Franchising - succesformule die maar ten dele klopt Goed 1971 voor Van Gend Loos OESO weinig optimistisch over economie van Finland Kon./Shell groep wil notering in Tokio Niet Volkswagen maar DAF komt naar Tilburg cc.v .ie::: 3 index BEA bestelt ristars )ij Lockheed Niet ieder contract lucratief voor detaillist Geldmarkt blijft ruim Verlies stukgoedvervoer NS beperkt :Sf weekstaat ned.bank Vroon koopt Kijko van Schuitema (Centra) Nederland en saté-stokjes Akzo vergroot belang in Akzona tot 65 pet. Albrecht definitief eigenaar van Combi-supermarkten Vakbond overstag; Schotse werf nu gered Statutenwijziging Obam Ned. fondsen in New York Amerikaanse goederenmarkten NewYork nauwelijks prijshoudend 10 "(ROUW,/KWARTET WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1972 Financiën-economie Tll/Kll inj/VMSTERDAM Het is met fran- ising, de uit Amerika overge waaide en als succesformule ge- .J iresenteerde manier van be- '6 [rijfsvoering, niet alles goud wat ;r blinkt. 'Ontbreekt de dienst- erlenging vanuit de centrale on- lememing of is zij gebrekkig dan wel te beperkt van omvang, dan ■liest de franchising voor de on- lernemers in het midden- en •inbedrijf veel van zijn waar- Dit zegt de heer H. J. Post, ;emeen directeur van het Cen- il Instituut Midden- en klein- Irijf in het jaarverslag van de- advies organisatie voor de mid- lenstand. zet 3kei ïinu r HU utej jein ia raaJ h edri la® en H. hii ïkst lisai dooijn ie oi meabiif it - iun franchising is de franchisenemer zelfstandig bedrijf, dat van een •te organisatie een nauwkeurig uit- eprobeerde manier van zaken over- 'i leemt. De presentatie naar buiten, de ^echnische inrichting, de interne orga- itie, de assortimentssamenstelling de prijzen zijn gelijk bij alle ranchisenemers, die in ruil voor deze npak een bepaald percentage van i omzetten afstaan en door de rganisatie op hun zaken doen geoon- poleerd worden. bordelen [et franchisingsysteem heeft zowel oor de franchisor (de organisatie, ie het pakket aanbiedt) als de fran- hisenemer voordelen De franchisor an zonder grote investeringen (hij ordt immers geen eigenaar van de aken, die zijn uiterlijk krijgen) een ink marktaandeel verwerven. Niet slden is de praktijk, dat een concern erst franchising-licenties uitgeeft en nige jaren later het bedrijfje van de ichisenemer opkoopt. Het marktri- voor het concern is dan kleiner, oor de franchisenemer ligt het voor- eel daarin, dat hij als kleine zelf- idige niet meer in zijn eentje |Joeft op te boksen tegen grote zaken, ndat hij een concern achter zich eeft staan en bovendien van adver Orange-Julius snel-restaurant in Amsterdam. Franchising van Kon. Bijenkorf-Beheer. 0 P» .f 1! •keu j h< teniae- of reclamezorgen af is. De kleine middenstander is niet meer zo maar iemand, maar doet zaken onder een bekende naam. Franchising begint in Nederland maar heel geleidelijk aan populair te wor den. Albert Heijn is franchisenemer voor Wïmpy en McDonald en Kon. Bijenkorf Beheer voor Orange Julius, in alle gevallen tussenvormen van restaurant en snackbar. Uit deze voor beelden blijkt overigens, dat franchi senemers niet altijd kleine zelfstandi gen zijn. Ook de HEMA-vestigingen zijn ten dele gebaseerd op het fran chisingsysteem. Slechts ongeveer de helft van de 110 HEMA-zaken zijn Bijenkorf-Beheer-eigendom Recent is verder het initiatief van de 'Mr. Hap'- snackbars. In de Verenigde Staten had men aan vankelijk torenhoge