloosheid, vertoont 't het seizoen gecorrigeerde 'er van de werkloosheid geen ging, wat erop zou kunnen wij dat de voorspelde stabilisatie ngetreden. .'re® jj absolute cijfer toont weliswaar stijging met 7.350 tot 105.400, ir het gecorrigeerde cijfer toont daling van 2.200 tot 123.000. ministerie van sociale zaken wijt stijging van het werkloosheidscij- geheel aan seizoensinvloeden. In vakantieperiode, zo zegt het depar- ïent in een toelichting, ontstaat ijd stagnatie met betrekking tot de «*i- w iui.akeli.ng van arbeidskrachten. Bo- ^Jidien is er altijd in de zomer een Jver vloed van nieuwe arbeidskrachten dat veel jonge mensen, die van looi zijn gekomen, in die tijd een rekking zoeken. Dit geldt vooral ir de bouw- en de metaalnijverheid voor kantoorwerk, ld juli waren er 82.100 mannen en 450 vroüwen werkloos. Dat is bij mannen een stijging van 5.500 en de vrouwen 1.900. In sociale werk- atsen en op aanvullende werken ren 6.850 mensen werkzaam, n de mannelijke beroepsbevolking tot ekenen deze cijfers dat 2.8 procent rkloos is. Dit percentage is het niddelde van de percentags van de eei niddelde van de percentages van de >ou\ rkloosheid het hoogst, in het wes- i d i het laagst. P d .ippe ug. imld nil t ii n een onzer verslaggevers 10NINGEN De provincie Gronin- ele o zal niet protesteren tegen het ïrplaatsen van het jongens-inter- jaai jt 'Westerwolde' naar het voormali- kamp van dienstweigeraars te Beel|edder. Van een 'ruilhandel' tussen ministeries van CRM en Defensie een vooruitlopen op het aanleggen In Amsterdam worden op het ogenblik opnamen gemaakt voor de film 'Geen Paniek' met Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooyer. Op de foto Eddle Constan- tine, die ook een rol heeft in deze film, samen met Kraaykamp en De Gooyer. nul-lijn (geen reële loonsverhogingen in '73) ook was aanvaard, maar het was wel een optimaal resultaat van het overleg regering-bedrijfsleven,' al dus drs. Bakkenist. Over de houding van de vakbeweging zei de heer Bakkenist dat hij er serieus op vertrouwt dat de vakbon den uit zijn op eeD sociaal contract, 'alhoewel men ook daar zal beseffen dat de wensen met betrekking tot de collectieve voorzieningen niet alle maal tegelijk kunnen worden gereali seerd.' De VNO-voorzitter verdedigde de tot nu toe gevolgde procedure met de opmerking dat er pas definitieve af spraken over de matiging van lonen en prijzen kunnen worden gemaakt wanneer de inhoud van de miljoenen nota bekend is. 'Niemand kan,' zo vervolgde hij, 'een zinnig woord zeg gen over een sociaal contract als hij bijvoorbeeld niet weet welke belas tingmaatregelen de regering zal tref fen en welke invloed deze maatrege len op de lonen en prijzen zullen hebben.' De heer Bakkenist waar schuwde dat de miljoenennota wel eens harder zal kunnen aankomen dan menigeen vermoedt. 'Maar welk kabinet er ook komt, zo besloot hij, het zal de bestrijding van de inflatie bovenaan het lijstje moeten zetten. Daar zijn we het nu er al over 150.000 werklozen wordt gesproken allemaal over eens.' DEN HAAG Er komen steeds meer provincies waar inspraakmogelijkhe den voor de bevolking zijn met be trekking tot de tracering van provin ciale wegen en de reconstructie daar van. In vijf provincies bestaat reeds zo'n procedure, in drie worden voor bereidingen getroffen en een provincie is voornemens een dergelijke procedu re te ontwikkelen. Gezien deze ont wikkeling zal minister Udink van ver keer en waterstaat a.i. niet voldoen aan het verzoek van het Tweede- Kamerlid Imkamp (D'66) om bij de provincies aan te dringen te komen tot een verantwoorde inspraakmoge lijkheid van burgers bij tracering van provinciale wegen. DEN HAAG In Nederland waren op 1 april van dit jaar 67.500 wonin gen onbewoond, waarvan er slechts 10.500 wegens bouwvalligheid of ge brek aan wooncomfort niet meer voor bewoning in aanmerking kwamen. 