Nieuwe hart van Loosduinen Ontmoetingscentrum voor Zuid-Molukkers in Assen Havenarbeiders staken bevoorrading eilanden g^lNGGEBogll Slang kwam overnachten Cursus sport 'Gratis' gereden toch vrijspraak Politie vermoedt: opzet in spel bij dodelijk ongeluk Motorrijder'tegen boom Onderzoek bevolking Spijkenisse Bisschopstraat krijgt speelplaats Door wegdek gezak g s I j— (r/V/MIHIUIHW Kort geding Mariënburg in Suriname uitgesteld Kon. onderscheiden NS wil uitspraak Raad van State over vervoersplicht Kind dood na aanrijding Eendennest ïn holle boom ft. L GUSELMAH l Zn. SINDS 1823 DEN HAAG Toen gistermor gen tegen half acht bij de fami lie Bleyie, Larensestraat 144, de wekker afliep, werd tevens een ongenode gast wakker, die even eens in de slaapkamer over nacht had. Deze 'inbreker' kron kelde van onder het bed te voorschijn en joeg indereen met een op de kast. De haastig gealarmeerde politie riep op haar beurt de heer Rietveld van de Laan van Meerdervoort te hulp om de indringer te identi ficeren. De heer Rietveld, een bekend slang-reptielendeskundi- ge, noemde de insluiper een jonge wurger: een baby-net- python van een meter lengte. Hoe de slang in de slaapkamer gekomen is weet niemand. Mis schien liep er een muisje. Om zijn volwassen lengte van 12 meter te bereiken moet de jon ge python namelijk nog heel wat muisjes en dergelijke op peuzelen. SPUKENISSE De afdeling sport en recreatie van de gemeente Spijke- nisse organiseert in het najaar een cursus 'Algemene Basisopleiding', on der auspiciën van de Nederlandse Sportfederatie. De cursus vormt een theoretische basis voor verdere oplei dingen als trainer, leider of begelei der en geldt voor alle takken van sport. Er worden 30 lesuren gegeven, verdeeld over twaalf bijeenkomsten. Inschrijving staat open voor iedereen die ouder is dan 16 jaar. Het examen staat onder toezicht van een rijksge committeerde. De kosten van de cur sus zijn ƒ45 inclusief het lesboek, waarvan deelnemers die namens een vereniging uit Spijkenisse deelnemen en werkzaam zijn in de jeugdsector van deze vereniging via de jeugd- sportsubsidie een belangrijk bedrag kunnen terugontvangen. De te doceren stof bestaat uit leiding geven. sportgezondheidsleer en ge schiedenis en organisatie van de sport. Ook deelnemers die niet in Spijkenisse wonen, kunnen zich aan melden voor deze cursus. Opgaven voor 30 augustus bij de afdeling sport en recreatie. Oostkade 22 in Spijkenis se, tel. 01880-2000. DEN HAAG Een 22-jarige Delftse student reed wel auto, maar had geen geld om de mo- N- torrijtuigenbelasting te betalen en dacht er iets op gevonden te hebben. Hij maakte de kente kenplaat flink vuil en plakte er een strook plastic overheen om het vuil vast te houden. Nu meende hij de fotografische controle onmogelijk te hebben gemaakt. Nog voor het zover u-as, werd hij door de politie aangehouden, ivegens overtre ding van de Wegenverkeerswet. De Officier van justitie bij de Haagse politierechter consta teerde echter, dat van een straf baar feit niet kon worden ge sproken, omdat niet aan het kenteken zelf was geknoeid. Hij eiste daarom ontslag van rechts vervolging, welk standpunt de rechter deelde. Uit het onderzoek was overi gens gebleken, dat het bestrij ken met vuil van de kenteken plaat geen beletsel was voor controle door fotografie van enige afstand. De letters en cij fers van zijn auto stonden keu rig op de foto. De student ver telde nog dat zijn methode wel