verwachtingen van het franchisingsysteem. Na een geweldige rage telde het land op een gegeven ogeniblik 1.500 franchising- systemen en 600.000 franchisenemers. Van de totale detailhandelsomzet kwam 30 pet op de nieuwe manier tot stand. Gedeeltelijk was de populariteit terecht, maar schandalen en liquida ties van franchisenemers maakten een einde aan de tomeloze groei. Ontsporingen Ook in Nederland is het gevaar voor ontsporingen duidelijk aanwezig, con stateert de heer Post van het Centraal Instituut. Er worden projekten als franchising gepresenteerd, die in feite daarmede niets van doen hebben. Er worden kontrakten ter ondertekening aange boden, waarin van een redelijk even wicht in de verdeling van rechten en verplichtingen tussen partijen geen sprake is, de franchisenemers in een positie van volledige onderhorigheid aan de franchisegevers worden ge plaatst en de regeling van hun rechts positie in geen enkel opzicht de toets van een objectieve kritiek kan door staan. Ook worden franchisingprojek- ten gelanceerd zonder dat er sprake is van eruige kennis bij de franchisor en zonder dat er ook maar enige zeker heid bestaat, dat de franchisor een redelijke continuïteit van de franchi sing zal kunnen waarborgen of de in het uitzicht gestelde dienstverlening ook inderdaad waar zal kunnen make- Ook de door de franchisor te geven informatie over de aard en de bruik baarheid van het aangeboden systeem, over de omvang en de kwaliteit van de aangeboden dienstverlening, alsme de over zijn eigen financiële positie en verkregen kennis is soms gebrek kig, onvolledig en in haar vaagheid voor uiteenlopende interpretatie vat baar. Toch is een zo volledig mogelijke en waarheidsgetrouwe informatie wel ke uniform dient te zijn en schrifte lijk is vastgelegd van vitaal belang omdat de adspirant-franchisenemer vrijwel uitsluitend op basis daarvan zijn beslissing moet nemen. Het Centraal Instituut Midden- en kleinbedrijf heeft in een vrij kort tijdsbestek tien ontwerp-franchisecon- tracten van uiteenlopende aard en kwaliteit beoordeeld. In de meeste gevallen heeft die beoordeling ertoe geleid, dat in de oorspronkelijke con tracten vrij ingrijpende wijzigingen zijn aangebracht. Levensmiddelenhandel Franchising kan een zeer aantrekke lijk systeem zijn, maar dat geldt zeker niet voor alle bedrijfstakken. Gunstig zijn de kansen, waar sprake kan zijn van een eenheidspresentatie, zoals bij hotelketens, restaurants, tankstations en drogisterijen. In de levensmidde lenhandel is echter het filiaalbedrijf aan te bevelen, terwijl bij kledingza ken een bepaalde diversiteit, afhanke lijk van de plaats of streek van vesti ging gewenst is. Feiten die de fran chising minder geschikt maken. AMSTERDAM De geldmarkt heeft, zoals het zich al liet aanzien, ook de afgelopen week haar ruime karakter behouden. De verschuivingen in de weekstaat van de Nederlandsche Bank zijn dan ook, hoewel niet altijd echt gering, van weinig belang geweest. Daggeldtransacties worden zelfs nau welijks meer gedaan en ook kasgeldle ningen staan laag aangeschreven. Zo wordt 3-maands kasgeld afgehandeld op 7/8 pet. Aangezien er op korte termijn geen afroming van de markt wordt verwacht, zal de ruimte nog wel enige tijd stand kunnen houden. Hieraan kunnen noch BTW-afdrach- ten, noch loonbelastingbetalingen, waar ook nog rijksbetalingen tegeno ver staan, veel veranderen. Al met al was de enige opvallende ver schuiving de