57.000 waren nog wel voor bewoning geschikt, zo heeft het Centraal bureau voor de statistiek bekend gemaakt. Vergeleken met de cijfers van een onderzoek naar niet-bewoonde wonin gen op 1 oktober van 1970 betekent dit dat in anderhalf jaar het aantal (leegstaande) bewoonbare woningen met 12.000 is toegenomen. De postspaarbank Is altl]d vlak bij woning of work,want op alk van de 2400 postkantoren kunt u terecht Van een onzer verslaggevers NOORDWIJKERHOUT De beroepsorganisaties van maatschappe lijk werkers, verenigd in de International federation of social wor kers, streven naar een verdieping van de onderlinge contacten. Dit is af te leiden uit de aanbevelingen die zijn gedaan tijdens een giste ren beëindigd vierdaags congres dat de permanente raad van de IFSW in Noordwijkerhout heeft gehouden. De internationale federatie van maat schappelijk werkers, waarbij organisa ties uit 43 landen zijn aangesloten, gaat werken aan de opstelling van een internationale ethische code. De leden organisaties zullen daartoe informa tie over nationale en regionale situa ties aandragen. Via de IFSW zal de onderlinge communicatie, onder meer door middel van een jaarverslag, wor den verbeterd. De dit jaar in Nederland gehouden bijeenkomst van de permanente raad van de IFSW had een bijzonder ka rakter, omdat naast de formele en lopende zaken ook enkele essentiële vraagstukken met betrekking tot de rol van het maatschappelijk werk aan de orde kwamen. Zo werd onder meer gediscussieerd over de vraag welke verantwoordelijkheid de maatschappe lijk werker heeft bij sociale proble men van structurele aard (bijvoor beeld armoede). Pasklare antwoorden op deze en andere vragen zijn tijdens het congres niet geformuleerd. De ruim zeventig congresgangers, af komstig uit 23 landen, hebben beslo ten Zuud-Afrika onder voorbehoud opnieuw als lid toe te laten tot de IFSW. Twee jaar geleden werd Zuid- Afrika uit de federatie gestoten van wege de apartheidspolitiek. Als de Zuidafrikaanse beroepsorganisaties bijeenkomsten zullen organiseren voor zowel gekleurde als blanke maat schappelijk werkers, zal beslist wor den over het definitieve lidmaatschap. In de Zuidafrikaanse delegatie die het congres in Noordwijkerhout bijwoon de. waren ook gekleurde Zuidafrika nen opgenomen. De IFSW staat nog steeds afwijzend tegenover de apart heidspolitiek, maar wil de maatschap pelijk werkers in Zuid-Afrika niet in een isolement plaatsen. Overigens is in Noordwijkerhout aanbevolen dat de federatie zich met betrekking tot de wereldpolitiek neutraal opstelt. een oefenterrein in Westerwolde, Gedeputeerde Staten van Groningen niets gebleken. Men acht het dan niet zinvol zich tegen de plannen staatssecretaris Vonhoff (CRM) te zetten. GS antwoorden dit op vra- van de heer G. Beikes (PvdA), in ij isluiting op een reeds vroeger gege- antwoord. aanvulling houdt verband met het dat Vonhoff nadere gegevens aan provincie heeft verstrekt Deze ge- vens komen op hetzelfde neer als antwoorden die de staatssecretaris reeds aan enkele Kamerleden had sven. antwoorden komen er op neer Vledder gunstiger ligt dan Wes- wolde, namelijk dichter bij het sten en tevens dicht bij soortgelij- internaten in Dieverbrug, Appel- ia en Steenwijkerwolde. Dit werkt iciënter en maakt enkele schaarse achten in de hoofdafdeling vrij. het centraal verwarmd zijn achtte staatssecretaris belangrijk. ij geve 2 ort- inkrai wc k OP" (ADVERTENTIE) den ^etf HILVERSUM De Nederlandse televisie trekt (op alle dagen van de Veek) de meeste kijkers tussen aclit uur en lialf negen 's avonds. Het aantal radio-luisteraars is het grootst tussen half één en één uur 's middags. Dit blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van de NOS en de Stichting Ether Reclame ingesteld is door Tntomart'. Op werkdagen en op zaterda gen tussen acht uur en half negen 's avonds blijkt 53 pro cent van de Nederlanders van achttien jaar en ouder naar de televisie te kijken; op zondag is dat zelfs 61 procent. Bijna een derde deel (32 pro cent) van dezelfde Nederlan ders luistert 's middags tussen half een en een uur naar de radio. Vóór twee uur 's mid dags wordt de hele week mèèr naar de radio geluisterd dan daarna. Opvallend is het grote aantal radio-luisteraars in de vroege uren: om zeven uur *s morgens luistert zestien pro cent naar de radio, een uur later is dat 26 procent. Tussen negen uur 's morgens en twee uur 's middags luis tert steeds meer dan een vijf de deel van de mensen boven de achttien naar de radio. Na twee uur daalt hun aantal tot beneden de 20 procent. Om een uur of zeven 's avonds wordt (door de