meer wordt toegepast Van een correspondent 'S HERTOGENBOSCH De politie vermoedt dat er opzet in het spel geweest is bij een dodelijke aanrij ding in het centrum van de stad. De 15-jarige Peter van Esch uit 'sHerto- genbosch is kort na de aanrijding in een ziekenhuis overleden; een 16-jari- ge vriend van hem werd gewond. De 23-jarige W. A. K. uit Den Bosch is. toen de beide jongens op een plankier in de opgebroken Hinthamer straat liepen, met een auto onder de invloed van drank op hen ingereden. Een van de jongens werd tegen een muur gedrukt, de andere werd meege sleurd. Even verder botste K. met zijn auto tegen een brugleuning, waarna hij door de politie werd inge rekend. De politie vermoedt dat er sprake is van een wraakactie: de chauffeur had kort voor het ongeluk ruzie, gehad met vrienden van het omgekomen slachtoffer. Van een correspondent EEXT In het Drentse Eext. ge meente Annen, is de 20-jarige W. Kruit uit Borger verongelukt. De jon geman reed op zijn motor waarschijn lijk door te hoge snelheid uit de bocht tegen een boom.- Hij was op slag dood. SPIJKENISSE Maandag 14 augi tus aanstaande zal in de gemeen Spijkenisse, door de Stichting Tubei va, begonnen worden met het bevi kingsonderzoek op tubercoluse en a dere ziekten der borstorganen. Voor dit belangrijke onderzoek, waj voor onlangs de modernste röntgena paratuur in gebruik is genomen, oi vangt iedere inwoner van 20 jaar een persoonlijke oproep. Hoewel dergelijke massa-onderzoek indertijd werden ingesteld tot h opsporen van tuberculose, worden 1 deze onderzoeken thans ook in h "bijzonder aandacht besteed aan ande ziekten der borstorganen. Het pi gramma is als volgt samengesteld: de wijken Schiedam-Hoogwerf ond< zoekbureau Paulusschool, Lisstraat Centrum: bureau verenigingsgebot 'Het Ivontakt', Vredehofstraat 14; w ken Groenewoud en Sterrenkwartk bejaardenverzorgingstehuis 'De Mai kenburgh'. Goudenregenplein 1; Hel lingen: Dprpshuis, Lede 3. De openingstijden zijn: maands woensdag en donderdag van 14 tot uur en van 18 tot 20.30 uur; dinsd en vrijdag van 9.3012 uur en v, 14—17 uur. Tenslotte wordt dringend verzocht i dien men niet aan het onderzo deelneemt de oproepkaart aan h betreffende bureau terug te zendi en daarop te vermelden waarom mi wegblijft. ROTTERDAM Binnen afzienba tijd zal een deel van de Bisschc straat worden ingericht tot een vei ge, ruim in het groen gevatte speel| legenheid voor de jeugd. Het betn het gedeelte van de straat dat geleg is tussen de twee houten scholen i de kerk. De gemeentelijke dienst v stadsontwikkeling heeft daarvoor ei plan gemaakt dat inmiddels via h wijkorgaan Centrum-Noord ter beot deling is voorgelegd aan de omwone den. Dit plan voorziet in de aanleg v, onder meer een betegeld mini-voetbi veld aan de zijde van de houti scholen en van een speelgelegenhe voor kleinere kinderen aan de ka van de tegenoverliggende kerk. A het plan is uitgevoerd zal het dest treffende deel van de Bisschopstra voor het verkeer zijn afgesloten. Stadsontwikkeling wil zo spoedig m gelijk met het werk beginnen, ook omdat tegelijkertijd de Bisschopstra moet worden opgehoogd. Daaro heeft het wijkorgaan de omwonendi verzocht eventuele bezwaren tegi het plan vóór 10 augustus kenbaar maken aan het secretariaat, Borgesii straat 91a. MONSTER In dc Choorstraat t hoogte van no. 72, zakte gistermorgi een dieplader beladen met betomn palen en afkomstig uit Koudekerl a.d. IJssel door het wegdek. Het