Compromis zoeken tussen prestatie en show &We Hughes stelt spektakel nog steeds voorop Partij zonder risico Opnieuw zelfbewust optreden van Ajax ere- divisie 72-73 Co Ahead: prestatie-van de-week Volleybalteam vrijwel kansloos Pakistan opnieuw sterker Lions start met 10 verliespunten im A m m 4 mi mi mtmt TWEEKAMP tiüsiêa IÖI tiiiii TROUW/KWARTET WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1972 Sport T9/K1I Groeneivoud: 'Er moet een regeling komen waarbij niet alleen het resultaat maar ook de manier ivaarop het gebeurt gehonoreerd ivordt Van onze speciale verslaggever GRONINGEN Tijdens het af gelopen seizoen is al verbazend vroeg een scherpe jacht op ama teur-speler Ab Gritter (23) ont ketend. De opmerkelijk gemak kelijk scorende spits van de As- sense zaterdagvereniging ACV zag de belangstelling voor zijn kwaliteiten even snel als het door hem geproduceerde aantal doel punten stijgen. Een reeks gere nommeerde profclubs lonkte maandenlang met aantrekkelijke contracten. Gritter koos tenslotte voor het naburige FC Groningen. Hoe moeiteloos hij zich ook in hogere sferen beweegt, bewijst Gritter in deze periode van voor bereiding. Nu al is zeker, dat hij de Deen Jensen voor de ouvertu re van de competitie tegen PSV uit de basisopstelling heeft ver dreven. De ongecompliceerd voetballende Gritter heeft samen met de van FC Twente gekochte Jan Streuer de aan val van FC Groningen aanzienlijk meer kracht gegeven. Trainer-manager Ron Groenewoud signaleert met ple zier, dat het optreden van dit tandem een aanzienlijke verbreding van zijn selectie betekent. Bij Groningen zijn nu plotseling zoveel kandidaten voor de posities in de spits, dat naast Jensen ook het talent Jaap Bos en de snelle ex-hockeyinternational Gerard Hylkema naar de reserve-bank zijn gedirigeerd. De althans op papier toegeno men mogelijkheden van FC Gronin gen zullen echter geen revolutionaire ingrepen in het verloop van de com petitie gaan opleveren. Groningen is één van de (helaas) vele formaties, die normaal gesproken een kleurloze rol in de middenmoot gaat vertolken. LJverige Ron Groenewoud reageert instemmend als zijn elftal voor straks een plaats tussen de num mers zes en twaalf op de ranglijst toebedacht wordt. De grote mate van zekerheid achter deze veronderstelling blijkt in feite tekenend voor de alar merende situatie in de eredivisie. De grauwe middenmoot staat immers te gelijkertijd zeker niet garant voor een opzienbarende stijging van de recette. Groenewoud: 'En vooral een organisa tie als Groningen is bijna volledig door Gerrit den Ambtman afhankelijk van die directe inkomsten. Via de entourage en de accommodatie zullen we op het Oosterpark een apar te sfeer moeten creëren. We bezitten een ideaal stadionnetje om stemming te kweken. Daarvan willen we profite ren. Alleen: dan moeten de mensen wèl hun mond open willen doen.' FC Groningen gaf vorig seizoen zijn toeschouwers weinig reden tot voort- RON GROENEWOUD durende uitbundigheid. Om het her optreden in de eredivisie ook in het komende seizoen te vervolgen, speelde Groningen wekenlang zuiver prestatie voetbal. De show werd opgeofferd aan de punten. Met 'succes'. Alleen zullen slechts de meest fanatieke supporters dit optreden willen rechtvaardigen. Groenewoud: 'In die periode hebben we van alle belangrijke concurrenten gewonnen. De toeschouwers lieten ons echter in de steek.' Groenewoud wil in het aanstaande seizoen