verdere sterke toene ming van het saldo van het rijk met ƒ440,6 min van 576,9 tot ƒ1017,5 min. UTRECHT Het jaar 1971 is voor Van Gend Loos een bijzonder goed jaar geweest. Zo slaagde het bedrijf erin het verlies op het bin nenlands spoorwegstukgoederenvervoer, dat voor rekening van de Ned. Spoorwegen komt, drastisch te beperken. Er zal echter nog eni ge jaren rekening moeten worden gehouden met afwisselend bevre digende en teleurstellende resultaten in deze sector. De stukgoedactiviteit zal bovendien vooralsnog ten opzichte van de overi ge activiteiten een zodanig domine rend karakter hebben, dat de toekom stige ondernemingskosten in hoge ma te erdoor beïnvloed zullen worden. Voorgesteld wordt daarom de vermo genspositie van de onderneming we derom te versterken door de winst ad lo duizenden guldens ACTIVA 31 Juli 7-8-1972 onv. Goud 6.897 486 6.897.486 +794 Vnrd bulteril geld4 814 *<53 4.815.647 +5 Buitenl bet. nnd 359 364 onv. Vord bulteril gid onv. 1 rekkingsr IMt 2 393 954 2.393.984 onv. Disconioportet onv onv. Gi-kochi papier *73 600 473.600 41S9 Voorsch rek crt. 14 812 10.623 Voorschot staat onv. —997 Ned. munten 29.894 28.897 +174 Bel kap en res 377 1«4 377.358 Geb en invent. 178.930 178.930 —618 Div rekeningen 144.462 143.844 —4.831 Totaal .5 325 564 15.320.733 passiva Bankbiljetten .0.928.875 10.779.662 —149.213 's Rijks schatkist 576.922 1.017.485 +440-563 Banken Nedertund 1.822 937 1.713.166 —109.771 Andeie ingei 45 945 33-843 12.102 Buitenl, banken 370.856 193.267 —177.589 And niet ingez. 33 549 27.113 —6.438 Btl. geldsoorten 2.324 2.475 +151 tegenwaarde IMF 855.985 855.985 onv. Kapitaal 20 000 20.000 onv. Reserves 357.420 357.420 onv. Div reken 310 751 320.317 +9 566 Totaal .5 325 564 15.320.733 4-831 Goud en deviezen 3.700.271 13.885.100 +184.829 Muntbiljetten 14.130 14.116 —14 Schalk, p buitenl. Dckklngsperc. 71 63 71.68 5 AMERSFOORT-BREDa De gebr. Schuitema (centra-grossiers) in Amersfoort en David Vroon in Breda hebben overeenstemming bereikt over de overneming door David Vroon per 18 augustus van het cash-and-carry bedrijf (zelfbedieningsgroothandel) Kijko in Breda. De overneming geschiedt in contan ten, zo hebben de directies van Schui tema en Vroon gezamenlijk bekendge maakt. Op 15 februari 1971 nam Schuitema het totale geplaatste aande lenkapitaal van de IFA-VIVO grossier Duvekot-Roset in Krabbendijke over. In deze overneming was tevens begre pen het door Duvekot-Roset geëxploi teerde bedrijf Kijko. SEMARANG Nederland heeft dagelijks twintig tot der tigduizend saté-stokjes uit Indo nesië nodig, zo verklaarde de Indonesische minister van han del Sumitro Djojohadikusomo in Semarang. De gestegen vraag naar Saté in Nederland wettigt aldus de In donesische bewindsman de ver wachting, dat de vraag naar de stokjes gemaakt uit bamboe in de nabije toekomst nog zal toe nemen. Ook de uitvoer van houtskool biedt goede vooruitzichten, zo voegde hij er aan toe. Land kampt met krachtige inflatie Werkgelegenheid sterk verbeterd TILBURG Tilburg heeft vestiging van Volkswagen in deze ge meente definitief afgeschreven. De 200 ha grond, waarop deze fa briek met ongeveer 8.000 werknemers zou worden gebouwd, is niet langer voor VW gereserveerd. Dat is de consequentie van het besluit, dat de Tilburgse gemeenteraad eenstemmig heeft genomen om de weg vrij te maken voor de vestiging van de nieuwe fabriek van Van Doorne transmissie waar 1.000 man zullen werken. 