ve keer moest worden omgelegd omd het wegdek zwaar beschadigd was. OPROEP Alg. V ergadering van aandeelhouders van NV Modehuis v/h Gebr. Bomers ie Deventer op vrijdag 25 augustus 1972 in Hotel De Keizerskroon. Stroomarkt 10 te Deventer, om 16.00 uur. AGENDA: 1. Dlrectieverslag over 1871 en vaststelling van de jaarstuk ken. 2. Omzetting van de N V, In een besloten vennootschap met beperkte aansprakelijk heid, en daarmee samen hangende statutenwijziging Hotel Lemelerberg PRACHT OMGEVING PANORAMA'S, PARTIJEN RECEPTIES, DINERS NATUURRESERVAAT Telefoon 05723-213 SINGEL 118 - TEL 24 04 32-23 35 58^5 KUNST-, ANTIEK- EN INBOEDELVEILING 5* Dr. Ph. G. GUNNING waarbij de nalatenschap van de Weledelzeergel. Heer 4 DINSDAG 19 SEPTEMBER H o.m. komen voor SJ| JUWELEN Jö GOUDEN EN ZILVEREN VOORWERPEN M ANTIEKE EN MODERNE SCHILDERIJEN Jk 8J AQUARELLEN, TEKENINGEN EN GRAFIEK M PERZISCHE KLEDEN Zfl ANTIEKE WAPENS EN ETHNOGRAFICA ANTIEK EN MODERN MEUBILAIR gelegenheid tot bijvoeging I LI uiterlijk t/m 24 augustus a.s. I mi De geïllustreerde catalogus rkl is in bewerking li' TROUW/KWARTET DINSDAG 8 AUGUSTUS 1972 Binnenland/Buitenland I LOOSDUINEN Het nieuwe hart van Loosduinen klopt. Langzaam maar zeker begint het Arnold Speelplein de allure van een binnen- stads winkel-wandelcentrum te krijgen. Midden bovenin de luchtfoto van Martin de Wit ligt de nieuwbouw. Links op de foto ziet men, gren zend aan het leiland, de twee identieke scholen aan de Willem Hl- straat. Ze bestaan uit vier lokalen rond een middenruimte. Links de Hervormde Kleuterschool 't Klokkenspel en rechts de openbare kleu terschool Angenita Klooster. Op het stadhuis wordt de laatste hand gelegd aan het plan Kraayenstein, dat straks als een enorme wijk aan Loosduinen wordt vastgeplakt. Het gaat om zo'n 50 ha waar circa 2000 woningen zullen worden gebouwd in 30 pet hoogbouw en 70 pet laagbouw. De wijk zal door 5500 mensen worden bewoond, zo wordt verwacht. Men hoopt nog steeds einde van dit jaar met de bouw te kunnen beginnen. De huren van de woningen zullen i ieder geval niet onder de 350 uitkomen. Het tweede grote bouwplan daar en tevens het laatste van enige omvang voor Den Haag vormt de Houtwijk, dat circa 2500 woningen gaat bevatten. Boven midden: een deel van de woningen (gezien op de achterkant) aan de Symfonie straat, die over 25 jaar zullen worden gesaneerd voor wegverbreding en waartegen de bewoners nu al hebben geprotesteerd. Van onze correspondent ASSEN Twee Zuidmolukse jonge ren, mej. A. Hehanussa en dc heer H. Scleky, hebben aan de Nobeilaan in Assen een ontmoetingscentrum, 'Kapi- tan Pattimura' voor Zuidmolukkers geopend. De sleutel daarvoor werd hun overhandigd door de minister van sociale zaken, van de Zuidmolukse regering irf ballingschap, dr H. Tan. Tijdens een bijeenkomst wees de heer J. Aijal, voorzitter van de stichting Kapitan Pattimura. erop dat met dit ontmoetingscentrum voor het eerst in Nederland een project met eigen Zuidmolukse inbreng tot stand was gekomen. Het gebouw is, behalve voor eigen gebruik, bestemd om het Neder landse volk met onze cultuur te con fronteren. De heer Aijal hoopte, dat het tot een centrum voor beter begrip over en weer zal groeien. De president van de Zuidmolukse re- Van een correspondent PARAMARIBO Het kort geding dat de suikeronderneming Mariënburg heeft aangespannen tegen de Suri naamse regering is uitgesteld. De zaak zou dienen op 5 augustus, maar om dat de