minder extreem proberen te handelen. Zoekend naar een oplossing vindt ook hij slechts een compromis: 'Ik weet, dat we in het eerste jaar tegen minder belangrijke tegenstan ders wat teveel op resultaat hebben gespeeld. De spelers willen geld ver dienen, het publiek wil èn een over winning èn mooi voetbal. Je zou ei genlijk een onderzoek naar de totale verlangens in moeten stellen. Die he le opzet houdt me sterk bezig. Ik heb weieens gedacht aan een nieuwe vorm. Door te werken met een com missie, die zuiver op de schoonheid van het gepresteerde let. Zoals bij voorbeeld bij het turnen en het schoonspringen gebeurt. Intern wil ik in ieder geval iets in die richting gaan ondernemen. Ik heb er met de spelers al over gesproken. Er moet een regeling komen, die 'niet alleen het resultaat honoreert, maar ook ruimte laat voor de manier waarop dat bereikt wordt. Het is gemakkelijk om als trainer in de rust bij een 1-0 voorsprong opdracht te geven de zaak achter potdicht te houden. Het pu bliek voelt zich echter dan terecht behoorlijk bedrogen. Het gaat met de herinnering aan een oninteressante tweede helft naar huis. Daarom zou een minder goede uitslag niet alléén over de hoogte van premies moeten beslissen.' Voor trainer, spelers en publiek lijkt het een troosteloze aangelegenheid dat van een echte competitie-vorm in de eredivisie opnieuw weinig terecht zal komen. Groenewoud en zijn colle ga's, die in eenzelfde weinig stimule rende situatie werken, krijgen deson danks tot taak toch nog enige spekta kel af te leveren. Groenewoud: 'De hele competitie is een trieste zaak. Voor clubs als Sparta, Twente en Den Haag moet het nog frustrerender dan voor ons zijn. Groningen weet waar het staat, qua organisatie en spelpeil. Uit dat gegeven moeten we alles ha len. Daarom betekent het bereiken van die achterste plaats voor mij een uitdaging. Ik weet wel, dat ik daar eigenlijk niets mee opschiet, maar dan had ik ook geen trainer van FC Groningen moeten worden. Dan had ik voor een amateur-derdeklasser die vorig seizoen tweede is geworden, moeten kiezen. Je moet nu eenmaal reëel blijven. Een paard van de schil- leboer kan geen winaar van de Grand Prix worden.' Voor FC Groningen rest slechts het streven naar een hogere eindklasse ring dan het vorig seizoen. De drie wedstrijden, die de formatie vorige week in Engeland heeft gespeeld, il lustreerden de toegenomen kracht. Vooral tegen Leicester City zorgde het elftal voor een voortreffelijke ver richting door via aantrekkelijk voet bal tot twee keer toe een achterstand weg te werken en uiteindelijk op een 2-2 resultaat te finishen. Groenewoud noemt Peter Eimers als vleugelver dediger 'een openbaring' roemt Gritter als een echte prof en is snel van het idee terugge komen om veteraan Piet Franssen als libero te laten optreden. Martin Koe man is weer op die plaats terugge keerd. Groenewoud: 'Bepaalde spelers zijn nu al op een hoger niveau dan vorig seizoen gekomen. Koeman, Wim van de Heide, Bert Oldenburger. De toegenomen concurrentie in de selectie heeft positief gewerkt' Ab Gritter, als dienstplichtig militair nu nog gele gerd in Den Bosch, blijft toch de speler, die in de komende maanden Groningen wat meer in de schijnwer per kan brengen. Zijn trainer: 'Ik had al verwacht, dat Ab zich gemakkelijk zou aanpassen. Hij is tenslotte geen verlegen amateur van achttien jaar meer. In de diverse selectie-ploegen heeft hij al behoorlijk veel ervaring opgedaan. Ik zie het als een persoon lijke triomf, dat ik hem ondanks de grote concurrentie naar Groningen heb kunnen halen. Ik wist, dat het moeilijk zou worden. Maar het moest gewoon. 