4.7 (3.1) min geheel te reserveren. De exploitatieopbrengsten bedroegen in 1971 191.0 (174.0) min. Exploita tiekosten waren 181.1 (167.9) min. Het verslag merkt met betrekking tot het spoorwegstukgoedvervoer de totale exploitatieopbrengsten van Van Gend en Loos bestaat voor meer dan de helft uit de kostenvergoeding voor dit vervoer nog op, dat Van Gend en Loos per 1 januari a.s. het spoor wegstukgoedvervoer voor eigen reke ning en risico gaat verrichten. NS gaat dan optreden als toeleverancier van railvervoer. Hoofdkenmerken van 1971 waren o.a. dat voor het eerst in de 175-jarige geschiedenis van Van Gend en Loos de brutowinst de 10 min over schreed. Het waren vooral de interna tionale expeditie, de produktgerichte vervoeren en het partijladingsvervoer, die tot de resultatenverbetering bij droegen. Verder boekte het autolijn- dienstbedrijf. waarop in 1970 nog een verlies van ruim 1 min werd gele den, een zeer bescheiden winst. Met betrekking tot de verwachtingen voor 1972 constateert de directie, dat de ongunstige conjuncuur ongetwij feld het resultaat over het lopende jaar zal beïnvloeden. Er wordt dan ook niet op gerekend, dat dit resul taat dat over 1971 zal overtreffen. De omzetten in de stukgoedsector zul len zich wederom op een lager niveau bevinden, waardoor de kostenaanpas- sing zeer veel aandacht zal vergen. Daarnaast wordt verwacht, dat weder om een redelijke efficiencyverbetering zal worden bereikt. Verhoging van de maximum tarieven om de externe kos tenstijging te kunnen dekken, wordt als een vereiste beschouwd. HELSINKI Zoals zovele Europese landen heeft ook Finland te kampen met een krachtige inflatie en een geringe economische groei. Het land heeft een groot tekort op de betalingsbalans, en de rust aan het lonen- en prijzenfront van voorgaande jaren was in 1971 ver te zoeken. De Organisatie voor Europese Samenwerking en Ontwikke ling schrijft dit alles in een weinig optimistische beschouwing over de Finse economie. aly ga vlet 0NDEN De Britse staats- ha ichtvaartmaatschappij British Pcjuropean Airways (BEA) gaat Gf ij de Amerikaanse vliegtuig- ibriek Lockheed zes toestellen an het type Tristar 1011 bestel- Uite!n, zo heeft de minister van Leicht- en ruimtevaart, Michael leseltine, in het Lagerhuis mede- Lc edeeld. De BEA neemt een optie L!P nog zes van dié vliegtuigen ls er een versie voor de lange )7x( fstand van wordt ontwikkeld. nnw e eerste - vliegtuigen met onderde- n zullen tezamen ongeveer 60 mil- K5 en pond sterling (ongeveer ƒ510 w lljoen) kosten. Bovendien zal 20 rov iljoen pond 170 miljoen) moeten orden gestoken in uitbreiding en n i iderhoudsmogelijkheden. Rolls-Royce Dei 1971), de staatsfabriek voor vlieg- ligmotoren, zal een motor voor een Zwafnge-afstandsversie van de Tristar l w ntwikkelen. Daar zal 31 miljoen 1( >nd (ca. 255 miljoen) ftiee ge- oeid zijn. Rolls-Royce zal daar een «wart van dragen. Indien de kosten at bedrag teboven gaan, zal Rous ts oyce de helft van het meerdere voor stai ïar rekening nemen en de Britse aat draagt de rest. erii oeilijkheden met de financiering :nm in de RB-211-motor voor de Tristar n éebben vorig jaar geleid tot het fail- ssement van de particuliere Rolls- 5, jf°yce company. De staat heeft toen r's (et vliegtuigmotorengedeelte overge- t flomen en Rolls-Royce (1971) gesticht, jett flekheed hoopt volgens minister He- leltine dat de lange-afstandsmotor in 975 kan worden toegepast. De