Romeinse curie zal niet veranderen Welkom in Holland Münchense kerken in actie voor Olympische atleten Youth for Christ gaat medewerkers scholen Koptische bisschop op bezoek Trouw Kwartet Bijbels uit Praag voor Afrika Ao w-vakantiebij slag gehuwden hoger DE KERK DE WERELD Tweede ontmoeting kritische gemeenten Vakantiewerker omgekomen vandaag Beroepings- werk Boekenetalage Dode en gewonde l ongeluk in Spanje| TROUW /KWARTET WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1972 Kerk - Binnenland T2/K Prof. Van Hoik in Leiden: LEIDEN (KNP) 'Op het pastoraal concilie van Noordwijkerhout is op een bijna ontroerende manier geprobeerd om democratie en hiërarchische leiding te combineren. Ik voelde me de advokaat van de duivel, toen ik er zei dat het Nederlands experiment het voort durend verzet zal ontmoeten van de romeinse curie. Geen enkel teken wijst erop dat de curie verandert. Alleen als het helemaal niet anders meer kan, zal Rome het onmogelijke combineren. Maar dat is voorlopig nog niet het geval'. Dit zei prof. dr. L. J. van Holk, remonstrant; op de Leidse internatio nale zomercursus 'Nederlandse experi menten', gewijd aan de ontwikkelin gen in kerk en theologie in ons land. Volgens prof. Van Holk, die als waar nemer op het vatikaans concilie en op het pastoraal concilie te Noordwijker hout de r. katholieke kerk van nabij kent. was het 'bijzonder naïef' van de Nederlandse katholieken om te den ken dat hun democratische ideeën van pluraliteit in Rome enige sympathie zouden ontmoeten. Hij wees de bui tenlandse cursisten erop dat paus Paulus en de curie vanaf het eerste begin 'tekens van afkeuring' hadden laten blijken tegenover de Nederland se lijn. Prof. van Holk noemde in dit verband Prof. dr. L. J. van Holk de aanstelling van de bisschoppen Si- monis en Gijsen en de jonsgste brief van het vatikaan om de macht van de landelijke pastorale raad in te perken. 'Met angst vragen wij ons af wat zal gebeuren, als Rome zeven volgzame bisschoppen heeft benoemd. Afschei ding? Vermoedelijk van een klein deel, vanwege de vrijheid en de oeku- mene. Maar de meesten zullen zich, ondanks alle gewetensnood, bij het voldongen feit neerleggen. Optimistischer Prof. dr. H. Fiolet, sekretaris van de raad van kerken in Nederland, toonde zich optimistischer. 'We wensen met Rome te dialogeren. Ook het konflikt is een vorm van dialoog. Rome is het gezagvolle en beslissende centrum van de dialoog. We hebben Rome nodig als centrum van de wereldkerk. De plaatselijke kerk kan niet alleen be slissen. Anders hebben we geen ga rantie geleid te worden door de Heili ge Geest, maar door de Nederlandse Geest.' In een schisma zag hij geen enkel heil: 'alleen door in dialoog te blijven kunnen onze moeilijkheden worden opgelost. Bisschop Samuel van de Koptische kerk in Egypte was gisteren te gast bij het dienstcentrum Oudezijds De redactie behoudt ilch het recht voor om ter opname In dexe rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BI) {■ubllkatte wordt met de naam van do nzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de heer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie vac Trouw- Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. Nederland en Israël (12) Er was geen Palestijns "volk* in socio logische zin vóór 1948. Een volk wordt volgens de Oostenrijkse socio loog Viktor Adler bepaald door histo rische lotsverbondenheid. Deze ont stond voor de Palestijnen eerst na en éón Israels thuiskomst. Met 'geslaagd experiment' en 'geslaagde kolonisatie' is het zionisme, dat een onmiskenbaar irrationale zijde heeft, niet af te doen. Zich uitsluitend beroepen op een sociologische studie betekent trouwens altijd zich beroepen op een deel-waarheid (de doom voor elk spe cialisme). Op 24-11-'38 verklaarde de toenmalige (niet-joodsgezinde) Britse minister van koloniën, dat, als er na 1918 geen enkele Jood naar Palestina zou zijn getrokken, daar de Arabische bevolking nog altijd rond 600.000 zie len zou tellen, zoals tijdens de gehele Turkse overheersing. 