'Dan maar door de muur heen,' had ik me voorgenomen. Zo is mijn mentaliteit nu eenmaal.' Groenewoud wil FC Groningen in het nieuwe seizoen dichter bij het publiek brengen. Afgelopen winter zijn er al initiatieven in de richting van be tere public relations genomen. Een delegatie van de enige noordelijke eredivisieclub trok stad en provincie in om met het publiek tijdens forum avonden te discussiëren. Groene woud: 'In het forum zaten bestuursle den, spelers en ook ik als trainer. Met behulp van een video-recorder hebben we de mensen duidelijk willen maken wat we bijvoorbeeld tijdens een trai ning allemaal doen. We gaven ook een toelichting op beelden van wed strijden. Om een discussie op gang te brengen. Ook om de mensen enig inzicht in bepaalde achtergronden te geven. Het initiatief is niet helemaal geslaagd. De belangstelling viel tegen. We blijven ons echter welwillend op stellen. Iedereen mag gerust eisen, dat we hoger eindigen. Dat doe ik ook. Maar de mensen zijn hier geluk kig nuchter genoeg om de realiteit niet uit het oog te. verliezen.' Van onze speciale verslaggever DEVENTER Wat voor NEC geldt gaat ook op vooor Go Ahead Eagles: de club is het slachtoffer van de scheve verhoudingen binnen het betaalde voetbal. Dient zich in Deventer een nieuw talent aan, dat ook bruikbaar is voor kapitaalkrachtige clubs, dan is dat zorgvuldig naar voren gebrachte talent vrij snel vertrokken. Een opsomming: Veenstra, Ressel, Rijnders, Hoekema, Schneider, Strik, En in de afgelopen transferperiode werd Ruud Geels, de door Feyenoord afgestoten maar bij Go Ahead tot ontwikkeling ge brachte schutter-van-formaat, uit de Deventer formatie gelicht. De oorzaak: Club Brugge bood zo veel geld voor de spectaculaire Geels, dat het én immoreel was hem te binden én onverantwoordelijk om de overeengekomen transfersom te negeren. Toch zijn er verschillen met NEC, dat eveneens z'n meest waardevolle krach ten (De Jong en De Bree) moest laten schieten. Het geld, dat door de verkoop van spelers vrij kwam, werd door Go Ahead in tegenstelling tot NEC onmiddellijk weer geïnves teerd in nieuwe krachten. Van Toledo ('Deventer bevalt me uitstekend. Ik heb zelfs al een huis hier. Daar durfde ik bij Vitesse niet aan, want ik voelde zo weinig zekerheid. Dat Arnhemse jaar was een nachtmerrie') werd aangetrokken van Vitesse. Over weg vain DWS terwijl Jan Groenendijk, die in het 'nieuwe' Utrecht een knap pe reputatie als goalgetter had opge bouwd, na langdurig onderhandelen eveneens gecontracteerd werd ter ver vanging van Ruud Geels. Een voornaam onderscheid dus, maar misschien niet het belangrijkste. Waar Wiel Coerver z'n ambities van het werken op 'direct' resultaat heeft verlegd naar het brengen van nieuw door John Linse ZEILEN Na drie races in de strijd om de wereldbeker ln de Yingling-kJasse heeft de Deen Hansen de leiding. De Nederlander Fred Imhoff is vierde. ZEILEN De eerste race in de strijd om het Europees kampioenschap ln de Sollng- klasse is gewonnen door de Noor Nergaard. ZEILEN De Fransman Demartlal heeft do eerste race om het wereldkampioenschap in de 470-klasse gewonnen. De Nederlander Van Essen werd vierde. 