motor >U ook kunnen worden ingebouwd in e Europese luchtbus. de A300b. Het sombere beeld heeft verschillende oorzaken. De uitvoer liep sterk terug door de stakingen van werknemers in de bouw en in de metaal in februari en maart van het vorige jaar. De betalingsbalans werd ongunstig beïn vloed door de geringe groei van de Finse exportmarkten en door prijsstij gingen, die weer het gevolg waren van loonsverhogingen. DIVERSIFICATIE Ook voor dit jaar is de OESO niet optimistisch. Hoewel de invoer wat sterker stijgt dan de uitvoer zal het tekort op de betalingsbalans de ko mende jaren nog wel blijven bestaan. De organisatie dringt daarom aan op een verdere diversificatie van de Fin se economie en een minder grote afhankelijkheid van hout en papier. Daarvoor moeten ook buitenlandse fondsen worden aangeboord wat aan vankelijk de betalingsbalanstekorten nog groter kan maken, maar op lage re termijn een positieve uitwerking heeft. De Finse economen staan, zo meent de OESO, voor grote moeilijkheden. Het probleem is een monetaire en fiscale politiek te formuleren, die de groei van de consumptie en de invoer AMSTERDAM De Koninklijke Shell-groep verwacht binnen afzien bare tijd ook toegang te krijgen tot de Japanse kapitaalmarkt. Ge dacht wordt aan een notering van de aandelen 'Koninklijke' op de effectenbeurs van Tokio. FFECTENKOERSEN VONDVERKEER pMSTERDAM In het telefonisch ïectenverkeer kwamen gisteravond e volgende koersen tot stand. Tussen u aakjes staat de officiële slotkoers an gistermiddag. 'c6* KZO (77.50); Hoogovens 'c* 77.40); Kon. Olie 128.70 gb—129.30 -C5-1129.50); Philips 57.30 gb—59.50 57.60); Unielever 131.50 (131.70); LM (116.80). Zodra de voorschriften in Japan dit mogelijk maken, zal dit gaan gebeu ren. Aldus drs. P. H. de Wilde, hoofd van het bureau 'Koninklijke' en van Handelmaatschappij volledige overeen stemming bereikt omtrent de overne ming van alle aandelen van de laatste onderneming. Reiss en Co. zal voor 50 pet. participeren in het aandelenkapi taal van nominaal 750.000. De overige 50 pet. van de aandelen komen in het bezit van de Gerben- Goldschmidt group of companies, waarmee Reiss reeds sedert jaren vriendschappelijke relaties onder houdt. Deze groep beschikt over eigen kantoren in o.a. Japan, Taiwan, Hong kong, de Ver. Staten, het Ver. Konink rijk, alsmede zuidelijk Afrika. In de (bescheiden) Nederlandse vestiging van de groep, J. Gerber en Co. (Ne derland), participeerde Reiss reeds voor 49 pet. Met de gezamenlijke aankoop van alle aandelen van de Nederlandsch-Aziati- sche Handelmaatschappij wordt uit voering gegeven aan bij beide part ners reeds bestaande plannen, de han delsactiviteiten uit te breiden tot af zetgebieden op het Europese coni- nent. De Nederlandsch-Aziatische Handelmaatschappij houdt zich bezig met de import van velerlei artikelen uit het Verre Oosten en beschikt ook over eigen verkoopkantoren in België en Zwitserland. Het bedrijf zal onder de huidige leiding geheel zelfstandig werkzaam blijven, terwijl ook de be langen van de ca. 70 werknemers volledig gewaarborgd blijven. de afdeling bankzaken van Shell Internationale Petroleum Maatschap pij in het personeelsblad 'Olie'. Drs. De Wilde wijst op het belang van de toegang die de groep heeft tot de kapitaalmarkten van de wereld. Ten aanzien van de spreiding van het aandelenbezit 'Koninklijke' merkt hij op, dat in de laatste jaren nogal wat verschuivingen in het aandelenbezit hebben plaatsgevonden. 