'De Arabieren', zei hij. 'kunnen beweren w?t zij wil len: zij hebben in ruime mate geprofi teerd van de Balfour-declaration'. (een echt Engels understatement). Het onrecht, de Palestijnen aange daan. is groot, maar het is en blijft in hoofdzaak te wijten aan de Arabische 'broedervolken', die nog steeds weige ren de basis-resolutie 181 van de V.N. te accepteren. Het tweederangs-bur gerschap van de gebleven Palestijnen (gevolg van de geweigerde vrede) is heel wat draaglijker dan het lot van de gevluchte meerderheid, die door hun broeders geëxploiteerd en gema nipuleerd worden. Zelfbeschikkings recht van het Palestijnse volk is noodzakeliik en daaraan zal Israël, na zijn erkenning door de Arabische sta ten. dienen mee te werken. Zo lang echter Israël omringd wordt door 70 miljoen vijanden, die zich broeders noemen van de Palestijnen, verdient het kiezen van Israel's zijde prioriteit boven het opkomen voor de niet- ontkende rechten van de Palestijnen. Terborg Vergeten (3) De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. Waard te Groningen rectificeerde de ««r-wvuv «.j -v.* v..j— opvatting van de heer H. Toxopeus te L'3XtOnnü,ff6l8,DriGKGn 100 te Amsterdam. Hij is één van de verscheidene leden van het centraal comité van de wereldraad die Haamstede, dat ruim 90 procent van zich gaarne lieten uitnodigen om vóór de zitting een paar dagen te gast te zijn bij geloofsgemeenschap pen en groepen voor getuigenis en actie in de Nederlandse samenleving. de toenmalige bevolking pro-Duits zou #11 zijn geweest. Mr. De Waard was met Will Gil SRTT1GTI f?RftTl zijn mededeling dat 'aanmerkeliik Daillwl O®®11 zijn mededeling dat 'aanmerkelijk meer dan 50 procent in sterke mate anti-Duits was' ongetwijfeld dichter bij de werkelijkheid. Maastricht Godspell De heer De Waal uit Bruinisse neemt aanstoot aan het woord Godspell. Ge heel onnodig. Dit woord is van Engel se oorsprong. In het Engels van onge veer duizend jaar geleden vinden wij de woorden 'god spell' hetgeen be tekent 'goede boodschap, goede tij ding'; het tegenwoordige 'gospel'. Dit 'god' is dus een gewoon bijv. naam woord met de oetekenis 'goed'. Die zangers brengen dus 'a god spell', een goede tijding. Ons woord Evangelie betekent hetzelfde, doch is van andere afkomst. Hilversum N. Hagers Krishna-bewening Toen ik de verslagen las van het optreden van deze beweging in Kras- napolsky te Amsterdam, dacht ik: wat een mensenverering en (nu citeer ik een oude professor), 'arm volk dat met zulke zielespijze gevoed wordt'. De mens, zegt men in die beweging moet opgroeien tot een soort super- ziel. Gods Woord zegt: Wast op in de kennis en de genade van de Here Jezus Christus. De volgelingen van Krishna hebben twee lichtgele strepen aan het voorhoofd, ten bewijze dat zij Krishna toebehoren. Men zingt daar van dan in extase. De volgelingen van Christus hebben aan het voorhoofd het teken en zegel van Gods Ver- bondsbeloften, ten bewijze dat zij Hem toebehoren. Misschien zal iemand zeggen: er zijn mensen, die toch maar van hun drugs afgekomen zijn in die beweging. Gods Woord zegt: Komt allen tot Mij, die vermoeid en beladen zijt en Ik zal