1JK0CHEY De 29-Jarlge Canadees Wayno Maxner heeft een eenjarig contract getekend als trainer-speler voor de ljshockey-club Den Haag/Rotterdam. Maxner heeft ais prof in het team van wereldkampioen Boston B rulns gespeeld. TAFELTENNIS Het Nederlands Junioren- team is de strijd om het Europees kampioen schap ln Kopenhagen met een overwinning en een nederlaag begonnen: Nederland-Wales 5-U. Nederland-Ilalie 2-5. Uitslagen meisjes: Nederland-Noorwegen 3-0. Nederland-Spanje 3-1. Nederland-West Duitsland 0-3. Uitslagen jeugdteam: Nederland 'Zwitserland 3-1, Tsje- choslowaklJe-Nederland 3-0. ATLETIEK De beste wereldprestatie ko gelstoten van dit Jaar ls geleverd door Al Feuerbach. De Amerikaan kwam ln Long Beach tot 21,52 meter. Het wereldrecord van Randv Matton staat op 21.78 meter. ATLETIEK Juha Vöittlnen ls nog niet opgenomen in de Finse Olympische ploeg. Yaatainen heeft dit seizoen nog niets kun. nen laten zien. omdat hij sukkelt met een blessure. ZEILEN Na drie races heben de Westduit sers Johnson en Johnson nog steeds de leiding ln de strijd om de wereldutel ln de 420-klasse. ZEILEN De Spaanse prins Juan Carlos zal up de Olympische Spelen uitkomen in de Drakenklasse. Zijn zwager koning Constan ts n van Griekenland die ln 1980 een gouden medaille won mag met meedoen ln MUnchen. Zijn Olvmplsch comité zegt onvoldoende op de hoogte te zijn van Constantljns prestaties, terwijl hij ook al enkele Jaren niet ln Griekenland heeft gezeild. WIELRENNEN Fedor den Hertog is tweede geworden In de eerste etappe van de Ronde van Oost-Dultsland De overwinning ging naar de Tsjech Jaroslav Polusny. Het twee tal had een voorsprong van 1 min. 15 sec op het peloton. ZEILEN Na drie races gaat de Westduit ser Woite aan de leiding ln de strijd om de Europese titel Olymplajollen. De Nederlan der Wlebe Beekhof is tweede. talent, heeft collega Hughes de moed nog steeds niet verloren. Natuurlijk, de vaak 'krankzinnige' (let op de aanhalingstekens) uitspraken produ cerende trainer besteedt veel aandacht aan de jeugd (het verwaarloosde en ooit beroemde voetbalinternaat kent weer een passende begeleiding), maar richt zich toch hoofdzakelijk op de prestatie-van-de-week. Hughes, né het duel met Chelsea (2-2) optimistisch en schokkend als altijd: 'We gaan het helemaal maken. Er bestaat geen ploeg, die ons in eigen omgeving kan kloppen. En we laten zeker dertien ploegen achter ons in de competitie. Vergeet niet, dat de Eagles de enige ploeg was, die Ajax vorig jaar versla gen heeft. Tweemaal zelfs. Die 3-2 thuis en in de bekerwedstrijd. Die hebben we verloren met 3-0? Ja, dat was de officiële uitslag. Omdat Brou wer dat glaszuivere doelpunt van Geels niet toekende. En dan wordt het 3-0, weet je. En dan worden er geen drie meer tégen ons gescoord. Pakken we vervolgens ook nog eens de beker'. Dót is Hughes-in-vorm. Altijd goed voor 'pakkende' kopij. Zelden somber gestemd, nooit genoegen nemend met de hegemonie van Ajax en Feyenoord. Hughes voorspelt vaak onzinnige uit slagen, maar vat dat nauwelijks als flaters op. Hughes brengt ongetwijfeld leven in de vaak ernstige voetballerij, benadert niet alles objectief, maar doet dat bewust om te voorkomen, dat de greep op het toch al kritische Deventer publiek verloren gaat. Hug hes zal ook zelden zijn pupillen pu bliekelijk uitvoeterem. De niet impo nerende aanpak van de confrontatie met Chelsea analyseerde hij van de zonnige kant 'Jullie gaan me toch niet vertellen, dat het slecht was. Een gelijkspel tegen Chelsea. Een