'In de Europese landen met uitzonde ring van Frankrijk deed zich in de jaren 1965 tot en met 1971 een be hoorlijke stijging voor. Dat ging dan ten koste van het aandelenbezit 'Ko ninklijke' in Amerika. In 1965 bevond zich meer dan éénderde van de aande len in de VS. Eind 1971 was dit gedaald tot minder dan éénvierde en die dalende lijn gaat ook in 1972 door', aldus drs. De Wilde. NEW YORK AKZO heeft 900.000 aandelen AKZONA geaccepteerd, die haar waren aangeboden naar aanlei ding van haar tender, waarbij per aandeel 33 dollar, of 105 werd gebo den. AKZO's belang in AKZONA is thans gestegen van 57 tot ongeveer 65 pet Het oorspronkelijke bod had be trekking op 750.000 aandelen, waar mee het AKZO-belang op bijna 63 pet zou zijn gekomen. afremt, maar de werkgelegenheid niet in gevaar brengt. Hoewel een verbete ring van het economisch instrumenta rium wellicht mogelijkheden biedt verwacht de OESO van deze politieke toch slechts een beperkt succes. PROBLEMEN De problemen van industriële ontwik keling zijn vooral sterk voelbaar in noord- en midden-Finland. De werk loosheidscijfers zijn daar hoger dan elders in het land. Dit heeft geleid tot een trek naar zuid-Finland en vooral ook naar Zweden, wat tamelijk eenvoudig is binnen de zg. Scandina vische Arbeidsgemeenschap. Finland werkt thans aan een gecoördineerde regionale politiek die de trek naar het zuiden vooral ook om het tekort aan woonruimte in Zweden niet nog groter te maken. De trek naar dit land is zo groot geweest dat in 1969 en 1970 een absolute bevolkingsdaling plaatsvond. Hoewel dit vorig jaar niet het geval was. verwacht de OESO weer een absolute afname zodra de economische recessie in Zweden over haar diepte punt heen is. De aantrekkingskracht van Zweden voor de Finnen is vooral een gevolg van de aanmerkelijk hoge re lonen daar. De OESO is daarom bang dat de regionale politiek, die Helsinki wil voeren, bij voorbaat gro tendeels tot mislukken zal zijn ge doemd. UTRECHT De aandelentransactie tussen de Duitse miljardair Theo Al brecht uit Essen en de Zeister zaken man H. J. Nieuwenhuijs, eigenaar van een meerderheidsbelang in het Com bi-supermarktbedrijf. kan doorgaan. De Duitse supermarktkeizer kan eige naar worden van de tien supermark ten van deze N.V. De president van de Utrechtse recht bank prof. mr. V. J. A. van Dijk heeft het door de heer J. F. van Dijk uit Zeist, zoon van de oprichter van het latere Combi-concern, in kort geding gevraagde verbod om de aandelen te verkopen geweigerd. De heer Van Dijk jr. meende van een eerder be dongen voorkeursrecht bij de aankoop van de aandelen te mogen gebruikma ken. De rechtbankpresident was het met hem eens, dat de heer Nieuwenhuijs niet redelijk heeft gehandeld door met Albrecht een contract te sluiten, hoewel hij het voorkeursrecht van de heer Van Dijk erkende. De heer Van Dijk had tegen het contract evenwel meteen moeten protesteren, zo vond de rechtbankpresident. Nu hij dat kennelijk niet heeft gedaan (een schriftelijk bewijs ervan is er althans niet) heeft hij zichzelf de bevoegdheid ontnomen na het verstrijken van de termijn nog gebruik te maken van zijn voorkeursrecht. De supermarktkeizer Albrecht kwam vorig jaar in het nieuws doordal hij ontvoerd werd en later tegen 7 mil joen mark is vrijgelaten. De grond wordt aan deze zelfstandige dochter van DAF verkocht voor 4 per meter. Het gaat om een opper vlakte van ongeveer 