u rust geven. Laten wij actief blijven met Joh. 4 1, want our Master (Jezus Christus) is coming. Bussum mevr. W. Knauff-Visser MAASTRICHT-HEER (L) De be sturen van Mako in Maastricht en Geha cartonnages in Heer (L) (doch ter van strokartonfabriek de Halm in Hoogkerk bij Groningen) hebben be sloten hun bedrijven per 1 september samen te voegen. Hiertoe zal Mako de meerderheid van de Geha-aandelen verwerven, Mako (31 werknemers) vervaart kartonnen kokers, die wor den toegepast in de papier-, plastic- verpakkings-, en textiel industrie, en in de bouwnijverheid. Geha (57 werk nemers) maakt luxe kartonnen dozen voor vele doeleinden. Doel van de fusie is de produktiecapaciteit van beide bedrijven effectiever te kunnen benutten en de groei in de toekomst zeker te stellen. Het samengaan zal de positie van het personeel niet benade len en de mogelijkheden voor de werknemers verruimen. De leiding van de bedrijven zal geïntegreerd worden. Overleg is gepleegd met de bonden, due positief op de plannen hebben gereageerd. Over de harmoni satie van de primaire en secundaire arbeidsvoo>rwaarden zaïl nog verder overleg gepleegd wordien. Zowel het personeel als die SER-fusiecomimissie is op de hoogte gebracht. MUNCHEN (KNP) De gezamenlijke (katholieke en protestantse) kerken van München zullen tijdens de komende olympische sipelen in het oecumenisch centrum, dat de atleten in het olympisch dorp ter beschikking is gesteld, oecumenische diensten in allerlei talen gaan verzorgen. Ook zijn de kerken actief op het gebied van de ontspan-, ning. Dit nieuw opgerichte oecumenische centrum zal echter niet alleen voor deze diensten gebruikt gaan worden. Het gehele projekt omvat naast een ruimte voor gebed, ook een jongeren- trefcentrum, een kindercrèche en ver schillende ontspanningsruimten. In deze ruimten zal er gedurende de spelen een permanente tentoonstelling zijn van oude en moderne kerkelijke kunst, om de bezoekers een indruk te geven van wat er op dit moment in Duitsland op dit terrein leeft. De expositie omvat schilderijen, grafie ken en plastieken. Naast de oecumenis ihe diensten die worden verzorgd door een commissie onder leiding van de hulpbisschop Landsbelang J. G. van der Saag Ook ik behoor tot de betrekkelijk weinige, nog levenden die de oorlog van 14-18 bewust hebben meegemaakt (nog wel vrijwel geheel als gemobili seerd reserve-officier). Mr. S. K. de Volgens Trouw-Kwartet van 5-8-'72 vindt PPR-fractieleider Aarden het opvallend, dat bij deze lijmpoging voortdurend is geschermd met het woordje 'landsbelang', alsof de pro gressieve drie een ander belang verde digen. Vanuit nepaalde opstellingen in het parlement (vooral de Tweede Kamer) kreeg ik vaak de indruk, dat er bij de oppositie wel eens andere belangen een grote rol spelen. Het zelfde proef ik overigens ook wel eens bij de regeringspartijen. Ook mij kwam de term 'landsbelang' niet al tijd geloofwaardig voor. Ik hoop dan ook, dat spoedig de gewenste duide lijkheid ontstaat betreffende de kabi- netesperikelen. Wellicht wordt dan ook duidelijk wat de verschillende partijen bedoelen met die term. Is 'landsbelang' werkelijk meer dan partijbelang? zie Trouw-Kwartet d.d. 3-8'72. Toch betwijfel ik ook de woorden van drs. Aarden. Als ik Ra phael Smit in de Groene van deze week moet geloven, is de progressieve partner van de PPR, de PvdA er niet voor het landsbelang. Hij schrijft: 'De PvdA is een partij die langs parlementaire weg een aantal doelstel lingen wil verwezenlijken is er niet om het land te redden en daar mee de structuren die voor een socia list steeds meer