ploeg, die behoort tot de topvijf van En geland? Een puntenverdeling is toch een knappe prestatie'. Hughes verblijft al jarenlang in Nederland, maar denkt en handelt nog steeds als een Engelsman. Hij veranderde het speltype van Go Ahead van vaak oogstrelende korte combi naties tot het voor veel toeschouwers aantrekkelijker directe voetbal. Zijn credo: voetbal moet spektakel zijn, de supporter moet zich één voelen met de ploeg. Hughes gokt op lefvoetbal en stemde het transferbeleid daarop af. Van Marwijk: 'We hadden in de achterhoede brutaliteit nodig. Dat heeft bijvoorbeeld Niels Overweg. Die schuwt geen enkel duel; durft een tegenstander opzij te zetten. Een enorme versterking voor ons. Waar mee ik niets aan de kwaliteiten van Somer wil afdingen. Maar nogmaals de defensie had behoefte aan een lefschopper. Ik geloof ook, dat Jan Groenendijk (Hughes: 'Die douwt er zeker twintig in dit seizoen') het vertrek van Geels kan compenseren. En dan is Van Toledo nog achter de hand. We zijn zeker sterker gewor den, in de breedte vooral. Misschien missen we alleen wat constructieve kwaliteit op het middenveld. Koen- ders en Arntz zijn verdedigend erg sterk, maar in de opbouw minder. Ik ervaar dat als een probleem. Hughes zegt weliswaar regelmatig, dat ik 'diep' moet gaan, maar dat type voet baller ben ik niet Ik moet een bal voor de voet krijgen. Veelvuldig. Dan kom ik in het juiste ritme. Nu wordt er vaak een pass verzonden op een moment, dat de tegenstander zo 'kort' dekt, dat ik de bal niet meer onder controle kan brengen'. De Eagles leken tegen Chelsea 'vast' te zitten. Er werd zonder enige over tuiging op de bal gejaagd; de tweede en derde lijn boden zich zelden in de frontlinie aan (uitgezonderd Over weg); Groenendijk werd in zijn confrontaties met de stugge Londense defensie maar incidenteel steun ver leend en dan nog werd er amper op een 'rebound' gereageerd. De for matie van Hughes was moe na de bikkelharde traningen tijdens de voor bereidingen. Peter Arntz kreeg voor de afloop van de wedstrijd zelfs kramp. Van Marwijk: 'Daar was ik zelf ook bang voor. Ik was doodop. Kon niet meer rondkomen. Maar dat het programma te zwaar is geweest geloof ik niet. De uitslagen in Tsje- cho-Slowakije (2-4 en 1-4) doen ver moeden, dat we slecht gespeeld hebben. Dat was zeker niet het geval. De scores waren geflatteerd. Deze week worden we wat 'ingehouden'. De conditie moet nu aanwezg zijn. We zijn klaar voor komende zondag'. Van Marwijk veronderstelt een beter seizoen tegemoet te gaan. Want: 'Ik lag vorig jaar in Brabant in dienst. Kon slechts eenmaal in de week met de ploeg trainen. Dan verlies je het contact met je collega's, 's Zondags voeg je je een beetje als een vreemde bij de groep. Sinds ik in Apeldoorn ben gelegerd zijn dergelijke situaties niet meer mogelijk'. Desondanks was er een brede belang stelling voor Van Marwijk. Het be stuur van de Eagles wees hem even wel op zijn 3-jarige contract. Van Marwijk: 'Ik hoorde dat Feyenoord en Utrecht zes ton voor me overhadden. Ik heb toen voorzitter De Jong op gebeld. Geen enkele mogelijkheid om weg te komen. 