concurrentie van de t.v.) het aantal luiste raars weer ruim gehalveerd. Om zeven uur 's avonds staat bij ongeveer een derde deel van de bevolking de televisie al aan, 's zondags bij 44 pro cent. Na de piek van acht uur daalt het aantal kijkers weer, op werk- en zondagen sneller dan op zaterdagavond. Op een door-de-weekse dag kijkt tussen half elf en elf uur nog een kwart van de bevolking van boven de achttien naar de t.v., terwijl een vijfde deel dan al in bed is. (Tussen half twaalf en twaalf uur ligt op werk- en op zondagen bijna driekwart van de bevolking op bed, op zaterdagavond pas 32 procent; tussen twaalf uur en half één is op zaterdagavond bijna de helft van de bevol king nog op). In het meest-beluisterde radio- halfuur (half één tot één) blijkt het meest geluisterd te worden door 65-plussers, het minst door de twaalf- tot zeventienjarigen. De gerefor meerden luisteren aanmerke lijk minder dan mensen met een andere of zonder geloofs overtuiging en mensen met middelbare en hogere oplei ding luisteren véél minder dan mensen met alleen maar lager onderwijs. Opvallend is verder dat op de werkdagen waarvoor deze gegevens gel den, in de drie grote steden het minst wordt geluisterd in in het Noorden en Oosten van het land het meest. Deze uitkomsten gelden in grote lijnen ook voor het meest bekeken televisie-half uur: ook daar komt de mees te belangstelling van de 65- plussers (68 procent van deze groep volgt dan het t.v.-pro- gramma, terwijl maar 40 pro cent van de 18- tot 24-jarigen geïnteresseerd is). Ook in dat top-tv-uur wordt door gerefor meerden het minst gekeken en door mesen met andere of een geloofsovertuiging het meesl. Een verschil tussen tv en radio: in de drie grote stede.i wordt méér naar de tv gekeken dan elders in het land. Niet 'exclusief' De wel eens verkondigde me ning, dat na het journaal van acht uur heel wat vrouwen de televisie ten dele van de STER-reclame de rug toekeren om koffie in te schenken of iets vergelijkbaars te gaan doen, wordt door het rapport weerlegd. De verhouding tussen het aantal mensen, dat uitsluitend naar de t.v. kijkt en het aantal, dat tegelijkertijd iets anders doet, is tijdens en kort na het journaal gelijk. Ruwweg een vijfde deel van de televisiekijkers doet tege lijkertijd nog iets anders. Bij de radioluisteraars is het percentage mensen, dat tege- UTRECHT Een Utrechtse onderne ming van eenmalig serviesgoed is van plan voor haar produkten plastic te gaan gebruiken dat zichzelf afbreekt. Aan dit materiaal wordt een stof toegevoegd, die afhankelijkheid van de hoeveelheid, het plastic in een aantal maanden vernietigd. Normaal is dit plastic twaalf maanden houdbaar. Het zou geschikt zijn voor alle plastic en plasticverwerkende industrieën, voor de fabricage van verpakkingsma teriaal en eenmalig serviesgoed. Tests in een Amerikaans laboratorium heb ben uitgewezen dat het niet schade lijk voor de gezondheid is. Het bedrijf stelt thans een onderzoek in of de consument bereid is een prijsverho ging te betalen. Wanneer dit inder daad het geval is, zal de onderneming zo snel mogelijk met het afbreekbare plastic op de markt komen. UTRECHT Ruim 200 dienstplichti ge militairen van de 25e afdeling lichte luchtdoelartillerie die gelegerd zijn in de Johan Willem Frisokazerne in Ede, hebben de minister van de fensie gevraagd, voorlopig geen bedra gen meer op hun wedde in te houden voor hun huisvesting. Dit omdat die huisvesting niet aan de eisen zou voldoen. Volgens het afdelingsbestuur van de WDM, de vereniging van dienstplich tige militairen, heeft de onderdeelarts de gebouwen waarin de soldaten gele gerd zijn al verschillende malen afge keurd. Perioden met zon Van onze weerkundige medewerker Een kleine maar actieve depressie heeft gisteren tussen 7 en 19.00 uur Malin Head (Noord-lerland) 33 milli meter neerslag gebracht, xwaarvan 30 millimeter in de ochtend viel. Wiek op de Shetland Eilanden tapte 15 millimeter af, stations in Schotland en Noord-lerland veelal 8 tot 15 millime ter. Doordat het minimum niet Unea recta naar de Noordzee afboog, maar over Schotland naar het noordoosten trok centrum gisteravond om 7 uur 989 millibar bij Peterhead ten noor den van Aberdeen bleef de wind in zekere zin nog