onaanvaardbaar zijn'. Ik ben benieuwd, of de zogenaamde 'progressieve drie' hierin ook duide lijk zullen zijn. Groningen J. W. Oosting Apartheid (slot) Daar van twee zijden door deskundi gen mijn beweringen zijn verdedigd zal ik me bepalen tot een paar kleine opmerkingen: Voor mevr. N. Oud- heusden-Wamsteeker: Wie maar éón boekje heeft gelezen, meent een ge leerde bol te wezen. Voor de heer Ruud Posthuma: De meester in zijn wijsheid gist, de leerling in zijn waan beslist. Voor de heer Warmenhoven: Eer u weer de apartheid in Zuid Afrika verkettert, moet u eens lezen wat Elsevier schrijft over de apartheid in Rusland (29 juli 1972) en u dan afvragen of dit lind en zijn napraters in ons land wel enig recht hebben de staf te breken over Zuid Afrika. Den Haag Dr. F. C. Dominions UTRECHT Er is een schrikbarend tekort aan kennis over geloofszaken bij vele werkers van Youth for Christ, aldus meldt Youth for Christ zelf. Dat wreekt zich zodra zij kennis willen overdragen. Veel jeugdwerk is gedoemd om oppervlakkig te blijven en te falen waar de achtergronden van geloof en leven ter sprake komen. Voor jongeren die in het jeugdwerk- kader betrokken zijn of willen wor den, organiseert Youth for Christ- Nederland een cursus van tien studie zaterdagen. Deze cursus zal het karakter dragen van een eenvoudige theologische leer gang. Er zullen inleidingen gegeven worden in de uitleg van Oude Testa ment en Nieuwe Testament, en in kerkgeschiedenis en dogmatiek. Hier aan zal een aantal predikanten en stafmedewerkers van Youth for Christ meewerken. Er zal elke studiedag ook een lezing zijn van een bekend ie mand uit het kerkelijk leven. De lezing zal gaan over een onderwerp op gebied van de praktische theologie of de ethiek. De kursus zal zaterdag 26 augustus beginnen en eindigen op 19 mei 1973. Hij wordt gegeven in het gebouw van de vrije evangelische gemeente aan de Ivoordreef in Utrecht-O vervecht. De studiedagen duren van half elf tot vier uur. Sprekers en docenten zijn o.a.: prof. dr. H. Berkhof, prof. dr. J. Verkuyl, prof. dr. H. R. Rookmaker en prof. dr. J. H. Velema. Het cursus geld bedraagt zestig gulden Inlichtingen bij het kantoor van Youth for Christ-Nederland. Weerd- singel O.Z. 31 Utrecht. van Mllnchen mgr. Ernst Tewes en de ds. Hermann Greifenstein zullen er ook twee diensten in de open lucht plaatsvinden. Op 25 augustus één in Dachau met medewerking van de joodse gemeente en op 2 september één in München met als thema: 'kan sen van de spelen of verspeelde kan sen'. In deze gebedsdienst in München is plaats ingeruimd voor gesprek, zang, film en dans. Ook zullen gedurende de spelen in totaal zestien protestantse en katholie ke kerken hun parochiehuizen open stellen voor de atleten, hun begelei ders en bezoekers. Deze onmoetings- gelegenheden zijn bedoeld als 'oases van rust in het rumoer van deze grote stad'. Ook zullen daar adressen aanwezig zijn van families die graag iemand in hun gezin willen ontvangen. PRAAG (EBPS) Voor het eerst sinds de tweede wereldoorlog worden in een Oosteuropees land bijbels ge- De eerste duizend exemplaren van het VOOl* nieuwe testament in het Koeranko zijn gereed voor verzending van Praag naar Sierra Leone als gevolg van een order van de Westafrikaanse bijbelge nootschappen. In Tsjechoslowakije zullen meer bijbels voor West-Afrika gedrukt worden. Orders zijn geplaatst voor vijfduizend nieuwe testamenten in het Baoele en tienduizend evange liën in twee talen: Baoela-Frans. Ba oele wordt gesproken door 800.000 mensen in Ivoorkust. door H. Biersteker Dit wordt een omgekeerde zaak-Gijsen, fluisterde