'Zelfs voor een miljoen nog niet', liet De Jong me weten. Ik ging eigenlijk een beetje chagrijnig op vakantie. Dat gevoel is inmiddels verdwenen. Een langjarig contract biedt éin voor- én nadelen'. BARRY HUGHES Beperkt verlies voor Bayern Miinchen: 2-1 Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Ajax heeft gister avond in zijn eerste thuiswedstrijd meer moeite met Bayern Miinchen ge had dan op grond van de vorige week gerealiseerde uitslag (05) mocht worden verondersteld. Pas diep in de tweede helft drukte de Amsterdamse formatie het overwicht in doelpunten uit (21), nadat Gerd Mllller de Duit se kampioen aanvankelijk de leiding had bezorgd. De voorbereidingen van Ajax op het nieuwe seizoen wekken de indruk dat de ploeg in blakende vorm aan de start van de competitie verschijnt. Elk oefenduel werd met winst afge sloten. Maar vooral de wijze waarop Bayern en Nice (14» werden terug gewezen, vormden indicaties voor het nu al bereikte niveau. Tegen de Duitse titelhouder bleken de elf van Kovacs gisteravond opnieuw grandioos uit te halen. De ploeg explodeerde onmiddel lijk en forceerde een grote pressie op het doel van Sepp Maier. Ter illustra tie: de eerste vijf minuten dwong Ajax zes corners af. Maar: geen doelpunten, want de door Beckenbauer geleide de fensie had een effectief werkende blokkade gemetseld. Naarmate het duel vorderde durfde Bayern zelfs het ini tiatief te nemen. Daar was het doel punt van MUller, vaak eenzaam in de spits, overigens geen gevolg van. Schuld trof eigenlijk Necskens, die te ver was opgedrongen, waardoor MUller op een dieptepass Stuy per verras sing kon passeren. Dergelijke situaties deden zich later niet meer voor. Zelfbewust Ajax (zon der de geblesseerde maar wel weer trainende Mulder) drukte zijn oppo nent definitief in de defensie. Uit twee identieke acties van Sjaak Swart be paalden Cruijff en Hulshoff de end stand tenslotte op 2-1. AjaxBayern München 2-1 (0-0) 54: MUller 0-1, 71: Cruijff 1-1, 74: Huls hoff 2-1. Toeschouwers: 30.000. FC Den Haag heeft ook de tweede vriendschappelijke wedstrijd tegen Hearts of Midlotian verloren. De Schotse club won in Edinburgh met 2-1. De Schotse rechtsback Clunie open de de score met een afstandsschot van veertig meter. Van Vliet maakte met een briljante treffer in de 37e minuut gelijk. Het winnende doelpunt kwam tot stand in de 68e minuut Doelman Thie keerde in eerste instan tie een strafschop van Murray. De terugspringende bail bereikte Ander son, die inschoot. Veertien minuten voor tijd miste Mansveld de kans op de gelijkmaker. Uit een strafschop schoot hij via de lat over. Heerenveen heeft voor 9000 toeschou wers in Leeuwarden d^ vriendschappe lijke wedstrijd tegen Anderlecht ver loren met 30. Het scoreverloop was als volgt: 42ste minuut: Rensenbrink 01, 75ste minuut: Van der Eist 0—2, 82ste minuut: Rensenbrink 03. Van onze volleybalmedewerker MONTPELLIER Het Nederlands volleybalteam kan zich vrijwel zekér als uitgeschakeld beschouwen voor deelname aan het Olympisch toernooi. Gisteravond versloeg Polen de Neder landse ploeg met 3-0 (setstanden 6-15, 9-15, 13-15). Frankrijk verloor met 0-3 van Roemenië. Nederland moet nu vanavond van Frankrijk winnen, om het idee van kans te hebben te behou den. En dan zal de laatste wedstrijd tegen Roemenië ook gewonnen moe ten worden, de kans daarop is echter zeer klein. Van onze hockeymedewerker PAPENDAL Ook de tweede oefen wedstrijd tussen de hockeyteams van Nederland en Pakistan is in een over winning voor de Pakistani geëindigd. Gisteravond won de ploeg met 3-1, zondag was het 4-2 geworden. Neder land toonde gisteren opnieuw genoeg kwaliteit in de ploeg te hebben, maar in de afwerking en dat gaat dan voor alle linies op schiet de ploeg tekort. In