34 ha. De vesti ging zal nog ongeveer 1.000 extra arbeidsplaatsen scheppen door het ontstaan van nevenbedrijven. De prognose om 10.000 nieuwe arbeids plaatsen in 1975 in Tilburg te schep pen, staat geheel op losse schroeven. Nadere berekeningen hadden eind 1971 al uitgewezen, dat er 'slechts' 5.000 arbeidsplaatsen zijn in 1975, die nog bezet zouden moeten worden. Nu er 1.000 arbeidsplaatsen in Tilburg bij komen, is één van de dringendste eisen voor een eventuele vestiging van de Volkswagenfabriek (voldoende arbeidskrachten) komen te vervallen. PREMIE Bovendien is het ministerie van eco nomische zaken niet in staat naast de GLASGOW De bankroete werf Glasgow Shipyard aan de Clyde (Schotland) is gered. Een uur voor het ultimatum van de nieuwe eige naar Wayne Martin, die de scepter zwaait bij de Amerikaanse maatschap pij Marathon Manufacturing Corpora tion, afliep tekende de laatste van de 14 vakbonden die de 2000 werknemers op de scheepswerf vertegenwoordigen het akkoord waardoor vier jaar lang de sociale vrede is gegarandeerd. De weigering van de bond om de over eenkomst te tekenen die al was be krachtigd door de 13 andere bonden vergrootte in de afgelopen week de twijfel over de toekomst van de Glas gow Shipyard. Wayne Martin had verklaard dat zijn maatschappij uit eindelijk van zou afzien de scheepswerf over te nemen als de 14 bonden voor maandag te middernacht geen ak koord hadden gesloten met de maat schappij, dat pas na vier jaar kan worden herzien. De laatste vakbond ging toen overstag. De Engelse regering is zeer verheugd over het gisteren definitief bereikte akkoord. Haar zorgen over de werkge legenheid in Schotland zijn nu enigs zins verlicht. Inmiddels is een over heidssteun toegezegd van bijna 100 miljoen voor de Glasgow Shipyard. Marathon zegt voor 400 miljoen op drachten te hebben o.a. voor de bouw van booreilanden. AMSTERDAM De Onderlinge Be- leggings- en Administratie Maatschap pij Obam stelt voor de statuten te wijzigen, waarbij het maatschappelijk kapitaal, voor wat betreft de aandelen B, verhoogd wordt van 30 min tot 80 min en de nominale waarde van deze aandelen gewijzigd wordt van 50 in 10. De voorgestelde statu tenwijziging omvat voorts o.a. een verkorting van de naam tot Beleg gingsmaatschappij Obam. Kon Olie noleerde 8 aug. S 40%—40% (40% «0»iUnilever 41—41% f41%—41%): Philips f 18—m. <17%—18%) en KLM $36 <36", Opgave Ou Pont. Clove, Forgan. forse vestigingspremie aan Van Door ne een nog veel hogere premie aan andere gegadigden voor een vestiging in deze stad te geven. In Tilburg houdt men er rekening mee, dat het fijnmechanische bedrijf van DAF. dat het nieuwe transmis siesysteem gaat produceren, begin 1974 in bedrijf komt. 4 aug. 951.76 233.94 106.95 74.01 429.9 7 aug. 953.12 234.68 106.75 73.88 425.3 8 aug. 952.44 234.29 106.88 11.546 421.0 Aand. hoi reu u. l 4 aug. 15.700 16.200 1.761 759 638 7 aug. 13.220 15.980 17.38 694 679 8 aug. 14.550 i9.910 17.49 671 748 Koersen in Montreal 4/8 7/8 8/8 Asbestos co/p 22% 22 u Canada Funa 67.12 67 41 67.66 Consol Hatnurst 14% 14*4 14% üum Tar Chern 15% 15% 15% Husky 16 <4 16 16 Nat. Gas 15% 15% 15% Mass Ferguson 15% 15% 16 Nat Resources 8.04L 8.00L Shell Canada 48% 48% 49% Idem Warrants 28% 28% 29% g Gedaan: D - Hledenj L Laten: o Nom. tarwe sept. dec. mrl. 180 <4 185*4 139% SulaOonen aug. 361% sept. 349% nov. 334% 75*. 