iemand van de gereformeerde bond toen het benoemingsbesluit van dr. Albert van den Heuvel in de hervormde synode was gevallen. En zowaar: hij is jong, hij draagt een bril, hij rookt een pijp en hij zegt óók nog dat de lokale kerk deel uitmaakt van de wereldkerk. Maar overigens is alles omgekeerd, heel goed opgemerkt door die waarnemer. Dat weet iedereen die de man kent en de mensen die bezwaar hebben tegen zijn benoe ming pardon: de wijze waarop hij benoemd is, anders komen er brieven. Maar het is natuurlijk toch allebei. Als men de verhalen leest dringt zich het beeld op van een naderende cycloon uit Genève, die alles wat zich in de vaderlandse kerk nog trouwhartig verticaal houdt wel eens even horizontaal zal blazen. Of het beeld van een bereisde Roel die met een hutkoffer vol uitheem se feestartikelen en onaangename surprises het kerkelijk leven in zijn geboorteland op 6telten komt zetten. Nietwaar? Een 'typische wereldraad-man', 'geen samenbindende figuur', 'een figuur die zo polari seert en die zoveel verzet zal oproepen.' 'levensge vaarlijk wanneer hij deze functie van paus voor het leven toebedeeld krijgt", 'een man die men eigenlijk helemaal niet kent', 'die van de her vormde kerk van Nederland eigenlijk alleen maar een oppervlakkige kennis draagt', 'die voorheen bovendien uitspraken heeft gedaan die ons werke- üjk niet geruststellen ten aanzien van zijn opvat tingen over de kerk en haar gereformeerde belij denis' dat schept men zo even op uit een artikel van ds. A. Vroegindeweij in het Gere formeerd Weekblad. Geen commentaar Van den Heuvel, thans midden in de voorberei dingen van de zitting van het centraal comité in Utrecht, roept voortdurend 'geen commentaar' tot diegenen die zijn reacties vragen op deze bezwa ren Hij maakt een onthechte indruk: Hij heeft niet staan dringen, maar werd grroepen. Tal van journalisten die hem hebben leren kennen, vragen zich af: waarom zegt een theoloog halverwege een briljante carrière, een verbindingsman die zijn sporen verdiend heeft in het onderhouden van de delicate betrekkingen tussen zeer uiteenlopende christelijke gemeenschappen, ineens de wereldraad vaarwel om zich 'te begraven' onder de lasten van het bestuur van de Nederlandse hervormde kerk? Wat beoogt hij daarmee? Een ding kunnen zijn vrienden met de bezwaar den eens zijn: krijgt hij levenslang, dwz. geldt die benoeming inderdaad voor het leven? Uitdaging Toen ik Van den Heuvel in Genève sprak na zijn benoeming was hij zo gesloten als een pot over zijn motieven. Het enige wat mij al eerder van hem was opgevallen was zijn vrees om als 'com municatiebaasje' in de weg te zitten van andere mensen die even of meer representatief zouden zijn voor de wereldkerk. Ik heb dat nooit een argument gevonden, juist omdat hij een goed zintuig had voor het eigene van zeer uiteenlopen de christelijke tradities. In dat opzicht is hij ook DRIEBERGEN Voor de tweede maal is in de academie 'De Horst' te Driebergen een landelijke ontmoeting van kritiese gemeenten en groepen gehouden. Deze nieuwe bijeenkomst zal op 2 september worden gehouden. De ontmoeting op 22 april j.l. was bedoeld als eerste stap om elkaar te leren kennen en ervaringen uit te wisselen. Dit vervolg beoogt om van uit een meer gericht programma een aantal grondvragen te omlijnen en wegen van beantwoording uit te stip pelen. De voornaamste vragen waar het op deze tweede ontmoetingsdag om zal gaan zijn: de kritiese gemeenten en haar verhouding tot de kerk; de taak van kritiese gemeente in de maat schappij; en: praktiese vragen met betrekking tot de organisatie van een dergelijke gemeente. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar op het contactadres: De Wetstein Pfis- terlaan 55, Driebergen. Van een correspondent TERNEUZEN De 19-jarige Peter Rommens uit Sluiskil, die op de Westsluis in Terneuzen vakantiewerk verrichtte, is door een ongeval omge komen, doordat een tros van het uit Oslo komend zeeschip bulk 'Venture' brak werd hij tijdens het vastmeren aan een been getroffen. In het Julia- naziekenhuis te Terneuzen is hij over leden. KLEINE DORPSPRAAT In deze dagen drijven zware bu over ons dorp. Aan de ene kant 'stekende' zon en achter de kerk donderkoppen. De zon verdwijnt even daarna staat alles blank van slagregens. Maar ook dat duurt i lang. In de grote plassen lacht hemel weer tegen wie het maar z v/il. Ook andere buien zijn dit j over het dorp getrokken. Waarom i er dit jaar al twaalf mensen in dorp overleden? Twee door een oi luk en één door de bliksem getrof In Hadel, even verderop, zo vertelt rietdekker, zijn het er dit jaar al t en dertig, tegen andere jaren zo r de twintig. Dat is een hoop, hi zegt hij. Maar ook hij weet niet w het aan ligt. Hij is gisteren juist de elfde keer grootvader geworden daarvoor nog naar de stad gew( Een kind van ruim acht pond en moeite. Hoe zou dat vroeger gef zijn, had de moeder aan de do! gevraagd. Beiden, moeder en k zouden er niet meer geweest zijn, het antwoord. En zo gaat het le hier verder. De overburen zijn in valavond al weer op de fiets gest Die kunnen niet thuis blijven, n moeten de bossen in, waar altijd te zien is. Een hert of een konijnen. En als ik dan met hem ga, met de auto, dan zien we nieti we plagen hem dat dat wel toevallig is. Of zijn ze bang voor i Vanavond schieten ze met de b achter café Den Bels. En morgei er weer kermis, even over de gren Berendonk. En zo gaat het lel verder. Af en toe luidt de klok i de kerkdienst en op welk uur vair dag, zondag of in de week, het ooi altijd bewegen zich meer of mii mensen in de richting van de kerkdeuren. NED. HERV. KERK Beroepen: te Goedereede: J. C. Stel gen te Delft: te Rotterdam-IJsselnj de: J. Voordouw te Aalsmeer. i Aangenomen: naar Nijland: A. ringh te St. Pancras. Bedankt: voor Ede (buit. wijkgi C. J. Amesz te Capelle. a.d. IJa voor Onstwedde en St. Annaland:' Verboom te Benschop. Aangenomen: naar Langeslag: GEREF. KERKEN (VRIJG.) Stam, kand. te Hoogeveen, die dankte voor veertien andere beroi Van een verslaggever DEN HAAG Het ligt in de bedoe ling dat het aow-pensioen voor ge huwden zal worden opgetrokken tot het netto-minimumloon. Het lijkt der halve voor de hand te liggen dat vooralsnog ook voor wat de vakantie bijslag betreft de aow de wet mini mumloon en minimumvakantiebijslag volgt. Dit hebben minister Boersma en zijn staatssecretaris Rietkerk van sociale zaken geantwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid Roolvink (ARP). een geluksvogel: wie is het beschoren om uren met mensen als Nikodiem, Martin Buber, Martin Luther King, of een curiekardinaal, een doodbid der uit Jamaïca of een volgeling van de profeet Simon Kimbangu te praten? En als het verstaan van de Schrift daarbij zo vaak onderwerp van gesprek is, groeit er dan niet een nieuwe geloofsverbondenheid die de spanning met de praktijk in de kerk van herkomst te groot maakt? Of is het juist die afstand tussen grond vlak en mondiale vergaderingen die hem uit daagt? Wordt die uitdaging versterkt nu de be zwaren tegen hem inmiddels ook de voorpagina van De Telegraaf hebben bereikt, de krant die de laatste tijd zo heerlijk bewogen is met het behoud van het