Surinaamse landsadvocaat mr. K. Goncalges dc Surinaamse delegatie leidt bij de visserijbesprekingen in Brasilia is dc zaak verschoven naar 14 augustus. Dc suikeronderneming Mariënburg (een dochter van de Rubber Cultuur Maatschappij Amsterdam) vraagt een verhoging van de suikerprijs, die sinds 1953 op dezelfde hoogte is gebleven, terwijl de exploitatiekosten zijn gestegen. Namens de suikeronder neming Mariënburg zal mr. H. Lim a Po verzoeken dat de suikerprijs ver hoogd mag worden zonder toestem ming van de Surinaamse regering. Populariteit rah Heath gestegen ABERDEEN (Reuter, AFP) De havenarbeiders in de Noordschotse havenstad Aberdeen zijn opgehouden met het bevoorraden van de booreilanden op de Noordzee en de Orkney- en Shetland-eilanden. gering in ballingschap, ir. J. A. Manu- sama, vond het nieuwe centrum pas sen in h et onafhankelijkheidsideaal van het Zuidmolukse volk. Wij zullen het Nederlandse volk tonen, dat we niet alleen ruiten kunnen ingooien, maar ook ruiten kunnen inzetten. Hij was dankbaar dat het gebouw de naam van Kapitan Pattimura was ge geven, een Zuidmolukse vrijheidsstrij der uit de vorige eeuw. Hij hoopte, dat dit eigen ontmoetingscentrum na volging zou vinden in de Ambonese wijken elders in Nederland. Burge meester G. Grolleman roemde het doorzettingsvermogen van het stich tingsbestuur en hoopte dat het ge bouw de banden zal verstevigen tus sen de Zuidmolukkers en de overige Asser bevolking. Talrijke sprekers voerden nog het woord, waarbij ge schenken werden aangeboden. Muzikale medewerking bij deze ope ningsplechtigheid verleende de Zuid molukse jeugddrumband 'Fadjar' (Da geraad) uit Assen. Het gebouw kwam tot stand met subsidie van het minis terie van CRM. Ongeveer zeventig Zuidmolukkers hebben er in hun vrije tijd aan meegebouwd, hetgeen bijzonder kostenbesparend was. Het gebouw beschikt over een grote en een kleine zaal, een leeszaal, biblio theek. keuken, bar en een terras. DEN HAAG De eremedaille, ver bonden aan de orde van Oranje-Nas- sau, in zilver is verleend aan G. Ph. A. van Dam. modelmaker bij de Ma chinefabriek Reineveld N.V. te Delft. DEN HAAG Tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is benoemd J. J. Breuker, voorzitter van de Ned. Bond van Administratief Personeel bij het Beroepsonderwijs te Roermond, wo nende te Rijswijk (Z.H.). De mannen, die al staken, samen met hun 40.000 collega's in de Engelse havens, zeggen dat ze geen uitkerin gen voor hun gezinnen krijgen, omdat ze de booreilanden en de eilanden van voorraden voorzien. De Orkney~en Shetland-eilanden han gen voor hun bevoorrading geheel af van het vasteland. Zondagavond deel de de overheid mee. dat beide eilan dengroepen voldoende voorraden voor een week hebben alvorens rantsoene ring zou moeten worden ingesteld. De regering zou ingrijpen door de bevoorrading door het leger over te laten nemen. De booreilanden kunnen wel door helikopters bevoorraad worden, maar als deze pech zouden krijgen kan er geen schip bij komen om te helpen. Daardoor zou het boorprogramma da- Van een verslaggever DEN HAAG De Nederlandse Spoorwegen willen dat de Raad van State een uitspraak doet over de ex ploitatie- en vervoersplicht die de mi nister van verkeer en waterstaat aan de NS heeft opgelegd. Het gaat daar bij zowel om het personen- als goede renvervoer. Het gaat de NS om een beschikking van de minister, waarin staat dat de exploitatie- en vervoersplicht voor personen per 1 