de eerste helft bijvoorbeeld werd er goed verdedigd, maar het transport naar de voorhoede was slecht verzorgd. Daardoor kwam de linie Frans Spits-Ties Kruize-Kick Thole te weinig in het spel. Neder land bleef' mede daardoor ook onder druk staan. Het was voornamelijk aar het voortreffelijke keeperswerk van Maarten Sikking te 'danken, dat het bij de rust nog 0-0 was. In de tweede speelperiode bleek Paki stan toch wel over een uitnemend goed elftal te beschikken. Na de oor log tussen Pakistan en India zijn vrijwel alle militairen uit de ploeg verdwenen, ook het begeleidende team moet het zonder militairen doen. Daardoor hebben de Pakistani een verjonging kunnen doorvoeren die het spel zeer zeker ten goede is gekomen. Na rust bleek ook dat de Nederlandse verdediging nog onvoldoende is inge steld op de rebound bij strafcorners. Tot tweemaal toe profiteerde Islah daarvan. De strafcorners die Pakistan nam toonden aan, dat juist op dat onderdeel van het spel hard getraind is. Het aantal variaties is legio en met de zo belangrijke rebound wordt steeds rekening gehouden. Nederland heeft het juist daarmee erg moeilijk. Tegen West-Duitsland kostte zo'n situ atie een doelpunt, tegen Pakistan is het in twee wedstrijden al vier keer het geval geweest. De derde treffer kwam op naam van de opnieuw grandioos spelende links buiten Shanaz. Hij sloeg een strafcor- ner hard langs Maarten Sikking. Het was toen al bedenkelijk donker en Sikking is daardoor waarschijnlijk misleid. Aan de andere kant gebeurde kort voor het einde vrijwel hetzelfde, toen na een schot van Frans Spits in de rebound Kick Thole de bal achter de Pakistaanse doelman schoot: 3-1. AMSTERDAM De kans, dat het in het sponsor-schandaal betrokken Zand- voortse Lions in de komende basket- baloompetitie hoge ogen zal gooien, is door de opgelegde straffen van de Nederlandse Basketbal Bond, bijzon der klein geworden.' Lions heeft voor het komende seizoen tien winstpunten in mindering gekregen. Tegen vijf (bestuurs) leden van Lions zijn schorsingen van een tot tweeën eenhalf jaar opgelegd. W. van Duijn en J. Termes is tot 15 juli 1973 het recht ontzegd enige functie te be kleden in de bond of een aangesloten vereniging, terwijl deze ontzegging voor B. de Kruiter, R. Schouten en J. Leising tot 1 januari 1975 duurt. Zoals bekend had Lions dubbele con tracten met sponsor Mars afgesloten om de afdracht aan de bond zo klein mogelijk te houden REYKJAVIK De twaalfde partij i de tweekamp om de wereldtitel schï ken tussen Boris Spasski en Robei Fischer is gisteravond na veertig ze ten afgebroken. In de afgebroke stand konden schaakexperts nauwi lijks winstkansen ontdekken voor ee van de twee. Wit: R. Fischer (Ver. Staten). Zwart: B. Spasski (Rusland). Geweigerd damegambiet 1. c2-c4 e7-e6 Spasski nam vier mini ten voor dit besluit Het kon er a want de Amerikaan was 12 minute te laat gekomen. 2. Pgl-f3 d7-d5 3. d2-d4 Pg8-f6 4. Pb c3 Lf8-e7 5. Lcl-g5 h7-h6. De n volgende variant kan ook zonder i: schakeling van h6 op het bord k men. Soms heeft dit betekenis. 6. Lg5-h4 0-0 7. e2-e3 Pb8-d7 8. Tal* c7-c6 9. Lfl-d3 d5xc4. Via enkele ze verwisselingen is een stokoude vaT ant verschenen. Vooral in de dertigi jaren is deze speelwijze diep gaan onderzocht. 10. Ld3xc4 b7-b5 11. Lc4-d3 a7-a6. Hi eerste 'grote moment'. Wit heeft hi( royale keuze. Als het energieks! geldt 12. e4, doch er zijn geen doo slaggevende redenen om de theorie o dit punt te geloven. Dit te me< omdat nu de loper op h4 staat - de zet..., Pe4 effectief is. Op 12. 