78% 79%L 366% 350% 333% 74% 74%b 77%L Cacao Loco G Loco 8 sept dec. Woliopa 29.28 28.32-29 29.29 33% 33% 2» 31 29 79 r contr. II 3 S3 6.12-089 kt. 6 11-159 29.62-65 28.43-45 29.30b-35L 5.85 5.85—86g 5.93-6.OOg Sir. loco 173%-180L Lood St L. 173-1791 AN I WERPEN Aoatr. Wol aug. 132%nom sept. idem okt. idem Wultups aug. sept. okt. HOK8AIX ges\ ges,. ges\. 133% ld. 133b 15.55b 15.55b 15.55b LONUSN Metalen en I per I In loco 1523-1 $24 ld. 8 mnr 1543-1544 NKW yilHH 7/1 8/8 acF Industries 45% 46 Airco 19 20 Allied Chemical 28% 27% Alum co of Am 51% 51% American Brands 44 43% Am Can 32% 12% Am Cyanamld 34% 31 Am Electr Power 27% 27% Am Melal Climax 29% 30 Am Motors 10% 10% km Smell and Ref 18% 13 Am Tel and Tel 41% 41% 6% 6'. Anaconda 17% 17% Armco Steel 20% 20% Atlani Richfield 56 57 dcndis 47 46% Bcihlehem Sieel 29% 29% Boeing 22% 22% Burlington Ind 31% 32% Canadian Pacific 16 15% Celanese 40% 40% Chase Manhallen 82% (3 Chesap and Ohio 45 44% Chrysler 32% S3 Cities Service 36% 37% Colgate-Palmolive 81% 81<4 Coli Industries 17% 18% Common» Edison 33% 33% Cons Edison 25 25 Com Can 32% 2$ Com Oil 27% 27% Curtlss-Wright 47% 45% Curliss-Wrlght A 59 «0% Dart Industries 53% 54% Deere and Co 63 64 Dow Chemical 92% 92% Du Pont (E 1) 175 174% Eastman Kodak 139% 141% First Nat Clly 68% 48 Admiral Corp 20% 16% Allegheny Po» 8 20% Akzona 12% 23% Am Standard 37% 12% Amsted Ind 48% 37% Ball A Uhio *Sk% 7/8 48b Bavuk Cigars 16% 12% Can Breweries 7% 7% 13% 14 Chadbouni Gotb 2% Chase Select Fd 11.85 Columbia Gaa 28% 23% Comlnco 29% Cunt telephone 21% Fluur Corp 22% 22 Gen Electric Gen Foods Oen Motors Gen Pub) UtU Oen Tel and Elec Getty UU Gillette Glmbel Brothers Goodyear T and R Gull Uil 47% 25% 78% $1 28% 76% >1% 22% 29% 22% Illinois Centr Ind 31% 91% lnsilco 14% u% Int. Bustn Meen 417% 418* Int Haiveetor 32% <2 Int Nickel of Can 31% 32% Int Peper 37'; 37 i Int Tel and lel 53% k«% 32 11% Llng-lemco Vough 11% 11 Litton Industrie» 10% 12% Lockheed Aircraft 11% 11% Marcor 26 23 Martin Marietta 20'. 20)4 May Dep Storea 42% 43% Mcdunnel Douglas 34% 34% MobU. OU 59% 89% Nabisco 64% 34% Nat Catfh Reglslei 30% 30% Nal Distil and Cf 19% 19% Nat Gypeum Nal Slee) Nat Lead Ind Ini Blik tol Ree Inl Kiev tra* Ini Paper II 4) Kan»*» city int Kaïieaa Power KLM Kroeer 18 17% 39% 39% 13% 15% 34% 34% 99b 99b 78% 75% 59b 59b 40% 40%b 23% 23% 36 U 36 31% 31% 18 18% 25% 25% 17% 17% YiadlsuD »Uüd Pacific Gas and El 27% 27 Penn Centra) 3% 3% Pepalco 87% 87% Phelps Dodge 37% 36% Philip Morris 115% 115% Phillips Petroleun 30 80% Procter and Gantb 99% 08% RCA 36% 36% Republic Steel 23% 23% Reynolds Ind 63 67% Royal Dutch Petr 40% 40 "4 Santa Fe Ind 31% 31% Sears Roebuck 114% 113 Shell UU 45 44% ■Giuihern 19% 19% Southern Pacific 47% 46% Southern Railway 51% 52 Speiry Rand 45% 45% Standard OU Cal. <1 61% Standard OU Ind 70% 70% Standard Oil N.J 76% 76% Sludehaker-Worthl 48% 4914 Sun OU 39% 38!'. I'eiaco Texas Gul) 31% 30% lesas Insiruin. 184% 86% Transamerlca 19% 1914 Unilever 41%b 41b Union Carbide 47% 47% Unlroyal 16% 1614 United Aircraft 39 39% United Brands 13% 13% U S Steel 28% 28% Western Union 58% 58% Weatlnghouse El. 45% 45% Woolworth 35 33 Nat Can 31% 16% NV Centr A 10% 9 North West B 60% 68", N Am Philips Co 36% utcideniaJ Petr 13% 14 eacltlc Light 23% 23% Public Serv 23% 23% Standard Brands 50% 50% Candy 1714 17% Tandy Corp. - Union Elect United Corps 3 9% United Gaa 38% 1814 Western Bancorp 12% 34%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11