januari 1972 blijft gehandhaafd voor alle spoorlijnen die op 31 mei 1971 in gebruik waren. De minister memoreerde dat het vervoer op bepaalde lijnen verliesgevend ge worden is, maar om voldoende ver voersmogelijkheden te handhaven vond hij exploitatieplicht nodig. Een compensatie werd daarbij in het voor uitzicht gesteld en het bleek dat de mogelijkheid open bleef om de ver- voerplicht op bepaalde lijnen alsnog op te heffen. De NS noemt de beschikking onduide lijk, speciaal met betrekking tot de tariefplicht. Ook heeft de minister geen bedrag genoemd dat als compen satie uitgekeerd zal worden om het verlies op de onrendabele lijnen te compenseren. In het algemeen vinden de NS de beschikking onvoldoende met redenen omkleed. Door een uit spraak van de Raad van State te vragen hopen de NS een eind te maken aan bestaande rechtsonzeker heid. nig in de war gestuurd en veel geld verspild worden. In het overleg om te komen tot beëindiging van de havenstaking in Engeland zit nog maar weinig schot. De conservatieve regering van pre mier Edward Heath ziet zich nu ge plaatst voor de moeilijke vraag, wan neer zij gebruik moet gaan maken van de bevoegdheden, die zij op grond van de vorige week afgekondig de noodtoestand bezit.. Het kabinet kan militairen naar de havens sturen om onmisbare en/of aan bederf onderhevige goederen te laden en te lossen. Wanneer de regering daar te snel toe overgaat, kan deze maatre gel worden uitgelegd als een provoca tie jegens de havenarbeiders, die elf dagen geleden het werk neerlegden. Wordt daarentegen te lang gewacht met een overheidsingrijpen, dan drei gen ernstige tekorten, met name op het gebied van het voer voor varkens en pluimvee. Volgens een woordvoer der van boerenorganisaties moet op ernstige moeilijkheden worden gere kend, als de staking volgende week niet is geëindigd. Morgen gaan de boeren de situatie bespreken met de importeurs van veevoer. CONSERVATIEVEN De populariteit van de Britse conser vatieven, die sinds het begin van dit jaar voortdurend was gedaald, is nu aanzienlijk gestegen, aldus het resul taat van een onderzoek in opdracht van de Daily Express. Volgens dit onderzoek is de voor sprong van de Labouroppositie, die in juni nog 14 procent bedroeg, gedaald tot zes procent. De persoonlijke popu lariteit van premier Edward Heath steeg ook met negen procent. De voorsprong van labourleider Harold Wilson op hem is nu 12 procent. Het onderzoek werd uitgevoerd op 24 juli, in de week waarin vijf havenar beiders in de gevangenis werden op gesloten wegens hun verzet tegen de wet op de industriële betrekkingen. Door deze maatregel dreigde toen een algemene staking uit te breken. Deze werd voorkomen, doordat de vijf dok werkers in vrijheid werden gesteld. UTRECHT De 4-jarige Renate Daatzelaar uit Bussum is maandagmor gen op de Nieuweweg op de grens van dc gemeenten Maarssen en Breukelen door een auto aangereden en aan de daarbij opgelopen verwondingen over leden. Volgens de politie stak het meisje tussen enkele geparkeerde auto's door plotseling de weg over, waardoor een juist passerende auto mobilist haar niet nicer kon ontwijken RIJSWIJK In Park Ovetrvoor- de heeft zich in een holle boom een eend genesteld. Waar precies moet een geheim blijven, want de broedende moeder kan bij haar geduldig werk niet gestoord wor den. Onze fotograaf telde maar liefst twaalf eieren. H. W. DAMES

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8