0 volgt 12. c5 met, óf 13. De2 óf 1! a4. Eertijds had men ook voorkei voor 12. Lbl, teneinde 'plotselan, door Dd3, een kondngsaamval en scer te zetten. Ook hierop is 12c5 h< aangewezen antwoord. 12. a2-a4. Fischers keuze, die als hi sterkste geldt zij het dat me waarderingen van 'de theorie' kritisr moet beluisteren. 12b5xa4. Nu heeft het spel ee eigen karakter. Mogelijk is eveneei 12b4 13. Lf6:, gf6: 14. Pe4, f5 1 Pg3, c5 en nu niet het bekende 16. d doch 16. e4, door Malich tegen Zuid ma geïntroduceerd, Siegen '70. N 16. f4 17. Pe2, cd4: 18. Ped4:, ha wit de wind in de zeilen. In Parijs 'J koos Capablanoa tegen Rossolümo i de bovengeciteerde variant 13. Pe4 e kreeg goed speL 13. Pc3xa4. Theoretisch juist Slechti is 13. Da4:, wegens 13. Tb8 en n is 14. Dc6:, niet goed. Men zie: 14. Tb2: 15. La6:? Pc5, en zwart heeftd geweldige dreiging 16Ld7 bij d hand. 13. Dd8-a5f 14. Pf3-d2. Een m gelijkheid, als resultaat van het tu sengeHa9te 5h6 6. Lh4. andei staat de raadsheer op g5 'aangevallen 14. Le7-b4. Zwak is hier 14. c5, bijivoorbeeld 15. Dc5:, Pc5: 16-Pcó 17. Lf6, gf6: 18. Dg4t, Kh8, De4, en 15. Pa4-c3 c6-c5. Het juiste momen Anders rocheert wit en kan zijn paa den vrij gebruiken. 16. Pd2-b3. De theorie gaat hier ove wegend verder met 16. Pc4, Dd8 17. 0. De tekstzet is uit een partij Stah berg-Capablanca, Margate 1936. Daar volgde 16. Db6 17. Dc5:, Lc5: 1 Pc5:, Dc5: 19. Lg3, Lb7 20. 0-0, Tf( 21. Pd5, Db4 en zwart bereikte moe teloos remise. 16. Da5-d8 17. 0-0. Een analy van Fine uit de dertiger jaren ga verder met 17. Df3, Tb8 18. 0-0, LI 19. Dh3, en wit heeft enig overwict Een recente partij Najdorf-Pilnik hl tot gevolg: 17. Dc5:, Pc5: 18. Pc; Lc5: 19. 0-0, Lb7 20. De2, Le7 2 Tfdl, Db6 22. Pa4, Da5. 23. Lf6:, Gf 24. Pc5, met initiatief voor wit. 17. c5xd4. 18. Pf3xd4 Lc8-b7. Zwart moet uite aard tegen zetten als Pe4, of Le gewapend zijn. 19. Ld3-e4 Dd8-b8. Indien 19Lc dan 20. Lb7:, en zowel 20. Lb 21. Tbl, als 20Ld4: 21. Lal leidt tot nadeel voor zwart. 20. Lh4-g3 Db8-a7, 21. Pd4-c6 Lb7x( 22. Le4xc6 Ta8-c8, 23. Pc3-a4. Mi schien kwam ook 23. Df3 in aanme king. Overigens vertoont het spel ke merkende overeenkomsten met h duel Stahlberg-Capablanca, waarov wij bij zet 16 spraken. 23. Tf8-d8, 24. Lc6?F3. Indien 2 Ld7:, dan 24. 4Tc' 25. Del Dd7, en het spel staat gelijk. 24. a6-a5, 25. Tcl-c6 Tc8xc6. Zwa kan natuurlijk niet toelaten, dat w op de cylijn zwaar materiaal same trekt. 26. Lf3xc6 Td8-c8, 27. Lc6-f3. Na 2 Df3, lijkt 27Pc5 28. Pc5:, D< 29. La4, ook tot een vereffende sta te leiden. 27. D<a7-a6. Een nuttige activerii 28. h2-h3 Da6-b5, 29. Lf3-c2. Evenm brengt 29. Db3, veel leven in brouwerij, wegens 29Pc5. 29. Db5-c6, 30. Le2-f3 Dc6-b5, b2-b3. Een deel der grootmeesters Reykjavik was van mening, dat i met 31. Le2, opherhaling van zett had dienen aan te sturen. 31. Lb4-e7, 32. Lf3-e2. Het omsj len van het paard door 32. Pb2, ka na 32Tc3, tot ernstige moeili; heden leiden (33. Pc4?, a4). 32. Db5-b4, 33. Le2-a6 Tc8-c6. Positie na 33 zetten Wit: Kgl, Ddl, Tfl, Lg3, La6, Ti pionnen f2, g2, b3, e3, h3. Zwart: Kg8, Db4, Tc6, Pd7, Pf6, Li pionnen a5, e6, f7, g7. 34. La6-d3 Pd7-d5, 35. Ddl-f3 Tc6- 36. Pa4xc5 Le7xc5, 37. Tfl-cl Te8-< 38. Ld3-c4 Db4-d2, 39. Tcl-fl Lc54 40. Lg3-c7 Td8-d7. Afgebroken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 10