binnen de perken en de regen in ons land was niet al te sterk. In de vooravond gaf een koufront dat in oostelijke richting over de Noordzee trok vooral in het noorden aanleiding tot onweer. Daar voor was het evenals zondag voor een uit het westen naderend front vrij zonnig geweest met temperaturen tot circa 25 graden Celsius. Vandaag ge beurt dat niet meer: achter het front voeren zuidwestelijke winden wat koelere lucht aan, waarin het kwik niet verder wil gaan dan 19 d 23 graden. Augustus blijft verder op de onstandvastige toer zolang de hogere niveaus beheerst worden door een sterke overwegend westelijke circula tie. Wel doen zich op de oceaan op wat zuidelijker breedte nu flinke luchtdrukstijgingen voor en de moge lijkheid bestaat dat deze later in de week voor enige stabilisering zullen zorgen, tot uiting komend in een wat droger en zonniger weertype. Hoelang dit duurt is nog wel de vraag. De zon zou misschien ook nog wat in zomerse zin kunnen presteren nu we zojuist de grootste zoneruptie sinds heugelij ke tijden hebben beleefd (de kortegolf- radio-ontvangst verdween vorige week vrijdag rond kwart voor acht 's morgens geheel toen er ongewoon sterke ultravioletstraling van de zon de aardse dampkring bereikte en de ionosfeerlagen totaal verstoorde). Wijlen dr. S. W. Visser heeft er met betrekking tot het rijke zonnevlekken- jaar 1947 op gewezen, dat er grote overeenkomst is tussen het zonnevlek kengetal en de temperatuur op aarde. Na zeven toppen in de zonnevlekken trad er in die bewuste zomer telkens een 'hittegolf' op, gevolgd door een snelle en vaak sterke temperatuurda ling. Maardat was in een bijzon der fraaie en warme zomer met veel doorzichtige hogedrukgebieden. lijkertijd anderszins bezig is, veel groter. Over de gehele bevolking genomen komt het percentage luisteraars, dat zich uitsluitend op het pro gramma concentreert, nooit boven de acht Op zondag wordt aanmerkelijk méér al leen naar de radio geluisterd (dus zonder nevenbezigheden) dan op zaterdag, en nog véél meer in vergelijking met de werkdagen. Middag-radio Drs. P. M. Hendriksen, hoofd van de afdeling kijk- en luis teronderzoek, vindt een erg verrassende conclusie dat de radio-programma's op Hilver sum I en II -in de middaguren zo weinig 'exclusief beluisterd worden, 's Middags zijn er op deze zenders juist program ma's die toegespitst zijn op een aandachtig luisterend pu bliek (in tegenstelling tot 's morgens, wanneer men zich meer richt op publiek dat 'be zig' is). Deze uitkomst zou wel eens kunnen leiden tot een andere benadering van de pro gramma's op deze zenders, meent drs. Hendriksen, die er wel op wijst dat het rapport niet bedoeld is om er pasklare concusies uit te trekken. 'Het is meer een spoorboekje voor de programmamakers en een - richtlijn voor zendtijduitbrci- ding en -verschuiving'. >r OPKLARINGEN MIST REOEN HAGEL BEWOLKINO tO MAXTEMP. KJ MIN. TEMP. WINDRICHTING Weersgesteldheid van gisteravond 7 uur. maximumtemperaturen van gisteren en neerslag van gisteren 7-19 uur. Amsterdam onweer 25 13; De BUt onweer 24 3. Deelen onweer 25 29. Eelde geh bew 24 0 4. Eindhoven onweer 25 29. Den Beider regenbui 24 0.4. Lucht Rtd regenbul 24 20. Twente onweer 25 4. Vlissingen iw bew 22 5. Zd Limburg onweer 28 7. Aberdeen regen 16 9. Athene onbew 31 0. Barcelona licht bew 27 0. Berlijn half bew 27 0. Bordeaux xw bew 30 0. Brussel regenbul 25 1. Frankfort zw bew 26 1. Geneve licht bew 30 0. Helsinki licht bew 27 0. Innsbruck licht bew 29 0. Kopenhagen zw bew 26 0. Lissabon licht bew 26 0. Locarno half bew 27 0. Londen regenbul 20 0.1. Luxemburg onweer 25 0.1. Maerld onbew. 32 O. Malaga onbew 28 0. Mallorca onbew 29 0. Munchen hhalf bew 29 0. Nice onbew 25 0. Oslo half bew 21 4. Parijs regen 25 4. Rome onbew 2 70. Spilt onbeiw 29 0. Stockholm onbew 25 0. Wenen onbew 28 0. Zurich onbew 29 0. Casa Blanca gehl bew. 25 0. Istanboel onbew 27 0. Las Palm as onbew 27 0. Tunis onbew 31 0. Hoog water 10 augustus: Vlissingen le getij 2.34. 2e getij 14.54. HarlngvUet a.d Zeezijde 4.11-18 34, Rotterdam 5.29-17.32, Scheveningen 3.39-16.08, IJmulden 4.12-16.41, Den Helder 8.57-21.30. Harllngen 10.56-23.43, Delfzijl 0.39- 12.45.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5