geloofsgoed van de kerk? Krijgt hij meer zin nu hij ook van de linkerkant te pakken is genomen door de hoofdredacteur van de Nieuwe Linde die hem gemakshalve een 'verbocnaat' noem de iemand die met woorden regeert. Een vreemde poging om iemands uitgesproken talent zó te ridiculiseren dat het tegen hem gaat getui gen. Orthodox Het hoofdstuk 'De rumoerige terugkeer van Al- bert van den Heuvel in de vaderlandse kerk' is nog lang niet afgesloten. Volgende week, als hij in Utrecht bijvoorbeeld <le complicaties zit uit te rafelen die verbonden zijn met het vakante oecu menisch patriarchaat van Constantinopel, tegeno ver westerlingen die die orthodoxe gevoeligheden maar lastig vinden, vergadert de commissie voor de behandeling van bezwaren en geschillen over de vraag of zijn benoemingsprocedure wel ortho dox was. Welkom in Holland. Overigens heb ik geen medelijden met hem. De hem gegeven inzichten over de kerk maken dat hij dat allemaal wel kan hebben. Hij heeft zelf niet staan dringen, maar went' geroepen. En Holland daarvan zei hij eens: 'je vindt bijna nergens tegelijk zo'n passie voor het belijden en zo'n passie voor de gerechtigheid, die met elkaar dan ook zoveel moeite hebben.'. l Tom Wolfe De Trip, the ele* kool-ald acid test. Vertaling: Bert' ning. Uitgave: Bert Bakker N.V. Haag. Prijs: ƒ19,50, 400 blz. Als er ooit een fascinerend boel geschreven over de opkomst en ort gang van de LSD (Add)-generj dan is het wel De Trip van Wolfe. Het boek is het beste te tl ren als het 'On the road' van de a ger jaren, temeer omdat het l alleen het doen en laten vanf underground uit die tijd beschi maar ook omdat in De Trip de van 'On the road', Neal Cassidyt nieuw opduikt. Trouwens ook figf als Jack Kerouac (schrijver vanf the road), Allen Ginsberg en Tirnt Leary komen er meer dan eeni voor. I: Hoofdfiguur in De Trip is Ken Kf die naam heeft gemaakt met bof als 'One flew over the cuckoo's i en 'Sometimes a great notion'. Saf met zijn volgelingen, de Merry Prf sters, trekt hij in een met psychet sche kleuren en met vele luidspra behangen bus door Amerika om' gebruik van LSD te propageren zelf georganiseerde bijeenkomsten^ uitmonden in geweldige happen# Kesey is daarbij duidelijk de lef die zijn volelingen voorhoudt i£ hun eigen 'thing' te doen, waarbi maar twee mogelijkheden zijn: je r In de bus of je bent erbuiten, i de bus zelf gaat door zonder datjp daar met iemand rekening wordtL houden. Wolfe zelf, die pas met Kesew aanraking komt, als hij In de gevaP nis in Californië zit, heeft aam hand van brieven, verhalen enp sprekken met leden van de Mi Pranksters het verslag van deze k bijeengeschreen in een pakkg maar hijgerig soort proza, dath flitsende van deze Trip nog moet benadrukken. Vertaler Bert Koning, die zo <j, mogelijk bij de tekst wilde blij heeft het dan ook niet gemakkj gehad, want het freaking, speed, f en day-glo is niet van de lucht. T echter daar doorheen weet te wok len (en dat gaat sneller dan de 1° denkt) wordt door deze undergroL groep van het eerste uur in de J dat de Beatles voor het eerst Ama aan doen, mee op sleeptouw genoL en beleeft met de Merry PrankT de meest waanzinnige dingen, wai het gekste nog niet genoeg is. f torn: te gek, weet je wel. K. i Van een correspondent L OCHTEN De 22-jarige Henkl Doorn uit Ochten (Betuwe) is bijl verkeersongeluk in zijn vakantiepl aan de Costa Brava in Spanje omir men. Met zijn verloofde, mej. M| uit Veenendaal. werd hij langsji weg geschept door een personen!1 Mej. S. is zwaar gewond in eenl( kenhuis opgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2